PC-internet-hardware 4 insomniacs and others

Εδώ μπορούμε να γράφουμε @$%$%#$^%#^#
Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Re: PC-internet-hardware 4 insomniacs and others

Δημοσίευσηαπό sprsk » 22 Οκτ 2011, 01:56

2. Το Optimus 2Χ πως είναι σε σχέση π.χ. με το Galaxy S;

3. Η επόμενή μου συσκευή θα είναι το 4S μόνο αν εντυπωσιαστώ από το Siri. Διαφορετικά, καλά είμαι... Περιμένω και τη Belle για το C7.

2. Το 2χ είναι σαφώς πολύ γρήγορο . Ομως η 1η έκδοση του λογισμικού είχε προβλήματα . Για την ακρίβεια η 2η είχε τα περισσότερα . Από την 3η και πάνω το κινητό πετάει .
Η μεγάλη διαφορά είναι ότι μπορούν να τρέχουν ένα σωρό εφαρμογές παράλληλα και να μην κολλάει . Παρότι έχει 256Mb πράγμα που και εμένα με προβλημάτισε αρχικά .
Τελικά δεν με απασχόλησε ποτέ . Η διαχείριση των εφαρμογών από τον manager που έβαλα προφανώς μου έλυσε τα χέρια . Δεν ξέρω πως θα ήταν χωρίς . Αλλά δεν πιστεύω ότι θα είχε κάποιο πρόβλημα .
Ενεργοποιημένο το GPS και χρήση του Drive me , ταυτόχρονα με media player για MP3 μουσικούλα στο AUX του volvo , οι συγχρονισμοί των email ανοικτοί και οι εισερχόμενες κλήσεις πάνε και έρχονται μία χαρά χωρίς πρόβλημα . Το ίδιο και η εναλλαγή της οθόνης (για να βλέπεις ποιος σε καλεί ) και μάλιστα από default σε βάζει σε ανοικτή ακρόαση . Όταν είναι plugged ακούω από τα ηχεία του αυτοκινήτου. :lol:

Το video είναι εξαιρετικό για 1080p αν και για λόγους μεγέθους τραβάω στα 720p που τα θεωρώ υπεραρκετά και με καλύτερο Frame Rate.
Η φωτογραφία είναι αναλυτικότατη αλλά έχει ένα θέμα στα πολύ φωτεινά λευκά . Χρωματικά δεν είναι κακή . Αν θυμάμαι καλά από φωτογραφίες φίλου με to Galaxy S υστερεί στην ορθή απόδοση των χρωμάτων . Επίσης έχει πολύ εύχρηστο UI και πολύ γρήγορη προεπισκόπηση όταν της έχεις επιλέξει να είναι ανοικτή.
Βέβαια είναι σαφώς καλύτερη από το E900 και σε φώτο και σε video . Ειδικά σε βραδυνές το 2x κάνει πάρτι με τα άλλα 2 ( 3GS - E900 )

Το μεγάλο του ατού είναι η έξοδος HDMi . Μπορείς και παίζεις από ταινία με υπότιτλους μέχρι τα video σου στην TV απευθείας . Για εμένα αυτό είναι το σοβαρότερο χαρακτηριστικό που με έκανε να το επιλέξω. Ούτε δισκάκια , ούτε αντιγραφές , τίποτα . Συνδέεις βλέπεις :mrgreen:

3. Περιμένω και εγώ να δω το Siri ή μάλλον να το ακούσω. :lol: αλλά όπως και με πολλά άλλα πράγματα (βλέπε MS) δεν θα έχει εφαρμογή στα ελληνικά .
Θεωρώ ότι πρέπει να μας σεβαστούν και να μην κυκλοφορούν συσκευές χωρίς πλήρη υποστήριξη της γλώσσας .

Προσωπικά θεωρώ για τον μέσο χρήστη τα iphone πιο φιλικά και σταθερά , τα android πιο ευέλικτα και εξελίξιμα και τα WM7 σχετικά σταθερά αλλά ανελαστικά . . . ίσως σε επόμενες αναβαθμίσεις αλλάξω γνώμη . Μέχρι τότε Android .

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 22 Οκτ 2011, 02:11

sprsk έγραψε:Το μεγάλο του ατού είναι η έξοδος HDMi . Μπορείς και παίζεις από ταινία με υπότιτλους μέχρι τα video σου στην TV απευθείας . Για εμένα αυτό είναι το σοβαρότερο χαρακτηριστικό που με έκανε να το επιλέξω. Ούτε δισκάκια , ούτε αντιγραφές , τίποτα . Συνδέεις βλέπεις :mrgreen:

Και το Archos 101 τι το έχουμε; Αν μας διαβάσει ο ΓΑΠ....
Βέβαια, με το Ε900 και μια τηλεόραση με DLNA δε χρειάζεται ΟΥΤΕ καλώδιο...
Βραδινή φωτογραφία μόνο με το C7. Το C905 ήταν πραγματικά επικό στον τομέα της φωτογραφίας, έκανα παπάδες με εκείνο... Βέβαια, η πανοραμική στο Ε900 είναι δελεαστική.

Στους δύο πυρήνες εγώ θα πάω ή με κάποιο HTC (Android) ή με το 4S.
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 22 Οκτ 2011, 13:09

:lol: ΓΑΠ :lol:
Έχει και DLNA αλλά είναι μπαμ μπαμ το καλώδιο άσε που μπορείς να το έχεις μαζί σου για τις παλιές TV αν πας σε ένα φίλο που δεν έχει DLNA .
+1 Το C905 το έχω και εγώ ακόμα :mrgreen: αλλά είναι παροπλισμένο .
Η LG έχει εξαιρετικό service . Καμία σχέση με την Samsung . Πραγματικά δεν το περίμενα .
Στο myphone θα διαβάσεις το καλύτερα .
Εγώ μέχρι πρότινος δεν ήμουν υπέρ της LG αλλά το 2x μου άλλαξε την γνώμη .

Και να σκεφτείς ότι ξεκίνησα κάπου πίσω στο 1999-2000 με τα πρώτα touch screen Qtek και τα πολύ προχώ , για τότε WM (που ουσιαστικά δεν εξελίχθηκαν ποτέ) .
Προσωπικά πλέον θα περιμένω κάνα χρόνο πριν την επόμενη αναβάθμιση.
Προτιμώ πλέον η επιδότηση να πέφτει σαν πιστωτικό . :cry:

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 24 Οκτ 2011, 15:16

johnkyr έγραψε:αφού, σιγά σιγά το Nokia N52, παραδίδει πνεύμα (πνέει τα λοίσθια) , είπα να δω το απόλυτο TEST, πριν αποφασίσω

:lol: :lol:

άμα έχεις volvo, αγοράζεις ανάλογα με τα crash tests ....... :mrgreen:

Ειναι πασιφανες...το iphone εχει ζωνες ελεγχομενης παραμορφωσης σε αντιθεση με το αλλο... :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 15 Νοέμ 2011, 19:47

δοκίμασα σήμερα, windows 8, δεν μου άρεσαν καθόλου .....
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 15 Νοέμ 2011, 21:32

johnkyr έγραψε:δοκίμασα σήμερα, windows 8, δεν μου άρεσαν καθόλου .....

Παιζει ρολο σε τι μηχανημα τα δοκιμαζειs. Πιστευω οτι ενα archos 9 θα ηταν ιδανικο για τη γνωριμια η καποιο pc all-in-one... Μου λειπουν καποια πραγματα, αλλα τα βρισκω πλαγιωs... ;-)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 15 Νοέμ 2011, 21:39

notebook i7 8Gb Ram (Virtual box) , ψάχνω ψάχνω, αλλά δεν βρίσκω αυτά που θέλω ή είναι σπαστικός ο τρόπος ...... :chair

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 16 Νοέμ 2011, 07:06

johnkyr έγραψε:notebook i7 8Gb Ram (Virtual box) , ψάχνω ψάχνω, αλλά δεν βρίσκω αυτά που θέλω ή είναι σπαστικός ο τρόπος ...... :chair

Έχει οθόνη αφής το τέρας-Laptop σου; Αν όχι, χάνεις ένα τεράστιο κομμάτι από την εμπειρία χρήσης.
Ούτε κι εμένα μου άρεσαν. Τα έκανα σαν τα Windows 7 οπότε και βρίσκω τα πάντα. Τώρα, γιατί δεν ξαναγυρίζω στα 7 να έχω κι Ελληνικά... μύλος.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 16 Νοέμ 2011, 19:39

δοκίμασα πρόσφατα το zune της Microsoft για media player. έμεινα πολύ ικανοποιημένος. έχει μια καταπληκτική ευκολία στη συνδεσιμότητα με το xbox360 και καταφέρνεις να παίρνεις με wifi μουσική, φωτό slideshow και βίντεο (!) από το router και το pc σου στο homecinema και στην tv μέσω της παιχνιδοκονσόλας. και μάλιστα να παίζουν ταυτόχρονα οι φωτό που επιλέγεις με την μουσική που προτιμάς. στην μουσική εναλλακτικά μπορεί να σου εμφανίζει fractals ρυθμικά στην tv σου (επιλέγεις ανάμεσα από μεγάλη γκάμα) καλή φάση για ψιλοπαρτάκια.
γενικά οι κονσόλες, όπως εξελίσσονται (αργά αλλά σταθερά) μπορούν να αποτελέσουν σε λίγο εναλλακτικές για internet. στο xbox έχουν ενσωματωθεί twitter & facebook δυνατότητες και αναμένεται σε λίγο καιρό bing (με voice search) και youtube. επίσης μέσω του kinect προσφέρεται δυνατότητα video chat με το videokinect.
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 22 Νοέμ 2011, 10:27

αποτέλεσμα από android 2.1 κινητό χωρίς OBDII reader από το alfa romeo club :vow
έχει δοκιμάσει κανείς κάνα αντίστοιχο εργαλείο;
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=DiBXhuH1YRw
https://market.android.com/details?id=n ... JkZXJoZCJd
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Νοέμ 2011, 10:51

τι να το κάνουμε ρε Δημήτρη .... να καταγράφουμε την κατάβαση/ανάβαση πάρνηθας ;;; :lol: :lol:
άσε που δεν έχω android καρδιά μου .... :mrgreen:

υπάρχουν συσκευές με εσωτερικό δέκτη GPS 10Hz ? , γιατί διαφορετικά τα αποτελέσματα των μετρήσεων
θα είναι κουκουρούκου .....

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 22 Νοέμ 2011, 10:57

βάζω το android, βάζεις το κράνος, βάζει ο volvozeus ή ο dikastis το Τ5 και όλοι μαζί ρεφενέ στο σαμποδρόμιο! :lol:
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 22 Νοέμ 2011, 12:38

το αποτέλεσμα στο βίντεο γράφουν ότι έρχεται από GPS στο 1Hz και είναι εντυπωσιακό ακόμη κι έτσι :respect
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Νοέμ 2011, 18:08

BT-Q818XT: Qstarz BT-Q818XT 10Hz Bluetooth GPS Receiver $74.99 το έχουν για προτεινόμενο υλικό, διάβασα πολύ καλά λόγια σε διάφορες πηγές.
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Νοέμ 2011, 18:12

ποίος είπαμε βάζει το GTR, άντε caterham ... ?

http://www.qstarz.com/Products/GPS%20Pr ... 18XT-F.htm

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 23 Νοέμ 2011, 18:24

iatroud έγραψε:BT-Q818XT: Qstarz BT-Q818XT 10Hz Bluetooth GPS Receiver $74.99 το έχουν για προτεινόμενο υλικό, διάβασα πολύ καλά λόγια σε διάφορες πηγές.

Γιατι ψαχνεσαι? Εχω εγω ενα τετοιο...με ενα symbian κινητο που εχω τρεχω αυτο το προγραμμα και κανω οτι μετρησεις θελεις, με πολυ καλη ακριβεια....εχει και πιστες.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Νοέμ 2011, 19:18

όπως έγραψα "ανακάλυψα" λογισμικούλια που παίρνουν και data από OBDII BT (για στροφόμετρο και θερμοκρασίες και πιέσεις κλπ) και data είτε από το εσωτερικό A-gps του κινητού (στο 1hz) είτε από εξωτερικά ενισχυμένου τύπου και ακρίβειας (5-10Hz). επειδή: το κόστος είναι προσιτό, μου αρέσει το αποτέλεσμα που είδα σε βιντεάκια στο youtube, δοκίμασα σήμερα το alapHD και μου δούλεψε μια χαρά, σκέφτηκα να το συζητήσω για να πάρω ιδέες.

στο racechrono που χρησιμοποιείς, ο συνδυασμός Qstarz BT-818XT @10 Hz και OBDII Reader: Elm327 Bluetooth, σου δίνει αυτό το αποτέλεσμα:

www.iatroud.gr

Επιστροφή σε “Περι ανέμων και υδάτων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες