Φωτοβολταϊκά στις Στέγες --- ΑΠΕ

Εδώ μπορούμε να γράφουμε @$%$%#$^%#^#
Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Φωτοβολταϊκά στις Στέγες --- ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Απρ 2011, 15:52

Αφορμή, να ανοίξω αυτό το τόπικ, είναι η ανταλλαγή απόψεων, με όποιον σκέφτεται ή έχει τοποθετήσει Φ/Β στην ταράτσα του σπιτιού του.
Μου πέρναγε η ιδέα, από τη στιγμή που ξεκίνησε το "πρόγραμμα", αλλά θέλω να πιστεύω ότι "τώρα" πρέπει να έχουν αρθεί οι όποιες
γραφειοκρατικές κωλυσιεργείς, ο ανταγωνισμός πρέπει να έχει ρίξει τις τιμές κτλ. Επί σεις πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό στο μέλλον, η ΔΕΗ/ΔΕΣΜΗΕ
να σταματήσει να δέχεται κι άλλες ετήσιες, μιας και το κόστος των ΑΠΕ στον τελικό καταναλωτή θα γίνει δυσβάσταχτο ή θα έχει κορεστεί το δίκτυο.

http://www.dei.gr/default.aspx?id=6547&nt=18
http://www.ypan.gr/5526_cms.htm
http://www.desmie.gr/home/

Το μόνο μελανό κομμάτι της υπόθεσης, που μπορώ να δω, είναι να μην τιμήσει την υπογραφή του το Ελληνικό Δημόσιο / ΔΕΗ /ΔΕΣΜΗΕ ....
όπως έχει γίνει σε αρκετά έργα .....

Στο σχολείο που δουλεύω, έχουμε 20KW που έχει εγκαταστήσει ο ΟΣΚ ... εδώ και 3χρόνια, παράγωντας, 25.000+-ΚW το χρόνο.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

dadoudis
D2

Re: Φωτοβολταϊκά στις Στέγες

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 05 Απρ 2011, 21:28

Αγαπητέ johnkyr,

Θα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω κάποια ιστορικά γεγονότα:

ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ 1980 ME επιδοτήσεις - όλοι τρέξανε και ακόμη κλαίνε :chair
ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ 1999 - όλοι ακόμη τρέχουνε :dizzy
ΟΙΚΟΔΟΜΗ 2000-2006 -ούτε κουράγιο για τρέξιμο δεν έχει μείνει :whistling

Τα αποτελέσματα τα γνωρίζουμε όλοι.

Και σκέψου και το εξής:αφού το Δημόσιο σκέφτεται τόσο πολύ την πράσινη ανάπτυξη γιατί δεν έχει δώσει και αυτό όπως όλα τα φιλέτα στους μεγαλοκαρχαρίες????Που θα επένδυαν γρήγορα και εύκολα (βλέπε τηλεπικοινωνίες) και πληρώνοντας τις τεράστιες μίζες οι οποίες δεν αφήνουν ολόκληρο το πολιτικό σύστημα να σηκώσει κεφάλι...
Και γιατί αυτοί έδειξαν ενδιαφέρον μόνο για το εμπορικό κομμάτι (πώληση συλλεκτών κλπ)????
Κατ'αρχάς το μη δικαιωμα στην αυτονομία με την εγκατάσταση φ/β λέει από μόνο του πολλά.Εν συνεχεία σύμβαση υπογράφεις με θυγατρική της ΔΕΗ ιδιωτικών συμφερόντων.Και ποιος μου λέει εμένα ότι η ΔΕΗ μόλις πετύχει την προσφορά που χρειάζεται δεν θα ρίξει τις τιμές???Η θα φουντάρει η ιδιωτική επιχείρηση και τότε π@π@λα....
Οι τράπεζες γιατί κόπτονται για πράσινα δάνεια...ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ.Και τρέχα εσύ να πληρώνεις τόκους.
Η αξία που πληρώνει η ΔΕΗ σήμερα και για τα επόμενα 25 χρόνια σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στην μελλοντική αξία του χρήματος εάν αυτό αποπληθωριστεί.Και πρόσθεσε και το χρηματοοικονομικό κόστος και δες τι σου μένει.
Το κόστος εγκατάστασης είναι πολύ μεγάλο και η απόσβεση που υπόσχονται είναι αμφιλεγόμενη.Τα συστήματα αυτά λειτουργούν ιδανικά με μέση ετήσια θερμοκρασία 22 C.Eχει η Ελλάδα αυτά τα χαρακτηριστικά????Κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση των panels???? Μια γερή παγωνιά τον χειμώνα φτάνει....

Κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη το οποιοδήποτε τέτοιο σύστημα θα είχε νόημα εάν σου παρείχε αυτονομία και απεξάρτηση από την ΔΕΗ.Και επίσης εξελίσσονται τόσα άλλα συστήματα (γεωθερμία,fan-coils με κατανάλωση ρεύματος και επιτυχία σε ψύξη-θέρμανση,ηλιακοί συλλέκτες για υποβοήθηση της όλης εγκατάστασης με μηδενικό κόστος συντήρησης,ακόμη και ατομική αιολική μονάδα).
Ολα στην Ελλάδα στηρίζονται στην "κοντή" ιστορική μας γνώση και στην ελλειπή ενημέρωση και παιδεία του Ελληνα και γι'αυτό μας χειρίζονται τόσο εύκολα και όλοι τρέχουμε σαν πρόβατα στην σφαγή στην υπόσχεση μιας εύκολης αρπαχτής χωρίς να ιδρώσουμε......
Εδώ δες πόσο γρήγορα έχουμε ξεχάσει το 'ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...'
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Απρ 2011, 21:48

-dadoulis, παρόμοιους συνειρμούς κάνω ... γι' αυτό, είπα να ακούσω κι άλλες γνώμες.
-Η τιμή της Kw, αν δεν κάνω λάθος, ακολουθεί τον πληθωρισμό.
-σχετικά με τα δάνεια, δεν τα έχω στο "όποιο" πλάνο.
-σχετικά με τα panels, έχω μια άποψη από αυτά που έχουμε στο σχολείο. Στην Αυστρία πάντως, είχαν πολλές εγκαταστάσεις σε μικρά νοικοκυριά.

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 05 Απρ 2011, 22:07

H τιμη της kWh είναι σταθερή για 20 χρόνια (για ΦΒ σε στέγη νομίζω 55c/kWh, ποσό κολοσσιαίο αν σκεφτεί κανείς ότι στι σπίτι αγοράζουμε την kWh - τουλάχιστον για τις 800 πρώτες - με περίπου 8c/kWh). Τώρα, πόσο σταθερό είναι το ..σταθερό στο ελληνικό δημόσιο, αυτό είναι άλλο θέμα.

Η επένδυση γενικά συμφέρει, απόσβεση στα 4-5 χρόνια και μετά κέρδος, και αποτελεί μια ακόμη τυπική περίπτωση νεοελληνικής αρπαχτής, άσχετης με οποιαδήποτε ενεργειακή ή αναπτυξιακή πολιτική.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Απρ 2011, 22:14

αυτό που με τρομάζει, είναι ότι σε λίγο καιρό .... ότι τα 8c/Kwh, μάλλον θα αποτελούν παρελθόν και τα 55c από τα φωτοβολταϊκά δεν θα είναι μια υψηλή τιμή ... :lipssealed
τώρα, σχετικά με τις εκπομπές ρύπων που ΘΑ πρέπει να πληρώνουμε σύμφωνα με τις διεθνής συμβάσεις, είναι φανερό, ότι ΠΡΕΠΕΙ να απαξιώσουν το λιγνίτη που έχουμε και
να αγοράσουμε "πράσινη" τεχνολογία απ έξω .... :whistling

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 05 Απρ 2011, 22:29

Τα 8c /kWh θα αποτελέσουν παρελθόν πίσης μόλις προστεθεί το κανονικό τέλος ΑΠΕ, που θεσμοθετήθηκε για να καλύψει την πριμοδότηση αυτή.
Τότε θα στενάξει ο κόσμος καταρχήν, διότι σήμερα το τέλος ΑΠΕ πήγε στο 1,5 Ε από 0,1Ε το δίμηνο(!!!). Αν ο ΔΕΣΜΗΕ εισέπρατε κανονικά τις πριμοδοτήσεις των ΑΠΕ από το .. κράτος και στη συνέχεια τις περνούσε στην κατανάλωση θα φθάναμε τα 10-15 Ε το δίμηνο για την 'πράσινη ανάπτυξη' των ΦΒ.
Αντί γιαυτό το καλό μας κράτος προτιμά να την περνάει και αυτή στο γενικό .. έλλειμμα του δημοσίου...

Ο λιγνίτης με όλες τις προσαυξήσεις για τα δικαιώματα ρύπων θα φθάσει στην χειρότερη περίππτωση το κόστος από το φυσικό αέριο. Θέλουμε τον καίμε, θέλουμ ετον φυλάμε για τις ..δύσκολες ώρες και στο μεταξύ αγοράζουμε αέριο από τους Ρώσσους. Κόστος παραγωγής για λιγνίτη 6c/kWh + 3-4c/kWh προσαυξήσεις από τα δικαιώματα. Φυσικό αέριο 10-12 c/kWh. Αιολική ενέργεια 18 c/kWh. ΦΒ στα χωράφια σήμερα 40c/kWh (μέχρι πριν λίγο 45c/kWh) και σε στέγες 55c/kWh. Χρειάζεται να είσαι ... πολύ ειδικός για να καταλάβεις το πνεύμα της ελληνικής .. ενεργειακής πολιτικής.
Τελευταία επεξεργασία από gpap σε 05 Απρ 2011, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 05 Απρ 2011, 22:42

Aρα συμφωνούμε όλοι.Εσείς απλώς με πιο επιστημονικά λόγια.Επειδή απλά εγώ είμαι της..πιάτσας και του εμπορίου μια ζωή ,έχω μάθει να πιάνω τα μηνύματα με μια πιο μπακαλίστικη λογική ,η οποία δεν με έχει γελάσει ποτέ.
Αυτοί που σπονσοράρουν τα φ/β μου θυμίζουν αυτούς που το 99 έλεγαν να μην πουλήσεις ΚΛΩΝΑΤΕΞ και που πιστεύουν ακόμη και σήμερα ότι οι τιμές των ακινήτων θα ξανανέβουν όταν θα υπάρξει ανάπτυξη και δεν πουλάνε σήμερα γιατί είναι σφαγή χωρίς να εξετάζουν τα αντικειμενικά δεδόμενα που δημιουργούνται από διάφορες πλευρές(υψηλή φορολογία,πολεοδομικά,χαμηλότερη αγοραστική δύναμη κλπ).
ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΤΕ - ΘΑ ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 05 Απρ 2011, 22:45

και οι τράπεζες με τα πρασινοδάνεια!

Και φυσικά το λογαριασμό θα μας τον στείλουν πάλι στο τέλος .. συστημένο! :swear :swear :swear
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 05 Απρ 2011, 22:48

gpap έγραψε:και οι τράπεζες με τα πρασινοδάνεια!

Και φυσικά το λογαριασμό θα μας τον στείλουν πάλι στο τέλος .. συστημένο! :swear :swear :swear

Εννοείται...Α ρε κατακαημένη Ρούμελη...Ακούς τι λέει και ο κ.Καθηγητής????? :lipssealed
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Απρ 2011, 23:05

gpap έγραψε:..............
Αντί γιαυτό το καλό μας κράτος προτιμά να την περνάει και αυτή στο γενικό .. έλλειμμα του δημοσίου...
..................

Thanks για την πληροφορία, πίστευα ότι το πόσο σε €€€, που πληρώνουμε σήμερα για ΑΠΕ στο λογαριασμό ΔΕΗ, έφτανε για να πληρώσει τους παραγωγούς .....

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 05 Απρ 2011, 23:27

Δυστυχώς δεν φθάνει..
Χρειάζεται (με τα σημερινά δεδομένα) το δεκαπλάσιο
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 06 Απρ 2011, 08:22

:respect σε όλους για την ενημέρωση! @dadoudis ωραίος τρόπος σκέψης, μεθοδικός και επιστημονικός (και ας δηλώνεις το αντίθετο), @gpap μαθουσάλα :vow
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Απρ 2011, 17:07

gpap έγραψε:Δυστυχώς δεν φθάνει..
Χρειάζεται (με τα σημερινά δεδομένα) το δεκαπλάσιο

Υπάρχουν κάπου στοιχεία ? .... ;-) Thanks

βρήκα αυτό
http://espa.com.gr/ap-2/
και ...
https://docs.google.com/viewer?url=http ... .doc&pli=1
http://www.topontiki.gr/article/13116
http://www.ecofinder.gr/news/%CE%95%CE% ... E%BD%CE%BF
http://www.econews.gr/2010/12/02/dei-telos-ape/

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 06 Απρ 2011, 18:52

iatroud έγραψε::respect σε όλους για την ενημέρωση! @dadoudis ωραίος τρόπος σκέψης, μεθοδικός και επιστημονικός (και ας δηλώνεις το αντίθετο), @gpap μαθουσάλα :vow

Eυχαριστώ iatroud αλλά μόνο με αυτόν τον τρόπο σκέψης πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι, και όχι με τον αυθορμητισμό και παρορμητισμό που διακρίνει το ελληνικό dna.Επειδή ιστορικά έχω ζήσει όλα τα μεγάλα φιάσκο που προανέφερα πάντα με τις μικρότερες το δυνατόν συνέπειες προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ σαν πιλότο για τις εφεξής αποφάσεις μου.Πιστεύω ότι αν όλοι αφιέρωναν λίγο παραπάνω χρόνο σ'αυτήν την απλοική ανάλυση των δεδομένων ,πολλές φούσκες θα είχαν αποφευχθεί.Είναι διαφορετικό να κάνεις την τρέλα εν πλήρη συνειδήσι και διαφορετικό από το να την κάνεις επειδή άκουσες ότι το έκανε και "ο κυρ-Τάκης και πήγε καλά".Αλλωστε μην ξεχνάς ότι το ελληνικό μπάχαλο έχει δημιουργηθεί γιατί απλά δεν υπάρχει εξορθολογισμένος μηχανισμός τιμών.Ο μηχανισμός που χρησιμοποιούμε είναι ο εξής ένας:ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΑΣ
Ορόσημο σε αυτόν τον τρόπο σκέψης έχει αποτελέσει μια στιχομυθία μεταξύ δύο σοβαρών επιχειρηματιών το 1999.Ο ένας έβριζε τον άλλο "τι μ@λ@κας είσαι,όλοι κονομάνε εσύ τι φοβάσαι??Και ο άλλος του απαντά "Και ποιος χάνει για να κονομάνε όλοι???".Αυτή η απάντηση ήταν ότι πιο :respect έχω ακούσει στη ζωή μου σαν απόφοιτος οικονομικού που προσπαθούσα να εδραιωθώ επιχειρηματικά.Πολύυυυυ βαθύ το νόημα...... :vow :vow
DADOUDIS-V50 T5 AWD

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 06 Απρ 2011, 21:35

Υπάρχουν κάπου στοιχεία ? .... ;-) Thanks

Τα στοιχεία είναι ... επτασφράγιστο μυστικό. :lipssealed :lipssealed
Παρόλα αυτά στο παρακάτω άρθρο υπάρχει η πιο καλή εξήγηση του τι ακριβώς είναι το τέλος ΑΠΕ, πώς (θα έπρεπε να) λειτουργεί και τα συναφή προβλήματα. Αν και η προέλευση του άρθρου είναι από ΕΛΕΤΑΕΝ που έχει συγκεκριμένα συμφέροντα, στέκεται καλά επιστημονικά.

http://www.eletaen.gr/Documents/anemolo ... nem_57.pdf

Αυτά που παρέθεσες θυμίζουν πρωϊνάδικα που εξηγούν το πρόβλημα της .. Φουκουσίμα με το δικό τους γνώριμο τρόπο. Εξορκισμοί, ξερόλες κλπ.
Σε κάθε περίπτωση οι 'αρρυθμίες' της 'απελευθερωμένης' αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας είναι πάρα πολλές, η ανάπτυξη των ΑΠΕ αντί να στηρίζεται σε ένα στρατηγικό σχέδιο ανάπτυξης σε συνδυασμό με την τόνωση της ντόπιας παραγωγής (να φτιάχνουμε και κάτι από αυτά ρε αδελφέ, να μην εισάγουμε ακόμη και τις .. βίδες) και την ανάπτυξη των εξαγωγών, ακολουθά το γνωστό νεοελληνικό μοντέλο της αρπαχτής.
Ετσι οι αγρότες σκοτώνονται να πάρουν προτεραιότητα για να 'φυτέψουν΄ΦΒ σε χωράφια που θα έδιναν 2 σοδειές το χρόνο, οι βουλευτές και οι υπουργοί πλακώνουν τα τηλέφωνα μπας και σπρώξουν το επιθυμητό '20άρι' (=20kW) κλπ κλπ

Και δεν είπα κουβέντα για τα τεχνικά της λειτουργίας των ΑΠΕ στο εθνικό διασυνδεδεμένο δίκτυο, ξεκινώντας από τις υποδομές σε γραμμές μεταφοράς και φτάνοντας στο σημείο να λειτουργούμε τις μονάδες βάσης (λιγνίτη και φυσικό αέριο) κάτω από τα τεχνικά ελάχιστά τους για να ανοίξουμε 'χωρο' για ΑΠΕ, για τις οποίες ο ΔΕΣΜΗΕ (Διαχειριστής Συστήματος Μεταφορας Ηλεκτρικής Ενέργειας - το σύστημα μεταφοράς είναι τα 150 kV και τα 400 kV ο κουμανταδόρος δηλαδή της ραχοκοκαλιάς του ηλεκτρικού συστήματος και υπεύθυνος για το ποιός θα παράγει και πόσο) ούτε καν ξέρει πόσες είναι και που βρίσκονται, μιας και όλα τα ΦΒ συνδέονται στο δίκτυο διανομής (δηλαδή στα 20 kV ή και στα 400 V), το οποίο δίκτυο ανήκει και το διαχειρίζεται
.. άλλο μαγαζί (στην προκειμένη περίπτωση στη ΔΕΗ).

Ηθικό δίδαγμα ....
(το αφήνω σε εσάς σαν άσκηση.... ) :whistling :whistling
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 06 Απρ 2011, 22:02

θα με βρείτε να συμφωνώ σε κάποια και σε άλλα να διαφωνώ .
Η υπόθεση της ενέργειας έχει πολλούς παραμέτρους . Πίστεψε με , κάτι ξέρω.

Το βασικό είναι ότι πρέπει να υπακούσουμε στις νόρμες της ΕΕ.

Αλλά Δεν εξετάζω τον λόγο .....

Το καλό με το το φωτοβολταϊκό στην στέγη είναι ότι το ρεύμα , είτε το πουλάς είτε το χρησιμοποιείς .
Βέβαια έτσι όπως είναι τα πράγματα με τις τιμές που κλειδώνεις πρέπει να είσαι τρελός για να το χρησιμοποιήσεις .

Αλλά και να στραβώσει η σύμβαση ... 25( χρόνια , όχι 20 όπως γράφτηκε ) σου μένει το ρεύμα .

Αν υπολογίσεις ότι κοστίζει κοντά στα 30.000 η εγκατάσταση για τα 10 Kwh απόδοσης και σου δίνει 7000 με 7500 χιλιάρικα το χρόνο. Αν αν το δημόσιο σε πληρώσει για 4-5 χρονάκια είσαι ΟΚ με την απόσβεση .
από τον 6ο χρόνο και Μετά τα βλέπεις το κέρδος ....... αν τώρα κάτι χαλάσει και δεν πληρώνει η ΔΕΗ σου μένει το ρεύμα .
Χοντρικά πάντα έτσι .....

Δυστυχώς δεν έχω ταράτσα , αλλά από συζητήσεις που έχω κάνει με μία Φίλη μου η οποία έχει μία Εταιρεία θα πώ ότι με έχει πείσει για τα φωτοβολταϊκά στην ταράτσα .

Βέβαια ίσως δεν είμαι αντικειμενικός γιατί έχω φτιάξει τραπεζικά προγράμματα χορήγησής για αγρότες, αλλά όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι σημαντικά επιλήψιμο .

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 06 Απρ 2011, 22:12

Από οικονομικής πλευράς σίγουρα όχι.
Αλλά μιλάμε για ενεργειακές πολιτικές σε εθνικό επίπεδο.

Και εκεί τα ΦΒ .. μας ξεφύγαν λίγο .. παραπάνω από όσο έπρεπε..
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Απρ 2011, 22:30

gpap έγραψε:
......
Αυτά που παρέθεσες θυμίζουν πρωϊνάδικα που εξηγούν το πρόβλημα της .. Φουκουσίμα με το δικό τους γνώριμο τρόπο. Εξορκισμοί, ξερόλες κλπ........

"άσχετος" με το θέμα, παρέθεσα αυτά που μπορεί να του πλασάρει το google στις πρώτες θέσεις των αναζητήσεων ;-)

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 06 Απρ 2011, 22:50

Προφανώς δεν υπήρχε ... μομφή εναντίον σου ... :oops: :oops: αλλά ενάντια στα δημοσιεύματα.
Και φυσικά είμαι θερμός υπέρμαχος των ΑΠΕ, αλλά με πρόγραμμα.

Αν θέλεις να δεις όλο το .. μεγαλείο googlαρε 'άδειες φωτοβολταϊκών'. Ωρε γλέντια....
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 06 Απρ 2011, 23:37

Το θέμα δεν είναι ο κλαψιάρης Έλληνας αλλά εάν μπορείς να κάνεις απόσβεση και να βγάλεις κέρδος από μία σχετικά ασφαλή επένδυση σε μία εποχή κρίσης .

Από την στιγμή που υπάρχει η 25ετή σύμβαση ιδιώτη που σε εξασφαλίζει για την τιμή, την απορρόφηση και την αναπροσαρμογή της , σε συνδυασμό με το χαμηλό κόστος επένδυσης . Πιστεύω ότι αξίζει

Αν θέλεις john πες μου να σου στείλω έναν Γενικό οδηγό που έχω, ο οποίος θα σου λύσει πολλές απορίες .

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 07 Απρ 2011, 00:52

dadoudis έγραψε:..με αυτόν τον τρόπο σκέψης πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι....Πιστεύω ότι αν όλοι αφιέρωναν λίγο παραπάνω χρόνο σ'αυτήν την απλοική ανάλυση των δεδομένων ,πολλές φούσκες θα είχαν αποφευχθεί...

ίσως πάλι αν σκεφτόντουσαν όλοι με αυτόν τον τρόπο, οι "άλλοι" να είχαν βρει νέες μεθόδους να μας κατευθύνουν εκεί που θέλουν..

dadoudis έγραψε:στιχομυθία μεταξύ δύο σοβαρών επιχειρηματιών το 1999.Ο ένας έβριζε τον άλλο "τι μ@λ@κας είσαι,όλοι κονομάνε εσύ τι φοβάσαι??Και ο άλλος του απαντά "Και ποιος χάνει για να κονομάνε όλοι???".Αυτή η απάντηση ήταν ότι πιο :respect έχω ακούσει στη ζωή μου σαν απόφοιτος οικονομικού που προσπαθούσα να εδραιωθώ επιχειρηματικά.Πολύυυυυ βαθύ το νόημα...... :vow :vow

χωρά συζήτηση το συμπέρασμα. και αυτό γιατί στο ΧΑΑ του 99, όντως μπορούσαν να κερδίσουν όλοι (αλλά βραχύβια) μιας και όλοι μπορούσαν να ανοίξουν μόνο αγοραστικές θέσεις (και μάλιστα πολλάκις αεριτζίδικες). η απορία του έτερου επιχειρηματία θα ήταν 100% εύστοχη εάν υπήρχε τότε το ΧΠΑ το οποίο και είναι παίγνιο μηδενικού αθροίσματος, δηλ. το κέρδος του ενός (εκκαθαρίζεται σε καθημερινή βάση) ισούται με την ζημία κάποιου άλλου.

και για να μην είμαι εντελώς :offtopic από 7-10 του μήνα στον εκθεσιακό χώρο EXPO ATHENS, πραγματοποιείται η 4η διεθνής έκθεση ECOTEC, στην οποία μεταξύ άλλων συμμετέχει και το e-shop.gr το οποίο προσφάτως προσέθεσε στην εμπορική του δραστηριότητα και φωτοβολταϊκές λύσεις. http://www.e-shop.gr/energy.phtml
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 07 Απρ 2011, 01:34

Επειδή βλέπω ότι θα βγούμε Off topic μπερδεύοντας τα ...... γράφω τα κάτωθι μήπως και θέλει να ενημερωθεί και κάποιος άλλος εκτός του John

Δεν είμαι ειδικός στις συμβάσεις ιδιωτών , αλλά από ότι ξέρω η σύμβαση είναι του ΔΕΣΜΗΕ και καθορίζεται από την ΕΕ .
Έχω κουβεντιάσει με το νομικό τμήμα και μου είπαν ότι η σύμβαση δεν σπάει .

Είναι και αυτός μεταξύ άλλων, ένας από τους λόγους που καθυστερεί τόσο το σύστημα . Οι τιμές είχαν καθοριστεί . Όταν είδαν το κακό χαμό που έγινε με τις αιτήσεις έκαναν ότι κάθε κάλος Ελληνικός φορέας ξέρει να κάνει . Καθυστέρησαν .
Άλλαξαν το σύστημα τιμολόγησης και θέσπισαν χρονικά διαστήματα από τα οποία και μετά κάθε Νέα σύνδεση θα έχει και άλλη τιμή . Ώστε να πέσουν οι τιμές και να μειωθεί το κόστος της ΔΕΗ.

θα σας βάλω πρόχειρα 2-3 στοιχεία που έχω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή.

- Για ιδιώτες η τιμή θα μειωθεί από τον 2ο του 2011 ( αν δεν κάνω λάθος , δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα )
- Για επιχειρήσεις κάθε 31/7 και 31/1 ( που το ξέρω γιατί έχουμε φτιάξει πάρα πολλά Business Plan . )
- Υπογράφεται σύμβαση Συμψηφισμού ( ΔΕΗ είναι ) . ( είναι αργά ..... το πρωί θα εξηγήσω )
- Από εδώ - European Commision Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) - θα δείτε στοιχεία για την ηλιοφάνεια και απόδοση βάση προσανατολισμού και κλίσης
- Το έσοδο από την πώληση ηλεκτρικής ενέργειας είναι αφορολόγητο. ( για τους ιδιώτες ) Αλλά πληρώνουν ΦΠΑ στην αγορά .
- Η προκαθορισμένη αύξηση της τιμής της Kwh = το 25% του μέσου όρου (ετησίως) του δείκτη τιμών καταναλωτή .
- Ρολόι στο όνομα σας
- Τον κανονισμό Πολυκατοικίας ( όπου αναφέρονται τα δικαιώματα και οι περιορισμοί των ιδιοκτητών) και
- Συμβόλαιο κυριότητας .

κ.α.

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 07 Απρ 2011, 07:28

Ολα αυτά είναι πολύ ωραία και ακούγονται εμπεριστατωμένα.
Απλά η προσωπική μου εμπειρία από τον χώρο της οικοδομής και τα "μαστόρια" δεν με κάνει να κοιμάμαι και πολύ ήσυχος.Ασε που σαν εγκατάσταση έχει πολύ μανούρα...Ανοίγεις πληγές στη στέγη ή στο δώμα οι οποίες χρειάζονται ειδικές μονώσεις,γεμίζεις ξετρυπήματα για καλώδια,αλλαγή πίνακα και διάταξης κλπ.Συνήθως οι εισαγωγείς των υλικών σου πλασσάρουν εξουσιοδοτημένο συνεργείο δικό τους ,το οποίο εννοείται ότι μαθαίνει στα δικά μας κεφάλια.Λίγοι τω κατέχουν καλά το αντικείμενο.Και δεν μου αρέσει καθόλου η λογική ότι έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα,συνήθως αυτό οδηγεί σε τέλματα στην Ελλάδα...
Αν είναι να πάρεις δάνειο για να το κάνεις ,τότε διαφωνώ κάθετα,γιατί απλά βάζεις συνέταιρο την τράπεζα.Το αν σου μείνει το ρεύμα αυτό είναι σχετικό γιατί από την ΔΕΗ δε νομίζω ότι μπορείς να απεξαρτηθείς.Εαν ναι,διαψεύστε με.
Και γι'αυτούς που σκοπεύουν να το κάνουν με μετρητά:6% για δίμηνο σε προθεσμιακή :lipssealed και όχι κανένα τρελό ποσό(δεν αναφέρω ποια τράπεζα,πάντως από τις μεγάλες).Γιατί να δεσμεύσετε τα μετρητά που είναι και η δύναμη του καθενός στη σημερινή συγκυρία????
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 07 Απρ 2011, 10:23

Φυσικά και μπορείς , η απελευθέρωση της ενέργειας αυτό το νόημα έχει .
Ουσιαστικά ότι έχει συμβεί και στην τηλεφωνία θα συμβεί και εδώ . Ήδη μπορείς να αγοράσεις ρεύμα από 3-4 νέους προμηθευτές και μάλιστα σε καλύτερη τιμή . ( αν δεν κάνω λάθος -15% )

Ότι ισχύει και στους άλλους κλάδους ισχύει και εδώ . Πρόχειροι , μπαταξήδες , μέτριοι , επαγγελματίες υπάρχουν παντού .
Ειδικά σε κλάδους που δεν περιλαμβάνουν " μαστόρια " . Στην ιατρική στην δικηγορία στην δημοσιογραφία κλπ.
Αν ψαχτείς λίγο πριν αποφασίσεις και δεν πέσεις με τα μούτρα στον πρώτο που θα σου χτυπήσει στην πλάτη δεν θα έχεις πρόβλημα .

Λίγη λογική χρειάζεται .
Φυσικά και θα φτιάξεις μόνωση αν δεν έχεις .
Ασφαλώς και δεν θα τρυπήσεις την πλάκα για την στήριξη των πάνελ.
κλπ.

Όσο αφορά την τράπεζα για τους ιδιώτες θα συμφωνήσω . Αν μπορείς να το κάνεις μόνος είναι 100% καλύτερα . Αν όχι βγάλε από το ποσοστό την συμμετοχή της τράπεζας ... τόσο απλό ... :-D

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 07 Απρ 2011, 21:08

sprsk έγραψε:Φυσικά και μπορείς , η απελευθέρωση της ενέργειας αυτό το νόημα έχει .
Ουσιαστικά ότι έχει συμβεί και στην τηλεφωνία θα συμβεί και εδώ . Ήδη μπορείς να αγοράσεις ρεύμα από 3-4 νέους προμηθευτές και μάλιστα σε καλύτερη τιμή . ( αν δεν κάνω λάθος -15% )

Ότι ισχύει και στους άλλους κλάδους ισχύει και εδώ . Πρόχειροι , μπαταξήδες , μέτριοι , επαγγελματίες υπάρχουν παντού .
Ειδικά σε κλάδους που δεν περιλαμβάνουν " μαστόρια " . Στην ιατρική στην δικηγορία στην δημοσιογραφία κλπ.
Αν ψαχτείς λίγο πριν αποφασίσεις και δεν πέσεις με τα μούτρα στον πρώτο που θα σου χτυπήσει στην πλάτη δεν θα έχεις πρόβλημα .

Λίγη λογική χρειάζεται .
Φυσικά και θα φτιάξεις μόνωση αν δεν έχεις .
Ασφαλώς και δεν θα τρυπήσεις την πλάκα για την στήριξη των πάνελ.
κλπ.

Όσο αφορά την τράπεζα για τους ιδιώτες θα συμφωνήσω . Αν μπορείς να το κάνεις μόνος είναι 100% καλύτερα . Αν όχι βγάλε από το ποσοστό την συμμετοχή της τράπεζας ... τόσο απλό ... :-D

Εννοείται ότι έτσι είναι.Απλά η λογική του καφενείου που επικρατεί σε αυτό το τόσο σοβαρό θέμα (ΑΠΕ) και η αρπακολατζίδικη διάθεση των περισσοτέρων που θέλουν να εμπλακούν με αποθαρρύνει και γι'αυτό αναφέρθηκα εξ'αρχής σε κάποιες ιστορικές φούσκες στη χώρα μας.Μην μου πεις ότι ξαφνικά δεν έχουν ξεφυτρώσει ατέλειωτοι ειδήμονες που προσπαθούν να λανσάρουν μία τελείως flat λογική.Αν άκουγα περισσότερες φωνές με τοποθετήσεις σαν του gpap οι οποίες είναι κατατοπιστικότατες και στην ουσία του πράγματος θα ήμουν σαφώς θετικός.Και φυσικά εάν ζούσαμε σε άλλη χώρα θα είχα άλλη αποψη.Απλά όσο λείπει η σωστή και ειλικρινής ενημέρωση από τους αρμόδιους φορείς (και όχι τις τράπεζες που απλά έχουν βρει ένα ακόμη προιόν) τότε ο κίνδυνος ελλοχεύει...
Το μεγαλύτερο ποσοστό της άρνησης μου πηγάζει βεβαίως από το τελείως αφερέγγυο ελληνικό δημόσιο το οποίο όποτε αποφάσισα να κινηθώ με νόμιμες διαδικασίες το μόνο που έκανε ήταν να μου ρουφήξει το αίμα.
Τα τεχνικά του πράγματος τα γνωρίζω λόγω επαγγέλματος.Απλά σκέψου πόσοι θα έχουν παράπλευρες απώλειες που δεν τα γνωρίζουν...Λίγοι μηχανολόγοι κάνουν μελέτες ουσίας και όχι τυποποιημένες και ακόμη λιγότερα συνεργεία τις εφαρμόζουν....
Και μία τελευταία επισήμανση.Για την τοποθέτηση Φ/Β υποβάλλονται στην αρμόδια πολεοδομία μαζί με τη μελέτη και τα λοιπά έγγραφα και φωτογραφίες του εν λόγω κτίσματος.Γι'αυτό προσοχή μην πάτε για μαλλί και βγείτε κουρεμένοι...(Το ίδιο πληροφοριακά ισχύει και για τα ΠΕΑ -Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης....Αλλο θέμα κι αυτό που κάποια στιγμή θα πρέπει να το συζητήσουμε μιας και έχει περάσει γενικώς στα ψιλά και ενέχει παγίδες όπως και ο νέος ΚΕΝΑΚ στην οικοδομή που αφορά στις μονώσεις και θα εκτοξεύσει το κόστος κατασκευής πάνω στο βωμό της εξοικονόμησης δήθεν βοηθώντας όλο και πιο πολύ τα πετρελαικά προιόντα και τους κολοσσούς πολυεθνικές να καταστήσουν μονοπωλιακές καταστάσεις :offtopic )
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 08 Απρ 2011, 00:28

Θα συμφωνήσω όπως και πριν στην Γενική εικόνα . Αλλά, Έτσι είναι η Ελλάδα . Αν δεν σου αρέσει φεύγεις .
Σε αυτό το αχταρμά που ζούμε , θα πρέπει να παλέψεις να κάνεις κάτι . Από την μία οι Κασσάνδρες από την άλλοι οι Αισιόδοξοι .
Εσύ ακούς , μελετάς και πράτεις .

Υπάρχει Ρίσκο ?
Μα Φυσικά. Αλλά και που δεν υπάρχει . Ονομάστε μία απόφαση της ζωής , που δεν εμπεριέχει ρίσκο.
- Σκέφτεσαι - " Να το φάω το μήλο αντί για βραδινό να ρίξω κάνα κιλό από το μπίρο-κοίλι να κάνω υγιεινή διατροφή .... Πνίγεσαι :doh και πάπαλα ( αν έτρωγες το λίπος ..... θα ζούσες περισσότερο :-D )

Απλά το ψάχνεις το μετράς και αποφασίζεις . Αν τώρα κάνεις κουτουρού και χτίζεις το σπίτι σου μέσα στο ρέμα .... ε! δεν φταίει άλλος παρά μόνο εσύ .
Αν πάλι πάρεις τα μέτρα σου το μετρήσεις το φτιάξεις όπου και όσο καλύτερα μπορείς , του κάνεις και μία ασφάλεια , τότε έχεις εξασφαλίσει για το μεγαλύτερο ποσοστό ρίσκου .
Υπάρχει ρίσκο τότε ? Φυσικά και υπάρχει ..... Σεισμός , πυρκαγιά κλπ..... Θα πάρεις όμως την αξία της περιουσίας σου πίσω .
Μπορείς να τα χάσεις και αυτά ? Ασφαλώς ... ο πόλεμος δεν είναι ποτέ μακρυά . Μία οβίδα αρκεί . Τουλάχιστον δεν θα φταις εσύ. Δεν πηγαίνεις γυρεύοντας .

Αν τώρα δεν κάνεις τίποτα γιατί κάποτε θα γίνει πόλεμος . Τότε αναλαμβάνεις το Ρίσκο του να μην γίνει όσο εσύ ζεις , ή να γίνει αλλά να μην σε επηρεάσει . Πάλι χαμένος είσαι .... :-D

Άρα , Πράξτε , απλά όχι κουτουρού.

Σχετικά με την πολεοδομία , Αν δεν κάνω λάθος δεν απαιτείτε πλέον η άδεια μικρών εργασιών . ( πρέπει να άλλαξε κάπου στο 9/2010 ) αλλά καλύτερα να το δείτε στο site του ΔΕΣΜΗΕ

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ΥΓ. ( Επειδή με τσιγκλάνε τέτοια θέματα και γουστάρω τρελά , είμαι μέσα για οποιαδήποτε φιλοσοφική συζήτηση , ειδικά αν γίνει γύρω από το τζάκι με ένα ποτήρι Μπράντι ή κρασί )

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 08 Απρ 2011, 06:54

:offtopic Με νιώθεις.Και εγώ χαίρομαι όταν βρίσκω συνομιλητή με άποψη.Είναι η καλύτερη μου διασκέδαση.Καλό φαγητό,καλή παρέα ,καλό κρασί και βαθυστόχαστες συζητήσεις μέχρι τελικής πτώσεως.
Οσον αφορά στο εξωτερικό,επειδή εχω ψαχτεί αρκετά,τα πράγματα όπως θα ξέρεις είναι και εκεί δύσκολα(τουλάχιστον για ευρωπαικές χώρες).Το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια έχω ασχοληθεί με ελεύθερο επάγγελμα και όχι στο χώρο των στελεχών μεγάλων επιχειρήσεων με έχει βγαλει απ'αυτό το παιχνίδι και στη δεκαετία που μεσολάβησε η κατεύθυνση έχει αλλάξει και έχω μείνει "εκτός αγοράς".Οι θέσεις εργασίας που αφορουν και έναν αξιοπρεπή μισθό στο εξωτερικό είναι είτε πολύ εξειδικευμένες είτε αφορούν παροχή υπηρεσιών που στην Ελλάδα δεν έχουν ευδοκιμήσει ακόμα.
Τώρα αν μου πεις να πάω Βουλγαρία,Τουρκία ,Ντουμπάι,Σ.Αραβία κλπ δεν πάω.Αν δεν είχα οικογένεια θα είχα πάει ήδη.
Σαν last resort κρατάω τις ΗΠΑ που έχω και συγγενείς αλλά και αυτό προυποθέτει να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό εκεί ,να εγκατασταθώ εκεί και να ψάξω εκεί παράλληλα για δουλειά. :offtopic
Δεν μίλησα για άδεια μικρής κλίμακας αλλά για την υποβολή φακέλου που γίνεται για να μπορείς να συνδεθείς με τη ΔΕΗ.Απ'όσο γνωρίζω χωρίς τη σφραγίδα της πολεοδομίας δεν μπορείς να συνδεθείς.
DADOUDIS-V50 T5 AWD

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 08 Απρ 2011, 07:08

Υπάρχει Ρίσκο ?
Μα Φυσικά. Αλλά και που δεν υπάρχει . Ονομάστε μία απόφαση της ζωής , που δεν εμπεριέχει ρίσκο.

Δεν είπα να μην κάνουμε τίποτα.Και εγώ άλλωστε ετοιμάζω κάποια αρκετά μεγάλη δουλειά παρ'ότι η κρίση είναι στο φουλ,λογίζοντας το ρίσκο,εξετάζοντας την ασφάλεια της επένδυσης ,σιγουρεύοντας τα νώτα μου κλπ. κλπ.Δεν είμαι υπέρ της παθητικής στάσης.Το έχω αναφέρει και σε άλλο topic.Απλά δεν συμφωνώ με τα Φ/Β και τον τρόπο που γίνεται η δουλειά εδώ.Αν τα λεφτά σου περισσεύουν ΟΚ.Αλλά πάλι δεν βλέπω να πολυασχολούνται αυτοί που τους περισσεύουν.Σιγά μην κάτσουν να σκάσουν αν ανεβηκε η ΔΕΗ.Είναι ελάχιστη η επιβάρυνση για κάποιον που έχει την οικονομική άνεση.Ασε που αυτοί δεν έχουν οι περισσότεροι καμία διάθεση να βάλουν κι άλλο μπελά στο κεφάλι τους τώρα.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να διατηρήσουν τη ρευστότητά τους μέσα σε αυτή τη συγκυρία.Και για τον εαυτό μου μπορώ να σου πω ότι και εγώ αυτό έχω σαν προτεραιότητα.
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 10 Απρ 2011, 13:13

http://www.e-go.gr/news/article.asp?cat ... =125726719

Σε αδιέξοδο δείχνει να οδηγείται η αγορά των φωτοβολταϊκών με τις χιλιάδες αιτήσεις για εγκατάσταση νέων ηλιακών σταθμών, τη στιγμή που οι δυνατότητες απορρόφησης του ηλεκτρικού δικτύου είναι περιορισμένες, αλλά και την τεράστια δαπάνη που συνεπάγεται για το σύστημα και τελικά για τους καταναλωτές η λειτουργία τους, αφού ήδη ο ΔΕΣΜΗΕ εμφανίζει έλλειμμα κοντά στα 230 εκατ. ευρώ, το οποίο έχει προέλθει από τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ).

Θεσμικό πλαίσιο
Το πρόβλημα δείχνουν να συνειδητοποιούν πια και οι ίδιοι οι επιχειρηματίες που ασχολούνται με τα φωτοβολταϊκά, αφού ο Σύνδεσμος Εταιριών Φωτοβολταϊκών (ΣΕΦ) προτείνει αλλαγές στο θεσμικό πλαίσιο, με πολύ πιο αυστηρούς όρους για τη σύνδεση στο σύστημα προκειμένου να ξεκαθαριστεί η ήρα από το σιτάρι.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) στο πλαίσιο του νέου κανονισμού αδειοδότησης των ΑΠΕ προσανατολίζεται στην υιοθέτηση πιο περιοριστικών όρων. Στο βάθος όμως, αυτό που όλοι φοβούνται είναι μήπως το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής αναγκαστεί να μειώσει τις εγγυημένες τιμές για τα φωτοβολταϊκά, όπως ήδη έχει κάνει η Ισπανία και άλλες χώρες... καθώς ο λογαριασμός δεν βγαίνει.

Για να ξεκαθαριστούν οι εκκρεμείς αιτήσεις σύνδεσης ο ΣΕΦ προτείνει οι υποψήφιοι παραγωγοί ενέργειας από φωτοβολταϊκά να υποχρεωθούν να καταθέτουν εγγυητική επιστολή όταν υποβάλλουν αίτηση σύνδεσης με το σύστημα και όχι κατά τη φάση της υπογραφής της σύμβασης σύνδεσης, όπως συμβαίνει σήμερα. Προτείνει μάλιστα η ρύθμιση να ισχύσει αναδρομικά για αιτήσεις που έχουν ήδη κατατεθεί, προκειμένου όσοι έχουν υποβάλει αίτηση στον αρμόδιο Διαχειριστή και υποχρεούνται στην κατάθεση εγγυητικής επιστολής να το πράξουν σε μία προθεσμία, π.χ. δύο μηνών. Σε περίπτωση που περάσει η προθεσμία και δεν κατατεθεί η εγγυητική, τότε η αίτηση πρέπει να αρχειοθετείται και να μην εξετάζεται. Ταυτόχρονα, ζητά να περιοριστεί η ισχύς της προσφοράς σύνδεσης στους 6 μήνες από 4 χρόνια που προβλέπει το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο.

Προθεσμία
Παράλληλα, η ΡΑΕ φέρεται να προσανατολίζεται σε αναδρομική εφαρμογή της προθεσμίας των 30 μηνών που έχει σήμερα ο επενδυτής για να θέσει σε λειτουργία μία νέα μονάδα AΠΕ διαφορετικά ακυρώνεται η άδεια παραγωγής που έχει λάβει, εφόσον βέβαια η καθυστέρηση οφείλεται στον ίδιο και όχι σε λόγους που σχετίζονται με γραφειοκρατικά εμπόδια, αρχαιολογικές υπηρεσίες, δικαστικές διαμάχες κ.λπ. Το μέτρο αν εφαρμοστεί εκτιμάται ότι θα βγάλει εκτός συστήματος αιτήσεις συνολικής ισχύος ως και 1.000 MW για διάφορες κατηγορίες ΑΠΕ (αιολικά, φωτοβολταϊκά κ.λπ.). Oι αιτήσεις που εκκρεμούσαν στο τέλος 2010 εφθάναν σε ισχύ τα 17.800 MW, με τα 14.719 ΜW να αφορούν σε αιολικά πάρκα, τα 1.535 MW σε φωτοβολταϊκά και τα 925 MW σε μικρά υδροηλεκτρικά.

Νέος κανονισμός για ΑΠΕ
Nέος κανονισμός για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ) συζητήθηκε χθες την ολομέλεια της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΡΑΕ). Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο νέος κανονισμός, ο οποίος πριν οριστικοποιηθεί θα τεθεί σε δημόσια διαβούλευση, θα περιέχει πιο αυστηρούς όρους για τις ΑΠΕ, ιδιαίτερα όσον αφορά στους χρόνους σύνδεσης με το σύστημα. Παράλληλα θα απλοποιεί ορισμένες διαδικασίες και θα θέτει περιορισμούς και χρονοδιαγράμματα στον Διαχειριστή του δικτύου, όσον αφορά την προώθηση των διαδικασιών για τις νέες συνδέσεις.

Της Mανταλένας Πίου

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 10 Απρ 2011, 13:20

Οι 'παγωμένες' άδειες και το εμπόριο αδειών!!
Άλλη μια νεοελληνική πατέντα. Που πηγάζει από τη σταθερή και αδιάλλειπτη ανικανότητα της διοίκησης και την απέραντη γραφειοκρατεία πίσω από την οποία κρύβουμε το χάλι της...

Και για να ... θαυμάσετε λίγο σας δίνω και μερικά .. ποσοτικά στοιχεία της νεοελληνικής παράνοιας!!

Status επενδύσεων ΑΠΕ (20.10.2010)

Άδεια λειτουργίας: 1.587 MW
Άδεια εγκατάστασης: 1.537 MW
Άδεια παραγωγής: 11.763 MW
Ανακληθείσες άδειες: 668 MW
Αιτήσεις για άδεια παραγωγής: 67.945 MW

Δηλαδή έχουμε 82 GW σε άδειες και αιτήσεις αδειών για ΑΠΕ κάθε μορφής με προτεραιότητα φυσικά στα αιολικά και ΦΒ.
Για να καταλάβουμε τι σημαίνει το νούμερο αυτό να σας πω ότι η μέγιστη αιχμή του φορτίου που καταγράφηκε στο ελληνικό (διασυνδεμένο) σύστημα είναι γύρω στα 10 GW, όλοι οι συμβατικοί και ΑΠΕ σταθμοί που έχουμε σήμερα στημένους σε όλη τη χώρα (και στα νησιά) δν ξεπερνούν τα 13-14 GW (προσεγγιστικά, γιατί για το διασυνδεδεμένο σύστημα έχουμε αναλυτικά στοιχεία, αλλά στα νησιά γίνεται λίγο .. χάος).

Και φυσικά το υπερβολικά φιλόδοξο, κατά την ταπεινή μου άποψη, εθνικό σχέδιο για τις ΑΠΕ προβλέπει μέχρι το 2020

Εθνικοί στόχοι ΑΠΕ 20-20-20:

Αιολικά 7.500 MW
Φωτοβολταϊκά 2.200 MW
Βιομάζα 350 MW
ΥΗΣ 4.650 MW (σήμερα ~3300 MW)
Ηλιοθερμικά 250 MW

Σύνολο δηλαδή επιπλέον 11.5 GW από αυτά που έχουμε σήμερα.

Τα συμπεράσματα δικά σας....
Τελευταία επεξεργασία από gpap σε 10 Απρ 2011, 13:42, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 10 Απρ 2011, 13:22

+1

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 10 Απρ 2011, 15:38

Ολα αυτά τα στοιχεία ειναι για φωτοβολταικά στις στέγες?
Δεν εχω ψαξει το θεμα καλά αλλα νομιζω οτι οι αριθμοι που αναφερεται ειναι για επενδυσεις σε φωτοβολταικα παρκα. Καλο θα ηταν αν καποιος εχει γνωσεις-πληροφοριες να μας πει για τις στέγες. Οτι ειναι επενδυση με ρίσκο είναι,ολες οι επενδυσεις εχουν ρισκο, απο τα νουμερα παντως εγω βλεπω οτι υπαρχει μικρό ρίσκο και ισως αυτοι που μπουν νωρις κανουν αποσβεση συντομα γιατι η δεη προς το παρον πληρωνει καλα.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 10 Απρ 2011, 16:04

Προφανώς όχι. Ειναι για όλες τις επενδύσεις σε ΑΠΕ και από αυτές οι περισσότερες των ΦΒ αφορούν σε εγκαταστάσεις σε χωράφια.
Οι όποιες αιτήσεις για εγκαταστάσεις σε στέγες με μικρή ισχύ (πρέπει να είναι <10 kW) θα είναι σίγουρα πολύ λιγότερες.

Ισως στη ΡΑΕ (www.rae.gr) να μπορεί να βρει κανείς άκρη.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 10 Απρ 2011, 23:42

Για τα οικιακά δεν υπάρχει πρόβλημα .

Για τα 100 και πάνω θέλει ψάξιμο .

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 16 Απρ 2011, 14:37

μερικά στατιστικά live από την Sunny

http://www.sunnyportal.com/Templates/Pu ... tList.aspx

και η εγκατάσταση (μια ταράτσα) στο σχολείο φ/Β σχολείο

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 14 Οκτ 2011, 13:39

δείτε ΚΑΙ το τέλος ΑΠΕ στον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ. :whistling

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 01 Μάιος 2012, 10:48

http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =112855547

Απειλή κραχ στην αγορά ηλεκτρισμού

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 14 Ιούλ 2012, 18:32

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/0 ... _6241.html

ΝΕΟ ΦΙΑΣΚΟ: Ο κίνδυνος μαζικών πτωχεύσεων παραγωγών ρεύματος από φωτοβολταϊκών απειλεί και τις τράπεζες

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 02 Οκτ 2012, 20:11

http://prosexw.blogspot.gr/2012/10/blog ... l?spref=fb

Φωτοβολταϊκά-Αναδρομικό χαράτσι.....ΤΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ...

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Απρ 2013, 10:38

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%AD%CF ... E%B5%CF%82

Έρχεται τσουχτερό χαράτσι για φωτοβολταϊκά σε στέγες

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 23 Απρ 2013, 10:57

Τόσες φορές μας την έχουν φέρει, στα φωτοβολταϊκά θα σταμάταγαν..... :chair
Όπου βλέπεις να πηγαίνουν πολλοί, φύγε μακριά και όταν σε λένε όλοι τρελό τότε είσαι σε καλό δρόμο.... 8-)
Θα το δούμε το "έργο" και σε όλες "μόδες" που μας σπρώχνουν (π.χ. ντίζελ :lipssealed )
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Απρ 2013, 12:25

όταν εσκεμμένα, σε ωθήσουν και σε κλειδώσουν σε μια "λογική" απόφαση ....
έρχεται το άρμεγμα σου ....

το κράτος, που ουσιαστικά είναι ο εχθρός σου ....

δεν υπάρχει σαφής κατεύθυνση, για καμιά πολιτική,
δεν υπάρχει καμιά κίνηση για καμιά επένδυση σε κανέναν τομέα ....
αναμονή και "κούρεμα" από παντού .....

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 23 Απρ 2013, 13:32

johnkyr έγραψε:το κράτος, που ουσιαστικά είναι ο εχθρός σου ....

Γιάννη συμφωνούμε σε πολλά, αλλά είναι χρήσιμο και ουσιαστικό να διαχωρίσουμε το κράτος από την κυβέρνηση. Η κυβέρνηση είναι αυτή που αποφασίζει ποια πολιτική θα ακολουθήσει όχι το κράτος. Το κράτος και ειδικά από την στιγμή που υπάρχει δημοκρατία είμαστε εμείς, εμείς που θα μείνουμε πίσω να μαζέψουμε τα συντρίμμια και ενωμένοι να ξαναφτιάξουμε την χώρα όταν το πλιάτσικο τελειώσει και φύγουν οι συμμορίες.... Στοχοποιόντας το κράτος ως εχθρό αφενός δυσκολευόμαστε να εντοπίσουμε τους πραγματικούς αίτιους της κατάστασης (οι κυβερνήσεις αρέσκονται να κρύβονται πίσω από την γενικότερη έννοια του κράτους) και αφετέρου στρεφόμαστε εναντίων του ίδιου μας του εαυτού και της συλογικότητας που συνεπάγεται η έννοια κράτος.....

johnkyr έγραψε:δεν υπάρχει σαφής κατεύθυνση, για καμιά πολιτική,
δεν υπάρχει καμιά κίνηση για καμιά επένδυση σε κανέναν τομέα ....
αναμονή και "κούρεμα" από παντού .....

εγώ αυτό λέω πλιάτσικο .....
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Απρ 2013, 15:18

σύμφωνοι .... αστοχία η επιλογή της λέξης ... κράτος-/- κυβέρνηση -/- "προτεκτοράτο" :-(

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 25 Απρ 2013, 19:32

+1 :-)
www.iatroud.gr

Επιστροφή σε “Περι ανέμων και υδάτων”

Μέλη σε σύνδεση