ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ VOLVO

Εδώ μπορούμε να γράφουμε αγγελίες, προσφοράς ή ζήτησης σχετικές με αυτοκίνητα ή ανταλλακτικά Volvo.
Άβαταρ μέλους
mco
T5

Re: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ VOLVO

Δημοσίευσηαπό mco » 14 Νοέμ 2016, 19:35

Γιατί θέλεις diesel?

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 15 Νοέμ 2016, 11:29

mco έγραψε:Γιατί θέλεις diesel?

Γειά σου mco,
Θέλω diesel γιατί
1. Κάνω 100 χιλ πήγαινε- έλα στη δουλειά κάθε μέρα
2. Πηγαίνω κανένα ταξίδι που και που
3. Τα τέλη του ενός δεν συγκρίνονται με τα τέλη του άλλου.
Τώρα θα μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση να εξισώσεων την τιμή του πετρελαίου με αυτή της βενζινης η ότι θα αυξηθούν τα τέλη. Αλλά όλα αυτά τα ακούμε εδώ και τόσα χρόνια και ακόμα τίποτα.
Το ίδιο μου έλεγαν και κάποιοι φίλοι το 2012 όταν έβαλα το αέριο στο προηγούμενο αυτοκίνητο( οτι θα ανέβει η τιμή του αερίου ή ότι θα σου χαλάσει ο κινητήρας και κάτι τέτοια) και μέχρι πριν 10 μέρες που το έδωσα τίποτα από αυτά δεν έγινε.
Όπως και να έχει αν έπαιρνα ένα βενζινης (ένα Τ3 για παράδειγμα) δεν θα το χορταινα βενζίνη κάθε μέρα. Θα ήθελα γύρω στα 10€ για να πάω και έρθω στη δουλειά κάθε μέρα.
:-D VOLVO S60 D4 MY13

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 15 Νοέμ 2016, 12:02

Καλημέρα Βασιλη
Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορείς να αγορασεις ένα μτχ με 100000+ χλμ γιατί σε 2χρονια θα έχει πάρα πολλά χλμ.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 15 Νοέμ 2016, 12:03

basilis86 έγραψε:
vrestas έγραψε:Ο Φατούρος ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για έλεγχο μεταχειρισμένου, εγώ εκεί θα πήγαινα, έχει το διαγνωστικό έχει και την εμπειρία .
Ο Παντόπικος έχει μεταχειρισμένα αλλά σχετικά ακριβά γιατί είναι πολύ καινούρια συνήθως, δεν χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά (αν και μερικοί εκεί μέσα δεν είναι πολύ ΄΄΄συμπαθητικοί ΄΄) .
Από έμπορους να ξέρεις ότι γνωρίζουμε περιστατικά από τον Μ***ρος και Α****άτος που έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα.
Τα αστεράκια για ευνόητους λόγους, εύκολο να καταλάβεις ποιους εννοω.

Η spotmechanic παίζει εδώ και κανα χρόνο για έλεγχο μεταχειρισμένου, καλή δείχνει, αλλά με τον Φατούρο θα κάνεις νομίζω καλύτερη δουλειά.

Κατάλαβα ακριβώς ποιους εννοείς. Όπως είπες δεν είναι και πολύ δύσκολο. Να σε ρωτήσω ρε vrestas? Και αν τα χιλιόμετρα είναι κστεβασμενα με το διαγνωστικό μπορεί να τα βρει. Η κάνουν τόσο καλή δουλειά με το κατέβασμα που δεν το βλέπει ούτε το διαγνωστικό. Είχα σκοπό να πάω αυτές τις μέρες στον δεύτερο που ανέφερες να δω ένα γύρω στα 18000 αλλά τώρα το σκέφτομαι. Γιατί φίλε μου αν όλοι οι έμποροι τα έχουν κατεβασμενα τότε δεν έχω και πολλες επιλογές όπως το βλέπω.

Τα χιλιόμετρα αποθηκευονται στην CEM (central electronic module) και στην DIM ( Driver Information Module)
Αν είναι γυρισμένα παίζει στο vida να βγάλει κάποιο σφάλμα όπως στα παρακάτω - Mileage Manipulated.
Εικόνα
Πολύ πιθανόν αν πας σε κάποιον γνώστη του vida (πχ Φατούρος ) να το δει , με update στην Dim που γράφει ο Jim μάλλον γίνεται , αλλά δεν είναι ΄΄εύκολη΄΄ διαδικασία υποθέτω σε ξένο όχημα.
Πες ότι το κάνεις(κόστος κανα 50αρικο) και από 50,000 km οδόμετρο πάει στα 150,000Km θα πρέπει μετά να πάς το ξένο όχημα στον έμπορο με τα 150,000km στο οδόμετρο. Άρα υπάρχει μια δυσκολία να στο κάνει ένα συνεργείο σε ξένο αμάξι και μετά εσύ να το παραδώσεις στο λαμόγιο με άλλα χιλιόμετρα.
Τα εισαγωγής θα έχουν στάνταρ γυρισμένα χιλιόμετρα και έχουν και άλλα θέματα μερικές φορές από το αλάτι στους δρόμους κλπ. Τα εισαγωγής επίσης κάνουν ακόμα και 60,000 km /έτος, στην Ελλάδα ακόμα και leasing να είναι δύσκολο να κάνει τόσα χιλιόμετρα, 30-40,000/έτος max. Άρα ένα Ελληνικό συνήθως είναι καλύτερη αγορά . Το εισαγωγής ίσως θέλει αλλαγή στην γλώσσα του menu (500 ευρώ υπόθεση) αλλά ίσως έχει gps ενσωματωμένο, ή κανα extra στον εξοπλισμό. Ελληνικό παίζει να βρεις και χωρίς γυρισμένα χιλιόμετρα, πχ η Βελμάρ δίνει εγγύηση χιλιομέτρων, ίσως να ισχύει, δεν γνωρίζω. Πάντως αν βρίσκεις αγγελίες στο car μπορείς να της βάζεις εδώ και να μιλάμε συγκεκριμένα, κάτι/κάποιος μπορεί να δούμε .
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 15 Νοέμ 2016, 13:23

mco έγραψε:Καλημέρα Βασιλη
Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορείς να αγορασεις ένα μτχ με 100000+ χλμ γιατί σε 2χρονια θα έχει πάρα πολλά χλμ.

Καλημέρα και σε σένα,
Μα αυτό θέλω και εγώ, να βρω κάτι αν γίνεται κάτω από 100000 αλλά βλέπω ότι οι επιλογές είναι πολύ περιορισμενες. Η θα πρέπει να ανεβάσω το κασε η να αρχίσω να κοιτάζω άλλο αυτοκίνητο.

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 15 Νοέμ 2016, 13:33

vrestas έγραψε:
Τα χιλιόμετρα αποθηκευονται στην CEM (central electronic module) και στην DIM ( Driver Information Module)
Αν είναι γυρισμένα παίζει στο vida να βγάλει κάποιο σφάλμα όπως στα παρακάτω - Mileage Manipulated.
Εικόνα
Πολύ πιθανόν αν πας σε κάποιον γνώστη του vida (πχ Φατούρος ) να το δει , με update στην Dim που γράφει ο Jim μάλλον γίνεται , αλλά δεν είναι ΄΄εύκολη΄΄ διαδικασία υποθέτω σε ξένο όχημα.
Πες ότι το κάνεις(κόστος κανα 50αρικο) και από 50,000 km οδόμετρο πάει στα 150,000Km θα πρέπει μετά να πάς το ξένο όχημα στον έμπορο με τα 150,000km στο οδόμετρο. Άρα υπάρχει μια δυσκολία να στο κάνει ένα συνεργείο σε ξένο αμάξι και μετά εσύ να το παραδώσεις στο λαμόγιο με άλλα χιλιόμετρα.
Τα εισαγωγής θα έχουν στάνταρ γυρισμένα χιλιόμετρα και έχουν και άλλα θέματα μερικές φορές από το αλάτι στους δρόμους κλπ. Τα εισαγωγής επίσης κάνουν ακόμα και 60,000 km /έτος, στην Ελλάδα ακόμα και leasing να είναι δύσκολο να κάνει τόσα χιλιόμετρα, 30-40,000/έτος max. Άρα ένα Ελληνικό συνήθως είναι καλύτερη αγορά . Το εισαγωγής ίσως θέλει αλλαγή στην γλώσσα του menu (500 ευρώ υπόθεση) αλλά ίσως έχει gps ενσωματωμένο, ή κανα extra στον εξοπλισμό. Ελληνικό παίζει να βρεις και χωρίς γυρισμένα χιλιόμετρα, πχ η Βελμάρ δίνει εγγύηση χιλιομέτρων, ίσως να ισχύει, δεν γνωρίζω. Πάντως αν βρίσκεις αγγελίες στο car μπορείς να της βάζεις εδώ και να μιλάμε συγκεκριμένα, κάτι/κάποιος μπορεί να δούμε .

Καλημέρα vrestas,
Όπως καταλαβαίνω όχι εισαγωγής. Κατάλαβα ακριβώς τι παίζει με τα χιλιόμετρα. Αν έχεις χρόνο για δες αυτά τα δύο:
1. http://www.car.gr/7841745-volvo-s60-d2- ... -vi-euro-5 (εισαγωγής ή ελληνικό;)
2. http://www.car.gr/8781350-volvo-s60-1-6 ... -d2-diesel
Σαφώς, νομίζω ότι είναι καλύτερο το πρώτο αν όντως ισχύουν αυτά που γράφει.

mkleanthis
T2

Δημοσίευσηαπό mkleanthis » 15 Νοέμ 2016, 13:49

basilis86 έγραψε:
Καλημέρα vrestas,
Όπως καταλαβαίνω όχι εισαγωγής. Κατάλαβα ακριβώς τι παίζει με τα χιλιόμετρα. Αν έχεις χρόνο για δες αυτά τα δύο:
1. http://www.car.gr/7841745-volvo-s60-d2- ... -vi-euro-5 (εισαγωγής ή ελληνικό;)
2. http://www.car.gr/8781350-volvo-s60-1-6 ... -d2-diesel
Σαφώς, νομίζω ότι είναι καλύτερο το πρώτο αν όντως ισχύουν αυτά που γράφει.

οι αγγελίες που γράφουν : ΤΙΜΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥ - ΤΡΙΤΕΚΝΟΥ είναι αυτοκίνητα εισαγωγής
Volvo V60 drive 1.6 diesel (2012)

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 15 Νοέμ 2016, 15:18

mkleanthis έγραψε:οι αγγελίες που γράφουν : ΤΙΜΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥ - ΤΡΙΤΕΚΝΟΥ είναι αυτοκίνητα εισαγωγής

Το φαντάζομαι γιατί σε όσες είναι ελληνικό γράφει στην αγγελία ότι είναι από ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΑ

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 15 Νοέμ 2016, 16:16

Φίλε Βασίλη, το πρώτο είναι εισαγωγής. Δες τη γλώσσα στον πίνακα οργάνων για να βεβαιωθείς. Επίσης όπως θα παρατηρήσεις τα όργανα είναι διαφορετικά από αυτά της δεύτερης αγγελίας, το οποίο σχεδόν σίγουρα είναι ελληνικής αντιπροσωπείας.

Εισαγωγής:

Εικόνα

Ελληνικό:

Εικόνα
Συνέχισε και θα μείνεις...

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 15 Νοέμ 2016, 17:04

JimV60 έγραψε:Φίλε Βασίλη, το πρώτο είναι εισαγωγής. Δες τη γλώσσα στον πίνακα οργάνων για να βεβαιωθείς. Επίσης όπως θα παρατηρήσεις τα όργανα είναι διαφορετικά από αυτά της δεύτερης αγγελίας, το οποίο σχεδόν σίγουρα είναι ελληνικής αντιπροσωπείας.

Φίλε Jim,
Έχεις δίκιο για τα όργανα. Δεν είχα προσέξει ότι είναι διαφορετικά. Τη γλώσσα στο ταμπλό την είχα δει αλλά δεν είχα κάνει το συνιρμο.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 15 Νοέμ 2016, 23:30

Ξέρω τι θα πεις... Έκδοση kinetic αλλά τουλάχιστον τα χλμ είναι πραγματικά

http://www.car.gr/8843231-volvo-s60-5-kinetic

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 16 Νοέμ 2016, 11:54

mco έγραψε:Ξέρω τι θα πεις... Έκδοση kinetic αλλά τουλάχιστον τα χλμ είναι πραγματικά

Γειά σου mco,
Τα έχω δει όλα αυτά της velmar, αλλά ξεκινάνε οι τιμές τους από 18000€ +. Για τα χιλιόμετρα γιατί το λες; Λόγω του ότι είναι από την ίδια την αντιπροσωπεία;

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 16 Νοέμ 2016, 14:08

basilis86 έγραψε:
mco έγραψε:Ξέρω τι θα πεις... Έκδοση kinetic αλλά τουλάχιστον τα χλμ είναι πραγματικά

Γειά σου mco,
Τα έχω δει όλα αυτά της velmar, αλλά ξεκινάνε οι τιμές τους από 18000€ +. Για τα χιλιόμετρα γιατί το λες; Λόγω του ότι είναι από την ίδια την αντιπροσωπεία;

Ειναι αξιόλογη εταιρεία δίνει και κάποια εγγύηση, από το να αγοράσεις από κάποιον άλλο προτιμότερο είναι να βρεις κάτι από αντιπροσωπία.

Γιατί δεν λαμβάνεις πμ;

Stayrikos
T2

Δημοσίευσηαπό Stayrikos » 27 Δεκ 2017, 21:54

Πωλείται S.80 D4 ελληνικό ,
Μοντέλο 2016
Έχει γίνει το δεύτερο σέρβις
Για πληροφορίες σε μήνυμα,
https://www.spotawheel.gr/buy/volvo/use ... vo-s80/864

Επιστροφή σε “Αγγελίες”

Μέλη σε σύνδεση