5η συνάντηση κατόχων Volvo-Λειβαδιά-Πηγές Κρύας-Κυ.10.10.10

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για της συναντήσεις, που έγιναν ή που θα γίνουν ...
Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Re: 5η συνάντηση κατόχων Volvo-Λειβαδιά-Πηγές Κρύας-Κυ.10.10.10

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 05 Οκτ 2010, 20:50

gdoudou έγραψε:
nefakithebest έγραψε:gdoudou, η μοναδική γυναίκα του club σας έχει ρεφλεξολογία τη μέρα της εκδρομής... :oops:

Ανάβαλέ το... :roll:

να αναβάλω το 8ωρο μαθημα; αδυνατο!
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Νεφέλη, S40 1.8 Momentum ΜΥ10

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 05 Οκτ 2010, 21:01

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 11:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 05 Οκτ 2010, 21:09

υπάρχει καταλληλότερο περιβάλλον για ρεφλεξολογία από την σκιά των πλατάνων, το κελαριστό δροσερό νερό, την νωχελική κίνηση των νερόμυλων και την τσίκνα των κρεάτων??!
φόρτωσε τους μαθητές στο βόλβο σου και φέρτους μαζί να βιώσουν προχωρημένες και ολοκληρωμένες εμπειρίες!!! ποιος θα τολμήσει να αρνηθεί? :lol:
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 05 Οκτ 2010, 22:00

iatroud έγραψε:υπάρχει καταλληλότερο περιβάλλον για ρεφλεξολογία από την σκιά των πλατάνων, το κελαριστό δροσερό νερό, την νωχελική κίνηση των νερόμυλων και την τσίκνα των κρεάτων??!
φόρτωσε τους μαθητές στο βόλβο σου και φέρτους μαζί να βιώσουν προχωρημένες και ολοκληρωμένες εμπειρίες!!! ποιος θα τολμήσει να αρνηθεί? :lol:

χαχαχα!!! σωστός, συμφωνω απολύτως!!! μακάρι να συμφωνούσε και ο καθηγητής και η γραμματεια :-P
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Νεφέλη, S40 1.8 Momentum ΜΥ10

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 06 Οκτ 2010, 14:26

Έτοιμος και εγώ για την εκδρομή. Αν και το αυτοκίνητο είναι σχετικά καθαρό, αν το Σάββατο έχει καλό καιρό θα του ρίξω ένα πλύσιμο.
Επίσης ελπίζω σε ακόμα μεγαλύτερη συμμετοχή από Πάτρα (εκτός από μένα και τον dd_surfer), περιμένω επιβεβαίωση....
και ίσως και μια έκλπηξη ;-) για τους συμμετέχοντες....
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 06 Οκτ 2010, 15:45

georgosk έγραψε:και ίσως και μια έκλπηξη ;-) για τους συμμετέχοντες....

Θα μας μοιράσεις δωράκια?! :inlove
και δωροεπιταγές δεχόμαστε! :-D
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 07 Οκτ 2010, 23:08

ο καιρός θα είναι καθαρός και η θερμοκρασία καλή έως δροσερή για την Κυριακή
http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=62
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 08 Οκτ 2010, 13:40

Εκτός απροόπτου η Πάτρα θα κάνει δυναμική παρουσία...
Προκειμένου να κανονίσουμε την ώρα αναχώρησης από Πάτρα θα πρέπει να ορίσουμε τι ώρα θα βρεθούμε όλοι μαζί στην Θήβα. Νομίζω ότι 12:00 με 12:30 είναι καλά; Τι λέτε οι από Αθήνα ερχόμενοι; Σημείο συνάντησης αμέσως μετά την Θήβα στο δρόμο προς Λειβαδιά.

Αν υπάρχουν και άλλοι από Πάτρα ή από Πελοπόννησο που θέλουν να συμμετέχουν στην εκδρομή ας επικοινωνήσουν μαζί μου με πμ να κανονίσουμε για το που και πώς θα συναντηθούμε.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 08 Οκτ 2010, 13:41

georgosk έγραψε:Εκτός απροόπτου η Πάτρα θα κάνει δυναμική παρουσία...
Προκειμένου να κανονίσουμε την ώρα αναχώρησης από Πάτρα θα πρέπει να ορίσουμε τι ώρα θα βρεθούμε όλοι μαζί στην Θήβα. Νομίζω ότι 12:00 με 12:30 είναι καλά; Τι λέτε οι από Αθήνα ερχόμενοι; Σημείο συνάντησης αμέσως μετά την Θήβα στο δρόμο προς Λειβαδιά.

Αν υπάρχουν και άλλοι από Πάτρα ή από Πελοπόννησο που θέλουν να συμμετέχουν στην εκδρομή ας επικοινωνήσουν μαζί μου με πμ να κανονίσουμε για το που και πώς θα συναντηθούμε.

Αναλογα απο που σκοπευετε να ερθετε...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 08 Οκτ 2010, 13:44

Εγώ έχω ενημερώσει ότι θα είμαι στο σημείο συνάντησης των Αθηναίων 11.30! Συνεπώς αν φύγουμε 12 παρά θα είμαστε Θήβα κατά τις 12.30 χονδρικά!
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 08 Οκτ 2010, 13:55

Η διαδρομή θα είναι από Πάτρα - Κόρινθος - Ελευσίνα - Θήβα και από εκεί όλοι μαζί για Λειβαδιά.
Η επιστροφή για τους μερακλήδες (και όσους βολεύει) Λειβαδια - Αράχοβα - Ιτέα - Αντίρριο και από εκεί οι βιαστικοί με την γέφυρα και οι ρομαντικοί με το φέρρυ για Ρίο - Πάτρα.

Οπότε αναχώρηση από Πάτρα στις 8:30 (να είμαστε άνετοι) το που ακριβώς θα το ποστάρω.
Θα υπάρξει και τηλ. επικοινωνία με όσους έχουν δηλώσει συμμετοχή από Πάτρα

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 08 Οκτ 2010, 14:08

Τοτε οντως μετα τη Θηβα, αλλα δεν γνωριζω καποιο σημειο μιας και απο οτι θυμαμαι μονο χωραφια εχει μετα.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 08 Οκτ 2010, 14:18

Έχω πολλά χρόνια να περάσω από εκεί και τώρα δεν θυμάμαι κάπου που να έχει πλάτωμα. Μόλις περάσουμε όμως την Θήβα μετά ο δρόμος είναι βασικά μια ευθεία οπότε δεν θα δυσκολευτούμε ακόμα και στην άκρη να τα βάλουμε. Όποιοι φτάσουν πρώτοι σταματούν στο πρώτο βολικό σημείο και είμαστε σε επαφή με το τηλ. για να έρθουν και οι άλλοι. Σίγουρα βολικά είναι στην Αλίαρτο για στάθμευση αλλά μπορούμε άνετα και πιο πριν.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 08 Οκτ 2010, 17:21

στο σημείο C στον χάρτη φαίνεται να υπάρχει (ή υπήρχε) μια μικρή πίστα (μάλλον καρτ) με άνετο πάρκινγκ. πρόβλημα ότι είναι στα αριστερά όπως θα κινηθούμε. ίσως να μπορούσε να αποτελέσει μια εναλλακτική συνάντησης.

ΥΓ μην ξεχάσεις τα δώρα μας γιώργο!!
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 09 Οκτ 2010, 13:20

Αναχώρηση από Πάτρα 8:30
Σημείο συνάντησης στα Goodys στο Ρίο επί της ΝΕΟ Πατρών Αθηνών αμέσως μετά τα διόδια στην έξοδο από Πάτρα

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 09 Οκτ 2010, 23:14

georgosk έγραψε:και ίσως και μια έκλπηξη ;-) για τους συμμετέχοντες....

να δεις που θα έρθει με κάνα κόκκινο S60 MY11!! :inlove
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 09 Οκτ 2010, 23:47

iatroud έγραψε:ο καιρός θα είναι καθαρός και η θερμοκρασία καλή έως δροσερή για την Κυριακή
http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=62

η πρόβλεψη έχει αλλάξει σε συννεφιά με πιθανότητα ασθενών βροχοπτώσεων και μέγιστη θερμοκρασία περί τους 16 βαθμούς.
www.iatroud.gr

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 10 Οκτ 2010, 21:08

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 10 Οκτ 2010, 21:14

Ειδες...αερα πηγες!! :applause
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 10 Οκτ 2010, 21:15

Πολύ ωραία η εκδρομή... Αναλυτικά αύριο! Καλή ξεκούραση σε όλους! :applause

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 10 Οκτ 2010, 23:03

πάω για ένα ζεστό μπανάκι ...

αν εξαιρέσουμε ότι έχασα δυο φορές το δρόμο ... :chair όλα καλά !!!!

Εικόνα

περιμένω ρεπορτάζ από τον Jim. ακόμα πονάνε τα αυτιά μου από τις "συζητήσεις" Παναγιώτη / Γιώργου.

Στην επιστροφή είχε αρκετή βροχή. Μέση κατανάλωση λιβαδιά-ν.μάκρη 6.4λτ/100 70χαω/ώρα
αααα..... μετά από 30.000χλμ, ανακάλυψα ότι το αυτοκίνητο μου έχει κι ένα extrα αξεσουάρ. ΑΒS, έκανε στην παρουσία του στην έξοδο από την ΕΟ στον Αγιο Στέφανο, με καταρρακτώδη βροχή, DSTC δεν άναψε .
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 10 Οκτ 2010, 23:44

που βρέθηκε τόσο αυτοκίνητο στην επιστροφή, δεν μπορώ να καταλάβω.. κίνηση και βροχή. κουράστηκαν τα μάτια μου. κατανάλωση 7,7 λίτρα με περίπου 75 μέση ταχύτητα για 300χλμ.

στα της εκδρομής τώρα, συνοπτικά γιατί το κανονικό ρεπορτάζ συντάσσεται από τον Jim_C30
8 οχήματα, 19 ψυχές,

θετικά:
καλή παρέα
τα παιδιά από πάτρα που έκαναν τόσο ταξίδι
η οικογένεια gdoudou που πέρασε μαζί μας αρκετή ώρα, παρότι είχε κι εκείνη δρόμο μέχρι τη θεσ/νίκη
φαγητό
σχόλια ντόπιων στο κομβόι

αρνητικά:
δύσκολη στάθμευση στη λειβαδιά
σκληρά παϊδάκια
δεν υπήρχε να δοκιμάσουμε το φημισμένο σουβλάκι
καιρός
κίνηση επιστροφής
θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερες συμμετοχές. ήμασταν και πολύ κοντά στη λαμία..

καλή ξεκούραση και καλό υπόλοιπο στους πατρινούς που θα φθάνουν όπου ναναι στον προορισμό τους.

μέχρι την επόμενη..
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 11 Οκτ 2010, 10:17

Φιλαράκια καλημέρα! Παραθέτω λοιπόν αναλυτικό ρεπορτάζ καθώς χθες μου ζητήθηκε από πολλούς να περιγράψω την εκδρομή, όπως συνηθίζω να κάνω. Είναι όμως το τελευταίο μου αναλυτικό review εκδρομής καθώς στο εξής θα αναλάβει το ρόλο αυτό ο εκάστοτε οργανωτής της κάθε εξόρμησης.
Ώρα 10.40 πρωινή και το κινητό μου χτυπάει από τον φίλο Gdoudou ο οποίος απεγνωσμένος και τσαντισμένος λόγω ποδηλατικού γύρου στην Αθήνα, αναζητούσε οδηγίες για το πώς θα βρεθεί στο σημείο του ραντεβού. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο κατατοπιστικός γίνεται καθώς εμπειρικά και μόνο του έδωσα σωστές οδηγίες ενώ καλά καλά ο Γιώργος, δικαιολογημένα φυσικά, δεν ήξερε σε ποίο ρεύμα (ανόδου ή καθόδου) της Λεωφόρου Αλεξάνδρας βρισκόταν.
Ώρα 11.20 φτάνω ταυτόχρονα με τον Gdoudou στο σημείο συνάντησης ενώ είμασταν οι πρώτοι οι οποίοι έφτασαν. Σιγά σιγά κατεύθασαν ο Iatroud, ο Johnkyr, ο VolvoZeus και ο Vrestas.
Ώρα 12.15 αναχώρηση για Θήβα όπου θα βρίσκαμε τους φίλους Georgosk και τον συμπαθέστατο φίλο dd_surfer. Πολλά τα παιχνίδια στο δρόμο με το κομβόι πολλές φορές να διαλύεται καθώς VolvoZeus και Gdoudou έπαιζαν με τα Τ5, εγώ πατούσα αρκετά με το Vresta να ακολουθεί παραπόδας με αποτέλεσμα Iatroud λόγω μπαγκαζιέρας και Johnkyr λόγω του μικρού Georgekyr να μένουν αρκετά πίσω. Κομβόι ξανά, διάλυση ξανά του κομβόι κ.ο.κ. Με τον σταθεροποιητή στα 140 έχουμε ξεχωρίσει ελάχιστα VolvoZeus, εγώ και Vrestas ενώ Gdoudou, Johnkyr και Iatroud ακολουθούν αλλά μακριά σχετικά...
Και όντως αυτό που φοβόμουν έγινε: Οι τρεις πρώτοι που προανέφερα στρίψαμε σωστά στον κόμβο για Θήβα ενώ οι υπόλοιποι συνέχισαν ευθεία!!! :lol: :lol: :lol:
Αναστροφή λοιπόν και πίσω ενώ οι υπόλοιποι τους περιμέναμε στην έξοδο του κόμβου! Αφού λοιπόν ξαναβρεθήκαμε, κομβόι πλέον συναντάμε πιο κάτω τους φίλους από Πάτρα (από την οποία περιμέναμε μεγαλύτερη συμμετοχή).
Πορεία λοιπόν όλοι μαζί προς Λιβαδειά.
Φτάνοντας Λιβαδειά και αφού κάναμε μερικούς άσκοπους γύρους στο κέντρο της πόλης, φτάνουμε στις πηγές Κρύας όπου το πάρκινγκ δυσεύρετο. Χωριστήκαμε λοιπόν ΟΛΟΙ και αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχει ομαδική φωτογραφία στα αυτοκίνητα.

Συνεχίζεται σε λίγο...........

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 11 Οκτ 2010, 10:27

Αν κατεβω σε εκλογες θα σε προσλαβω εκπροσωπο τυπου,keep walking.....jim
Θα σε βάζουμε αναγκαστικα οργανωτη για να μην χάσουμε τον απολογισμο της εκδρομης την επομενη μέρα! :respect
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 11 Οκτ 2010, 10:31

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 11:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 11 Οκτ 2010, 11:00

Και τώρα η συνέχεια...........

VOLVO λοιπόν μέσα στα στενά της Λιβαδειάς προς ανεύρεση θέσης στάθμευσης. Ευτυχώς όλοι τελικά καταφέραμε να παρκάρουμε κάπου και μετά από πολλές τηλεφωνικές συνομιλίες κατευθυνθήκαμε όλοι προς το πάρκινγκ του VolvoZeus ο οποίος μαζί με τον Johnkyr πάρκαραν ακριβώς κάτω από την ταβέρνα!
Συναντηθήκαμε ξανά όλοι μαζί λοιπόν...........Και τώρα τι; Η ώρα ήταν ήδη 14.10 οπότε έπρεπε να βρούμε να φάμε; Ποιός όμως θα βρει πού θα καθίσουμε κλπ; Ανέλαβα εγώ, ενώ δεν ήμουν οργανωτής ;-) και τελικά βρήκαμε σε ένα ωραίο ταβερνάκι με πολύ ωραία θέα, στο οποίο καθίσμαμε μέσα! Τα τραπέζια σχημάτισαν ένα Γ (γάμμα), και όλοι βολευτήκαμε πάρα πολύ όμορφα περιμένοντας με ανυπομονησία το φαγητό μας.
Το τι μάσα έπεσε δεν περιγράφεται πραγματικά...
Κατά τη διάρκεια του φαγητού λοιπόν, συζητήσεις περί ΔΝΤ κλπ ανέβασαν τους τόνους με Vresta και Georgosk πρωταγωνιστές :lol: ενώ ατάκες για διάφορα άλλα θέματα σκορπούσαν το γέλιο στην παρέα... Το κλίμα πολύ ευχάριστο, με μοναδικό ίσως παραξενεμένο τον dd_surfer ο οποίος στην πρώτη φορά που ήρθε μαζί μας παρακολούθησε συζητήσεις με αυξημένους τόνους (ΔΝΤ) και ίσως να απόρησε..... :lol:
Η άφιξη 18 ατόμων στην ταβέρνα, πιθανώς έφερε κάποια αναστάτωση στους ιδιοκτήτες της έτσι λοιπόν το φαγήτο καθυστέρησε λίγο. Σε γενικές γραμμές όμως ήταν νόστιμο αρκετά...Πάντως 26 ευρώ το άτομο δεν ξέρω αν άξιζε για την ποιότητα, για την ποσότητα τα άξιζε σίγουρα. Πήραμε ένα σωρό πράγματα να φάμε και φυσικά ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ!!!!!!!!!! :lol: :lol:
Αναχώρηση από την ταβέρνα γύρω στις 16.40 και κάπου εκεί ο εξαίρετος Gdoudou με την οικογένειά του, λόγω του μεγάλου ταξιδιού που είχε μπροστά του μας αφήνει.
Περίπατος λοιπόν για τους υπόλοιπους παράλληλα με το ποτάμι με αρκετές φιλοφρονήσεις μεταξύ εμού και του VolvoZeus περί αντοχών, πεζοπορείας, πάχους, κιλών κλπ. :doh
Ο καφές είχε ήδη κάνει αισθητή την απουσία του στις φλέβες των περισσοτέρων συμμετεχόντων οπότε κρίθηκε επιτακτική η ανάγκη ανεύρεσής του! :dizzy (Τι είπα πάλι ρε πού :lipssealed ........ :lol: ).
Καθίσαμε λοιπόν σε μία ωραία, από άποψη περιβάλλοντος, καφετέρια στην οποία όμως η αργοπορεία ήταν μεγάλη. Παραγγείλαμε 2-3 φορές νομίζω :lol: :lol: , τα πράγματα (καφέδες και γλυκά) έρχονταν σταδιακά στο τραπέζι με κάποιους να νυστάζουν :whistling , κάποιους να νευριάζουν και κάποιους (οι γνωστοί) να ανεβάζουν τους τόνους ξανά για το ΔΝΤ! :dizzy
Κατά τις 18.15 αφού αποχαιρετηθήκαμε με όλους κατευθυνθήκαμε προς τα αυτοκίνητα. Λόγω του ότι γνώριζα το δρόμο μπήκα μπροστά από VolvoZeus, Johnkyr και Vresta. Και ενώ ο Johnkyr ακολουθούσε έμενα και τον Κωνσταντίνο αψυχολόγητα όταν εμείς στρίψαμε δεξιά εκείνος έστριψε αριστερά!!!!!!! :dizzy :doh
Κάπου εκεί λοιπόν αφού και ο Zeus σταμάτησε να δει τι έγινε, συνέχισα μόνος το ταξίδι της επιστροφής! Και ναι πριν το Σχηματάρι η βροχή και η κίνηση απίστευτη. Ρόλαρε όμως η κατάσταση, δεν ακινητοποιηθήκαμε πουθενά! Στο ύψος λοιπόν της Βαρυμπόμπης ο Zeus μου έκανε προσπέραση πολύ δυναμική και έτσι μέσα στη βροχή ο καθένας ακολούθησε το δρόμο για το σπίτι του...

Μια εκδρομή αρκετά όμορφη με κάποιες παραφωνίες (κίνηση, πάρκινγκ κλπ), οι οποίες όμως λόγω του ΠΑΝΤΟΤΕ άψογου κλίματος μεταξύ μας, έχουν ήδη ξεχαστεί!
Καλή σας ημέρα!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 11 Οκτ 2010, 11:09

vrestas έγραψε:Θα σε βάζουμε αναγκαστικα οργανωτη για να μην χάσουμε τον απολογισμο της εκδρομης την επομενη μέρα! :respect

Μπα δε νομίζω να συμβεί αυτό... Η μόνη εκδρομή που σκέφτομαι σίγουρα να οργανώσω αν υπάρχει συμμετοχή, θα είναι στη Μονεμβασιά. Αλλά ακόμα την έχω υπό σκέψη και δεν προτείνω τίποτα! 2ήμερη θα είναι φυσικά, με ημερομηνία να βολεύει τους περισσότερους.
Όλες αυτές όμως είναι ακόμα σκέψεις και τίποτα παραπάνω. ;-)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 11 Οκτ 2010, 15:06

Λίγα λόγια και από εμένα σχετικά με την χθεσινή μας εκδρομή.

Κατ' αρχάς με συμμετοχές από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και φυσικά Πάτρα η εκδρομή στην Λιβαδειά μπορεί να καταγραφεί ως η 1η Πανελλήνια :applause :applause

Για την συνάντηση μας στην Λιβαδειά, το ξεκοίλιασμα (για άλλη μια φορά) στο φαγητό κτλ κτλ... τα έγραψαν τα παιδία και παραπάνω. Απλά να σχολιάσω και εγώ ότι είναι αλλιώς να βλέπεις τους ανθρώπους που συνομιλείς σχεδόν καθημερινά μέσω του φόρουμ από κοντά. Να συζητάς μαζί τους όλα όσα δεν μπορείς σε κοινή θέα και να κάνεις ένα σωρό αστεία. Πραγματικά περνάω πολύ ωραία στις συναντήσεις μας και νομίζω ότι έχει εμπεδωθεί ένα πολύ όμορφο και φιλικό κλήμα μεταξύ μας (παρά τις επιμέρους διαφωνίες που μπορεί να υπάρχουν σε κάποια θέματα συζήτησης :lol: ). Η εκδρομή αυτή λόγω της στρατιωτικής μου θητείας στην Θήβα (δυστυχώς μόνο η βασική , 1,5 μήνα) μου έφερε αναμνήσεις από τότε και τις βόλτες που έκανα στην γύρο περιοχή χάρις το αυτοκίνητο του πατέρα μου που το είχα πάρει μαζί.

Να πω και λίγα λόγια για την διαδρομή που κάναμε οι Πατρινοί (εγώ και ο dd_surfer). Το δρόμο που ακολουθήσαμε τον έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Η διαδρομή από Ελευσίνα - Θήβα είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι με απαιτητικές και πολλές στροφές που αν και το έχω ξαναπεράσει πάντα τα χαίρομαι να το κάνω. Η φυσική ομορφιά του τοπίου αποζημιώνει όποιον την επιλέξει. Όταν φτάσαμε (στην αδιάφορη) Θήβα κάτσαμε για καφεδάκι περιμένοντας και τους από Αθήνα ερχόμενους. Συνάντηση όλοι μαζί και κατεύθυνση προς Λιβαδειά σε μια οδηγικά αδιάφορη διαδρομή. Εδώ να σημειώσω, ότι όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων, έξω από την Θήβα που βρεθήκαμε όλοι μαζί χάσαμε την μοναδική ευκαιρία για φωτογράφηση των Volvo μας (κρίμα το πλύσιμο :cry: ).

Η επιστροφή τώρα ήταν μια άλλη ιστορία. Καθώς το τελευταίο φως της ημέρας έσβηνε η ορατότητα γινόταν όλο και μικρότερη... Τελικά από Αράχοβα και μετά το σκοτάδι σκέπασε τα πάντα και στον κακό από φωτισμό και ανεπαρκή σε σήμανση δρόμο μας υποχρέωσε σε προσεκτική οδήγηση με προτεραιότητα στην ασφάλεια (άλλωστε γι' αυτό έχουμε και Volvo ;-) ). Πάντως ήταν μια ωραία οδηγηκή εμπειρία...
Στο τέλος και ενώ πλησιάζαμε στο Αντίρριο η κούραση που είχε καταβάλει την Κωνσταντίνα μας υποχρέωσε να περάσουμε στο Ρίο από την γέφυρα και έτσι να χάσουμε την βραδινή βόλτα με το καραβάκι.... που συνδυάζει ρομαντισμό... και οικονομία... :lol:

Ακόμα μια ωραία εκδρομή πέρασε στις αναμνήσεις ....

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 11 Οκτ 2010, 16:21

georgosk έγραψε:Λίγα λόγια και από εμένα σχετικά με την χθεσινή μας εκδρομή.

Κατ' αρχάς με συμμετοχές από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και φυσικά Πάτρα η εκδρομή στην Λιβαδειά μπορεί να καταγραφεί ως η 1η Πανελλήνια :applause :applause

Για την συνάντηση μας στην Λιβαδειά, το ξεκοίλιασμα (για άλλη μια φορά) στο φαγητό κτλ κτλ... τα έγραψαν τα παιδία και παραπάνω. Απλά να σχολιάσω και εγώ ότι είναι αλλιώς να βλέπεις τους ανθρώπους που συνομιλείς σχεδόν καθημερινά μέσω του φόρουμ από κοντά. Να συζητάς μαζί τους όλα όσα δεν μπορείς σε κοινή θέα και να κάνεις ένα σωρό αστεία. Πραγματικά περνάω πολύ ωραία στις συναντήσεις μας και νομίζω ότι έχει εμπεδωθεί ένα πολύ όμορφο και φιλικό κλήμα μεταξύ μας (παρά τις επιμέρους διαφωνίες που μπορεί να υπάρχουν σε κάποια θέματα συζήτησης :lol: ). Η εκδρομή αυτή λόγω της στρατιωτικής μου θητείας στην Θήβα (δυστυχώς μόνο η βασική , 1,5 μήνα) μου έφερε αναμνήσεις από τότε και τις βόλτες που έκανα στην γύρο περιοχή χάρις το αυτοκίνητο του πατέρα μου που το είχα πάρει μαζί.

Να πω και λίγα λόγια για την διαδρομή που κάναμε οι Πατρινοί (εγώ και ο dd_surfer). Το δρόμο που ακολουθήσαμε τον έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Η διαδρομή από Ελευσίνα - Θήβα είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι με απαιτητικές και πολλές στροφές που αν και το έχω ξαναπεράσει πάντα τα χαίρομαι να το κάνω. Η φυσική ομορφιά του τοπίου αποζημιώνει όποιον την επιλέξει. Όταν φτάσαμε (στην αδιάφορη) Θήβα κάτσαμε για καφεδάκι περιμένοντας και τους από Αθήνα ερχόμενους. Συνάντηση όλοι μαζί και κατεύθυνση προς Λιβαδειά σε μια οδηγικά αδιάφορη διαδρομή. Εδώ να σημειώσω, ότι όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων, έξω από την Θήβα που βρεθήκαμε όλοι μαζί χάσαμε την μοναδική ευκαιρία για φωτογράφηση των Volvo μας (κρίμα το πλύσιμο :cry: ).

Η επιστροφή τώρα ήταν μια άλλη ιστορία. Καθώς το τελευταίο φως της ημέρας έσβηνε η ορατότητα γινόταν όλο και μικρότερη... Τελικά από Αράχοβα και μετά το σκοτάδι σκέπασε τα πάντα και στον κακό από φωτισμό και ανεπαρκή σε σήμανση δρόμο μας υποχρέωσε σε προσεκτική οδήγηση με προτεραιότητα στην ασφάλεια (άλλωστε γι' αυτό έχουμε και Volvo ;-) ). Πάντως ήταν μια ωραία οδηγηκή εμπειρία...
Στο τέλος και ενώ πλησιάζαμε στο Αντίρριο η κούραση που είχε καταβάλει την Κωνσταντίνα μας υποχρέωσε να περάσουμε στο Ρίο από την γέφυρα και έτσι να χάσουμε την βραδινή βόλτα με το καραβάκι.... που συνδυάζει ρομαντισμό... και οικονομία... :lol:

Ακόμα μια ωραία εκδρομή πέρασε στις αναμνήσεις ....

Μπράβο σας που μπορέσατε και οργανώσατε αυτή την φοβερή εκδρομή-συνάντηση.Εμεις να δούμε στον Βορρά πότε θα οργανώσουμε κάτι τέτοιο.Και πάλι συνχαρητήρια.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 11 Οκτ 2010, 17:00

Για τους τυπους το αναφερω εδω...μεση ταχυτητα δεν θυμαμαι παντως ολη η εκδρομη, μαζι με τα παιχνιδια με τον gdoudou κτλ 9.8l/100km...νοτ μπαντ! :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 12 Οκτ 2010, 14:49

Με αφορμή το ενδιαφέρον που έδειξαν και άλλοι Πατρινοί για την εκδρομή και τελικά δεν μετουσιώθηκε σε συμμετοχή, να κάνω μερικά σχόλια γενικά για τις εκδρομές και την συμμετοχή σε αυτές.
Η πρόταση για κάποια εκδρομή το πού και το πότε θα γίνει μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε μέλος του κλαμπ και αυτή να υλοποιηθεί εφ΄ όσων υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον και από άλλους. Θέλω να πω ότι δεν είναι υποχρεωτικό η διαδικασία να γίνεται μόνο από τους admins και τους mods. Επίσης όσον αφορά το πρόγραμμα της κάθε εκδρομής και το τι θα κάνουμε εκεί είναι πάντα ανοικτό σε προτάσεις και ιδέες (στο τέλος βέβαια πρέπει κάπου να καταλήγουμε). Δηλαδή αν κάποιος θέλει άλλο στιλ εκδρομών και εκδηλώσεων δεν έχει παρά το προτείνει και οι ενδιαφερόμενοι ακολουθούν... Τελικά το μόνο που σίγουρα χρειάζεται κανείς είναι η καλή διάθεση...

Ένα άλλο σημείο που αφορά γενικά τις εκδρομές και έχω αναφερθεί και παλιότερα, είναι ότι προσωπικά μου αρέσουν οι εκδρομές που έχουν και οδηγηκή απόλαυση. Απαιτητικές διαδρομές με στροφές κτλ ή άλλες οδηγηκες εμπειρίες (π.χ. πίστα, τεστ κτλ) είναι για μένα σημαντικό κομμάτι μιας εκδρομής ενός κλαμπ αυτοκινήτου. Στην τελευταία μας εκδρομή οι διαδρομές που έκανα (παρά την κούραση) με ευχαρίστησαν ιδιαίτερα και ταίριαζαν ιδανικά με την εκδρομή του κλαμπ....
Προσωπικά ελπίζω και σε άλλες ανάλογες εκδρομές στο μέλλον αλλά και σε υλοποίηση νέων οδηγοκενρτικών ιδεών...

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 12 Οκτ 2010, 22:18

Ωραίες φωτογραφίες πάντως βγάλατε...
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 12 Οκτ 2010, 22:22

deadp έγραψε:Ωραίες φωτογραφίες πάντως βγάλατε...

Εάν διάβαζες τα ποστ θα καταλάβαινες για ποιό λόγο δε βγάλαμε φωτογραφίες!

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 13 Οκτ 2010, 06:32

www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5