Volvo s60 T3 MY12 συνεχης λειτουργια βεντιλατερ

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
christosfazer
T2

Volvo s60 T3 MY12 συνεχης λειτουργια βεντιλατερ

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 07 Σεπ 2019, 15:51

Καλησπερα σε ολη την κοινοτητα,
Φιλος και συναδελφος εχει το παραπανω αυτοκινητο (με τα 150hp) και εδω και περιπου ενα διμινο εχει παρατηρησει το εξης περιεργο....
Το αυτοκινητο δουλευει αρκετα συχνα στην δευτερη σκαλα το βεντιλατερ και αυτο επι το πλειστον γινετ οταν το αυτοκινητο εχει αναμμενο το κλιμα..Η ιδια κατασταση συνεχιζετε και χωρις κλιμα αλλα αρκετα πιο αραια!
Συνδεσαμε ενα διαγνωστικο OBD2 και παρατηρησαμε οτι η θερμοκρασια στα νερα ηταν στους 102-104 βαθμους!Προσωπικα σαν κατοχος του D2 δεν εχω καποια αποψη επι του θεματος μιας και εμενα δουλευει στους 87!Αυτο που κανει το αυτοκινητο ειναι φυσιολογικο????

Ο φιλος επισκεφθηκε ενα συνεργειο Bosch car service οπου με το διαγνωστικο που ειχε εκει ο μαστορας διαβασε σφαλαμτα στον θερμοστατη(νομιζω feedback οτι δεν ανοιξε τελειως) και ενα σφαλμα για την βαλβιδα θερμοκρασιας του block!Επειδη νωριτερα ειχαμε και εμεις παρατηρησει οτι το πανω κολαρο με το κατω δεν ειχαν την ιδια θερμοκρασια με την διαφορα να ειναι αισθητη,προχωρησε σε αλλαγη θερμοστατη ,αντιψυκτικου καθως και αντλιας νερου γιατι δακρυζε!!!

Ξεχασα να αναφερω οτι πριν καιρο σε ανηφορα με 6η και 100km/h του εβγαλε ενδειξη το αυτοκινητο υπερθεμανση κινητηρα ελλατωστε ταχυτητα!Το προβλημα ειναι οτι και μετα την αλλαγη των παραπανω το αυτοκινητο στην ιδια ανηφορα με τα ιδια χιλιομετρα εβγαλε ξανα το ιδιο σφαλμα και ξανα τα κολαρα εχουν διαφορα θεμροκρασιας!

Παρακαλω οποιον εχει καποια ιδεα για το τι μπορει να φταει η εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο να το μοιραστει!Επισης καλο θα ηταν οποιος εχει τσεκαρει τις θερμοκρασιες στα νερα στο ιδιο αυτοκινητο να μας πει και αυτος την γνωμη του!!

Ευχαριστω πολυ,
Χρηστος
Volvo V40 D2 MY14 remaped to 145 hp :applause

christodoul
T2

Re: Volvo s60 T3 MY12 συνεχης λειτουργια βεντιλατερ

Δημοσίευσηαπό christodoul » 08 Σεπ 2019, 19:36

Καλησπέρα, για το πρόβλημα δεν μπορώ να σου πω κάτι, αλλά επειδή έχω τον ίδιο κινητήρα και με πρόγραμμα κιόλας αναγκαστικά έβαλα ένα όργανο για την θερμοκρασία πίεση κτλ, σε εθνική με νορμάλ οδήγηση η θερμοκρασία κινητήρα βρίσκεται μεταξύ 92-98, με αρκετό γκάζι και σε ανηφορικά κομμάτια έχω δει και 104 πριν την ρίξει ο θερμοστάτης κάτω από 100c, στην πόλη λόγο κίνησης φτάνει πάλι 100-102 που είναι φυσιολογικό, μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον κινητήρα άρα θεωρώ το εύρος των θερμοκρασιών γι αυτό το μοτέρ φυσιολογικό.

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 08 Σεπ 2019, 22:36

Φίλε καλησπέρα και σε ευχατ για την απάντηση,
Πήρε το μάτι μας αυτό:
https://www.onlydriving.gr/anaklisi-gia-966-volvo/

Και ελπίζουμε να είναι το αμάξι στην ανάκληση να δούμε τι παίζει!Αύριο θα ενημερώσω

christodoul
T2

Δημοσίευσηαπό christodoul » 08 Σεπ 2019, 23:40

Η ανάκληση που είδες είναι παλιά, αφορούσε και το αμάξι μου s60 t3 MY12, έγινε αντικατάσταση φλάντζας στην πολλαπλή και ένα σωληνακι που πάει στο ψυγείο, αν δεν την έχει κάνει ο φίλος σου να την κάνει άμεσα σε κάποια αντιπροσωπεία, λογικά είναι ακόμα δωρεάν. Όταν την κάνει ας δει πάλι θερμοκρασίες κινητήρα, αν και πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει διαρροή ψυκτικου υγρού η μήνυμα στο καντράν οι μετρημένες θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές όπως σου ανέφερα για τον συγκεκριμένο κινητήρα.

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 09 Σεπ 2019, 07:45

Καλημέρα,
Θα το ρωτήσουμε σήμερα και θα ενημερώσω ξανά!
Και πάλι ευχαριστώ ....

Καλώς εχόντων των πραγμάτων ετοιμάσου να μας πεις εντυπώσεις από το πρόγραμμα που έχεις κάνει γιατί είναι έτοιμος να το 200ρισει το εργαλείο ;)
Που το έκανες,κατανάλωση και τα λοιπά!
Εγώ το d2 το έκανα στον chiptronic

christodoul
T2

Δημοσίευσηαπό christodoul » 09 Σεπ 2019, 08:27

Καλημέρα,το πρόγραμμα το έχω εδώ και 4 χρόνια και 65000 χλμ περίπου και ο κινητήρας δεν έχει κάνει κιχ, και εντελώς τυχαία το έκανα στους ίδιους, στην chiptronic και γω. Πήρα άλλο αυτοκίνητο μετά από τον επαναπρογραμματισμο, πολύ ροπή από χαμηλά και τραβάει δυνατά και γραμμικά μέχρι τον κόφτη, τα παιδιά πολύ επαγγελματίες και σωστοί, μπες στο site τους και δες το αμάξι μου, έβγαλε 215 hp χωρίς ζόρισμα.

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 14 Σεπ 2019, 15:17

Ρε παιδιά επειδή θέλουμε να αλλάξουμε μόνοι μας το ψυγείο που είναι η τάπα πάνω στο κορμο που κάνουμε εξαέρωση στο ψυκτικό υγρό?
Τι g αντιψυκτικό παίρνει το αμάξι ,πόσα λίτρα και σε τι αναλογία?
Εάν υπάρχει κάπου για το τ3 το μανουαλ εάν μπορείτε στείλτε λινκ γιατί αυτά π βρίσκω είναι για το τ3 και καλά αλλά έχουν τα χαρακτηριστικά του τ5

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: baxaris και 31 επισκέπτες