εκκίνηση κινητήρα μίζα κλειδι

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
seos84
T2

εκκίνηση κινητήρα μίζα κλειδι

Δημοσίευσηαπό seos84 » 29 Νοέμ 2019, 19:35

Καλησπέρα σας. Έχω ένα volvo s40 2007. Τον Αύγουστο ενώ το αμάξι ήταν εν κίνηση για πολύ ώρα κάποια στιγμή παρκάρω κάπου. Μετά από 10 λεπτά πάω να βάλω μπρος και δεν χτυπούσε καν η μιζα. Φωνάζω έναν ηλεκτρολόγο χτυπάμε με ένα κλειδί τη μίζα και τυχαία μετά από λεπτά λεπτά μόλις γυρνάω το κλειδί πήρε μπρος. Μου λέει αν τυχόν στο ξανακάνει έλα να κάνουμε επισκευή τη μίζα. Σήμερα παθαίνω πάλι το ιδιο. Το αφήνω κάπου για 10 λεπτά και ενώ γυρνάω το κλειδί δεν παίρνει με τίποτα. Πέφτω από κάτω χτυπάω τη μίζα πολλές φορές (φοβήθηκα μη σπάσω και τους μαγνητες). Πάλι τίποτα. Το φορτωνω στην οδική βοηθεια και το πάω στο συνεργείο. Κάνουμε επισκευή τη μίζα πάμε να βάλουμε μπρος πάλι τίποτα. Η διάγνωση δεν έδειχνε κάποιο πρόβλημα. Έχουμε αγανάκτησει όλοι και τελικά λινουμε το καντράν μεσα στο αμαξι και βγάζουμε την υποδοχή από το κλειδί. (είχε ο μάστορας ένα εφεδρικο). Βάζουμε μπρος και πήρε. Και μου λέει αν δεν στο ξανακάνει σε ένα μηνα το φέρνεις και αλλαζουμε την υποδοχή με καινούρια. Δηλαδή στην ουσία δεν ξέρουμε καν τι έχει το αμάξι. Έχει τύχει σε κανέναν το ιδιο;

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Re: εκκίνηση κινητήρα μίζα κλειδι

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 29 Νοέμ 2019, 20:09

Δυστυχως αυτες οι "τυχαιες" αστοχιες ειναι οτι πιο δυσκολο για εναν τεχνικο...
Πας στα τυφλα μαντευοντας τι μπορει να φταιει, και εδω παιζει ρολο η πειρα και το αν εχει ξανασυναντηση κατι τετοιο...
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες