Αντηλιακές μεμβράνες

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Re: Αντηλιακές μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 01 Δεκ 2015, 23:14

Πολυ καλη παρουσιαση!!! :vow
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 02 Δεκ 2015, 19:26

Πολύ ωραίο έγινε!
Μπροστά γιατί δεν έχει τίποτα; μπορείς να βάλεις για να μην φαίνεται άσχημο.
Καλά από φωτογραφίες σκιζεις!!! :vow

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 28 Ιαν 2016, 17:35

Έχει βάλει κανείς σε carglass; γιατί πήγα αλλά μου έδειξαν για τα 2 μπροστά πολύ ανοιχτή απόχρωση.
Γενικά τι παίζει από τιμές;
Σας ευχαριστώ

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 19 Μαρ 2016, 00:42

Athamas έγραψε:...Τέλικά αποφάνθηκα ότι έπρεπε να είχα βάλει στα πίσω τη σειρά 48% με χαρακτιριστικά VLT 39, TSER 48 και GR 55,
και στα οδηγού-συνοδυγού την 39% που τελικά θα τοποθετήσω με χαρακτιριστικά VLT 55, TSER 39 και GR 39 ή σε όλο το αυτοκίνητο 39%
και άν χρειαζόταν θα έβαζα όποτε ήθελα και τα κουρτινάκια στα τρία πίσω κρύσταλα...

Εν συντομία θα ήθελα να πω πως τελικά τοποθέτησα εμπρός τις 48% και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο στο αισθητικό
όσο και στο αποτέλεσμα σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους.
Μένω στην παρούσα επιλογή 48% εμπρός και 49% πίσω και ίσως θα ήθελα να είχα σε όλο το αυτοκίνητο 48%.
Την σειρά 39% την απορρίπτω για τα Ελληνικά δεδομένα.
Θα επανέλθω με πιο αναλυτικές εντυπώσεις και φωτό.

Υ.Γ Οι παραπάνω θέσεις αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις και δεν είναι με κανένα τρόπο προτροπή ή κανόνας
για την προσωπική επιλογή του καθενός στο τι μεμβράνες θα τοποθετήσει στο αυτοκινητό του.
V50 D2 SPORT

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 29 Μαρ 2016, 22:40

Πέρασε καιρός και να που αξιώθηκα να δημοσιεύσω φωτογραφίες του V50 με όλες τις μεμβράνες τοποθετημένες.
Έτσι λοιπών έχουμε 49% σε όλα τα πίσω κρύσταλα και 48% σ’ αυτά του οδηγού και συνοδηγού.
Επίσης μόνιμα τοποθετημένο στο πίσω κρύσταλο της πέμπτης πόρτας είναι και το "κουρτινάκι" της Volvo
για να προφυλασώμεθα όσο είναι δυνατό από τους Νεάντερταλ με τα παράνομα φώτα XENON…!
Μένω στην επιλογή αυτή για τους εξής λόγους.
Οι κύριοι πίσω επιβάτες είναι τα παιδιά μου και αυτά δεν θέλουν με τίποτε κάτι πιο ανοικτό από την 49% για να μην τα καίει ο ήλιος.
Ακόμα, όσοι κάθησαν πίσω, όπως και εγώ έκανα, κανείς δεν είπε ότι τον εμποδίζει η ορατότητα ή ότι θα ήθελε κάτι πιο ανοικτό ακόμα και κατά την διάρκεια της νύχτας.
Εμπρός οι 48% είναι πιο ανοικτής απόχρωσης και η ορατότητα για τον οδηγό είναι πολύ καλή μέρα νύχτα.
Παρότι υπάρχει διχρωμία αυτή δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή.
Προσωπικά θα ήθελα σε όλο το αυτοκίνητο 48% για λόγους δικής μου αισθητικής και μόνο όταν το βλέπω από έξω.

Εικόνα
Στην φωτό ο ήλιος δύει και κρύβεται από τον ουρανό του αυτοκινήτου στο ύψος των πίσω θυρών.
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο μεμβράνες γίνεται αντιληπτή.

Εικόνα
Λυκόφος και με χαμηλά επίπεδα φωτισμού πάλι η διαφορά είναι εμφανής όπως αποτυπώνεται στο φακό.

Εικόνα
Μεσημέρι με φλάς και η διαφορά διακρίνεται και πάλι κοιτώντας πάντα το αυτοκίνητο από αυτή τη γωνία.

Εικόνα
Με κατεβασμένα λίγο τα απέναντι παράθυρα και κοιτώντας μέσω της μιας σειράς κρυστάλων, βλέπετε πόσο ελάχιστα επιρεάζουν την ορατότητα των επιβατών, μιας και η θάλασσα φαίνεται σχεδόν με την ίδια απόχρωση όπως και από τον εξωτερικό παρατηρητή.

Εικόνα
Τέλος από αυτή την οπτική γωνία ξεχωρίζει μόνο το κρύσταλο του συνοδηγού που έχει απέναντί του το παρμπρίζ. Αυτό της πίσω δεξιάς πόρτας λογικά(;) θα έπρεπε να δείχνει πιο ανοιχτό από το κρύσταλο του χώρου αποσκευών γιατί ναι μεν και είναι τα δύο 49%, αλλά απέναντί τους έχουν 48% και 49% αντίστοιχα, αλλά η διαφορά δεν γίνεται αντιληπτή.
V50 D2 SPORT

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 30 Μαρ 2016, 16:22

πολύ καλή και κατατοπιστική ενημέρωση !!! :applause
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 31 Μαρ 2016, 09:32

Οι μεμβράνες ποιάς εταιρίας είναι ?
Επίσης η απόχρωση είναι (σαν απόχρωση) μάυρη ή πάει προς το καφέ ή το μπλέ ?
Μιας που ανοίγει ο καιρός θέλω να βάλω και εγώ στο δικό μου μεμβράνες και θα ξεκινήσω μόλις ηρεμίσω λίγο από δουλειές κτλπ έρευνα αγοράς :-)
“The most complicated skill is to be simple.”

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 31 Μαρ 2016, 15:04

Philosopher έγραψε:Οι μεμβράνες ποιάς εταιρίας είναι ?
Επίσης η απόχρωση είναι (σαν απόχρωση) μάυρη ή πάει προς το καφέ ή το μπλέ ?
Μιας που ανοίγει ο καιρός θέλω να βάλω και εγώ στο δικό μου μεμβράνες και θα ξεκινήσω μόλις ηρεμίσω λίγο από δουλειές κτλπ έρευνα αγοράς :-)

Αν μπείτε στον "κόπο" να κοιτάξετε μερικά posts πιο πριν θα ενημερωθήτε.
Αν διαβάσετε και τις τέσσερις σελίδες του θέματος θα έχετε πιο ολοκληρομένη εικόνα.
V50 D2 SPORT

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 31 Μαρ 2016, 17:15

Πολυ καλο και ομορφο αποτελεσμα Κωστα, μπραβο ,πανεμορφο το εκανες το εργαλειο :-D
Volvo s40 ,1600cc diesel drive

telakas
T2

Δημοσίευσηαπό telakas » 12 Μάιος 2017, 15:53

Ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί κάποιο σχετικό θέμα αλλά παιδιά εγώ ακόμα είμαι σε δίλλημα όσον αφορά το ποσοστό μεμβρανών που πρόκειται να βάλω στο αυτοκίνητο.
Για αρχή να σας πω ότι γνωρίζω τι γίνεται νομικά οπότε ας μην το πιάσουμε από αυτή τη σκοπιά πάλι το θέμα.
Έτσι θέλω κάτι που να βοηθάει κατά το μέγιστο στην απομείωση φωτός αλλά φυσικά δεν θα ήθελα να έχω πρόβλημα το βράδυ. Έχω δει το 20% και το 35% από μέσα και η αλήθεια είναι ότι την ημέρα δεν μου φάνηκε να έχουν μεγάλη διαφορά (έβλεπα άνετα προς τα έξω και στις 2 περιπτώσεις), έτσι μάλλον θα έβαζα το 20%. Το βράδυ όμως πολλοί μου λένε ότι το 20% θα με κουράσει, άλλοι λένε το ίδιο και για το 35%, όπως άλλοι λένε ότι είναι σχετικά τα ίδια και πως τα συνηθίζεις και βλέπεις άνετα και με τα 2.
Όσοι έχετε προσωπική εμπειρία με τις μεμβράνες σας ας μου πείτε τι σκουρότητας είναι και από μία άποψη εάν όντως σας δημιουργούν πρόβλημα κατά τη νυχτερινή οδήγηση.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 12 Μάιος 2017, 23:18

CS35 της 3Μ, επειδή είμαι κι εγώ περίεργος με την ορατότητα, δεν θα έχεις θέμα. Φυσικά στο παρμπρίζ δεν βάζεις τίποτα που να αλλάζει τη φωτεινότητα. Το 20% θα σου είναι πολύ σκούρο πιστεύω.
V40 D2 Livstyl

telakas
T2

Δημοσίευσηαπό telakas » 13 Μάιος 2017, 17:22

Ευχαριστώ για την απάντηση και καλοδεχούμενη η άποψη. Το έχεις δει το 20% βέβαια; Γιατί εμένα από μέσα προς τα έξω μικρή διαφορά μου φάνηκε να κάνουν. Παρμπρίζ δεν το συζητώ, εννοείται όχι.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 13 Μάιος 2017, 19:24

εγώ έβαλα το cs20. Είναι λίγο κουραστικό την νύχτα. υποθέτω το cs35 είναι καλύτερη επιλογή. Σε volvo c70 είχα βάλει το αντιστοιχο 30 σε μάρκα Global,ήταν πιο ξεκούραστο την νύχτα σε σχέση με το cs20. Την τοποθέτηση την είχα κάνει στο crystalshine,ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

telakas
T2

Δημοσίευσηαπό telakas » 14 Μάιος 2017, 17:11

χμμ... Μάλιστα. Οπότε κάποιο δίκιο έχουν ότι είναι κουραστικό. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

thanos2811
T2

Δημοσίευσηαπό thanos2811 » 29 Μάιος 2017, 16:53

Καλησπερα και απο μενα σε αλλο αυτοκινητο που εχω το 35 Της 3Μ δεν ειναι κουραστικο και βλεπεις καλα και το βραδυ!!!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες