Αναλογικος πινακας οργάνων

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
ahamalid
T2

Αναλογικος πινακας οργάνων

Δημοσίευσηαπό ahamalid » 14 Απρ 2015, 14:17

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη
Έχω ένα V60 D2 MY15 με αναλογικό πίνακα οργάνων. Όπως πιθανόν να γνωρίζετε ο συγκεκριμένος πίνακας δεν έχει ένδειξη για την θερμοκρασία του κινητήρα. Μου έχει γεννηθεί η απορία σε περίπτωση που έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας πως το πληροφορούμε ; Αξίζει να αλλάξω τον αναλογικό πίνακα με τον ψηφιακό ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Re: Αναλογικος πινακας οργάνων

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 14 Απρ 2015, 16:24

ahamalid έγραψε:Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη
Έχω ένα V60 D2 MY15 με αναλογικό πίνακα οργάνων. Όπως πιθανόν να γνωρίζετε ο συγκεκριμένος πίνακας δεν έχει ένδειξη για την θερμοκρασία του κινητήρα. Μου έχει γεννηθεί η απορία σε περίπτωση που έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας πως το πληροφορούμε ; Αξίζει να αλλάξω τον αναλογικό πίνακα με τον ψηφιακό ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κοίταξα το manual του V60 και όντως δεν αναφέρει κάτι. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να μην υπάρχει ένδειξη σε περίπτωση που η θερμοκρασία ανέβει. Κοιτάζοντας το manual του V40, γράφει τα παρακάτω:

• If the temperature in the engine's cooling
system is too high then a warning symbol
is illuminated and a text message High
engine temp Stop safely is shown in the
combined instrument panel's information
display - stop the car in a safe way and
allow the engine to run at idling speed for
several minutes in order to cool down.
• If the text message High engine temp
Stop engine or Coolant level low, Stop
engine is shown then the engine must be
switched off after stopping the car.

Σίγουρα το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για το V60. Αναφορικά με τον ψηφιακό πίνακα, είναι ωραίος αλλά εξαρτάται αν θα ήθελες να αρχίσουν τα ξηλώματα... ή όχι. Προσωπικά δεν θα το έκανα...
┗┻(・(ェ)・^)┻┛ XC60 D4 Geartronic - Twilight Bronze, Sport Leather Hazel Brown/Offblack, Inscription Charcoal headlining, Inscription Leather Instrument Panel, Four-C Chassis...and more!
Εικόνα
http://minvolvo.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 14 Απρ 2015, 17:18

Στα περισσότερα καινούργια μοντέλα δεν υπάρχει ένδειξη, δεν νομιζω ότι θα αντιμετωπισεις πρόβλημα.
Ούτε ο ψηφιακός έχει στο eco.

ahamalid
T2

Δημοσίευσηαπό ahamalid » 15 Απρ 2015, 20:08

Ευχαριστώ. Ωραίος ο ψηφιακός πίνακας αλλά φοβάμαι την τοποθέτηση... Οπότε μάλλον θα προσπαθήσω να συνηθίσω την έλλειψη του δείκτη.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 16 Απρ 2015, 00:19

ahamalid έγραψε:Ευχαριστώ. Ωραίος ο ψηφιακός πίνακας αλλά φοβάμαι την τοποθέτηση... Οπότε μάλλον θα προσπαθήσω να συνηθίσω την έλλειψη του δείκτη.

Η τοποθέτηση δεν είναι κάτι δύσκολο μην σε προβληματίζει αν σου αρέσει και δεν είναι ακριβή βαλτη.
6 βίδες είναι.

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 16 Απρ 2015, 00:45

mco έγραψε:
ahamalid έγραψε:Ευχαριστώ. Ωραίος ο ψηφιακός πίνακας αλλά φοβάμαι την τοποθέτηση... Οπότε μάλλον θα προσπαθήσω να συνηθίσω την έλλειψη του δείκτη.

Η τοποθέτηση δεν είναι κάτι δύσκολο μην σε προβληματίζει αν σου αρέσει και δεν είναι ακριβή βαλτη.
6 βίδες είναι.

... και ένα χαπάκι της πιέσεως!!!
┗┻(・(ェ)・^)┻┛ XC60 D4 Geartronic - Twilight Bronze, Sport Leather Hazel Brown/Offblack, Inscription Charcoal headlining, Inscription Leather Instrument Panel, Four-C Chassis...and more!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 16 Απρ 2015, 09:48

kosutasu έγραψε:
mco έγραψε:

6 βίδες είναι.

... και ένα χαπάκι της πιέσεως!!!

+ άπειρο... :applause
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 17 Απρ 2015, 14:19

Εδώ έχει οδηγίες τοποθέτησης
http://accessories.volvocars.com/en-no/V40(13-)/Accessories/Document/VCC-473223/2013

Εδώ αν ισχύουν οι τιμές αναφέρει κόστος ανταλλακτικου 785 ευρώ στην Γερμανία, άρα με τοποθέτηση υπολόγιζε 1000αρικο.

Volvo 31414912 785,45 ευρώ
https://www.amb-trade.de/part/31414912/31-Volvo

Τα περισσότερα καινουρια volvo δεν έχουν δείκτη θερμοκρασίας μηχανής, αν συμβεί υπερθέρμανση ανάβει λυγνία.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 17 Απρ 2015, 16:42

vrestas έγραψε:

http://accessories.volvocars.com/en-no/V40(13-)/Accessories/Document/VCC-473223/2013

Εδώ αν ισχύουν οι τιμές αναφέρει κόστος ανταλλακτικου 785 ευρώ στην Γερμανία, άρα με τοποθέτηση υπολόγιζε 1000αρικο.

Τα περισσότερα καινουρια volvo δεν έχουν δείκτη θερμοκρασίας μηχανής, αν συμβεί υπερθέρμανση ανάβει λυγνία.

Η επίσκεψη σε καρδιολόγο, το καρδιογράφημα και η φαρμακευτική αγωγή περιλαμβάνεται στο χιλιάρικο....;

Πάντως ανεξαρτήτος πλάκας, δεν είναι και κάτι τρομερό (βλέπε σκαλοπάτια XC60 που πρέπει να βγουν οι πόρτες...). Ότι πάρεις πάντως 1000 τους βλέπω. Ρώτησα για να ξεκλειδώσουν το navi και μου είπαν €1030, μείον φυσικά την έκπτωση θα βγει κοντά στα €750.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xristos
T2

Δημοσίευσηαπό xristos » 18 Απρ 2015, 13:07

Βάλε αυτό στην OBD http://www.scangauge.gr/product_info.php?prod=LLU-0001&name=ScanGauge-II&model=sgII
και θα βλέπεις θερμοκρασία νερού, πίεση turbo, Τάση Μπαταρίας, Θερμοκρασία Εισαγωγής Αέρα και πολλά άλλα.......
Το έχω βάλει στο S60 μου (Τ4 ΜΥ11) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί αν περιμένεις το λαμπάκι η θερμοκρασία θα έχει φτάσει στα κόκκινα.....

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 19 Απρ 2015, 14:07

xristos έγραψε:Βάλε αυτό στην OBD http://www.scangauge.gr/product_info.php?prod=LLU-0001&name=ScanGauge-II&model=sgII
και θα βλέπεις θερμοκρασία νερού, πίεση turbo, Τάση Μπαταρίας, Θερμοκρασία Εισαγωγής Αέρα και πολλά άλλα.......
Το έχω βάλει στο S60 μου (Τ4 ΜΥ11) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί αν περιμένεις το λαμπάκι η θερμοκρασία θα έχει φτάσει στα κόκκινα.....

Πολύ καλό αυτό αλλά από το 2012 και μετά η Obd είναι κλειδωμένη, θα κάνει δουλειά;

Άβαταρ μέλους
xristos
T2

Δημοσίευσηαπό xristos » 19 Απρ 2015, 14:26

Δεν το ξέρω αυτό...... τι εννοείς κλειδωμένη? Εκτός από εγκέφαλο κλειδωμένη τώρα και η obd?
Στο δικό μου του 2011, πρόγραμμα από obd δεν μπαίνει αλλά το οργανάκι δουλεύει κανονικά......το έχω 3,5 χρόνια

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 19 Απρ 2015, 14:34

xristos έγραψε:Δεν το ξέρω αυτό...... τι εννοείς κλειδωμένη? Εκτός από εγκέφαλο κλειδωμένη τώρα και η obd?
Στο δικό μου του 2011, πρόγραμμα από obd δεν μπαίνει αλλά το οργανάκι δουλεύει κανονικά......το έχω 3,5 χρόνια

Αυτό εννοω κλείδωμα την obd κλειδώνουν γιαυτό πρέπει να βγει ο εγκέφαλος για remap.

Αφού δουλεύει το όργανο τότε δεν θα έχει πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 19 Απρ 2015, 15:27

mco άλλο η obd και άλλο πράγμα ο εγκέφαλος κλειδωμένος, η obd δουλεύει κανονικά για τέτοιου τύπου διαγνωστικά εργαλεία.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
xristos
T2

Δημοσίευσηαπό xristos » 19 Απρ 2015, 17:40

Ναι, καμία σχέση η obd με τον εγκέφαλο. Το οργανάκι το είχα από την 1η στιγμή στο αυτοκίνητο και λειτουργούσε κανονικά,
όταν όμως έβαλα πρόγραμμα χρειάστηκε να βγει ο εγκέφαλος για να ξεκλειδωθεί.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 23 Απρ 2015, 18:47

Παντως ετσι πληροφοριακα, καποιος που ειχε προσπαθησει σε παλαιοτερο ΜΥ S80 να βαλει τον ψηφιακο πινακα που εχουν τα τελευταια ΜΥ, ανακαλυψε οτι η οθονη ειναι πιο φθηνη απο τον κλασικο αναλογικο...Αν το καλοσκεφτει κανεις it makes sense. Tι κοστος εχει μια οθονη σημερα?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Απρ 2015, 20:24

Δεν παίζει ρόλο πόσο έχει ....
αλλά πόσο
μπορεί να στην πουλήσει ..... :whistling
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 24 Απρ 2015, 09:00

johnkyr έγραψε:Δεν παίζει ρόλο πόσο έχει ....
αλλά πόσο
μπορεί να στην πουλήσει ..... :whistling

Ακριβώς! Βέβαια, για να είμαστε και δίκαιοι, η τελική αξία δεν διαμορώνεται μόνο από το καθαρό κόστος παραγωγής, αλλά και από π.χ. το κόστος εξέλιξης, την δημιουργία του software που δίνει την δυνατότητα να έχεις τα διαφορετικά modes κτλ.
Εικόνα

AlkisLiapis
T2

Δημοσίευσηαπό AlkisLiapis » 29 Απρ 2018, 21:13

kosutasu έγραψε:
vrestas έγραψε:

Η επίσκεψη σε καρδιολόγο, το καρδιογράφημα και η φαρμακευτική αγωγή περιλαμβάνεται στο χιλιάρικο....;

Πάντως ανεξαρτήτος πλάκας, δεν είναι και κάτι τρομερό (βλέπε σκαλοπάτια XC60 που πρέπει να βγουν οι πόρτες...). Ότι πάρεις πάντως 1000 τους βλέπω. Ρώτησα για να ξεκλειδώσουν το navi και μου είπαν €1030, μείον φυσικά την έκπτωση θα βγει κοντά στα €750.
Αγόρασα πριν ένα μήνα το v40 T3cc και έβαλα ψηφιακό πίνακα
Μου δώσανε το μαμισιο αναλογικό, μία φίσα κουμπώνει από πίσω και είναι με κλιπς

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: makis21 και 10 επισκέπτες