Εξωτερικό πλύσιμο αυτοκινήτου

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
Αλέκος
T2

Εξωτερικό πλύσιμο αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό Αλέκος » 05 Μάιος 2015, 15:07

[Δε βρήκα αντίστοιχο topic, admin :q . Μόνο για ζάντες και πλύσιμο κινητήρα!...]

Θα ήθελα να μάθω απόψεις σχετικά με το:

εμπιστεύεστε το πλύσιμο σε αυτόματο πλυντήριο [εννοώ με αυτές τις βούρτσες/βαριά-πανιά-που-περιστρέφονται];
Ή είστε εντελώς του χειροκίνητου; Μόνο με πιεστικό ή πρόπλυση με λάστιχο/τρίψιμο με σφουγγάρι/ξέπλυμα με πιεστικό;

Σήμερα λέω να δοκιμάσω αυτό http://www.spawash.gr/ που είδα στο thread για το πλύσιμο κινητήρα (σε yaris πρώτα, να δω τι γίνεται... :lol: :lol: :lol: )

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Re: Εξωτερικό πλύσιμο αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό mco » 05 Μάιος 2015, 18:07

Αν έχεις χρόνο και όρεξη... Χεράκι.
Μακριά από το χημικό που καθαρίζει χωρίς τρίψιμο.

Άβαταρ μέλους
Αλέκος
T2

Δημοσίευσηαπό Αλέκος » 05 Μάιος 2015, 19:07

Όρεξη υπάρχει (προς το παρόν), χρόνο βρίσκω (προς το παρόν). ΧΩΡΟ που να βρω για να το πλύνω στο χέρι; :q :q

Μεταξύ των υπόλοιπων επιλογών; Αυτό που περιέγραψα σαν "βούρτσα" είναι στον πάτο των επιλογών;

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 05 Μάιος 2015, 22:40

Η θα βρεις πλύσιμο στο χέρι ή θα πηγαίνεις σε σημεία που το πλένεις μόνος σου.
Το λευκό δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αρκεί να μην το πηγαίνεις συνέχεια στην βούρτσα.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 06 Μάιος 2015, 08:13

Σε πλυντήριο με βούρτσα καλύτερα να μην πηγαίνεις, σε πλυντήριο με πιεστικό θα είσαι μια χαρά.
Υπάρχει και η λύση του http://www.kantolabiko.gr/ για τους μερακλίδες.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μάιος 2015, 10:17

Οχι βουρτσες.. Το λεει ακομα και στο μανουαλ!

Δωστε κανενα tip πως να γυαλισω τις αποληξεις της εξατμισης...Ειναι χαλια
Εικόνα
Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 06 Μάιος 2015, 10:58

Οι εξατμίσεις καθαρίζουν με λίγη αλοιφή...

Θα σε φτιάξω σε καφέ.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μάιος 2015, 12:16

Τι αλοιφη? Για γρατζουνιες?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 06 Μάιος 2015, 16:38

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε το "πλυσιμο στο χέρι". Αν και έχω πλυντήριο κάτω από το σπίτι μου, τρέχω στο πατρικό μου να το πλύνω! (λόγω διαμονής σε πολυκατοικία, καταλαβαίνετε...) Ο αφρός που βάζουν & καθαρίζει τα πάντα σε δευτερόλεπτα, πόσο φιλικός θα είναι στο βερνίκι του αυτοκινήτου?? :q
Επειδή το άσπρο λερώνει πολύ εύκολα (και κρατάει και πολύ υγρασία), προτείνω σε όλους κάποια προστασία χρώματος (κέρωμα ή νανοπροστασία). Πέρα του ότι μειώνεται ο χρόνος πλυσίματος & δεν λερώνει τόσο εύκολα, δεν τρέμεις με κάθε κουτσουλιά που πέφτει επάνω.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
Αλέκος
T2

Δημοσίευσηαπό Αλέκος » 06 Μάιος 2015, 21:07

@mylivstyl, προτιμώ κ εγώ στο πατρικό, αλλά είναι 370χμ από το σπίτι μου!
Thanks @mco, volvoZeus!
@Vrestas, το πιο κοντινό μου self service είναι το http://iwashchalandri.blogspot.gr/?m=1
Ίδιο με το λαμπίκο φαντάζομαι θα είναι

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 06 Μάιος 2015, 22:34

Αλέκος έγραψε:@mylivstyl, προτιμώ κ εγώ στο πατρικό, αλλά είναι 370χμ από το σπίτι μου!
Thanks @mco, volvoZeus!
@Vrestas, το πιο κοντινό μου self service είναι το http://iwashchalandri.blogspot.gr/?m=1
Ίδιο με το λαμπίκο φαντάζομαι θα είναι

Μόνο προσοχή με το πιεστικο όχι πολύ κοντά στα πλαστικά μέρη φεύγει το χρώμα για πλάκα.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 06 Μάιος 2015, 22:39

myLivstyl έγραψε:Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε το "πλυσιμο στο χέρι". Αν και έχω πλυντήριο κάτω από το σπίτι μου, τρέχω στο πατρικό μου να το πλύνω! (λόγω διαμονής σε πολυκατοικία, καταλαβαίνετε...) Ο αφρός που βάζουν & καθαρίζει τα πάντα σε δευτερόλεπτα, πόσο φιλικός θα είναι στο βερνίκι του αυτοκινήτου?? :q
Επειδή το άσπρο λερώνει πολύ εύκολα (και κρατάει και πολύ υγρασία), προτείνω σε όλους κάποια προστασία χρώματος (κέρωμα ή νανοπροστασία). Πέρα του ότι μειώνεται ο χρόνος πλυσίματος & δεν λερώνει τόσο εύκολα, δεν τρέμεις με κάθε κουτσουλιά που πέφτει επάνω.

Ο αφρός είναι χημικό, μακριά!
Από τώρα κερωμα; σε 3 χρόνια τι θα κάνεις;
Αν το λευκό λερωνει ευκολα το μαύρο τι κάνει;
Καλό μουλιασμα χρειάζεται και ξέβγαλμα κάθε κομμάτι αμέσως μετά το σαπούνι δηλαδή σαπουναδα στον ουρανό - νερό κλπ κλπ.
Φυσικά μαρσπιεδες και την πίσω πόρτα στο δικό μας στο τέλος.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 06 Μάιος 2015, 22:43

VolvoZeus έγραψε:Τι αλοιφη? Για γρατζουνιες?

Ναι όχι την ψιλή όμως.
Υπάρχει και ειδική για χρωμια αν δεν θέλεις να κουραστείς πολύ.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 07 Μάιος 2015, 10:22

Αν εχεις την ειδικη φερε να δοκιμασουμε στον καφε! :applause

Επισης μιας επειδη περαν απο τον μπροστινο προφυλακτηρα που ειναι γεματος πετραδακια και θελει φρεσκαρισμα, βλεπω οτι και οι καθρεπτες μου ειναι χαλια, λεω αντι να τους βαψω, να τους κανω wrap...(δεν εχω αποφασισει ακομα ασημι σαν το R-design ή γυαλιστερο μαυρο)..Εσυ που ξερεις απο αυτα για πες που, ποσο και σε τι χρονο.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Kristianstad
D2

Δημοσίευσηαπό Kristianstad » 07 Μάιος 2015, 12:55

Μακρυά από βούρτσες. Συγκρατουν σωματίδια βρωμιάς και την τρίβουν στα αυτοκίνητα. Καλύτερα άστο βρώμικο.
Δυστυχώς και το λευκό κάνει "αράχνες" απλά φαίνονται πιο δύσκολα.
Μόνη λύση το πλύσιμο με το χέρι στο σπίτι σου (ή στο σπίτι του κολλητού, του μπαντζανάκη κτλ).

Εγώ πήρα σαπούνια Autoglym και έχω και ένα karcher πιεστικό (σειρά 3).
1. Ξεκινάω με ένα καλό μούλιασμα με το πιεστικό (χρησιμοποιώ τη βεντάλια και όχι το "καρφί")
2. Κάνω σαπουνάδα
3. Ξεκινάω από τα πάνω πάνελς προς τα κάτω. Ξεπλένω και αλλάζω σφουγγάρι για τα πολύ χαμηλά πάνελς.
4. Ψεκάζω τις ζάντες με καθαριστικό ζαντών (Autoglym) και με το ειδικο βουρτσάκι τρίβω τα δύσκολα σημεία να φύγει η μαυρίλα. Ξεπλένω.
5. Στέγνωμα με δέρμα και με μικροϊνες.

Όλα τα αυτοκίνητά μου - μοτοσυκλετες έτσι τα πλένω εδώ και χρόνια. Και ο επόμενος αγοραστής νομίζει πως είναι ξαναβαμένα (ατάκα αυτού που αγόρασε το προηγούμενο μηχανάκι μου).

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 07 Μάιος 2015, 15:45

mco έγραψε:
myLivstyl έγραψε:Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε το "πλυσιμο στο χέρι". Αν και έχω πλυντήριο κάτω από το σπίτι μου, τρέχω στο πατρικό μου να το πλύνω! (λόγω διαμονής σε πολυκατοικία, καταλαβαίνετε...) Ο αφρός που βάζουν & καθαρίζει τα πάντα σε δευτερόλεπτα, πόσο φιλικός θα είναι στο βερνίκι του αυτοκινήτου?? :q

Ο αφρός είναι χημικό, μακριά!
Από τώρα κερωμα; σε 3 χρόνια τι θα κάνεις;
Αν το λευκό λερωνει ευκολα το μαύρο τι κάνει;
Καλό μουλιασμα χρειάζεται και ξέβγαλμα κάθε κομμάτι αμέσως μετά το σαπούνι δηλαδή σαπουναδα στον ουρανό - νερό κλπ κλπ.
Φυσικά μαρσπιεδες και την πίσω πόρτα στο δικό μας στο τέλος.

Σε 3 χρόνια πάλι κέρωμα θα κάνω (νανοπροστασία για την ακρίβεια). Το "από τώρα" γιατί το λές? Δεν έρχονται με κάποια προστασία από το εργοστάσιο, οπότε το λογικό είναι να προστατεύσεις το χρώμα πριν αρχίσει να χαλάει.
Το μαύρο λερώνει ακόμα πιο εύκολα.
Δε διαφωνώ με τον τρόπο πλυσίματος, είπα απλά ότι θα μειωθεί κατά πολύ ο χρόνος που χρειάζεται.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 07 Μάιος 2015, 16:21

Η volvo στο manual προτείνει κέρωμα μια φορά τον χρόνο. Το κέρωμα δεν κάνει κακό, το γυάλισμα κατεβάζει το βερνύκι.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 07 Μάιος 2015, 19:28

VolvoZeus έγραψε:Αν εχεις την ειδικη φερε να δοκιμασουμε στον καφε! :applause

Επισης μιας επειδη περαν απο τον μπροστινο προφυλακτηρα που ειναι γεματος πετραδακια και θελει φρεσκαρισμα, βλεπω οτι και οι καθρεπτες μου ειναι χαλια, λεω αντι να τους βαψω, να τους κανω wrap...(δεν εχω αποφασισει ακομα ασημι σαν το R-design ή γυαλιστερο μαυρο)..Εσυ που ξερεις απο αυτα για πες που, ποσο και σε τι χρονο.

Μαυρα δεν θα είναι ωραία στο χρώμα σου ...
Satin chrome ομως Ναι !

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 07 Μάιος 2015, 19:30

myLivstyl έγραψε:Το "από τώρα" γιατί το λές? Δεν έρχονται με κάποια προστασία από το εργοστάσιο, οπότε το λογικό είναι να προστατεύσεις το χρώμα πριν αρχίσει να χαλάει.

Ποιος το είπε οτι το μαμα δεν έχει προστασία?

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 08 Μάιος 2015, 10:41

mco έγραψε:
myLivstyl έγραψε:Το "από τώρα" γιατί το λές? Δεν έρχονται με κάποια προστασία από το εργοστάσιο, οπότε το λογικό είναι να προστατεύσεις το χρώμα πριν αρχίσει να χαλάει.

Ποιος το είπε οτι το μαμα δεν έχει προστασία?

Δεν φαίνεται να έχει κάποια προστασία, όταν η βρωμιά κολλάει τόσο πολύ επάνω που θέλει πλύσιμο με τις ώρες...Εκτός αν είναι το δικό μου μόνο έτσι ή τα μη μεταλλικά χρώματα.
V40 D2 Livstyl

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bassilis, sotosgr και 31 επισκέπτες