Υψηλή στάθμη λαδιού

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
themis
T2

Υψηλή στάθμη λαδιού

Δημοσίευσηαπό themis » 31 Δεκ 2015, 09:49

Χρόνια Πολλά στο club.
Χθες κοίταξα το δείκτη στάθμης λαδιού και διαπίστωσα ότι είναι πολύ πιο πάνω από το maximum.
Εννοείται με κρύα μηχανή κλπ.

Αυτο δεν δημιουργεί πρόβλημα στον κινητήρα;
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Re: Υψηλή στάθμη λαδιού

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 31 Δεκ 2015, 11:30

Χρόνια πολλά επίσης. Ναι, καλό θα ήταν η στάθμη του λαδιού να μην ξεπερνάει την ένδειξη max. Ωστόσο, θα κάνω μία χαζή ερώτηση. Τα λάδια τα μέτρησες ενώ το αυτοκίνητο ήταν σταθμευμένο σε ευθεία, ή σε δρόμο με κατηφορική κλίση;
V60 T3 1,6
Μόνο VOLVO!!!

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 31 Δεκ 2015, 11:33

να αλλάξεις λάδια ή τουλάχιστον να βγάλεις ΑΜΕΣΑ την περίσσια ποσότητα

υπάρχει κίνδυνος diesel run away https://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_engine_runaway

πόσα χλμ έχεις; οι διαδρομές που κάνεις είναι μέσα στην πόλη λίγα χλμ;

η στάθμη του λαδιού ανεβαίνει, όταν ανεπιτυχώς προσπαθεί να κάνει αναγέννηση του dpf, ψεκάζοντας περισσότερο diesel, που τελικά καταλήγει :-( στο Κάρτερ
ανεβάζοντας την στάθμη του.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 31 Δεκ 2015, 11:38

Ναι, δημιουργει, αλλα το περισοτερο λαδι δεν ειναι προβλημα (η μαλλον ειναι το μικροτερο προβλημα).
Το οτι ανεβηκε η σταθμη σημαινει οτι "κατεβηκε" πετρελαιο στα λαδια...
Αυτο ειναι προβλημα!
Ιστορια μου, αμαρτια μου...
Αυτο που μπορεις να κανεις (πρεπει να κανεις) ειναι να αφαιρεσεις το επιπλεον λαδι για να κατεβη η σταθμη κατο απο το max.
Και την δευτερα να το πας αντιπροσωπεια (εχεις εγγυηση?) να αλλαξουν τα λαδια και να κανουν καθαρισμο του DPF (μεσω VIDA)! :doh
Μην σου πουν μ@λ@κ..ς οτι δεν γινεται αυτο και να δουμε απο που και πως και κουραφεξαλα!
Και οπως λεει και ο Jim τα ιδες σε ευθεια?

Υ.Γ. "Ξεκαπνιζετω" και λιγακι που και που... :-P
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 31 Δεκ 2015, 14:46

Σε ευθεία τα είδα.
Και πρέπει να μου τα έβαλαν παραπάνω από την αντιπροσωπεία :whatever όταν είχα κάνει αλλαγή λαδιών στα 1000 πρώτα χλμ γιατί αν θυμάμαι καλά είχα δει και τότε το δείκτη και ήταν στο ίδιο σημείο αλλά δεν έδωσα σημασία.
Από τότε έχω κάνει 15000 χλμ και σε 2 μήνες πάω για το πρώτο σέρβις.
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 14 Μαρ 2016, 22:25

sos!

Πήγα για το ετήσιο σέρβις και τους είπα για τα λάδια να το προσέξουν και να μην περάσουν το maximum. Μου είπε οκ ο κατά τ'άλλα ευγενέστατος κύριος της υποδοχής. Δεν τσέκαρα τα λάδια όταν παρέλαβα από σέρβις. Δύο εβδομάδες μετά το σέρβις βγάζω το δείκτη και τι να δω.... Πάλι πάνω από το max! Επισυνάπτω και φωτο τραβηγμένη σήμερα ... Μήπως δεν το βλέπω εγώ καλά; μου φαίνεται πολύ πάνω.

https://www.imageupload.co.uk/image/cywE
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 14 Μαρ 2016, 23:05

themis έγραψε:sos!

Πήγα για το ετήσιο σέρβις και τους είπα για τα λάδια να το προσέξουν και να μην περάσουν το maximum. Μου είπε οκ ο κατά τ'άλλα ευγενέστατος κύριος της υποδοχής. Δεν τσέκαρα τα λάδια όταν παρέλαβα από σέρβις. Δύο εβδομάδες μετά το σέρβις βγάζω το δείκτη και τι να δω.... Πάλι πάνω από το max! Επισυνάπτω και φωτο τραβηγμένη σήμερα ... Μήπως δεν το βλέπω εγώ καλά; μου φαίνεται πολύ πάνω.

Εγώ προτείνω να το αφαιρέσεις το παραπάνω λάδι και να το ξανατσεκαρεις αργότερα.
Πήγαινε σε ένα βενζινάδικο που ξέρεις και πες να σου ρουφηξουν λίγο ή αν θέλεις σου δανείζω την αντλία που έχω.

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 15 Μαρ 2016, 00:29

mco έγραψε:

Εγώ προτείνω να το αφαιρέσεις το παραπάνω λάδι και να το ξανατσεκαρεις αργότερα.
Πήγαινε σε ένα βενζινάδικο που ξέρεις και πες να σου ρουφηξουν λίγο ή αν θέλεις σου δανείζω την αντλία που έχω.

Είναι όντως παραπάνω έτσι; Δεν το βλέπω λάθος.
Θα κοιτάζω να πάω αύριο σε βενζιναδικο.
Μάρκο Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει αντλία. Πώς το κάνω;
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 27 Μαρ 2016, 14:22

themis έγραψε:
mco έγραψε:

Είναι όντως παραπάνω έτσι; Δεν το βλέπω λάθος.
Θα κοιτάζω να πάω αύριο σε βενζιναδικο.
Μάρκο Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει αντλία. Πώς το κάνω;

themis, τι έκανες τελικά με τη στάθμη? αφαίρεσες τα λάδια? μήπως πέρασε πετρέλαιο στο κάρτερ λόγω αποτυχημένων αναγεννήσεων του DPF?

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 27 Μαρ 2016, 20:54

Όχι δεν άλλαξα λάδια, αφαίρεσα για να φτάσουν λίγο κάτω από το max και το παρακολουθώ.
Έκατσα και σκέφτηκα ότι είναι ψιλοαπίθανο να είναι το dpf γιατί συχνά πυκνά το ξεμπουκωνω.

Ένας φίλος με Oktavia μου είπε ότι ξέρει πότε κάνει αναγέννηση το φίλτρο του γιατί τότε του βγάζει το start n stop unavailable. Παίζει κάτι τέτοιο να ισχύει και σε εμάς;
V40 CC, D2

Thodoris82
T2

Δημοσίευσηαπό Thodoris82 » 30 Μαρ 2016, 00:01

Καλησπέρα κι απο εμένα. Αυτό το βγάζει και το δικό μου(start/stop unavailable) οπότε καταλαβαίνεις εύκολα οτι πρόκειται για καθαρισμό του dpf. Επίσης κατά τον καθαρισμό αν σε στάση ανεβάσεις στροφές και αφήσεις κάνει μικρά μπερδέματα και σκασίματα τα οποία επίσης προδίδουν άκαυτα καύσιμα στην εξάτμιση.
V60 Momentum D2

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 30 Μαρ 2016, 13:57

Thodoris82 έγραψε:Καλησπέρα κι απο εμένα. Αυτό το βγάζει και το δικό μου(start/stop unavailable) οπότε καταλαβαίνεις εύκολα οτι πρόκειται για καθαρισμό του dpf. Επίσης κατά τον καθαρισμό αν σε στάση ανεβάσεις στροφές και αφήσεις κάνει μικρά μπερδέματα και σκασίματα τα οποία επίσης προδίδουν άκαυτα καύσιμα στην εξάτμιση.

Ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμη πληροφορία!
V40 CC, D2

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες