Πρόβλημα κρεμαριέρας

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
ΧρήστοςΝικολαiδης
T2

Πρόβλημα κρεμαριέρας

Δημοσίευσηαπό ΧρήστοςΝικολαiδης » 17 Νοέμ 2016, 14:53

παιδιά μπορεί να μου πεί κανείς που μπορώ να βρώ κρεμαριέρα για s-60 2011, Τ3 1600? καινούργια έμαθα στοιχίζει 1200 Ευρώ. Ψάχνω μεταχειρισμένη
Το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν 1 μήνα με 52.000 χιλ και έχει ένα θεματάκι. μαγκώνει λίγο στο δεξί κόψιμο τιμονιού.
Χρήστος :q

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Re: Πρόβλημα κρεμαριέρας

Δημοσίευσηαπό vrestas » 17 Νοέμ 2016, 15:08

Μπορείς να ρωτήσεις σε fatouros motor και Ντάβαρης για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Ρώτα σε fatouros επίσης αν επισκευάζεται, πολλές φορές η κρεμαργιέρα επισκευάζεται.
Στο car.gr επίσης μπορείς να ψάξεις.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 17 Νοέμ 2016, 18:07

Αφελής ερώτηση !!!
Μήπως είναι ίδια με αυτές που χρησιμοποιεί η Φόρντ ;;; ( λέω τώρα εγώ !!! :whistling )
Σε αυτή την περίπτωση μεγαλώνει ο κύκλος αναζήτησης και πιθανό, μειώνεται το κόστος !
V40, Τ4, RDesing, AllCarTuning

ΧρήστοςΝικολαiδης
T2

Δημοσίευσηαπό ΧρήστοςΝικολαiδης » 18 Νοέμ 2016, 13:33

vrestas έγραψε:Μπορείς να ρωτήσεις σε fatouros motor και Ντάβαρης για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Ρώτα σε fatouros επίσης αν επισκευάζεται, πολλές φορές η κρεμαργιέρα επισκευάζεται.
Στο car.gr επίσης μπορείς να ψάξεις.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να σαι καλά. :-)

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 19 Νοέμ 2016, 19:59

Για μεταχειρισμενα ανταλακτικα απο Σουηδια μπορεις να δεις και εδω!
http://en.bildelsbasen.se/
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 20 Νοέμ 2016, 19:28

Ρώτα και στον "Παυλίδη".
Σας έστειλα pm με τηλ.
Πριν πολλά χρόνια όταν είχα ένα 850 στην κατοχή μου χρειάστηκε να αλλάξω κρεμαγιέρα.
Οι φατούρος και Ντάβαρης ήθελαν 300 ευρώ αγορά και ο Παυλίδης 150 με τοποθέτηση!
V50 D2 SPORT

ΧρήστοςΝικολαiδης
T2

Δημοσίευσηαπό ΧρήστοςΝικολαiδης » 17 Μαρ 2017, 11:29

Παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας.
Είμαι κάτοχος S-60 Τ-3 του 2011, το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο με 52.000 χιλ από Αθήνα
Λίγο καιρό μετά, είχε ένα θέμα η κρεμαριέρα του καθώς μάγκωνε ελαφρά το τιμόνι στο δεξί στρίψιμο. ( υποπτεύομαι το αμάξι είχε χτυπήσει σε πεζοδρόμιο - οι 2 ζάντες του είναι επισκευασμένες με κόλληση). Το κοίταξα σε αντιπροσωπεία και έμπιστους φαναρτζήδες και δεν φαίνεται τρακαρισμένο.

Άλλαξα την κρεμαριέρα με μεταχειρισμένη από τον Ντάβαρη (300 ευρόπουλα + 70 φπα), την βάζουμε πάνω στην αντιπροσωπεία της Κοζάνης (178 ευρόπουλα μαζί με ευθυγράμμιση) και αλλάζω τις 17ρες ζάντες μου, με σιδερένιες 16ρες και χειμερινά λάστιχα.
Όλα καλά
Μετά από 1 μήνα περίπου, άρχισαν κάτι περίεργοι μεταλλικοί θόρυβοι στο στρίψιμο τιμονιού (κτανγκ - κτανγκ). Εν στάση. Ο θόρυβος έρχεται από μπροστά δεξιά.
Η αντιπροσωπεία μου λέει είναι προβληματική και αυτή η κρεμαριέρα. Παίρνω τηλέφωνο τον Ντάβαρη και ζητώ
να μου στείλει άλλη καθώς είχε εγγύηση 6 μηνών. Προς τιμή τους (ΜΠΡΑΒΟ τους) μου έστειλε στην Φλώρινα άλλη μεταχειρισμένη ο άνθρωπος και του επέστρεψα την προηγούμενη.
Ξαναπάω αντιπροσωπεία, βάζουμε την άλλη πάνω, (άλλα 170 ευρώ με ευθυγράμμιση) και όλα καλά. Κανένας θόρυβος.
Μετά από 2 εβδομάδες, ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. Πάμε να χαζέψουμε. Εγώ, η αντιπροσωπεία και ο Ντάβαρης.
Προφανώς είναι κάτι άλλο.
Σηκώνω το αμάξι με γρύλο, βάζω ξανά τα καλοκαιρινά ελαστικά.
Έλεγξα τον ρουλεμάν του τοπ μαουντ, στρέφεται κανονικά. Κοιτάξαμε ακραξόνια, είναι καινούργια. Τα ακρόμπαρα δεν έχουν θέμα.
Το ελατήριο είναι οκ.
Κατεβάζω το αμάξι και θόρυβος κανένας, να σε πιάνει ΤΡΕΛΛΑ. προφανώς με το σήκωμα - κατέβασμα κάτι αλλάζει θέση και σταματάει
( Στο ενδιάμεσο έγινε έλεγχος για τον σταυρό της κωλόνας τιμονιού - δεν έχει κενά ή τζόγο)
Μήπως είναι θέμα αμορτισέρ? ή κάτι άλλο ? (άν ήταν πρόβλημα κρεμαριέρας δεν θα το έκανε αμέσως?

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 17 Μαρ 2017, 21:13

Φιλε μου δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να σε βοηθησει.. :q
Δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο εδω, απ'οσο θυμαμαι.
Αυτο θελει ψαξιμο και τυχη!
Πηγες σε αλλο συνεργειο που ασχολειται με αναρτησεις/ευθυγραμμισεις να το δουν?

panatha13
T2

Δημοσίευσηαπό panatha13 » 20 Απρ 2017, 20:09

Αδελφέ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε S40 D2 2011 εδώ και 3-4 μήνες. Όταν πάω να ξεκινήσω ή όταν φρενάρω στριμμένος τέρμα δεξιά κρακ κρουκ κρακ και τέλος τίποτα άλλο. Μετά από το σχετικό ψάξιμο - ανέβασμα σε ράμπα σε γνωστούς και καλούς φίλους - μάστορες η απάντηση ήταν άγνωστη η αιτία.

Άβαταρ μέλους
CaptenV50
T2

Δημοσίευσηαπό CaptenV50 » 20 Απρ 2017, 20:58

Αξιότιμοι Κύριοι, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ V50 - D2. Όταν φρενάρω ΚΡΑΑΑΚ ΚΡΟΥΥΚΚ πήγα στον Ντάβαρη ο οποίος είναι ποοολύ εξυπηρετικός και καλός ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ... Άλλαξα TOP Mount, άλλαξα δισκόπλακες και φρένα, άλλαξα δεξί ημιαξόνιο και σε 1 εβδομάδα αλλάζω και το αριστερό...... ΤΙΠΟΤΑ... Σας 1000παρακαλώ άμα κάποιος βρεί λύση.... περιμένουμε.... λέτε να είναι ρουλεμάν? :?: :?: :?:

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 21 Απρ 2017, 08:38

CaptenV50 έγραψε:Αξιότιμοι Κύριοι, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ V50 - D2. Όταν φρενάρω ΚΡΑΑΑΚ ΚΡΟΥΥΚΚ πήγα στον Ντάβαρη ο οποίος είναι ποοολύ εξυπηρετικός και καλός ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ... Άλλαξα TOP Mount, άλλαξα δισκόπλακες και φρένα, άλλαξα δεξί ημιαξόνιο και σε 1 εβδομάδα αλλάζω και το αριστερό...... ΤΙΠΟΤΑ... Σας 1000παρακαλώ άμα κάποιος βρεί λύση.... περιμένουμε.... λέτε να είναι ρουλεμάν? :?: :?: :?:

Να πας στο Φατούρο και να πεις του Κώστα του μηχανικού, να σου ανοίξει το ημιαξόνιο και να βάλει μέσα γράσσο, προκειμένου να μπει στα κενά. Τα ημιαξόνια στα Ρ1 μοντέλα χρειάζονται την εν λόγω λίπανση καθότι λόγω της οδοντικής τους επιφάνειας μπορεί να επιφέρουν τέτοιους ήχους κατά την εκκίνηση ή το φρενάρισμα.
Δοκίμασε να κάνεις όπισθεν σε ανηφορικό έδαφος, λογικά θα το ακούσεις ξανά αυτό το κρακ κρακ...
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
CaptenV50
T2

Δημοσίευσηαπό CaptenV50 » 21 Απρ 2017, 17:24

JimV60 έγραψε:
CaptenV50 έγραψε:Αξιότιμοι Κύριοι, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ V50 - D2. Όταν φρενάρω ΚΡΑΑΑΚ ΚΡΟΥΥΚΚ πήγα στον Ντάβαρη ο οποίος είναι ποοολύ εξυπηρετικός και καλός ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ... Άλλαξα TOP Mount, άλλαξα δισκόπλακες και φρένα, άλλαξα δεξί ημιαξόνιο και σε 1 εβδομάδα αλλάζω και το αριστερό...... ΤΙΠΟΤΑ... Σας 1000παρακαλώ άμα κάποιος βρεί λύση.... περιμένουμε.... λέτε να είναι ρουλεμάν? :?: :?: :?:

Να πας στο Φατούρο και να πεις του Κώστα του μηχανικού, να σου ανοίξει το ημιαξόνιο και να βάλει μέσα γράσσο, προκειμένου να μπει στα κενά. Τα ημιαξόνια στα Ρ1 μοντέλα χρειάζονται την εν λόγω λίπανση καθότι λόγω της οδοντικής τους επιφάνειας μπορεί να επιφέρουν τέτοιους ήχους κατά την εκκίνηση ή το φρενάρισμα.
Δοκίμασε να κάνεις όπισθεν σε ανηφορικό έδαφος, λογικά θα το ακούσεις ξανά αυτό το κρακ κρακ...

Δημήτρη πήγα σε μάστορα και με το που άνοιξα το ημιαξόνιο (αριστερό / κοντό) για να αλλάξω φούσκα και να γεμίσω γράσσο το ρουλεμάν χύθηκε κάτω....ΑΣΤΑΑΑΑ να πάνε. Το ξανα βάλαμε μέσα με μπόλικο γράσσο και απλά περιμένω να αλλάξω απο εβδομάδα δίσκο πλατό ρουλεμάν βολάν και θα πάρω το ημιαξόνιο, να παω σε εναν δικό μου μάστορα για να γεμίσω την κούπα και να αλλάξω ρουλεμάν. Αρα λες το γκράκ γκρούκ είναι απο το αριστερό ημιαξόνιο εε??? Γιατί το δεξί ημιαξόνιο το μακρύ, το αγόρασα απο τον Ντάβαρη και το έχω αλλάξει πρίν 2 εβδομάδες.

ΧρήστοςΝικολαiδης
T2

Δημοσίευσηαπό ΧρήστοςΝικολαiδης » 18 Αύγ 2017, 11:03

Αγαπητοί συν volvites,
μετά από πολύ ψάξιμο και σπαζοκεφαλιές με τις αντιπροσωπείες Κοζάνης και Φλώρινας να μη μπορούν να βρούνε το πρόβλημα,
πήγα στο ΚΤΕΟ της περιοχής μου (ύστερα από συμβουλή φίλου μου οποίος είναι γάτα σε τεχνικά θέματα και μου είπε πως το αμάξι πρέπει να πατάει στο έδαφος για να δεις τι φταίει - αν είναι στη ράμπα δεν έχει φορτίο ο τροχός και κρύβει θέματα) όπου διαπίστωσα ότι καθώς έστριβα το τιμόνι δεξιά-αριστερά, στον μπροστά δεξιό τροχό ΔΕΝ γύριζε ολόκληρο το σύστημα ελατηρίου αμορτισέρ - ενώ στο αριστερό γύριζε.
Να μην πολυλογώ με τεχνικά θέματα, το πρόβλημα ήταν στο μπροστά δεξί τοπ-μαουντ.
Τιμές αντιπροσωπείας απλησίαστες και αστείες (μαουντ 68, ρουλεμάν 26 και μπάρες ράδβου στρέψης 36 ευρώ/τεμ)
Παραγγελία από antallaktikaonline.gr (μαουντ μαζί ρουλεμάν 36,80 ευρώ και μπάρες ράδβου στρέψης 12,5 ευρώ/τεμ τις οποίες άλλαξα γιατί δεξιά είχε αρχίσει να έχει κενά και να κάνει θόρυβο στις λακκούβες) της fedi-billstein και σε 7 μέρες ήταν στα χέρια μου στην Φλώρινα. Τα έβαλα πάνω (έχω εργαλεία και λίγες γνώσεις) και όλα καλά. Το αμάξι στρίβει χωρίς περίεργους θορύβους

Προς ενημέρωση όλων για τυχόν παρόμοια προβλήματα

Σημ. οι "μάστορες" στα συνεργεία - αντιπροσωπείες να σκίσουν τα πτυχία τους. Είναι ΑΣΧΕΤΟΙ.
Τέλος οφείλω να τονίσω την άριστη εξυπηρέτηση από τον ΝΤΑΒΑΡΗ. Μπράβο στα παιδιά εκεί που μου έστειλαν 2η κρεμαριέρα χωρίς επιπλέον κόστος και άμεσα. το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τους ενημερώσω ότι η 1η κρεμαριέρα που με ανάγκασαν να αλλάξω τα γατόνια στις αντιπροσωπίες (178 ευρώ εργατικά + 40 με ζυγοστάθμιση) δεν έχει πρόβλημα και να αναφέρω στο φόρουμ εδώ την άψογη εξυπηρέτηση.

PERIKLIS1985
T2

Δημοσίευσηαπό PERIKLIS1985 » 23 Φεβ 2018, 13:11

JimV60 έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ Κ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ Κ ΜΕ ΣΤΡΙΜΕΝΟ ΤΟ ΤΟΜΟΝΙ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΙ ΠΑΡΟΜΟΙ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Η ΡΟΔΑ ΔΕ ΞΕΡΩ..ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΒΑΣΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ 170 ΕΥΡΩ ...ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΟΝΟΣ 45 ΕΥΡΩ ΔΥΟ BLINSTEIN Κ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΡΓΙΕΣ Ι ΒΑΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΜΠΛΟΚ ΑΛΛ Α ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΛΕΩ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΤΟ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ 1400 ΕΥΡΩ ,....ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 23 Φεβ 2018, 17:58

Μπορείς να γράφεις με μικρά; Τα κεφαλαία απαγορεύονται ρητά από τους όρους. Σε παρακαλώ μετέτρεψε τα ποστ σου.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 24 Φεβ 2018, 11:59

PERIKLIS1985 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ Κ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ Κ ΜΕ ΣΤΡΙΜΕΝΟ ΤΟ ΤΟΜΟΝΙ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΙ ΠΑΡΟΜΟΙ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Η ΡΟΔΑ ΔΕ ΞΕΡΩ..ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΒΑΣΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ 170 ΕΥΡΩ ...ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΟΝΟΣ 45 ΕΥΡΩ ΔΥΟ BLINSTEIN Κ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΡΓΙΕΣ Ι ΒΑΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΜΠΛΟΚ ΑΛΛ Α ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΛΕΩ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΤΟ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ 1400 ΕΥΡΩ ,....ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...

PERIKLIS1985 πριν αρχισεις να δινεις λεφτα απο δω και απο εκει πηγαινε σε ενα ΚΤΕΟ πες τους τι προβλημα εχεις για να στο ελεγξουν .
Εχουν τα μηχανηματα (τζογομετρο-αμορτισερομετρο) να το βρουν και δεν εχουν κανενα αμεσω συμφερον!
Απο εκει και μετα παρε μια γνωμη και απο το Διας Service δυτικα που ειναι εξειδικευμενο στα Volvo.

Και οπως ειπαμε γραφουμε με μικρα, ειναι κανονας του club!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες