Xenon

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
deadp
D3

Xenon

Δημοσίευσηαπό deadp » 22 Φεβ 2010, 12:53

Αυτά που παραθέτω είναι πριν το f/l του S40 ή μετά;
Κάποιος που τα έχει...
http://cgi.ebay.de/2X-ORIGINAL-SCHEINWE ... 2eaad802dc
αξίζουν σαν αγορά;
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: Xenon

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Φεβ 2010, 12:57

δεν περιλαμβάνουν, τα πλυστικά, το σύστημα αυτόματης ρύθμισης του ύψους η και κάποια ηλεκτρικά.

νομίζω ότι δεν αξίζει, να ξοδευτείς τώρα .... για να αλλάζεις φώτα, επίσης αυτά τα xenon είναι για αυτοκίνητα προ face-lift
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Φεβ 2010, 13:05

..και ειναι απο V50! Τα pro f/l S40 ειχαν μαυρο πλαισιο ενω τα V50 γκρι. :)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 22 Φεβ 2010, 19:31

Παιδιά, καίγομαι για φώτα, χθες πήγα σε μια περιοχή για πρώτη φορά, ανάβαση σε βουνό, τρόμαξα!
Δεν έβλεπα τίποτε! Άναψα και τα ομίχλης, τα μεγάλα δεν μπορούσα να τα ανάψω, γιατί ερχόντουσαν άλλοι από απέναντι...
Τι προτείνετε;

@Johnkyr, Γιάννη, μετά από καναδυό απαντήσεις (ίδιαίτερα από Zeus), κάνε τον κόπο να σβήσεις το topic. Σε ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Φεβ 2010, 19:40

αρχικά, να σηκώσεις λίγο την δέσμη ...... :-)

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 22 Φεβ 2010, 19:46

johnkyr έγραψε:αρχικά, να σηκώσεις λίγο την δέσμη ...... :-)

Θα πάω σε ένα ηλεκτρολόγο να το κάνει όσο ακριβώς πρέπει (άντε και λίιιγο παραπάνω), η πλάκα θα είναι να το βρει ήδη στο όριο...

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 22 Φεβ 2010, 20:45

υπαρχουν αρκετα ειδη κιτ HID,γιατι δεν βαζεις καποιο aftermarket?
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Φεβ 2010, 21:32

SverigePower850T-5 έγραψε:υπαρχουν αρκετα ειδη κιτ HID,γιατι δεν βαζεις καποιο aftermarket?

γιατί θα τυφλώνει, όλους τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου. Προσωπικά τον τελευταίο καιρό, έχουν πάθει τα ματάκια μου με τα kagoyroXenon, ειδικά σε smart :evil:

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 23 Φεβ 2010, 01:00

για τον λογο αυτο ειναι η ρυθμιση...... ;-)
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Φεβ 2010, 01:04

SverigePower850T-5 έγραψε:για τον λογο αυτο ειναι η ρυθμιση...... ;-)

είναι και η ρύθμιση που στα aftermarket, δεν γίνεται αυτόματα... αλλά ο βασικός λόγος είναι ότι το φανάρι δεν έχει σχεδιαστεί για να δεχτεί λάμπα, τύπου xenon.

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Φεβ 2010, 10:34

Χθες μου έλεγε ένας φίλος με φορτηγό Scania που του έσκασε η λάμπα xenon... Γνήσια, περασμένη από το εργοστάσιο...
Το φανάρι γρατσουνίστηκε από τα θραύσματα στο εσωτερικό του και φωτίζει άλλα αντί άλλων...
Αλλάχθηκε ολόκληρο στην εγγύηση.

HID έχω στο scooter. Φωτίζουν με μία λάμπα πιο δυνατά από τις δύο του Volvo...

Σετ HID βγαίνει 150 ευρώ με ballast philips στα 35W και στα 55W με ballast Siemens στα 180 ευρώ τοποθετημένα με εγγύηση 2 χρόνια.
Φυσικά, μπορώ να παραγγείλω κι από ebay...

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 23 Φεβ 2010, 14:46

Θοδωρη, σου ειχα πει και οταν βρεθηκαμε να σηκώσεις λιγάκι την δεσμη των φωτων ψηλοτερα, πιστευω θα δεις διαφορα.

Για τα aftermarket hid kits, τα περισσότερα φωτιζουν ΤΟΠΙΚΑ ισχυρα μια περιοχη λίγο μπροστα απο το αυτοκινητο και σου δημιουργουν την ψευδαίσθηση οτι φωτιζουν πιο πολυ. Ειναι ετσι μονο για την περιοχη αυτη.

Αν θελεις κατι καλυτερο, bosch (οχι τα κινεζικα, εχει και γερμανικα) και PIAA (made in Japan).

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 23 Φεβ 2010, 15:34

kkkostas έγραψε:Θοδωρη, σου ειχα πει και οταν βρεθηκαμε να σηκώσεις λιγάκι την δεσμη των φωτων ψηλοτερα, πιστευω θα δεις διαφορα.

Για τα aftermarket hid kits, τα περισσότερα φωτιζουν ΤΟΠΙΚΑ ισχυρα μια περιοχη λίγο μπροστα απο το αυτοκινητο και σου δημιουργουν την ψευδαίσθηση οτι φωτιζουν πιο πολυ. Ειναι ετσι μονο για την περιοχη αυτη.

Αν θελεις κατι καλυτερο, bosch (οχι τα κινεζικα, εχει και γερμανικα) και PIAA (made in Japan).

Τα φωτα οντως ειναι δραματικα....εγω οταν το πηρα σηκωσα την δεσμη στα μεσαια....και αλλαξα λαμπες με Philips Super White +80% και εγιναν 200% καλυτερα απο οτι ηταν χωρις να τυφλωνω τους απεναντι οδηγους...και κοστος 26 €.....
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Φεβ 2010, 20:42

Αν παραγγείλω σετ xenon από ebay, το κόστος θα είναι γύρω στο 60άρι max.
Εκεί να δεις βελτίωση.

@Kkkostas, θα βρεθούμε ξανά, θα δούμε και θα πράξω ανάλογα...
Έχω κάτι χρωστούμενα να παίρνω, οπότε λέω να κάνω μερικές αγορές εκτός από κινητά,laptops κλπ... να βάλω μερικά λεφτά στο αμάξι. Ήδη χθες παρήγγειλα πλυστικό. Ενώ ήταν παντακάθαρο, έβρεξε κι έγινε χάλια (πάλι).
Πότε θα βρεθούμε, να φέρεις και τις κρέμες τις Meguir's;

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 23 Φεβ 2010, 22:21

kkkostas έγραψε:Θοδωρη, σου ειχα πει και οταν βρεθηκαμε να σηκώσεις λιγάκι την δεσμη των φωτων ψηλοτερα, πιστευω θα δεις διαφορα.

δηλαδη για να καταλαβω,πιστευεις οτι η λαμπα κανονιζει την δεσμη του φωτος?και οχι ο υπαρχον καθρεπτης του φαναριου????
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Φεβ 2010, 22:45

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 24 Φεβ 2010, 00:42

Δε χρειαζόταν να διαβάσω αυτά για να ΜΗ βάλω κινέζικο σετ, αλλά και δεν πρέπει να το αφήσω έτσι...
Πάντως, αυτοί που στο insomnia λένε για τους κάγκουρες με τις μηχανές είναι οι ίδιοι που λένε "Δε σε είδα" όταν συμβεί το κακό...

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 24 Φεβ 2010, 09:57

SverigePower850T-5 έγραψε:

δηλαδη για να καταλαβω,πιστευεις οτι η λαμπα κανονιζει την δεσμη του φωτος?και οχι ο υπαρχον καθρεπτης του φαναριου????

Πού εγραψα εγω οτι η λαμπα κανονιζει την δεσμη φωτος? Εγω εγραψα οτι η δεσμη γινεται ΣΚΑΤΑ και φωτιζει ισχυρα μια τοπικη περιοχη μπροστα σου.

Όλοι όσοι βάζουν aftermarket xenon ξεχνάνε ότι ο σωστος φωτισμος είναι κατω στον δρομο και όχι απλώς μπροστά μας.

Είναι ελάχιστα τα αυτοκίνητα (για να μην πω κανενα) με xenon aftermarket που να φωτίζουν σωστα. Το εργοστασιακό φανάρι με xenon ειναι σχεδιασμενο να διαχεει ομοιομορφα την μεγάλη φωτεινότητα που βγάζει η λάμπα με ξένον

Η λάμπα xenon (δεν ειναι xenon βεβαια, αλλα ας την πούμε ετσι) σε φανάρι σχεδιασμένο για αλογόνου ειναι σκατο-επιλογη. Και τερμα χαμηλα να την ρυθμισεις, η διάχυση φωτος ειναι τεραστια (να γιατι μας ενοχλούν τα ψευτο-xenon που βάζουν οι κάγκουρες του δρομου). Το μόνο που πετυχαίνεις είναι να έχεις πολύ φως κοντά σου, δηλ. η νυχτερινη οραση περα απο αυτο ειναι σκατα.

Η πρότασή μου: Philips Extreme Power. Eκει, ΝΑΙ, θα δειτε διαφορα αισθητη. Οτι καλύτερο σε λάμπες αλογονου. Σε 2 αυτοκινητα που τις φορεσα, ειδα μεγαλη διαφορα.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 24 Φεβ 2010, 10:11

+1

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 24 Φεβ 2010, 11:35

Επαραγγέλθη.
http://global.ebay.com/PHILIPS_X-TREME_POWER_H7_EXTREME_XENON_BULBS_VOLVO/260543952709/item

Πολύ χρήσιμο το παρακάτω site:
http://www.pal-guide.com/search.php?lc= ... &crit=1594

KKkostas, ετοιμάσου για μάθημα αλλαγής όπως έκανε ο Zeus στους υπόλοιπους.

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 24 Φεβ 2010, 15:01

kkkostas έγραψε:
SverigePower850T-5 έγραψε:

Πού εγραψα εγω οτι η λαμπα κανονιζει την δεσμη φωτος? Εγω εγραψα οτι η δεσμη γινεται ΣΚΑΤΑ και φωτιζει ισχυρα μια τοπικη περιοχη μπροστα σου.

Όλοι όσοι βάζουν aftermarket xenon ξεχνάνε ότι ο σωστος φωτισμος είναι κατω στον δρομο και όχι απλώς μπροστά μας.

Είναι ελάχιστα τα αυτοκίνητα (για να μην πω κανενα) με xenon aftermarket που να φωτίζουν σωστα. Το εργοστασιακό φανάρι με xenon ειναι σχεδιασμενο να διαχεει ομοιομορφα την μεγάλη φωτεινότητα που βγάζει η λάμπα με ξένον

Η λάμπα xenon (δεν ειναι xenon βεβαια, αλλα ας την πούμε ετσι) σε φανάρι σχεδιασμένο για αλογόνου ειναι σκατο-επιλογη. Και τερμα χαμηλα να την ρυθμισεις, η διάχυση φωτος ειναι τεραστια (να γιατι μας ενοχλούν τα ψευτο-xenon που βάζουν οι κάγκουρες του δρομου). Το μόνο που πετυχαίνεις είναι να έχεις πολύ φως κοντά σου, δηλ. η νυχτερινη οραση περα απο αυτο ειναι σκατα.

Η πρότασή μου: Philips Extreme Power. Eκει, ΝΑΙ, θα δειτε διαφορα αισθητη. Οτι καλύτερο σε λάμπες αλογονου. Σε 2 αυτοκινητα που τις φορεσα, ειδα μεγαλη διαφορα.

δεν ειπα οτι το εγραψες καπου,αλλα οταν μιλας για aftermaket hid kits(ballast και λαμπα),αυτο καταλαβαινει ο περισσοτερος κοσμος πιστευω.Δεν αλλαζει το φαναρι.
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 25 Φεβ 2010, 13:37

Ενα ενδιαφερον thread σχετικα με την εκ των υστερων τοποθετηση Xenon σε Ρ1...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 25 Φεβ 2010, 20:49

Σήμερα πήγα να δει το αυτοκίνητο ένας ηλεκτρολόγος.
Βρήκε τα πάντα ΟΚ.
Του είπα ότι τα φώτα δεν δείχνουν μακριά, δεν είναι δυνατά, μου είπε ότι σαν ρύθμιση είναι μια χαρά.
Περάσαμε δύο λάμπες NarVa Η7 55W σε άσπρη απόχρωση, αλλά χωρίς διαφορά σε δύναμη (είχαμε κλείσει τα φώτα του μαγαζιού και τεστάραμε και με το μηχάνημα αλλά και με τον τοίχο, δεν έχει περάσει ούτε μισή ώρα από τότε). Μετά από μία ώρα και χωρίς να δώσω ούτε ευρώ (βάλαμε πάλι τις παλιές λάμπες), έφυγα πιο προβληματισμένος από ότι ήμουν.
Ο Άγγλος έστειλε σήμερα τις Philips extreme, αλλά μήπως πρέπει να περάσω σε Xenon;

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 25 Φεβ 2010, 20:56

deadp έγραψε:Σήμερα πήγα να δει το αυτοκίνητο ένας ηλεκτρολόγος.
Βρήκε τα πάντα ΟΚ.
Του είπα ότι τα φώτα δεν δείχνουν μακριά, δεν είναι δυνατά, μου είπε ότι σαν ρύθμιση είναι μια χαρά.
Περάσαμε δύο λάμπες NarVa Η7 55W σε άσπρη απόχρωση, αλλά χωρίς διαφορά σε δύναμη (είχαμε κλείσει τα φώτα του μαγαζιού και τεστάραμε και με το μηχάνημα αλλά και με τον τοίχο, δεν έχει περάσει ούτε μισή ώρα από τότε). Μετά από μία ώρα και χωρίς να δώσω ούτε ευρώ (βάλαμε πάλι τις παλιές λάμπες), έφυγα πιο προβληματισμένος από ότι ήμουν.
Ο Άγγλος έστειλε σήμερα τις Philips extreme, αλλά μήπως πρέπει να περάσω σε Xenon;

άποψη μου, είναι όχι σε "μαϊμούδες" xenon. Δες αν έχει αλλαγή με τις philips που πήρες.

Άβαταρ μέλους
VolvoOnTour
T2

Δημοσίευσηαπό VolvoOnTour » 02 Μαρ 2010, 02:49

αν σου αρεσει καθε φορα που ερχεται ενας απο απεναντι και εχει Ξενον τοτε βαλε..

εμενα παντως με τσατιζουν διοτι ειναι πολυ εκτυφλωτικα
S40

arist2
T2

Δημοσίευσηαπό arist2 » 02 Μαρ 2010, 09:44

παιδιά βρήκα philips extreme power h7 28 euro
http://209.85.129.132/search?q=cache:EV ... =firefox-a

h4 me 22 euro

το volvaki s40 1.6 2006 μοντέλο προ f/l

τι φοράει Η 7 ή Η 4..πείτε μου γιατί θέλω να τις περάσω...

και που θα πάω να τις βάλω?

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 02 Μαρ 2010, 10:50

Λογικά πρέπει να φοράει H7.

Εδώ θα λέει μάλλον, αλλά σίγουρα και το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου θα αναφέρει.
http://www.pal-guide.com

Μόνος σου θα τις βάλεις. Αφαιρείς μια λάμα στο πάνω μέρος του φαναριού βγάζεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το φανάρι, αντικαθιστάς τη λάμπα και επανατοποθετείς, προσέχοντας να μπει η λάμα σωστά.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι βιντεάκια (όχι στο youtube) που έδειχναν αναλυτικά τη διαδικασία, θυμάται κανείς άλλος;

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 02 Μαρ 2010, 12:25

Dipped beam 55W H7 - Μεσαια
Main beam (specifically for halogen) 55W H9 - Μεγαλα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

mzos
T2

Δημοσίευσηαπό mzos » 02 Μαρ 2010, 15:56

deadp έγραψε:Λογικά πρέπει να φοράει H7.

Εδώ θα λέει μάλλον, αλλά σίγουρα και το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου θα αναφέρει.
http://www.pal-guide.com

Μόνος σου θα τις βάλεις. Αφαιρείς μια λάμα στο πάνω μέρος του φαναριού βγάζεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το φανάρι, αντικαθιστάς τη λάμπα και επανατοποθετείς, προσέχοντας να μπει η λάμα σωστά.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι βιντεάκια (όχι στο youtube) που έδειχναν αναλυτικά τη διαδικασία, θυμάται κανείς άλλος;

Αν εννοείς την αντικατάσταση καμμένου λαμπτήρα, νομίζω ήταν στην σελίδα της Volvo Κύπρου http://www.volvocars.com/el-CY/Pages/default.aspx .
Δυστυχώς η σελίδα έχει αλλάξει και δεν υπάρχει το τμήμα σχετικά με την περιποίηση του αυτοκινήτου και διάφορες επιδιορθώσεις που μπορούν να γίνουν αποό τον ιδιοκτήτη...
Volvo C30 1.6 R-Design 2008

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 02 Μαρ 2010, 19:42

Σωστός, εκεί τα είχα δει. Πρέπει εσύ να τα είχες προτείνει και στο forum των 4Τ.

mzos
T2

Δημοσίευσηαπό mzos » 02 Μαρ 2010, 20:24

deadp έγραψε:Σωστός, εκεί τα είχα δει. Πρέπει εσύ να τα είχες προτείνει και στο forum των 4Τ.

Αν και το είχα δει δεν ήμουνα εγώ που το είχα προτείνει.
Ήταν πολύ ενδιαφέροντα τα βίντεο. Από ότι θυμάμαι είχε βίντεο για οικονομική οδήγηση, πως πλένουμε τα Volvo μας, αλλαγή ελαστικού και πολλά πολλά άλλα χρήσιμα. Νομίζω όλα αυτά ήταν στην κατηγορία Volvo Owners.
Κρίμα πάντως που τα αφαίρεσαν... Και κάτι τελευταίο είχε και ένα Σουηδό που έχει σπάσει ρεκόρ Γκινες διανύοντας μέχρι τώρα κάπου 2500000 (καλά διαβάσετε)μίλια με το P1800 του δίνοντας συμβουλές...Μάλλον έχουμε πολύ δρόμο ακόμη για τα 2,5 εκ.μίλια... Πιο πολύ ήθελαν να τονίσουν τη χρήση αυθεντικών εξαρτημάτων....

Να ο φίλος με το P1800 http://www.treehugger.com/files/2007/08 ... sts_25.php
Volvo C30 1.6 R-Design 2008

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 21 Απρ 2010, 22:10

έτυχε να κάνω 2τεστ drives, ένα momentum και ένα Summum , οπότε με έπεισε ότι τα εργοστασιακά xenon είναι απαραίτητα. Ποια είναι η διαφορά των απλών με τα bixenon δεν το έχω καταλάβει ακόμα. Αυτό το "κακό" με τους πωλητές, που τελικά δεν ξέρουν τι πουλάνε, νομίζω ότι έχει παραγίνει, μιας και την μια μέρα πουλάνε volvo την άλλη fiat κ.ο.κ. Κι εγώ αν ήξερα ότι ο συναγερμός που θα μου έκανε δώρο, δεν είχε καμία σχέση με τον εργοστασιακό, θα παράγγελνα αυτόν της Volvo.

χαράς το κουράγιο σου. :respect

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 21 Απρ 2010, 22:15

χαρά στο κουράγιο σου θα αναφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου!
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 21 Απρ 2010, 22:30

Σωστός, σε εμένα οι προβολεις τωρα που το λες πρέπει να ειναι xenon , τα μεσαία αλλά τα μικρά φώτα ειναι απλά. Το μόνο κακό ειναι οτι ρυθμιζονται μονο μεσω vida και χειροκινητα με κατι βιδες. Αν ξερυθμιστουν πας volvo για ρυθμιση.Ετσι πηγα και εγω γιατι βαραγαν στα μυρμυγκια.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Απρ 2010, 00:04

vrestas έγραψε:Σωστός, σε εμένα οι προβολεις τωρα που το λες πρέπει να ειναι xenon , τα μεσαία αλλά τα μικρά φώτα ειναι απλά. Το μόνο κακό ειναι οτι ρυθμιζονται μονο μεσω vida και χειροκινητα με κατι βιδες. Αν ξερυθμιστουν πας volvo για ρυθμιση.Ετσι πηγα και εγω γιατι βαραγαν στα μυρμυγκια.

Φυσικα και ειναι Bi xenon...Με το διακοπτη στη θεση ΙΙ και τα φωτα αναμενα κανε σινιαλο...θα ακουσεις τα κατοπτρα να αλλαζουν..Ουσιαστικα δεν υπαρχει δευτερη λαμπα. Μια DS2 ειναι που αναλογα με τη θεση του κατοπτρου φεγγει ψηλα ή χαμηλα.
Εικόνα
;-)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Απρ 2010, 11:08

yanmilos έγραψε:Σινιάλο τώρα δε γίνεται με τα Xenon, γιατί δεν ανάβουν άμεσα, αλλά χρειάζονται μερικά δευτερόλεπτα να ζεσταθούν οι λάμπες.Βέβαια και ακούγεται το διάφραγμα που κινείται, αλλά αυτό δε βοηθάει το σινιάλο. Γι' αυτό στη μεγάλη σκάλα που λειτουργεί πραγματι το σινιάλο η Volvo σοφά διατήρησε τις λάμπες αλογόνου Η7...

Οι αλογονου λειτουργουν βοηθητικα στις xenon για την μεγαλη σκαλα. Στο σινιαλο κινειτε και το διαφραγμα (μην βαρας ηταν αργα χθες :lol: ) οταν ειναι αναμμενες οι xenon. Εγω εχω τον διακοπτη στην μεσαια σκαλα μονιμα οποτε δουλευουν παντα ετσι..

Αυτη ειναι η δικη μου η δεσμη (ειναι λιγο blury)..δεν εχω αλλαξει καμια λαμπα αλλα δεν κιτρινιζει σχεδον καθολου.
Εικόνα

Το μονο κακο με τα φωτα ειναι οτι η μεσαια σκαλα σημαδευει πολυ χαμηλα και χρειαζετε ρυθμιση εκτος VIDA.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 22 Απρ 2010, 13:57

yanmilos έγραψε:
vrestas έγραψε:Σωστός, σε εμένα οι προβολεις τωρα που το λες πρέπει να ειναι xenon , τα μεσαία αλλά τα μικρά φώτα ειναι απλά. Το μόνο κακό ειναι οτι ρυθμιζονται μονο μεσω vida και χειροκινητα με κατι βιδες. Αν ξερυθμιστουν πας volvo για ρυθμιση.Ετσι πηγα και εγω γιατι βαραγαν στα μυρμυγκια.

Χειροκίνητα ρυθμίζονται τα φώτα από πάνω με ένα καρυδάκι 6mm και σε δύο σημεία... Το ένα ρυθμίζει το πάνω-κάτω της δέσμης και το άλλο δεξιά-αριστερά. Κολλάς το αυτοκίνητο σε ένα τοίχο τα ρυθμίζεις μόνος σου και μετά τα ψιλο-διορθώνεις σε έναν άδειο ίσιο δρόμο. Δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση στα φώτα είτε είναι Xenon είτε αλογόνων. :chair Αυτά τα περί Vida και ρυθμίσεις από τη Volvo είναι παραμύθια για να σου αδειάζουν τη τσέπη σου [μου]. :doh

Χειροκίνητα ρυθμίζονται με καρυδάκι όπως τα λες. Περα όμως από την χειροκίνητη εκδοχή υπάρχει μερικές φορές και προγραμματισμός μέσω Vida, άλλωστε τα φώτα βάση του βάρους +των κλίσεων ρυθμίζονται ελάχιστα πάνω-κάτω. Τα δικά μου xenon όπως είχα αναφέρει παλιότερα φώτιζαν υπερβολικά χαμηλά, είχα κάνει και έναν έλεγχο και μου έβγαζε πως έχω αποθηκευμένο σφάλμα στην ηλεκτρονική μονάδα. Πήγα συνεργείο για ρύθμιση φώτων και πρώτα σύνδεσαν με το Vida και προσπαθούσαν να ρυθμίσουν τα φώτα στο μέγιστο σημείο που παρεμπιπτόντως είναι σε πολύ χαμηλό σημείο. Για κάποιο λόγο ο ηλεκτρολόγος δεν μπορούσε να τα ρυθμίσει μέσω vida, με το που τα ρύθμιζε τα φώτα έπεφταν στο χαμηλότερο δυνατό σημείο, δεν κραταγαν την ρύθμιση που τους έδινε δηλαδή, καναν restart. Έδειξα στον ηλεκτρολόγο πως υπάρχουν κάποια DTC αποθηκευμένα και τελικά βρήκε άκρη και τα ρύθμισε στο υψηλότερο σημείο που όμως ήταν και πάλι πολύ χαμηλά, αλλά καλύτερα από πριν. Έπειτα έβαλε ένα μηχάνημα με πολλά γυαλιά-κάτοπτρα, κοίταζε μέσα που στοχεύουν τα φώτα και τα σήκωνε με το κλειδί η τα μετακινούσε δεξιά αριστερά. Τα τσέκαρε και στον τοίχο και όλα γιναν κομπλέ. Έπειτα δεν πλήρωσα για την ρύθμιση καθώς υπήρχε σφάλμα και κατέβαζε τα φώτα χαμηλότερα από το κανονικό.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

DOOM
T2

Δημοσίευσηαπό DOOM » 27 Ιούλ 2010, 20:31

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΧΕΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΦΩΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΝΟΝ ΤΑ ΒΙΧΕΝΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ... ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΕΥΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΩΤΑ ΚΟΙΝΑ Η¨ ΧΕΝΟΝ!!! ΑΑΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΤΑ ΒΙΧΕΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!

Edit Mod: Παρακαλώ να γράφουμε με μικρούς χαρακτήρες και όχι με κεφαλαία.
DOOM C30

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 27 Ιούλ 2010, 20:59

Bi-Xenon are for cars that have the low beam and the high beam on the same bulb

http://wikicars.org/en/Bi-xenon_Headlights

και τα adaptive ......

http://wikicars.org/en/Directionally_Ad ... Headlights

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Αύγ 2010, 16:23

VolvoZeus έγραψε:Τα Day Running Lights πριν αρχισουν να βαζουν τα LED ειναι η μεσαια σκαλα, δηλαδη τα xenon.

σε αυτό έχω ένσταση. διαφορετικά πράγματα τα φώτα πορείας ημέρας (πρώτη σκάλα) και τα φώτα πορείας νυκτός (ξένον εν προκειμένω). τα λεντ ήρθαν να αντικαταστήσουν τα φώτα πορείας ημέρας και όχι νύκτας.

κοινώς, όταν κινείται το αυτοκίνητο σε αυτοκινητόδρομο ημέρα και υπό κανονικές συνθήκες (ορατότητα, ταχύτητα κλπ) ανάβει τα φώτα πορείας. όταν οτιδήποτε διαφορετικό του ανωτέρω, χρησιμοποιείται η μεσαία σκάλα (ξένον).

Εικόνα
http://en.wikipedia.org/wiki/Daytime_running_lamp
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Αύγ 2010, 17:25

Πριν εμφανιστουν ομως τα led, φωτα ημερας εβαζαν την μεσαια σκαλα. Η μικρη δεν εχει τετοια "ενταση" ωστε να κανει διακριτο το οχημα την ημερα.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Αύγ 2010, 19:36

Depending on prevailing regulations and vehicle equipment, the daytime running light function may be implemented by functionally-specific lamps, by operating the low-beam headlamps or fog lamps at full or reduced intensity, by operating the high-beam headlamps at reduced intensity, or by steady-burning operation of the front turn signals.
http://en.wikipedia.org/wiki/Daytime_running_lamp

στο παραπάνω απόσπασμα λέει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν διάφοροι τρόποι για να γίνεις ορατός κατά την ημέρα (μεταξύ αυτών και εκείνοι που λέμε). για μένα ορθότερη επιλογή σε χαμηλομεσαίες ταχύτητες και κανονικές συνθήκες είναι τα φώτα θέσης/στάθμευσης (μικρή σκάλα). η μεσαία σκάλα βοηθά καλύτερα στις υψηλές ταχύτητες (γιατί γίνεσαι αντιληπτός στον καθρέπτη του προπορευόμενου οχήματος νωρίτερα) και σε καταστάσεις κινδύνου ή ανάγκης (πχ μεταφορά εγκύου στο μαιευτήριο)
www.iatroud.gr

nikolo
T2

Xenon

Δημοσίευσηαπό nikolo » 20 Μαρ 2011, 12:58

geia sas paidia!!exw ena volvo s40 rdesing 2010 k thelw na balw fwta xenon pou kykloforoun stin agora h7 6000keria k mou lene na min balw giati allos leei xreiazetai programatismos o egkefalos giati tha bgazei problima p.x tha kaiei to moter apo tous gialokatharistires allos lei tha tholwsei to fanari<<me mpala einai to fanari mesa>> logo ths megalis thermokrasias!!!gnwrizei kaneis kati na mou pei??

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Xenon

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Μαρ 2011, 13:10

στο φόρουμ, δεν επιτρέπονται μηνύματα με μη Ελληνικούς Χαρακτήρες.

όσο αφορά τα μη εργοστασιακά xennon, όσοι θέλετε να τοποθετήσετε κάποια, σε μη σχεδιασμένα φανάρια για αυτά, χωρίς αυτόματη ρύθμιση ύψους και χωρίς πλυστικά .....
δεν σας τυφλώνουν στο δρόμο, όσοι ήδη τα έχουν τοποθετήσει ..... :swear
Χτες είδα το επικό ..... Μπατσικό με μουφο-χεννον .... στην περιοχή του Dikasti φυσικά.

nikolo
T2

Xenon

Δημοσίευσηαπό nikolo » 20 Μαρ 2011, 13:21

ΚΑΤΑΛΑΒΑΑΑΑΑΑ!!!!ΑΦΗΝΟΥΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edit Mod: Παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες