Αλλοίωση στα φωτιστικά σώματα;

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
iBanakos
T2

Αλλοίωση στα φωτιστικά σώματα;

Δημοσίευσηαπό iBanakos » 25 Ιούλ 2018, 22:14

Καλησπέρα φίλοι!
Ελπίζω να είστε καλά.
Αντιμετωπίζω ένα θέμα με το αμάξι μου. 1,5 χρόνο έχω το Volvo v40 cross country.
Στα φωτιστικά σώματα έχω παρατηρήσει πολύ μικρές κουκκίδες σαν να έχει χτυπηθεί από άμμο για να καταλάβετε.
Τα πολύ λίγα χτυπήματα από τα πετραδάκια μπορεί κανεις να τα καταλάβει και φυσικά υπάρχουν.
Το θέμα είναι πως αυτά καταλαβαίνω πως είναι εσωτερικά και όχι εξωτερικά. Είναι σα να έχει μπει σκόνη εσωτερικά στο φανάρι. Επίσης υπάρχει εσωτερικά (αυτό είναι σίγουρο) κάτι σαν λεκές σε ένα σημείο.
Παρασκευή 20/7, πήγα στην αντιπροσωπεία στα γρήγορα και χωρίς ραντεβού απλά να ρίξουν μια ματιά και να μου πουν. Μου τα καθάρισαν με πανί κτλ, το παρατήρησαν και αυτοί, αλλά τίποτα. Δεν μπορούσαν να μου πουν κάτι, μου έλεγαν πως μάλλον μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει (γιατί τους λέω ο πρώτος είναι που έρχεται και σας λέει κάτι τέτοιο..;) και γενικότερα δεν έλεγαν κάτι του τι μπορεί να είναι. Δεν έδωσαν κάποια απάντηση και τρόπο αντιμετώπισης.
Έχετε κάποια ιδέα εσείς αν μπορείτε να καταλάβετε από τις φωτογραφίες...;!
Είναι λογικό σε ένα καινούργιο αμάξι μέσα σε 1,5 χρόνο να είναι έτσι τα φώτα; Σε 3 χρόνια δηλαδή πως θα είναι;
Είναι το ευαίσθητα....;! Μήπως είναι ελαττωματικά..;!
Παιδιά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω... στη μέρα δε φαίνεται κάτι αλλά το βράδυ φαίνεται λες και είναι βρώμικα ή έχουν σκόνη.
Μου το καλύπτει η εγγύηση...;! Σίγουρα θα βρω τα χαρτιά να τα διαβάσω. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον; Θεωρώ πως πρέπει να κλείσω κανονικό ραντεβού να το δουν και να μου δώσουν γραπτή αναφορά ότι έτσι είναι τα φωτιστικά σώματα σε ένα αμάξι 30 χιλιάδων. Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας!
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Δεν Καταλαβαίνω πως μπορώ να ανεβάσω εδώ φωτογραφίες οπότε τις ανέβασε στο Wetransfer. Μπορείτε να τις κατεβάσετε και να τις δείτε εδώ: https://we.tl/eKr3evMTub

haralabosg
T2

Re: Αλλοίωση στα φωτιστικά σώματα;

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 25 Ιούλ 2018, 23:48

Εχεις δικιο. Μοιαζει σαν να εχει σκονη εσωτερικα. Οι φωτο ειναι βραδυ τραβηγμενες. Το πρωι δεν το παρατηρεις...? Θα δω το δικο μου (9 μηνες) και θα σου πω.

Με αυτα που συνεβησαν τις τελευταιες μερες απο οτι καταλαβαινεις δεν πρεπει να πολυ σκοτιζομαστε......
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

iBanakos
T2

Δημοσίευσηαπό iBanakos » 26 Ιούλ 2018, 00:05

Καλησπέρα φίλε μου,

όχι την ημέρα δεν φαίνονται και τόσο.
Έχεις δίκιο, είναι οι μέρες θλίψης, απλά τώρα βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω και να ψάξω το θέμα. Το έχω παρατηρήσει καιρό απλά δεν μου περισσεύει καθόλου προσωπικός χρόνος και έτυχε να ηρεμήσω λίγο αυτές τις μέρες....
ΟΚ αναμένω και τις απόψεις των υπολοίπων φίλων όποτε μπορέσουν.

ευχαριστώ πολύ,

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 26 Ιούλ 2018, 17:56

Να επιμεινεις με τα φαναρια.
Φυσικα καλυπτεται απο εγγυηση, και φυσικα δεν θελει ραντεβου για κατι τετοιο.
Ας το πανε σε υπογειο να το δουν με αναμενα φωτα.
Στειλε τις φωτο στην VCH να σου πουν αυτοι την γνωμη τους.
Αν εισε Αθηνα δοκιμασε αλλη αντιπροσωπεια.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 26 Ιούλ 2018, 20:21

Έχει παρουσιαστεί και σε άλλους και είναι απαράδεκτο! Επίσκεψη στην αντιπροσωπεία, επικοινωνία με Volvo Hellas και απαίτηση αντικατάστασης φαναριών. Να είσαι απόλυτος!
Συνέχισε και θα μείνεις...

iBanakos
T2

Δημοσίευσηαπό iBanakos » 26 Ιούλ 2018, 22:10

ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!
γιατί δεν το έχω και πολύ με όλα αυτά και είχα απογοητευτεί...
θα το προσπαθήσω και εννοείτε πως θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις...!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες