ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ V40 D2

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
sotarv
T2

ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ V40 D2

Δημοσίευσηαπό sotarv » 27 Ιαν 2019, 22:44

Καλησπέρα στην Ομάδα. Σαν νέο μέλος έχω τα θεματάκια μου. Αναζητώ κουκούλα για το νέο μου απόκτημα και τραβάω ζόρια.Εχει κανείς υπόψιν κάτι καλό και σίγουρο? Ε νοώ κουκούλα αδιάβροχη για το V40 D2. Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
D2

Re: ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ V40 D2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 27 Ιαν 2019, 23:35

Η κουκούλα ( κατα την άποψή μου ) είναι ξεπερασμένη σαν προστασία του αυτοκινήτου και σίγουρα αμφισβητείται πολύ η χρησιμότητά της.
Μόνη εξαίρεση η προστασία απο τα κακά μάτια. :-P
Αν φυλάξεις το αυτοκίνητο σου πεντακάθαρο σε κλειστό γκαράζ για μεγάλο χρονικό διάστημα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μιά κουκούλα απο μαλακό υφασμα (βαμβακερό ; βελούδο;) για προστασία απο τη σκόνη.
Οι κουκούλες του εμπορίου ( πάντα κατά την άποψή μου ) μόνο ζημιά κάνουν σε καθημερινή χρήση, αφού τρίβουν τη σκόνη που υπάχει πάνω στο αυτοκίνητο λειτουργώντας σαν γυαλόχαρτο. Ιδιαίτερα με τον αέρα να τις κουνάει.
Απο την άλλη, δεν αφήνουν το αυτοκίνητο να στεγνώσει έστω, απο την υγρασία μιάς βροχής , με αποτέλεσμα να κάνουν ζημιά στο χρώμα.

Τελικά πιστεύω πως, μιά καλή ηλιοπροστασία στο μπροστινό τζάμι είναι αρκετή.
V40, Τ3, RDesing, AllCarTuning

sotarv
T2

Re: ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΓΙΑ V40 D2

Δημοσίευσηαπό sotarv » 28 Ιαν 2019, 15:54

Αντωνη ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα δυστυχως δεν υπαρχει η πολυτελεια του κλειστου παρκινκ. Το αυτοκινητο μενει εξω κατω απο δεντρο για μεγαλο χρονικο διαστημα λογω κυκλοφοριας με μηχανη. Οποτε μια κουκουλα καλη ειναι απαραιτητη. Και λεω καλη διοτι στο προηγουμενο αυτοκινητο ενα ραβ 4 μαυρο την χρησιμοποιουσα για 10 χρονια και το αυτοκινητο ηταν σαν καινουργιο οταν πουληθηκε. Ο αγοραστης το ειπε αυτο.!!!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: deadp και 29 επισκέπτες