Ερώτηση σχετικά με σασμάν για αλλαγή βαλβολινων!

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
christosfazer
T2

Ερώτηση σχετικά με σασμάν για αλλαγή βαλβολινων!

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 03 Φεβ 2019, 20:18

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα,
Μέχρι το πολύ την Παρασκευή θα έχουν έρθει τα πράγματα για το service
Διαβάζω εδώ στο βιβλίο του αυτοκινήτου ότι υπάρχουν δύο τύποι σασμάν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και κατ επέκταση δύο χωρητικότητες βαλβολινων....
B6 θέλει πλήρωση 1.6 λίτρα και το Μ66 1.9 αντίστοιχα

Δυστυχώς ένα αυτοκόλλητο που έχει το σασμάν έχει ξεθωριάσει και δεν βλέπω τίποτα!Μήπως ξέρει κάποιος το σασμάν φοράει μην του βάλω λιγότερο πχ και έχω θέμα?

V40 d2 1.6 my 14
Volvo V40 D2 MY14 remaped to 145 hp :applause

christodoul
T2

Re: Ερώτηση σχετικά με σασμάν για αλλαγή βαλβολινων!

Δημοσίευσηαπό christodoul » 04 Φεβ 2019, 12:08

Φίλε μου καλησπέρα,αν έχεις μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων τότε ο κωδικός σου είναι Μ66,αυτός που γράφει το manual,τώρα για την αλλαγή βαλβολίνης που θέλεις να κάνεις μην αγχώνεσαι 1,9 λίτρα παίρνει,απλά ο μηχανικός σου ανοίγει την τάπα χύνονται οι παλιές βιδώνει και από την τάπα πλήρωσης σου βάζει τις καινούργιες μέχρι να αρχίζουν να τρέχουν έξω από το κιβώτιο,εκεί σημαίνει ότι γέμισε και πήρε ακριβώς την ποσότητα που πρέπει. Άμα δεν βάλεις τις εργοστασιακές βαλβολίνες δηλ. με το σηματάκι της volvo βάλε Castrol Syntrans FE 75W είναι στην ουσία η ίδια βαλβολίνη που έχει μέσα στο μπουκαλάκι η volvo(bot 350m ο κωδικός που δίνει η volvo ψάξτο στο ίντερνετ να το τσεκάρεις και εσύ) ,πόσα χλμ έχεις και θες να αλλάξεις αν επιτρέπεται?Η volvo πάντως δεν προτείνει αλλαγή στα λάδια κιβωτίου ταχυτήτων,τα θεωρεί εφ'ορου ζωής :-x ,βέβαια ότι κάνουμε από μόνοι μας στο αμάξι χωρίς να το προτείνει ο κατασκευαστής είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι εμείς για τυχόν βλάβη η αστοχία.

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 04 Φεβ 2019, 15:51

O D2 εχει το Β6 (ο D3,D4 εχει M66) . Η προδιαγραφει της VOLVO είναι : BOT 350M3 και ειναι ιδια με την WSS-M2C-200-D2 της FORD. Oπως λεει παραπανω ο christodoul μπορεις να παρεις το CASTROL SYNTRANS FE 75W .
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 05 Φεβ 2019, 00:48

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και μπερδεύτηκα λίγο με το τι σασμάν φοράω :/
Στο αμάξι τις αλλάζω καθαρά προληπτικά και για σκαλωμα που έχω εγώ στον εγκέφαλο
Το αμάξι έχει 86χιλιαδες χιλιόμετρα

Η βολβό λέει μην τις αλλάζεις όπως επίσης λέει ότι οι αναθυμιάσεις στην εισαγωγή δεν κάνουν κακο γιανα βγάλει μακροπρόθεσμα μεροκάματο!Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε....
Τα castrol πήρα αυτά που λέτε παίδες....2 λίτρα έχω πάρει
Αυτό που μενει είναι να ξεκαθαρίσω πόσο παίρνει :/

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 05 Φεβ 2019, 00:52

christodoul έγραψε:Φίλε μου καλησπέρα,αν έχεις μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων τότε ο κωδικός σου είναι Μ66,αυτός που γράφει το manual,τώρα για την αλλαγή βαλβολίνης που θέλεις να κάνεις μην αγχώνεσαι 1,9 λίτρα παίρνει,απλά ο μηχανικός σου ανοίγει την τάπα χύνονται οι παλιές βιδώνει και από την τάπα πλήρωσης σου βάζει τις καινούργιες μέχρι να αρχίζουν να τρέχουν έξω από το κιβώτιο,εκεί σημαίνει ότι γέμισε και πήρε ακριβώς την ποσότητα που πρέπει. Άμα δεν βάλεις τις εργοστασιακές βαλβολίνες δηλ. με το σηματάκι της volvo βάλε Castrol Syntrans FE 75W είναι στην ουσία η ίδια βαλβολίνη που έχει μέσα στο μπουκαλάκι η volvo(bot 350m ο κωδικός που δίνει η volvo ψάξτο στο ίντερνετ να το τσεκάρεις και εσύ) ,πόσα χλμ έχεις και θες να αλλάξεις αν επιτρέπεται?Η volvo πάντως δεν προτείνει αλλαγή στα λάδια κιβωτίου ταχυτήτων,τα θεωρεί εφ'ορου ζωής :-x ,βέβαια ότι κάνουμε από μόνοι μας στο αμάξι χωρίς να το προτείνει ο κατασκευαστής είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι εμείς για τυχόν βλάβη η αστοχία.

Τι κακό μπορείς να κάνεις δλδ αν τις αλλάξεις προληπτικά?

christodoul
T2

Δημοσίευσηαπό christodoul » 05 Φεβ 2019, 11:50

Τίποτα δεν θα πάθει, εξάλλου η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία,απλά γενικά ότι κάνουμε στα αυτοκίνητα μας εννοείτε είναι δικιά μας απόφαση και μόνο,εξάλλου ο σκοπός του forum είναι να μοιραζόμαστε εμπειρίες και να ανταλλάσσουμε γνώμες προς όφελος των αγαπημένων μας volvo, (εγώ προσωπικά δεν έχω το manual της volvo σαν ευαγγέλιο) απλά σου επισήμανα το τι λέει ο κατασκευαστής για τις βαλβολίνες ,στην τελική η απόφαση είναι 100% δική σου.

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 05 Φεβ 2019, 14:47

Η γνωμη μου ειναι οτι σε manual κιβωτιο και με 86000km δεν χρειαζονται αλλαγη οι βαλβολινες. Στο προηγούμενο αμαξι μου (manual) δεν ειχα αλλαξει ποτε και πριν το δωσω ειχα φτάσει 175.000km...Γενικα στα οχηματα με manual κιβωτια δεν γνωριζω καποιον κατασκευαστη να προδιαγραφει αλλαγή βαλβολίνων. Στο τωρινό (V40CC auto) η VOLVO λεει αλλαγη στα 90.000km και θα παω μαλλον στα 75.000km
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

s40d2
T2

Δημοσίευσηαπό s40d2 » 12 Φεβ 2019, 21:26

κ εγώ στα 85000 τα άλλαξα. Έχεις Β6 σασμάν.

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 18 Φεβ 2019, 21:30

christodoul έγραψε:Φίλε μου καλησπέρα,αν έχεις μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων τότε ο κωδικός σου είναι Μ66,αυτός που γράφει το manual,τώρα για την αλλαγή βαλβολίνης που θέλεις να κάνεις μην αγχώνεσαι 1,9 λίτρα παίρνει,απλά ο μηχανικός σου ανοίγει την τάπα χύνονται οι παλιές βιδώνει και από την τάπα πλήρωσης σου βάζει τις καινούργιες μέχρι να αρχίζουν να τρέχουν έξω από το κιβώτιο,εκεί σημαίνει ότι γέμισε και πήρε ακριβώς την ποσότητα που πρέπει. Άμα δεν βάλεις τις εργοστασιακές βαλβολίνες δηλ. με το σηματάκι της volvo βάλε Castrol Syntrans FE 75W είναι στην ουσία η ίδια βαλβολίνη που έχει μέσα στο μπουκαλάκι η volvo(bot 350m ο κωδικός που δίνει η volvo ψάξτο στο ίντερνετ να το τσεκάρεις και εσύ) ,πόσα χλμ έχεις και θες να αλλάξεις αν επιτρέπεται?Η volvo πάντως δεν προτείνει αλλαγή στα λάδια κιβωτίου ταχυτήτων,τα θεωρεί εφ'ορου ζωής :-x ,βέβαια ότι κάνουμε από μόνοι μας στο αμάξι χωρίς να το προτείνει ο κατασκευαστής είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι εμείς για τυχόν βλάβη η αστοχία.

Καλησπερα σε ολους,
Σημερα εγινε το σερβις σε φιλο μου μηχανικο οπου αλλαχτηκαν οι βαλβολινες και ολα!Σχετικα με το παραπανω σου μνμ φιλε μου christodoul βαλαμε και τα 2 λιτρα βαλβολινες χωρις να αρχισει να δακρυζει καθολου!Ταπωσαμε και ετοιμοι....
Το σαζμαν ειναι 6αρι μηχανικο

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 18 Φεβ 2019, 21:33

Παιδια μπερδευτηκα με το σασμαν....Δεν εχει αυτοκολλητο και ο ενας συμφορουμιτης ειπε οτι εχω Β6 αρα 1.6 λιτρα και ο αλλος Μ66 αρα 1,9 λιτρα!
Εμεις με τον μηχανικο βαλαμε 2 λιτρα....Σε περιπτωση που ειναι Β6 (1,6 λιτρα) παιζει να παθει κατι???

christosfazer
T2

Δημοσίευσηαπό christosfazer » 19 Φεβ 2019, 16:21

s40d2 έγραψε:κ εγώ στα 85000 τα άλλαξα. Έχεις Β6 σασμάν.

Φίλε μου τι ποσότητα έβαλες?1.6 η μέχρι να σκάσει από την τάπα πλήρωσης?

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες