TUNING - Βελτιώσεις

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Re: TUNING - Βελτιώσεις

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 21 Φεβ 2011, 11:12

dadoudis έγραψε:Παιδιά καλημέρα, είμαι καινούργιος και έχω ένα v50 t5 awd 2009.Εχω μπει τελευταία στο tripaki του tuning και μπορώ να σας πω ότι εάν δεν κάνεις κραυγαλέα πράγματα μπορείς να έχεις ένα super όπλο που δεν το καταλαβαίνει κανείς.Τι εννοώ?
Εκανα επαναχαρτογράφηση εγκεφάλου και μια αλλαγή ελαστικών με all weather της VREDESTEIN με 1150 ευρώ και τα δύο και έχω ένα τελείως διαφορετικό αυτοκίνητο με μια επιβάρυνση στην κατανάλωση +0,8 λίτρα (avg 11,3 lt/100km).
Το θέμα είναι ότι στην ελληνική αγορά και με τις συνθήκες που έχουν δημιουργηθεί αυτοκίνητα σαν το δικό μου δεν τα παίρνει κανείς κι ας είναι κλάσεις καλύτερα από όλους τους πανάκριβους γερμανούς που τρίζουν αβέρτα.Εχω και bmw x1 και δεν αξίζει μία.Γι' αυτό θεωρώ ότι λίγο tuning αξίζει,μιας και τέτοια αυτοκίνητα δεν αγοράζονται κάθε μέρα.
Εγώ προσωπικά είμαι διατεθειμένος να διαθέσω κάποια ακόμη ευρώ για ουσιαστικό tuning ( όχι spoiler και μαμακίες ) και να το ευχαριστηθώ όσο πάει γιατί για 15.000 δεν τους το δίνω για να πάρω fiat 500 και απλά να καίω 7,5 lt.
Eαν έχετε κάποιες προτάσεις θα χαρώ να τις ακούσω.

τι πιο απλο απο το να αλλαξεις εξατμιση και ενα φιλτρακι αερος......να απελευθερωσεις μερικα φιμωμενα αλογα.....

Βαλε και καμια φωτο αμα θες στο τοπικ τα αυτοκινητα μας,να χαζεψουμε και εμεις το εργαλειο.....
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 22 Φεβ 2011, 08:13

Τον προγραμματισμό τον έκανα σε κάποιο φίλο που μου συστήσανε στη Θεσσαλονίκη .Δεν ξέρω ποιας εταιρείας είναι αλλά μου κόστισε 300 ευρώ.Το αυτοκίνητο πρέπει να έχει φτάσει τα 275 άλογα και έχει απελευθερωθεί.Τώρα θα αλλάξω intercooler,τις εισαγωγές αέρα και εξάτμιση για άλλα 30 άλογα και λίγο μπάσο βρε αδερφέ.Το επόμενο στάδιο αν δεν χορτάσω θα είναι μετατροπή τουρμπίνας και επαναπρογραμματισμός για 360 άλογα.Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι ασχολούνται με dragster και αγώνες και με κέρδισαν γιατί απλώς λειτουργούν συμβουλευτικά και δεν με μπέρδεψαν.Το κοστολόγιο για όλα θα είναι περίπου 5000 ευρώ.Πάντως επειδή το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ήταν το c70 t5 δεν έχει καμία σχέση λόγω της τετρακίνησης.Με τους δρόμους που έχουμε άστα να πάνε.Αλλά είναι με διαφορά η πιο μεγάλη κούκλα.Εγώ απλώς λόγω του ότι πατάω πολύ χώμα καθημερινά δεν μου ήταν χρηστικό.Φωτογραφίες θα έχω σύντομα αλλά παιδιά δεν έχω αλλάξει τίποτα εξωτερικά.Δεν θέλω να φαίνεται τίποτα σε κάποιους που το παίζουν!!!!!!
Βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο έχουν παίξει και τα λάστιχα ( vredestein quartztrac 3 225/45/17 ) . To αμάξι δεν ξεγατζώνει με τίποτα ειδικά στο κακό βρεγμένο και με πάει και στη λάσπη σε ανάβαση στο βουνό καλύτερα από το x1.
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 22 Φεβ 2011, 14:35

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 11:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Φεβ 2011, 15:00

:?
Πολλοι γληγοροι μαζευτηκαμε τελικα!! :lol:
Βεβαια, εκει που εχουν φτασει τα διοδια, βλεπω ολοι να χρησιμοποιουμε την παλια εθνικη...κι εκει ξερεις τι θα σου κανει το dynamic chassis μου ετσι? :evil:
:lol:

Παντως τα 275 αλογα λιγο πολλα δεν ειναι με μονο ενα προγραμμα?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

DOULGERAKIS
T2

Δημοσίευσηαπό DOULGERAKIS » 22 Φεβ 2011, 19:40

VolvoZeus έγραψε::?
Βεβαια, εκει που εχουν φτασει τα διοδια, βλεπω ολοι να χρησιμοποιουμε την παλια εθνικη...κι εκει ξερεις τι θα σου κανει το dynamic chassis μου ετσι? :evil:

ΌΧΙ απλώς πολλά..... πάρα πολλά λέει ο φίλος μας +1 :applause
C70 R T3/T4turbo-External westgate 38mm TIAL-T3 Manifold by ATP.....Project by VRT Turbo Development

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 23 Φεβ 2011, 07:47

DOULGERAKIS έγραψε:
VolvoZeus έγραψε::?

ΌΧΙ απλώς πολλά..... πάρα πολλά λέει ο φίλος μας +1 :applause

Δεν το έχω δυναμομετρήσει.Απλά η μεταβολή ήταν τόσο μεγάλη που μου δίνει αυτή την εντύπωση βάση και άλλων μεγάλων αυτοκινήτων που έχω οδηγήσει.Σε καμιά 15 μέρες που θα ολοκληρώσω την πρώτη φάση της βελτίωσης και θα το μετρήσουν θα σας πω.
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 23 Φεβ 2011, 07:55

gdoudou έγραψε:
dadoudis έγραψε:Τον προγραμματισμό τον έκανα σε κάποιο φίλο που μου συστήσανε στη Θεσσαλονίκη .Δεν ξέρω ποιας εταιρείας είναι αλλά μου κόστισε 300 ευρώ.Το αυτοκίνητο πρέπει να έχει φτάσει τα 275 άλογα και έχει απελευθερωθεί.Τώρα θα αλλάξω intercooler,τις εισαγωγές αέρα και εξάτμιση για άλλα 30 άλογα και λίγο μπάσο βρε αδερφέ.Το επόμενο στάδιο αν δεν χορτάσω θα είναι μετατροπή τουρμπίνας και επαναπρογραμματισμός για 360 άλογα.Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι ασχολούνται με dragster και αγώνες και με κέρδισαν γιατί απλώς λειτουργούν συμβουλευτικά και δεν με μπέρδεψαν.Το κοστολόγιο για όλα θα είναι περίπου 5000 ευρώ.Πάντως επειδή το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ήταν το c70 t5 δεν έχει καμία σχέση λόγω της τετρακίνησης.Με τους δρόμους που έχουμε άστα να πάνε.Αλλά είναι με διαφορά η πιο μεγάλη κούκλα.Εγώ απλώς λόγω του ότι πατάω πολύ χώμα καθημερινά δεν μου ήταν χρηστικό.Φωτογραφίες θα έχω σύντομα αλλά παιδιά δεν έχω αλλάξει τίποτα εξωτερικά.Δεν θέλω να φαίνεται τίποτα σε κάποιους που το παίζουν!!!!!!
Βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο έχουν παίξει και τα λάστιχα ( vredestein quartztrac 3 225/45/17 ) . To αμάξι δεν ξεγατζώνει με τίποτα ειδικά στο κακό βρεγμένο και με πάει και στη λάσπη σε ανάβαση στο βουνό καλύτερα από το x1.

George, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Κάνε ένα κόπο σε παρακαλώ και στείλε μου με pm τα στοιχεία του ανθρώπου που σου έκανε τη βελτίωση. Και επ' ευκαιρία, λύσε μου και μία απορία: Το πουλάς το αμάξι σου; Είδα αγγελία σου στο car.gr.

Υ.Γ. Κε Volvozeus, όταν θα πραγματοποιηθεί και το δικό μου mini tuning, μην σε πετύχω σε καμία Ε.Ο Αθηνών-Λαμίας... Θα κλάψουν μανούλες... :lol: :lol: :lol:

:!: όντως το δικό μου ήταν .Εκανα μια προσπάθεια μπας και ελάφραινα λίγο τα έξοδα.Τώρα την έχω αποσύρει γιατί δεν έχω διάθεση να το σφάξω,καλύτερα να το κάνω κοτέτσι.Ο μόνος που ενδιαφέρθηκε μου είπε για 12.000€.Θα σου γράψω και τηλέφωνα επικοινωνίας σήμερα το βράδυ μόλις κοιμηθούν τα μωρά.
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 23 Φεβ 2011, 18:21

το intercooler ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτεις να αλλαξεις κατα εμε,γενικα τα volvo εχουν πολυ καλα intercooler για νορμαλ φτιαξιματα,λεπτα μεν αλλα πολυ μεγαλη επιφανεια ψυξης,οποτε αν δεν πας για κατι extreme μην το σκαλισεις,με ολα τα υπολοιπα εξατμιση,εισαγωγη αερος προς το turbo και τροφοδοσια καυσιμου θα εισαι οκ πιστευω.
VOLVO 850 T-5 2.3

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 24 Φεβ 2011, 08:09

SverigePower850T-5 έγραψε:το intercooler ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτεις να αλλαξεις κατα εμε,γενικα τα volvo εχουν πολυ καλα intercooler για νορμαλ φτιαξιματα,λεπτα μεν αλλα πολυ μεγαλη επιφανεια ψυξης,οποτε αν δεν πας για κατι extreme μην το σκαλισεις,με ολα τα υπολοιπα εξατμιση,εισαγωγη αερος προς το turbo και τροφοδοσια καυσιμου θα εισαι οκ πιστευω.

Thanks για τη συμβουλή. :-P
DADOUDIS-V50 T5 AWD

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 27 Φεβ 2011, 20:26

λοιπον παιδες εκανα την παρασκευη το πρωτο πειραγματακη στο μπρικη οπου λεγεται volvo :applause :applause
λοιπον τα εξεις που εκανα ειναι
1 του πηρα το sprind bouster 2 του μπουλεκου για το καταραμενω ηλεκτρογκαζω το αποτελεσμα σχεδων εξαφανιστηκε η υστεριση του γκαζιου και εκανε το μπρικι
αρκετα σβελτο μπορω να πω και που δεν το περιμενα αλλα τσιμπισε και λιγο την καταναλωση
2 πολλαπλασιαστη MSD και μπουζοκαλωδια MSD με μπουζι greedy ιριδιου οπου δουλεψαν τελια με το παραπανω
3 και το καλητερο απο ολα διωρθοσα την ντροπη της volvo με της γειοσεις που της εχει στους θωλους σαν :swear και να μην πω και αλλα που ουτε τα hunday δεν τα εχουν ετσει και με τετοιου τιπου καλωδια ντροπη με το fullκιτ της HKS περιλαμβανη το κεντρικο κουτη οπου καταλειγουν ολα τα καλωδια και τα καλωδια για να το γειωσεις ολο το αμαξι
το αποτελεσμα ειναι καμια διαροει τελια καυση και γενικα καλητερο σε ολες της στροφες του κινητηρα. ειχε μεγαλη παντος διαφορα
αφου ειναι τοσο ξυπνιο το μοτερακι που μπορη να νομισεις οτι οδηγας και 2.0

τωρα για της τιμουλες τον πραγματων δεν γνωριζω τη παιζει γιατι εκτος απο το 1 ολα τα αλλα τα εφερα απο γερμανια
το 1 ειχει λιανηκη 210 αλλα αμα το παρης μεσω μηχανικου και σας το δωση στην τιμη που το πηρε ειναι 170 οπου το πηρα εγω

εμενα σηνολο μου στοιχεισε 650ε και σας λεω οτι αξιζουν και με το παραπανω αλλα αυξιθηκε λιγο η καταναλωση κατα 0.8lt
εγω παντος ειμαι πολυ ευχαριστημενος :applause :applause :vow :vow

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 27 Φεβ 2011, 20:41

ενδιαφέρον για τα μπουζί, σε άλλα αμάξια που είχα, είχα δει κι εγώ διαφορά με ιριδίου NGK.
εμένα γιατί οι γειώσεις μου φαίνονται μια χαρά ??? αλήθεια το κιτ είναι από χαλκό ή από μπρούτζο ?

Εικόνα
κι ένα αυτοσχέδιο κιτ, ιδιοκατασκευή.

αναμένουμε pics, από το μπρίκι
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 27 Φεβ 2011, 22:07

αυτο ειναι και ελπιζω να το τιμησουν και αλλοι
http://www.hksusa.com/categories/?id=1896
:respect :respect

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 27 Φεβ 2011, 22:50

αντε να δουμε φωτο.....μπρικι θα λεγοτανε αμα εκανε και καφεδακι......οποτε αν δεν κανει κακως το λες ετσι ;-) ;-) ;-)
VOLVO 850 T-5 2.3

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 28 Φεβ 2011, 10:48

Eπειδη είμαι ψιλοασχετος τι ακριβώς βελτιώνεται αν αλλάξεις τις γειώσεις στο αμάξι?

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 11:47

καλύτερα φώτα...
ρελαντί ...
λειτουργία μοτέρ ...

κάτι άλλο :q

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 28 Φεβ 2011, 13:47

Ειδικα για τις γειωσεις, οποιος τις εχει δει, μονο τα καλυτερα εχει να πει...και για την θεση και για το πληθος :q
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 28 Φεβ 2011, 14:11

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα που λενε για τις γειωσεις,περι καλυτερης λειτουργιας του μοτερ και τετοια,μου φαινονται λιγο διαστημικα,εγω παντως που το γεμισα γειωσεις σε σημεια συγκεκριμενα πανω στο μοτερ,δεν ειδα καμια διαφορα,διαφορα ειδα με το voltage controller που αγορασα απο την european tuning,το βολτομετρο πανω στο turbo timer δειχνει 0.4 volt παραπανω,μονο αυτο,τωρα για περαιτερω διαφορες σε αισθητηρες κτλ. που υποσχονται,θα επρεπε να μετρησω τιμες εν ωρα λειτουργιας πριν και μετα.κατι το οποιο δεν το εκανα που να με πληρωνανε. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
VOLVO 850 T-5 2.3

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 28 Φεβ 2011, 15:19

Ειδικα για τις γειωσεις, οποιος τις εχει δει, μονο τα καλυτερα εχει να πει...και για την θεση και για το πληθος

απο πληθος φιλε μου αλλο τιποτα αλλα απο ποιοτητα αστα να πανε αλλα ο καθενας εχει την αποψη του
οσω για το τη προσφερουν μονες τους ειναι λιγα τα οφελη αλλα με ολα τα παραπανω το μοτερακι αλαζει τελειος σε ολα
αλλα οπως ειπα μονο σε σηναρτηση με τα παραπανω βλεπεις τρελη διαφορα. μονες τους αμελειταια :-D :-D :-D

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 15:23

πως είναι δηλαδή, οι πιο ποιοτικές ???

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 28 Φεβ 2011, 15:38

και το αλλο σημερα του εφτιαξα μια ποδια του κινητηρα γιατι ως σοβαρη μαρκα δεν της χρειαζετε μαλλον :whatever :whatever
τελος παντον πηρα ενα φιλο pvc ο.5 χιλ μερικες ανοξιδοτες βιδες και ενα τροχακι για να φτιξω το σχεδιο μετα απο 5 ωρες εργασιας το αποτελεσμα ηταν τελειο ουτε απο το εργοστασιο να την ειχε και για να μην πειτε που τρηπησα και την στεραιοσα να ειστε σηγουρη παντος δεν τρηπησα και το σασι
το αποτελεσμα. σημερα που βρεχει καρεκλες το εκανα βολτα και το μοτερ ηταν σχεδων στεγνω απο τα νερα. καλα ειναι παντος να το δειτε και εσεις το θεματακι
στεγνω μοτερ δεν βλαπτη :applause :applause

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 15:42

αυτά που έχουν μοτέρ volvo, έχουν ....

δεν μπορώ να καταλάβω πάντως, γιατί "πετ@ς" τα λ7 σου στο μπρίκι ....

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 28 Φεβ 2011, 15:42

alexandros έγραψε:
Ειδικα για τις γειωσεις, οποιος τις εχει δει, μονο τα καλυτερα εχει να πει...και για την θεση και για το πληθος

απο πληθος φιλε μου αλλο τιποτα αλλα απο ποιοτητα αστα να πανε αλλα ο καθενας εχει την αποψη του
οσω για το τη προσφερουν μονες τους ειναι λιγα τα οφελη αλλα με ολα τα παραπανω το μοτερακι αλαζει τελειος σε ολα
αλλα οπως ειπα μονο σε σηναρτηση με τα παραπανω βλεπεις τρελη διαφορα. μονες τους αμελειταια :-D :-D :-D

για το υλικο κατασκευης μιλας να υποθεσω οταν λες για ποιοτητα......που και παλι δεν πιστευω να ειναι τοσο χαλια της volvo εκτος βεβαια και αν στα καινουρια μοντελα τις εκανε ψευτικες.
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 28 Φεβ 2011, 15:43

johnkyr έγραψε:αυτά που έχουν μοτέρ volvo, έχουν ....

:applause :applause :applause
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 16:02

διορθώστε με, αλλά νομίζω ότι την ποδιά την έχουν, περισσότερο για αεροδυναμικούς λόγους, πχ ...

Εικόνα

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 28 Φεβ 2011, 16:19

ακου να δεις φιλε μου θεμα ευρο δεν εχω και αφου θα το κρατεισω για κανα 2-3 χρονια καλα θα ηταν να το σημαζεψω λιγο γιατι το βλεπω και μου παιζουν τα νευρα .οπως εχω πει το αγορασε η κυρα μου αν το γνωριζα λες να την αφηνα το παρη με τοσα χαλια που εχει δεν το νομιζω :q :q
οπωτε το φτιαχνουμε λιγο για να μην μπενω απο το οπλο σε αυτο και θελω να αυτοκτωνισω :applause :applause

για την ποδια στη φωτο αυτη αγαπιτε μου ειναι για αγωνιστηκα ηρεμισε λιγο !!!
υπαρχουν και η αλλες που ειναι για προστασια του μοτερ μονο .οσο για τα αλλα volvo σ40 δεν νομιζω να φοραει κανενα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 16:23

το Τ5 φοράει ...
αν σου σπάει τα νεύρα το S40, δεν έχεις και οικονομικό πρόβλημα, καλύτερα πούλα το ...
η φωτογραφία είναι από πολιτικό αυτοκίνητο (2θέσιο), καραμαμά ...

δεν έχω κανένα ίχνος οπαδισμού, τύπου παναθηναϊκού-ολυμπιακού,
αλλά είναι αστείο, ακόμα και τα volvo-ford να είναι μπρίκια και τα οπελ, όπλα :dizzy ....

κατά την ταπεινή μου άποψή η εν λόγω εταιρία έχει να βγάλει "αυτοκίνητο" από
την τελευταία πισωκίνητη ασκόνα :vow

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 28 Φεβ 2011, 16:29

τι αυτοκινητο ειναι το"οπλο"που λες?
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 28 Φεβ 2011, 16:49

SverigePower850T-5 έγραψε:τι αυτοκινητο ειναι το"οπλο"που λες?

corsa opc έχει ο αλέξανδρος.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 28 Φεβ 2011, 16:53

johnkyr τα opel απο το 98-07 οντως ηταν η μαυρη εποχη της εταιριας και θα συμφονισω μαζι σου αλλα μονο για το μωρο που εβαλες φοτο και μου θημησες τα παιλια σε παω με χιλια

το οπλο ειναι ενα corsa opc 345 :respect :respect

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 16:59

αυτή η ascona, μαζί με μερικά λίγα, ακόμα παλιά ... είναι από αυτά που θα οδηγούσα ακόμα και σήμερα
χωρίς κανένα πρόβλημα .....

σορρυ για :offtopic

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 28 Φεβ 2011, 17:32

ποσο στοιχισε το οπλο????και ποσο το volvaκι?????
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 28 Φεβ 2011, 17:56

johnkyr έγραψε:το Τ5 φοράει ...
η φωτογραφία είναι από πολιτικό αυτοκίνητο (2θέσιο), καραμαμά ...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1264424/
Πολιτικό αυτοκίνητο είναι, αλλά ειναι Lotus Elise S '07 , δεν είναι και το πλέον συνηθισμένο αυτοκίνητο για να κάνουμε συγκρισεις. Σαύρα ειναι το αμάξι, και για αεροδυναμικους λόγους αλλά και για προστασία έχει αυτον τον σχεδιασμό.
Ο αλέξανδρος αναφερεται σε ποδιά κινητήρα, δεν ξέρω αν το τ5 φοράει,πάντως στο site της volvo με τα αξεσουαρ έχει την ποδιά σαν αξεσουάρ και σε s40 t5 awd και σε c70 t5.
Εικόνα
http://vccs.volvocars.se/AccessoriesWeb ... UK/S40(04-)/2010/T5%20AWD/Manual/all/ShowDocument/VCC-422439

Protects the engine, oil pan and transmission from impacts when driving in poor conditions, e.g. on bumpy or potholed roads. Fully covering aluminum plate that also prevents impacts from loose stones.

The protective plate has undergone several tests to ensure durability in the event of more severe knocks and has been used by the Swedish police, without any reported problems. The plate does not create any noise and it is verified that the engine is correctly cooled.

Technical data
Material:
Aluminum, approx. 4 mm thick

Accessory weight:
approx. 7 kg

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Φεβ 2011, 17:59

τα Τ5, δεν είναι γυμνά από κάτω (είναι από πλαστικό νομίζω η ποδιά) .... η ποδιά που ανέβασες, νομίζω είναι για προστασία από πέτρες κτλ ....
τέτοιες και στις Merc, αξεσουάρ είναι

η elise .... ένα αυτοκινητάκι με 122-140-160-192 ίππους είναι ... ;-)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 28 Φεβ 2011, 18:19

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 28 Φεβ 2011, 19:25

λοιπον μπορη καποιος απο εσας τωρα να μου βγαλη μια ακρη σχετηκα με αυτο
http://www.carid.com/2010-volvo-s40-wood-grain-dash-kits/item-82049.html

γιατη ενδιαφερομε αλλα με τους Υ/Π δεν τα παω καλα :-D :-D
γνωρηζει κανεις τιποτα αναλογο . οποιος ας βοηθηση σε αυτο :-D

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 28 Φεβ 2011, 20:14

αλέξανδρε έχεις αφήσει τίποτε κενά για εξαερισμό του κινητήρα στο κάλυμμα που έφτιαξες? οι φωτό του vresta είναι πολύ κατατοπιστικές.
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 01 Μαρ 2011, 08:29

Πως ανεβάζουμε φωτογραφίες ρε παιδιά γιατί είμαι τελείως άσχετος???
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 01 Μαρ 2011, 08:40

www.iatroud.gr

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 01 Μαρ 2011, 08:43

Eπανέρχομαι με άλλη απορία. Αυτό το spring booster που έβαλες αλέξανδρε τι ακριβώς κάνει?
Στο site του μπουλεκου λέει οτι βελτιώνει την απόκριση του γκαζιου και μειώνει την υστερηση σε αυτοκίνητα με ηλεκτρικό γκάζι.Υποθέτω πως το s40 έχει τέτοιο. Είναι αξιόπιστο?Μήπως επηρεάζεται ο εγκέφαλος?
Γνωρίζει κάποιος άλλος τι παίζει με αυτό ?

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 01 Μαρ 2011, 12:11

DIKASTIS-T5 έγραψε:Το δικο μου ειχε καλυμμα στανταρ απο το εργοστασιο.Το εχω δει και μπαινοντας με ερπινγκ απο κατω και οταν το σηκωνουν για να του αλλαξουν λαδια.Πρεπει να την ξεβιδωσουν την ποδια για να ανοιξουν το καρτερ....Σου εβγαλα και μια γαματη μαντιναδα,alex....απο το απογευμα σχετικη με τις βελτιωσεις σου,αλλα δεν την ανεβαζω..,.,.,. :mrgreen: Γουσταρω τρελα να τα βαλουμε εγω το ΡΒ Β12Β κι εσυ κοπελι με το ''οπλο''...!!! :mrgreen:
Μπορει να μην ειναι οπλο για πολλους(οντως...οπελ και οπλο δεν πανε μαζι)αλλα το μαγαζι :vow που το βελτιωσε ο alex ειναι εγγυηση και κανει και γαμω τις δουλειες οποτε ειναι ο μονος λογος για να πω εστω μια καλη κουβεντα για το οπελακι...Για το VOLVO δε συζηταω καν.... :chair
εχει κατι Astra OPC εδω στην Αθηνα που ειναι οντως οπλα Ηλια..... και τα corsa μπορει να ειναι οπλα,αρκει να μην εχουν πορτες lambo style. :lol: :lol: :lol:
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 01 Μαρ 2011, 12:45

s40jim έγραψε:Eπανέρχομαι με άλλη απορία. Αυτό το spring booster που έβαλες αλέξανδρε τι ακριβώς κάνει?
Στο site του μπουλεκου λέει οτι βελτιώνει την απόκριση του γκαζιου και μειώνει την υστερηση σε αυτοκίνητα με ηλεκτρικό γκάζι.Υποθέτω πως το s40 έχει τέτοιο. Είναι αξιόπιστο?Μήπως επηρεάζεται ο εγκέφαλος?

κερδίζεις σε απόκριση ... χάνεις σε κατανάλωση ....

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 01 Μαρ 2011, 13:58

johnkyr έγραψε:
s40jim έγραψε:Eπανέρχομαι με άλλη απορία. Αυτό το spring booster που έβαλες αλέξανδρε τι ακριβώς κάνει?

κερδίζεις σε απόκριση ... χάνεις σε κατανάλωση ....

Το ψεμα το ιδιο ειναι....ουσιαστικα ξεγελαει τον εγκεφαλο στελνοντας σημα οτι εχεις πατησει περισσοτερο γκαζι απ' οτι πατας εκεινη την στιγμη...διαφορα στις επιδοσεις 0..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 01 Μαρ 2011, 15:02

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ θα ήθελα πάντως να μπορούσα να "ξυπνήσω" το 1800άρη μου λίγο στις χαμηλές στροφές.Έστω και σαν αίσθηση , να ξεμπουκώσει λίγο. Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά.

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 09 Μαρ 2011, 08:25

Παλικάρια, χθες πέρασα την καινούρια μου εξάτμιση (το έχω πάρει λίγο ζεστά το θέμα :lol: :lol: :lol: ) και σήμερα θα πάω για επαναπρογραμματισμό.Την τοποθέτηση την έκανα στο GIALATZI με ανοξείδωτη κατασκευή.Το κόστος ήταν 1400 ευρώ μαζί με downpipe 3" και δυο τελικά.Ακούγεται super χωρίς υπερβολή(δεν είμαστε και 18 χρονών :chair ).
Αν με ρωτήσετε γιατί την έκανα κατασκευή θα πω τα εξής:η BSR στην Αθήνα ήθελε 1450 ευρώ + έξοδα αποστολής και χωρίς να μπορεί να μου στείλει ολοκληρωμένες φωτό ( μόνο αυτές που έχει το site - έτσι χαίρω πολύ) η δε HEICO ακόμη μου απαντάει.Κι όπως λέει κι ο λαός μας στη βράση κολλάει το σίδερο :-P :-P :-P :-P :-P :-P
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 09 Μαρ 2011, 08:39

καλοφόρετη! ο λαός θέλει όχι jpeg αλλά mp3 ή wav με το παραδοτέο! :vow
www.iatroud.gr

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: deneinaigiasena και 28 επισκέπτες