Αναρτήσεις

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Re: Αναρτήσεις

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 24 Φεβ 2015, 15:03

Έχεις φοβερή μνήμη ρε άτιμε :P όντως φοράω 215/50/17.
Το ΜΧ-5 δε χαμηλώνει άλλο, τέρμα είναι αλλά θέλω κάτι πολύ πιο διακριτικό για το 40άρι. 2 πόντους που ρίχνει το Eibach φαίνονται ιδανικοί. Δε θέλω να χάσω και πολύ σε άνεση όμως γιατί θα μπαίνει η οικογένεια μέσα...
Επίσης δεν είναι και τόσο δραματική η αύξηση, σοβαρά τώρα...

Εικόνα

Στην επόμενη αλλαγή ωστόσο θα μπει 205 ;)
“The most complicated skill is to be simple.”

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Φεβ 2015, 22:12

Ap performance.
Ότι χρειαστείς πες μου.
Πιο καλά να βάλεις ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 24 Φεβ 2015, 22:56

mco έγραψε:Ap performance.
Ότι χρειαστείς πες μου.
Πιο καλά να βάλεις ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

καλά ... coilover+ αναρτήσεις με κόστος 2.000€+ ξέρουμε κι εμείς ... :whistling :whistling
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 24 Φεβ 2015, 23:04

Ρε Μάρκο σοβαρά τώρα μου προτείνεις ανάρτηση των 2000 ευρώ............... :chair :chair :chair :chair
Αν ειναι έτσι βάζουμε μια variant 3 και κλεινουμε χοχοχοχο.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Φεβ 2015, 23:10

Philosopher έγραψε:Ρε Μάρκο σοβαρά τώρα μου προτείνεις ανάρτηση των 2000 ευρώ............... :chair :chair :chair :chair
Αν ειναι έτσι βάζουμε μια variant 3 και κλεινουμε χοχοχοχο.

600-700 max :whistling

Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 24 Φεβ 2015, 23:22

mco έγραψε:600-700 max :whistling

Τα σφραγισματα θα μας φύγουν η οχι? ??

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Φεβ 2015, 23:26

Όχι φίλε και ρυθμίζεις και ύψος :whistling

Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 24 Φεβ 2015, 23:59

mco έγραψε:Όχι φίλε και ρυθμίζεις και ύψος :whistling

Βάζεις ιδέες τώρα εσύ...
Πρέπει να βρούμε κανέναν να την εχει φορεμενη ;)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 25 Φεβ 2015, 18:35

Οντως ειναι λιγο κατσικακι το δικο σου. Σε οτι λυση και να πας σιγουρα η ανεση θα επηρεαστει σε σχεση με την τωρινη κατασταση.
Εγω εχω το εργοστασιακο κιτ χαμηλωματος, το οποιο ειναι της eibach, με τα μαμα αμορτισερ της dynamic εκδοσης, τις χοντρες αντιστρεπτικες και την μπαρα θολου...
Θα σου προτεινα το αντιστοιχο για το 1.6 σεταπ, ισως και με τα σπορ αμορτισερ (υπαρχουν τα comfort-dynamic-sport και μετεπειτα R-Design). Ολα αυτα απο αποψη ανταλλακτικων μεταφραζονται σε 10-15 διαφορετικα ελατηρια, 3-5 αμορτισερ, 3 αντιστρεπτικες κτλ κτλ...κοινως θελει λιγο ψαξιμο με το VIN σου αλλα κυριως με το ταμπελακι στο B-pillar δεξια ανοιγοντας την πισω πορτα για να δουμε τι ακριβως φοραει απο τη μανα του.
Κατι αλλο σημαντικοτατο για το χαμηλωμα ειναι το πισω (και το εμπρος αλλα οχι τοσο) καμπερ. Επειδη δεν υπαρχει ρυθμιση με το χαμηλωμα φτανει κοντα στις 2.5 μοιρες (τοσο ειναι το δικο μου)..καλο για το στριψιμο, αλλα τρως πολυ λαστιχο. Η λυση ειναι ενα καμπερ κιτ το οποιο το επαναφερει σε νορμαλ επιπεδα.
Επισης, εγω εχω βαρεθει να βρισκω παντου, ακομα και βγαινοντας απο το γκαραζ μου...σκεψου το δηλαδη λιγακι ακομα ;-)

Για τα λαστιχα, να πας στην μαμα 205/50-17 και να περασεις και απο μια αντιπροσωπεια να σου περασουν μεσω VIDA το αναλογο λογισμικο στη DIM να μην κλεβει το ταχυμετρο.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 25 Φεβ 2015, 21:45

Eπιτέλους κάτι για το V40...
http://www.eibach-shop.com/advanced_sea ... 1&x=24&y=8

Άβαταρ μέλους
asta
T2

Δημοσίευσηαπό asta » 25 Φεβ 2015, 22:17

Φίλε Philosopher, θα μπορούσες να δείξεις και σε 'μας μια φώτο για να δούμε πόσο ψηλό γίνεται το 40άρι με τις 17άρες; Σκέφτομαι κι εγώ άμεσα να αλλάξω τις ζάντες σε 17" και αν χρειάζεται να το χαμηλώσω (ελατήρια ή ολόκληρη ανάρτηση...)
V40 D2 Livestyl

Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 26 Φεβ 2015, 09:49

Κώστα, με κάλυψες 101% ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι αν υπάρχει εργοστασιακή λύση θα τη προτιμούσα, οπότε σε προετοιμάζω για λίγο ψάξιμο όταν έρθει εκείνη η ώρα της ανάρτησης :applause
Μιας που το ανέφερες, το 40άρι που βρίσκει πρώτα στο χαμήλωμα, εμπρός, πίσω ή κοιλιά ?

asta έγραψε:Φίλε Philosopher, θα μπορούσες να δείξεις και σε 'μας μια φώτο για να δούμε πόσο ψηλό γίνεται το 40άρι με τις 17άρες; Σκέφτομαι κι εγώ άμεσα να αλλάξω τις ζάντες σε 17" και αν χρειάζεται να το χαμηλώσω (ελατήρια ή ολόκληρη ανάρτηση...)

Ναι φυσικά, κάτσε να στρώσει λίγο ο καιρός και θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Δε ξέρω πάντως τι εννοείς ψηλό, αφού ψήλωσα μόλις 2% (~3cm). Θέλει πολύ αετήσιο μάτι, σαν του johnkyr, για να το καταλάβεις :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
asta
T2

Δημοσίευσηαπό asta » 26 Φεβ 2015, 15:05

Με το "ψηλό" εννοούσα το "κατσικάκι" που αναφέρθηκε πιο πάνω. Πάντως με κάλυψες με την απάντησή σου πως μόνο αετήσιο μάτι το καταλαβαίνει. Περιμένω με αγωνία τις φώτο που θα ανεβάσεις...
V40 D2 Livestyl

popolaros
T2

Δημοσίευσηαπό popolaros » 26 Φεβ 2015, 19:52

Thanosgr έγραψε:Μετα απο δυο μερες μεσα, πηρα το απογευμα πισω το "μωρο μου"!!!
Τι να πω και τι να περιγραψω...
JAMSport Κυρλαγκιτσης
:vow :vow :vow
:respect :respect :respect
:applause :applause :applause
Πλεον δεν "καβαλαω" αμαξι αλλα βελουδινο μαγικο χαλί!!! :doh :lol:
Απο που να ξεκινησω???
Νομιζα οτι οδηγουσα και μαλιστα οτι πηγαινε καλα (πλην κανα 2μηνο στο τελος)... :whatever

Να θυμισω οτι κατασκευαστηκαν καινουργια αμορτισερ απο το μηδεν για εμενα με hardware απο Bilstein (χοντροκαλαμα με διπλες βαλβιδες πληρως ρυθμιζομενα & επισκευαζομενα) και software απο Κυρλαγκιτση

Αποτελεσμα ΜΑΓΙΚΟ!
Το αμαξι ΠΑΤΑΕΙ κατω, νιωθεις τα παντα αλλα χωρις να το καταλαβενεις ή να σε ενοχλη στο παραμικρο.
"Φλυαρια", θορυβος, τρανταγματα, κοπανηματα κ.τ.λ. απλα δεν υπαρχουν.

Τιμονη "ξυραφι" που αλλαζει κατευθυνση "με την σκεψη και μονο"!!!
Στις τροφες τρενο με πολυ ελαχιστη κληση οπως και να ειναι το αναγλυφο του δρομου!!!
Πρωτη φορα ακουσα το εμπρος εξωτερικο λαστιχο να σφυριζει (και το αμαξι να βγενει απο την στροφη σαν να μην τρεχει τιποτα)!!!
Σλαλομ, αποτομη αλλαγη πορειας, σιγα το αυγα!

Βυθιση στο φρεναρισμα??? :q
Τι ειναι αυτο? :lol:
Φρεναρισμα ακαριαιο με την ζωνη να προσπαθει να σε κρατησει στην θεσει!
Το ABS αρχισε να δουλευει υπερωριες!

Και αυτα τα καταλαβα στα 20χλμ απο το μαγαζι στο σπιτι!

Εχω και δυο μειον.
1)Δεν νιωθω την επιταχυνση (δεν σηκωνεται πλεον η μουρη), στην αρχη νομιζα οτι εχει καποιο προβλημα το αμαξι :mrgreen:
2)Νιωθω λιγο νευρικο ή μαλλον αποτομο το πισω μερος στην εξοδο στο "ασε" με ... χλμ.
Θα το δω αργοτερα αυτο, 1ο) γιατι πρεπει να ελεγξω τις πιεσεις στα λαστιχα, 2ο) μετα απο μερικα χλμ να κανω εναν ελενχω την ευθηγραμμιση επιτελους, αν και κατα γενικη ομολογια των ειδικων δεν χρειαζεται.
Οπως και να εχει οτι δεν μου αρεσει το αλλαζουν συμφωνα με τα γουστα - θελω μου!!!

Να θυμησω εδω οτι το αμαξι ειναι 1,68 σε υψος, με 23εκ. αποσταση απο το εδαφος, 2 τονους βαρος με 235/65-17 λαστιχα...

Πηγαμε δοκιμη με τον ιδιο τον Κυρλαγκιτση που το "κοπαναγε" οπου εβρισκε!
Θεωρη το XC60 πολυ καλο και ιδικα σε συνγκριση με ενα Χ3 - Χ5 που τα θεωρη πολυ σφιχτα και κοπαναν χωρις λογο και επειδη δεν εχουν καθολου διαδρομες στην αναρτηση και παντα πατουν στα "μπαμπ".

Λεει επισεις οτι το αμαξι πρεπει να εχει ελαστικα και οχι φλουδες, π.χ. τα δικα μου ειναι τα ιδανικα γιατι οτι και να γινει παντα ειναι σε επαφη με τον δρομο.
Επισεις λεει οτι η "ζυγαριες" ειναι τσαμπα βαρος και δεν κανουν τιποτα (το αντιθετο μαλιστα), θα πρεπει ομως να εχεις σωστα αμορτισερ & ελατηρια.

καποιο νεο feedback μπορεις να μας δωσεις;

JimmyS40
T2

Δημοσίευσηαπό JimmyS40 » 26 Φεβ 2015, 20:53

Καλησπερα,θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ειναι ωρα να αλλαξω τα αμορτισερ του s40 μου και κατεληξα στα sucks super touring.Σε καποια καταστηματα που ρωτησα μου ειπαν οτι η sucks τωρα βγαζει ενα τυπο και δεν τα διαχωριζει σε super touring η κατι αλλο.Σε καποια αλλα καταστηματα μου μιλησαν συγκεκριμενα για τα super touring.Τι ισχυει τελικα,γνωριζει καποιος;Εγω κατεληξα στα αμορτισερ αυτα,μετα απο οτι διαβασα στο forum.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 26 Φεβ 2015, 22:02

popolaros έγραψε:καποιο νεο feedback μπορεις να μας δωσεις;

Τι εννοεις?
Δεν αλλαξε κατι, και πλεον το εχω συνηθισει, δεν μου κανει κατι εντυπωση.
Προφανως εχουν στρωσει θα ελεγα, και πλεον βγαζει μουτρα στο ζορισμα.
Μια μικρη μονο παρατηρηση, στο κρυο σφιγουν αρκετα μεχρι να δουλεψουν λιγο και ζεσταθουν τα λαδια :q
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 28 Φεβ 2015, 00:36

Χαιρετω την παρεα, σαν νεος που ειμαι στο volvo προσπαθω να μαθω τι αυτοκινητο εχω, η απορια μου εδω ειναι το s40 μαμα τι αμορτισερ φοραει?
Volvo s40 ,1600cc diesel drive

JimmyS40
T2

Δημοσίευσηαπό JimmyS40 » 03 Μαρ 2015, 10:54

καλημέρα,καλώς ήρθες στην παρέα.Από ότι έχω διαβάσει εδώ,το s40 φοράει sachs super touring.Η δική μου απορία είναι αν η sachs διαχωρίζει τα super touring από άλλους τύπους,γιατί κάποιοι μου είπαν ότι η sachs βγάζει ένα μόνο τύπο τώρα για το s40.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 03 Μαρ 2015, 11:39

δες αν υπάρχουν στην αγορά τα sachs advance , είναι λίγο πιο "σκληρά"
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

popolaros
T2

Δημοσίευσηαπό popolaros » 03 Μαρ 2015, 11:59

τα οποια σε χαμηλες ταχυτητες θα τον ζορισουν και θα τον παραξενεψουν.

καλυτερα super touring.

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 04 Μαρ 2015, 00:43

Μάλιστα , ωραία, σας ευχαριστώ πολύ για την ενημερωση.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 05 Μαρ 2015, 17:16

Philosopher έγραψε:Μιας που το ανέφερες, το 40άρι που βρίσκει πρώτα στο χαμήλωμα, εμπρός, πίσω ή κοιλιά ?

Αναλογως...Στο παρκινγκ μου βρισκουν στη βαση της ραμπας οι εξατμισεις, και στην κορυφη ο καταλυτης...στα ferry φιλερακι ο μπροστινος προφυλακτηρας, και ξυνουν παντα οι εξατμισεις...

Philosopher έγραψε:
asta έγραψε:Φίλε Philosopher, θα μπορούσες να δείξεις και σε 'μας μια φώτο για να δούμε πόσο ψηλό γίνεται το 40άρι με τις 17άρες; Σκέφτομαι κι εγώ άμεσα να αλλάξω τις ζάντες σε 17" και αν χρειάζεται να το χαμηλώσω (ελατήρια ή ολόκληρη ανάρτηση...)

Ναι φυσικά, κάτσε να στρώσει λίγο ο καιρός και θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Δε ξέρω πάντως τι εννοείς ψηλό, αφού ψήλωσα μόλις 2% (~3cm). Θέλει πολύ αετήσιο μάτι, σαν του johnkyr, για να το καταλάβεις :mrgreen:

asta έγραψε:Με το "ψηλό" εννοούσα το "κατσικάκι" που αναφέρθηκε πιο πάνω. Πάντως με κάλυψες με την απάντησή σου πως μόνο αετήσιο μάτι το καταλαβαίνει. Περιμένω με αγωνία τις φώτο που θα ανεβάσεις...

Εννοω ψηλο, και δεν αναφερομαι στη διαφορα απο τα λαστιχα. Παρατηρηστε ποσο διαφορετικο υψος εχουν τα Ρ1 στο δρομο. Μιλαμε απο τερμα κατσικια (σαν του Φιλοσοφου) μεχρι πιτα κατω...ολα με μαμα, δεν μιλαμε για αφτερμαρκετ καταστασεις..Η εξηγηση ειναι απλη..Για παραδειγμα το D2 του dimtz (MY11), χωρις το VIN του και πληροφοριες απο το 12ψηφιο που λεει τι mark ειναι το καθε τι (B-Pillar δεξι, ανοιγοντας την πισω πορτα, δεξια στηλη, 5η γραμμη - Εκει ειναι και οι κωδικοι χρωματος και ταπετσαριας ;-) ), εχει 25 διαφορετικους κωδικους ελατηριων εμπρος, χωρις αυτα του κιτ χαμηλωματος, για Comfort, Dynamic, Sport ή Efficiency, τεσσερεις αντιστρεπτικες (κι αλλες τοσες πισω) και 9 διαφορετικα αμορτισερ....
..Απαντωντας και στον dimtz λοιπον, εγω δεν ξερω πιο ακριβως sachs φορας. Μια καλη αρχη θα ηταν να ξερουμε τι κωδικο αναρτησης εχεις να δουμε αν εχει comfort, dynamic ή sport.

Εικόνα
Εικόνα

Το δικο μου με το μαμα κιτ χαμηλωματος (της eibach δηλαδη) ειναι ετσι..
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 05 Μαρ 2015, 20:33

volvozeus καλησπερα φιλε, ο αριθμος που αναφερεις ειναι ο 31333240 και δεν υπαρχει στο πινακακι που αναφερεις πιο πανω, γιατι αραγε? το δικο μου οχημα απεικονιζεται σαν drive και οχι σαν D2 ,δεν ξερω τις διαφορες αλλα κοιτα ενα πινακακι http://www.auto-data.net/gr/?f=showSubM ... eli_id=941 μπαινοντας εκει βλεπεις οτι το d2 ειναι σχεδον ιδιο με το δικο μου ,λιγη διαφορα στην καταναλωση , ωραιο το εχεις το οχημα σου, η αναρτηση που εχεις ειναι ξεκουραστη η κοπαναει? ποσους ποντους το χαμηλωσες? ποσο κοστησε? προβληματα εχεις? και λιγο oftopic πιστευα οτι η πολυακτινη ζαντα δεν το πηγαινει αλλα βλεπω στο δικο σου δειχνει πολυ καλα, 17αρες ειναι?

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μαρ 2015, 12:35

dimtz έγραψε:volvozeus καλησπερα φιλε, ο αριθμος που αναφερεις ειναι ο 31333240 και δεν υπαρχει στο πινακακι που αναφερεις πιο πανω, γιατι αραγε? το δικο μου οχημα απεικονιζεται σαν drive και οχι σαν D2 ,δεν ξερω τις διαφορες αλλα κοιτα ενα πινακακι http://www.auto-data.net/gr/?f=showSubM ... eli_id=941 μπαινοντας εκει βλεπεις οτι το d2 ειναι σχεδον ιδιο με το δικο μου ,λιγη διαφορα στην καταναλωση , ωραιο το εχεις το οχημα σου, η αναρτηση που εχεις ειναι ξεκουραστη η κοπαναει? ποσους ποντους το χαμηλωσες? ποσο κοστησε? προβληματα εχεις? και λιγο oftopic πιστευα οτι η πολυακτινη ζαντα δεν το πηγαινει αλλα βλεπω στο δικο σου δειχνει πολυ καλα, 17αρες ειναι?

Το drive-e ειναι ιδιο μοτερ/οχημα με το D2, με τις παρακατω διαφορες:

Μειωμενη αεροδυναμικη αντισταση:
•Χαμηλωμενο κατα 10mm αμαξωμα, με ιδιες ρυθμισεις ανεσης οπως η στανταρ αναρτηση.
•Εμπρος spoiler οπως στα T5 (S40 and V50).
•Καλυμενη γριλια ψυγειου. Πισω απο αυτη υπαρχει ενα πανελ που καθοδηγει τον αερα μεσα στη μηχανη καλυτερα.
•Ανεμοθραυστες μπροστα απο τους εμπρος τροχους.
•Αυτες τις αεροδυναμικα σχεδιασμενες χαζοζαντες που σου λεω και στο αλλο τοπικ σε 15 και 16 ιντζες.
•Κατι πανελ κατω απο το αμαξωμα για ομαλοτερη ροη (κυριως στο C30).
•Για το S40 την αεροτομη του Τ5 (lip spoiler) και για το C30 ειδικα σχεδιασμενη.
•Για το C30 επανασχεδιασμενος πισω προφυλακτηρας.

Χαμηλοτερη αντισταση κυλισης:
•Νεα γενια ελαστικων απο τη Michelin για 15/16".

Μακρτερες σχεσεις κιβωτιου:
•Αλλο γραναζι σε 3η, 4η και 5η.

Αποτελεσματικοτερη μεταδοση:
• Βελτιστοποιημενη ψυξη, διαχείριση του κινητήρα και ηλεκτρικου τιμονιου.
• Λαδι μεταδοσης με μικροτερη τριβη
• Ενδειξη αλλαγης ταχυτητας (Gearchange indicator) στο καντραν.

Τωρα, το δικο μου σεταπ ειναι το κιτ χαμηλωματος (4mm) της Volvo, το οποιο ειναι απο Eibach, dynamic αναρτηση, με τις χοντρες αντιστρεπτικες και την μπροστα μπαρα θολων. Δεν κοπαναει, δεν πλεει, σε μεγαλες ταχυτητες ειναι πολυ σταθερο, στριβει οπως ερχεται, σε low speed λακουβες ενοχλει, και οπως ολες οι dynamic/sport αναρτησεις τις Volvo μεχρι την EUCD, κρασαρει στις εγκαρσιες ανωμαλειες...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 06 Μαρ 2015, 15:31

volvoseus :respect ,χαιρομαι που υπαρχουν ατομα εδω στο forum με αρκετες γνωσεις σαν εσενα :applause , αυτα που αναφερεις πιο πανω εχει το δικο μου η το D2? διοτι αεροτομη πισω εμενα δεν εχει, απο χαμήλωμα το βλεπω λιγο χαμηλωμενο σε σχεση με αλλα volvo , 4 ποντους που το χαμηλωσες εσυ πολυ δεν ειναι? αν το κατεβασω εγω τοσο θα σερνεται , ετσι το βλεπω δηλαδη, ο κωδικος που σου εδωσα πιο πανω βγαινει ακρη? δηλαδη τι αναρτηση εχω εγω τωρα ?

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μαρ 2015, 16:47

dimtz έγραψε:volvoseus :respect ,χαιρομαι που υπαρχουν ατομα εδω στο forum με αρκετες γνωσεις σαν εσενα :applause , αυτα που αναφερεις πιο πανω εχει το δικο μου η το D2? διοτι αεροτομη πισω εμενα δεν εχει, απο χαμήλωμα το βλεπω λιγο χαμηλωμενο σε σχεση με αλλα volvo , 4 ποντους που το χαμηλωσες εσυ πολυ δεν ειναι? αν το κατεβασω εγω τοσο θα σερνεται , ετσι το βλεπω δηλαδη, ο κωδικος που σου εδωσα πιο πανω βγαινει ακρη? δηλαδη τι αναρτηση εχω εγω τωρα ?

Λοιπον...το 12ψηφιο σπαει ως εξης:
1 και 2 θεση -> Εμπρος ελατηριο
3 και 4 -> Εμπρος αμορτισερ
5 -> Εμπρος αντιστρεπτικη
6 και 7 -> Πισω ελατηριο
8 και 9 -> Πισω αμορτισερ
10 -> Πισω αντιστρεπτικη
11 -> Εμπρος bump stop
12 -> Πισω bump stop

Στις φωτο που εβαλα πιο πανω με τη λιστα ανταλλακτικων θα παρατηρησεις που γραφει κατω απο καθε γραμμη MARKED xx ...εκει κολλαει η καθε δυαδα ή νουμερο απο τα παραπανω.
Ανοιξες την δεξια πισω πορτα και στην κολωνα μεταξυ αυτης και της μπροστα πορτας (B-Pillar) δεν ειχε καποιο ταμπελακι? Μηπως εχει κατι τετοιο?
Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 06 Μαρ 2015, 16:58

ναι φιλε μου, τετοιο ταμπελακι εχει , σου εγραψα πιο πανω τον αριθμο ,χρειαζεσαι καποιον αλλο? μου κανει εντυπωση πως η καταστκευη του ειναι στο Βελγιο :q , δεν γινονται στην Σουηδια?
edit μαλλον λες τον αριθμο που εχει μπροστα γραμματα ΚΕΦΑΛΑΙΑ , μισο να δω τι γραφει

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μαρ 2015, 17:05

Τα P1 συναρμολογουνται στο Ghent...το εργοστασιο της Volvo εκει ειναι το πρωτο εκτος Σουηδιας με μακρα παραδοση. Εκει συναρμολογουνταν και η αμαζονα ;-)
Το νουμερο που μου εδωσες δεν ειναι 12ψηφιο...Πες αυτο που βρισκεται στην αριστερη κατω γωνια, κατω απο εκει που γραφει MADE IN SWEDEN στη φωτογραφια. Αυτο που μου εστειλες μαλλον ειναι τα τελευταια νουμερα του αριθμου πλαισιου σου..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 06 Μαρ 2015, 17:08

οκ φιλε, ο αριθμος ειναι ο 6533543476Β2 , για να δουμε τι οχημα εχω :-D

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μαρ 2015, 17:36

Efficiency την λεει η Volvo....για να δεις για τι μπερδεμα μιλαμε βεβαια, τα πισω ελατηρια (43 - Part 30683568) ειναι marked Sport :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 06 Μαρ 2015, 17:41

και τι σημαινουν ολα αυτα? :q

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μαρ 2015, 17:46

Τιποτα...

:lol: :lol:
Εκτος του οτι η Volvo τον παιζει, γενικα και αοριστα με τους απειρους συνδιασμους που εχει κανει. Για σενα τωρα, σημαινει οτι ειναι κατα 10mm χαμηλοτερη απο την κανονικη, αλλα Comfort....
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 06 Μαρ 2015, 17:47

μαλιστα , σ ευχαριστω πολυ :doh

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 06 Μαρ 2015, 18:17

Εδω ειμαστε!
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 19 Μάιος 2015, 15:35

μιας και βρηκαμε 17αρες ζαντες (μαλλον αυριο θα τις εχω) η επομενη κινηση ειναι για χαμηλωμα , το δικο μου (της υπογραφης) με τα λεγομενα του φιλου volvozeus ειναι 1 ποντο χαμηλωμενο μαμα , θελω ν αλλαξω ελατηρια (χωρις αμορτισερ αν γινετε προς το παρων) για κατεβασμα αλλους 2 ποντους, δε θελω πολυ γιατι ειναι λιγο κουραστικο μιας και τοσα χρονια με BMW χαμηλωμενο 4 ποντους δε μπορουσα ουτε σε καραβι να μπω :doh , τι μου προτεινετε ? εκτος απο ελατηρια χρειαζετε ν αλλαξω κατι αλλο? καθε πρότασή σας δεκτη

scorpios
T2

Δημοσίευσηαπό scorpios » 19 Μάιος 2015, 17:49

Καλησπέρα. Μόλις γύρισα απο ΚΤΕΟ και στον έλεγχο απόσβεσης μου γράφει 61 και 59 και στους δυο άξονες. Το αυτοκίνητο έχει 59500 σχεδόν ολα στην εθνική και ειναι ΜΥ11. Δικαιολογείται η απώλεια στην απόσβεση; Πριν απο δυο εβδομάδες στο service της Volvo μου είπαν οτι ειναι οκ. Τι παίζει;

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Μάιος 2015, 10:30

scorpios έγραψε:Καλησπέρα. Μόλις γύρισα απο ΚΤΕΟ και στον έλεγχο απόσβεσης μου γράφει 61 και 59 και στους δυο άξονες. Το αυτοκίνητο έχει 59500 σχεδόν ολα στην εθνική και ειναι ΜΥ11. Δικαιολογείται η απώλεια στην απόσβεση; Πριν απο δυο εβδομάδες στο service της Volvo μου είπαν οτι ειναι οκ. Τι παίζει;

Εσυ πως το αισθανεσαι στο δρομο το αυτοκινητο? Τα νουμερα των μηχανηματων αυτων ειναι εντελως αναξιοπιστα, μη δινεις και πολυ σημασια. Και καινουρια αμορτισερ να βαλεις δεν θα στα βγαλουν 100%.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

scorpios
T2

Δημοσίευσηαπό scorpios » 20 Μάιος 2015, 11:32

Στο δρόμο είναι σκληρό. Πάντα ήταν. Στη Volvo μου είχαν πει οτι επειδή είναι diesel, λόγω βάρους κινητήρα, το στήσιμο ειναι λίγο πιο σκληρό. Τώρα όμως περνάει στην καμπίνα και η παραμικρή ανωμαλία του δρόμου. Στις στροφές δεν γέρνει όμως. Αν το συνεργείο της Volvo έχει δίκιο τότε τι στο καλό πηγαίνουμε τα αυτοκίνητα μας στα ΚΤΕΟ; Αν όμως το ΚΤΕΟ έχει δίκιο τότε στη Volvo βαρέθηκαν να μετρήσουν με το σκεπτικό έλα μωρέ αυτοκίνητο του 2011 είναι, τι να έχει;

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Μάιος 2015, 11:51

Το βλεπεις λαθος...Η σωστη μετρηση του αμορτισερ γινετε μονο αν αυτο εξαχθει και σε ειδικο δυναμομετρο. Πανω στο αυτοκινητο η μετρηση δεν ειναι ακριβης. Το μονο που μπορει να δειξει ειναι αν τα αμορτισερ ειναι για πεταμα (κατω απο 21%) ή αν υπαρχει αποκλιση δεξια/αριστερα. Τη στιγμη που και εσυ δεν βλεπεις αλλαγη στον τροπο συμπεριφορας του αυτοκινητου σου, τοτε μη σε απασχολει.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

scorpios
T2

Δημοσίευσηαπό scorpios » 20 Μάιος 2015, 23:49

Δηλαδή όταν στο συνεργείο της Volvo μου είπαν οτι τα μέτρησαν, εννοείς οτι τα έλυσαν και τα τσέκαραν όπως λές εσύ; Δεν το ήξερα αυτό. Τελοσπαντων, θα τα αφήσω μιας και ψήνομαι στο μέλλον για Κυρλαγίτση (αν γράφω σωστά το όνομα). Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες. :-D

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 08 Ιουν 2015, 18:15

Πηγα απο τον Κυρλαγκιτση για καποιες διευκρινησεις ισως και ρυθμησεις.
Μετα απο 5' συζήτησεις εφυγα!
Ειχα γραψει οτι θελω λαστιχα γιατι το αμαξι αρχισε να μουριαζει και να γλυστρά, επισεις στον ιδιο δρομο που περνω με 120χλμ, οταν το παταω (170 +++) στις ιδιες ανωμαλιες αρχιζε να αναπηδα σαν μπαλα του μπασκετ...
Ειχα 34 πιεση παντου (μαμα), μετα την απο προταση του εβαλα 40 εμπρος, 35 πισω.
Αποτελεσμα?
ΤΡΕΝΟ παντου, ευθιες, στροφες, λακουβες!
Δεν χαμπαριαζει τιποτα!
Γιατι?
Λειτουργουσαν τα λαστιχα (235/65/17)σαν αμορτισερ και τα αμορτισερ "καθονταν"...
Αλλα ο ανθρωπος το ξερει το αντικειμενο, δεν ειναι τυχαια νουμερο 1 στην Ελλαδα και απο τους λιγους στην ευρωπη! :respect
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

GeorgeGi
T2

Δημοσίευσηαπό GeorgeGi » 14 Σεπ 2015, 11:26

sprsk έγραψε:Από την μάνα του αν δεν κάνω λάθος και από ότι έχω διαβάσει φοράει τα Original Monroe G16826
Τα SACHS δεν τα ξέρω καθόλου .

Φιλε μου τελικά άλλαξες τα αμορτισέρ; Πες αν θες τι έβαλες.

Εχω και εγω ενα s60 MY 2007 και ειμαι σε αναζήτηση. Δεν θελω να αλλάξω τη συμπεριφορά του αυτοκινητου για να αποφύγω άσκοπα κοπανηματα.
Volvo S60 MY 2007

GeorgeGi
T2

Δημοσίευσηαπό GeorgeGi » 16 Σεπ 2015, 19:24

Μιας και ο φίλος μας δεν το έχει δει μάλλον, ας απευθυνθώ στην κοινότητα.

Όπως έγραψα παραπάνω είμαι κάτοχος ενός volvo S60 MY2007. Έχει 130.000 χλμ και είναι ώρα (περασμένη κιόλας) για αλλαγή αμορτισερ.

Οι προσφορές που έχω είναι οι εξής :

Sachs super touring + λαστιχάκια με εργασία και ευθυγράμμιση 615.

Στην αντιπροσωπεία (Vermar) η τιμή ξεπερν'άει τα 1000, συμπεριλαμβάνει όμως βάσεις ελατηρίου και αμορτισέρ (χωρίς να γνωρίζω τον λόγο). Χωρίς αυτά, 725 €.

Συνηθίζεται να αλλάζουν τις βάσεις ή είναι εκ του περισσού? Πως θα γνωρίζω αν πραγματικά χρειάζονται αλλαγή?

Ευχαριστώ
Volvo S60 MY 2007

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 17 Σεπ 2015, 00:10

στο mister auto η σε site ανταλλακτικών πόσο τα δινουν? Ο fatouros volvo αν είσαι Αθήνα?
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

GeorgeGi
T2

Δημοσίευσηαπό GeorgeGi » 17 Σεπ 2015, 11:55

vrestas έγραψε:στο mister auto η σε site ανταλλακτικών πόσο τα δινουν? Ο fatouros volvo αν είσαι Αθήνα?

Τα 615 από τον Φατούρο είναι. Στο mister auto τιμές σχεδόν ίδιες με Φατούρου.
Για τα ίδια ακριβώς πράγματα (με ανταλλακτικά υποτίθεται volvo - 25% έκπτωση) η αντιπροσωπεία είναι γύρω στα 120 € παραπάνω. Μόνο που εκεί μου λένε πως θα αλλάξουν και οι βάσεις, που ανεβάζουν το κόστος στα 1.000. (τοποθετημένα και με φπα).

Τα δύο μεγάλα ζητήματα μου είναι :
1. Αν πράγματι χρειάζονται αλλαγή οι βάσεις ή μου τα φουσκώνουν
2. Αν τα Sachs super touring εξασφαλίζουν την ίδια συμπεριφορά και διάρκεια με τα αμορτισέρ που έχει πάνω το αυτοκίνητο ή απλά μοιάζουν αρκετά.
(κάποιος φίλος παραπάνω είπε για ένα S40 πως δεν είναι ίδια και εν τέλει δεν άξιζε τη διαφορά)

Edit : Στο http://www.antallaktikaonline.gr/volvo/s60-saloon/16352/10221/mortiser μπρος πίσω βγαίνουν στα 350 (με φπα). Ο Φατούρος έδωσε 350 + φπα (δλδ βγαίνουν 430).
Volvo S60 MY 2007

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες