Συναγερμός - Αντικλεπτικά Συστήματα

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
vampirmike
T2

Συναγερμός - Αντικλεπτικά Συστήματα

Δημοσίευσηαπό vampirmike » 03 Σεπ 2010, 00:04

παιδια ερωτηση οσο αφορα συναγερμο σε volvo s40 τι προτεινεται και κατα ποσο θα συνχρονιζεται με το ιμοβιλαιζερ?

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Re: Συναγερμός - Αντικλεπτικά Συστήματα

Δημοσίευσηαπό iatroud » 03 Σεπ 2010, 19:19

δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το immo με καμία από τις συμβατές λύσεις που προτείνουν οι επώνυμοι συναγερμοί της αγοράς. ιδιαίτερη σημασία θα προσέδιδα στο θέμα της σωστής και επιμελούς εγκατάστασης, λιγότερο στο υλικό που θα τοποθετηθεί.

υπερδεκαετής πελάτης της MetaSystems θα σου πρότεινα να εξετάσεις τις λύσεις της. στο S40 φοράω ένα από τα μηχανήματά της το τελευταίο 7μηνο, χωρίς πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Υ.Γ. αν κάνεις ένα ψάξιμο στο forum με την λέξη "συναγερμός" θα πέσεις και σε μαρτυρίες άλλων μελών.
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

vampirmike
T2

Δημοσίευσηαπό vampirmike » 03 Σεπ 2010, 21:52

iatroud έγραψε:δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το immo με καμία από τις συμβατές λύσεις που προτείνουν οι επώνυμοι συναγερμοί της αγοράς. ιδιαίτερη σημασία θα προσέδιδα στο θέμα της σωστής και επιμελούς εγκατάστασης, λιγότερο στο υλικό που θα τοποθετηθεί.

υπερδεκαετής πελάτης της MetaSystems θα σου πρότεινα να εξετάσεις τις λύσεις της. στο S40 φοράω ένα από τα μηχανήματά της το τελευταίο 7μηνο, χωρίς πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Υ.Γ. αν κάνεις ένα ψάξιμο στο forum με την λέξη "συναγερμός" θα πέσεις και σε μαρτυρίες άλλων μελών.
το θεμα ειναι οτι τα περισοτερα δεν μπορουν να συνχρονιστουν στο ιδιο υπαρχον χειριστιριο,<δηλαδη εχουν το δικο τους>.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 03 Σεπ 2010, 22:13

στο δικό μου ...... χρησιμοποιείς το εργοστασιακό τηλεχειριστήριο του κλειδιού και στα περισσότερα που έχω δει.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 04 Σεπ 2010, 00:20

στην συντόμευση που σου παρέθεσα παραπάνω αν κάνεις τον κόπο να της ρίξεις μια ματιά θα δεις:
Εικόνα
M750 Εργοστασιακού τηλεχειρισμού
Άμεση σύνδεση και λειτουργία μέσω εργοστασιακού τηλεχειρισμού
€380-€420
http://www.metasystem.gr/products_car_m750.htm

Εικόνα
HPB Εργοστασιακού τηλεχειρισμού
Άμεση σύνδεση και λειτουργία μέσω εργοστασιακού τηλεχειρισμού
€300-€340
http://www.metasystem.gr/products_car_hpb.htm

και τα δύο φοράνε αυτόνομες σειρήνες (νεοδυμίου) που σημαίνει ότι διαθέτουν και δική τους πηγή ρεύματος (επαναφορτιζόμενες μπαταρίες)
www.iatroud.gr

vampirmike
T2

Δημοσίευσηαπό vampirmike » 05 Σεπ 2010, 23:15

να σε καλα φιλε δημητρη θα εξετασω μαλον την 2ρη επιλογη με ενδιαφερη :applause

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 04 Μάιος 2011, 01:25

καλησπέρα:
περιμένω εντος 10 ημέρου ενα C30 D2 απο την AUTOPOINT δυτικής Θεσσαλονικης
αυτό που με απασχολεί είναι οτι έχω δώρο συναγερμό (GT έτσι αόριστα...) και είναι και το μοναδικό δώρο που ζήτησα και πήρα
Και εδώ έχω τις εξής απορίες :
θα έχει φαντάζομαι εξωτερικά μάτια? (και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα...)
θα είναι ενσωματομένος στο κλειδι?
θα έχει αυτόνομή μπαταρία ?
υπάρχουν και άλλα σημεία που πρέπει να προσέξω και ποία ?
δέχομαι συμβουλές μιας και θα είναι το μόνο που αναγκαστικά δεν θα είναι εργοστασιακό.
να διεκδικίσω κάτι άλλο? (έστω κακι τσοντάροντας)
η να μην τον βάλω καθόλου?

ακούω αν θέλετε προτάσεις...

ευχαριστώ,
και καλως σας βρίσκω που λένε

ΥΓ :παντά έλεγα για πλάκα οτι οταν μεγαλώσω θα πάρω volvo (γιατί απλά δεν το πίστευα)
μάλλον μεγάλωσα τελικά... :-)

κώστας
παντά έλεγα για πλάκα οτι οταν μεγαλώσω θα πάρω volvo

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 04 Μάιος 2011, 08:46

Η δική μου απάντηση περιορίζεται στη μία γραμμή:
Κακώς έμπλεξες με after market συναγερμό! Και άλλα μέλη τα οποία είχαν after market συναγερμό χτυπούσαν το κεφάλι τους στον τοίχο...
Μην τον βάλεις καθόλου!!!
Ρίξε μια ματιά και εδώ να δεις τι έπαθε ο φίλος Δικαστής με after market συναγερμό της Cobra παρακαλώ, καθώς και εμπειρία του φίλου kkkostas από το συναγερμό gt...
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04 Μάιος 2011, 09:25

kostis έγραψε:καλησπέρα:
περιμένω εντος 10 ημέρου ενα C30 D2 απο την AUTOPOINT δυτικής Θεσσαλονικης
αυτό που με απασχολεί είναι οτι έχω δώρο συναγερμό (GT έτσι αόριστα...) και είναι και το μοναδικό δώρο που ζήτησα και πήρα
Και εδώ έχω τις εξής απορίες :
θα έχει φαντάζομαι εξωτερικά μάτια? (και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα...) o εργοστασιακός, έχει ένα κεντρικό κόκκινο λαμπάκι υπερύθρων πάνω στο ταμπλό, ο GT δύο αισθητήρες πάνω στις κολώνες που και αντιαισθητικοί είναι και είναι μέσα στο οπτικό σου πεδίο και μπορεί να σου ξεχαρβαλώσουν τις κολώνες πλαστικά
θα είναι ενσωματομένος στο κλειδι? Ναι
θα έχει αυτόνομή μπαταρία ? ΟΧΙ
υπάρχουν και άλλα σημεία που πρέπει να προσέξω και ποία ? Για να τον περάσουν θα σου τρυπίσουν ένα λάστιχο στο χώρο του μοτέρ/καμπίνας θα σου βγάλουν το ταμπλό .... κτλ
δέχομαι συμβουλές μιας και θα είναι το μόνο που αναγκαστικά δεν θα είναι εργοστασιακό.
να διεκδικίσω κάτι άλλο? (έστω κακι τσοντάροντας)
η να μην τον βάλω καθόλου?

ακούω αν θέλετε προτάσεις...

ευχαριστώ,
και καλως σας βρίσκω που λένε

ΥΓ :παντά έλεγα για πλάκα οτι οταν μεγαλώσω θα πάρω volvo (γιατί απλά δεν το πίστευα)

κώστας

Μην τον βάλεις καθόλου ή ζήτα τον εργοστασιακό. καλώς ήρθες ...

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 04 Μάιος 2011, 09:46

Ειναι να σου κατσει που λενε. Εξαρταται κ απο το υλικο κ τον τοποθετη.

Το καλυτερο δωρο ειναι η χρηματικη εκπτωση

(στάλθηκε από το δρόμο)
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04 Μάιος 2011, 09:49

το κόστος του GT που τοποθετούν, δεν πρέπει να τους στοιχίζει, σχεδόν τπτ .... :|
μόνο τις εργατοώρες του προσωπικού.

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 04 Μάιος 2011, 10:07

Καλημέρα,

Στον Σφακιανάκη μου είχαν πει κάτι για 120 € κόστος. Προσωπικά δεν το έβαλα, πήρα τους αισθητήρες aftermarket μόνο (με παρόμοιο κόστος). Ηταν προσφορά-δώρο και τα 2.

Καλωσόρισες!
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 04 Μάιος 2011, 19:31

καταρχήν ευχριστώ για τις απαντήσεις
ο εργοστασιακός ξέρει κανείς αν μπορει να τοποθετηθεί εδώ στο συνεργείο ; και χωρις παρεμβασεις μεγαλές (ανοιγμα ταμπλο και τρύπηματα κτλ)
επίσης ξέρει κανείς το κόστος του εργοστασίακου ;
αυτό που έλεγε στο πίνακα κοστους του αυτοκινήτου΄ήταν 650 € περίπου και για αυτό ζορίστικα να το βάλω.

τελίκα είναι κάτι που χρειάζεται ο συναγερμός ή είναι μόνο για ψυχολογικούς λόγους καθώς το immo.. είναι αρκετό

κώστας

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 04 Μάιος 2011, 20:00

Η τελευταία ερώτησή σου με είχε απασχολήσει (φιλοσοφικά) εδώ και χρόνια.
Τελικά πόσο χρήσιμος είναι ένας συναγερμός? Ιδιαίτερα όταν ακούς κάθε τόσο διάφορους να βαράνε και κανένα να μη βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι.

Ενας φίλος τεχνίτης μου είχε δώσει μια καλή απάντηση.

Σύμφωνα με αυτό, ένα συναγερμός είναι ίσως χρήσιμος α) αν τον ακούς - που σημαίνει ότι δεν πάρκαρες το αυτοκίνητο 3 τετράγωνα παρακάτω.
β) αν μπορείς να ελέγχεις το αυτοκίνητο κάθε φορά που χτυπάει -πχ από το μπαλκόνι και γ) αν είσαι διατεθημένος να κατεβαίνεις κάτω μεσα στα άγρια μεσάνυχτα να κυνηγάς γάτες, πιτσιρίκια και πιθανά ..κλέφτες...

Κατά τα λοιπά αν το αυτοκίνητο γίνει στόχος δεν σε σώζει ούτε ο συναγερμός ούτε το immobilizer. Ενας φίλος έχασε την ΒΜW 316 σπορτ μπροστά από το σπίτι του, παρκαρισμένα στενά ανάμεσα σε 2 άλλα αυτοκίνητα (άρα όχι γερανός) και ούτε συναγερμός χτύπησε, ούτε immo, ούτε μυρουδιά πήρε.

Συνεπώς.... εσύ απόφασίζεις.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

johnas
T2

Δημοσίευσηαπό johnas » 04 Μάιος 2011, 22:16

εγω παντως ειχα βαλει παλιοτετρα συναγερμο εκτος εταιριας με 350 ευρω με ειδιποιηση σε 1,5 χλμ αποσταση και ολα μια χαρα.....αρκετες φορες με ειδοποιουσε και με μικρο ακουμπημα σε παρκαρισμα, αν θες κοιτα και αυτη τη λυση.Οι εταιριες συνηθως βαζουν κινεζικο με 50 ευρω το πολυ!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04 Μάιος 2011, 22:29

Εικόνα

Εικόνα

Volvo S80, φαντάζομαι αντίστοιχο, θα έχει και το νέο S60.

Personal Car Communicator with a heartbeat sensor - Personal security is one of the cornerstones of the Volvo brand image. Launched also with the all new S80, the Personal Car Communicator (PCC), an advanced, pocket-sized control function is like a normal remote control but can do much more than activate locks and alarms. By simply pressing a button the car owner can within a few seconds acquire information about:
- whether the car is locked or unlocked,
- whether the alarm is activated or not,
- whether the alarm is activated and if there is someone in the car, which is registered using a highly sensitive heartbeat sensor and an advanced calculation process.

The information is accessible and relevant as long as the distance between the PCC and the car is within approximately 100 metres. However, the most recent information is stored so that at any time and in any place a check can be made to see if the car was actually locked when it was parked

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 04 Μάιος 2011, 22:43

johnas έγραψε:εγω παντως ειχα βαλει παλιοτετρα συναγερμο εκτος εταιριας με 350 ευρω με ειδιποιηση σε 1,5 χλμ αποσταση και ολα μια χαρα....

έχω δει κάνα δύο τέτοιες λύσεις, το πρόβλημα είναι ότι κυκλοφορούν δεκάδες διαφορετικά συστήματα εκεί έξω! πως καταλήγεις κάπου? πες κάτι πιο συγκεκριμένο (μάρκα, τύπο) μήπως και βοηθηθούμε. στην δική μου περίπτωση (κάτοικος πυκνοκατοικημένης περιοχής, χωρίς χώρο στάθμευσης) είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και με έχει απασχολήσει αρκετά.

δύο περιστατικά όντας σταθμευμένος εντός 500 μέτρων από το σπίτι μου, με το παλαιότερο αυτοκίνητο, στο ένα με χτύπησε κάποιος στο πλάι κι έφυγε (2500€) και παρότι κατάλαβα τον συναγερμό μου δεν πρόλαβα να δω πινακίδα, και στο άλλο μου το άνοιξαν με λοστό (~1500€) χτύπησε συναγερμός (δεν πήρα χαμπάρι) κι έφυγαν μετά από λίγο χωρίς να πάρουν κάτι. πολύ θα ήθελα να με ενημερώνει το μπρελόκ μου για πρόβλημα.

υ.γ. ακόμα περισσότερο βέβαια θα ήθελα να το αντιμετωπίζει! :lol:
www.iatroud.gr

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 05 Μάιος 2011, 01:02

Μην τον βάλεις καθόλου ή ζήτα τον εργοστασιακό. καλώς ήρθες ...[/quote]

μπορει να τοποθετηθεί εδω στο συνεργείο?

να υποθέσω οτι θα είναι στα 600 με 700 €?

johnas
T2

Δημοσίευσηαπό johnas » 06 Μάιος 2011, 17:27

iatroud έγραψε:
johnas έγραψε:εγω παντως ειχα βαλει παλιοτετρα συναγερμο εκτος εταιριας με 350 ευρω με ειδιποιηση σε 1,5 χλμ αποσταση και ολα μια χαρα....

έχω δει κάνα δύο τέτοιες λύσεις, το πρόβλημα είναι ότι κυκλοφορούν δεκάδες διαφορετικά συστήματα εκεί έξω! πως καταλήγεις κάπου? πες κάτι πιο συγκεκριμένο (μάρκα, τύπο) μήπως και βοηθηθούμε. στην δική μου περίπτωση (κάτοικος πυκνοκατοικημένης περιοχής, χωρίς χώρο στάθμευσης) είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και με έχει απασχολήσει αρκετά.

δύο περιστατικά όντας σταθμευμένος εντός 500 μέτρων από το σπίτι μου, με το παλαιότερο αυτοκίνητο, στο ένα με χτύπησε κάποιος στο πλάι κι έφυγε (2500€) και παρότι κατάλαβα τον συναγερμό μου δεν πρόλαβα να δω πινακίδα, και στο άλλο μου το άνοιξαν με λοστό (~1500€) χτύπησε συναγερμός (δεν πήρα χαμπάρι) κι έφυγαν μετά από λίγο χωρίς να πάρουν κάτι. πολύ θα ήθελα να με ενημερώνει το μπρελόκ μου για πρόβλημα.

υ.γ. ακόμα περισσότερο βέβαια θα ήθελα να το αντιμετωπίζει! :lol:

Μετα απο ενα ψαξιμο στην αγορα ειχα βαλει τον ELSER ΜΕ αμφιδρομη σχεση.Ο συναγερμος αυτος με ειχε σωσει τουλαχιστον 3 φορες απο διαφορα ακουμπηματα απο ατζαμηδες, που μου το χτυπουσαν ειτε παρκαροντας ειτε ξεπαρκαροντας, την τελευταια φορα παρκαρισμενος διπλα απο καδο , πεταξε μια κυρατσα σακουλα με σκουπιδια απο τον τριτο οροφο και αφου χτυπησε το τηλεκοντρολ του συναγερμου την προλαβα πριν ριξει και την επομενη!!!!! :dizzy :dizzy
Παντως οι καλυτεροι συναγερμοι στο ειδος τους μεχρι και σημερα ειναι οι CLIFFORD, αλλα ειναι και λιγο πιο ακριβοι. Απο την εμπειρια μου παντως οτι αυτοκινητο και να αγορασω αυτη τη στιγμη θα ξαναβαλω τετοιον συναγερμο χωρις κανενα δισταγμο.Αυτους που βαζουν στις αντιπροσωπιες δεν τους εμπιστευομαι καθολου.Τον συνιστω ανεπιφυλαχτα για ολα αυτα που εγραψα παραπανω, βεβαια αν στο βαλουν στο ματι δεν το γλιτωνεις αλλα αποτρεπεις ολους τους ψιλικατζηδες στην κλεψια αλλα και τους ασχετους που οδηγουν και δεν ξερουν να παρκαρουν και στματανε πανω σου

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 06 Μάιος 2011, 17:32

johnas έγραψε:.. πεταξε μια κυρατσα σακουλα με σκουπιδια απο τον τριτο οροφο και αφου χτυπησε το τηλεκοντρολ του συναγερμου την προλαβα πριν ριξει και την επομενη!!!!!

κορυφαίο!! :vow :doh :lol: πες μου ότι μένεις και καλλιθέα ή έχουν κι αλλού τέτοια συνήθεια?! :lol:
υγ thanx 4 the info :)
www.iatroud.gr

johnas
T2

Δημοσίευσηαπό johnas » 06 Μάιος 2011, 17:35

iatroud έγραψε:
johnas έγραψε:.. πεταξε μια κυρατσα σακουλα με σκουπιδια απο τον τριτο οροφο και αφου χτυπησε το τηλεκοντρολ του συναγερμου την προλαβα πριν ριξει και την επομενη!!!!!

κορυφαίο!! :vow :doh :lol: πες μου ότι μένεις και καλλιθέα ή έχουν κι αλλού τέτοια συνήθεια?! :lol:
υγ thanx 4 the info :)

για καφε Δυτικες συνοικιες στην πλατεια Μπουρναζιου, σε ολες τις περιοχες παντου τα ιδια ζωα :applause :applause

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Viper releases SmartStart for Android devices

Δημοσίευσηαπό iatroud » 08 Μάιος 2011, 01:00

Up until now, anyone with an iPhone or Blackberry and a vehicle with a Viper alarm system could control a range of features from their SmartStart-equipped smartphone. Now Viper is extending that functionality to Google-powered devices through its free app in the Android Marketplace.

Vehicles equipped with the SmartStart hardware can start their engines remotely, pre-warm or pre-cool the insides and, depending on the implementation, lock and unlock doors, pop the trunk and arm their vehicle through their phones. If a baddy cracks the window, an alert is sent to the smartphone and if you've got more than one vehicle equipped with the hardware/software combo, you can keep tabs on all your rides through the system.

www.iatroud.gr

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 08 Μάιος 2011, 15:42

καλησπέρα,
μπορει κανεις να μου εξηγήσει
τι είναι το can bus ?
c30 μπορει να το δεχτεί?
άρχισα να προσανατολίζομαι σε κάτι σε viper ή clifford
δεν βγάζω άκρη ...
θέλω να εχει
διζωνικο αντικραδασμικο
διζωνικο ογκομετρικο
να έχει και can bus (αν στέκει αυτο, δεν εχω καταλάβει και τι ακριβώς είναι, μου είπαν οτι είναι κατι του στύλ οτι ειναι μια πλακέτα που επάνω κουμπόνει όλος ο συναγερμός και μετα αυτην απλά κουμπώνει επάνω στο αυτοκίνητο χωρις πολλες συνδέσεις,)\

θα ήθελα να έχει και start stop και να συνδέεται με κινητο αλλα ανεβαίνει πολύ το budget

δεν βγάζω άκρη.
νομίζω οτι θέλουν να με κοροιδέψουν και να μου φάνε τα λεφτουδάκια μου...
υπάρχει κανείς που έχει βάλει κάτι αντίστοιχο;

help

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 08 Μάιος 2011, 15:54

CAN bus

Το CAN bus είναι ένας σειριακός ψηφιακός τρόπος σύνδεσης του εγκεφάλου με τα υποσυστήματα του αυτοκινήτου, ο οποίος χρησιμοποιεί μόλις 2 καλώδια. Πάνω σε αυτά τα 2 καλώδια είναι συνδεδεδεμένα τα περιφερειακά με σύνδεση συμβατή με CAN bus, όπως έξυπνοι αισθητήρες, μονάδα ηλεκτρονικής ανάφλεξης, υποσύστημα ABS, ενσωματωμένος υπολογιστής ταξιδιού, ελεγκτές φώτων. Εκεί συνδέεται και η διαγνωστική υποδοχή (φίσα), μέσω της οποίας το διαγνωστικό μηχάνημα του συνεργείου μπορεί να πάρει πληροφορίες για την κατάσταση του οχήματος και να εντοπίσει τη βλάβη.

Έτσι, τα αναλογικά περιφερειακά μπορούν να διαθέτουν δικό τους μετατροπέα αναλογικού σε ψηφιακό και μικροελεγκτή, πχ έξυπνοι αισθητήρες και ηλεκτρομηχανικοί ενεργοποιητές (actuators), ώστε οι καλωδιώσεις προς τον εγκέφαλο να είναι καθαρά ψηφιακές. Αυτή η φιλοσοφία απλοποιεί αισθητά την καλωδίωση δίνοντας ταυτόχρονα δυνατότητα για σύνθετες λειτουργίες, ενώ διευκολύνει τη διάγνωση βλαβών.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE% ... E%BF%CF%85
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

johnas
T2

Δημοσίευσηαπό johnas » 08 Μάιος 2011, 21:48

kostis έγραψε:καλησπέρα,
μπορει κανεις να μου εξηγήσει
τι είναι το can bus ?
c30 μπορει να το δεχτεί?
άρχισα να προσανατολίζομαι σε κάτι σε viper ή clifford
δεν βγάζω άκρη ...
θέλω να εχει
διζωνικο αντικραδασμικο
διζωνικο ογκομετρικο
να έχει και can bus (αν στέκει αυτο, δεν εχω καταλάβει και τι ακριβώς είναι, μου είπαν οτι είναι κατι του στύλ οτι ειναι μια πλακέτα που επάνω κουμπόνει όλος ο συναγερμός και μετα αυτην απλά κουμπώνει επάνω στο αυτοκίνητο χωρις πολλες συνδέσεις,)\

θα ήθελα να έχει και start stop και να συνδέεται με κινητο αλλα ανεβαίνει πολύ το budget

δεν βγάζω άκρη.
νομίζω οτι θέλουν να με κοροιδέψουν και να μου φάνε τα λεφτουδάκια μου...
υπάρχει κανείς που έχει βάλει κάτι αντίστοιχο;

help

οταν βαλεις το συναγερμο ενημερωσε μας και εμας για να ξερουμε με λεπτομερειες!!!!!!που τον τοποθετησες και ολα τα σχετικα :-D :-D

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 08 Μάιος 2011, 22:25

ρίξε μια ματιά στον Clifford 50.7X Τιμή: 379€
Εμβέλεια χειριστηρίου 1,5 km με SSTλεπτό 5-button SST 1-Way companion χειριστήριο
Λειτουργία Priority Icon Map όπου εμφανίζει μεγάλα τα εικονίδια
Ενσωματωμένο Turbo Timer
Έξοδος για θερμαινόμενα τζάμια
Σύστημα Comfort
Σύστημα κατά της πειρατίας (VRS)
Revenger® Σειρήνα 6 τόνων
Φωτεινό μπλε LED
Fail-Safe Starter Kill
Anti Grind
Trunk Release plus 3 AUX outputs
Έλεγχος πλαφονιέρας
Car Finder
Silent Mode alarming and disarming
Επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου μέσω mini-USB
Περιέχει 1 LCD 2-Way και 1 5-button χειριστήριο

το συγκεκριμένο κατάστημα είναι στα Τρίκαλα, οπότε η περίπτωσή του φαντάζομαι είναι ενδεικτική εκτός και το πας καμιά βόλτα για στρώσιμο.. :-D
γκούγκλαρε τον συγκεκριμένο να τον βρεις σε κάποιο μαγαζί στην περιοχή σου.

υγ αν τυχόν τον φορέσεις, όπως λέει και ο johnas, θα εκτιμούσαμε να ενημερώσεις και τους υπόλοιπους :-D
Εικόνα
www.iatroud.gr

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 09 Μάιος 2011, 16:33

εννοείται οτι θα ενημερώσω οτι και να φορέσω...
μεχρι τις 20-5-11 όμως που θα πάρω κλειδάκι απο το βαβαβουμ απλά όλες οι συμβουλές δεκτές. :-))

Κώστας

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 09 Μάιος 2011, 22:02

μετα απο μια πρόχειρη ερευνα αγορας.
στο car audio nikou ο οποίος απο όσο καταλάβα είναι και ο κεντρικος εισαγωγές (http://www.caraudionikou.gr) της directed στην Ελλάδα.

1. can bus 120 € (απαραίτητο για να μην κοπούν καλώδια κτλ)
2. τοποθέτηση (εργασία) 100 €

άρα έχουμε 220 € για οποιονδήποτε συναγερμό και σε αυτον προσθέτουμε το πακέτο του συναγερμού που επιλέγουμε, και απο εκει και πάνω χτίζουμε οτι άλλο θέλουμε όπως παράδειγμα ογκομέτρικό 70€

αν για παράδειγμα επιλέξουμε αυτό που πίο πάνω λεεί ο iatroud τον clifford 50.7 με τιμή 379€ έχουμε
1. 120 can bus
2. 100 τοποθέτηση
3. 70 ογκομετρικό
4. 379 clifford 50.7
ΣΥΝΟΛΟ: 669 €
Τελευταία επεξεργασία από kostis σε 09 Μάιος 2011, 23:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 09 Μάιος 2011, 23:02

Κανε εναν κοπο αν δεν βαριεσαι κ παρε ενα τηλ στα τρικαλα. Εχω την αισθηση οτι η τοποθετηση ισως κ ναναι μεσα στην τιμη, αν δεν είναι το διαπραγματεύεσαι. Επισης εχω την εντυπωση, οχι βεβαιοτητα, οτι το καν μπας ειναι κατι που περιεχεται στο αυτοκινητο σου. Οπως ανεφερε ο vrestas παραπανω ειναι η εργοστασιακη καλωδιωση κ οχι κατι που τοποθετειται εξτρα. απλοποιεί έτσι κατά πολύ την διαδικασία της εγκατάστασης.

υγ μετά από ένα πρόχειρο ψάξιμο επίσης, η τιμή αυτή εντός ελλάδας για τον συγκεκριμένο συναγερμό είναι τιμή καταλόγου. είναι ίδια σε πάνω από 3 μαγαζιά. συνεπώς υπολογίζεις ένα τουλάχισον 20% έκπτωση + την εγκατάσταση από την στιγμή που καθήσει πάνω στο καν μπας.

http://www.pancarshop.gr/index.php?targ ... t_id=74271
http://www.hxokinhsh.gr/products/CLIFFO ... CF%82.html
http://www.caraudioxtreme.gr/caralarmclifford.html
http://www.google.gr/search?sourceid=ch ... 9%E2%82%AC
www.iatroud.gr

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 10 Μάιος 2011, 00:59

το can bus είναι ο ανταπτορας
η τιμή καταλόγου είναι 120 €
http://www.directed.gr/directed/index.p ... 07&lang=el
η τιμη από το site του nikou : 85€
http://www.caraudionikou.gr/view_produc ... bsubcat=-1
οι δύο εταιρείες είναι ουσιαστικά μια (η μία είναι εισαγωγικη και η αλλη λιανεμπορίου)

απλά αυτό που κατάλαβα είναι οτι είναι ψιλο- καρτελοποιημένη η αγορά
αφου σε δύο που ρωτησα car audio nikou & carner οι τιμές είναι ίδιες σε υλικά και τοποθέτηση.
θα συνεχίσω να το ψάχνω (και στα τρίκαλα)
θα δούμε...

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 10 Μάιος 2011, 08:30

Εικόνα
Volvo CAN-Bus adaptor (Volvo S40,Volvo V50,Volvo V70) στις 50 λίρες αγγλίας, προ μεταφορικών, αν τελικά χρειάζεται.

υγ δες επίσης http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=5882
www.iatroud.gr

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 10 Μάιος 2011, 15:14

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ DIRECTED:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δέχεται σύστημα ασφαλείας Can Bus.

Αν θέλετε να τοποθετήσετε ένα σύστημα ασφαλείας με extra χειριστήριο τότε θα χρειαστείτε την παρακάτω πλακέτα can Bus.

CAC100: http://www.directed.gr/directed/index.p ... 22&lang=el

Από εκεί και έπειτα μπορεί να τοποθετηθεί οποιοδήποτε σύστημα ασφαλείας που θα επιλέξετε εσείς.

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 11 Μάιος 2011, 20:30

Μιλώντας τώρα απο τηλέφωνο με εξουσιοδοτημένο τοποθετητη της direct στο κέντρο της Θεσσαλονίκης
τιμές τελικές
350 € clifford 50.7 (με δυνατότητα εκκίνισης και turbo timer το οποίο δεν θα τοποθετηθεί τώρα)
50 € ογκομετρικό
400€ χωρις να χρεώνονται εξτρα η τοποθετηση (έτσι κατάλαβα) οι υπολοιποι χρεώνουν γύρω στα 100-120 €

120 € can bus (έδω μαλλόν δεν είναι υποχρεωτικό και μάλλον μπορεί να κουμπώσει πάνω στο αμάξι χωρίς να κοπούν καλώδια κτλ απο όσο μου είπε ο ανθρωπος και μάλλον έχει δίκιο vrestas & iatroud)

πολύ ποιο οικονομικά απο 650 - 670€ που ζητουσαν οι άλλοι

οι τρείς που αναφέρει το site της direct και αυτός των Τρικάλλων δουλέυουν τιμές καρτελ.
ο ένας αυτός στην καλαμαριά δεν μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του.

όποιος ψάχνει τελικά βρίσκει...

με την εγγυηση του αυτοκινήτου θέλω να φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα;;;;;;

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 11 Μάιος 2011, 20:42

μπράβο σου, το ψάξιμο είναι κουραστικό αλλά ανταμείβει. όσο για την εγγύηση δε νομίζω να προκύψει θέμα.. προϋπόθεση η επιτυχής εγκατάσταση.
www.iatroud.gr

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 29 Μάιος 2011, 12:29

πρώτη ενημέρωση :
τοποθέτηση συναγερνού:
Clifford 330.3X
με ογκομετρικό και can bus (το can bus δεν ήταν απαραίτητο αλλα το επέλεξα εγω για να έχω το κεφάλι μου ίσυχο οτι έγινε η μικρότερη δυνατή επάμβαση στο αυτοκίνητο)
οι εντυπωσεις είναι λίγες ακόμη, πάντως δίχνει να είναι ολα OK, θα επανέλθω με λεπτομέρειες ως προς την λειτουργία κτλ.
η τοποθέτηση έγινε στην audioland Θεσσαλονίκη, περιοχή ΟΣΕ, http://www.audioland.gr το site δεν είναι τόσο καλό, αλλά απο κοντά είναι πολυ καλύτερα.
ευγενικότατη συμπεριφορά και επίλυση αποριών, εγω είμαι ευχαριστημένος (μέχρι αυτήν την στιγμή :-)) )
και σε μία έρευνα αγοράς που έκανα είναι απο τους λίγους που δεν παίρνουν extra περαστικά ώς αμοιβη. σου χρεώνει μόνο τα υλικά και αυτα με μία σχετική έκπτωση (κοινώς : δεν σε γδέρνει).

αυτά προς το παρόν

magichris
T2

Δημοσίευσηαπό magichris » 17 Ιουν 2011, 14:20

Καλησπέρα σε όλους
ήρθε και η σείρα μου να ρωτήσω για συναγερμό μιας και το αμάξι θα είναι εδώ σε 15 μέρες και είδη εχω ψάξει για συναγερμούς και θέλω τη γνώμη σας.
έχω καταλήξει ανάμεσα σε 3 εταιρείες:
1.GEMINI
2.COBRA
3.META SYSTEM
Εσείς ποιά εταιρεία μου προτείνεται να διαλέξω;

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 17 Ιουν 2011, 14:39

χωρίς να είμαι ειδικός, βάλε στην λίστα σου και τους elser.
επίσης πριν την επιλογή, συνέκρινε μοντέλα με ίδια χαρακτηριστικά...

πχ, τηλεειδοποίηση, να έχουν ξεχωριστή μπαταρία, αισθητήρας ανύψωσης, can bus κτλ κτλ ......

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 23 Δεκ 2012, 03:01

Καλησπέρα
Και πάλι εδω
Παίζει να ξέρει κανείς κατάστημα (Αθηνα μάλλον) που να πουλά μεταχειρισμενα χειριστήρια κτλ απο συναγερμός ;;

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 23 Δεκ 2012, 12:27

kostis έγραψε:Καλησπέρα
Και πάλι εδω
Παίζει να ξέρει κανείς κατάστημα (Αθηνα μάλλον) που να πουλά μεταχειρισμενα χειριστήρια κτλ απο συναγερμός ;;

Καταρχήν σε τι συναγερμό αναφέρεσαι; Μαγαζία τέτοιου είδους υπάρχουν πολλά και φυσικά και στο e-bay πάλι μπορείς να βρεις. Αλλά πες μας τι συναγερμό φοράει το αμάξι σου...
Συνέχισε και θα μείνεις...

kostis
T2

Δημοσίευσηαπό kostis » 23 Δεκ 2012, 15:58

Jim_C30 έγραψε:
kostis έγραψε:Καλησπέρα
Και πάλι εδω

Καταρχήν σε τι συναγερμό αναφέρεσαι; Μαγαζία τέτοιου είδους υπάρχουν πολλά και φυσικά και στο e-bay πάλι μπορείς να βρεις. Αλλά πες μας τι συναγερμό φοράει το αμάξι σου...

Φοραώ εναν clifford 330.3x
Το χειριστήριο το καλό έχασα με την τηλειδοποίηση 7351x
Ψάχνω e-bay, και στην καλύτερη μου βγαίνει 80€ (60 + 20 μεταφορικά)
Στην Ελλάδα μου βγαίνει 110 στην καλύτερη
Και λέω μήπως βρω κανένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση κτλ

:dizzy

Andreas2015
T2

Δημοσίευσηαπό Andreas2015 » 10 Μαρ 2015, 13:25

Καλησπέρα φίλε.

Κόστος συναγερμού Volvo S 40 ( Sfakianakis) : 555€ τοποθετημένος
Κόστος συναγερμού META ( Volvo βΕΛΜΑΡ ) : 170€ Τοποθετημένος

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 30 Μαρ 2015, 22:34

Σκέφτομαι να βάλω στο V40 D2 μοντέλο 2015, ένα συναγερμό μάρκας Viper 5706. Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για συμβατότητα με το αμάξι, προγραμματισμό του κλειδιού στον συναγερμό και γενικά τυχόν προβλήματα που έχει αυτή η μάρκα στα Volvo?

Kristianstad
D2

Δημοσίευσηαπό Kristianstad » 31 Μαρ 2015, 10:56

Kostas244 έγραψε:Σκέφτομαι να βάλω στο V40 D2 μοντέλο 2015, ένα συναγερμό μάρκας Viper 5706. Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για συμβατότητα με το αμάξι, προγραμματισμό του κλειδιού στον συναγερμό και γενικά τυχόν προβλήματα που έχει αυτή η μάρκα στα Volvo?

Δεν προγραμματίζεται κλειδί σε καμία περίπτωση.
ο συναγερμός συνδέεται σε συγκεκριμένες εισόδου του canbus και όταν εσύ από το κλειδί δώσεις εντολή κλειδώματος, το canbus ενεργοποιεί τον συναγερμό.
Εγώ έβαλα Gemini, δεν ξέρω για τον Viper. Να προσέξεις τον τοποθετητή- μη σου αρχίσει να σου κόβει καλώδια από πλεξούδα - υπάρχουν ειδικές φύσες για να γίνει καθαρή δουλειά.
Κόστος;

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 31 Μαρ 2015, 18:59

Παράγγειλα από ebay (αμερική) καινούριο στα 250 euro και πληρωμένα εκτελωνιστικά. Εδώ που κοίταξα το ίδιο μοντέλο πάει στα 449 (κοινώς σχεδόν μισή τιμή).
Θα ρωτήσω να μου τον εγκαταστήσουν στο εξουσιοδοτήμένο συνεργείο ώστε να αποφύγω να βάλουν το 'δώρο' όταν έρθει το αμάξι.

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 31 Μαρ 2015, 19:01

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: sotosgr και 28 επισκέπτες