Συναγερμός - Αντικλεπτικά Συστήματα

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Kristianstad
D2

Re: Συναγερμός - Αντικλεπτικά Συστήματα

Δημοσίευσηαπό Kristianstad » 01 Απρ 2015, 10:17

Kostas244 έγραψε:Παράγγειλα από ebay (αμερική) καινούριο στα 250 euro και πληρωμένα εκτελωνιστικά. Εδώ που κοίταξα το ίδιο μοντέλο πάει στα 449 (κοινώς σχεδόν μισή τιμή).
Θα ρωτήσω να μου τον εγκαταστήσουν στο εξουσιοδοτήμένο συνεργείο ώστε να αποφύγω να βάλουν το 'δώρο' όταν έρθει το αμάξι.

Νομίζω πως οι εξουσιοδοτημένοι απλά το δίνουν σε ηλεκτρολόγους/εγκαταστάτες. Δεν το κάνουν οι ίδιοι. Τσέκαρέ το!
Μεγειά σου!

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 01 Απρ 2015, 22:20

Έχει κανείς εγκαταστήσει πρόσφατα σε V40 after market συναγερμό? Αν ναι, ποιο can-bus interface σας εγκατέστησαν?

To μοναδικό που βρήκα και έχει το συγκεκριμένο μοντέλο με ενημερωμένο firmware είναι της Ampire CAC200.
Σε συναγερμό μάρκας Viper το αντίστοιχο συμβατό interface είναι το DBALL2, για το οποίο όμως δε βρήκα να έχει συμβατότητα με Volvo V40.

Έχεις κανείς σχετική εμπειρία? Παίζει τελικά ρόλο το είδος του interface ή όλα κάνουν την ίδια δουλειά?

Kristianstad
D2

Δημοσίευσηαπό Kristianstad » 01 Απρ 2015, 23:04

Kostas244 έγραψε:Έχει κανείς εγκαταστήσει πρόσφατα σε V40 after market συναγερμό? Αν ναι, ποιο can-bus interface σας εγκατέστησαν?

To μοναδικό που βρήκα και έχει το συγκεκριμένο μοντέλο με ενημερωμένο firmware είναι της Ampire CAC200.
Σε συναγερμό μάρκας Viper το αντίστοιχο συμβατό interface είναι το DBALL2, για το οποίο όμως δε βρήκα να έχει συμβατότητα με Volvo V40.

Έχεις κανείς σχετική εμπειρία? Παίζει τελικά ρόλο το είδος του interface ή όλα κάνουν την ίδια δουλειά?

Όπως σου είπα εγω έκανα σχετική εγκατάσταση αλλά την έκανα σε ηλεκτρολόγο που ειδικεύεται σε αυτά τα θέματα. Δεν ξέρω όμως ποιό interface έβαλε.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 02 Απρ 2015, 18:28

Kostas244 έγραψε:Έχει κανείς εγκαταστήσει πρόσφατα σε V40 after market συναγερμό? Αν ναι, ποιο can-bus interface σας εγκατέστησαν?

Πήγαινε σε κάποιον που ασχολείται μόνο με συναγερμους να στο τοποθέτηση.
Όταν το πήρες έπρεπε να ρωτήσεις αν ταιριάζει σε v40.

@Kristianstad πες μας εντυπώσεις από τον Gemini, έχει αντικραδασμικο;

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 02 Απρ 2015, 20:42

Έχω την εντύπωση ότι όλοι αυτοί οι νέοι συναγερμοί είναι συμβατοί με κάθε μοντέλο. Το κρίσιμο είναι να βρεις την κατάλληλη CANBUS interface/bypass που εξαρτάται από τη συνδεσμολογία κάθε αυτοκινήτου (με κάθε επιφύλαξη βέβαια).

Kristianstad
D2

Δημοσίευσηαπό Kristianstad » 03 Απρ 2015, 10:29

mco έγραψε:

Πήγαινε σε κάποιον που ασχολείται μόνο με συναγερμους να στο τοποθέτηση.
Όταν το πήρες έπρεπε να ρωτήσεις αν ταιριάζει σε v40.

@Kristianstad πες μας εντυπώσεις από τον Gemini, έχει αντικραδασμικο;

Δεν θυμάμαι το μοντέλο, έχω το κουτί στο σπίτι πρέπει να θυμηθώ να το δω.
Δεν ξέρω για το αντικραδασμικό - ξέρω ότι είχε ειδικές οδηγίες για σύνδεση με το canbus του volvo και δουλεύει άψογα. Μπορείς να το παραμετροποιήσεις μόνος σου μέσω ενός φις που σου δίνουν μαζί με την αγορά. Δεν έβαλα συναγερμό με τηλεειδοποίηση - στη μοτό έχω βάλει τέτοιο και όταν είναι στο γκαραζ προφανώς δεν παίζει. Και επειδή auto/moto είναι 22 ώρες την ημέρα σε γκαραζ (σπίτι κ δουλειά) δεν έχει νόημα.

Η τοποθέτηση έγινε χωρίς να κοπεί/πειραχτεί τίποτα. Πάω σε πολύ καλό μου φίλο που έχει σχετικό κατάστημα και είναι ψείρας. Χρησιμοποιήθηκαν υφιστάμενες βάσεις στο χώρο του κινητήρα, σε σημείο που δεν φαίνονται για τη σειρήνα, ενώ η μονάδα τοποθετήθηκε κάπου χωρίς να πειραχτεί το αυτοκίνητο. Καλώδια αισθητήρων (ρανταρ καμπίνας) τοποθετήθηκαν σε ειδικό λεπτό αφρολέξ για να μην τρίζουν (είπαμε είμαι περίεργος) χωρίς να ξηλωθεί καμία επένδυση! Γενικά από την τοποθέτηση είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Στα της λειτουργίας: Ενεργοποιείται/απενεργοποιείται από το κλείδωμα του αυτοκινήτου. Συνεργάζεται μια χαρά με το canbus. Για παράδειγμα μόλις πατήσω το μπουτόν για άνοιγμα του μπαγκαζ, απενεργοποιείται ο συναγερμός. Το powerlock εξακολουθεί και υπάρχει, όπως και οι οπτικές (και πλέον και ηχητικές) ενδείξεις για το κλείδωμα.
Δεν έχω κάποιο παράπονο!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 03 Απρ 2015, 15:12

Χτύπα το τζάμι για να δεις αν έχει αντικραδασμικο.
Αν έχει να το ρυθμίσεις να μην είναι πολύ ευαίσθητο...

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 13 Ιουν 2015, 19:52

Τη μεθεπόμενη βδομάδα έχω κλείσει ραντεβού για τοποθέτηση συναγερμού στο V40 μου.

Επέλεξα τον Viper 5706, ο οποίος διαθέτει διζωνικό κραδασμικό (βασικός σένσορας).
Επίσης προμηθεύτηκα 3 επιπλέον σένσορες (διζωνικό ογκομετρικό, ανύψωσης αυτοκινήτου και θραύσης κρυστάλλων).
Απαραίτητος εξοπλισμός για την τοποθέτηση του συναγερμού είναι το interface της Ampire (μοντέλο CAC-200).

Κόστος Εγκατάστασης: 80 ευρώ
Κόστος Interface: 120 ευρώ
Κόστος συναγερμού Viper 5706: 250 ευρώ (ebay)
Κόστος των sensors: Ογκομετρικό (30 ευρώ από Amazon), Ανύψωσης αυτοκινήτου (30 ευρώ από Amazon), Θραύσης Κρυστάλλων (25 ευρώ από Amazon)

Συνολικό κόστος εγκατάστασης: 535 ευρώ

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Ο εγκαταστάτης είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Directed, συνεπώς είναι έμπειρος στην τοποθέτηση αυτής της μάρκας συναγερμών.

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 26 Ιουν 2015, 17:42

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις σήμερα έκανα την εγκατάσταση (σε V40) του συναγερμού και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Η τοποθέτηση έγινε άψογα και πολύ προσεχτικά χωρίς να πειραχτούν καλώδια κλπ. Τοποθετήθηκαν συνολικά 4 αισθητήρες (shock sensor, tilt sensor, glass brake sensor, dual zone motion sensor).
Κόστος τοποθέτησης: 80 ευρώ.

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm για περισσότερες λεπτομέρειες.

Άβαταρ μέλους
geodim
T2

Δημοσίευσηαπό geodim » 23 Νοέμ 2015, 05:37

Εχω βάλει το παλιότερο μοντέλο με τηλεειδοποίηση της viper και είναι άριστο , με cac200 η cac100 δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά , απλά εμένα μου σπαταλούσε αρκετή ενέργεια και αναγκαστικά αν έμενε , το αμάξι 3 μέρες γκαράζ το έβαζα για λίγο μπροστά , εδώ και 2 χρόνια που δουλεύει συνέχεια δεν έχω θέμα .

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 08 Ιαν 2016, 18:33

Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος στο φόρουμ και εγω αφού την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα το V40 d2 και μέχρι τώρα είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το αυτοκίνητο. Επειδή τον προηγούμενο Ιούνιο κάποιοι ελαφροχέρηδες μου σηκώσανε το Avensiw 1.8 του 2010 έχω πάθει ένα πατατράκ σχετικά με την ασφάλεια του καινούργιου μου αυτοκινήτου. Το σίγουρο είναι ότι αν είναι να στο πάρουν θα στο πάρουν ωστόσο πρέπει να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε μπας και κοιμόμαστε λίγο το βράδυ. Στο δια ταύτα λοιπόν: Ενδιαφέρομαι για αντικλεπτικό σύστημα που να συνδυάζεται με GPS. Το κόψε ράψε στις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου δεν τις συζητάμε φυσικά.....Έχει κανείς να προτείνει τίποτα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 08 Ιαν 2016, 20:34

kseslogiastos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος στο φόρουμ και εγω αφού την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα το V40 d2 και μέχρι τώρα είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το αυτοκίνητο. Επειδή τον προηγούμενο Ιούνιο κάποιοι ελαφροχέρηδες μου σηκώσανε το Avensiw 1.8 του 2010 έχω πάθει ένα πατατράκ σχετικά με την ασφάλεια του καινούργιου μου αυτοκινήτου. Το σίγουρο είναι ότι αν είναι να στο πάρουν θα στο πάρουν ωστόσο πρέπει να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε μπας και κοιμόμαστε λίγο το βράδυ. Στο δια ταύτα λοιπόν: Ενδιαφέρομαι για αντικλεπτικό σύστημα που να συνδυάζεται με GPS. Το κόψε ράψε στις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου δεν τις συζητάμε φυσικά.....Έχει κανείς να προτείνει τίποτα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα,

Θα σου πρότεινα ό,τι έχω εγκαταστήσει στο δικό μου (Viper 5706 και interface CAC-200). Το σύστημα λειτουργεί πλήρως με τα μοντέλα του 2015. Πρακτικά η δυσκολία είναι στην εύρεση του σωστού interface που είναι συμβατό με το εκάστοτε μοντέλο. Στο site της Ampire, θα βρεις τον κάτωθι ενημερωμένο κατάλογο των αυτοκινήτων που υποστηρίζονται και την αντίστοιχη συνδεσμολογία.
http://pdf.ampire.de/ampire/CAC200_englisch.pdf
Χρησιμοποιώντας μόνο το τηλεκοντρόλ του συναγερμού κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις και ενεργοποιείς/απενεργοποιείς ταυτόχρονα το συναγερμό. Το κλειδί σου απλά το χρησιμοποιείς για να ξεκινήσεις τον κινητήρα. Τέλος, το αντίστοιχο GPS που μπορείς να βάλεις είναι το Viper-Smart-Start που είναι πλήρως συμβατό με τον ανωτέρω συναγερμό. Απαιτείται ετήσια συνδρομή (γύρω στα 80 ευρώ). Έχεις ειδοποίηση στο κινητό σου, όπως επίσης και πλήρη λειτουργικότητα μέσω κινητού (ανεξαρτήτως απόστασης - όλα γίνονται μέσω του δικτύου τηλεφωνίας)
Ψάξε ebay να τα αγοράσεις (μισή τιμή) γτ αν πας από εδώ, δεν το γλιτώνεις το 1000άρικο...

Αν θες εγκαταστάτη, στείλε μου pm να σου πω πού να πας. Είναι πολύ καλός, προσεχτικός και αρκετά φθηνός σχετικά με άλλους. Είναι εξουσιοδοτημένος της Directed...

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 08 Ιαν 2016, 21:15

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα πάει κανένα χιλιαρικο λες απο Ελλάδα? Μου φαίνεται θα βάλω την πεθερά μου στο πορτμπαγκάζ να το φυλάει το αμάξι...Πέρα από την πλάκα θα το ψάξω και αν χρειαστεί θα σου στείλω pm να με κατατοπίσεις για το που....

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 08 Ιαν 2016, 21:36

kseslogiastos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα πάει κανένα χιλιαρικο λες απο Ελλάδα? Μου φαίνεται θα βάλω την πεθερά μου στο πορτμπαγκάζ να το φυλάει το αμάξι...Πέρα από την πλάκα θα το ψάξω και αν χρειαστεί θα σου στείλω pm να με κατατοπίσεις για το που....

Σκέψου τα εξής: Viper 5706 από Ελλάδα 399 ευρώ
Interface CAC-200: 99 ευρώ
Viper-Smart-Start: 299 ευρώ
Πρόσθετοι αισθητήρες (διζωνικό ογκομετρικό, ανύψωσης, θραύσης κρυστάλλων): 59ευρώ +59 ευρώ + 29 ευρώ= 147 ευρώ

Σύνολο: 944 ευρώ... και ακόμα δε σου έβαλα το κόστος εγκατάστασης...

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 08 Ιαν 2016, 21:47

Με μια ματιά στο ebay το Viper 5706 έχει τα μισά λεφτά περίπου. Μπορούμε να κάνουμε αγορές από εκεί όμως με τα capital control?

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 08 Ιαν 2016, 21:54

ναι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά να επιλέξεις πωλητή που παρέχει Customs services and international tracking provided. Με αυτό τον τρόπο, πληρώνεις τα εκτελωνιστικά τα οποία είναι αμελητέα σε σχέση με αυτά που θα σου ζητήσουν αν έρθει στο αεροδρόμιο και δεν τα έχεις προπληρώσει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα εκτελωνιστικά θα σου πάνε περίπου 40 ευρώ. Αν το ρισκάρεις και βρεις πωλητή που δε σου παρέχει προπληρωμή εκτελωνιστικών, από τη μία θα αγοράσεις φθηνότερα το συναγερμό αλλά θα ρισκάρεις να πληρώσεις τα μαλλιά σου όταν έρθει εδώ.

Με το global shipping είσαι ξεγνοιαστος ότι θα έρθει σπίτι σου (συνήθως με UPS) και δε θα πληρώσεις τπτ...

Αν τα ψάξεις όλα ένα-προς-ένα προσεκτικά θα τα αογράσεις όλα μισή τιμή...

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 08 Ιαν 2016, 22:02

:vow

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 09 Ιαν 2016, 15:21

kseslogiastos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα πάει κανένα χιλιαρικο λες απο Ελλάδα? Μου φαίνεται θα βάλω την πεθερά μου στο πορτμπαγκάζ να το φυλάει το αμάξι...Πέρα από την πλάκα θα το ψάξω και αν χρειαστεί θα σου στείλω pm να με κατατοπίσεις για το που....

Ή κάνεις μια μικτή με ολική μερική κλοπή και τελείωσες.
Άλλο Avensis άλλο V40.

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 09 Ιαν 2016, 16:38

Ποια είναι η διαφορά mco? Και τα 2 αυτοκίνητα είναι. Άσε που το Avensis ήταν και κάτά 4000 πιο ακριβό.

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 09 Ιαν 2016, 16:53

kseslogiastos έγραψε:Ποια είναι η διαφορά mco? Και τα 2 αυτοκίνητα είναι. Άσε που το Avensis ήταν και κάτά 4000 πιο ακριβό.

Όπως ανέφερες και στην Αρχή αν είναι να στο πάρουν ...θα το πάρουν.

Μια καλή ασφάλεια κλοπής και ακόμα καλύτερα μεικτή όπως έγραψε ο MCO και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παντού και πάντα!
Volvo V40 CC T4 Auto Polestar MY13 Driver Support Pack (ACC-CWA-BLIS-DAC-AHB-CTA)

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 09 Ιαν 2016, 17:09

TOMCAT θα σου περιγράψω (σε περίπτωση που δε γνωρίζεις) την διαδικασία μέχρι να πάρω την αποζημίωση:

20 Ιουνίου μου κλέβουν το αυτοκίνητο.
10 μέρες αργότερα (εγάσιμες) έλαβα από την αστυνομία το απόσπασμα του βιβλίου συμβάντων για να το παραδώσω στην ασφάλεια για να ξεκινήσει η διαδικασία της αποζημίωσης.
Μετά έπρεπε να περάσουν 3 μήνες για να μου δώσει η αστυνομία άλλη βεβαίωση ότι δεν βρέθηκε το αυτοκίνητο ώστε να το ξαναστείλω στη ασφάλεια και ναμπει το θέμα της αποζημίωσης σε τελική ευθεία.
Πέρασε άλλη μια εβδομάδα να μαζέψω τα υπόλοιπα έγγραφα που απαιτούνταν (μεταξύ των οποίων και μια συμβολαιογραφική πράξη προς την ασφαλιστική που την πλήρωσα εγω).
Άλλος ένας μήνας μέχρι το κονκλάβιο της ασφαλιστικής να μου κάνει την πρώτη προσφορά αποζημίωσης (την οποία δεν δέχτηκα)
+1 μήνας μπόνους μέχρι να συμφωνήσω στο τελικό ποσό αποζημίωσης.

Με λίγα λόγια και μέχρι να αποφασίσω γαι το τιθα κάνω (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) φτάσαμε από τον Ιούνιο του '15 στον Ιανουάριο του '16

Και μέσα σε όλο αυτό, επειδή είχα ολική-μερική κλοπή, με έτρωγε το άγχος: θατο βρούν δεν θα το βρούν και αν το βρουν σε τι κατάσταση θα είναι?
Στο VOLVO έκανα πάλι ολική μερική γιατί η μεικτή ήταν ένα 500ρικο το εξάμηνο :doh

Απλά ΕΛΠΙΖΩ με ένα καλό συναγερμό - gps να το προλάβω το κακό........για να μην ξαναπεράσω τα ίδια.

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 09 Ιαν 2016, 17:37

kseslogiastos έγραψε:TOMCAT θα σου περιγράψω (σε περίπτωση που δε γνωρίζεις) την διαδικασία μέχρι να πάρω την αποζημίωση:

20 Ιουνίου μου κλέβουν το αυτοκίνητο.
10 μέρες αργότερα (εγάσιμες) έλαβα από την αστυνομία το απόσπασμα του βιβλίου συμβάντων για να το παραδώσω στην ασφάλεια για να ξεκινήσει η διαδικασία της αποζημίωσης.
Μετά έπρεπε να περάσουν 3 μήνες για να μου δώσει η αστυνομία άλλη βεβαίωση ότι δεν βρέθηκε το αυτοκίνητο ώστε να το ξαναστείλω στη ασφάλεια και ναμπει το θέμα της αποζημίωσης σε τελική ευθεία.
Πέρασε άλλη μια εβδομάδα να μαζέψω τα υπόλοιπα έγγραφα που απαιτούνταν (μεταξύ των οποίων και μια συμβολαιογραφική πράξη προς την ασφαλιστική που την πλήρωσα εγω).
Άλλος ένας μήνας μέχρι το κονκλάβιο της ασφαλιστικής να μου κάνει την πρώτη προσφορά αποζημίωσης (την οποία δεν δέχτηκα)
+1 μήνας μπόνους μέχρι να συμφωνήσω στο τελικό ποσό αποζημίωσης.

Με λίγα λόγια και μέχρι να αποφασίσω γαι το τιθα κάνω (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) φτάσαμε από τον Ιούνιο του '15 στον Ιανουάριο του '16

Και μέσα σε όλο αυτό, επειδή είχα ολική-μερική κλοπή, με έτρωγε το άγχος: θατο βρούν δεν θα το βρούν και αν το βρουν σε τι κατάσταση θα είναι?
Στο VOLVO έκανα πάλι ολική μερική γιατί η μεικτή ήταν ένα 500ρικο το εξάμηνο :doh

Απλά ΕΛΠΙΖΩ με ένα καλό συναγερμό - gps να το προλάβω το κακό........για να μην ξαναπεράσω τα ίδια.

Οκ αντιλαμβάνομαι την ταλαιπωρία σου, δεν το συζητάμε αυτό!
Αλλά εδώ είναι και το κομμάτι της καλής ασφαλιστικής εταιρίας..που σίγουρα δεν θα είναι η οικονομικότερη προσφορά.
Επιπλέον (δυστυχώς) έχεις και εμπειρία να αναγνωρίσεις τους όρους στα συμβόλαια σε αυτό το κομμάτι.

Τέλοσπάντων σε αυτά δεν υπάρχει μοναδική λύση, απλώς και το GPS Tracking πλέον αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα με
φτηνούς GPS jammers (υπάρχουν συσκευές που μπαίνουν ακόμα και στον αναπτήρα) οπότε πάλι είσαι εκτεθειμένος.

http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-JAMMER-SIGNAL-BLOCK-ANTI-TRACKER-ANTI-TRACKER-Storsender-STALKING-CASE-NEW-/131694323304?hash=item1ea997e668:g:JLgAAOSw7FRWaFx7
Volvo V40 CC T4 Auto Polestar MY13 Driver Support Pack (ACC-CWA-BLIS-DAC-AHB-CTA)

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 09 Ιαν 2016, 18:46

Σε κάθε δράση υπάρχει αντίδραση τι να πεις....Όλα αυτα τα κάνουμε για να κοιμόμαστε λίγο ήσυχοι.......

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 09 Ιαν 2016, 22:02

kseslogiastos έγραψε:Ποια είναι η διαφορά mco? Και τα 2 αυτοκίνητα είναι. Άσε που το Avensis ήταν και κάτά 4000 πιο ακριβό.

Άλλο Toyota και άλλο volvo και δει 40αρι.
Τι εμπορικότητα έχει το ένα και τι το άλλο;
Βάλε ένα συναγερμό και είσαι ok, όπως είπες και εσύ αν το σταμπαρουν άστο...
Φίλου μου πήραν Ε92 Μ μέσα από ΚΛΕΙΣΤΟ Parking...

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 13 Ιαν 2016, 13:26

mco από αυτά που έχω δει στον δρόμο και έχω διαβάσει στα περιοδικά η volvo και δει (μου άρεσε αυτό λέω να στο κλέψω :-P ) μαι χαρά εμπορικότητα έχει τα τελευταία 2-3 χρόνια. Αν κρίνουμε και το πόσο κοστίζει μια αντλία πετρελαίου ή ένα :swear φιλτρο dpf και γενικότερα τα ανταλλακτικά των πετρελαιοκινητήρων νομίζω ότι λουκουμάκι θα ήταν για αυτούς που αγοράζουν αυτοκίνητο με 5 δάχτυλα :chair . Άλλωστε δε νομίζω το Avensis να κυκλοφορεί ατόφιο πουθενά εκτός αν βγήκε έξω (προς βορρά μεριά). Εδω λοιπόν έχουμε την κλασσική περίπτωση: Κάηκες στο χυλό? Φυσάς και το γιαούρτι....

Υ.Γ (καλά έ την βρίσκω πολύ με τα Υ.Γ): Θεωρώ τα VOLVO ανώτερα ποιοτικά από τα TOYOTA (μπορεί και να κάνω λάθος :q ) παρόλο που το δικό μου είναι ένα ταπεινό,μικρό και καταφρονεμένο V40......

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 13 Ιαν 2016, 14:04

Παιδιά έχει κανείς άποψη για το παρακάτω σύστημα?

http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=910177

Μην παρεξηγηθώ, δεν κάνω διαφήμιση του καταστήματος, η επιλογή του λινκ είναι τυχαία (πρώτη στην λιστα)

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 13 Ιαν 2016, 19:33

Καλα ειναι ολα αυτα, αλλα ακριβα και οι "ενημερωμενοι εππαγγελματιες" εχουν λυσεις...
Βαλε ενα φθηνο GPS tracker http://www.skroutz.gr/c/614/gps_tracker ... racker+car
Πηγεναι και σε ενα "γατονι" ηλεκτρολογο να σου βαλει ενα κρυφο διακοπτακι, και εισε μια χαρα!
Δεν θελει παραπανω σκασιλα, αν ειναι ναρθει θε ναρθει, αλλιως θα προσπερασει...
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

kseslogiastos
T2

Δημοσίευσηαπό kseslogiastos » 13 Ιαν 2016, 19:49

Εμένα πέρασε αλλά δεν προσπέρασε.... :doh

giorgosz
T2

Δημοσίευσηαπό giorgosz » 25 Ιουν 2017, 13:19

Ερωτήσεις για τον μαμά συναγερμό σε Volvo v40 CC.
1. Έχει αντικραδασμικό?
2. Όταν χτυπάει, χτυπάει μαζί με τη σειρήνα και η κόρνα?
V40 CC d2 bright silver MY15

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες