Ρύθμιση Δέσμης Φώτων

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
fparis
T2

Ρύθμιση Δέσμης Φώτων

Δημοσίευσηαπό fparis » 08 Νοέμ 2010, 20:58

Καλησπέρα σε όλους

Έχω εδώ και 3 μέρες ένα V50 στο οποίο η δέσμη των φώτων είναι χαμηλά και αντιμετωπίζω πρόβλημα το βράδυ.
Ρύθμιση από μέσα δεν γίνεται. Είδα ότι έχει δύο λευκά βιδάκια πίσω από τα φωτιστικά σώματα, με ένα καρυδάκι 6χιλ τα γύρισα αλλά κατάφερα να τα κουνήσου κατά πλάτος.
Ξέρει κανείς πως ρυθμίζω κατά ύψος;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Re: Ρύθμιση Δέσμης Φώτων

Δημοσίευσηαπό koh » 08 Νοέμ 2010, 22:41

fparis έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

Έχω εδώ και 3 μέρες ένα V50 στο οποίο η δέσμη των φώτων είναι χαμηλά και αντιμετωπίζω πρόβλημα το βράδυ.
Ρύθμιση από μέσα δεν γίνεται. Είδα ότι έχει δύο λευκά βιδάκια πίσω από τα φωτιστικά σώματα, με ένα καρυδάκι 6χιλ τα γύρισα αλλά κατάφερα να τα κουνήσου κατά πλάτος.

Γειά σου φίλε fparis αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και έβγαλα τα φανάρια ξεβίδωσα τους ρεγουλατόρους τους έριξα αντισκωριακό και μετά δούλεβαν μια χαρά και έτσι λύθηκε το πρόβλημα.Δοκίμασέ το και πες μου.
VOLVO S40 FOR LIFE

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 08 Νοέμ 2010, 23:45

Καλησπέρα! Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν. Η ρύθμιση της δέσμης γίνεται είτε με τα βιδάκια είτε μέσω VIDA. Πάντως αξίζει να ρίξεις μια ματιά στο τόπικ που σου παρέθεσα...
Ελπίζω να βρεις τη λύση! ;-)
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 09 Νοέμ 2010, 11:05

To VIDA κανει την ηλεκτρικη ρυθμιση..Τα ορια ομως μπορεις να τα ρυθμισεις με την κυκλωμενη βιδα της φωτο
Εικόνα

Ο vrestas τα εχει σηκωσει και ολα μια χαρα...Ας μας πει ποσες στροφες..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 09 Νοέμ 2010, 12:17

Αν έχεις ακόμα εγγυηση να πάς σε συνεργείο να στα ρυθμίσουν. Εγώ έκανα διαγνωστικό ελεγχο μόνος μου με το κόλπο του volvozeus(κρατα πατημενο το κουμπι read και πάτα γρηγορα το πισω φως ομιχλης να δεις αν βγαζει καποιο σφάλμα) και είχε αποθηκευμενο σφάλμα στα ηλεκτρονικα. Πηγα σε συνεργειο και ειπα για ρυθμιση και μου ειπαν βεβαιως. Μπηκα στο συνεργειο(ο ιδιοκτητης με κοιταζε με μισο ματι) και τα ελεγα με τον ηλεκτρολογο και του εδειξα πως υπαρχει αποθηκευμενο σφάλμα στην ecu. Ο ηλεκτρολογος εβρισκε προβλημα, ρυθμιζε τα φωτα μεσω vida και επιτοπου τα φωτα επειδη βρίσκαν σφάλμα κανα reset και πεφταν πολυ χαμηλά και επρεπε παλι α ρυθμιστουν. Τελικα έβγαλε ακρη τα ρυμισε μεσω vida αλλα και παλι ηταν πολυ χαμηλά. Μετα εβαλε ενα μηχανημα στο καθε φαναρι που κοιταζε την δεσμη του φαναριου και χειροκινητα ρυθμιζε το υψος,ποσες στροφες εκανε δεν ξερω αλλα μαλλον θελει μπολικες για να ανεβει , 3 περιστροφες σιγουρα. Στο τέλος ήθελαν να πληρωσουν αλλα τους ειπα πως δεν πρεπει να πληρωσω γιατι υπηρχε σφάλμα στην ηλεκτρονικη μονάδα και ετσι την γλίτωσα. Η ολη διαδικασια πηρε περιπου μισή ωρα.Το αποτελεσμα καλό αν και μερικες φορές εχω καποιες ενστασεις, σε μερικες κατηφορες τα φωτα πεφτουν χαμηλα. πριν τα ρυθμισω ηταν αδυνατο να οδηγησεις το βράδυ.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

fparis
T2

Δημοσίευσηαπό fparis » 09 Νοέμ 2010, 12:27

VolvoZeus έγραψε:To VIDA κανει την ηλεκτρικη ρυθμιση..Τα ορια ομως μπορεις να τα ρυθμισεις με την κυκλωμενη βιδα της φωτο
Εικόνα

Ο vrestas τα εχει σηκωσει και ολα μια χαρα...Ας μας πει ποσες στροφες..

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων. :respect

Το βιδάκι αυτό είναι που ρύθμισα εχθές αλλά το αποτέλεσμα ήταν να κινούνται δεξιά και αριστερά τα φώτα.
Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο από την Volvo Σφακιανάκης, δεν έχει εγγύηση.
Μάλλον θα κανονίσω να το πάω κάποια στιγμή να το φτιάξουν, μιας και το έχω 4 μέρες μόνο. Και εννοείται χωρίς χρέωση.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 09 Νοέμ 2010, 13:03

Στην ecm μαλλον ηταν το σφαλμα,δεν θυμάμαι καλά.
Για τα αυτορυθμιζομενα μιλάμε bi-xenon,αλλιως σηκωναμε το δεικτη και τελειωσε η υποθεση
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

baltasar
T2

Δημοσίευσηαπό baltasar » 09 Νοέμ 2010, 14:34

Το κάθε φως έχει δύο ρεγουλατόρους (τα λευκά βιδάκια), το πιο πίσω είναι για το δεξιά-αριστερά και το μπροστά (το οποίο είναι και πιο βαθιά και θέλει καρυδάκι με αρκετή προέκταση)
είναι για τη ρύθμιση σε ύψος. Θέλουν απλά προσοχή γιατί με καμιά πίεση (όταν έχουν τερματίσει) μπορεί να σπάσουν....
Time hominem unius libri

fparis
T2

Δημοσίευσηαπό fparis » 10 Νοέμ 2010, 19:17

Λοιπόν τα κατάφερα.

Με ένα 6αρι καρυδάκι βρήκα και τον μπροστά ρεγουλαδόρο και το έφερα στο ύψος που θέλω. :-D

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :applause

baltasar
T2

Δημοσίευσηαπό baltasar » 11 Μαρ 2011, 13:43

Καλησπέρα!
όσον αφορά στα xenon,
μήπως ξέρει κανείς προς τα που πρέπει να στρίψει ο ρυθμιστής για να
στρέψει το φως προς τα δεξιά???
Time hominem unius libri

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση