Συμπλέκτης - Δίσκος - Πλατώ

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
dimitris20
T2
Επικοινωνία:

Re: Συμπλέκτης - Δίσκος - Πλατώ

Δημοσίευσηαπό dimitris20 » 31 Ιαν 2015, 00:23

Παιδες εγώ έχω ενα Volvo S40 D2 του '11 και στα 50.000 km εκοψα πλατώ. Αλλάχτηκε δίσκος και πλατώ και χάρη σε μια έκπτωση της εταιρίες και κάτι αλλες φορολογικές αλχημειες απο 700 ευρώ το πληρωσα, 350 ευρώ. Την ημερα της ζημίας, δεν μπορουσα να κουμπωσω καμια σχέση. Τον τελευταίο Κάιρο και με μόλις 10.000 km απο την αλλαγή, εμφανίζει ξανά μερικές φορες κολλήματα στις αλλαγές. Τι μπορεί να συμβαίνει; να έχει ξανά φθορά κάποιο εξάρτημα; να μην λιπαίνεται σωστα το συστημα; Πείτε καμια ιδέα γιατί έχω ξενερωσει αρκέτα με το συγκεκριμένο ζήτημα.

Άβαταρ μέλους
dimitrisRdesign
T2

Δημοσίευσηαπό dimitrisRdesign » 31 Ιαν 2015, 00:38

Και εγώ άλλαξα δίσκο πλατό ρουλεμάν πρίν ένα χρόνο σε c30 1.8 μοντέλο του στα 70000χιλ.Τον τελευταίο μήνα ακούω θορύβους απο το σαζμάν,μάλλον αρχίζει να τα παίζει το ρουλεμαν,αλλα εγώ το σκίζω κάθε μέρα το αμάξι και το καταπονώ οπότε είναι λογικό.Μήπως κάνεις και εσύ παντιλίκια με το αμάξι σου?Άμα οδηγάς νορμάλ τότε σίγουρα δέν είναι φυσιολογικό να ξαναχαλάσει το δίσκο πλατό,άν φταίει αυτό φυσικά.Το πιό πιθανό είναι να μήν σου αλλάξανε όλο το σέτ κανονικά(δίσκο-πλατό-ρουλεμάν)και να σου αλλάξανε μόνο το πλατό με τον δίσκο για παράδειγμα και να σου αφήσανε το παλιό ρουλεμάν και να σου έβγαλε τώρα πρόβλημα.Μπορεί να μήν φταίει αυτό πάντως,πήγαινε να στο ελέγξουνε.

panosma
T2

Δημοσίευσηαπό panosma » 31 Ιαν 2015, 14:01

Τι εννοείς έκοψε πλατώ? Οταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα το πεντάλ του συμπλέκτη είχε αντίσταση ή ήταν υπερβολικά μαλακό?

johnkar
T2

Δημοσίευσηαπό johnkar » 04 Ιούλ 2016, 12:15

Καλημέρα στο forum! Είπα και εγώ να πω τον πόνο μου.
Είναι φυσιολογικό σε c30 diesel να θέλω δίσκο πλατό ρουλεμάν σε 4 χρόνια και 60.000 χλμ;
Με προσεκτική οδήγηση και χωρίς σκισίματα;
Κόστος 600-700 όλα μαζί. έχω ξενερώσει είχα άλλη εντύπωση για τα volvo...

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 04 Ιούλ 2016, 15:31

johnkar έγραψε:Καλημέρα στο forum! Είπα και εγώ να πω τον πόνο μου.
Είναι φυσιολογικό σε c30 diesel να θέλω δίσκο πλατό ρουλεμάν σε 4 χρόνια και 60.000 χλμ;

Αν το 80% των χιλιομέτρων σου γίνονται μέσα στην πόλη με 1η, 2α κλπ ναι είναι φυσιολογικό. Ο δίσκος είναι καθαρά θέμα οδήγησης στα πόσα χρόνια θα βγει off. Το δικό μου c30 το πούλησα με 140000 χλμ κ δεν είχε κάνει κιχ ο δίσκος.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 04 Ιούλ 2016, 17:25

Πραγματικά είναι πολύ προσωπική υπόθεση η φθορά του συμπλέκτη.
Έμεινες από συμπλέκτη ή απλώς "πατινάρει"; Δηλαδή παίρνει ταχύτητες ή όχι;
Σιγουρέψου από τον επισκευαστή σου για την βλάβη και δες τιμές παρακάτω.
Αν μπεις σήμερα στο http://www.antallaktikaonline.gr/ θα δεις ότι το σετ δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν της SACHS κοστίζει 172 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Και επιμένω SACHS και όχι LUK.
Μια καλή τιμή για εργασία σε κιβώτιο ταχυτήτων είναι 150-160 ευρώ.
Άρα το σύνολο είναι 330 ευρώ.
Αν έχεις μείνει από "τρομπάκι" υπολόγισε 72 ευρώ για ένα της SACHS. Αυτό στην περίπτωση που δεν μπαίνουν οι ταχύτητες. (Κλασική ζημιά πλέον στα Gedrag των D2)
Τώρα αν χρειαστείς και σφόνδυλο, πάλι SACHS, άλλα 245 ευρώ από το https://www.onparts.gr/.
Πρέπει ο μηχανικός σου να "μετρήση" τον σφόνδυλο για να δει αν χρήζει αλλαγής ή όχι.
Έτσι φτάνεις στο ποσό των 650 ευρώ αλλά με όλα αυτά τα ανταλλακτικά.
Μόνο δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν 330 ευρώ είναι εφικτά και αποδεκτά.

Υ.Γ Οι εμπορείες ανταλλακτικών που αναφέρονται είναι ενδεικτικές για να έχουμε μια ιδέα του κόστους των ανταλλακτικών.
Η αναφορά στο κόστος εργασίας είναι και αυτή ενδεικτική ανάλογα τον επισκευαστή αλλά και την περιοχή!
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 04 Ιούλ 2016, 20:29

JimV60 έγραψε:Αν το 80% των χιλιομέτρων σου γίνονται μέσα στην πόλη με 1η, 2α κλπ ναι είναι φυσιολογικό. Ο δίσκος είναι καθαρά θέμα οδήγησης στα πόσα χρόνια θα βγει off. Το δικό μου c30 το πούλησα με 140000 χλμ κ δεν είχε κάνει κιχ ο δίσκος.

Συμφωνω και επαυξενω.
Δεν εχω αλλαξει ποτε συμπλεκτη εδω και 30 χρονια καποια εκατομμυρια χλμ απο νταλικες και Ε.Ι.Χ. μεχρι τρακτερ.
Εκτος απο μια δυο βλαβες βεβαια.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

johnkar
T2

Δημοσίευσηαπό johnkar » 05 Ιούλ 2016, 09:55

Το αυτοκίνητο έμεινε την περασμένη Παρασκευή απόγευμα στην Ομόνοια! Απλά δεν έμπαινε καμία ταχύτητα. Το έσβησα, έβαλα τη 2α (μόνο σβηστό παίρνει τις ταχύτητες κατάλαβα) και το πήγα λίγο παρακάτω σε ένα άνοιγμα. Φόρτωμα οδική και κατευθείαν Φατούρο. Δεν μ έκανε την ανάλυση ακόμα αλλά χρεώνει 5.5 ώρες εργατικά για αλλαγή σετ συμπλέκτη (δίσκο πλατό ρουλεμάν) που η ώρα είναι 40 euros (στην αντιπροσωπεία η ώρα νομίζω είναι ή 50 ή 60!). Άρα σε ένα σύνολο 600 euros περίπου που περιμένω να είναι το μαλλί τα 220 είναι μόνο τα εργατικά.
Τα χιλιόμετρα είναι κυρίως αστικές και ημιαστικές διαδρομές αλλά εξακολουθώ να θεωρώ ότι η φθορά ήρθε αρκετά πρόωρα με γνώμονα και τα άλλα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει κατά καιρούς σε παρόμοιες συνθήκες. Στην οικογένεια υπάρχει ένα μεταχειρισμένο yaris me 80.000 χλμ που τα χει κάνει μόνο Αθήνα σε δύσκολες συνθήκες, δεν είναι πρώτο χέρι οπότε δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και ούτε κιχ σε θέμα συμπλέκτη τουλάχιστον...

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 05 Ιούλ 2016, 17:28

Όπα, ενα ενα τα λες.
Αν κατάλαβα καλά εμεινες ξαφνικά?
Αν ναι τότε κάτι χάλασε.
Ρώτα να σου πουν τι, κυλινδρακή, πλατό, ρουλεμάν, τι?

johnkar
T2

Δημοσίευσηαπό johnkar » 06 Ιούλ 2016, 11:09

Athamas έγραψε:

Πραγματικά είναι πολύ προσωπική υπόθεση η φθορά του συμπλέκτη.
Έμεινες από συμπλέκτη ή απλώς "πατινάρει"; Δηλαδή παίρνει ταχύτητες ή όχι;
Σιγουρέψου από τον επισκευαστή σου για την βλάβη και δες τιμές παρακάτω.
Αν μπεις σήμερα στο http://www.antallaktikaonline.gr/ θα δεις ότι το σετ δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν της SACHS κοστίζει 172 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Και επιμένω SACHS και όχι LUK.
Μια καλή τιμή για εργασία σε κιβώτιο ταχυτήτων είναι 150-160 ευρώ.
Άρα το σύνολο είναι 330 ευρώ.
Αν έχεις μείνει από "τρομπάκι" υπολόγισε 72 ευρώ για ένα της SACHS. Αυτό στην περίπτωση που δεν μπαίνουν οι ταχύτητες. (Κλασική ζημιά πλέον στα Gedrag των D2)
Τώρα αν χρειαστείς και σφόνδυλο, πάλι SACHS, άλλα 245 ευρώ από το https://www.onparts.gr/.
Πρέπει ο μηχανικός σου να "μετρήση" τον σφόνδυλο για να δει αν χρήζει αλλαγής ή όχι.
Έτσι φτάνεις στο ποσό των 650 ευρώ αλλά με όλα αυτά τα ανταλλακτικά.
Μόνο δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν 330 ευρώ είναι εφικτά και αποδεκτά.

Υ.Γ Οι εμπορείες ανταλλακτικών που αναφέρονται είναι ενδεικτικές για να έχουμε μια ιδέα του κόστους των ανταλλακτικών.
Η αναφορά στο κόστος εργασίας είναι και αυτή ενδεικτική ανάλογα τον επισκευαστή αλλά και την περιοχή!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την άμεση ανάλυση!

johnkar
T2

Δημοσίευσηαπό johnkar » 06 Ιούλ 2016, 11:11

Thanosgr έγραψε:Όπα, ενα ενα τα λες.
Αν κατάλαβα καλά εμεινες ξαφνικά?
Αν ναι τότε κάτι χάλασε.
Ρώτα να σου πουν τι, κυλινδρακή, πλατό, ρουλεμάν, τι?

Ναι καλά κατάλαβες έμεινε ξαφνικά. Θα ρωτήσω και θα επανέλθω.

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 06 Ιούλ 2016, 11:22

johnkar καλημέρα. Σου έχω στείλει ένα pm.
V50 D2 SPORT

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 20 Νοέμ 2016, 19:40

Στο http://www.volvoforums.org.uk/ γράφουν ότι υπάρχει ανάκληση για clutch master cylinder σε S40/V50.
Όταν τον Ιούνιο έμεινα από clutch master cylinder στην Φατούρος δεν είπαν τίποτε. Σε ερώτηση που τους έκανα
προχθές στο service, ο Δημήτρης δήλωσε άγνοια για το θέμα...!
Περισσότερα για την Φατούρος σε άλλη σχετική σελίδα (topic) για τα συνεργεία.
Τελευταία επεξεργασία από Athamas σε 28 Νοέμ 2016, 22:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 20 Νοέμ 2016, 20:17

Ο Φατουρος ειναι εξειδικευμενο και εξουσιοδοτημενο συνεργειο Volvo.
Οποτε δεν εχει ενημερωση (επισημη) για ανακλησεις, και σιγουρα δεν μπορει να σε καληψη με δωρεαν ανταλακτικα και εργασια.
Αυτα μονο στα εξουσιοδοτημενα.

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 20 Νοέμ 2016, 20:57

Thanosgr έγραψε:Ο Φατουρος ειναι εξειδικευμενο και εξουσιοδοτημενο συνεργειο Volvo.
Οποτε δεν εχει ενημερωση (επισημη) για ανακλησεις, και σιγουρα δεν μπορει να σε καληψη με δωρεαν ανταλακτικα και εργασια.
Αυτα μονο στα εξουσιοδοτημενα.

Θάνο καλησπέρα.
ΟΚ είναι απλώς εξειδηκευμένο και οχι εξουσιοδοτιμένο Volvo.
Αλλά όταν έχεις μια πελατεία που θα ήθελαν να είχαν και οι εξουσιοδοτιμένοι, τότε ενημερώνεσε και ενημερώνεις.
Αν το μαγαζί μυρίζει χορτασίλα και δεν υπάρχει ενδιαφέρον τότε λυπάμαι για λόγου τους.
Τότε τι είναι αυτό που μπορεί να τους κάνει να διαφέρουν από τον ποιοδήποτε συνοικιακό επισκευαστή;
Ποιός ο λόγος η σφραγίδα τους να φέρει το λογότυπο Volvo;
V50 D2 SPORT

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες