city safety

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
FAN
T2

city safety

Δημοσίευσηαπό FAN » 12 Μαρ 2011, 19:55

Παιδιά έτσι απο περιέργεια εχει τύχη σε καποιον να δουλεψει το πολυδιαφυμησμένο city safety (ξερετε αυτο που σταματά μονο του το αυτοκίνητο μέχρι 30χμ)? Εχει δουλέψει κανονικά ή τιποτα?

dadoudis
D2

Re: city safety

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 13 Μαρ 2011, 12:37

Το έχεις στο δικό σου?Αν ναι γιατί δεν το δοκιμάζεις προσεκτικά?
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

FAN
T2

Δημοσίευσηαπό FAN » 13 Μαρ 2011, 13:14

Το έχω στο δικο μου ενα xc60 αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν δουλεύει αφου πριν λιγες μέρες μόλις που την γλύτωσα(σχεδόν χτύπησα το μπροστινο) και δεν έγινε τπτ. Φυσικά ας ελπίζω οτι είναι τόσο τελειοποιημένο που να αντιλήφθηκε οτι θα προλάμβαινα να σταματήσω και δεν εκανε τπτ! :vow

Άβαταρ μέλους
MadMaxS
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MadMaxS » 13 Μαρ 2011, 13:39

Παίζει μεγάλο ρόλο και η ταχύτητα, όπως μάλλον και το άν πηγαινατε σημειωτόν.
Μάλλον στην περίπτωση αυτή, τα ραντάρ-ir-καμερες θα καταλαβαινουν το προπορευόμενο όχημα σαν τον ορίζοντα.
Εκτός και αν υπάρχει πάλι το ζήτημα με την ξεφόρτηστη μπαταρία οπως τότε με την αποτυχημένη δοκιμή του S60... :doh
S-Max

Άβαταρ μέλους
MadMaxS
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MadMaxS » 13 Μαρ 2011, 14:53

Δικαστή, στις πτήσεις που ανέφερες, το Τ-CAS όντως δούλεψε περίφημα και έδωσε την πραγματική κατάσταση στα πληρώματα των αεροπλάνων, μόνο που τα πληρώματα ( τουλάχιστον στη πτήση με το Τupolev , γιατί με αυτό της Αeromexico δε θυμάμαι ) ρώτησαν τον ελεγκτη εναεριας κυκλοφορίας και διεψευσε τα δεδομένα του T-Cas κατηγορηματικά. Μόνο που το T-Cas δούλεψε και ενώ έδινε "pull up", ο ελεγκτής έδωσε "reduce alt" με αποτέλεσμα την σύγκρουση και τον θάνατο τόσο των επιβαινώντων, κατοίκων όπου έπεσαν τα συντρίμια, όσο και του ελεγκτη, ο οποίος μετά την εκδοση του πορίσματος και την υπόδειξή του ώς υπαίτιο, δολοφονήθηκε από έναν πατέρα που έχασε το παιδί του.

Δυστυχώς στα μηχανήματα έιναι ή να έχεις, ή να μήν έχεις εμπιστοσύνη. Στο προκειμενο, το συστημα της Volvo είναι να σε γλιτώσει από την κακιά την ώρα. Αυτό δε σημαινει πως πρέπει σώνει και καλά να επιδιώκουμε την ενεργοποίηση του συστήματος σε live traffic! Ηθελα να ήξερα, άν ποτέ κοιτάξαμε να τρακάρουμε εσκεμμένα για να ενεργοποιήσουμε τους αερόσακους/ να ενεργοποιήσουμε τις ζώνες απορρόφησης/προεντατήρες κλπ κλπ κλπ... Αστο να υπάρχει.
Ασε που μέσα σε ένα χρόνο θα βγεί νέο firmware και θα φάει update. Υπολογιστής ειναι! Μέχρι τότε (και πάντα!) εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας.

Πάντως, για όσους θέλουν, άς πάνε ένα Σ.Κ. στην Πανεπιστημιούπολη ( είναι στάνταρ έρημη τα ΣουΚου ) και σε ένα πάρκιν, ας βαλει πρώτη να τ'αφησει να πηγαινει, ας κατέβει να τρεξει να μπει μπροστά του και να δει αν θα σταματήσει. Κάτι ρώσοι Πολωνοί το δοκίμασαν έτσι, αλλά μάλλον το κάναν all wrong. http://www.youtube.com/watch?v=w2pwxv8r ... re=related
S-Max

Άβαταρ μέλους
MadMaxS
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MadMaxS » 13 Μαρ 2011, 15:54

Εεε... μιλάμε για Volvo...όχι για Fiat Bravo με epic fail σωληνάκια! :lol:

Πάντως, το σύστημα λογικά θα φρενάρει μέχρι dead stop. Τώρα, αυτό το 0km/h θα είναι πρίν τη σύγκρουση ή μετά, δε γνωρίζω. Αλλά πάντα με τη λογική, πιστεύω πως θα εφαρμόζει πίεση στα φρένα μέχρι την οριστική ακινητοποίηση του οχήματος...ελπίζω να έχουν προνοήσει για αυτο στη Volvo, και να μήν "απενεργοποιείται" το σύστημα σε τέτοιες καταστάσεις όπως προανέφερες.
Σε καμία περίπτωση το σύστημα δεν υπάρχει, απλά για να υπάρχει. Υπάρχει για να επέμβει στην κακή στιγμή όπου ο οδηγός δεν θα προλάβει κάτι. (τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ...ενας απλός και έρημος καουμπόυς. Αν στη Volvo είχαν άλλα κατα νού, :whistling )
Τώρα, αν ακόμη ειναι σε πειραματικό στάδιο, ο θεός και η ψυχή του! Μακάρι αν ισχύει κάτι τέτοιο να βγεί άμεσα κάποιο update που να καλύψει κενά και αστοχίες προγραμματισμού ώστε να το κάνει να δουλέψει σωστά και όπως διαφημίζεται πως θα δουλεύει!

Πάντως γιατί να ξηλωθεί το σύστημα; :q
S-Max

Άβαταρ μέλους
MadMaxS
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MadMaxS » 13 Μαρ 2011, 16:38

Δεν αμφιβάλω καθόλου πως αστοχίες υπάρχουν σε μέρη όπως τα ρακόρ. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικονέγειες που λέμε!

Από την άλλη, παραλείπεις το γέγονός πως η Volvo, ανέπτυξε (όχι μόνο στην ασφάλεια των επιβατών) και ποντάρει στο γεγονός πως ή κάποια στιγμή θα έχουμε όλοι Volvo (πράγμα αδύνατον βλέπεις), ή πως μέσα σε μία δεκαετία, θα έχουν όοολα τα αυτοκίνητα το city safety ή κάτι σαν αυτό, πράγμα που σημαινει πως αν ο μπροστινός φρενάρει απότομα, και το δικό μου S60 φρενάρει απότομα, θα φρενάρει και το απο πίσω μου αυτοκίνητο το ίδιο αυτόματα και το πίσω, κλπ κλπ κλπ ... Ηδη Μερκ και Λεξους το έχουν στα λιμο τους. Η Volvo το βγάζει στις μάζες. Είδωμεν!!!
Πάντως το city-safey δε κλεινει;

Περίμενε πάντως. Θα υπάρξει και city-safety 2ης/3ης/4ης/κλπ γενιάς... ελπίζω πως θα ειναι πλήρως προσαρμοσμένες στις ανάγκες του κάθε οδηγού, call me Δικαστής, call me Θεία Νίτσα, call me 18αρη που μαθαινει. (δλδ, ότι θέλω ανοίγω, ότι θέλω κλεινω, όποτε θέλω)
S-Max

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 11 Μαρ 2014, 11:11

https://www.google.com/url?q=http://www ... xw9Nr6SNLg

Ερευνα για το city safety
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

laios
T2

Δημοσίευσηαπό laios » 11 Μαρ 2014, 22:50

μπορει να πηγαινεις με 30χμ/ωρα, αλλα νομιζω οτι ενεργοποιηται οταν η διαφορα ταχυτητας μεταξυ των δυο αμαξιων, γινεται 15χμ/ωρα.
επισης νομιζω οτι ειναι υποβοηθουμενο <αξεσουαρ> το C.S και οχι οτι θα κοκαλωσει το αμαξι.υπαρχουν και εξαιρεσεις αν θυμαμαι καλα.

ετσι νομιζα κ γω οτι δε δουλευει στο δικο μου,αλλα το σαββατο με <εσωσε> απο ενα παππου που μαλλον μπερδευε το γκαζι με το φρενο και να σου κ το μυνηματακι στο καντραν.
V40*D2*MT

panos89
T3
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό panos89 » 12 Μαρ 2014, 00:43

Το προηγούμενο Σάββατο μού δούλεψε κι εμένα. Είχα "κολλήσει" στο μπροστινό μου, ο οποίος σταμάτησε απότομα για να στρίψει (χωρίς να ανάψει φλας) και εμφανίστηκε το μήνυμα στην οθόνη.
V40 M.Y. 2014 T3 kinetic caspian blue

Άβαταρ μέλους
ploukakis
T2

Δημοσίευσηαπό ploukakis » 13 Μαρ 2014, 17:32

Κι εγώ έχω γλιτώσει από το να "πατήσω" πιτσιρίκι που πετάχτηκε με μπάλα από κάθετο στενάκι (κλασική περίπτωση...). Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο συνέβαλε δραματικά καθώς αντέδρασα και εγώ αλλά η ένδειξη άναψε πριν αρχίσω να φρενάρω.
V40 D2 MY14 Powershift

slado
T2

Δημοσίευσηαπό slado » 09 Δεκ 2014, 09:54

Εγω το ειχα δοκιμασει σε test drive που ειχα κανει σε χωρο της αντιπροσωπειας και ειχε δουλεψει. Ηταν η 1η γενια, που επιανε μεχρι τα 30 χλμ.
S60 D2 momentum

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες