Επιλογή ελαστικών

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Dimitris14
T2

Re: Επιλογή ελαστικών

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 31 Οκτ 2016, 15:07

Καλημέρα στο forum. To D2 auto cross country μου φοράει τα conti 205/60/R16 V. Σχεδόν 22 μήνες που το έχω, έκανα 28.000χλμ.. Τα λάστιχα υποθέτω ότι με βγάζουν το χειμώνα, αλλά θέλω να τα αλλάξω διότι έχω ήδη σκάσει τα 2 και τα έχω φτιάξει (ευτυχώς είναι τα 2 διαγώνια μπρός - πίσω). Είμαι μεταξύ goodyear EfficientGrip Performance και Michelin cross climate. Φυσικά κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 31 Οκτ 2016, 15:57

Δημήτρη καλησπέρα. Τα EfficientGrip Performance τα φόρεσα στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου Opel Corsa 1,2 σε διάσταση 195/50/15. Πραγματικά στην αρχή ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ελαστικό. Το αυτοκίνητο αγκύλωνε στο δρόμο και το φρενάρισμά του ήταν φανταστικό. Δυστυχώς όμως στις 18000 χιλιόμετρα περίπου σκλήρυναν αρκετά και πλέον η διαφορά τους είναι καταφανέστατη. Μέχρι εκεί ήταν ότι καλύτερο έχω βάλει ποτέ σε αμάξι, τα σκεφτόμουν και για το VOLVO μου όμως η μικρή διάρκεια ζωής τους με σπρώχνουν προς Continental.
Για τα Cross Climate δε μπορώ να σου απαντήσω καθώς δεν τα έχω βάλει ποτέ σε κάποιο αυτοκίνητο.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 31 Οκτ 2016, 16:06

Καλησπέρα Δημήτρη !΄
Εχεις διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα ( πχ δεν έχουν πρόσφυση ;; , έχουν κόψει λινά;; έχουν φτάσει στούς δείκτες φθοράς ;;) στα λάστιχα του αυτοκινήτου σου ;;
Ρωτάω, γιατί προσωπικά θεωρώ πως και ο χρόνος χρήσης αλλά και τα χιλιόμετρα, δεν είναι πολλά για να απαιτείται η αλλάγή τους.
Φυσικά το γεγονός ότι επισκέυασες τα δυο απο αυτά λόγω κλαταρίσματος δεν αποτελει πρόβλημα.
Αν πάλι για "ψυχολογικούς λόγους" επιμένεις σε αλλαγή, ρίξε μια ματιά σε συγκριτικά ελαστικών απο το site που αναφέρω λίγο πιό πάνω.
Μεταξύ των δύο που αναφέρεις πάντως, εγώ θα επέλεγα τα Goodyear.
V40, Τ3, RDesing, AllCarTuning

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 31 Οκτ 2016, 20:26

JimV60 έγραψε:Τα EfficientGrip Performance τα φόρεσα στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου Opel Corsa 1,2/ σε διάσταση 195/50/15.... Δυστυχώς όμως στις 18000 χιλιόμετρα περίπου σκλήρυναν αρκετά και πλέον η διαφορά τους είναι καταφανέστατη.

Η γνωστη ιστορια εδω και δεκατιες (30+ που ξερω εγω τουλαχιστον)
Δημητρη οτι και να βαλεις συμβουλεψου τις ιδιες τις εταιριες τι προτεινουν για το δικο σου αμαξι!
Δλδ, στο site τους εχουν ενα παραθυρο που λεει "Βρειτε το καταλληλο ελαστικο για το αμαξι σας. Βασει την μαρκα και βαση την διασταση"
Εσυ επελεξε το πρωτο, βρες το αμαξι σου και δες τι σου προτεινη ο καθε κατασκευαστης.
Σιγουρα πραγματα και οχι πειραματα!!!
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 31 Οκτ 2016, 21:12

καλησπέρα,
Jim, Αντώνη και Θάνο , ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θάνο αυτό έκανα μέσα από τα site των αντίστοιχων εταιρειών και διάβασα λίγο και το forum. Αντώνη έχεις απόλυτο δίκιο, τα λάστιχα δεν είναι φθαρμένα και έχουν ακόμα ζωή τουλάχιστον για 5.000. Ναι, είναι ψυχολογικό ποιό πολύ γιατί κάνω ταξίδια και γιατί έκανα την ανοησία να αγοράσω το αυτοκίνητο με run flat και όχι με ρεζέρβα (μοντερνισμοί) για να γλιτώσω χώρο στο πορτμπαγκαζ (σιγά τα λίτρα). Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές, θα ποστάρω εκ νέου μετά την τοποθέτηση για ενημέρωση!
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

gsf650
T2

Δημοσίευσηαπό gsf650 » 31 Οκτ 2016, 21:36

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 πριν ένα χρόνο και κάτι
Μέχρι στιγμής όλα καλά και σχετικα λίγος θορυβος
S60 2.0T MY11 Polestar Summum

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 31 Οκτ 2016, 22:27

Παραπέμπω στο site της Michelin,( http://www.michelin.gr/tyres/learn-share/buying-guide/when-should-i-change-my-tyres )σχετικό με το πότε πρέπει να αλλαζουμε λάστιχα κλπ .
Θα εκπλαγείτε ισως όταν διαβάσετε τον χρόνο που αναφέρει για την αντικατάσταση( εφ όσον φυσικά δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι.) και πότε μπορούμε να πούμε ότι ενα λάστιχο είναι παλιό.

lefty
T2

Δημοσίευσηαπό lefty » 03 Μαρ 2017, 23:21

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κάτοχος ενός V40 1,6 diesel MY14 με 35000 χλμ και τα ελαστικά με τα οποία ήρθε το αυτοκίνητο ήταν continental ecocontact 195/65/R15 91H. Πολύ μεγάλη φθορά δεν έχουν αλλά γλυστρουν απαράδεκτα στο βρεγμένο δρόμο και μια που είναι κατασκευής Αύγουστο του 2013 λέω να τα αλλάξω σε λίγο. Επειδή σκέφτομαι να βάλω και ζάντες μιας που είναι με τις "μαμά" ατσαλινες ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του site εάν ανέβω σε 16άρα διάσταση θα πρέπει να αλλάξω και δείκτη ταχύτητας, φορτίου; Μήπως έχετε γνώμη για την συμπεριφορά του Michellin Crossclimate σε βάθος χρόνου και σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
V40 D2 MY14

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 04 Μαρ 2017, 20:00

Δεικτη ταχυτητας και φορτιου καλο ειναι κρατησεις τα ιδια.
Μην πας σε "V" δεν υπαρχει λογος, εκτος και αν δεν βρισκεις στα ελαστικα που θες.
Οσο για την φθορα δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο εδω αν θυμαμαι καλα.
Αλλα με τον δεικτη τριβης - προσφυσης των ελληνικων δρομων... :swear
Γενικα ειναι μαλακα λαστιχα και αυτο ειναι καλο για τους δρομους μας!
Φτανει να μην περιμενεις προσφυση/επιδοσεις καλοκαιρινου "με πολλα" χλμ...

Υ.Γ. "Το πολλα" ειναι σχετικο, π.χ. τα 60χλμ στην "καταρα" ειναι πολλα!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 05 Μαρ 2017, 16:02

lefty έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Είμαι κάτοχος ενός V40 1,6 diesel MY14 με 35000 χλμ και τα ελαστικά με τα οποία ήρθε το αυτοκίνητο ήταν continental ecocontact 195/65/R15 91H. Πολύ μεγάλη φθορά δεν έχουν αλλά γλυστρουν απαράδεκτα στο βρεγμένο δρόμο και μια που είναι κατασκευής Αύγουστο του 2013 λέω να τα αλλάξω σε λίγο. Επειδή σκέφτομαι να βάλω και ζάντες μιας που είναι με τις "μαμά" ατσαλινες ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του site εάν ανέβω σε 16άρα διάσταση θα πρέπει να αλλάξω και δείκτη ταχύτητας, φορτίου; Μήπως έχετε γνώμη για την συμπεριφορά του Michellin Crossclimate σε βάθος χρόνου και σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Τα crossclimate δεν είναι χειμερινά;
Για 16 πρέπει να βρεις 7Χ16. Ποια σκέφτεσαι να βάλεις;

lefty
T2

Δημοσίευσηαπό lefty » 05 Μαρ 2017, 20:03

@Thanosgr Θα προσπαθήσω να βρω με δείκτη 91H απλά δεν ήμουν σίγουρος αν χρειαζόταν αλλάζοντας διάσταση ελαστικου να αλλάξω και δείκτη φορτίου και ταχύτητας.
@ mco Τα cross climate είναι 4 season ή θερινα που μπορούν να ανταποκριθουν και σε συνθήκες χιονιού σύμφωνα με τη Michelin, έχω στο μυαλό μου και ακόμη 3-4 όμως απ'τις γνωστές premium εταιρείες ελαστικών. Ως προς την ζάντα σκέφτομαι κυρίως την ALUTEC SINGA αλλά έχω βρει και άλλες. Η διάσταση για την ζάντα νομίζω ταιριάζει και η 6,5χ16 δεν είναι υποχρεωτικό να είναι 7χ16 μόνο. Παραθέτω πιο κάτω το σύνδεσμο που έχει 16αρες ζάντες για V40 με 6,5 x16 και 7x16.

http://accessories.volvocars.com/en-gr/V40(13-)/Accessories/Sections/styling/2016#section_wheel
V40 D2 MY14

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 06 Μαρ 2017, 13:32

Είπα 7Χ16 επειδή τόσο είναι στο προσπέκτους που είχα πάρει
Αν βρεις μικρότερη ακόμα καλύτερα και από θέμα βάρους.
Το offset να προσέξεις.

lefty
T2

Δημοσίευσηαπό lefty » 08 Μαρ 2017, 00:17

Στην ιστοσελίδα που βάζω πιο κάτω μπορεί οποίος θελήσει να αλλάξει διάσταση στη ζάντα του να δει τι αλλαγές θα επιφέρει αυτή.
http://www.willtheyfit.com/
V40 D2 MY14

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 14 Μαρ 2017, 12:08

Γεια σε ολους!

Σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή ελαστικών στο S40 1.8 MY2010 να βαλω απο 205/55/16 λίγο μεγαλύτερο προφίλ για ανεση.

Το 205/60/16 μου το βγαζουν με +3,2%
https://tiresize.com/calculator/

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 14 Μαρ 2017, 13:21

Οχι να μην αλλαξεις προφιλ, ετσι μεγαλωνεις την διαμετρο + περιμετρο και ετσι αλλαζουν ολα!
Αυτο που θα καταλαβεις αμεσα ειναι οτι το αμαξι θα "κοψει" απο το τραβηγμα και την δυναμη του και μαλλον θα αυξησει και καταναλωση...
Και σιγουρα δεν θα δεις κατι απο θεμα ανεσις.
Αν θελεις κατι τετοιο πας σε ενα καλο μαγαζι αναρτησεων και αλλαζεις αμορτισερ συμφωνα με τα γουστα σου.
Να ξερεις οτι ετσι χανεις σε κρατημα και φρενα!

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 09 Απρ 2017, 18:09

Ήρθε πάλι η ώρα για αλλαγή (δλδ από καιρό, αλλά πλέον δεν πάει άλλο). Οι διαστάσεις 205/50/17 93W
Τα michelin Primacy 3 είναι μια επιλογή και τα
Goodyear EfficientGrip η άλλη. Έχω αποφασίσει μεταξύ των δύο να διαλέξω. Τα πρώτα είναι αυτά που έχω τώρα αλλά από παλαιότερη εμπειρία με τα goodyear νομίζω πως στον χρόνο αντέχουν καλύτερα. Νομίζω πως το michelin ξεραίνονται νωρίτερα σε σχέση με τα goodyear. Πολλά χλμ γενικά δεν κάνω. Πρώτα έρχεται ο χρόνος και πολύ μετά τα χλμ. Τι γνώμη έχετε σχετικά με τις 2 επιλογές?
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

gsf650
T2

Δημοσίευσηαπό gsf650 » 09 Απρ 2017, 20:03

Goodyear EfficientGrip performance έβαλα στο 307 πεζω πριν 2 χρόνια . Αθόρυβο ελαστικό μέχρι σήμερα , βέβαια δεν το τσιτωνω το πεζω αλλά τώρα θέλουν αλλαγή μπρος πισω ,δεν δείχνει πάντως ίχνη φθοράς χλμ15.000
S60 2.0T MY11 Polestar Summum

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 09 Απρ 2017, 22:40

georgosk έγραψε:Ήρθε πάλι η ώρα για αλλαγή... Οι διαστάσεις 205/50/17 93W
Τα michelin Primacy 3...Goodyear EfficientGrip... Έχω αποφασίσει μεταξύ των δύο να διαλέξω...Τι γνώμη έχετε σχετικά με τις 2 επιλογές?

Την άποψή μου για τα primacy3 την έχω καταθέσει. Με δυο λόγια ένα απλό ελαστικό. Το EfficientGrip είναι στην ίδια κατηγορία σύμφωνα με τα τεστ που μπορούμε να διαβάσουμε στο http://www.tyrereviews.co.uk/, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.
Στη διάστασή σου τα primacy3 έχουν την ίδια τιμή με τα Pilot sport 4 και κανά 20άρικο φθηνότερα είναι τα Premium Contact 6. (500+ ευρώ όλα)
Και τα δύο είναι άλλη κλάση σε σύγκριση με τις επιλογές σου. Επίσης η διάρκεια ζωής και των δύο είναι μεγαλύτερη από τα primacy3.
Δες το treadwear στα Primacy3 είναι 240, στα Premium contact 6 280 αν δεν κάνω λάθος και στα pilot sport 4 340.
Φορώ και εγώ την ίδια διάσταση με εσένα. Δεν αξίζει να πας σε touring ελαστικό αφού έχεις την τύχη οι κατασκευαστές να δείνουν σε αυτή τη διάσταση κάτι που είναι σε όλες τις μετρήσεις πολύ καλύτερο.
Προσωπικά φορώ sport contact 5. Τα έβαλα το καλοκαίρι που μας πέρασε πετώντας τα άχρηστα κατ' εμέ primacy3. Η μέρα με την νύχτα και το εννοώ. Τότε δεν υπήρχαν τα pilot sport 4 στη διάστασή μας αλλά υπάρχουν τώρα.
Τα πρώτα τεστ του premium contact 6 που αντικατέστησαν τα sport contact 5 και premium contact 5, το τοποθετούν ψηλά αλλά όχι κορυφή. Μάλλον premium παρά sport είναι. Επίσεις στα τεστ δεν τα έχει πάει καθόλου καλά στην υδρολίσθηση.
Κορυφή σε όλα τα τεστ είναι πλέον τα pilot sport 4. Ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο νέος βασιλιάς!
Σου στέλνω και ένα pm.
Φυσικά ότι γράφω εγώ ή όποιος άλλος φίλος είναι υποκειμενικά. Ως εκ τούτου η τελική απόφαση για το ποιό ελαστικό θα διαλέξεις για το δικό σου αυτοκίνητο είναι δική σου.
Τελευταία επεξεργασία από Athamas σε 18 Αύγ 2017, 17:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 10 Απρ 2017, 23:27

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Τα continental απορρίπτονται λόγω καταγωγής. Αρκετά έχουμε ταΐσει τους Γερμανούς, άλλωστε δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.....
Μεταξύ των goodyear και των michelin οι λαστιχάδες στην Πάτρα επιμένουν πως με τα michelin θα βγάλω περισσότερο χρόνο και χλμ σε σχέση με goodyear. Η αντοχή στο χρόνο είναι για μένα προτεραιότητα, δεδομένης και της τιμής των ελαστικών λόγω διάστασης. Επίσης δεν μου αρέσει να κάνει θόρυβο το λάστιχο. Τώρα σε σχέση με επιδώσεις κρατήματα κτλ είμαι σίγουρος πως οι επιλογές που έγραψα είναι τουλάχιστον καλές. Επίσης το θέμα είναι τι υπάρχει πραγματικά διαθέσιμο στην εν λόγω διάσταση πχ το eagle F1 μου είπαν δεν είναι διαθέσιμο. Τα pilot sport 4 σε σχέση με τις άλλες 2 επιλογές είναι λίγο πιο θορυβώδη και λίγο πιο ακριβά. Πάντως από τα primacy 3 μέχρι τα 3,5 χρόνια δεν είχα παράπονο και με προσοχή έβγαλα άλλον ένα χρόνο.

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 11 Απρ 2017, 01:28

Δεν θα διαφωνήσω με την άποψη "όχι σε Γερμανικό προϊόν" αλλά δες το κορυφαίο Michelin Pilot Sport 4 που είναι στα ίδια χρήματα με το Primacy3 αλλά με μεγάλες διαφορές υπέρ του πρώτου και με μόνο μειονέκτημα ότι είναι ένα κλικ πιο θορυβώδες από το δεύτερο (ποιός θα το καταλάβει άραγε;).
Εδώ ένα απ' τα τελευταία τεστ στην Ευρώπη: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
και κάποιες κριτικές εδώ: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Miche ... port-4.htm
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 11 Απρ 2017, 11:44

Το Goodyear λαστιχάρα για 15-17 χιλιάδες χιλιόμετρα. Απο εκεί κι έπειτα πολύ μέτριο με σημάδια φθοράς να είναι πολύ εμφανή. Προσωπικά δε θα πήγαινα ούτε σε primacy ούτε σε pilot sport 4. Πριν ένα μήνα έβαλα τα Premium Contact 6 σε διάσταση 225/45/17 στο V60! Εντάξει, απλά ΛΑΣΤΙΧΑΡΑ με τα όλα του! Γιώργο ξανασκέψου το φίλε, και μην κολλάς στο θέμα γερμανικά κλπ. Όταν μιλάμε για ασφάλεια δεν πρέπει να γίνονται παραχωρήσεις.

mkleanthis
T2

Δημοσίευσηαπό mkleanthis » 11 Απρ 2017, 15:14

Αν δεν θες γερμανικά, γαλλικά κτλ, δες τα Hankook ventus (Κορεάτικα).
Έχουν πάρα πολύ καλές αξιολογήσεις/επιδόσεις στα τεστ, σε όλους τους τομείς και σε κάποιους ξεπερνούν και τις premium μάρκες, και είναι και λίγο φτηνότερα.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
Volvo V60 drive 1.6 diesel (2012)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 11 Απρ 2017, 21:36

JimV60 έγραψε:Όταν μιλάμε για ασφάλεια δεν πρέπει να γίνονται παραχωρήσεις.

Οκ ρε φίλε μην υπερβάλουμε κιόλας. Δεν νομίζω πως με τα michelin Primacy 3 υπάρχει θέμα ασφάλειας.
Σε σχέση με το τελευταίο λινκ του mkleanthis και γενικά για τα γερμανικά προίοντα. ΟΚ γερμανικό περιοδικό βγάζει καλύτερο γερμανικό λάστιχο όπως εδώ οι δικοί μας του ειδικού τύπου βλέπουν vagελιδες και στον ύπνο τους. Προσωπικά τα ακούω βερεσέ γι αυτό και όταν πήρα, πήρα αυτοκίνητο και όχι γκόλφο . Μια χώρα που τα προϊόντα της στηρίζονται στο κακό μάρκετινγκ στις μίζες και σε απάτες μην πω για τον εθνικισμό τους που γι άλλη μια φόρα έκαναν μια ήπειρο άνω κάτω για τα συμφέροντα του μεγάλου κεφαλαίου τους. Η απάντηση μου στους Γερμανούς θα είναι πάντα ΟΧΙ . Τα κορεάτικα από ότι βλέπω δεν έχουν την ίδια αντοχή στο χρόνο. Εντάξει το ξέρω η απαίτησή μου το λάστιχο να βγάλει αξιοπρεπώς 4,5 χρόνια είναι κάπως υπερβολική , αλλά είναι αυτό που πλέον μπορεί να υποστηρίξει η τσέπη μου (οριακά).....
Αφού λοιπόν με τα primacy3 την έβγαλα και άλλη εναλλακτική δεν βλέπω να με βγάζει καλύτερα για τον ίδιο χρόνο μάλλον στα ίδια καταλήγω.....

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 12 Απρ 2017, 00:29

Γιώργο μου αρέσει ότι έχεις καταλήξει και το υποστηρίζεις για τους δικούς σου λόγους.
Το καλύτερο είναι αυτό που εσύ θα επιλέξεις γιατί εσένα σε ικανοποιεί. :respect
Η πρόσκληση για ούζο παραμένει ανοικτή για περισσότερη αυτοκινηστική -και όχι μόνο- κουβέντα.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 12 Απρ 2017, 09:25

Να σου πω δεν έχω καταλήξει παρά μόνο στο ότι δεν θέλω γερμανικό. Απλώς λέω πως δεν με πείθει αρκετά κάποια εναλλακτική σε σχέση με τις προτεραιότητες που έχω..... οπότε με λογική σκέψη πρέπει να πάρω μια απόφαση .... Τα Michelin Pilot Sport 4 που λες θεωρούνται χειμερινά ελαστικά ενώ τα primachy 3 θερινά. Στην Πάτρα και σε σχέση με το που πάω χειμερινά ελαστικά δεν χρειάζομαι σχεδόν ποτέ....

Άβαταρ μέλους
kotsion
T2

Δημοσίευσηαπό kotsion » 12 Απρ 2017, 09:54

Μπράβο georgosk έλεος πια με τα made in Germany,τι λατρεία πια κι αυτή λες και αλλού δεν φτιάχνονται ποιοτικά πράγματα.
s40 1.6 2008 summum

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 12 Απρ 2017, 09:59

Dunlop SportMaxx RT 2
Αυτό ??? Έχει τον λιγότερο θόρυβο

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 12 Απρ 2017, 20:38

Γιώργο, χωρίς παρεξήγηση ουδεμία σχέση το PS4 με χειμερινό ελαστικό. Είναι θερινό ελαστικό και ουδεμία σύγκριση με το primacy.
http://m.michelin.gr/tyres/michelin-pilot-sport-4
Δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι είναι χειμερινό, εκτός αν το μπέρδεψαν με το cross climate το οποίο κι αυτό all season είναι, φέρνει όμως σε χειμερινό λόγω εμφανίσεως.

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 12 Απρ 2017, 22:59

Ο JimV60 έχει δίκαιο. Το PS4 είναι θερινό.
Νομίζω ότι με αυτά τα ελαστικά η Michelin ξαναχτύπησε φλέβα όπως παλαιότερα με τα pilot exalto 2.
Τα οδήγησα με μια C200 MY10 σε διάσταση 225/45-17. Εκπληκτικά και αυτά όπως και τα SC5 που φορώ εγώ.
Μένει να δείξουν την αντοχή τους στο χρόνο, μιας και αυτό είναι σημαντικό για πολλούς ανθρώπους.
Βέβαια αυτό έχει δύο όψεις. Η μία είναι να μπορέσουν να διατηρήσουν το πέλμα τους
και η δεύτερη να σου δίνουν κορυφαία αίσθηση ακόμα και όταν έχουν μείνει λίγα χιλιοστά από αυτό,
πάντα σε εύλογο χρονικό διάστημα. (πράγμα πολύ δύσκολο για τα ελαστικά της UHP κατηγορίας)
Εκεί είναι που σε κερδίζει το ελαστικό. Το PS3 για παράδειγμα είχε αποτύχει και στα δύο.
Προσωπικά με τα 40Κ χλμ που κάνω το χρόνο αν τα ελαστικά μου κρατήσουν ενάμιση χρόνο είμαι ευχαριστημένος,
αλλά αυτό αφορά τη δική μου "φιλοσοφία" και την δική μου τσέπη και δεν αφορά κατ' ανάγκη τους άλλους.
Σίγουρα το PS4 είναι το πρώτο σε προτίμηση ελαστικό που μάλλον θα φορέσω στην επόμενη αλλαγή μου.
Για να μην παρεξηγούμαστε εδώ απλώς καταθέτουμε την άποψή μας χωρίς αυτή να είναι δεσμευτική για κανένα φίλο.
Και καταθέτω δύο παράδειγματα.
Το πρώτο, πριν δυό χρόνια φίλος με Opel Zafira Turer 2.0 D φόρεσε primacy3.
Με στυλ τελείως οικογενειακής οδήγησης, άντεξαν 70Κ χλμ στα δύο χρόνια που τα είχε στο αυτοκίνητό του.
Το τελευταίο εξάμηνο γρίνιαζε για το θόρυβο που έκαναν, για το ABS που ενεργοποιούταν συνέχεια και ότι χαζογλυστρούσαν.
Το ένα από αυτά ήταν και λίγο στραβό από χτυπήματα σε πεζοδρόμια. Δεν ήταν διατεθημένος να ξαναδώσει 600+ ευρώ
για Michelin ή ότι άλλο φιρμάτο και έβαλε τα Barum Bravuris 3HM με τα μισά χρήματα. Πιστέψτε με ότι είναι ενθουσιασμένος.
"Άλλαξε το αυτοκίνητο. Στην τελική ας τα αλλάξω και ενωρίτερα.Θα έχω σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα ξανά καινούρια ελαστικά" είπε.
Τα συγκεκριμένα ελαστικά έχουν treadwear 420 που θεωρητικά σημαίνει ότι δεν θα λιώσουν "ποτέ".
Το δεύτερο, συγγενής με C180 MY09 προτίμησε SAVA INTENSA UHP γιατί του άρεσε στο μάτι το πέλμα (!!!)
και γιατί έχουν τη μισή τιμή από τα φιρμάτα. Έβγαλε τα Br050 που φόραγε από το 2009 και είχε κάνει 30Κ χλμ
και είναι ενθουσιασμένος γιατί όπως είπε και αυτός άλλαξε το αυτοκίνητο.
Μην ξεχνάμε ότι το "χειρότερο" καινούργιο ελαστικό είναι καλύτερο από το "καλύτερο" μεταχειρισμένο.
Στο πρόσφατο αποτρόπαιο δυστήχημα με την Porsche στην ευθεία της Θήβας o οδηγός της προδώθηκε από τα ελαστικά του.

Όπως και να έχει, εύχομαι σε όλους πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα με όποια φίρμα ελαστικών και αν επιλέγουμε.
V50 D2 SPORT

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 13 Απρ 2017, 01:11

Καλησπέρα και από μένα σε όλους,
Έχω ένα S60 D4 MY2013 και σκέφτομαι και εγώ όχι μόνο για λάστιχα αλλά και ζάντες. Το αυτοκίνητο έχει τις 16αρες τις δικές του και σκεφτόμουν να βάλω 17αρες επειδή δεν μου αρέσουν οι συγκεκριμένες που έχω τώρα. Απλά το μόνο που με προβληματιζει είναι μήπως επιρεαστουν οι επιδόσεις του ( αλλά από την άλλη πόσο να επιρεαστουν, 2λίτρο είναι.)
Για ελαστικά σκεφτόμουν τα pilot sport 4 καθότι Michelin είχα και στο προηγούμενο αυτοκίνητο (όχι τα PS4) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος και μου αρέσει σαν ελαστικό σε διαστάσεις 235/45/17 αλλά καθώς διάβαζα τα προηγούμενα είδα μια αναφορά για τα prenioum contact 6. Αφού τα έψαξα λίγο μου φανηκαν αρκετά καλά απλά δεν είχα ποτέ continental και δεν έχω δικιά μου άποψη για την εταιρεία.
Λοιπόν τι γνώμη έχετε τόσο για τη ζάντα όσο και τα ελαστικά;
:-D VOLVO S60 D4 MY13

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 13 Απρ 2017, 16:08

georgosk έγραψε:Dunlop SportMaxx RT 2
Αυτό ??? Έχει τον λιγότερο θόρυβο

Τα έβαλα στο δικό μου τον Σεπτέμβρη, σε διάσταση 225χ40χ18 .
Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος σε θόρυβο/ άνεση και οδηγική συμπεριφορά.
Λίγο αλμυρή τιμή αλλά αξίζει τον κόπο !

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 15 Απρ 2017, 00:39

basilis86 έγραψε:Καλησπέρα και από μένα σε όλους,
Έχω ένα S60 D4 MY2013 και σκέφτομαι και εγώ όχι μόνο για λάστιχα αλλά και ζάντες. Το αυτοκίνητο έχει τις 16αρες τις δικές του και σκεφτόμουν να βάλω 17αρες επειδή δεν μου αρέσουν οι συγκεκριμένες που έχω τώρα. Απλά το μόνο που με προβληματιζει είναι μήπως επιρεαστουν οι επιδόσεις του ( αλλά από την άλλη πόσο να επιρεαστουν, 2λίτρο είναι.)
Για ελαστικά σκεφτόμουν τα pilot sport 4 καθότι Michelin είχα και στο προηγούμενο αυτοκίνητο (όχι τα PS4) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος και μου αρέσει σαν ελαστικό σε διαστάσεις 235/45/17 αλλά καθώς διάβαζα τα προηγούμενα είδα μια αναφορά για τα prenioum contact 6. Αφού τα έψαξα λίγο μου φανηκαν αρκετά καλά απλά δεν είχα ποτέ continental και δεν έχω δικιά μου άποψη για την εταιρεία.
Λοιπόν τι γνώμη έχετε τόσο για τη ζάντα όσο και τα ελαστικά;

Φοράω τα Rt2 έχω να πω ότι είναι εξαιρετικά αλλά και τα Ps4 είναι πολύ καλά αλλά και πιο ακριβά από τα Dunlop.
Οποία και αν διαλέξεις δεν θα το μετανιώσεις.
Καλό Πάσχα

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 17 Απρ 2017, 16:02

mco έγραψε:Φοράω τα Rt2 έχω να πω ότι είναι εξαιρετικά αλλά και τα Ps4 είναι πολύ καλά αλλά και πιο ακριβά από τα Dunlop.
Οποία και αν διαλέξεις δεν θα το μετανιώσεις.
Καλό Πάσχα

Καλησπέρα mco,
Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη. Ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά για κάτι φθηνότερο και εξίσου καλό λάστιχο γιατί για καλό λάστιχο μαζί με αλλαγή ζαντας η τιμή θα πάει στα ύψη.Για το μέγεθος του ελαστικου λες να έχω θέμα αν πάω σε 235/45/17 η να προτιμήσω την 225/50/17;
:-D VOLVO S60 D4 MY13

maikaris
T2

Δημοσίευσηαπό maikaris » 18 Απρ 2017, 13:13

Καλησπέρα και απο μένα,

Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!

ώρα ν αλλάξω και γώ ελαστικά. s60 2012 μοντέλο drive (diesel).

φορούσα 215/50/17 conti sport. Αρκετά ευχαριστημένος, ωστόσο βλέπω ότι αρκετοί προτείνετε το Pilot Sport 4 Michelin. Απ ότι βλέπω όμως, δεν βγαίνει σε αυτή την διάσταση. Αν αλλάξω το ύψος και πάω σε 215/45/17 θα έχω πρόβλημα; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 18 Απρ 2017, 14:24

Να πας σε 225/45/17. Εγώ αυτό έκανα και όλα οκ.

maikaris
T2

Δημοσίευσηαπό maikaris » 18 Απρ 2017, 15:17

σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 18 Απρ 2017, 17:05

maikaris έγραψε:Καλησπέρα και απο μένα,
Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη! ...
φορούσα 215/50/17 ... Απ ότι βλέπω όμως, δεν βγαίνει σε αυτή την διάσταση. Αν αλλάξω το ύψος και πάω σε 215/45/17 θα έχω πρόβλημα; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χριστός Ανέστη και από εμένα σε όλους τους φίλους!
Θα συμφωνήσω με τον JimV60 και προτείνω και εγώ 225/45-17 αντί για 215/45-17.
Τα PS4 υπάρχουν στη διάσταση 215/50-17 αλλά κοστίζουν 600 ευρώ.
Αν επιλέξεις 225/45-17 κοστίζουν...480 ευρώ, μιας και είναι πιο εμπορική διάσταση.
Εδώ μπορείς να δεις τις διαφορές τους : https://www.tacomaworld.com/tirecalc?ti ... -225-45r17
Ένα εκατοστό επιπλέον πέλμα σε κάθε ελαστικό σου και 6 χιλιοστά προφίλ λιγότερο.
Και για να μην ψειρίσουμε την μαϊμού, οι διαφορές στο δρόμο είναι στα πλαίσια του μη μετρήσημου
είτε πρόκειται για κατανάλωση, ρεπρίζ, τελική ή ότι άλλο ακούσεις.
Αυτά από εμένα για τη ύπαρξη της συγκεκριμένης διάστασης και αν θα αντιμετώπιζες πρόβλημα με την επιλογή άλλης.
Αλλά στο τέλος η επίλογή φίλε μου θα είναι δική σου.

ΥΓ. Τα 215/45-17 κοστίζουν 510 ευρώ και οι διαφορές τους με τα δικά σου είναι εδώ :
https://www.tacomaworld.com/tirecalc?ti ... -215-45r17
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
CaptenV50
T2

Δημοσίευσηαπό CaptenV50 » 21 Απρ 2017, 19:15

Αγαπητά μέλη θέλω κι εγω με την σειρά μου να σας ρωτήσω για ελαστικά.... γιατί γνωρίζετε όλοι σας περισσότερα απο εμένα :respect
Αν και στο παρελθόν είχα 2θέσια και πιο γρήγορα αυτοκίνητα απο το V50 που εχω τώρα και πάντοτε φορούσα Michellin ή Continental σε διαστάσεις 225.... 245.... κλπ...
Τώρα όμως που είμαι οικογενειάρχης άνθρωπος και το μόνο που με νοιάζει είναι η ασφάλεια και ο ήχος... τί λάστιχα μου προτείνετε? όταν πρωτοαγόρασα το V50 έβαλα Continental όπου τα λάτρεψα. Πρίν απο 8 μήνες πήγα σε εναν πολύ γνωστό λαστιχά στην περιοχή του Πειραιά και στην κυριολεξία ΜΕ ΕΦΑΓΕ να βάλω Brigestone...και πως η νεα γενιά αυτών των ελαστικών δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την παλιά και ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ..... Παιδιά θέλω να τα κάψω οχι απλά να τα πετάξω.... απο θόρυβο με έχουν τρελάνει απο κράτημα.... εεε τους πρώτους 6 μήνες κάτι έκαναν...

Τι λάστιχα μου προτείνετε εκτός των Continental, όπου έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες... είναι made in Germany... :-x :-x

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 21 Απρ 2017, 20:04

Brigestone ε.... :lipssealed :swear
Δες TOYO, Michelin, Nokian, Hankook
Oχι Brigestone, Pireli, Goodyear
To εχω ξανα γραψει και το ξανα γραφω, οτι λαστιχο και να διαλεξετε, μπειτε στο site της εταιριας, και βρειτε τι προτεινει ο εκαστοτε κατασκευαστης για το αμαξι σας.
Με την ακριβη διαμορφωση που δινει σε δεικτες, ταχυτητας, φορτιου!
Αφηστε τον "μαστρομητσο" να λεει οτι θελει, κατι παραπανω ξερουν οι κατασκευαστες...

Άβαταρ μέλους
CaptenV50
T2

Δημοσίευσηαπό CaptenV50 » 21 Απρ 2017, 21:49

Thanosgr έγραψε:Brigestone ε.... :lipssealed :swear
Δες TOYO, Michelin, Nokian, Hankook
Oχι Brigestone, Pireli, Goodyear
To εχω ξανα γραψει και το ξανα γραφω, οτι λαστιχο και να διαλεξετε, μπειτε στο site της εταιριας, και βρειτε τι προτεινει ο εκαστοτε κατασκευαστης για το αμαξι σας.
Με την ακριβη διαμορφωση που δινει σε δεικτες, ταχυτητας, φορτιου!
Αφηστε τον "μαστρομητσο" να λεει οτι θελει, κατι παραπανω ξερουν οι κατασκευαστες...

:respect :respect :respect :respect

:applause :applause :applause :applause ΟΚ

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 22 Απρ 2017, 00:45

Θάνο εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.
Η κάθε αυτοκινητοβιομηχανία κάνει συμφωνίες προμήθειας, με διάφορες εταιρίες ελαστικών προκειμένου να πετύχει καλύτερες τιμές.
Αυτό δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση πως οι υπόλοιπες εταιρίες δεν παράγουν καλά ελαστικά ίδιων προδιαγραφών.
Βεβαια δεν αναφέρομαι σε μικρές εταιρίες ελαστικών, αλλα σε μεγάλες όπως Goodyear, Dunlop, Pirelli, Michelin, Maxxis,Continental, Toyo, Brigestone, Yokohama και άλλες που ίσως μου διαφευγουν και έχουν αξιόλογα ελαστικά τα οποία βελτιώνουν συνεχώς λόγω ανταγωνισμού.
Για παράδειγμα τα Brigestone που αναφέρεις, ήταν πρώτη τοποθέτηση στην BMW που είχα τελευταία και ήταν πολύ καλά λάστιχα.
Tα Pirelli τα φοράνε κατά κόρον τα Volvo που αναβαθμίζει η Heico αλλα και άλλες εταιρίες γρήγορων αυτοκινήτων. Tα Yokohama xρησιμοποιούν τα Polestar, λόγω της εμπλοκής τους στο WTCC , ενω μέχρι πρόσφατα που ετρεχαν στο BTCC φορούσαν (οπως και υπόλοιπα ) Dunlop (αδελφή εταιρία της Goodyear που εμπλέκεται στην F1 ).
Για το σκοπό αυτό πραγματοποιούνται απο ειδικά περιοδικά συνεχώς τεστ και μάλιστα σε διαφορετικές διαστάσεις και με διαφορετικά αυτοκίνητα ώστε κάθε φορά να βλέπουμε το καλύτερο ελαστικό που κυκλοφορεί πρόσφατα σε κάθε διάσταση.
Η πληροφόρηση απο τον ειδικό τύπο, είναι απαραίτητη προκειμένου να μην αγοράζουμε ότι μας πουλάει ο λαστιχάς της γειτονιάς μας ο οποίος φυσικά πέρνει προμήθεια απο την εταιρία που αντιπροσωπευει, αλλα, αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο αυτοκίνητό μας.
Είχα στο παρελθόν αναφέρει το σχετικό site http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 22 Απρ 2017, 21:16

Αντωνη, δεν θα διαφονισω μαζι σου!
ΑΛΛΑ....
Εξω εχουν δρομους, με δεικτη τριβης 5αρι σμυριδοπανο και ξεζουμιζουν τα ελαστικα.
Εκει οι εταιριες με "σκληρα" ελαστικα (Goodyear, Bredgeston, Pireli, Yokohama κ.τ.λ.) διαπρεπουν και αντεχουν!
Στο Αγλικο φορουμ πχ οταν λενε για ενα ελαστικο οτι περασε τα 20.000 μιλια για να φτασει στον μινιμουμ δεικτη φθορας, οτι ειναι καλο ελαστικο!
Συνηθως τα αλλαζουν στα 10/15.000 μιλια γιατι λιωνουν! :doh
Θυμαται καποιος να εχει δει λαστιχο στην Ελλαδα που να εχει λιωσει στα 15/30.00 χλμ....????
Με δεδομενο βεβαια οτι εδω εχουμε τσουλιθρες και οχι δρομους.
Γι'αυτο λοιπον "μαλακά" λαστιχα!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Απρ 2017, 22:50

CaptenV50 έγραψε:Αγαπητά μέλη θέλω κι εγω με την σειρά μου να σας ρωτήσω για ελαστικά.... γιατί γνωρίζετε όλοι σας περισσότερα απο εμένα :respect
Αν και στο παρελθόν είχα 2θέσια και πιο γρήγορα αυτοκίνητα απο το V50 που εχω τώρα και πάντοτε φορούσα Michellin ή Continental σε διαστάσεις 225.... 245.... κλπ...
Τώρα όμως που είμαι οικογενειάρχης άνθρωπος και το μόνο που με νοιάζει είναι η ασφάλεια και ο ήχος... τί λάστιχα μου προτείνετε? όταν πρωτοαγόρασα το V50 έβαλα Continental όπου τα λάτρεψα. Πρίν απο 8 μήνες πήγα σε εναν πολύ γνωστό λαστιχά στην περιοχή του Πειραιά και στην κυριολεξία ΜΕ ΕΦΑΓΕ να βάλω Brigestone...και πως η νεα γενιά αυτών των ελαστικών δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την παλιά και ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ..... Παιδιά θέλω να τα κάψω οχι απλά να τα πετάξω.... απο θόρυβο με έχουν τρελάνει απο κράτημα.... εεε τους πρώτους 6 μήνες κάτι έκαναν...

Τι λάστιχα μου προτείνετε εκτός των Continental, όπου έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες... είναι made in Germany... :-x :-x

Καλησπέρα
Είχεςconti και πήγες σε bridgestone?
Τι να πω... Ρίξε μία ματιά στα dunlop ή στα Michelin αν θέλεις κάτι μαλακό και αθόρυβο.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Απρ 2017, 22:53

Thanosgr έγραψε:Θυμαται καποιος να εχει δει λαστιχο στην Ελλαδα που να εχει λιωσει στα 15/30.00 χλμ....????
Με δεδομενο βεβαια οτι εδω εχουμε τσουλιθρες και οχι δρομους.
Γι'αυτο λοιπον "μαλακά" λαστιχα!

Δεν θυμάμαι να έχω κρατήσει λάστιχο παραπάνω από 25-30000 χλμ...να μην πω παλιά που κάθε 10-12 ήθελα ένα πισινό σετακι...

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 25 Απρ 2017, 10:43

ΑΣΕ... εσυ εισε "ιδικη περιπτωση"... :whistling :lol:
Μιλαμε για ανθρωπους που οδηγουν νορμαλ.
Και τοτε που αλλαζες πισω καθε 10.000χλμ, τα ετρωγες στα burnout και στα donuts με τις 335 κ.τ.λ.... :lipssealed

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες