Επιλογή ελαστικών

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Re: Επιλογή ελαστικών

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 23 Απρ 2015, 14:57

ΥΓ: Περι limiter τωρα συνειδητοποιησα οτι εχεις το CC...μπορει λογω διαδρομης αναρτησης να μην εχεις θεμα :q
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
SeraV60
T2

Δημοσίευσηαπό SeraV60 » 24 Απρ 2015, 17:43

Eυχαριστώ VolvoZeus.

δεν υπήρχαν οι αισθητήρες στις βαλβίδες στο v40 cc, ήμουν παρών στην αλλαγή, όπως μου εξήγησαν μαλλον το σύστημα θα είναι ή στο ABS ή στην ανάρτηση. Εξάλλου μόλις μπήκαν οι after market ζαντες και έβαλα μπροστά από περιέργεια είδα το tyre calibration και αμέσως μου έβγαλε τις ενδείξεις ανά τροχό όπως και πριν.
VOLVO S60 D4 Summum Vibrant Copper 2013-today
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 Livstyl Powershift Osmium Grey 2015-today

bynie
T2

Δημοσίευσηαπό bynie » 24 Απρ 2015, 21:13

Γεια σας συνάδελφοί.
Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή ελαστικών που πρέπει να αλλάξω ύστερα από πολλά χρόνια ...και κάπως λιγότερα χιλιόμετρα.
Έχοντας ένα c30 του 2011 το οποίο ερχόταν με τα Michelin primacy HP (205/55/Ρ16) και ύστερα από 31.000 χιλιόμετρα,δεν μπορώ παρά να αναζητώ την επόμενη επιλογή ( και μάλλον αργοπορημένα).

Διάβασα όλες τις αναφορές στο φόρουμ,, αλλά μάλλον μπλέχτηκα λίγο περισσότερο.
Καταρχάς να πω, πως με τα primacy ήμουν ικανοποιημένος, αλλά φυσικά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης.

Οι επιλογές μου είναι οι ακόλουθες, η κάποιες άλλες που μπορείτε να προτείνετε εσείς.

1.Michelin Primacy 3 (διάβασα ότι τρώγονται πολύ πιο γρήγορα από τα HP, ποια η γνώμη σας)
2.Michelin Energy saver ( το είδα φορεμένο στα νέα v40 στην βελμαρ, προτείνεται σαν ελαστικό που είναι οικονομικό, αλλά έχω μια υποψία πως δεν παύουν να είναι χειροτερα σε συμπεριφορα απο τα παραπάνω)
3.Continental PremiumContact 2 (η 5??)(αναφέρθηκαν ως πρόταση σε έναν κάτοχο s40)
4.Goodyear EfficientGrip Performance ( Εμφανίζεται σαν καλύτερη επιλογή από τα primacy3???)
5.Dunlop blueresponse?????

Προφανώς δεν ενδιαφέρομαι για μάρκες πιο φθηνές, δεν νομίζω πως τα 30 ευρώ θα μου κάνουν διαφορά μπροστά στην ποιότητα του ελαστικού.

Να αναφέρω πως τα πιο πολλά χιλιόμετρα γίνονται στην Αθήνα, σε ένα ποσοστο70% , παρόλα αυτά δεν θέλω να χάσω την σταθερότητα και την σχετική ησυχία και ποιότητα κύλισης στην εθνική.

Με αλλά λόγια επειδη ειμαι μαλλον μπερδεμενος, οποιος μπορει να ξεδιαλυνει, θα βοηθουσε πολυ
thanks

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Απρ 2015, 22:08

Έχω το Goodyear σε 185-55-15 και είναι εξαιρετικό και στην βροχή και στο στεγνό.
Φίλος μου έβαλε τα Dunlop και μου είπε ότι και αυτά στην βροχή δεν παίζονται...
Εσύ αποφασίζεις.
Για πόσα χλμ το χρόνο μιλάς;

bynie
T2

Δημοσίευσηαπό bynie » 24 Απρ 2015, 22:19

Κάπου στα 9.000 -10.000 το χρονο.
Προφανώς τοσο λιγα που προλαβαίνουν να καούν πριν φθαρουν!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 25 Απρ 2015, 14:58

bynie έγραψε:Κάπου στα 9.000 -10.000 το χρονο.
Προφανώς τοσο λιγα που προλαβαίνουν να καούν πριν φθαρουν!

Με τόσα λίγα χλμ θα σου πρότεινα και τα Petlas (741), τα έχουν αρκετοί φίλοι μου και είναι πολύ ευχαριστημένοι .
Με 10000 το χρόνο τζάμπα θα πάνε τα επώνυμα .

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 28 Απρ 2015, 21:53

Η διαφορά στο φρενάρισμα θα σου χρειαστεί μια στιγμή και θα σου γλιτώσει χιλιάρικα όχι δεκαρικα.
Προτιμάμε λοιπόν ελαστικό επώνυμο.
Εγώ έβαλα όπως είδες Dunlop κι ένας φίλος στο Passat του πέρασε Goodyear.
Νομίζω ότι μαζί με continental premium 5, primacy 3 είναι οι πιο safe επιλογές αυτή την περίοδο.
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 28 Απρ 2015, 23:26

εχω μια απορια, σιγουρα θα εχει απαντηθει ξανα αλλα πολλες οι σελιδες , εγω φοραω αυτην την στιγμη δεικτη ταχυτητας Υ συγκεκριμενα dunlop αυτα εδω http://www.ityres.gr/205-55-r16-91y-dun ... 98948.html με 205/55/16 , εχω προβλημα ?δεν κανουν για το οχημα μου? δηλαδη οταν λενε αργει να ζεσταθει το λαστιχο τι εννοούν? πρεπει να διανυσω 10 χιλιομετρα, 100? 200? η να παω με ταχυτητα 200 χιλιομετρα στο δρομο για να τα ζεστανω? καποιος γνωστης των πραγματων ας μου δωσει μια απαντηση :-)
Volvo s40 ,1600cc diesel drive

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 28 Απρ 2015, 23:35

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο δείκτης που αναφέρεις, δεν έχει καμία σχέση με το πόσο γρήγορα ή αργά ζεσταίνονται τα ελαστικά και όποιος σου το είπε αυτό, απλά δεν έχει ιδέα.
Ο δείκτης ταχύτητας ελαστικών δείχνει την μέγιστη ταχύτητα οχήματος στην οποία τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά, βάσει των προδιαγραφών τους, δηλαδή κρατήματα, φρανάρισμά, υδρολίσθηση κλπ. Στην περίπτωσή σου, το Υ αντιστοιχεί σε 300 χ.α.ω. (!!!) οπότε και στο γκρεμό, τα ελαστικά σου θα λειτουργούν εξαιρετικά!!! :lol: :lol: :lol:
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα πάντως μην αγχώνεσαι.
Συνέχισε και θα μείνεις...

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 28 Απρ 2015, 23:53

@Jim_c30 χιλια ευχαριστω , σχεδον ολοι γυρω μου τα ξερουν ολα αλλα στην ουσια δεν εχουν χαμπαρι, ευτυχως εχω εσας εδω και μαθαινω και εγω ,και παλι ευχαριστω φιλε :applause
Volvo s40 ,1600cc diesel drive

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 29 Απρ 2015, 08:53

dimtz έγραψε:εχω μια απορια, σιγουρα θα εχει απαντηθει ξανα αλλα πολλες οι σελιδες , εγω φοραω αυτην την στιγμη δεικτη ταχυτητας Υ συγκεκριμενα dunlop αυτα εδω http://www.ityres.gr/205-55-r16-91y-dun ... 98948.html με 205/55/16 , εχω προβλημα ?δεν κανουν για το οχημα μου? δηλαδη οταν λενε αργει να ζεσταθει το λαστιχο τι εννοούν? πρεπει να διανυσω 10 χιλιομετρα, 100? 200? η να παω με ταχυτητα 200 χιλιομετρα στο δρομο για να τα ζεστανω? καποιος γνωστης των πραγματων ας μου δωσει μια απαντηση :-)

ο δείκτης ταχύτητας δηλώνει την αντοχή που έχει ένα ελαστικό να περιστραφεί στην max ταχύτητα, υψηλές στροφές περιστροφής (στροφορμή) χωρίς να αποκολληθούν από αυτό κομμάτια, και να καταστραφεί.

@dimtz αισθάνεσαι ότι έχεις πρόβλημα ? δεν νομίζω .... απλά, το συγκεκριμένο λάστιχο είναι πολύ sport προσανατολισμού και σε σχέση με κάποιο άλλο "ταξιδιάρικο", θα που είχες μειωμένη κατανάλωση, λιγότερο θόρυβο και μεγαλύτερη άνεση, αλλά & χειρότερη πρόσφυση και ακρίβεια στη "sport" οδήγηση. Τα πάντα, είναι θέμα προτεραιοτήτων.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 29 Απρ 2015, 09:17

***Όταν αγοράζετε ελαστικά αντικατάστασης, είναι σημαντικό να ταιριάζετε το δείκτη ταχύτητας με τις δυνατότητες ταχύτητας του οχήματός σας.

Πολλές φορές δημιουργείται η εντύπωση ότι ένα ελαστικό με υψηλότερο δείκτη ταχύτητας (βλ Παράρτημα - Ενότητα Δείκτης Ταχύτητας) είναι καλύτερο από ένα ελαστικό με χαμηλότερο δείκτη ταχύτητας. Το συμπέρασμα αυτό δεν είναι ορθό διότι τα προαναφερόμενα ελαστικά έχουν σχεδιαστεί για να καλύψουν διαφορετικές ανάγκες. Θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι το υλικό κατασκευής του ελαστικού με το μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας θα έχει σαν αποτέλεσμα τη διαφορετική συμπεριφορά του, από πλευράς θερμοκρασίας και πρόσφυσης, σε χαμηλή ταχύτητα. Συμπερασματικά δεν υπάρχει λόγος να τοποθετούμε ελαστικά με δείκτη ταχύτητας μεγαλύτερης από του οχήματός μας αφού θα επιβαρυνθούμε οικονομικά χωρίς ιδιαίτερο όφελος***

Μικρό το ''κακό'',
100 % σωστός θα ήσουν αν έβαζες δείκτη ταχύτητας που ορίζει ο κατασκευαστής.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 29 Απρ 2015, 09:37

vrestas έγραψε:100 % σωστός θα ήσουν αν έβαζες δείκτη ταχύτητας που ορίζει ο κατασκευαστής.

Χωρίς αυτό να είναι και απόλυτο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το δικό μου C30 με τα 100 μουλάρια του, το οποίο ήρθε από το εργοστάσιο με τα Pirelli P7 205/55/16W, τα οποία φυσικά χάλασαν στο άψε σβήσε (δε φταίει ο δείκτης ταχύτητας γι' αυτό), και από τότε χρησιμοποιώ ελαστικά με δείκτη ταχύτητας V χωρίς το παραμικρό θέμα (εγώ βέβαια κατέβασα τον δείκτη ταχύτητας, δεν τον ανέβασα). Κανένα πρόβλημα δεν έχει ο φίλος και επιμένω, δεν αργούν να ζεσταθούν τα ελαστικά με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας.
Όμως σε τέτοια αυτοκίνητα όπως του dimtz δεν αξίζει να βάζεις ελαστικά υψηλών επιδόσεων όπως αυτό που έβαλε. Πολύ σωστό το ποστ του Johnkyr.

bynie
T2

Δημοσίευσηαπό bynie » 29 Απρ 2015, 10:28

deadp έγραψε:Η διαφορά στο φρενάρισμα θα σου χρειαστεί μια στιγμή και θα σου γλιτώσει χιλιάρικα όχι δεκαρικα.
Προτιμάμε λοιπόν ελαστικό επώνυμο.
Εγώ έβαλα όπως είδες Dunlop κι ένας φίλος στο Passat του πέρασε Goodyear.
Νομίζω ότι μαζί με continental premium 5, primacy 3 είναι οι πιο safe επιλογές αυτή την περίοδο.

Τελικά μάλλον θα παω προς το Goodyear. Ειμαι και γω της αποψης πως για λιγα δεκαρικα.. ας διαλεξεις το πιο καλο.
Και προς απαντηση και για τον δείκτη ταχυτητας, και γω θα προτιμήσω V, αφου τα 100 δικα μου ψωραλογα δεν εχουν καμια ελπιδα να με φτασουν στα 270Km του W :-D

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 29 Απρ 2015, 10:48

Λοιπον, θα μου επιτρεψουν εδω οι παλαιοτεροι και ποιο "σπουδαγμενοι" να κανω χρησει της καλοσυνης τους και της ανοχης τους.
Η αν θελετε σαν ποιο εμπειρος στα θεματα του "δρομου"...
Ο μεγαλος δεικτης ταχυτητας δεν ειναι μονο δεικτης αντοχεις σε μεγαλυτερες ταχυτητες (ταχυτητα περιστροφεις) ΑΛΛΑ και θερμοκρασιας.
Δηλαδη, μεγαλυτερη ταχυτητα, μεγαλητερες τριβες, μεγαλητερη θερμοκρασια.
Δηλαδη το ελαστικο πρεπει να ειναι ποιο σκληρο για να αντεχει!
Σκληρο = αντοχη στην θερμοκρασια = δεν ζεστενεται ευκολα = δεν ερχετε σε θερμοκρασια λειτουργιας (σε καθημερηνει χρηση και οχι μονο) = δεν δουλευει οπως θα επρεπε = "κουτσορο ή ξυλο".
Να θυμησω εδω τα αγωνιστικα ελαστικα που πριν τον αγωνα τα εχουν τυλιγνεμα σε θερμοφορες ωστε να εχουν αμεσα την καταληλη θερμοκρασια, αλλα και τι παθαινουν αν για καποιο λογο πεσει η θερμοκρασια ή δεν μπορουν να την κρατησουν εκει που πρεπει.
Αυτο ειναι ποιο εντονο σε αγωνες πιστας.
Και φυσικα τι γινεται οταν βρεξει ή οταν σταματησει η βροχει, με τις αλλαγες σε σλικ και βροχινα... :dizzy
Τα ποιο μαλακα σλικ (που διαλυονται γρηγορα αλλα εχουν πολυ καλο κρατημα) ειναι πολυ σκληροτερα απο τα βροχινα τα οποια μολις αρχησει να στεγνωνει η πιστα λογο αυξησεις τις θερμικρασιας αρχιζουν και φευγουν κομματια!

Δεν ειναι τα πραγματα οπως τα νομιζετε, και σε μεγαλο βαθμο σε αυτο φταιει η Ελληνικη ασφαλτος που ειναι γυαλη.
Δε υπαρχει τριβη = δεν αναπτυσει θερμικρασια το λαστιχο = ειναι σκληρο.
Οποτε βαζουμε λαστιχα βασει του τι θελει το αμαξι μας και οχι οτι νομιζουμε η θελουμε να βαλουμε.
Η μαρκα δεν παιζει ρολο τοσο πολυ, αν και στην Ελλαδα θελουμε τα λεγομενα μαλακα λαστιχα (Michelen, Toyo, Continental κτλ) και οχι σκληρα (Goodyear, Bridgestone, Pireli κτλ) αν και ολα ειναι σχετικα.
Ποσο μαλλον αυτο που γινεται πολυ συχνα, ιδικα τα τελευταια χρονια λογο κρισης, που πηγαινουν στον λαστιχα και ρωτουν, και ο μαστρομητσος απαντα, "εχω κατι λαστιχακια για εσενα στο ραφι κατσε καλα και τιμη σουπερ, για εσενα που σε συμπαθησα - ξερω, 50% κατω" :chair :swear
Και στην επομενει δυσκολια - στραβο τιμονια - γλιτσα, αρχιζουν οι χορογραφιες, και μετα καθομαστε και σκεφτομαστε τι εγινε, τι εφταιγε, γιατι, πως, ο κακος μας ο καιρος, η κακουργα η κοινωνια κτλ
Και αν ρωτησουν θα πουμε "Μα εχω καινουργια λαστιχα, δεν ξερω κατι αλλο εφταιγε, κατι ειχαν ρηξει στον δρομο... :whatever
Στο θεμα μας παλι.
Φιλε dimtz αλλα και οι υπολοιποι, για το αμαξι σου δεικτη "Η" αντε το πολυ πολυ "V" και αυτο με την προυποθεση οτι στα προτηνει κατασκευαστης του ελαστικου και ΟΧΙ ο μαστρομητσος.
Παντα να ελεγχετε τα λαστιχα που θα βαλετε στο site του εκαστοτε κατασκευαστη.
Ολες οι εταιριες εχουν στο site τους σε καποιο παραθυρο "επιλογη ελαστικου βασει του αυτοκινητου" και "βασει τις διαστασεις", επιλεγουμε το πρωτο, βρησκουμε το αμαξι μας (μοντελο, χρονια, κυβικα, διαστασει, χρησει(καλοκαιρινα, χειμερινα, μεικτης χρησεις) και βλεπουμε τη μας προτεινουν.
Ακολουθουμε ακριβος τις οδηγιες διαμορφωσης του ελαστικου, διασταση, δεικτη ταχυτητας, αλλα και δεικτη φορτιου!

Ερωτηση, ποιος ξερει καλυτερα τι ταιριαζει στο αμαξι μας, οι εταιριες κατασκευης ή ο εκαστοτε μαστρομητσος - φιλος - γνωστος κτλ??? :q
Περιμενω την γνωμη σας και την αποψη σας!

Συνγνωμη για το μεγεθος του κειμενου και ευχαριστω για την υπομονη και την ανοχη σας!!! :vow
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 29 Απρ 2015, 11:21

Φίλε Θάνο, δεν ξέρω εάν διάβασες το παραπάνω μου ποστ, γι'αυτό και το γράφω ξανά.
Το δικό μου αυτοκίνητο C30 1,6 Momentum MY08, με 100hp ήρθε από το εργοστάσιο με λάστιχα 205/55/16W, δηλαδή για ταχύτητες μέχρι 270 χ.α.ω.!!! Βάσει των λεγομένων σου, η Volvo προφανώς και δεν ξέρει τι της γίνεται καθώς σε ένα αμάξι που με τα βίας ακουμπά τα 200 σε κατηφορικά εδάφη κλπ, τοποθέτησε ελαστικό για 270 max ταχύτητα. Αυτό πως το εξηγείς; Μπορεί να ήθελε να "ξεστοκάρει" ελαστικά; ίσως, δεν το γνωρίζω...
Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα της αλλαγής, μπήκα σε όλα τα σάιτ γνωστών, ακριβών ελαστικών για να ψάξω το επόμενο λάστιχο. Άλλες λοιπόν εταιρείες μου έδιναν την επιλογή W και άλλες την επιλογή V. Καμία μα καμία εταιρεία την επιλογή Η κλπ (αναφέρομαι σε Michelin, Continental, GoodYear, Dunlop, Pirelli)...
Στην περίπτωση αυτή τι να επιλέξω W ή V; Οι εταιρείες μου έδιναν δύο επιλογές. Η Volvo το έστειλε με W!
Η τότε επιλογή μου ήταν τα Michelin Pilot Exalto 2 :vow :vow :vow :inlove , τρομερή λαστιχάρα με δείκτη ταχύτητας V ενώ τώρα φοράω τα Pilot Sport 3 με τον ίδιο δείκτη ταχύτητας από τα οποία δεν είμα ιδιαίτερα ευχαριστημένος πλέον.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 29 Απρ 2015, 12:53

Οσο μεγαλυτερος δεικτης ταχυτητας τοσο πιο ενισχυμενο το ελαστικο (διπλη πλεξη), δεν εχει σχεση με την συσταση της γομας. Το treadwear δειχνει την ταχυτητα φθορας του ελαστικου και εχει καποια σχεση με την συσταση της γομας. Χαμηλο treadwear μαλακη γομα γρηγορη φθορα, μεγαλο το ακριβως αντιθετο. Παραδειγμα, τα Bridgestone 050...τα εβαζα για χρονια, απο τα λαστιχα που οπου και να ρωτησεις θα σου πουν οτι ειναι σκληρα και δεν ζεσταινονται...tw 140 (τα σλικ εχουν απο 120 και κατω), κορυφαιο κρατημα, απιστευτο λαστιχο, το ζεσταινα μια χαρα γρηγορα, αλλα καθε 10000χλμ αλλαζα μια δυαδα...Τα περισσοτερα λαστιχα της αγορας εχουν tw απο 220-300.

Τωρα γενικα καθε λαστιχο δρομου, επειδη ακριβως ειναι δρομου, εχει μεγαλο ευρως θερμοκρασιας στο οποιο μπορει να αποδοσει, αλλιως κανενας δεν θα καταφερνε να φρεναρει στις καθημερινες του μετακινησεις. Το αν ζεσταινονται ή οχι, ποσο κτλ ειναι λιγο θεωρειες...παιζει ρολο το λαστιχο, αλλα και το αυτοκινητο, η ταχυτητα, το οδοστρωμα, η θερμοκρασια οδοστρωματος...εγω που εχω κανει μετρησεις με το θερμομετρο υπερυθρων μια χαρα θερμοκρασια ανεβαζουν και πολυ συντομα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια, ωστε να δουλευουν ικανοποιητικα. Για παραπανω θελει ενα γοργο περασμα απο λιμανακια :lol:
Με λιγα λογια δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τον μεγαλυτερο δεικτη ταχυτητας.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 29 Απρ 2015, 13:49

+1 (thanos και υπόλοιποι) .... από την σούπα μην ξεχάσουμε και την ανάλογη ανάρτηση / με τα ανάλογα λάστιχα ....

σκληρή ανάρτηση = μαλακά λάστιχα με πολύ πρόσφυση
μαλακή άνετη ανάρτηση = λάστιχα ECO ή touring

από προσωπική εμπειρία .... όταν γύρισα από το νησί στην Αθήνα, και δεν ήθελα πλέον να αλλάζω λάστιχα κάθε 10.000χλμ (που έκανα στην πόλη), άλλαξα στο 106 τα λάστιχα με "πολιτικά", αφήνοντας όμως την GrA ανάρτηση στο αυτοκίνητο :whatever :whatever . Αποτέλεσμα, ήταν ένα τεράστιο και επικίνδυνο τετακε στα μέγαρα όταν είπα να πάω για να ξεσκουριάσω, αφού τα λάστιχα/ανάρτηση ΔΕΝ μπορούσαν να δουλέψουν.

Απ την άλλη, φίλος όταν τον πήγα βόλτα με σεμισλικ/GrA ανάρτηση, από τον ενθουσιασμό του, έβαλε την επόμενη μέρα σεμισλίκ στο αυτοκίνητο του, αφήνοντας την "εργοστασιακή" ανάρτηση. Μετά από 2 μέρες έβαλε πάλι τα πολιτικά ελαστικά, αφού με τα σεμι, το αυτοκίνητο έπαιρνε απίστευτες κλίσεις (βάρκα γιαλό) και αν το πίεζες κινδύνευε να τουμπάρει ...

(*) λάστιχα με δείκτη ταχύτητας W, μπορούν να γίνουν έτσι με max ταχύτητες 150χαω, σε μια πίστα ή αν "το λιώσεις στο βουνό"

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 29 Απρ 2015, 15:31

Ενοητε ρε παιδια οτι αλλαζοντας λαστιχα και ρωτοντας τις εταιριες, εχεις εργοστασιακη αναρτηση σε πολυ καλη κατασταση!
Αν αρχησεις να ανακατευεις λαστιχα με αναρτησεις (ΕCO με σεμισλικ και χαμηλωμενη αναρτηση σκληρη με μαμα) αστο καλυτερα.
Και εγω απο τοτε που αλλαξα αμορτισερ και το αμαξι παταει κατω χωρις να χαζευει, αρχησε να τρωει και πολλη λαστιχο!
Οσο αφορα το C30 που ηρθε με W απο το εργοστασιο, σκευτηκες το ενδεχομενο η πιρελι την συγκεκριμενη διασταση και τυπο αν το εβγαζε και με αλλο δεικτη ή αν ειχε το εργοστασιο να βαλει (τραβηγμενο) αλλο δεικτη?
Και για ακομα μια φορα να πω οτι δεν κατασκευαζει - εξοπλιζει (παραγκελνει) μονο για την Ελληνικη αγορα.
Στην ευρωπη αλλαζουν λαστχα καθε 10.000 χλμ αντε βαρια βαρια 20.000χλμ.
Γιατι?
Μηπως ο δεικτης τριβεις ειναι υψηλος και ετσι τα λαστιχα ζεσταινονται?

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 29 Απρ 2015, 17:01

Από την Ευρώπη λοιπόν μας έρχονται και τα καλό μεταχείρισμένα ελαστικά, που έχει γίνει πολύ τις μόδας.
Φτηνά και καλά σου λένε...

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 01 Μάιος 2015, 19:54

Σιγα σιγα αρχιζω να ψαχνω για λαστιχα (φθινοπωρο), δεν κρυβω οτι με "ξεσικωσατε".
Ριχνωντας μια γρηγορη ματια (3-4 ωρες) στα site των εταιρειων, ανακαλυψα:
1ο) Η διασταση μου (235/65/17 V 104/8) φθηνηνε σε σχεση με 2,5 χρονια πριν :vow
2ο) Πολλες εταιρειες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ λαστιχα για εμενα... :doh
Προσεξτε, οχι δεν εχουν την διασταση, δεν μου προτεινουν λαστιχα... :?
Εταιρειες οπως GoodYear, Dunlop, Hankook κτλ. μου λενε " συγνωμη δεν εχουμε λαστιχα για εσας"...
Επιλογη λοιπον αναμεσα σε Michelin (ειχε απο το εργοστασιο), Νokian (τα εχω τωρα), Toyo (δεν μου γεμισαν το ματι, δεν εβγαλαν και τιποτα καινουργιο μετα απο 3 χρονια), Continental (οπως Toyo, + οτι απο πλευρας ενεργειακης ετικετας... στον πατο κι'ακομα παραπερα, τις οποιες εχουν πολλη καλα κρυμενες και θελει ψαξιμο να τις βρεις... :chair ), Pirelli (μπα δεν θα παρω, εδω εχουν προβληματα στην Ευρωπη με την σκληροτητα τους που εχουν δρομους γυαλοχαρτο, εδω τι θα κανουν...???)
Αποτελεσμα?
:q
Απο Σεμπτεμβριο ξανα βλεπουμε, μπας και αλλαξει τιποτα (μονο αν βγαλουν κατι καινουργιο) ψαχνωντας παραλληλα και τα αναλογα συνγκριτικα τεστ των περιοδικων εξω.

Καταλαβατε γιατι παντα γραφω, να ρωτατε τις εταιριες τι προτεινουν για το αμαξι σας?
Θα βαζατε λαστιχα στο αμαξι σας αν η Χ, Ψ, εταιρεια ελεγε "συγνωμη δεν εχουμε λαστιχα για εσας"?
Κι ας χτυπιεται ο μαστομητσος οτι ειναι πολυ καλο λαστιχο!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 02 Μάιος 2015, 21:36

Φίλος έχει αυτά σε Χ6 και είναι πολύ ευχαριστημένος
http://www.e-elastika.gr/p.Elastika-Vre ... 81806.html

Και αυτά σε Cherokee
http://www.e-elastika.gr/p.Elastiko-Mic ... 58450.html

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 03 Μάιος 2015, 10:45

Το πρωτο ουτε για πλακα, το δευτερο ειναι αρχαιο.
Ευχαριστω παντος!

gsf650
T2

Δημοσίευσηαπό gsf650 » 04 Μάιος 2015, 17:38

αλλαγη ελαστικων σημερα 235/40/18 eagle f1 asymmetric 2 37.370 χλμ. 540εuro στον Κυριαζη στο volvo
και στο πεζω 307, 195 /65/15 EfficientGrip Performance στα 240εuro. πληροφοριακα
για το eagle F1 treadwear 300 kai EfficientGrip Performance 340
εβδομαδα παραγωγης 16/15 και 15/15

s60 MY11 2.0T POLESTAR summum
S60 2.0T MY11 Polestar Summum

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 05 Μάιος 2015, 14:08

gsf650 έγραψε:αλλαγη ελαστικων σημερα 235/40/18 eagle f1 asymmetric 2 37.370 χλμ. 540εuro στον Κυριαζη στο volvo
eagle F1 treadwear 300 εβδομαδα παραγωγης 16/15

Καλη τιμή δείχνει.Εγώ έχω 60,000km με τα μαμά conti sport contact 3 .
Από βδομάδα θα τα αλλάξω και εγώ.

Γιώργο τι τιμές πήρες για άλλες μάρκες?
Τα eagle f1 είναι xl ? Τι δείκτη ταχύτητας έβαλες?

gsf650
T2

Δημοσίευσηαπό gsf650 » 05 Μάιος 2015, 15:03

vrestas έγραψε:
gsf650 έγραψε:αλλαγη ελαστικων σημερα 235/40/18 eagle f1 asymmetric 2 37.370 χλμ. 540εuro στον Κυριαζη στο volvo
eagle F1 treadwear 300 εβδομαδα παραγωγης 16/15

Καλη τιμή δείχνει.Εγώ έχω 60,000km με τα μαμά conti sport contact 3 .
Από βδομάδα θα τα αλλάξω και εγώ.

Γιώργο τι τιμές πήρες για άλλες μάρκες?
Τα eagle f1 είναι xl ? Τι δείκτη ταχύτητας έβαλες?

στη διασταση την δικη μας βγαινει μονο σε 95-XL Y
πηγαινα για το EfficientGrip Performance
235 40 R18 95-XL W αλλα δεν υπαρχει πουθενα και η αντιπροσωπεια δεν εχει ημερομηνια παραλαβης
εκτος απο τα dunlop maxx rt δεν ρωτησα για αλλο ελαστικο
οι τιμες που τα βρηκα σε αλλα 2 καταστηματα ειναι 590 και 560
S60 2.0T MY11 Polestar Summum

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 20 Μάιος 2015, 10:48

18/5/15 έκανα αλλαγή ελαστικών. Για 61200 km και 4,5 χρόνια είχα conti sport contact 3 .
Έβαλα conti sport contact 5 235/40/18 95 Υ XL (treadwear 280), τιμή 620 ευρώ (6άτοκες) σε tasoselastika .

johnkar
T2

Δημοσίευσηαπό johnkar » 22 Μάιος 2015, 11:37

Καλημέρα στο forum. Τα φώτα σας παρακαλώ. Τι προτάσεις έχουμε για ελαστικά 205/50/17 93W ? Το αυτοκίνητο είναι ένα c30 diesel drive start/stop. Τώρα φοράει από όταν το παρέλαβα (04/12) τα Continental Sport Contact 2 και έχω 46.000 περίπου. Αξίζει να κοιτάξω μόνο στην premium κατηγορία (που από ότι κατάλαβα είναι τουλάχιστον 500 euros και άνω) ή και να δω τίποτα πιο οικονομικό; Δώστε απόψεις/προτάσεις και για τα δύο παρακαλώ! Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Μάιος 2015, 12:25

πως σου φάνηκαν τα SC2 ? (είναι μαλακά ελαστικα), με αρκετό θόρυβο, μεγάλη αντίσταση κύλισης και αρκετά παλιά σαν μοντέλο .
έχουν φαγωθεί, ή έχουν μόνο σκληρύνει ?
σε αυτά τα 46Κχλμ, τα έχεις κάνει μπρος πίσω ?

johnkar
T2

Δημοσίευσηαπό johnkar » 22 Μάιος 2015, 14:00

johnkyr έγραψε:πως σου φάνηκαν τα SC2 ? (είναι μαλακά ελαστικα), με αρκετό θόρυβο, μεγάλη αντίσταση κύλισης και αρκετά παλιά σαν μοντέλο .
έχουν φαγωθεί, ή έχουν μόνο σκληρύνει ?
σε αυτά τα 46Κχλμ, τα έχεις κάνει μπρος πίσω ?

Θα συμφωνήσω με το θόρυβο καθώς και ότι στην ελαφρά βροχή νομίζω ότι γλιστρούν αρκετά. Επίσης πιστεύω ότι 'κοπανάει' αρκετά στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αν και πιστεύω αυτό οφείλεται πιο πολύ στην διάσταση του ελαστικού καθώς και στην ανάρτησή του αυτοκινήτου και όχι τόσο στη μάρκα του ελαστικού. Βέβαια δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης γιατί είναι το πρώτο δικό μου αυτοκίνητο που να το έχω οδηγήσει τόσα χλμ. Η φθορά θα έλεγα είναι φυσιολογική αναλογικά με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα. Σε πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και photos. Τα έχω κάνει πίσω μπροστά στα 20.000 περίπου.

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 27 Μάιος 2015, 10:40

Καλημέρα σε όλους,

Σχεδιάζω το φθινόπωρο να αλλάξω τα ελαστικά μου. Κάνω κατά μέσο όρο 13.000 χλμ το χρόνο, εκ των οποίων το 90+% σε επαρχιακές και εθνικές οδούς. Προς το παρόν δεν χρειάζεται να φοράω χειμερινά, οπότε χρησιμοποιώ θερινά σε μόνιμη βάση. Την προηγούμενη αλλαγή ελαστικών την έκανα λίγους μήνες πριν κλείσουν 4 χρόνια, ενώ τώρα θα τα αλλάξω στα 4 χρόνια ακριβώς. Ταχύτητες στο ταξίδι συνήθως 120-130 χλμ/ώρα όταν το επιτρέπουν οι δρόμοι. Πίεση πάντα 36 psi.

Οι διαδρομές στις οποίες μετακινούμαι τα τελευταία χρόνια είναι κυρίως μεταξύ Αθήνας-Θεσσαλονίκης, Θεσσαλονίκης-Χαλκδικής και Θεσσαλονίκης-Κοζάνης και Θεσπρωτίας μέσω Εγνατίας.

Αυτή τη στιγμή φοράω τα Pirelli P7 Cinturato. Βλέπω ότι οι περισσότεροι δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι (σε σημείο που σκέφτομαι ότι θα με γιουχάρετε για τα παρακάτω :-D ). Η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα, ακόμη και όταν τα πίεσα σε στροφές (η πίεση βέβαια είναι σχετική και υποκειμενική θα μου πείτε...), ενώ το abs θυμάμαι ελάχιστες φορές να έχει ενεργοποιηθεί (2-3 κι αν...), και για αυτόν το λόγο τα είχα επιλέξει και όταν έκανα την πρώτη αλλαγή, σκεπτόμενος και το γεγονός ότι αυτά του είχε τοποθετήσει και η Volvo. Δύο φορές μόνο μου γλίστρησαν σε χαμηλές ταχύτητες, αλλά το είχα πιέσει ελεγχόμενα μέσα στην πόλη και σε δρόμο πραγματικά κάκιστης ποιότητας.

Αναμένω προτάσεις....
Τελευταία επεξεργασία από Bassilis σε 27 Μάιος 2015, 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1.6 Momentum C30 MY 2008

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 27 Μάιος 2015, 10:52

Βασίλη αφού είσαι ευχαριστημενος από τα P7 τι να πω...
Βάλε τα ίδια η αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στα Goodyear Efficient Grip ή στα Michelin energy saver για να έχεις και οικονομία καυσίμου.

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 27 Μάιος 2015, 11:00

mco έγραψε:Βασίλη αφού είσαι ευχαριστημενος από τα P7 τι να πω...
Βάλε τα ίδια η αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στα Goodyear Efficient Grip ή στα Michelin energy saver για να έχεις και οικονομία καυσίμου.

"Βασίλη αφού είσαι ευχαριστημενος από τα P7 τι να πω... " :lol:

Ευχαριστώ! Θα τα δω οπωσδήποτε και τα άλλα δύο!
1.6 Momentum C30 MY 2008

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 27 Μάιος 2015, 12:17

Ύστερα από σύντομη αναζήτηση και σύγκριση, με βάση και τις κατευθύνσεις του mco, εάν φύγω από τα Pirelli σκέφτομαι να πάω προς τα Goodyear Efficient Grip Performance http://www.goodyear.eu/gr_el/tires/pass ... e/?from=tf .
1.6 Momentum C30 MY 2008

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 27 Μάιος 2015, 22:29

vrestas έγραψε:18/5/15 έκανα αλλαγή ελαστικών. Για 61200 km και 4,5 χρόνια είχα conti sport contact 3 .
Έβαλα conti sport contact 5 235/40/18 95 Υ XL (treadwear 280), τιμή 620 ευρώ (6άτοκες) σε tasoselastika .

Πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή. Κορυφαίο ελαστικό. :respect
Έχω σκάσει που έβαλα Primacy 3 στο δικό μου V50 με 205/50-17. Τελείως αδιάφορο ελαστικό. :-(
Όντως TOURING το λάστιχο. Δεν είναι για κάτι παραπάνω. Άσε που χαζοσπινάρει ακόμα και με D2!
Παρόλο που το TREAD WEAR είναι 240 το traction είναι Α και το δείχνουν. Τι σκ@τ@ με έπιασε δεν ξέρω.
Θέλω τα ελαστικά να σου δίνουν αυτό το κάτι παραπάνω σε διαδρομές με στροφιλίκια και κεκτημένες
που σημαίνει ότι και στην καθημερινότητά μου θα είναι το ίδιο αποτελεσματικά.
Η Continental με τις σειρές premium contact 5 και sport contact 5 προσφέρει κορυφαία ελαστικά που πιστέψτε με
μεταμορφώνουν το αυτοκίνητο προς το καλύτερο.
Δεν είναι όμως για τους οδηγούς που θέλουν τα ελαστικά για πέντε χρόνια και το πέλμα να είναι το ίδιο.
Αυτοί θα ψάξουν για άλλα...!
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
vartanis
T2

Δημοσίευσηαπό vartanis » 31 Μάιος 2015, 21:25

Και εγω θελω να αλλαξω λαστιχα, αλλα δεν ξερω τι να βαλω.
Συντηρητικα πραγματα. :mrgreen:
Ολες με θέλουν γιά το κορμί μου

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 01 Ιουν 2015, 23:38

vartanis έγραψε:Και εγω θελω να αλλαξω λαστιχα, αλλα δεν ξερω τι να βαλω.
Συντηρητικα πραγματα. :mrgreen:

Φίλε μου δεν γνωρίζω το αυτοκίνητό σου ούτε την διάσταση των ελαστικών σου. Βλέπω μόνο το 1,6.
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς συντηριτικά πράγματα.
Δηλαδή θες να σου προτείνει κάποιος από το φόρουμ ένα φθηνό ελαστικό ή ένα καλό ελαστικό;
Δεν έχεις παρά να πας σε μερικούς πωλητές ελαστικών και να τους ρωτήσεις ποιό είναι το φθηνότερο ή ποιό είναι το καλύτερο.
Τώρα αν θες ένα πολύ φθηνό αλλά συνάμα πολύ καλό ελαστικό...έ τότε δεν γίνεται! ότι πληρώνεις παίρνεις.
Υπάρχουν και πολύ καλά ελαστικά που δεν είναι για απαιτητικούς οδηγούς, π.χ σειρές energy, αλλά δεν είναι φθηνά.
Δώσε λίγο πιο αναλυτικά τι ζητάς και η κοινότητα θα ανταποκριθεί.
Τελευταία επεξεργασία από Athamas σε 02 Ιουν 2015, 00:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
V50 D2 SPORT

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 02 Ιουν 2015, 00:30

Η επιλογή και η περίοδος αλλαγής των ελαστικών πρέπει είναι κορυφαίο θέμα προτεραιότητας για όλους τους οδηγούς.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουμε ένα σκασμό χρήματα για να αγοράσουμε ένα αυτοκίνητο, πόσα ακόμα για φρου-φρου κι αρώματα
και όταν έρχεται η στιγμή να επιλέξουμε ελαστικά , δηλαδή το μόνο πράγμα που μας φέρνει σε επαφή με τον δρόμο, τότε αρχίζουμε τις εκπτώσεις!
Στην ουσία αρχίζουμε τις εκπτώσεις με την ίδια μας την ακεραιότητα.
Θα πάρω ένα φθηνό, ένα που θα αντέχει περισσότερα χλμ. ένα που αντέχει δέκα χρόνια κοκ.
Δεν παίζουμε με την ακεραιότητά μας, των δικών μας, αλλά και των άλλων.
Στην επιλογή των ελαστικών δεν κάνουμε εκπτώσεις.

Υ.Γ Το παραπάνω είναι προσωπική άποψη και δεν θέλω με κανένα τρόπο να θείξω κανένα φίλο στο φόρουμ.
Edit Mod: Παρακαλώ να μη γράφουμε όλο το ποστ με bold γραμματοσειρά.
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 02 Ιουν 2015, 08:34

Athamas έγραψε:
vrestas έγραψε:18/5/15 έκανα αλλαγή ελαστικών. Για 61200 km και 4,5 χρόνια είχα conti sport contact 3 .

Πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή. Κορυφαίο ελαστικό. :respect
Έχω σκάσει που έβαλα Primacy 3 στο δικό μου V50 με 205/50-17. Τελείως αδιάφορο ελαστικό. :-(
Όντως TOURING το λάστιχο. Δεν είναι για κάτι παραπάνω. Άσε που χαζοσπινάρει ακόμα και με D2!
Παρόλο που το TREAD WEAR είναι 240 το traction είναι Α και το δείχνουν. Τι σκ@τ@ με έπιασε δεν ξέρω.
Θέλω τα ελαστικά να σου δίνουν αυτό το κάτι παραπάνω σε διαδρομές με στροφιλίκια και κεκτημένες
που σημαίνει ότι και στην καθημερινότητά μου θα είναι το ίδιο αποτελεσματικά.
Η Continental με τις σειρές premium contact 5 και sport contact 5 προσφέρει κορυφαία ελαστικά που πιστέψτε με
μεταμορφώνουν το αυτοκίνητο προς το καλύτερο.
Δεν είναι όμως για τους οδηγούς που θέλουν τα ελαστικά για πέντε χρόνια και το πέλμα να είναι το ίδιο.
Αυτοί θα ψάξουν για άλλα...!

τα premium contact5 , είναι στην ίδια κατηγορία με τα Primacy3.

Άβαταρ μέλους
vartanis
T2

Δημοσίευσηαπό vartanis » 02 Ιουν 2015, 22:34

Athamas έγραψε:Η επιλογή και η περίοδος αλλαγής των ελαστικών πρέπει είναι κορυφαίο θέμα προτεραιότητας για όλους τους οδηγούς.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουμε ένα σκασμό χρήματα για να αγοράσουμε ένα αυτοκίνητο, πόσα ακόμα για φρου-φρου κι αρώματα
και όταν έρχεται η στιγμή να επιλέξουμε ελαστικά , δηλαδή το μόνο πράγμα που μας φέρνει σε επαφή με τον δρόμο, τότε αρχίζουμε τις εκπτώσεις!
Στην ουσία αρχίζουμε τις εκπτώσεις με την ίδια μας την ακεραιότητα.
Θα πάρω ένα φθηνό, ένα που θα αντέχει περισσότερα χλμ. ένα που αντέχει δέκα χρόνια κοκ.
Δεν παίζουμε με την ακεραιότητά μας, των δικών μας, αλλά και των άλλων.
Στην επιλογή των ελαστικών δεν κάνουμε εκπτώσεις.

Ψυχραιμια. :mrgreen:
Δεν είναι και τοσο δραματικα τα πραγματα. Μακαρι να φταιγαν τα λάστιχα για τα χιλιαδες δυστυχήματα που γινονται.
Είναι πολύ μικρο ποσοστο, αλλα σιγουρα υπαρχει.

Τελος παντων.
Το αυτοκινητο που θελω να βαλω λάστιχα καινουργια, είναι το s40 1.8.Summum. Ακομη εχει της ''μανας '' του. :mrgreen:
To '' συντηρητικα '' που εγραψα εννοουσα ότι δεν κανω και τιποτα τρελα πραγματα, γρηγορη οδηγηση, σε δυσκολους και περιεργους δρομους, με τιποτα αντίξοες συνθηκες, κ.λ.π. Το περισσοτερο καιρο ''καθεται '' σε παρκινγκ.
Αυτά.
Ολες με θέλουν γιά το κορμί μου

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 03 Ιουν 2015, 22:42

johnkyr έγραψε:
τα premium contact5 , είναι στην ίδια κατηγορία με τα Primacy3.

Διαβάζοντας αρκετά συγριτικά ελαστικών ξένων φορέων είδα ότι το primacy 3 συγκρινόταν περισότερο στην κατηγορία
που συμετείχαν τα sport contact 5 ή και ακόμα και τα ομόαιμα pilot sport 3 και όχι τόσο με το premium contact 5.
Τα αποτελέσματα έδειχναν ένα ελαστικό που παρότι είναι touring πλασαριζόταν στις κορυφέες θέσεις.
ΟΚ. Δεν είπα ότι το λάστιχο είναι χάλια, αλλά ότι δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω που ζητά ένας πιο απαιτιτικός οδηγός.
Τα premium contact 5 τα σύστησα και τα φορά ο αδελφός μου σε ένα Octavia 5 205/55-16V.Είναι ευχαριστημένος για τον τρόπο που οδηγεί.
Τα φορά και το jazz της γυναίκας μου και είναι εκπληκτικά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο στη διάσταση 185/60-15H
Και για την ιστορία όταν πρωτοαγοράστηκε το jazz το 2009 φόραγε από το εργοστάσιο Dunlop SP31. Απαράδεκτα ελαστικά
για τα δικά μου μέτρα και σταθμά. Στα δυόμιση χρόνια και 60,000 και τοποθέτησα premium contact 2. Το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε!
Τιμόνι, φρένα, ζύγισμα, έλξη, πλευρική προσφυση και ένα χαμόγελό μέχρι τ' αυτιά. Στα δύο χρόνια και άλλες 60,000 χλμ.
τα ελαστικά με σχεδόν 3-4 mm πέλμα ήταν ακόμα πολύ καλά. Το περασμένο καλοκαίρι τοποθετήθηκαν premium contact 5.
Μετά από δέκα μέρες βρέθηκα στη Σιθωνία. Τι να πω. Βελτίωση, ακόμα καλύτερα. Έκανα σαν μικρό παιδί παίζοντας στα υπέροχα στροφιλίκια!

Λόγω D2 είπα θα είναι εντάξει τα primacy 3, χαλαροί ρυθμοί, είναι και τα πιο ήσυχα στα συγκριτικά αλλά το αίμα νερό δεν γίνεται και τότε
φάνηκαν οι όποιες αδυναμίες. Στο V50 D2 το σασί είναι πιο γρήγηρο από τον κινητήρα και αυτό δημιουργεί πονοκεφάλους!
Το πρώτο που θες είναι το "κάτι παραπάνω" από τα ελαστικά σου!
V50 D2 SPORT

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04 Ιουν 2015, 07:50

στο V50, είχα δοκιμάσει τα

1. pirelli P7 (εργοστασιακά, απαράδεκτα)
2. exalto2
3. premiumcontact5
4. pilotsport3

τα premiumcontact5 τα έβαλα γιατί είπα να βάλω κάτι πιο tοuring, όπως λες κι εσύ ... (μέτριο τιμόνι και χαμηλότερη πρόσφυση, αλλά διαχειρίσιμα και πάνω απ τα όρια, καθώς πλάναρες/ γλιστρούσες)

οι σπορτ, όμως επιλογές της michelin (2,4) ήταν πολύ καλύτερες παντού, εκτός από την κατανάλωση που ήταν +0.5λτ/100 σε σχέση με τα premiumcontac5.

τα (2,4) είχαν δείκτη κατανάλωσης F, ενώ τα (3), δείκτη C.

εμένα τα premiumcontact5 δεν μου φάνηκαν και τόσο σπορτ, για αυτό το κάτι παραπάνω που λες, έτσι την επόμενη φορά έβαλα τα pilotsport3, από τα οποία έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

όλα τα λάστιχα, αλλάζονταν κάθε 30Κχλμ ή κάθε 1.5χρόνο.

* για τα premiumcontact2, είχα σχηματίσει κι εγώ καλή εικόνα, αλλά ήταν τοποθετημένα, σε πολύ πιο ελαφρύ αυτοκίνητο, ενώ πλέον είναι παλιά και ενεργοβόρα.

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 05 Ιουν 2015, 00:33

Συμφωνώ μαζί σου.
Τα exalto2 τα είχα βάλει και στο 850 παλαιότερα, πολύ καλό αλλά για μια δεκαετία πριν.
Τα premium contact 5 είναι εκπληκτικά για ένα μικρό αυτοκίνητο όπως το jazz.
Εκεί αποδίδουν τα μέγιστα.

Φίλος επισκευαστής Volvo που οδηγεί EVO 300+ ίππων φόρεσε τα sport contact 5
και μου τα πρότεινε ως πολύ καλό ελαστικό πριν βάλω τα primacy3 και δεν τον άκουσα.
Την επόμενη φορά πάμε για sport contact 5 στο V50 και ίσως σύντομα.
V50 D2 SPORT

popolaros
T2

Δημοσίευσηαπό popolaros » 05 Ιουν 2015, 09:58

sport contact 5 και EVO ==== epic fail....

εχεις V50 diesel το οποιο προφανως το αγορασες για ''οικονομια'' και χαλαρη οδηγηση.

να πας σε Prenium contact 5 και οχι sport.

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 05 Ιουν 2015, 17:53

popolaros έγραψε:sport contact 5 και EVO ==== epic fail....
εχεις V50 diesel το οποιο προφανως το αγορασες για ''οικονομια'' και χαλαρη οδηγηση.
να πας σε Prenium contact 5 και οχι sport.

Αρχίζοντας από το "epic fail" θα σας ρωτήσω, γιατί το Sport Contact 5 είναι πρώτη τοποθέτηση σε BMW M3-M4 και δεν κάνει σε EVO;
Γιατί να μην σεβαστώ την γνώμη κάποιου που γνωρίζει την τέχνη να χειρίζεται ένα EVO;
Πάμε στο δεύτερο. Φίλε μου το αγόρασα για οικονομία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει και να σέρνομαι στο δρόμο!
Έχεται συνδέσει το V50 D2 μόνο με χαλαρή οδήγηση; Πιστέψτε με ότι έχετε λάθος.
Ήδη το V50 D2 φορά primacy 3 που είναι ένα σκαλί πιο πάνω από τα premium contact 5.
Αν διαβάζατε μερικά post πιο πάνω θα με καταλαβαίνατε.
Είπαμε για όσους γνωρίζουν, "το αίμα νερό δεν γίνεται" και η χαρά είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν "γράφεις" έστω και με ένα D2! :-D
Τελευταία επεξεργασία από Athamas σε 06 Ιουν 2015, 01:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
V50 D2 SPORT

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες