Αλλαγή μπαταρίας

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
christop
T2

Αλλαγή μπαταρίας

Δημοσίευσηαπό christop » 24 Σεπ 2012, 00:25

Μετα απο 7.5 χρόνια λειτουργίας φαίνεται ότι ειναι καιρός να αντικαταστήσω την μπαταρία του S40 (2005 1.6) .
Στο εγχειρίδιο και στην μπαταρία αναφέρονται μόνο το 520 CCA, 100 min. Δεν λεει πουθενα για AH (Αμπερώρια).
Τί αμπερώρια έχει η μπαταρία του S40. Ρώτησα ενα φίλο και μου είπε 60.

Επειδή οι τιμες στις αντιπροσωπίες παιζουν απο 150-125 ευρώ, έλεγα να βάλω μια του εμπορίου.
Ειναι ασφαλές; (στο Σφακιαννάκή μου είπε ενς τεχνικός τηλεφώνικά πως τους έχουν έρθει λέει πελάτες που κάψανε ηλετρονικά επειδή βαλανε μπαταρίες εμπορίου...)

Τι έχετε βάλει εσεις; Πρεπει οι τιμές CCA, min και οι διαστάσεις να είναι ακριβώς ίδιες;
Τιποτα που πρέπει να προσέξω αν κάνω ο ίδιος της αλλαγή;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Re: Αλλγή μπαταρίας

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 02 Οκτ 2012, 12:04

Η μπαταρία σου είναι 60A. Μπορείς να αποφύγεις να βάλεις πάνω τη μπαταρία της αντιπροσωπείας βάζοντας μία, κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερη, όπως η Bosch Silver την οποία χρησιμοποιώ έγω στο δικό μου αυτοκίνητο. Μπορείς να πάς και σε παραπάνω αμπέρ, δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να χωράει στο αυτοκίνητο η διάσταση της μεγαλύτερης μπαταρίας. Αν κάνεις μόνος σου την αλλαγή, προσοχή στη σειρά με την οποία βγάζεις τους πόλους. Να θυμάσαι, πρώτα βγαίνει ο αρνητικός και συνδέεται πρώτος ο θετικός. Δηλαδή ό αρνητικός πόλος πρώτος βγαίνει και τελευταίος μπαίνει.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 15 Δεκ 2012, 01:52

Επείγον.. μόλις με άφησε το C30 από μπαταρία (νομίζω κι εύχομαι), ευτυχώς κοντά στο σπίτι. Δυστυχώς δεν έχω πολλά περιθώρια χρόνου, πρέπει μέχρι αύριο να την αλλάξω. Είμαι σχετικά "καινούριος" στην Αθήνα και προσπαθώ να βρω μία λύση μέσω Internet. Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.
V40 CC T3 MY 2019

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 15 Δεκ 2012, 11:29

Άντι να ψάχνεις στο ίντερνετ, δεν πας μία βόλτα μέχρι το Practiker; Σίγουρα θα βρεις και σε πολύ καλή τιμή. ;-)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 15 Δεκ 2012, 13:12

Το πράκτικερ δεν έχει πολύ μεγάλη ποικιλία. Πολύ καλή λύση με κορυφαίες τιμές http://www.automoto-eshop.gr/mpataries- ... bosch.html
Λ.Βουλιαγμένης 100.
Εγώ εκεί άλλαξα πριν ενα μήνα,βάλε μπρος το αμάξι με καλώδια πήγαινε απο εκει αν εισαι κοντα να την τσεκάρει και να την αλλάξει.
Εγώ έβαλα bosch s5 start stop 125 ευρώ
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Re: Αλλαγή μπαταρίας

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 15 Δεκ 2012, 15:36

Λοιπόν, το θέμα λύθηκε ευτυχώς... :applause

Φίλε Jim και όμως η λύση δόθηκε μέσω internet εχθές το βράδυ (το αυτοκίνητο με είχε αφήσει κατά τις 23:30 στην προσπάθεια να επιστρέψω σπίτι), και πρόκειται κατά τύχη με την ίδια λύση που πρότεινε και ο Vrestas, δηλαδή http://www.automotobatteries.gr. Θα πω όλο το ιστορικό για μελλοντική χρήση - δεν το εύχομαι - από ομοιοπαθούντες.

Τους κάλεσα στις 08:30 σήμερα Σάββατο, επειδή δεν ήθελα να ανησυχήσω φίλους και γνωστούς, εξάλλου ο κύκλος μου ακόμη είναι μικρός στην περιοχή. Ήρθαν επί τόπου από την automotobatteries για αντικατάσταση. Έβαλα την Bosch S5004 12V 61AH-600EN A-Εκκίνησης (http://www.automotobatteries.gr/bosch-s ... es.gr.html) σε πολύ καλή τιμή από ότι εντόπισα και μόνο € 12,00 πρόσθετη επιβάρυνση για το επιτόπιο "νταραβέρι". Ο δε τύπος που μίλησα στο τηλέφωνο μου έδωσε και πιο οικονομικές εναλλακτικές που το εκτιμώ, ακόμη κι αν αυτός θα έβγαζε παραπάνω πιθανώς.

Τα αρνητικά ήταν:
1. άργησαν μία ώρα από αυτό που είχαμε πει αρχικά, αλλά ζήτησαν χίλια συγγνώμη και εξάλλου μου είχαν πει ότι θα έπαιρναν τηλέφωνο πριν ξεκινήσουν για να μην περιμένω, οπότε κανένα πρόβλημα από 'μένα.
2. η συγκεκριμένη μπαταρία στο μήκος είναι μικρότερη από της "μαμάς", και επειδή η λάμα του αυτοκινήτου που βιδώνει πάνω από τη μπαταρία δε τη σφίγγει πολύ καλά, προσθέσαμε ένα λεπτό πλαστικό υλικό μεταξύ της λάμας και της μπαταρίας για να αποφύγουμε ενδεχόμενο κούνημα της μπαταρίας.
3. δεν είχε μαζί του ο μάστορας μηχάνημα για να μετρήσουμε τα A εκκίνησης της παλιάς, οπότε δεν ξέρω τι έπαιξε με την παλιά μπαταρία, αλλά από τη στιγμή που πήρα αμέσως με την καινούρια...

Τώρα κάποια σημεία για προσοχή:
1. το αμάξι πριν από 2 ημέρες έκαψε τη λάμπα από τη μεσαία σκάλα μπροστά αριστερά. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν ένδειξη του τύπου ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την τάση, αλλά δε μου έχει ξανακάψει τπτ στα 5 χρόνια. Παρεπιμπτόντως μπαταρία αλλάζω πρώτη φορά.
2. τη στιγμή που το αυτοκίνητο με άφησε: γύρισα το διακόπτη στη θέση ΙΙ και μέχρι τότε όλα καλά. Με το που πάω να γυρίσω στη μίζα σβήνουν όλα, δε γυρίζει η μίζα και τα φώτα και τα όργανα ψιλοτρελαίνονται. Οπότε με έπιασε ένα άγχος για προβλήματα ηλεκτρολογικής - ηλεκτρονικής φύσης, αλλά από την έκβαση όλα καλά τελικά.
3. ο μάστορας στην αφαίρεση της παλιάς έβγαλε πρώτα το θετικό πόλο (μου είπε εκ των υστέρων ότι πάντα έτσι κάνουν), ενώ το εγχειρίδιο λέει πρώτα αρνητικό. Δεν τον πρόλαβα δυστυχώς γιατί δεν τον είδα... Παρόλα αυτά πάλι όλα καλά. Στην τοποθέτηση της καινούριας ακολουθήσαμε τις οδηγίες του εγχειριδίου αφού του το ζήτησα.

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να είναι αχρείαστα.
Τελευταία επεξεργασία από Bassilis σε 23 Δεκ 2012, 11:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
V40 CC T3 MY 2019

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 15 Δεκ 2012, 18:39

Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει 3-4 eshop,εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απο το κατάστημα, ειχα βρει μια μπαταρια 109 ευρω bosch s5 αλλα εκει μου προτεινε μια λιγο καλύτερη στα 125 και με έψεισε. Ειχα μετρησει την μπαταρία και οι διαστάσεις ηταν οι ιδιες, στην αλλαγη της μπαταρίας μου έβαλε ενα μηχάνημα στο obd για να μην χάσω μνημες ρυθμισεις κλπ.Παρεπιπτώντως αν αφαιρεσεις την μπαταρία οπως ειχα κάνει πριν 2 μηνες οι μνημες του ραδιοφώνου δεν χάνονται , μονο τα παράθυρα χάνουν το αυτόματα ανέβα κατέβα.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 15 Δεκ 2012, 20:00

ΚΑΝΟΝΑΣ: Αρνητικός πόλος ΠΡΩΤΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ...
Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ. Αναφέρεται και στο manual παιδιά...

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 17 Δεκ 2012, 14:26

Έχεις δίκιο Jim, κι εγώ το είχα διαβάσει αλλά ο μάστορας με πρόλαβε :doh
V40 CC T3 MY 2019

nyds
T2

Δημοσίευσηαπό nyds » 28 Αύγ 2013, 19:44

Μια γενικη,σχετικα με μπαταριες αυτοκινητου,ερωτηση.Το χειμωνα προκειται να ακινητοποιησω για 1-1,5 μηνα, ενα αυτοκινητο.Θα αποσυνδεσω τη μπαταρια.Οταν θελησω να το ξαναχρησιμοποιησω,η μπαταρια θα χρειαζεται επαναφορτιση?

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 30 Αύγ 2013, 21:58

nyds έγραψε:Μια γενικη,σχετικα με μπαταριες αυτοκινητου,ερωτηση.Το χειμωνα προκειται να ακινητοποιησω για 1-1,5 μηνα, ενα αυτοκινητο.Θα αποσυνδεσω τη μπαταρια.Οταν θελησω να το ξαναχρησιμοποιησω,η μπαταρια θα χρειαζεται επαναφορτιση?

Όχι δεν χρειάζεται επαναφόρτιση. Αποσύνδεσέ την και στην επανασύνδεση θα λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα. ;-)

nyds
T2

Δημοσίευσηαπό nyds » 31 Αύγ 2013, 09:58

Jim_C30 έγραψε:
nyds έγραψε:Μια γενικη,σχετικα με μπαταριες αυτοκινητου,ερωτηση.Το χειμωνα προκειται να ακινητοποιησω για 1-1,5 μηνα, ενα αυτοκινητο.Θα αποσυνδεσω τη μπαταρια.Οταν θελησω να το ξαναχρησιμοποιησω,η μπαταρια θα χρειαζεται επαναφορτιση?

Όχι δεν χρειάζεται επαναφόρτιση. Αποσύνδεσέ την και στην επανασύνδεση θα λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα. ;-)

Ευχαριστω.

georgio
T2

Δημοσίευσηαπό georgio » 30 Σεπ 2013, 18:26

Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στη θεσσαλονίκη που να αντικαθιστά την μπαταρία στο χώρο σου; αλλιως, αν αγοράσω μία από κάποιο κατάστημα, θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την αλλάξω μόνος μου; διαβάζω πιο πάνω ότι υπάρχει πιθανότητα να χαθούν ρυθμίσεις; τι προτείνετε να κάνω, έχω ''μείνει'' στην πυλωτή...
C30 1.6 2008

nyds
T2

Δημοσίευσηαπό nyds » 30 Σεπ 2013, 20:27

georgio έγραψε:Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στη θεσσαλονίκη που να αντικαθιστά την μπαταρία στο χώρο σου; αλλιως, αν αγοράσω μία από κάποιο κατάστημα, θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την αλλάξω μόνος μου; διαβάζω πιο πάνω ότι υπάρχει πιθανότητα να χαθούν ρυθμίσεις; τι προτείνετε να κάνω, έχω ''μείνει'' στην πυλωτή...

διαφημιζεται καποιο καταστημα με το ονομα Standar,σχεδον σε ολους τους ραδιοφωνικους σταθμους.Δυστυχως δεν συγκρατησα τηλεφωνο.

georgio
T2

Δημοσίευσηαπό georgio » 30 Σεπ 2013, 21:04

Ναι, πήρα σ' αυτούς, αλλά δεν έχουν στοκ 60άρα, μόνο 55άρα, την οποία δεν προτίμησα...
C30 1.6 2008

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 01 Οκτ 2013, 07:48

Δεν χάνεις καμία απολύτως ρύθμιση, αλλάξέ την όπως πρέπει και είσαι οκ. Το ΄"όπως πρέπει" συνεπάγεται πρώτα βγάζουμε τον αρνητικό πόλο, μετά τον θετικό και συνδέουμε την καινούρια αντίστροφα, δηλαδή πρώτα τον θετικό και τελευταίο τον αρνητικό. Με τον τρόπο αυτό δε θα χαθεί καμία ρύθμιση (πλην της ώρας).

Άβαταρ μέλους
Bassilis
T2

Δημοσίευσηαπό Bassilis » 01 Οκτ 2013, 09:50

georgio έγραψε:Ναι, πήρα σ' αυτούς, αλλά δεν έχουν στοκ 60άρα, μόνο 55άρα, την οποία δεν προτίμησα...

Δεν χάνονται οι ρυθμίσεις, απλά βάλε την μπαταρία με βάση τις οδηγίες του εγχειριδίου. Πέρα από τις προδιαγραφές της μπαταρίας, μέτρα και τις διαστάσεις της (μήκος, πλάτος, ύψος).

Καλή επιτυχία!
V40 CC T3 MY 2019

gtferrari
T2

Δημοσίευσηαπό gtferrari » 12 Μαρ 2017, 18:43

Καλησπέρα στο forum. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ. Έχω ένα Volvo S60 2011 180 ίππους. Με άφησε και εμένα από μπαταρία το αυτοκίνητο Σάββατο απόγευμα και ευτυχώς βρήκα ένα μαγαζί με μπαταρίες και μου την άλλαξε, ευτυχώς γιατί είχα να κάνω και ταξίδι, βάζοντας μου μια Bosch 74Ah. Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα. Το πρώτο πράγμα είναι ότι η προηγούμενη μπαταρία έβγαλε τα υγρά της και έχουν τρέξει και στην βάση της μπαταρίας και στην μηχανή. Τι μπορώ να κάνω ή που μπορώ να πάω για να μου τα καθαρίσουν γιατί φοβάμαι ότι θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα; Το δεύτερο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι μετά την αλλαγή το αυτοκίνητο μου βγάζει που και που πάλι ένδειξη χαμηλής μπαταρίας. Πολύ φοβάμαι ότι θέλει και η δεύτερη μπαταρία που έχει το αυτοκίνητο μιας και είναι Eco start. Και έχω παρατηρήσει ότι το αυτοκίνητο αν το σβήσω μετά από λίγα λεπτά σβήνει το ράδιο και μπαίνει σε power save λόγο χαμηλής μπαταρίας. Αν έχει χαλάσει η μικρή μπαταρία δικαιολογεί μια τέτοια συμπεριφορά;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 12 Μαρ 2017, 18:55

gtferrari έγραψε:Καλησπέρα στο forum. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ. Έχω ένα Volvo S60 2011 180 ίππους. Με άφησε και εμένα από μπαταρία το αυτοκίνητο Σάββατο απόγευμα και ευτυχώς βρήκα ένα μαγαζί με μπαταρίες και μου την άλλαξε, ευτυχώς γιατί είχα να κάνω και ταξίδι, βάζοντας μου μια Bosch 74Ah. Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα. Το πρώτο πράγμα είναι ότι η προηγούμενη μπαταρία έβγαλε τα υγρά της και έχουν τρέξει και στην βάση της μπαταρίας και στην μηχανή. Τι μπορώ να κάνω ή που μπορώ να πάω για να μου τα καθαρίσουν γιατί φοβάμαι ότι θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα; Το δεύτερο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι μετά την αλλαγή το αυτοκίνητο μου βγάζει που και που πάλι ένδειξη χαμηλής μπαταρίας. Πολύ φοβάμαι ότι θέλει και η δεύτερη μπαταρία που έχει το αυτοκίνητο μιας και είναι Eco start. Και έχω παρατηρήσει ότι το αυτοκίνητο αν το σβήσω μετά από λίγα λεπτά σβήνει το ράδιο και μπαίνει σε power save λόγο χαμηλής μπαταρίας. Αν έχει χαλάσει η μικρή μπαταρία δικαιολογεί μια τέτοια συμπεριφορά;

τα υγρά πρέπει να καθαριστούν διότι διαβρώνουν. Να πας σε κάποιον να σου τα καθαρίσει, δεν είναι καλό να μείνουν.
Στο δεύτερο ερώτημά σου, από τη στιγμή που άλλαξες μπαταρία, θέλει reset ο αισθητήρας αυτής. Αυτό γίνεται μέσω του Vida και μόνο. Για να σου λειτουργήσει το start and stop πρέπει η μπαταρία σου να είναι προδιαγραφών AGM. Εγώ με χαλασμένη μικρή μπαταρία είμαι κανένα απολύτως θέμα δεν έχω συνεπώς για τα μηνύματα δεν ευθύνεται η μικρή μπαταρία. Ένα reset μέσω VIDA και θα στρώσει.

gtferrari
T2

Δημοσίευσηαπό gtferrari » 12 Μαρ 2017, 20:12

JimV60 έγραψε:
gtferrari έγραψε:Καλησπέρα στο forum. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ. Έχω ένα Volvo S60 2011 180 ίππους. Με άφησε και εμένα από μπαταρία το αυτοκίνητο Σάββατο απόγευμα και ευτυχώς βρήκα ένα μαγαζί με μπαταρίες και μου την άλλαξε, ευτυχώς γιατί είχα να κάνω και ταξίδι, βάζοντας μου μια Bosch 74Ah. Θέλω να σας ρωτήσω 2 πράγματα. Το πρώτο πράγμα είναι ότι η προηγούμενη μπαταρία έβγαλε τα υγρά της και έχουν τρέξει και στην βάση της μπαταρίας και στην μηχανή. Τι μπορώ να κάνω ή που μπορώ να πάω για να μου τα καθαρίσουν γιατί φοβάμαι ότι θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα; Το δεύτερο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι μετά την αλλαγή το αυτοκίνητο μου βγάζει που και που πάλι ένδειξη χαμηλής μπαταρίας. Πολύ φοβάμαι ότι θέλει και η δεύτερη μπαταρία που έχει το αυτοκίνητο μιας και είναι Eco start. Και έχω παρατηρήσει ότι το αυτοκίνητο αν το σβήσω μετά από λίγα λεπτά σβήνει το ράδιο και μπαίνει σε power save λόγο χαμηλής μπαταρίας. Αν έχει χαλάσει η μικρή μπαταρία δικαιολογεί μια τέτοια συμπεριφορά;

τα υγρά πρέπει να καθαριστούν διότι διαβρώνουν. Να πας σε κάποιον να σου τα καθαρίσει, δεν είναι καλό να μείνουν.
Στο δεύτερο ερώτημά σου, από τη στιγμή που άλλαξες μπαταρία, θέλει reset ο αισθητήρας αυτής. Αυτό γίνεται μέσω του Vida και μόνο. Για να σου λειτουργήσει το start and stop πρέπει η μπαταρία σου να είναι προδιαγραφών AGM. Εγώ με χαλασμένη μικρή μπαταρία είμαι κανένα απολύτως θέμα δεν έχω συνεπώς για τα μηνύματα δεν ευθύνεται η μικρή μπαταρία. Ένα reset μέσω VIDA και θα στρώσει.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση η μπαταρία που έχει μπει επάνω να μην κάνει ή απλά θέλει reset?
Για το καθάρισμα των υγρών που μπορώ να πάω; Έχει κανένας καμία ιδέα; Σε πλυντήριο αυτοκινήτων ή κάπου πιο ειδικά;

Edit: τώρα κοίταξα την μπαταρία και είναι η Bosch S4008 (EN) 74AH 680A. Δεν βρήκα πουθενά επάνω να γράφει AMG ή EFB. Οπότε να υποθέσω έχει βάλει λάθος μπαταρία;;;

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 13 Μαρ 2017, 01:46

Εάν δεν είναι προδιαγραφών AGM τότε δεν κάνει για αυτοκίνητα με start and stop, οπότε πιθανώς τα σφάλματα που σου εμφανίζει να οφείλονται και σε αυτό. Γενικά πάντως, εάν αλλάξουμε μπαταρία, ο αισθητήρας της θέλει reset μέσω vida.
Για τα υγρά ναι σε κάποιο πλυντήριο που πλένει τον κινητήρα θα είσαι οκ. Τσέκαρε μπαταρία οπωσδήποτε και να θυμάσαι, start and stop ΠΑΝΤΑ προδιαγραφές AGM.

maikaris
T2

Δημοσίευσηαπό maikaris » 21 Απρ 2017, 22:01

Απ ότι κατάλαβα καλύτερα να αλλάξεις μπαταρία απο αντιπροσωπεία; (γιατί γράφει ένας φίλος πιό πάνω ότι πρέπει να είναι συγκεκριμένων

προδιαγραφών (agm) μετά να κάνεις και reset κλπ ώστε να εξαφανιστεί η ένδειξη). και γώ σε φάση αλλαγής είμαι μάλλον γιατί όταν σβήνω

την μηχανή μου βγαίνει ένδειξη μετά απο λίγο batterie low...δεν το κάνει πάντα βέβαια, ενώ και το start stop έπαψε να λειτουργεί. volvo s60

drive d2 μοντέλο 2012 (το έχω 5 χρόνια και τώρα βγαίνει η ένδειξη. πάντως στο ιντερνετ βλέπω τιμές πάνω απο 100αρικο...)

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
D2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 21 Απρ 2017, 22:33

maikaris έγραψε:Απ ότι κατάλαβα καλύτερα να αλλάξεις μπαταρία απο αντιπροσωπεία; (γιατί γράφει ένας φίλος πιό πάνω ότι πρέπει να είναι συγκεκριμένων
προδιαγραφών (agm) μετά να κάνεις και reset κλπ ώστε να εξαφανιστεί η ένδειξη). και γώ σε φάση αλλαγής είμαι μάλλον γιατί όταν σβήνω
την μηχανή μου βγαίνει ένδειξη μετά απο λίγο batterie low...δεν το κάνει πάντα βέβαια, ενώ και το start stop έπαψε να λειτουργεί. volvo s60
drive d2 μοντέλο 2012 (το έχω 5 χρόνια και τώρα βγαίνει η ένδειξη. πάντως στο ιντερνετ βλέπω τιμές πάνω απο 100αρικο...)

Οχι ! Δεν είναι απαραίτητο να πας σε αντιπροσωπεία. Αλλωστε την χρεώνουν πολύ περισσότερο.
Μπορείς να βάλεις μία αντιστοιχων προδιαγραφών του εμπορίου ( π.χ. της Bosch ) και να κάνεις την δουλειά σου. Ενα εξειδικευμενο συνεργείο στα Volvo ( π.χ. Φατούρος ) πέρα απο το ότι γνωρίζει τι μπαταρία χρειάζεσαι, θα σου κάνει μια χαρά την αλλαγή και τα reset που χρειάζονται.
Για την τιμή θα υπολογίσεις περίπου 160-170 ευρώ συνολικά ενώ στην αντιπροσωπεία μου ζήτησαν 240.
V40, Τ3, RDesing, AllCarTuning

georgeman
T2

Δημοσίευσηαπό georgeman » 03 Απρ 2018, 23:56

Εικόνα

Καλησπερα παιδιά, επειδη πολλοί ρωτατε για τις μπαταριες σας θα ηθελα να βοηθησω λιγο. Την παραπανω εικονα την πηρα απο το σεμιναριο της volvo και πιο συγκεκριμενα ειναι κομματι των σημειωσεων που δεινουν στους μηχανικους που κανουν σεμιναρια στο Γκετεμποργκ.
Βλεπετε μενω και δουλευω Σουηδια και ετσι μπορω πιο ευκολα να ενημερωθω απο την μαμα εταιρεια.
Τι μας δειχνει λοιπον αυτη η εικονα : Πρακτικα μας χρειαζονται οι δυο τελευταιες στηλες. Σε αυτες βλεπουμε την ενδειξη που περνουμε απο ενα πολυμετρο για την μπαταρια μας πχ 12,36v και το ποσοστο που η μπαταρια δουλευει πχ 70%.
Αν λοιπον εχουμε μια μπαταρια που μας λεει οτι εχει 12,36 βολτ και δουλευει στο 70% και η μπαταρια ειναι 60Α τοτε εχουμε μάξιμουμ ισχύ της μπαταριας 42Α.
Το ερωτημα τωρα ειναι μας φτανει αυτη η ενεργεια που εχει η μπαταρια για να βαλουμε μπροστα το αυτοκινητο και να παμε στον προορισμο μας? Η απαντηση που θα σας δωσω ειναι περισσότερο εμπειρικη και λιγοτερο επιστημονικη γιατι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.
Θεωρήστε οτι μεχρι το 50% (12,12v) μπορει η μπαταρια να δουλεψει ικανοποιητικα ανοιξη, καλοκαιρι και φθινοπωρο Ελλαδας. Για τον χειμωνα καλό ειναι να την αλαξεται. Αν το αυτοκίνητο ειναι πετρελαιο τοτε καλό ειναι να μην περιμένετε τοσο και να την αλλαξετε νωρίτερα, καπου στο 70% και αυτο γιατι οι κινητηρες πετρελαιου εχουν μεγαλυτερη συμπιεση που συμαινει οτι χρειαζονται μεγαλυτερη δυναμη για να ξεκινησουν.
Αν καποιος χρειαζεται περισσοτερες και ειδικότερες πληροφοριες πολυ ευχαρίστως να του απαντησω σε πμ.

Παντα στη διαθεση σας

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 04 Απρ 2018, 23:24

Ευχαριστουμε για την βοηθεια!
Καθε βοηθεια δεκτη.

Μονο εγω δεν βλεπω την φωτογραφια? :q
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 04 Απρ 2018, 23:50

Ούτε εγώ...

georgeman
T2

Δημοσίευσηαπό georgeman » 11 Απρ 2018, 22:50

Εδω θα δειτε την φωτογραφια
https://photos.app.goo.gl/nOVqYrCplkbcoHfo2

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 12 Απρ 2018, 18:28

Αν μου επιτρεπεις μια ερωτηση?
Η εργοστασιακη μπαταρια μεχρι τα 5+ χρονια εβγαζε 13,2 - 13,4 V ποσο ηλεκτρολυτη ειχε μεσα...??? ;-)
Και την αλλαξα αδικα για :whatever αλλονων (DPF) :swear :chair

S40momentum1800
T2

Δημοσίευσηαπό S40momentum1800 » 21 Απρ 2018, 21:44

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έμεινα από μπαταρία και αναγκάστηκα να την αλλάξω σε όποιον ήταν ανοιχτός. Δυστυχώς δεν είχα την άνεση να το ψάξω. Έβαλα μια αγγλική (RING) στα 170... το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι στα παράθυρα δεν δουλεύει το αυτόματο στα μπροστινά μόνο. Που στη 2η σκάλα δεν ανεβαίνουν μόνα τους. Έχει κάποια ρύθμιση? Έχω το s40 1.800 2010.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 22 Απρ 2018, 07:59

S40momentum1800 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έμεινα από μπαταρία και αναγκάστηκα να την αλλάξω σε όποιον ήταν ανοιχτός. Δυστυχώς δεν είχα την άνεση να το ψάξω. Έβαλα μια αγγλική (RING) στα 170... το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι στα παράθυρα δεν δουλεύει το αυτόματο στα μπροστινά μόνο. Που στη 2η σκάλα δεν ανεβαίνουν μόνα τους. Έχει κάποια ρύθμιση? Έχω το s40 1.800 2010.

Κάνε reset στα παράθυρα κ θα φτιαχτεί. Με αναμμένη τη μηχανή ή με το κλειδί στη θέση ΙΙ και κλειστά παράθυρα κράτα το κουμπί του παραθύρου συνεχόμενα για 5", σαν να προσπαθείς να το κλείσεις περισσότερο. Κάν' το για κάθε παράθυρο και θα είσαι οκ.
Με τον τρόπο που σου περιέγραψα γίνεται reset στη θέση των παραθύρων.
Κλειδί στη θέση ΙΙ
Κλειστά παράθυρα
Κρατημένο συνεχόμενα το κουμπί του κάθε παραθύρου για 5" σαν να προσπαθείς να το κλείσεις κι άλλο.

Ενημέρωσέ μας τι κατάφερες.

S40momentum1800
T2

Δημοσίευσηαπό S40momentum1800 » 22 Απρ 2018, 23:03

Jim σε ευχαριστώ πολύ! Ναι δούλεψε!!!! Σε ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 23 Απρ 2018, 17:48

Να είσαι καλά φίλε, χαρά μου να βοηθάω όποτε μπορώ.

sainis
T2

Δημοσίευσηαπό sainis » 30 Σεπ 2018, 15:10

Καλησπέρα σας

Εδώ κ καιρό μου έβγαζε το αυτοκίνητο low battery αλλά το αγνοούσα..

Σήμερα πήγα να το βάλω μπρος κ ενώ ανάβουν όλα τα λαμπάκια δυστυχώς δεν εκκινεί.. Επίσης μου βγάζει ένδειξη ότι το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν ασφαλίζει πλήρως

Είναι σημάδι αλλαγής μπαταρίας;;; το αυτοκίνητο έχει start stop το οποίο ζήτημα εάν έχει λειτουργήσει 3 φορές στα σχεδόν δύο χρόνια που έχω το αυτοκίνητο..

Εάν θέλει αλλαγή μπαταρίας να το πάω Σφακιανακη Θεσσαλονίκης η γνωρίζετε κάποιο άλλο μέρος.. Γιατί διάβασα πριν ότι θέλει ρύθμιση μέσω vida
S60 T3 momentum MY2012

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 30 Σεπ 2018, 17:49

Μπαταρια βαζεις οπου θελεις.
Σιγουρα θα ειναι φθηνοτερα απο την Volvo.
Αν θελει Vida θα ειναι για την AGM του start & stop.
Για εμενα αυτην μην την αλλαζεις, εκτος και αν δημιουργει προβληματα.
Μετα την αλλαγη της μπαταριας θα θελουν σεταρισμα τα παραθυρα, για το αυτοματο πανω κατω.
Γραφει μεσα στο manual πως γινεται.

waterpipis
T2

Δημοσίευσηαπό waterpipis » 03 Οκτ 2018, 18:59

Ξέρουμε για Volvo v40 d2 crosscountry Απρίλιο του 2015 ποια είναι η κατάλληλη μπαταρία; Επίσης ποια συστήνετε; Και για volvo s60 d2 2014 επίσης. Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 03 Οκτ 2018, 22:53

waterpipis έγραψε:Ξέρουμε για Volvo v40 d2 crosscountry Απρίλιο του 2015 ποια είναι η κατάλληλη μπαταρία; Επίσης ποια συστήνετε; Και για volvo s60 d2 2014 επίσης. Σας ευχαριστώ.

Μπορείς να διαβάσεις τα χαρακτηριστικά τους στο μανουαλ και να επιλέξεις μία από το εμπόριο με τα χαρακτηριστικά τους.
Προσωπικά βάζω πάντα bosch ή varta ή banner.
Καλή συνέχεια.

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 04 Οκτ 2018, 15:22

waterpipis έγραψε:Ξέρουμε για Volvo v40 d2 crosscountry Απρίλιο του 2015 ποια είναι η κατάλληλη μπαταρία; Επίσης ποια συστήνετε; Και για volvo s60 d2 2014 επίσης. Σας ευχαριστώ.

Εφοσος εισαι στα 70Ah για δες αυτη..

https://www.tzambaolla.gr/index.php?rou ... ew&pid=816

αλλα πιστευω και εδω δεν θα εχεις θεμα..
https://www.tzambaolla.gr/index.php?rou ... ew&pid=806

Εαν εχεις αυτοματο νομιζω θελεις 80Ah

https://www.tzambaolla.gr/index.php?rou ... uct_id=817
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 28 Οκτ 2018, 20:04

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα τι βοήθεια των πιο έμπειρων σχετικά με την αλλαγή μπαταρίας. Έχω ένα S60 D4 2013 με start-stop. Τώρα τελευταία μου βγάζει ένδειξη, ειδικά τις πρωινές ώρες, όταν πάω να το βάλω μπροστά ότι η μπαταρία είναι πολύ χαμηλή. Και σταμάτησε να λειτουργεί και το start-stop. ( Όχι ότι το δούλευα αλλά για να σταμάτησε να λειτουργεί κάποιο θέμα υπάρχει.) Μετά από μέτρηση τής μπαταρίας με κάποιο φίλο είδαμε ότι βγάζει 12,36V και μετρήσαμε και τη βοηθητική και έβγαζε κάπου στα 8,2V. Διάβασα όλο το σχετικό θέμα μήπως μπορέσω να βγάλω κάποια άκρη αλλά μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες. Βέβαια έχω ψάξει και έχω βρει μπαταρία για πάντα ενδεχόμενο. Τώρα όσον αφορά τις απορίες.
1. Χρειάζομαι αλλαγή μπαταρίας η να περιμένω να με αφήσει?
2. Με την εφεδρική μπαταρία τι παίζει? Χρειάζεται αλλαγή κι αυτή? Γιατί αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχει αναφερθεί κανένας στη βοηθητική μπαταρία. Όλοι οι φίλοι που έχουν αλλάξει ,αλλάζουν μόνο την κύρια.
:-D VOLVO S60 D4 MY13

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 28 Οκτ 2018, 21:32

Εγώ έχω αλλάξει τη βοηθητική. Η volvo ζητούσε 135€ εγώ έβαλα μία μπαταρία μοτοσυκλέτας με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά 33€, και πλέον το σταρτ στοπ δουλεύει άψογα, εδώ και ένα χρόνο.
Η βοηθητική είναι 12v. Το μήνυμα που βλέπεις προέρχεται από αυτή και όχι από την κύρια μπαταρία. Λογικό όταν είναι 8 και κάτι.
Στη σελίδα μας στο facebook έχω αναλυτικό ποστ σχετικά με την αλλαγή αυτή που έκανα.
Μου εμφάνιζε δε, το ίδιο ακριβώς μήνυμα στο καντράν με εσένα, δηλαδή battery low, με κίτρινο θαυμαστικό. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες, μπες στη σελίδα μας στο φβ, να δεις αναλυτικά και φωτογραφίες.

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 28 Οκτ 2018, 21:40

Σε ευχαριστώ φίλε Jim για την απάντηση. Οπότε την κύρια την μπαταρία δεν χρειάζεται να την αλλάξ? Να αλλάξω μόνο την βοηθητική λες? Αν αλλαχθεί η μικρή η μπαταρία θέλει πάλι να δηλωθεί με το διαγνωστικό? Σόρρυ πού σε ρωτάω αλλά δεν χρησιμοποιώ facebook οπότε δεν μπορώ να δω αυτά πού μου είπες.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 28 Οκτ 2018, 21:47

Λοιπόν επιγραμματικα.
Έβαλα πάνω μπαταρία μηχανής μάρκας Bosch M6 010.
Αυτήν παίρνει και το δικό σου. Την άλλαξα μόνος με τη βοήθεια ενός φίλου. Διαγνωστικό δεν είχαμε οπότε αφού μπήκε πάνω η μπαταρία, αποσυνδέσαμε τον αρνητικό πόλο της μεγάλης μπαταρίας για να κάνουν reset οι αισθητήρες.
Επίσης, για να λειτουργήσει το σταρτ στοπ πρέπει και η κύρια μπαταρία να είναι σε κατάσταση 80% και πάνω.
Για εμένα θα άλλαζα πρώτα τη μικρή και τη μεγάλη αργότερα.

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 28 Οκτ 2018, 21:53

Ευχαριστώ πολύ Jim για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω κι εγώ. Καλύτερα να δοκιμάσω τη μικρή πρώτα, όπως λές κι εσύ, κι αν δω κάτι άλλο βλέπουμε και για την μεγάλη.

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 05 Νοέμ 2018, 23:30

JimV60 έγραψε:Λοιπόν επιγραμματικα.
Έβαλα πάνω μπαταρία μηχανής μάρκας Bosch M6 010.
Αυτήν παίρνει και το δικό σου. Την άλλαξα μόνος με τη βοήθεια ενός φίλου. Διαγνωστικό δεν είχαμε οπότε αφού μπήκε πάνω η μπαταρία, αποσυνδέσαμε τον αρνητικό πόλο της μεγάλης μπαταρίας για να κάνουν reset οι αισθητήρες.
Επίσης, για να λειτουργήσει το σταρτ στοπ πρέπει και η κύρια μπαταρία να είναι σε κατάσταση 80% και πάνω.
Για εμένα θα άλλαζα πρώτα τη μικρή και τη μεγάλη αργότερα.

Γεια σου Jim, άλλαξα τελικά την μικρή μπαταρία. Έβαλα αυτή που μου προτείνες μιας και την είχες δοκιμασμένη. Κι εγώ με ένα φίλο την έβαλα παρέα. Η μπαταρία μια χαρά είναι. Αλλά πάλι δεν δουλεύει το start-stop. Μήπως θέλει τελικά κάποιο διαγνωστικό για την αλλαγή η μήπως είναι άλλο το θέμα?

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 06 Νοέμ 2018, 13:30

Αποσύνδεσες τον αρνητικό πόλο της μεγάλης μπαταρίας όταν έγινε η αλλαγή για 20' ώστε να κάνει reset ο αισθητήρας;
Επίσης είσαι σίγουρος ότι η μεγάλη μπαταρία είναι οκ για να δουλέψει το σταρτ στοπ;
Κανένα διαγνωστικό δε χρειάστηκα εγώ, παρά μόνο το τρικ με τον αρνητικό πόλο.
Αυτά. Εξυπακούεται πως η οποιαδήποτε παρέμβαση στο αυτοκίνητο γίνεται με δική σου ευθύνη.
Καλή συνέχεια και ενημέρωσέ μας αν τα κατάφερες.

basilis86
T2

Δημοσίευσηαπό basilis86 » 06 Νοέμ 2018, 13:58

Καλησπέρα Jim,
Όπως κατάλαβες έκανα Μ..... Τον αποσυνδεσα τον αρνητικό πόλο της μεγάλης αλλά μόνο κατά τη διάρκεια της αλλαγής. Δηλαδή κανένα 5λεπτο. Αν τον βγάλω τώρα και τον αφήσω 20 λεπτά θα πιάσει το reset?

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες