Απενεργοποίηση ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
gkrit
T2

Απενεργοποίηση ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ

Δημοσίευσηαπό gkrit » 02 Σεπ 2013, 13:08

Θέλω να απενεργοποιήσω τον αερόσακο του συνοδηγού στο s40 μου,
αλλά δυστυχώς το αυτοκίνητο δεν διαθέτει τον αντίστοιχο διακόπτη απενεργοποίησης.
Η εμπειρία μου με την volvocarhellas και τα διάφορα συνεργεία είναι απογοητευτική!

Η volvocarhellas αφού με ενημέρωσε για τα διαδικαστικά της μετατροπής (υπογραφή υπευθυνης δήλωσης κτλ)
με παρέπεμψε σε 2 συνεργεία. autopoint, παντόπικος.
Στην autopoint μου είπαν οτι θα παρέμβουν με λογισμικό στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου
αλλά δεν μπορούν να μου εγγυηθούν οτι ο αερόσακκος (του συνοδηγού) θα απενεργοποιηθεί.
(Υπάρχουν λέει περιπτώσεις που δεν δούλεψε η λύση αυτή).
Το κόστος θα είναι περίπου 60-70 ευρώ.

Στον παντόπικο μου είπαν οτι θα περέμβουν στο ταμπλό του αυτοκινήτου
(ξήλωμα καλωδίων κτλ).
Αν και είναι σίγουροι οτι θα δουλέψει αυτή η λύση δεν μπορούν να μου εγγυηθούν οτι θα δουλέψουν
οι υπόλοιποι αερόσακοι.
(και επιπλέον θα εμφανίζει βλάβη στη θέση των μηνυμάτων σχετικά με τους αερόσακους...)
το κόστος θα είναι 250 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!!

Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό για μένα, δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.
Ακόμα και αν μου πει κάποιος οτι έχει την σωστή λύση, πώς θα το ξέρω εγώ, και πώς θα μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Έχει κάποιος, καμία σχετική εμπειρία??
Volvo S40 1.8 Momentum MY08
Γιώργος, Χαϊδάρι

lefteris
T2

Re: Απενεργοποίηση ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ

Δημοσίευσηαπό lefteris » 02 Σεπ 2013, 16:11

έχω ακούσει από γνωστό οτι απενεργοποιήσε τον αερόσακο του οδηγού αφαιρώντας την αντίστοιχη ασφάλεια από την ασφαλειοθήκη, το αυτοκίνητο ήταν νισαν, και είχε μόνιμα ένδειξη βλάβης συστήματος αερόσακων(το γνωστό κόκκινο λαμπάκι).
επιθυμείς να απενεργοποιήσεις και τον αντίστοιχο πλευρικό και πιθανώς και τον οροφής στη δεξιά πλευρα?
νομίζω πάντως ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό διότι αφορά την ασφάλεια του οχήματος και των επιβατών, οπότε το καλύτερο θα ήταν, εφόσον πρέπει οποσδήποτε να έχεις αυτή την επιλογή, να ακολουθήσεις λύση η οποία θα σου παρέχει εγγύηση οτι θα λειτουργήσει και όχι ερωτηματικά για την αποτελεσματικότητα της.
v40 d2 momentum MY14

chrisap
T2

Δημοσίευσηαπό chrisap » 02 Σεπ 2013, 16:23

Μάλλον θα πρεπε να εχουν βαλει το γνωστο διακοπτη απενεργοποιησης οπως αλλα πολυ φτηνοτερα μοντελα,παρα να κανουν τσιγκουνιες και να το χουν μονο στις ακριβοτερες εκδοσεις του σ40...
S40 1.6 MY 2011

lefteris
T2

Δημοσίευσηαπό lefteris » 02 Σεπ 2013, 16:29

ο διακόπτης αυτός κοστίζει ως έξτρα 84 ευρω (στο V40), δεν πιστεύω να έιχε πολύ παραπάνω στο S40.
v40 d2 momentum MY14

chrisap
T2

Δημοσίευσηαπό chrisap » 02 Σεπ 2013, 18:21

τοσο το χειροτερο για τη βολβο λοιπον που δεν το εβαλε.(αν και δεν νομιζω οτι σε μοντελο που δεν υπαρχει απο το εργοστασιο μπορει να μπει μετα)
S40 1.6 MY 2011

lefteris
T2

Δημοσίευσηαπό lefteris » 02 Σεπ 2013, 18:45

το κόστος αυτό αφορά τοποθέτηση από το εργοστάσιο κατά την κατασκευή - συναρμολόγηση του αυτοκινήτου και η τιμή αυτή ίσχυε τον απρίλιο 2013. δεν ξέρω αν μπαίνει μετά. τιποτα δεν είναι αδύνατο πάντως το θεμα είναι το κόστος.
v40 d2 momentum MY14

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 03 Σεπ 2013, 01:04

φιλε γιατί θέλεις να το απενεργοποιησεις;
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 03 Σεπ 2013, 11:31

μάλλον ο φίλος ... θέλει να βάλει παιδικό καθισματάκι στο μπροστινό κάθισμα ...
καλύτερα να μην κάνεις καμιά επέμβαση εκ των υστέρων και να βάζεις το παιδί πίσω στο καθισματάκι του.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
gkrit
T2

Δημοσίευσηαπό gkrit » 03 Σεπ 2013, 12:25

Ναι, θέλω να βάλω παιδικό καθισματάκι.
Το πρώτο μας ταξίδι με τα τριδυμάκια, έχοντας τρια rear facing καθίσματα, ήταν ένας σκέτος εφιάλτης.

Πάντως έχω απογοητευτει από την ανεύθυνη στάση της volvocars.
Διακόπτης δεν νομίζω να μπορεί να τοποθετηθεί. Τόσες φορές που "μάλωσα"
μαζί τους θα μου το είχαν αναφέρει.
Υπάρχει και κάποιος άλλος αερόσακκος που πρέπει να απενεργοποιήσω. πλευρικός ??
Volvo S40 1.8 Momentum MY08
Γιώργος, Χαϊδάρι

lefteris
T2

Δημοσίευσηαπό lefteris » 03 Σεπ 2013, 15:20

να σου ζήσουν τα τρία αγγελούδια
εφόσον ο λόγος που θέλεις να απενεργοποιήσεις τον αεράσακο είναι η τοποθέτηση παιδικού καθίσματος και έχεις το σύστημα sips εκτιμώ πως όχι, διάβασε για σιγουριά το manual θα γράφει. πάντως εκτιμώ ότι το καλύτερο είναι να μην τροποποιήσεις το όχημα (τουλάχιστον με τα δεδομένα που έχεις αυτή τη στιγμή).
v40 d2 momentum MY14

Άβαταρ μέλους
apol
T2

Δημοσίευσηαπό apol » 04 Σεπ 2013, 09:06

Ειναι τουλάχιστον ξεφτίλα για τη Volvo να μην εχει standard τον διακόπτη απενεργοποίησης του αερόσακου συνοδηγού τη στιγμη που το έχουν standard αλλες μη "premium" μάρκες... :doh :doh
Δηλαδη το είχε ενα 10ετίας Seat Ibiza που είχα, το έχει το 14ετιας Rav4 του πατέρα μου, και είναι δυνατόν να μην το έχει ένα Volvo??
Volvo S60 T3 Momentum MY2012

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 05 Σεπ 2013, 00:25

γιατί δεν ρωτας και στον Φατουρο στο περιστερι;
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

IcarosGR
T2

Δημοσίευσηαπό IcarosGR » 05 Σεπ 2013, 16:53

apol έγραψε:Ειναι τουλάχιστον ξεφτίλα για τη Volvo να μην εχει standard τον διακόπτη απενεργοποίησης του αερόσακου συνοδηγού τη στιγμη που το έχουν standard αλλες μη "premium" μάρκες... :doh :doh
Δηλαδη το είχε ενα 10ετίας Seat Ibiza που είχα, το έχει το 14ετιας Rav4 του πατέρα μου, και είναι δυνατόν να μην το έχει ένα Volvo??

Εδώ φίλε μου δεν έχει ηχητική ειδοποίηση για κάτι τόσο απλό όσο το να έχεις αφήσει ανοιχτή τη μικρή σκάλα στα φώτα.... (και μιλάω για S60 model 2012)... Είναι standard ... μέχρι και στα LADA!
Drive Fast & Safe!
Live Long & Prosper!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 08 Σεπ 2013, 22:04

Σε μία εταιρεία όπως είναι η VOLVO το πρωταρχικό μέλημα είναι η ασφάλεια! Γνώμη μου να μην προβείς σε καμία παρέμβαση στο αυτοκίνητο που να αφορά το θέμα των αερόσακων. Οποιαδήποτε after παρέμβαση σε ένα τόσο σημαντικό και λεπτό θέμα δεν ξέρεις τι αποτελέσματα θα μπορούσε να έχει.
Αν τώρα επιμένεις και σου είναι άκρως απαραίτητη αυτή η παρέμβαση, στείλε ένα μέιλ στη VOLVO Σουηδίας οι οποίοι θα σου απαντήσουν 100% υπεύθυνα αν γίνεται αυτό που ζητάς και με ποιον τρόπο.
Επίσης, για το φίλο από πάνω με το μπιπ μπιπ στην πρώτη σκάλα των φώτων, έχει συζητηθεί και σε άλλο τόπικ αρκετές φορές, ο λόγος που δεν υπάρχει προειδοποιητικός ήχος είναι διότι τα φώτα στην πρώτη σκάλα χρησιμεύουν και ως φώτα στάθμευσης.
V60 T3 1,6
Μόνο VOLVO!!!

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 09 Σεπ 2013, 10:41

Jim_C30 έγραψε:Επίσης, για το φίλο από πάνω με το μπιπ μπιπ στην πρώτη σκάλα των φώτων, έχει συζητηθεί και σε άλλο τόπικ αρκετές φορές, ο λόγος που δεν υπάρχει προειδοποιητικός ήχος είναι διότι τα φώτα στην πρώτη σκάλα χρησιμεύουν και ως φώτα στάθμευσης.

Ναι αλλα τουλαχιστον οταν ανοιγεις την πορτα να εκανε ενα ηχο υπενθυμισεις.... :q
Λεω εγω τωρα ο ασχετος...
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες