αφελεις αποριες

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
dimtz
T2

Re: αφελεις αποριες

Δημοσίευσηαπό dimtz » 28 Μαρ 2016, 23:32

Κωστα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για την αποψη σου, θα βαλω παλι 278 mm διοτι εκτος απο τις 17αρες που εχω για το καλοκαιρι εχω και 15αρες σιδερενιες μαζι με λαστιχα χειμωνιατικα , αρα καταλαβαινεις δυσκολα να κανω την αλλαγη , σιγουρα θα εχει διαφορα το σετ που προτεινεις (320mm) με το υπαρχων ,
τα τακακια τ αλλαξα πριν ενα χρονο ,υπαρχει λογος να τα πεταξω; επειδη εβαλα μαρκας ferodo τακακια παρηγγειλα δισκοπλακες TRW , πιστευω να ειναι καλη επιλογη :-)
Volvo s40 ,1600cc diesel drive

Athamas
T2

Δημοσίευσηαπό Athamas » 29 Μαρ 2016, 16:28

Εφόσον εσύ είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση των φρένων που τοποθέτησες όλα τα άλλα είναι απλώς θεωρίες και το εννοώ.
Τα φορεμένα τακάκια έχουν πάρει το σχήμα των όποιον αυλακώσεων που είχαν οι παλαιοί σου δίσκοι, συνεπώς τοποθετώντας τα ξανά,
αυτά θα δημιουργήσουν καινούριες παρόμιες αυλακώσεις στους νέους.
Ίσως κάποιοι να σου προτείνουν να τα τρίψεις λιγάκι για να γίνουν επίπεδα έτσι ώστε να εφαρμόζουν καλύτερα
στους νέους δίσκους κατά της φάση της πέδησης.
Η άποψή μου είναι ότι πρέπει με την αλλαγή δίσκων να αλλάζουμε και τακάκια αλλά και πάλι θα πω πως
αυτό είναι προσωπική εκτίμηση.
V50 D2 SPORT

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 30 Μαρ 2016, 08:44

Καλημέρα Κώστα, δεν έχεις και άδικο, η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος με τα μαμά φρένα, απλά δεν μπορώ από οικονομικής αποψεως να βάλω μεγαλύτερες δισκοπλακες, δεν ξέρω πόσο έχουν οι δαγκάνες και ποιες πρέπει να βάλω , τώρα για τα υπάρχον χειμερινά ζαντολαστιχα τα δίνω και παίρνω αλλά, μου ήρθαν και οι δισκοπλακες, δεν θα τις βάλω, θα τις κρατήσω μέχρι να χρειαστουν αλλαγή και τα τακακια
Τώρα αν βρω οικονομικές δαγκάνες θα τις πάρω

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 04 Απρ 2016, 17:25

εχει κανεις εργοστασιακο συναγερμο σε s40 ; δεν μπορω να τον ενργοποιησω, το κακο ειναι οτι η γλωσσα στο μενου ειναι ολλανδικη , αν πατησω οταν εχω κλειδωμενο το οχημα το κουμπι alarm παρατεταμενα χτυπαει κανονικα , αν το κλεδωσω και ανοιξω την πορτα με το κλειδι ντουλαπιου δεν χτυπα

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 07 Απρ 2016, 13:56

Κυριοι να γελασω η να κλαψω; πηρα τηλεφωνο σε εξουσιοδοτημενο καταστημα volvo για να ζητησω πατακια διοτι αυτο του οδηγου ανοιξε δυο τρυπες και θελει πεταμα ,να σας πω τιμη; 135 ευρω μαζι με την εκπτωση,ελεος :vow , δεν ξερω αν εσας σας φαινονται φθηνα αλλα εγω ζαλιστηκα :dizzy , πατακια θελω ν αγορασω οχι καθισματα ,τελος παντων , εχουμε καποια λυση πανω σε αυτο; θελω μονο του οδηγου το οποιο να εχει τρυπες για τα κουμπωματα

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 07 Απρ 2016, 14:23

Είδα στο facebook από 35 ευρώ Connolly με τρυπες ακριβως στο μέγεθος που θέλεις.
http://my-marketbook.gr/index.php/oxima ... ftokiniton
http://autostop.gr/connolly/

Εδώ σε original απο αντιπροσωπεία volvo στην Αγγλία.

http://www.volvopartshop.com/mats--seats-843-c.asp
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 07 Απρ 2016, 14:41

Ok φιλε, ευχαριστω πολυ, θα επικοινωνησω μαζι τους

edit τελικα τα παρηγγειλα απο ebay http://www.ebay.de/itm/TN-Profimatten-V ... SwP~tW1usU
μια χαρα η τιμη τους

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 08 Απρ 2016, 20:18

https://m.facebook.com/carrera.leathers/ εδώ τελικά τα ειχα δει.

V40CC21
T2

Δημοσίευσηαπό V40CC21 » 28 Ιουν 2016, 21:32

Καλησπερα
Τελευταια οταν ξεκλειδωνω το αμαξι και πριν ανοιξω την πορτα αρχιζει να δουλευει ο ανεμιστηρας σε μεγαλη ενταση
Μολις ανοιγω την πορτα σταματαει κατευθειαν.
Εχει συμβει σε καποιον αυτο ή γνωριζετε τι μπορει να φταιει

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 28 Ιουν 2016, 22:45

V40CC21 έγραψε:Καλησπερα
Τελευταια οταν ξεκλειδωνω το αμαξι και πριν ανοιξω την πορτα αρχιζει να δουλευει ο ανεμιστηρας σε μεγαλη ενταση
Μολις ανοιγω την πορτα σταματαει κατευθειαν.
Εχει συμβει σε καποιον αυτο ή γνωριζετε τι μπορει να φταιει

Καλησπέρα,

Δε νομίζω ότι φταίει κάτι. Μήπως έχεις βάλει στο πακέτο που πήρες και το CZIP?
Το CZIP παρέχει έναν αυτόματο καθαρισμό της καμπίνας των επιβατών με φρέσκο αέρα, όταν ξεκλειδώνεις το αυτοκίνητο με το κλειδί. Η διαδικασία σταματάει αυτόματα όταν καθαρίσει ο χώρος, ή όταν ανοιχτεί η πορτα του συνοδηγού.

Ψάξε στο εγχειρίδιο να δεις περισσότερες λεπτομέρειες, ή δες εδώ.

http://support.volvocars.com/uk/cars/Pages/owners-manual.aspx?mc=Y555&my=2015&sw=14w20&article=c01ee8555e991311c0a801e800b7205c

V40CC21
T2

Δημοσίευσηαπό V40CC21 » 28 Ιουν 2016, 22:55

Αυτο το κανει απο μια αναβαθμιση που εκαναν στο αμαξι και μετα.
Μετα απο αυτο που λες για το czip το πιο πιθανο ειναι να ηταν μερος της αναβαθμισης για να καθαριζει τον αερα πριν μπει καποιος
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
kotsion
T2

Δημοσίευσηαπό kotsion » 24 Σεπ 2016, 15:17

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι, μπορώ να αλλάξω ρουλεμάν τροχού σε οποιοδήποτε συνεργείο ή θα χρειαστεί ρύθμιση από vida; (μήπως έχει θέμα μετά με τους αισθητήρες abs)
s40 1.6 2008 summum

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 24 Σεπ 2016, 17:46

Οχι δεν εχεις κανενα θεμα.
Αν εχεις το ανταλλακτικο (ή μπορεις να το βρεις) δεν εχει κανενα προβλημα.
Μονο προσοχη στην εξαγωγη και επανατοποθετηση του αισθητηρα, πραγμα που το ξερουν τα συνεργεια!
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
kotsion
T2

Δημοσίευσηαπό kotsion » 24 Σεπ 2016, 18:18

Ευχαριστώ Thanosgr!
s40 1.6 2008 summum

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 05 Οκτ 2016, 21:25

πριν19 μηνες περιπου αλλαξα σετ ιμαντα χρονισμου στο οχημα της υπογραφης ,μαρκας skf , σ αυτο το διαστημα ο ιμαντας εκανε ενα χαλαρο θορυβο σαν αυτον που κανει του δυναμου ,αναλογα με τις στροφες του κινητηρα αυξανονταν ο θορυβος η μειωνονταν , περασα πριν 6 μηνες μια βολτα απο εξουσιοδοτημενο καταστημα volvo και μου ειπαν αυτα ετσι ολα κανουν , μετα την αλλαγη του εργοστασιακου ιμαντα στα diesel ο θορυβος αυτος δε φευγει ,
απο περιεργεια και μονο σημερα τον αλλαξα παλι βαζοντας μαρκας gates , ο θορυβος μειωθηκε αλλα εξακολουθει να υπαρχει ,τι γινετε δεν μπορω να καταλαβω, δεν υπαρχει ιμαντας της προκοπης για το συγκεκριμενο οχημα; η αντιπροσωπια τι μαρκα ιμαντα βαζει; ειναι ολιγον σπαστικο να κανει τετοιο θορυβο

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 06 Οκτ 2016, 07:37

Η αντιπροσωπεια βαζει οτι βαλει η Volvo μεσα στο κουτι... :q
Ο θορυβος εχει σχεση μαλλον με το υλικο.

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 06 Οκτ 2016, 10:17

Δυο ιμαντες αλλαξα διαφορετικης εταιριας ,δεν νομιζω να εχουν και οι δυο θεμα

Άβαταρ μέλους
asta
T2

Δημοσίευσηαπό asta » 17 Οκτ 2016, 19:51

Καλησπέρα,
Χθες παρατήρησα σε ένα V40, χωρίς εργοστασιακά xenon, ότι εκτός από τα φώτα θέσης και πορείας άναβαν και στο πλάι δεξιά και αριστερά πορτοκάλι λάμπες (όπως στο S40). Στο δικό μου με εργοστασιακά xenon δεν ανάβουν. Το έχει προσέξει κανείς άλλος στο δικό του ή εγώ έχω πρόβλημα;
V40 D2 Livestyl

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 17 Οκτ 2016, 20:22

Πρόβλημα δεν έχεις γιατί ούτε στο δικό μου ανάβουν ούτε σε όσα έχω δει στο δρόμο. Εκτός κι είναι MY17 και το έχουν αλλαξει, μάλλον κάποια μοντίφα θα παίζει.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
asta
T2

Δημοσίευσηαπό asta » 17 Οκτ 2016, 20:37

myLivstyl έγραψε:Πρόβλημα δεν έχεις γιατί ούτε στο δικό μου ανάβουν ούτε σε όσα έχω δει στο δρόμο. Εκτός κι είναι MY17 και το έχουν αλλαξει, μάλλον κάποια μοντίφα θα παίζει.

Κι εγώ όσα έχω δει δεν άναβαν αυτά στο πλάι. Πάντως, στο car (αγγελίες) υπάρχει ένα V40 R desing blue rebel με μαμά xenon που ανάβουν και τα πορτοκάλι. Μου άρεσε αρκετά, θα το ψάξω...
V40 D2 Livestyl

Nikos8
T2

Δημοσίευσηαπό Nikos8 » 16 Δεκ 2016, 21:01

Καλησπερα
Δεν μπορω να εντοπισω που βρισκεται το δοχειο υγρων του τιμονιου σε s40 2008.
Συμφωνα με το manual ειναι πισω απο τον δεξη προβολεα αλλα εγω δε βλεπω κατι για να ελεγξω τη σταθμη του υγρου..πειτε με στραβο,ασχετο αλλα εγω δε βγαζω ακρη...

Defkos
T2

Δημοσίευσηαπό Defkos » 24 Σεπ 2017, 12:52

καλησπερα σε ολους!!προσφατα εγινα κατοχος ενος s40 1.8 kinetic του 2005.εχω καποιες ερωτησεις αρκετες μαλλον!!!!
1)οταν παταω να ανοιξει το πορτπαγκαζ απ το κλειδι δεν ανοιγει.μηπως να βαλω μπαταρια και στο δευτερο κλειδι να δοκιμασω;μηπως φταιει το κλειδι.
2)δεν ακουγεται το ηχειο της πορτας του οδηγου.εχει μονο ηχειο ή και καποιο τουιτερ;;;επειδη οταν γυρναω τον ηχο στα αριστερα δεν ακουω τιποτα απ την πορτα ουτε δειγμα!και ελεγα μηπως δεν εχει κουμπωσει καποια φυσα ο προηγουμενος.εκτος κι αν εχει καει τελειως.ρωτησα για ηχεια aftermarket και μου ειπαν πανε ζευγαρι 70 ευρω.
3)σκεφτομουν να αγοραζα απο μεταχειρισμενα τους διακοπτες του τιμονιου για αυτοματο πιλοτο(αριστερος) και για την ενταση της μουσικης(δεξιος).χρειαζεται κατι αλλο περα απ αυτα για να χω αυτοματο πιλοτο;καποια καλωδιωση,καποιος προγραμματισμος;
4)θελω να βαλω φωτα ομιχλης.αν βρω απο μεταχειρισμενα φωτα ομιχλης μαζι με τις σιτες και αλλαξω και διακοπτη φωτων ωστε να χει το κουμπακι για τα μπροστα φωτα ομιχλης θα δουλεψουν ή θελουν προγραμματισμο;;;
5)βασικο που χρειαζομαι επειδη νομιζα οτι ειχαν ειναι ο υπολογιστης ταξιδιου!!!!αν βρω την αριστερη φλασιερα και την αλλαξω θελει προγραμματισμο;;;
6)και αν εχει δει καποιος να πουλιουνται οι 17'' styla!!!!!!!

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παντως ειναι πολυ ωραια και στιβαρα αμαξια!!!!μου αρεσει πολυ η σουηδικη φιλοσοφια!!!!

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 24 Σεπ 2017, 18:51

Καλησπερα!
1)Το ποιο ευκολο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις μπαταρια, και για λογους ασφαλειας!
2)Παλι το ποιο ευκολο ειναι να συνδεσεις ενα αλλο ηχειο και να δεις αν παιζει, επισεις να ελεγξεις την φισα στην πορτα (αναμεσα στους μεντεσεδες).
3-4)Μαλλον θελει προγραμμα και για τα δυο.
Αν και καποιος καλος ηλεκτρολογος τα ομιχλης μπορει να τα κανει να δουλεψουν και ετσι.
Ποιο σιγουρο ειναι να ρωτησεις μια αντιπροσωπεια ή ενα εξειδικευμενο συνεργειο.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 24 Σεπ 2017, 21:41

Defkos έγραψε:καλησπερα σε ολους!!προσφατα εγινα κατοχος ενος s40 1.8 kinetic του 2005.εχω καποιες ερωτησεις αρκετες μαλλον!!!!
1)οταν παταω να ανοιξει το πορτπαγκαζ απ το κλειδι δεν ανοιγει.μηπως να βαλω μπαταρια και στο δευτερο κλειδι να δοκιμασω;μηπως φταιει το κλειδι.
Το κουμπάκι αυτό ξεκλειδώνει ουσιαστικά το πορτ μπαγκάζ όταν το αυτοκίνητο είναι κλειδωμένο, χωρίς να χρειαστεί να ξεκλειδώσεις και τις πόρτες. Ενώ το αμάξι είναι κλειδωμένο, δοκίμασε να πατήσεις το κουμπάκι του κλειδιού που ξεκλειδώνει το πορτ μπαγκάζ.
Εάν δεν ξεκλειδώνει με αυτό, δοκίμασε και με το άλλο κλειδί.

2)δεν ακουγεται το ηχειο της πορτας του οδηγου.εχει μονο ηχειο ή και καποιο τουιτερ;;;επειδη οταν γυρναω τον ηχο στα αριστερα δεν ακουω τιποτα απ την πορτα ουτε δειγμα!και ελεγα μηπως δεν εχει κουμπωσει καποια φυσα ο προηγουμενος.εκτος κι αν εχει καει τελειως.ρωτησα για ηχεια aftermarket και μου ειπαν πανε ζευγαρι 70 ευρω.
Η έκδοση Κινετικ δεν γνωρίζω αν έχει μόνο ένα ηχείο. Στη Μομέντουμ και πάνω, υπάρχει και τουίτερ στο εσωτερικό του πλαϊνού καθρέφτη. Αν δεν ακούς τίποτα κάνε αυτό που είπε ο Θάνος, βγάλε και ξαναβάλε τη φύσσα που βρίσκεται στην πόρτα του συνοδηγού. Έλεγξε και τις ασφάλειες του ραδιοφώνου από το manual μήπως έχει καεί κάποια που σχετίζεται με την δεξιά πλευρά (δε θυμάμαι αν καλύπτεται όλο το ραδιόφωνο από μία ή αν έχει δύο κλπ).
3)σκεφτομουν να αγοραζα απο μεταχειρισμενα τους διακοπτες του τιμονιου για αυτοματο πιλοτο(αριστερος) και για την ενταση της μουσικης(δεξιος).χρειαζεται κατι αλλο περα απ αυτα για να χω αυτοματο πιλοτο;καποια καλωδιωση,καποιος προγραμματισμος;
Νομίζω δεν είναι τόσο απλό για να μπει. Θέλει σίγουρα προγραμματισμό, μία ερώτηση στην αντιπροσωπεία θα απαντήσει στο ερώτημα αυτό.
4)θελω να βαλω φωτα ομιχλης.αν βρω απο μεταχειρισμενα φωτα ομιχλης μαζι με τις σιτες και αλλαξω και διακοπτη φωτων ωστε να χει το κουμπακι για τα μπροστα φωτα ομιχλης θα δουλεψουν ή θελουν προγραμματισμο;;;
Κάποια καλωδίωση για να πάρουν ρεύμα (δεν ξέρω αν υπάρχει σαν αναμονή), και από εκεί και πέρα μπορούν να δουλέψουν είτε με πατέντα ηλεκτρολόγου είτε με τον διακόπτη τους ακόμα καλύτερα.
5)βασικο που χρειαζομαι επειδη νομιζα οτι ειχαν ειναι ο υπολογιστης ταξιδιου!!!!αν βρω την αριστερη φλασιερα και την αλλαξω θελει προγραμματισμο;;;
Ότι σου απάντησα και στο νούμερο 3.
6)και αν εχει δει καποιος να πουλιουνται οι 17'' styla!!!!!!!
Μια ματιά στο Car.gr, μπορεί να υπάρχουν. Ρώτα επίσης στον Φατούρο και στον Ντάβαρη.

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παντως ειναι πολυ ωραια και στιβαρα αμαξια!!!!μου αρεσει πολυ η σουηδικη φιλοσοφια!!!!
Συνέχισε και θα μείνεις...

dimtz
T2

Δημοσίευσηαπό dimtz » 25 Σεπ 2017, 14:51

Defkos έγραψε:4)θελω να βαλω φωτα ομιχλης.αν βρω απο μεταχειρισμενα φωτα ομιχλης μαζι με τις σιτες και αλλαξω και διακοπτη φωτων ωστε να χει το κουμπακι για τα μπροστα φωτα ομιχλης θα δουλεψουν ή θελουν προγραμματισμο;;;

Το δικο μου δεν ειχε προβολακια ,s40 drive 2011 μοντελο ,βρηκα στην αγορα καινουρια μαζι με τις θηκες και τον διακοπτη φωτων και τα περασα σε ηλεκρολογο της γειτονιας ,15 λεπτα δουλεια, υπηρχαν ομως ετοιμες οι καλωδιωσεις , δεν χρειαστηκε κανενα επιπλεον καλωδιο ,για να αναψουν ομως επρεπε να παω στην αντιπροσωπια για προγραμματισμο

Λεβεντες εχω και εγω με την σειρα μου μια απορια ,βλεπω η μπαταρια με τα πρωτα κρυα να μας αφηνει , οταν βαζω μπροστα το οχημα πεφτει η ενταση φωτισμου απο το κατραν ,πρωτα δεν επεφτε ,αλλο σημαδι δεν μου εδειξε , ετσι λεω μηπως και ειναι στα τελευταια της , η απορια εχει να κανει απο που να κανω την αγορα της οταν φυσικα αυτο χρειαστει, θελει προγραμματισμο; επισης αν βαλω μεγαλυτερη ειναι καλυτερα; τωρα βλεπω οτι η δικια μου γραφει επανω 760 Α , στην αντιπροσωπεια τι κοστος εχει;

Nikos8
T2

Δημοσίευσηαπό Nikos8 » 07 Νοέμ 2017, 23:50

Καλησπέρα,
Γνωρίζετε αν υπάρχει ηχητική ειδοποίηση σε περίπτωση που ξεχάσουμε τα φώτα αναμμένα; στα περισσότερα αυτοκίνητα υπάρχει όταν βγάλεις το κλειδί απο τη μίζα ή οταν ανοίγεις την πόρτα.στο δικό μου τίποτα και την έχω πατήσει 2-3 φορές...

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 08 Νοέμ 2017, 00:53

Δεν υπάρχει στα μικρά φώτα, στην κανονική σκάλα δεν εχει επισης διοτι σβηνουν μόνα τους.Αρα δεν θα ανάβεις τα μικρά, θα ανάβεις μονο την κανονικη σκαλα& δεν θα εχεις θέμα

Nikos8
T2

Δημοσίευσηαπό Nikos8 » 08 Νοέμ 2017, 13:31

Μάλιστα,όταν ανάβω τα μεσαία φώτα ανάβουν και τα μικρά κι όταν σβήνω το αμάξι σβήνουν τα μεσαία αυτόματα και μένουν τα μικρά και τα πίσω αναμμένα και εγώ τα ξεχνάω και θα μου φάει τη μπαταρία κάποια στιγμή άρα έχω θέμα...κάνω κάποιο λάθος;

JimmyS40
T2

Δημοσίευσηαπό JimmyS40 » 08 Νοέμ 2017, 15:39

Καλησπέρα,όταν ανάβεις τα μεσαία και βγάλεις το κλειδί,σβήνουν όλα,δε μένει τίποτα αναμμένο.Αν έχεις μόνο τα μικρά,τότε μένουν αναμμένα και χωρίς κλειδί.Νομίζω αυτό γίνεται διότι τα μικρά μπορεί να χρησιμοποιηθούν και ως φώτα στάθμευσης,όταν δηλαδή είναι σταματημένο το αμάξι.

Nikos8
T2

Δημοσίευσηαπό Nikos8 » 08 Νοέμ 2017, 17:26

Οκ, κατάλαβα.θα το τσεκαρω αργότερα.ευχαριστω πολύ!

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες