Μπουζί

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
JimmyS40
T2

Μπουζί

Δημοσίευσηαπό JimmyS40 » 05 Δεκ 2014, 11:30

Ρώτησα και στην autopoint για μπουζί,τα ίδια και εκεί,66 ευρώ τελική τιμή και δεν υπάρχει καμιά έκπτωση.Σε κατάστημα εκτώς,τα βρήκα 52 ευρώ,ο καθένας όμως λέει τις δικές του εκτιμήσεις για το πόσα χιλιόμετρα να τα κρατήσω.Τελικά μου φένεται καλή η τιμή του Φατούρου γιά τα after market,με προβλημάτισε όμως ο sverige pcwer που λέει ότι τα μανίσια είναι τα πιό αξιόπιστα.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: ΦΑΤΟΥΡΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Δεκ 2014, 13:20

αν θυμάμαι καλά, η volvo λέει αλλαγή, μοτέρ 1,8 κάθε 60.000χλμ . Τα μπουζί, είναι εξαρτήματα που ουσιαστικά δεν φθείρονται, θα μπορούσε πχ κάποιος να τα κρατήσει και χ2 χλμ, απλά διορθώνοντας απλά το διάκενο. Δεν νομίζω ότι έχεις "θέμα" με το να βάλεις, "μη" μπουζι "volvo", άλλωστε και η ίδια, δεν τα κατασκευάζει. Απλά, πρέπει να είναι ο κατάλληλος τύπος για το αυτοκίνητο σου, σε ψυχρότητα.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Re: Μπουζί

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 05 Δεκ 2014, 13:44

Καλυτερα εργοστασιακα...δεν θυμαμαι σε πια μοτερ, αλλα τα αφτερμαρκετ εχουν μια μικρη διαφορα και η ακιδα καθεται σε διαφορετικο υψος μεσα στον κυλινδρο...Τα εργοστασιακα προφανως δεν τα φτιαχνει η Volvo αλλα ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Αλλωστε γι αυτο και αλλαζουν καθε 2 χρονια ή 60Κ χλμ
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
apolis
T2

Re: Μπουζί

Δημοσίευσηαπό apolis » 06 Απρ 2015, 10:07

Συμφωνώ με τον Johnkur.. βασικά τα μπουζί που φτάνουν στα 60000χλμ. είναι τύπου ιριδίου. εγώ για το S40 1.8 04-12 βρήκα της Denso με ΚΩΔ. ΙΤ20 στα 47,2Ε..

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες