Τι θα ήθελα να άλλαζε (feedback) στο όχημά μου

Μοντέλα/Τεχνολογίες, που πρόκειται να δούμε
Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Τι θα ήθελα να άλλαζε (feedback) στο όχημά μου

Δημοσίευσηαπό iatroud » 19 Απρ 2010, 21:23

1. να μπει ένα μπαζεράκι στα φώτα θέσης το οποίο αφενός να προειδοποιεί όταν τα αφήνω αναμμένα τραβώντας το κλειδί από τη μίζα, αφετέρου να απενεργοποιείται πατώντας το READ.
2. να προστεθεί ένδειξη ημερομηνίας στα όργανα. είναι αστείο να βλέπω σε δύο διαφορετικά σημεία την ώρα και πουθενά ημερομηνία. να θέλεις να δεις αν μπαίνεις στον δακτύλιο και να ψάχνεις να βρεις το κινητό στην τσέπη σου για την πληροφορία!!
3. να αλλάξουν θέση στην κόρνα, να τη φέρουν πιο κοντά στους αντίχειρες. ακόμη και με μεγάλα χέρια, κινδυνεύεις να πάθεις εξάρθρωση για να έχεις επαφή με την κόρνα οδηγώντας. άσε το ενστικτώδες κορνάρισμα, αυτό πάει περίπατο!
4. να προστεθούν λάστιχα πρόσδεσης στον χώρο αποσκευών. αυτός ο πυροσβεστήρας βαράει δεξιά αριστερά και μπρος πίσω, ακολουθώντας αβοήθητος τις δυνάμεις της φύσης!! και τώρα που μάθαμε ότι έκαναν αλλαγές στο κάθισμα του συνοδηγού και δεν υπάρχει διαθέσιμη βάση ( :chair )

όλα τα άλλα εύχομαι να μείνουν ως έχουν!! :inlove
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

gpap
T2

Re: Τι θα ήθελα να άλλαζε (feedback) στο όχημά μου

Δημοσίευσηαπό gpap » 20 Απρ 2010, 09:20

Δημήτρη ούτε στο μυαλό μου να ήσουν!!! :-D :-D

Να προσθέσω στη λίστα και την πρόταση για 2 νέα κουμπιά στο χειριστήριο του ηχοσυστήματος. Κουμπί Mute (όταν χτυπάει το τηλέφωνο την ώρα που οδηγάς ακούγοντας τη μουσικούλα σου) και κουμπί για αλλαγή source (από ραδιόφωνο σε CD ή AUX).
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Απρ 2010, 11:02

iatroud έγραψε:1. να μπει ένα μπαζεράκι στα φώτα θέσης το οποίο αφενός να προειδοποιεί όταν τα αφήνω αναμμένα τραβώντας το κλειδί από τη μίζα, αφετέρου να απενεργοποιείται πατώντας το READ.

Καλη ιδεα! Βεβαια καλυτερα να εχεις τα πορειας συνεχεια ανοιχτα (drl) και να μην ασχολεισαι με τον διακοπτη καθολου.
iatroud έγραψε:2. να προστεθεί ένδειξη ημερομηνίας στα όργανα. είναι αστείο να βλέπω σε δύο διαφορετικά σημεία την ώρα και πουθενά ημερομηνία. να θέλεις να δεις αν μπαίνεις στον δακτύλιο και να ψάχνεις να βρεις το κινητό στην τσέπη σου για την πληροφορία!!

Τελικα εισαι οπελακιας!! :lol:
iatroud έγραψε:3. να αλλάξουν θέση στην κόρνα, να τη φέρουν πιο κοντά στους αντίχειρες. ακόμη και με μεγάλα χέρια, κινδυνεύεις να πάθεις εξάρθρωση για να έχεις επαφή με την κόρνα οδηγώντας. άσε το ενστικτώδες κορνάρισμα, αυτό πάει περίπατο!

...εισαι πολυ οπελακιας :lol: Η κορνα μια χαρα ειναι..αν μπει εκει που λες που θα πανε τα χειριστηρια για ραδιο και cruise?
iatroud έγραψε:4. να προστεθούν λάστιχα πρόσδεσης στον χώρο αποσκευών. αυτός ο πυροσβεστήρας βαράει δεξιά αριστερά και μπρος πίσω, ακολουθώντας αβοήθητος τις δυνάμεις της φύσης!! και τώρα που μάθαμε ότι έκαναν αλλαγές στο κάθισμα του συνοδηγού και δεν υπάρχει διαθέσιμη βάση ( :chair )

Αυτο με τον πυροσβεστηρα θα το ψαξω...δεν γινετε να υπαρχει στο επισημο σαιτ και να μην διατιθετε...χοντρη :whatever ..Παντως εγω για να μην κανουν βολτες οι κουβερτο-αλυσιδες τις δενω με ενα ιμαντα στους γαντζους προσδεσης του χωρου αποσκευων..

gpap έγραψε:Να προσθέσω στη λίστα και την πρόταση για 2 νέα κουμπιά στο χειριστήριο του ηχοσυστήματος. Κουμπί Mute (όταν χτυπάει το τηλέφωνο την ώρα που οδηγάς ακούγοντας τη μουσικούλα σου) και κουμπί για αλλαγή source (από ραδιόφωνο σε CD ή AUX).

Οταν ομως ακους CD και χαμηλωσεις την φωνη στο 0 το CD κανει pause...αυτο ειναι ακομα καλυτερο!
Επισης στα f/l το κουμπι που στα pro f/l λεει CD γραφει Mode και αλλαζεις απο CD/Aux/usb/iPod.. :-)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Απρ 2010, 16:21

iatroud έγραψε:1. να μπει ένα μπαζεράκι στα φώτα θέσης το οποίο αφενός να προειδοποιεί όταν τα αφήνω αναμμένα τραβώντας το κλειδί από τη μίζα, αφετέρου να απενεργοποιείται πατώντας το READ.

Εγώ έχω μόνιμα αναμμένη τη δεύτερη σκάλα και έχω ξεχάσει τα πάντα αναφορικά με τα φώτα, είτε είναι νύχτα, είτε είναι μέρα.

2. να προστεθεί ένδειξη ημερομηνίας στα όργανα. είναι αστείο να βλέπω σε δύο διαφορετικά σημεία την ώρα και πουθενά ημερομηνία. να θέλεις να δεις αν μπαίνεις στον δακτύλιο και να ψάχνεις να βρεις το κινητό στην τσέπη σου για την πληροφορία!!

Πολύ πιθανό να χρειαζόμουν κι εγώ τη συγκεκριμένη ένδειξη, αν και επειδή φοράω πάντα ρολόι δεν το είχα σκεφτεί μέχρι σήμερα...

3. να αλλάξουν θέση στην κόρνα, να τη φέρουν πιο κοντά στους αντίχειρες. ακόμη και με μεγάλα χέρια, κινδυνεύεις να πάθεις εξάρθρωση για να έχεις επαφή με την κόρνα οδηγώντας. άσε το ενστικτώδες κορνάρισμα, αυτό πάει περίπατο!

Εδώ έχεις λάθος! Το ενστικτώδες κορνάρισμα που αναφέρεις δεν γίνεται με τους αντίχειρες! Δοκίμασε να κορνάρεις στην κάτω μεριά του τιμονιού να δεις ότι είναι πολύ ευκολότερο και περισσότερο άμεσο! Εγώ στο δικό μου κορνάρω πάντα χωρίς αντίχειρες αλλά με την κάτω πλευρά του τιμονιού που είναι περισσότερο μαλακή! Δοκίμασε και θα με θυμηθείς....

4. να προστεθούν λάστιχα πρόσδεσης στον χώρο αποσκευών.

Το C30 έχει λάστιχα πρόσδεσης μικρών αντικειμένων στο πορτ-μπαγκάζ. Τώρα στο S40 πραγματικά δεν ξέρω τι ισχύει.

Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Απρ 2010, 18:00

@jimC30

1. σίγουρα μπορείς να βρεις περισσότερους του ενός ορθούς τρόπους να εξυπηρετήσεις την ανάγκη να σε βλέπουν στον δρόμο, η επιλογή της μεσαίας σκάλας είναι ένας από αυτούς, πλην όμως δεν είναι ο βέλτιστος, καθώς αφενός καταργείς την ύπαρξη των φώτων θέσης (κατεξοχήν πορείας) αφετέρου καταναλώνεις πόρους (χρόνος λειτουργίας λαμπτήρων-καμάρωσέ με vresta!) και τέλος τραβάς επάνω σου περισσότερη προσοχή από όσο ίσως επιδιώκεις.

3. το αυτό ισχύει και με τον τρόπο που κρατάς το τιμόνι οδηγώντας. πολλοί τρόποι υπάρχουν, ο ενδεδειγμένος όμως -κατά την φτωχή μου κρίση- είναι με τους αντίχειρες να αγκαλιάζουν τις ακτίνες στο ύψος των χειριστηρίων. γιαυτό κι έχει επιλεγεί αυτή η θέση για τα τελευταία ως εργονομικά αρτιότερη (η ίδια θέση έχει επιλεγεί και για τα paddles).
μην ξεχνάμε πως για κάποιους, αυτοί οι αντίχειρες διαδραμάτισαν σπουδαίο ρόλο στον πολιτισμό μας και μας διαχώρισαν από τα υπόλοιπα θηλαστικά. ίσως οι εταιρείες έκαναν ετούτη την επιλογή με γνώμονα την άνεση και την φιλικότητα. όσο για την κάτω πλευρά του τιμονιού, για να την φτάσεις θα πρέπει να χάσεις έστω και στιγμιαία επαφή με το τιμόνι υστερώντας έτσι σε χρόνο απόκρισης.
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Απρ 2010, 18:30

Μπρουρτζοβλαχοι και οι δυο σας....μην κορναρετε ρε! :lol: :lol:

Ποτε δεν με ειχε απασχολησει το ζητημα...πραγματικα δεν ξερω ουτε τι ηχο κανει η κορνα μου :-)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Απρ 2010, 19:13

VolvoZeus έγραψε:Ποτε δεν με ειχε απασχολησει το ζητημα...πραγματικα δεν ξερω ουτε τι ηχο κανει η κορνα μου :-)

θα τον μάθεις για τα καλά τον ήχο της κόρνας όταν θα σε συνοδεύει το club στην εκκλησία για τον γάμο σου!! ή εσένα ή τον δημήτρη (ό,τι έρθει πρώτο)!! :lol:
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Απρ 2010, 19:48

iatroud έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:Ποτε δεν με ειχε απασχολησει το ζητημα...πραγματικα δεν ξερω ουτε τι ηχο κανει η κορνα μου :-)

θα τον μάθεις για τα καλά τον ήχο της κόρνας όταν θα σε συνοδεύει το club στην εκκλησία για τον γάμο σου!! ή εσένα ή τον δημήτρη (ό,τι έρθει πρώτο)!! :lol:

Πρώτα έχει σειρά ο Vrestas και μετά ακολουθούμε οι λοιποί στο κλαμπ της παντόφλας! :chair :lol: :lol: :lol:
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Απρ 2010, 19:51

:applause :applause :applause :mrgreen:
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Απρ 2010, 20:51

θα ήθελα τα αλάρμ να κάνουν θόρυβο κλικ-κλικ, ακόμα κι αν έχω σβήσει την μηχανή.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Απρ 2010, 20:56

johnkyr έγραψε:θα ήθελα τα αλάρμ να κάνουν θόρυβο κλικ-κλικ, ακόμα κι αν έχω σβήσει την μηχανή.

Μ@λ@κ@ οτι να'ναι ειμαστε, δεν μας πιανουν πουθενα....εμενα μου αρεσει πολυ αυτη η λειτουργια :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Απρ 2010, 21:01

γιατί σου αρέσει ..... ? :whatever

ααα... θα ήθελα οι μνήμες του καθίσματος 1,2,3,, να αποθηκεύουν και τις θέσεις των καθρεπτών.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 20 Απρ 2010, 21:03

Γιατι οταν περιμενω καπου με τα αλαρμ δεν μου σπαει τα νευρα το τικι τικι...

Γιατι δεν αποθηκευει και τους καθρεπτες? Κατσε να ρωτησω την Βιβη... :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Απρ 2010, 21:11

νομίζω, αποθηκεύει & τους καθρέπτες στο V70/S80.

Αν αποθηκεύει τις θέσεις και στο S40/V50 προ f/l θα πηδηχτώ από το παράθυρο (του jim).

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Απρ 2010, 23:22

-θα ήθελα περισσότερη πληροφόρηση, για τις παραμέτρους λειτουργίας του μοτέρ (ας είναι και σε ψηφιακή μορφή, πίεση, θερμοκρασία λαδιού) και ένα "κανονικό όργανο θερμοκρασίας νερού", που δεν είναι κολλημένο την μέση.

-DSTC off

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 20 Απρ 2010, 23:29

Καταρχήν εμένα αποθηκευει θέση στους καθρέπτες. Δευτερον συμφωνω οτι επρεπε να υπάρχει ηχος υπενθυμισης στα φωτα,ολες οι μάρκες ομως κάνουν κάτι τετοια κουφά,βάζουν πυξιδα και δεν βάζουν κάποια αυτονόητα. Τρίτον ο volvozeus δεν πρόκειται να βρεί μειονέκτημα,ειναι fully in love με το volvo του :lol:
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 20 Απρ 2010, 23:35

johnkyr έγραψε:θα ήθελα τα αλάρμ να κάνουν θόρυβο κλικ-κλικ, ακόμα κι αν έχω σβήσει την μηχανή.
Και εγώ θα ήθελα εκτός το εργοστασιακό ηχοσύστημα να μπορείς να βάλεις multimedia station.
VOLVO S40 FOR LIFE

sta8ito
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sta8ito » 16 Ιουν 2010, 21:06

Αυτο ειναι μεγαλο λαθος της εταιριας το κλειδωνεισ και μετα βλεπεις οτι τα ξεχασες και μετα ξεκλειδωνεις για να τα κλεισεις και εκει καπου ριχνεις και κτ μπιπ σε αυτον που ευθυνεται!!
volvo c30 t5 momentum
Στάθης,Βύρωνας Αττικής

sta8ito
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sta8ito » 16 Ιουν 2010, 21:21

εγω θα ηθελα το c30 μου να ειχε λιγοτερο βαρος(καλυτερες επιταχυνσεις λιγοτερο καυσιμο) γιατι ειναι πολυ βαρυ και ειδικα στις πορτες που αμα εχεις σταματησει σε δρομο με κλιση και κρατας και πραγματα σου βγαινει η παναγια να βγεις!(χωρις βεβαια να χανεις σε ασφαλεια πλευρικη)θα ηθελα να εχει στανταρ τη ζαντα τη 18αρα στην εκδοση τ5 γιατι ειναι ανεπιτρεπτο να το δινει με 16αρα!!θα ηθελα οταν παταω να ξεκλειδωσει το πορτ παγκαζ να σικςνεται κιολασ για να μην παταω εγω τον αισθητηρα(οπως γινεται δηλαδη και στα bmw και στα mercedes) Και δεν εχω καταλαβει γιατι εβαλε κουμπι για το πορτ παγκαζ αφου μονο το ξεκλειδωνει??????σιγα παταω το κανονικο ξεκλειδωμα!με γλυτωσε απο κατι????και επιτελουσ αυτη η βολβο ας βαλει και ενα διπλου συμπεκτη κιβωτιο και στο c30!αφου εχει ζητηση....κοιμαται πια???ολο λαθη κανει λες και δεν θελει να πουλαει!!και κατηργησε και το 1.8 που αν υπηρχε ενα μηχανικο συνολο καλο για την ελλαδα ηταν αυτο!και επιτελουσ ας βαλει και ενα start stop και ας κοιταξει και λιγο τις καταναλωσεις της!νομιζω πως θα βοηθουσαν πολυ στις πωλησεις της!
volvo c30 t5 momentum
Στάθης,Βύρωνας Αττικής

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 16 Ιουν 2010, 21:36

χειμαρρώδης ο προλαλήσας! :applause
www.iatroud.gr

sta8ito
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sta8ito » 16 Ιουν 2010, 21:40

ρε παιδια να σας ρωτισω κατι!με το κιβωτιο ταχυτητων ειστε ευχαριστημενοι στο 1.6,1.8,2.0??
οδηγησα το 1.6 και μου φανηκε πολυ περιεργο το κιβωτιο ταχυτητων!σκληρος λεβγες χωρις αισθηση που αλλαζεις ταχυτητα και νιωθεις οτι κατι γδερνεις!για να γινει γρηγορη αλλαγη ταχυτητας με αυτο το λεβγε λιγο δυσκολο μου φαινεται!οποτε θα ηθελα να αλλαξει και αυτο στο c30!!!!!
volvo c30 t5 momentum
Στάθης,Βύρωνας Αττικής

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 16 Ιουν 2010, 21:57

σε σχέση με το Τ5, το κιβώτιο του 1.8 μου φαίνεται πιο ακριβές ... αλλά στις γρήγορες αλλαγές αυτό του Τ5 είναι πιο σίγουρο ότι δεν θα χάσεις αλλαγή. Λόγω του ότι, αναλογικά τα ατμοσφαιρικά, έχουν μικρή ροπή και μεγάλο βολάν για να αποθηκεύουν ενέργεια, θέλει πιο μεγάλη εξοικείωση για να κάνεις ομαλές αλλαγές σε σχέση με τον κινητήρα Τ5.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 18 Ιουν 2010, 10:59

θα ήθελα +περισσότερα όργανα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 18 Ιουν 2010, 16:15

εύκολοοοο!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
www.iatroud.gr

paplomatothiki
T2

Δημοσίευσηαπό paplomatothiki » 15 Αύγ 2010, 01:39

m'aresoun oi prwtotypes kai eukoles stin ylopoiisi tous idees !!! :lol: :lol: :lol:
re paidia....kaneis den eipe gia ta ftwxompinediarika organa (taxymetro + strofometro )! eipame na einai lito , skandinaviko to design , alla mipws....paraeinai ??? :cry:
kati san auta tou kainouriou s60 , einai poly wraia ! mipws xerei kaneis an mporoume na ta allaxoume ek twn ysterwn (kamia kali metatropi vevaia,min arxisei na xernaei ...mpananes ! )

paplomatothiki
T2

Δημοσίευσηαπό paplomatothiki » 15 Αύγ 2010, 15:58

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα (καλώς με βρήκατε :-P ) και συγγνώμη για τα greeklish !
όντως είναι λίγο αστείο ένα μηχάνημα να σου λέει πότε να πιέις καφεδάκι και να σου βγάζει ένα φλυτζανάκι ! ( δηλαδή αν θέλεις να πας τουαλέτα τι πρέπει να σου βγάλει ? :lipssealed ...για να μην το προχωρήσω κι άλλο :chair )
σοβαρευόμαστε ! τα εχω δει τα μπλε όργανα του R-design , ειναι μια μικρή βελτίωση , αλλά πάλι είναι παραφωνία με τον υπόλοιπο πράσινο φωτισμό! :cry:

ας είναι...η τελειότητα εξάλλου είναι βαρετή... :whistling

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 15 Αύγ 2010, 16:28

paplomatothiki έγραψε:.......
ας είναι...η τελειότητα εξάλλου είναι βαρετή... :whistling

+1 . Σχετικά με τα όργανα αλλά στυλ νέο S60,S80, Mercedes, Accord, είναι κάτι που σιγά σιγά όλοι υιοθετούν στα πιο ακριβά μοντέλα τους. Κάποιοι τα έχουν αντικαταστήσει ολοκληρωτικά από οθόνη LCD πχ lexus FLA, ώστε να μπορεί ο κάθε οδηγός να έχει μια custom πληροφόρηση.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 16 Αύγ 2010, 10:40

Το φλυτζανακι στο βγαζει οταν παρεκλινεις της πορειας σου με αργο ρυθμο. Ειναι extra εξοπλισμος και απενεργοποιειτε πληρως με το πατημα ενως κουμπιου....Ραβεις οποιον θες κανονικοτατα!
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 16 Αύγ 2010, 14:26

Ουτε εγω θα το εβαζα...σε αλλες χωρες με αλλους δρομους* ισως να ειναι ιδιαιτερα χρησιμο...

*Επειδη διαβαζει τη διαγραμμιση του οδοστρωματος και κρινει τον ρυθμο με τον οποιο αποκλινεις..στην Ελλαδα οπως ξερεται διαγραμμιση και σημανση ειναι αστειες εννοιες..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

paplomatothiki
T2

Δημοσίευσηαπό paplomatothiki » 19 Αύγ 2010, 00:49

είναι λίγο αστείοι όλοι αυτοί οι σοουυυυυπερ αυτοματισμοι ! δηλαδη τι θα πάθουμε αν ανάψουμε μόνοι μας τα φώτα το βράδυ όταν χρειάζεται ή αν δουλέψουμε μόνοι μας το μοχλό των υαλοκαθαριστήρων ? :geek:
κατά τη γνώμη μου , όσο περισσότερο παίρνει πρωτοβουλία το μηχάνημα , τόσο περισσότερο χάνεται ι απόλαυση του χειριστή (οδηγού)

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 19 Αύγ 2010, 00:58

το κάθε πράγμα έχει την εφαρμογή του. η τεχνολογία εξελίσσεται και κυρίως φθηναίνει. χάντρες και καθρεπτάκια τα περισσότερα, πλην όμως κάνουν την ζωή του οδηγού ποιοτικότερη και σε πολλές περιπτώσεις ασφαλέστερη (υπό την προϋπόθεση απουσίας αστοχίας).

οι υαλοκαθαριστήρες μπορούν να βοηθήσουν χαρακτηριστικά όταν είναι στο αυτόματο και βαδίζοντας πχ σε αυτοκινητόδρομο πέσουν στο παρμπριζ σου νερά από τα ποτιστικά της νησίδας (μουχει συμβεί κάνα δυο φορές). μέχρι να σου περάσει η έκπληξη, η ορατότητα επανέρχεται από μόνη της.

τα αυτόματα φώτα από την άλλη είναι ιδιαίτερα χρήσιμα και στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια με την έλευση των τούνελ. μέχρι πρότινος είχαμε ένα αρτεμίσιο. τώρα όπου και να κοιτάξεις έχουν ξεπηδήσει τούνελ. φαντάσου να διασχίζεις αυτοκινητόδρομο με καμιά 12αριά τούνελ (περιφερειακή υμμητού, περιφερειακός πατρών, εγνατία κ.α.) και να πρέπει να αναβοσβήνεις κάθε τρεις και λίγο τα φώτα σου.

μπορείς να ζήσεις και χωρίς τα παραπάνω, όπως ο γράφων, αυτό όμως δεν αλλάζει την χρησιμότητά τους.
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 19 Αύγ 2010, 01:01

ο αυτοματισμός για τους υαλοκαθαριστήρες με έχει βολέψει, γιατί αυξομειώνει μόνος του την λειτουργία τους, ανάλογα με το πόσο δυνατά βρέχει την κάθε στιγμή.

υπάρχουν και οδηγοί (ξέρω αρκετούς) πάντως, που δεν βλέπουν την οδήγηση σαν απόλαυση, αλλά σαν αγγαρεία.

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 19 Αύγ 2010, 01:03

τετρακινηση την αντρικη ομως...........
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 19 Αύγ 2010, 15:06

το ηλεκτρονικό χειρόφρενο στο 60άρι βρίσκεται στην ίδια θέση, με την ίδια διαδρομή? αρκεί να μην μπορεί να πατηθεί το κομβίο απελευθέρωσης από κάνα πόδι σε καμιά ανηφόρα κι έχουμε τπτ απρόοπτα!
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 19 Αύγ 2010, 15:13

iatroud έγραψε:το ηλεκτρονικό χειρόφρενο στο 60άρι βρίσκεται στην ίδια θέση, με την ίδια διαδρομή? αρκεί να μην μπορεί να πατηθεί το κομβίο απελευθέρωσης από κάνα πόδι σε καμιά ανηφόρα κι έχουμε τπτ απρόοπτα!

Ειναι ηλεκτρονικο και ενεργο-απενεργοποιειται με ενα κουμπι που βρισκεται κατω αριστερα απο το τιμονι (κατω απο τους διακοπτες φωτων). Η απενεργοποιηση του γινετε ειτε πιεζοντας το κουμπι ειτε αυτοματα αφηνοντας τον συμπλεκτη για εκκινηση στα χειροκινητα, ειτε απλα επιταχυνοντας στα αυτοματα με την προυποθεση ομως να εχει χρησιμοποιηθει η ζωνη ασφαλειας.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 22 Αύγ 2010, 03:45

Την ηχητικη ειδοποιηση για τα φωτα την ηθελα κι εγω και εχω σιχτιρισει που δεν υπαρχει γιατι 3 φορες εχω παρκαρει στο τει 10 το πρωι και γυρισα 6 το απογευμα και ηταν αναμμενα τα φωτα :chair

Ελεος δηλαδη μεχρι και το σαραβαλιασμενο ατος που νοικιασαμε στην αμοργο ειχε τετοια ειδοποιηση!
Της Volvo θα της επεφτε ο κωλος??? :evil:
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Νεφέλη, S40 1.8 Momentum ΜΥ10

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Αύγ 2010, 10:44

Εχει συζητηθει ξανα, αλλα δεν το βρισκω.. Στην θεση Ι (φωτα θεσης) δεν υπαρχει μπαζερ γιατι λειτουργουν ως φωτα σταθμευσης. Αν τα αφησεις στην θεση ΙΙ (μεσαια σκαλα) σβηνουν αυτοματα οταν σβησεις τη μηχανη...Θεμα δεν υπαρχει, αν δεν χρησιμοποιεις τα θεσης. Με το σκεπτικο οτι σε ολη την ευρωπη/αμερικη τα δινουν με day running lights (τα μεσαια συνεχεια ανοιχτα ειτε ο διακοπτης ειναι στο 0 ειτε στο II), που σημαινει οτι τα θεσης θα τα αναψεις εις γνωση σου μονο ως parking lights, δεν εχουν μπαζερ.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 22 Αύγ 2010, 12:09

γκουχου γκουχου, κι άλλα αυτοκίνητα κυκλοφορούν ευρώπη/αμερική (οπελ/βοξολ) και έχουν μπαζεράκι.. και μην με πεις οπελάκια! :lol:
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 23 Αύγ 2010, 01:04

VolvoZeus έγραψε:Εχει συζητηθει ξανα, αλλα δεν το βρισκω.. Στην θεση Ι (φωτα θεσης) δεν υπαρχει μπαζερ γιατι λειτουργουν ως φωτα σταθμευσης. Αν τα αφησεις στην θεση ΙΙ (μεσαια σκαλα) σβηνουν αυτοματα οταν σβησεις τη μηχανη...Θεμα δεν υπαρχει, αν δεν χρησιμοποιεις τα θεσης. Με το σκεπτικο οτι σε ολη την ευρωπη/αμερικη τα δινουν με day running lights (τα μεσαια συνεχεια ανοιχτα ειτε ο διακοπτης ειναι στο 0 ειτε στο II), που σημαινει οτι τα θεσης θα τα αναψεις εις γνωση σου μονο ως parking lights, δεν εχουν μπαζερ.

Μα το προβλημα μου ειναι ακριβως επειδη τη μερα χρησιμοποιω τα θεσης και οχι τα πορειας... :cry:
Εφοσον θεωρουνται και φωτα σταθμευσης να υποθεσω οτι καταναλωνουν λιγοτερη μπαταρια; :roll:
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 23 Αύγ 2010, 10:02

iatroud έγραψε:γκουχου γκουχου, κι άλλα αυτοκίνητα κυκλοφορούν ευρώπη/αμερική (οπελ/βοξολ) και έχουν μπαζεράκι.. και μην με πεις οπελάκια! :lol:

Αφου εισαι τι να κανουμε? :lol: Παλι καλα που ξερει το παιδι!! :lol:

nefakithebest έγραψε:Μα το προβλημα μου ειναι ακριβως επειδη τη μερα χρησιμοποιω τα θεσης και οχι τα πορειας... :cry:
Εφοσον θεωρουνται και φωτα σταθμευσης να υποθεσω οτι καταναλωνουν λιγοτερη μπαταρια; :roll:

Εγω παλι εχω το διακοπτη μονιμα στα πορειας..δεν ασχολουμαι ποτε με τα φωτα....
Δεν ξερω παντως αν και μετα απο ποση ωρα αντιλαμβανετε οτι τα εχεις ξεχασει και τα σβηνει αυτοματα..δεν εχω δει κατι.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 23 Αύγ 2010, 10:34

DIKASTIS-T5 έγραψε:2 λυσεις...Η δεν παιρνουμε ποτε αυτοκινητο στο ΤΕΙ....καγκουρια...'η βγαζεις τις λαμπες...και ξενοιαζεις και απο θεμα buzzer και αφαιρεις και βαρος!!...δε χρειαζονται!!!! :dizzy

:lol: :lol: :lol: Και η καγκουριά ήταν το αυτοκινητο στο τει ε; :lol: :lol: :lol:
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 23 Αύγ 2010, 11:55

Γιατι τρολαρετε παλι? Τα φωτα στη θεση ΙΙ μονιμα και τελος....
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 23 Αύγ 2010, 12:17

DIKASTIS-T5 έγραψε:Ετσι...τι ποιο απλο?Ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να αλλαζα ειναι το τιμονι...υπερβολικα μεγαλο σε διαμετρο στεφανης...θυμιζει τις παλιες MERCEDES...Σε συνδυασμο με τις atreus μου θυμιζει ΣΤΑΓΕΡ του στρατου!!!

Εσυ φταις που εχεις μικρα χερια :lol:
Το σπορ παντως που εχουν στανταρ στην εκδοση R-Design ειναι πιο καλο..οχι οτι ειναι πιο μικρο (δεν νομιζω/δεν ξερω) αλλα ειναι πιο χοντρο.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Αύγ 2010, 12:18

VolvoZeus έγραψε:οχι οτι ειναι πιο μικρο (δεν νομιζω/δεν ξερω) αλλα ειναι πιο χοντρο.

σε άλλους αρέσουν τα μικρά, σε άλλους τα χοντρά.. αμέρικαν μπαρ το κάνατε!!!! :lol: :lol:
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 23 Αύγ 2010, 12:25

Δικαστη επιβεβαιωνω και εγω τη φημη οτι εχεις μικρα χερια...το τιμονι ειναι μια χαρα... :roll:
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Επιστροφή σε “Μελλοντικά μοντέλα Volvo - Νέες τεχνολογίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες