S60 2010-

C30, S40, V50, S60, S80, V70, XC60, XC70, XC90
maikaris
T2

Re: S60 2010-

Δημοσίευσηαπό maikaris » 14 Φεβ 2016, 12:43

άρα μια 40άρα. σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. ευπρόσδεκτος όποιος άλλος επιθυμεί να μοιραστεί την εμπειρία του

Άβαταρ μέλους
apol
T2

Δημοσίευσηαπό apol » 16 Φεβ 2016, 17:32

Έχω βάλει SWF (39 Ευρω απο onparts). Κατά τη γνώμη μου ειναι καλύτεροι από τους "μαμα".
Volvo S60 T3 Momentum MY2012

giorgosm
T2

Δημοσίευσηαπό giorgosm » 11 Μάιος 2016, 22:43

Volvo s60 D2 έτος αγοράς αρχές 2011. Απολογισμός:
Πολύ χαμηλή κατανάλωση, άνετη οδήγηση σε αυτοκινητόδρομους, καλά κρατήματα.

Μείον: Το πλέον βασικότερο πρόβλημα ο θόρυβος στην εκκίνηση και τα τραντάγματα στις χαμηλές ταχύτητες. Το αμάξι στο ρελαντί κουνάει σαν σέικερ ιδίως στην πρωινή εκκίνηση ενώ συχνά και στην κίνηση αρχικά κάνει έντονα τραντάγματα. Αυτά εμφανίστηκαν μετά την πρώτη διετία κυρίως. Αν και τα αναφέρω επανειλημμένα στο σέρβις γιοκ. Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω άλλους χρήστες με d2 του 2011 και 2012 τις εμπειρίες τους.

Το start and stop μετά τον πρώτο χρόνο ποτέ δεν λειτούργησε. Το πήγαινα για σέρβις, το έφιαχναν και μετά από μια εβδομάδα ξαναχαλούσε. Μάλιστα στο καντράν έχει βγει πλέον μια σπαστική ένδειξη ότι το start and stop needs service....

Εκτός των ανωτέρω βλάβη σημαντική ήταν το δυναμό στην τριετία, που μετά από πολύ φασαρία το αντικατέστησαν με μειωμένη τιμή καθώς και ο αναπτήρας 12v που την πρώτη τριετία είχε χαλάσει ίσαμε με 4 φορές.

Thanosgr
D4
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 12 Μάιος 2016, 10:34

Αυτο το ποστ το ειδες?
viewtopic.php?f=35&t=1146&p=36265#p36265
Μηπως εχεις και εσυ κατι τετοιο?
Μην βλεπεις το μοντελο (V40) τον ιδιο κινητηρα φορατε.
Οσο για το start & stop τυχερος εισε!
Χιλια χρονια να μην δουλεψει!!!
Οταν ξαναπας, πες να σου σβησουν την ενδειξη να μην σου σπαει τα νευρα, και πες τους να το ξεσυνδεσουν κιολας για να μην ξαναδουλεψει!!
Αχρηστο και επικινδυνο μαραφετη για τον κινητηρα!

Συγνωμη, αν επιτρεπεται, μην το παρεις στραβα αλλα παλευεις με τους αναπτηρες?
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

giorgosm
T2

Δημοσίευσηαπό giorgosm » 12 Μάιος 2016, 10:54

Mοιάζει με το πρόβλημα του φίλου αλλά δεν έχω παρατηρήσει το στροφόμετρο στο ρελαντί.

Θα το κάνω και θα επανέλθω.
Και διάφορα καθαριστικά ναι μεν βελτιώνουν προσωρινά το πρόβλημα αλλά δεν το λύνουν. Το ενοχλητικό δεν είναι στο ρελαντί αλλά όταν το αμάξι σε χαμηλές ταχύτητες κλωτσάει έντονα ιδίως τα πρωινά και πρέπει να μαρσάρω έντονα για να μη κουνιώμαστε.
Θα δοκιμάσω και εγώ να πάω σε ένα BOSCH DIESEL SERVICE να μου πουν την γνώμη τους. Εχω διαβάσει και κάποια ποστ που λένε ότι βάζουν ένα δυο λίτρα βενζίνης ανά γέμισμα.
Για το start and stop όντως δε με νοιάζει σχεδόν πλέον.

Την παροχή 12v την χρησιμοποιώ πολύ περιστασιακά για gps, κινητό κλπ.

Να είσαι καλά.

gsf650
T2

Δημοσίευσηαπό gsf650 » 26 Ιουν 2016, 22:47

τωρα τελευταια οταν κλειδωνω το αυτοκινητο ο δεξιος καθρεφτης μερικες φορες δεν αναδιπλωνει
οπως και οταν το ξεκλειδωνω δεν ανοιγει(μερικες φορες)
εχει καποιος καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;
S60 2.0T MY11 Polestar Summum

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 27 Ιουν 2016, 10:37

gsf650 έγραψε:τωρα τελευταια οταν κλειδωνω το αυτοκινητο ο δεξιος καθρεφτης μερικες φορες δεν αναδιπλωνει
οπως και οταν το ξεκλειδωνω δεν ανοιγει(μερικες φορες)
εχει καποιος καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Γιώργο καλημέρα. Στην πόρτα του συνοδηγού υπάρχει μια φίσσα από την οποία παίρνει ρεύμα και ο δεξιός καθρέφτης. Για αρχή ξεκούμπωσε τη φίσσα και φύσηξέ την μήπως δεν κάνει καλή επαφή κάποιες φορές. Μπορείς εάν θες να ρίξεις και λίγο σπρέυ καθαρισμού ηλεκτρικών επαφών. Ξανακούμπωσέ την και λογικά δε θα έχεις θέμα.
Συνέχισε και θα μείνεις...

Thanosgr
D4
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 08 Ιούλ 2016, 11:46

Η Volvo εναρμόνισε τις τιμές των μοντέλων της με τα νέα δεδομένα στη χώρα μας, η Volvo Car Hellas ανακοίνωσε νέες, ελκυστικές τιμές για S60 και V60.
http://www.protothema.gr/car-and-speed/ ... 0-kai-v60/

giorgosm
T2

Δημοσίευσηαπό giorgosm » 31 Ιούλ 2016, 16:13

Σε volvo s60 my2011 d2 to start stop δεν δουλεύει σχεδόν από το δεύτερο έτος (ένδειξη συνεχώς battery charging). Το τι έχω ακούσει από το επίσημο service και τι ταλαιπωρία έχω υποστεί δεν λέγεται (αλλαγή μπαταρίας, φορτίσεις, αισθητήρας, φταίνε τα μπεκ....ό,τι να ναι....). Και το πλέον σπαστικό ότι μετά από μια αναβάθμιση το βλέπω πλέον και στο κεντρικό ταμπλό συνέχεια "start & stop service required"..έλεος.....

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα το αμάξι μου έχει βγει Οδύσσεια....

Χάλασε το δυναμό, χαλούσαν οι 12v πρίζες, τα μπεκ προβληματικά από το 2 έτος με ρεταρίσματα και κλωτσήματα. Απάντηση του σερβις: "πετρέλαιο είναι, πάτα λίγες περισσότερες στροφές" μέχρι που έφτασε η κατάσταση στο απροχώρητο πλεον και αλλάχτηκαν όλα τα μπεκ τώρα μετά από ενάμισι μήνα παραμονή στο σέρβις και αφοτ πρώτα πέρασα από ένα bosch diesel service και οι άνθρωποι μου είπαν ότι θέλουν αλλαγή).
Και παρά τον ενάμισι μήνα στο επίσημο σέρβις αλλάχτηκαν πλέον τα τέσσερα μπεκ και το start and stop ακόμα δεν λειτουργεί.....Για γέλια και για κλάματα αλλά κυρίως για κλάματα....

Δεν ήμουν τυχερός με το "σουηδικό" που κατασκευάστηκε στην Γάνδη του Βελγίου και έχει κινητήρα Ford/PSA.

Άβαταρ μέλους
theisland
T2

Δημοσίευσηαπό theisland » 30 Αύγ 2016, 17:22

Καλησπέρα στην ομάδα,

απέκτησα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο Volvo S60 T4 του 2012 και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (αν και θα ήθελα να είναι λίγο πιο οικονομικό).
Μια ερώτηση έχω, που αφορά το Start/Stop. Λόγω ζέστης ενεργοποιείται μονο κάνα βραδάκι, αλλά και τότε, δεν μένει για πολλή ώρα με σβησμένη μηχανή. Μετά από 15-20 δευτ. η μηχανή παίρνει μπρος.
Γιατί δεν "περιμένει" μέχρι να πατήσω συμπλέκτη;

Δευτερη ερώτηση: να συνεχ'ισω να το χρησιμοποιώ ή προτείνετε να το απενεργοποιήσω;
Volvo S60 T4 Summum , 09/2012

Thanosgr
D4
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 30 Αύγ 2016, 19:02

ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ!
Καλοταξιδο και καλως ηρθες!

kpsig
T2

Δημοσίευσηαπό kpsig » 30 Αύγ 2016, 22:55

Καλησπέρα,
έχω R Design D4 2016 και πραγματικά το start stop, αν και πολύ καλύτερο από VW Group, πολύ θα ήθελα να είναι απενεργοποιημένο με την εκκίνηση και να το ενεργοποιώ μόνο όταν θέλω...
Γίνεται; (με την ευκαιρία, το Group PSA έχει το καλύτερο start stop)

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 31 Αύγ 2016, 10:26

kpsig έγραψε:Καλησπέρα,
έχω R Design D4 2016 και πραγματικά το start stop, αν και πολύ καλύτερο από VW Group, πολύ θα ήθελα να είναι απενεργοποιημένο με την εκκίνηση και να το ενεργοποιώ μόνο όταν θέλω...
Γίνεται; (με την ευκαιρία, το Group PSA έχει το καλύτερο start stop)

Μπορείς όταν ξεκινάς να το βγάζεις off.
Εγώ αυτή τη λύση είχα βρει γιατί τους είχα ρωτήσει για μόνιμo off και μου είχαν πει ότι δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 31 Αύγ 2016, 15:29

theisland έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα,

απέκτησα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο Volvo S60 T4 του 2012 και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (αν και θα ήθελα να είναι λίγο πιο οικονομικό).
Μια ερώτηση έχω, που αφορά το Start/Stop. Λόγω ζέστης ενεργοποιείται μονο κάνα βραδάκι, αλλά και τότε, δεν μένει για πολλή ώρα με σβησμένη μηχανή. Μετά από 15-20 δευτ. η μηχανή παίρνει μπρος.
Γιατί δεν "περιμένει" μέχρι να πατήσω συμπλέκτη;

Δευτερη ερώτηση: να συνεχ'ισω να το χρησιμοποιώ ή προτείνετε να το απενεργοποιήσω;

Έχεις αλλάξει ποτέ μπαταρία; Αν ναι, βεβαιώσου ότι είναι προδιαγραφών AGM δηλαδή φτιαγμένη για Start and Stop (Αναγράφει πάνω την ένδειξη AGM). Στην περίπτωση που την έχεις αλλάξει εκτός αντιπροσωπείας πρέπει το αυτοκίνητο να μπει στο διαγνωστικό της VOLVO, το λεγόμενο VIDA, και μέσω αυτού να γίνει reset στον αισθητήρα της μπαταρίας (πρέπει να γίνεται σε κάθε αλλαγή μπαταρίας). Αν και μετά από αυτό πάλι δεν λειτουργεί σωστά, πιθανότατα η μπαταρία του Start and Stop (δεύτερη μπαταρία ανεξάρτητη από την κύρια μπαταρία του αυτοκινήτου) έχει πέσει η απόδοσή της και χρειάζεται αντικατάσταση. Κόστος της υπολογίζεις περίπου 150 ευρώ στην αντιπροσωπεία. Να θυμάσαι, οποιαδήποτε μπαταρία αλλαχτεί, είτε η κύρια είτε του Start and Stop πρέπει να γίνει reset μέσω VIDA στον αντίστοιχο αισθητήρα.
Στο δεύτερο ερώτημά σου, εγώ το απενεργοποιώ καθώς εμφανίζει ακριβώς ότι και το δικό σου. Βεβαιωμένα εγώ χρειάζομαι μπαταρία γισ το S&S μιας και η τάση της είναι περίπου 9,6... Αν ωστόσο είχα καλή μπαταρία και λειτουργούσε άψογα, τότε θα το χρησιμοποιούσα κανονικά το S&S χωρίς να το απενεργοποιώ.

Άβαταρ μέλους
theisland
T2

Δημοσίευσηαπό theisland » 08 Σεπ 2016, 12:39

Ευχαριστω πολυ Jim.

Μπαταρια πρέπει να είναι, θα το δω στο service που θα κάνω απο βδομάδα. Απλά δεν ήμουν σίγουρος αν αξίζει να το κάνω (σκέψεις και για "ταλαιπωρία" μίζας και κινητήρα με τόσο συχνές εκκινήσεις και με δεδομένο κόστος 150€ ανα μπαταρία).
Να συνεχίσω με μερικές απορίες που προέκυψαν:

1. Δικαιούμαστε δωρεαν αναβάθμιση στους χάρτες; (έχω έκδοση 2012)
2. Όταν παίζει τραγούδια από usb stick, τα παίζει ανακατεμένα, και όχι με την σειρά που εμφανίζονται στον φάκελο. Είναι bug ή κάτι που ρυθμίζεται;
3. Δεν έχω καταλάβει που εξυπηρετεί ο αισθητηρας φωτων, εκτος της εναλλαγης του φωτισμου στην οθονη του navigation. Θα περιμενα να ανάβουν αυτόματα τα φωτα πορείας μόλις σκοτεινιάζει ή όταν μπεις σε τούνελ, αλλά δεν βλέπω να κάνει κάτι τέτοιο. Σε τι χρησιμεύει ο αισθητήρας τελικά;
4. Πόσο κρατάνε οι λάμπες xenon και πόσο στοιχίζει η αντικατάστασή τους;

Many Thanks !!!

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 12 Σεπ 2016, 09:34

theisland έγραψε: 1. Δικαιούμαστε δωρεαν αναβάθμιση στους χάρτες; (έχω έκδοση 2012)

http://support.volvocars.com/gr/cars/Pa ... 4&sw=13w46

theisland έγραψε:2. Όταν παίζει τραγούδια από usb stick, τα παίζει ανακατεμένα, και όχι με την σειρά που εμφανίζονται στον φάκελο. Είναι bug ή κάτι που ρυθμίζεται;

Για τα mp3 η σειρά που παίζονται ρυθμίζεται λογικά μεσα από το infotainment. υπάρχει ενα πεδίο που λέει random και ενεργοποιει την τυχαία σειρά,θα πρεπει να το απενεργοποιησεις. Στο bluetooth γινεται απο το κουμπι my media, υποθέτω γίνεται και στο usb με τον ιδιο τρόπο.

theisland έγραψε: 3. Δεν έχω καταλάβει που εξυπηρετεί ο αισθητηρας φωτων, εκτος της εναλλαγης του φωτισμου στην οθονη του navigation. Θα περιμενα να ανάβουν αυτόματα τα φωτα πορείας μόλις σκοτεινιάζει ή όταν μπεις σε τούνελ, αλλά δεν βλέπω να κάνει κάτι τέτοιο. Σε τι χρησιμεύει ο αισθητήρας τελικά;

Ο αισθητήρας είναι για τον εσωτερικό φωτισμό, κάνει dim οπως είπες τα εσωτερικά όργανα για να είναι πιο ξεκούραστα. Τα αυτόματα φώτα είναι άλλο πράγμα, μετά το 2014 νομίζω στα φώτα υπάρχει επιλογή στους διακόπτες AUTO προκειμένου να ανάβουν αυτόματα.

theisland έγραψε:
4. Πόσο κρατάνε οι λάμπες xenon και πόσο στοιχίζει η αντικατάστασή τους;

Στο s60 11/2010 ακόμα δεν μου έχει καεί ο λαμπτήρας xenon. Σε c70 2007 μου κάηκε ο 1ας στα 6 χρόνια περίπου , το κόστος σε αντιπροσωπεία ήταν 120 ευρώ( ευτυχώς το πούλησα με καμμένη λάμπα :-) )
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
theisland
T2

Δημοσίευσηαπό theisland » 23 Οκτ 2016, 11:10

vrestas έγραψε:
theisland έγραψε: 1. Δικαιούμαστε δωρεαν αναβάθμιση στους χάρτες; (έχω έκδοση 2012)

http://support.volvocars.com/gr/cars/Pa ... 4&sw=13w46

Καλημέρα,

κατέβασα τους χαρτες σε USB, το αυτοκινητο τους καταλαβε και ξεκινησε τη διαδικασία, αλλά μου ζήτησε license code
Βρήκα εναν κωδικό από http://www.navigation.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Navteq-VolvoNorthAmerica-Site/en_US/-/USD/VolvoDRM2011-Start αλλά όταν το βαζω στο συστημα, μου λέει ότι είναι incorrect.

Μονο που τον βαζω με κεφαλαια (δεν ξερω πώς να γραψω μικρά με τα πλήκτρα τιυ ταμπλω) και ο κωδικός είναι με μικρά. Παίζει να ειναι εκεί το λάθος ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν κάνω σωστά;

Dimitris3
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris3 » 23 Οκτ 2016, 15:42

Καλησπέρα, theisland μπορείς να με ενημερώσεις λίγο για την κατανάλωση περίπου και τα τέλη κυκλοφορίας; Είσαι ευχαριστημένος με το αυτόματο κιβώτιο; Σκέφτομαι κι εγώ για ένα παρόμοιο αυτοκίνητο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα είναι Τ3 ή Τ4, μηχανικό ή αυτόματο. Κάθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη, ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
theisland
T2

Δημοσίευσηαπό theisland » 25 Οκτ 2016, 09:03

Dimitris3 έγραψε:Καλησπέρα, theisland μπορείς να με ενημερώσεις λίγο για την κατανάλωση περίπου και τα τέλη κυκλοφορίας; Είσαι ευχαριστημένος με το αυτόματο κιβώτιο; Σκέφτομαι κι εγώ για ένα παρόμοιο αυτοκίνητο αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα είναι Τ3 ή Τ4, μηχανικό ή αυτόματο. Κάθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη, ευχαριστώ

Δημήτρη δεν έχω το αυτόματο κιβώτιο, οπότε δεν έχω άποψη. Τέλη κυκλοφορίας επίσης δεν ξέρω, περιμένω τις αποφάσεις της κυβέρνησης. Κάπου στα 260€ θα ειναι σαν τάξη μεγέθους.

Γενικά έχω να πω τα εξής από την 3μηνη χρήση του:
- ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, στιβαρό αυτοκίνητο, σου δίνει την αίσθηση της premium κατηγορίας
- στα ταξίδια είναι απίθανο. Το μονο που με ενοχλεί είναι κάποιος αεροδυναμικός θόρυβος που δεν τον περίμενα από τετοιο αυτοκίνητο, αλλά αν εχεις λίγη μουσική δεν το καταλαβαίνεις. Είναι φτιαγμένο για αυτοκινητόδρομο.
- Οι χώροι είναι μέτριοι και στο εσωτερικό και στο πορτ παγκάζ (είχα Avensis...)
- Η κατανάλωση στο ταξίδι είναι πολύ ικανοποιητική (γύρω στα 7.5-8 λίτρα αν πας με 140) αλλά μέσα στην πόλη, σε βαρυ μποτιλιάρισμα, πιάνει τα 13-14. Ευτυχως εσύ στα Γιαννιτσα δεν θα το δεις ποτέ αυτό, και ευτυχως κι εγω στην Αθήνα δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα σε τετοιες συνθήκες.
- μηχανή: έχει πολλά αποθέματα ισχύος, αλλά δεν σε κολλάει στο κάθισμα, όπως φανταζόμουν ότι θα έκανε, όταν πήγα από τα 110 στα 180 άλογα. Και την Τ3 να βρεις πάντως, θα έλεγα να την πάρεις, θα έχεις και χαμηλότερη κατανάλωση. Στο ταξίδι δεν πιστευω οτι θα έχεις θέμα.
- οι τιμές στο σέρβις είναι τσιμπημένες

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, θεωρώ ότι είναι value for money το αυτοκίνητο αυτό, και πολύ περισσότερο στα μεταχειρισμένα (δεν διατηρεί την αξία του όπως τα γερμανικά και το βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές).
Ό,τι άλλο θες, ρώτα.

Αυτά ;-)

Dimitris3
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris3 » 01 Νοέμ 2016, 15:48

Καλησπέρα και καλό μήνα! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες theisland, τώρα βρήκα χρόνο να απαντήσω. Σκέφτομαι και το Τ3, έλπιζα το Τ4 να είναι πολύ δυνατό αλλά δεν ακούω για τρελή διαφορά... έχω μπερδευτεί λίγο είναι η αλήθεια και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται. Στην αρχή δεν σκεφτόμουν καθόλου το S60, πήγα όμως και το είδα από κοντά και είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο V60. Πάντως έχω αποκλείσει το πετρέλαιο, πιστεύω πως θα είναι αρκετά πιο αργό, άσε που δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα πετρέλαια στην Ελλάδα.

vlgeor
T2

Δημοσίευσηαπό vlgeor » 21 Δεκ 2016, 21:15

Γειά σε όλους και καλές γιορτές!
Είμαι πλεον κάτοχος ενός s60 d2 summum powershift my 2013.
Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο. Έχει ένα τεχνικό πρόβλημα στο λεβιέ ταχυτήτων (του αυτόματου) . Κανονικά είναι φωτιζόμενος και δείχνει με πράσινο την επιλογή μας. Δουλεύει ωστόσο σωστά μόνο στο d και στο σειριακό. Οταν ανεβάζεις τον λεβιέ προς τα πάνω σβήνουν. Κάποιο καλώδιο δεν κάνει επαφή και δεν ανάβει ο φωτισμός σε όλες τις επιλογές ταχυτήτων. Έχει συμβεί σε κανένα άλλον? Λύση?

Ευχαριστώ
volvo s60 d2 summum auto MY 6/2013

Thanosgr
D4
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 21 Δεκ 2016, 22:09

Καλος ηρθες στην παρεα και καλοταξιδο το αμαξι σου!

Οσον αφορα το προβλημα σου, απ'οτι καταλαβα ο λεβιες δουλευει, απλα οταν ανεβαζεις ταχυτητες δεν φωτιζεται, σωστα?
Δεν εχει αναφερει κανεις κατι τετοιο εδω μεσα απ'οτι θυμαμαι.
Σε ξενα forum εψαξες καθολου?
Πηγες σε καμια αντιπροσωπεια να το δουν ή καποιον καλο ηλεκτρολογο στην περιοχη σου?

vlgeor
T2

Δημοσίευσηαπό vlgeor » 22 Δεκ 2016, 00:30

Καλώς σας βρήκα! Ναι ακριβώς. δουλεύει κανονικά αλλά ο φωτισμός δυσλειτουργεί.

Βρήκα αυτό: http://accessories.volvocars.com/en-tr/V40(13-)/InstallationInstruction/Document/VCC-453055-1/2013 που δείχνει το καλώδιο που προφανώς έχει πρόβλημα.

Σε ξένα forums καπου που το βρήκα, έλεγε ότι η αντιπροσωπεία αλλάζει όλο τον λεβιέ με πολύ υψηλό κόστος. Πριν πάω ήθελα να ρωτήσω εσας ώστε εαν κάποιος το είχε ηδη ψάξει να υποδύκνυε την λύση. Σε κάθε περίπτωση εαν δεν φτιάχνεται με λίγα χρήματα, θα το αφήσω ώς έχει καθότι το θέμα είναι μόνο αισθητικό

Thanosgr
D4
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 22 Δεκ 2016, 19:40

Οπως σου ειπα δεν εχει αναφερθει τετοιο προβλημα εδω.
Πηγεναι να το δουν σε μια αντιπροσωπεια να δεις τι θα σου πουν, και προπαντος ποσο, και μετα βλεπεις τι θα κανεις.
Και εφοσον εχεις τα σχεδιαγραμματα (λυσε δεσε) πηγεναι σε εναν καλο ηλεκτρολογο με αυτα.
Το πιθανοτερο ειναι να επισκευαζεται (αν ειναι το καλωδιο).
Αν παλι θελει ανταλλακτικο, δες και εδω για μεταχειρισμενα απο σουηδια bildelsbasen.se
Αν θελει ανταλλκτικο, μαζι με την τιμη που θα σου δοσουν απο την αντιπροσωπεια, να ζητησης (να απαιτησεις) και κωδικο ανταλακτικου, για ερευνα στο internet (π.χ. στο bildelsbasen.se)

vlgeor
T2

Δημοσίευσηαπό vlgeor » 23 Δεκ 2016, 19:31

Ευχαριστώ! Μετά τις γιορτες θα το ψάξω και θα ενημερώσω.

stratus
T2

Δημοσίευσηαπό stratus » 29 Ιαν 2017, 17:41

Γνωριζει κανεις αν το sensus μπορει να εγκατασταθει σε μοντελο του 11;

vlgeor
T2

Δημοσίευσηαπό vlgeor » 25 Φεβ 2017, 17:13

Καλό τριήμερο! Το αυτοκίνητο έχει το εξής θέμα . οδηγούσα με climate στο auto και ενώ άλλαξα χειροκίνητα τις στροφές του κλιματισμού αντί να μειώσει δύναμη ροής αέρα αύξησε στο τέρμα. Μετά από αυτό δεν αντιδράει σε καμία εντολή ο κλιματισμός. Ακόμη και όταν σβήνω το αυτοκίνητο ο αέρας δουλεύει στο Μαξ! Αναγκάστηκα να βγάλω τον πόλο της μπαταρίας μέχρι να περάσει το τριήμερο να πάω συνεργείο. Τι μπορεί να είναι

Thanosgr
D4
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 26 Φεβ 2017, 12:59

Καλα εκανες και εβγαλες τον πολο.
Αν περασαν καποιες ωρες, δοκιμασες να ξανασυνδεσεις τον πολο και να δεις αν εστρωσε?
Μαλλον καποιο ρελε ή πλακετα "κολλησε"

vlgeor
T2

Δημοσίευσηαπό vlgeor » 26 Φεβ 2017, 13:07

Ναι δοκίμασα. Τα ίδια. Με. Το που συνδέω ξεκινάει ο ανεμιστήρας του κλιματισμού

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 27 Φεβ 2017, 10:24

vlgeor έγραψε:Ναι δοκίμασα. Τα ίδια. Με. Το που συνδέω ξεκινάει ο ανεμιστήρας του κλιματισμού

Βρες από το manual την ασφάλεια του κλιματισμού. Αφού τη βρεις, αντικατέστησέ την με μία ίδια καινούρια. Είναι πολύ πιθανό βραχυκυκλωμένη ασφάλεια να δημιουργεί τη δυσλειτουργία αυτή.

vlgeor
T2

Δημοσίευσηαπό vlgeor » 28 Φεβ 2017, 16:53

Εχει πρόβλημα η αντίσταση. Είναι το εξής ανταλλακτικό: BEHR F7253 . Η αντιπροσωπεία το χρεώνει πανάκριβα. Μήπως έχετε εντοπίσει άλλες πηγές για αγορά ανταλλακτικών?

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 28 Φεβ 2017, 20:28

Φατούρος, Ντάβαρης και εξωτερικό στο volvopartshop.

sainis
T2

Δημοσίευσηαπό sainis » 20 Μαρ 2017, 00:04

Καλησπέρα στην παρέα..Μόλις πριν δέκα μέρες απέκτησα το S60 T3 momentum μοντέλο του 2012 και μόλις πριν 3 μέρες γράφτηκα στο φόρουμ...

Το αυτοκίνητο ειχε ενημερωμένο book service και το πήρα με 97000 χλμ.ενα θεματακι έχω μόνο κ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ....Εν κινήσει και όταν δίνω λίγο γκάζι παραπάνω (σε οποιαδήποτε ταχύτητα κ αν έχω στο κιβώτιο ) στιγμιαία ακούγεται ένα μικρό σφυριγματακι
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;

Κ επίσης υπάρχει κάποιο θρεντ/ποστ στο οποίο να αναγράφονται τα service του συγκεκριμένου μοντέλου..Κάθε πότε γίνονται κ το εργασίες προβλέπονται στο καθένα;;

Ευχαριστώ
Χρήστος από Θεσσαλονίκη
S60 T3 momentum MY2012

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Μαρ 2017, 16:56

sainis έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα..Μόλις πριν δέκα μέρες απέκτησα το S60 T3 momentum μοντέλο του 2012 και μόλις πριν 3 μέρες γράφτηκα στο φόρουμ...

Το αυτοκίνητο ειχε ενημερωμένο book service και το πήρα με 97000 χλμ.ενα θεματακι έχω μόνο κ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ....Εν κινήσει και όταν δίνω λίγο γκάζι παραπάνω (σε οποιαδήποτε ταχύτητα κ αν έχω στο κιβώτιο ) στιγμιαία ακούγεται ένα μικρό σφυριγματακι
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;

Κ επίσης υπάρχει κάποιο θρεντ/ποστ στο οποίο να αναγράφονται τα service του συγκεκριμένου μοντέλου..Κάθε πότε γίνονται κ το εργασίες προβλέπονται στο καθένα;;

Ευχαριστώ
Χρήστος από Θεσσαλονίκη

Καλώς ήρθες Χρήστο. Αν το σφυριγματάκι ακούγεται περίπου στις 2000 σ.α.λ. μη δίνεις σημασία, είναι σπουλάρισμα του τούρμπο. Το κάνει και το δικό μου και άλλο Τ4 στο οποίο μπήκα προχθές (Τ3 κ Τ4 είναι ακριβώς το ίδιο μοτέρ). Μην ασχοληθείς πιο πολύ με αυτό.
Για τα σέρβις, ρώτα το πρόγραμμα ή στην αντιπροσωπεία, ή στον Φατούρο. Σίγουρα γίνονται κάθε 20000 χλμ. Το τι αλλάζει, διαφέρει από σέρβις σε σέρβις, και αναγράφεται στο vida (επίσημο διαγνωστικό volvo).
Πριν από 3-4 μήνες η volvo έβγαλε σημαντική ανάκληση για τον κινητήρα μας. Βεβαιώσου ότι στο δικό σου έχει γίνει η εργασία που απαιτείται. Κάνεις ερώτηση σε οποιαδήποτε επίσημη αντιπροσωπεία, με τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου σου. Η επισκευή διαρκεί περίπου 3 ώρες και είναι εντελώς δωρεάν. Δες στο παρακάτω λινκ το ποστ του μέλους xristos με ημερομηνία 4/11/2016.
viewtopic.php?f=23&t=159

sainis
T2

Δημοσίευσηαπό sainis » 21 Μαρ 2017, 00:14

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε jim..., Αύριο παίρνω κιόλας τον Σφακιανάκη...

Όσον αφορά το σφυριγματακι είναι όντως εκεί μεταξύ 1800-2500 στροφών ...
S60 T3 momentum MY2012

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 21 Μαρ 2017, 02:18

sainis έγραψε:Όσον αφορά το σφυριγματακι είναι όντως εκεί μεταξύ 1800-2500 στροφών ...

Spooling του τούρμπο είναι μην ασχοληθείς πιο πολύ εκτός αν ο ήχος ενταθεί.
Κοίτα την ανάκληση οπωσδήποτε.
Καλά χιλιόμετρα να έχεις, και θα τα λέμε εκτενώς.

sainis
T2

Δημοσίευσηαπό sainis » 30 Μαρ 2017, 10:34

Όλα ΟΚ με την ανάκληση η οποία πραγματοποιήθηκε στον Σφακιανάκη στη Θεσσαλονίκη κ διήρκεσε περίπου 2 ώρες..
S60 T3 momentum MY2012

haritos14
T2

Δημοσίευσηαπό haritos14 » 11 Ιουν 2017, 12:18

Καλησπερα σκεφτομαι να πουλησω τ αμαξι μου Dodge Caliber 1.8 SXT και να παρω ενα Volvo S60 T3 η T4 2011,πρεπει να προσεξω κατι?Βγαζουν βλαβες τα service τους ειναι ακριβα?ανταλακτικα ειναι φτηνα?
Ευχαριστω Προκαταβολικα Χαρίτος Γεωργιος

https://www.car.gr/9974460-dodge-caliber-sxt-1-8

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες