V60 Cross Country

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
Άβαταρ μέλους
SeraV60
T2

V60 Cross Country

Δημοσίευσηαπό SeraV60 » 11 Φεβ 2016, 11:22

Ανοίγω το θέμα μιας και δεν βρήκα ανάλογο για το νέο αυτό μοντέλο.
Έκανα χθες μια ώρα test drive μόνος μου στο V60 Cross Country D4 Auto έκδοση Summum γύρω στα 60-70 χλμ σε διαδρομή που κάνω 4 χρόνια 2 φορές την ημέρα.
Καταρχάς το v60 Cross country είναι ένα πανέμορφο station με στανταρ το πακέτο εξωτερικής εμφάνισης cross country (όχι σαν το V40 που πληρώνεις extra!!) - πλαϊνά αλουμινίου και πίσω διπλή απόληξη χρωμίου με λογότυπο cross country και το πιο σημαντικό δεν είναι απλά "ανεβασμένο" 3,5 εκ. που είναι το V40 cc σε σχέση με το απλό αλλά 7,5εκ από το απλό v60 φτάνοντας στα 21,5εκ απόσταση απο το έδαφος (πολλά wannabe suv εχουν 16-18,5 εκ απόσταση). Η θέση οδήγησης είναι αρχοντική με δερματινα σπορ καθίσματα που δεν θες να βγεις από μέσα και καταπληκτική ορατότητα. Δεν είχα ξαναοδηγήσει τον νεο D4 (έχω τον προηγούμενο με τα 163hp) και δεν περίμενα τέτοια τεράστια διαφορά. Ενώ στα χαρτιά η ροπή είναι ή ίδια το τράβηγμα του αυτοκινήτου από χαμηλά και η δύναμή του με έκαναν προς στιγμή να αμφιβάλλω αν έχουν την ίδια ροπή.Μαλλον αυτό οφείλεται στο αυτόματο 8αρι κιβώτιο που είναι καταπληκτικό, κανένα κρέμασμα ή χάζεμα ή δυσκολία τι σχέση να επιλέξει. Οταν δε το έβαλα στο "S" οφείλω να πω ότι αρπάζει τόσο πολύ γρήγορα που στο παραμικρό "χαδι" στο γκάζι νιώθεις την ώθηση - θέλει προσοχή αν δεν έχεις οδηγήσει αυτοκίνητο με τέτοια ροπή και ειδικά σε βρεγμένο δρόμο.
Φοβερές αναρτήσεις που παρά το ύψος του αυτοκινήτου δεν είχε την παραμικρή κλίση σε διαδοχικές στροφές με απαγορευτικές ταχύτητες - το αυτοκίνητο πήγαινε σαν τραίνο και είχε αυτή την φοβερή ποιότητα κύλισης και ηχομόνωση των volvo που όταν είδα το κοντερ στα 125 έκοψα. Εδώ να πω πως θα ήθελα λίγο καλύτερα φρένα και στην αίσθηση και στην απόδοση δεν ξερω γιατί αλλά δεν μου έδιναν την απόλυτη εμπιστοσύνη. Πιστεύω έχει καταφέρει να βγάλει η volvo ένα πολύ έξυπνο και πρακτικό αυτοκίνητο με πολλές δυνατότητες και προσπαθεί να χτυπήσει το Αudi Allroad που θεωρείται πρωτοπόρος σε αυτό το segment - αν τα καταφέρνει δεν ξέρω γιατί δεν έχω οδηγήσει το allroad αλλά νομίζω ότι είναι η ιδανική λύση για κάποιον που δεν θέλει ενα μεγαλο και βαρύ SUV τύπου XC60. Τιμολογιακά δεν ξέρω αν το πλασάρουν καλά καθώς είναι πολύ κοντά στο Xc60 - ίσως μια μικρότερη τιμή να το έκανε πιο εμπορικό (ούτως ή άλλως είναι μόνο 2λιτρο οπότε φαντάζομαι το όποιο ενδιαφέρον θα είναι μειωμένο).
Πάντως αν αντί για τα κοντά στα 41-42Κ στην έκδοση summum και με την απόσυρση ήταν 5-7Κ πιο κάτω ίσως να είχε τύχη - τώρα δεν νομίζω.
VOLVO S60 D4 Summum Vibrant Copper 2013-today
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 Livstyl Powershift Osmium Grey 2015-today

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Re: V60 Cross Country

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 11 Φεβ 2016, 13:50

Το βασικο προβλημα ειναι η ελλειψη τετρακινησης..κατι το οποιο ισχυει για ολα τα μοντελα με τα νεα VEA πλην του νεου XC90.. Στην SPA το XC θα εχει σιγουρα τετρακινηση παντως..ισως να δουμε και στο τελευταιο ΜΥ αυτης της σειρας.

Κατα τα αλλα μια μικρη διορθωση..δεν ευθυνεσαι εσυ βεβαια, αλλα το μαρκετινγκ της εταιρειας. Το πρωτο 'ψηλο' station ηταν το V70XC που παρουσιαστηκε το 1997 (οι πωλησεις ξεκινησαν το 98). Το πρωτο allroad βγηκε το 1999, επομενως πρωτοπορος στο segment ειναι η Volvo 8-) ...βεβαια η audi, οντας audi, σε αντιθεση με τη Volvo, εβγαλε και Α6 και Α4 allroad με πολλες επιλογες σε κινητηρες κιβωτια κτλ
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 11 Φεβ 2016, 13:58

Το πρωτο V70 XC
Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
SeraV60
T2

Δημοσίευσηαπό SeraV60 » 11 Φεβ 2016, 14:23

Έχεις απόλυτο δίκιο μόλις το έγραψα θυμήθηκα μετά το xc70 αλλά θεωρώ πως ακόμα και αν βγήκε πρώτο το xc70 το allroad έχει περάσει υποσυνείδητα σαν το πιο πετυχημένο "ψηλό 4κίνητο wagon". Πάντως και το v60 cross country βγαίνει 4WD αλλά με το απαγορευτικό φορολογικά για την χώρα μας 2.4 diesel.
VOLVO S60 D4 Summum Vibrant Copper 2013-today
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 Livstyl Powershift Osmium Grey 2015-today

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες