S80

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

S80

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 02 Φεβ 2010, 13:36

Εικόνα
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
T5 lover
T2

Re: S80

Δημοσίευσηαπό T5 lover » 13 Φεβ 2010, 19:00

Καπου ειδα 2λιτρο κινητηρα για το S80. Eισαγεται στην ελλαδα; Ντιζελ η βενζινη ειναι;
VOLVO S60 2.0T MY08
Κωστας, Λαμια

mzos
T2

Δημοσίευσηαπό mzos » 13 Φεβ 2010, 20:25

T5 lover έγραψε:Καπου ειδα 2λιτρο κινητηρα για το S80. Eισαγεται στην ελλαδα; Ντιζελ η βενζινη ειναι;

@T5 lover
Πάντως στην Κύπρο εισάγεται ο 2.0Τ βενζίνη με 37500 ευρώ και ο 1.6D DRIVe με 27500 ευρώ.
Για να δούμε αν οι νέοι κινητήρες που θα παρουσιαστούν στο νέο S60 και ειδικά οι 1.6Τ :applause με τα 150 και 180 άλογα χρησιμοποιηθούν και στα υπόλοιπα μοντέλα; :)
Volvo C30 1.6 R-Design 2008

Άβαταρ μέλους
T5 lover
T2

Δημοσίευσηαπό T5 lover » 13 Φεβ 2010, 20:31

Διαβασα αυτο http://www.autobild.gr/index.php?cat_id ... ge_id=3027 και εκτος απο τον 2.5 Τ5 με τα 230 αλογα αναφερει και διλιτρο. Ο 2.0 Τ5 ειναι με τα 180 αλογα; Παντως 36000 ευρω ειναι παρα πολυ καλη τιμη!
VOLVO S60 2.0T MY08
Κωστας, Λαμια

mzos
T2

Δημοσίευσηαπό mzos » 13 Φεβ 2010, 21:27

Μάλλον είναι 2.0 L χωρίς turbo με 145 άλογα.

http://www.volvocars.com/el-cy/all-cars ... gines.aspx
Volvo C30 1.6 R-Design 2008

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 14 Φεβ 2010, 12:39

Ανακοινωθηκε και θα παρουσιαστει ο νεος 2.0 GTDi με τα 204 αλογα, σε ολα τα Ρ2...Προς το παρον αυτο θα γινει στις αγορες της Ολλανδιας, του Βελγιου....Ο 2.0 Τ5 μας αφησε χρονους.. :)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 04 Αύγ 2010, 08:04

http://www.autotriti.gr/plus/data/magaz ... 004091.asp
Εκτός απο το s80 γραφουν και για το c30 t5
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 04 Αύγ 2010, 22:54

καλησπέρα σε όλους. δεν ξέρω αν postaρω στο σωστό θέμα, αλλά ενδιαφέρομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο ένα volvo s80 2007 και θα ήθελα να ξέρω αν το αυτοκίνητο είναι όπως το περιμένω (luxurious & πρεστιζάτο, μαζί με άριστη ποιότητα κατασκευής). επειδή αυτό που θέλω να αγοράσω έχει αρκετά χλμ, από κόστος συντήρησης, τί λέει;
Volvo S80 2.5t geartronic MY 2008

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 04 Αύγ 2010, 23:06

gregory έγραψε:καλησπέρα σε όλους. δεν ξέρω αν postaρω στο σωστό θέμα, αλλά ενδιαφέρομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο ένα volvo s80 2007 και θα ήθελα να ξέρω αν το αυτοκίνητο είναι όπως το περιμένω (luxurious & πρεστιζάτο, μαζί με άριστη ποιότητα κατασκευής). επειδή αυτό που θέλω να αγοράσω έχει αρκετά χλμ, από κόστος συντήρησης, τί λέει;

Καλησπέρα φίλε Γρηγόρη και καλώς ήρθες στην παρέα.
Το αυτοκίνητο που θέλεις να αγοράσεις είναι όντως πάρα πολύ καλό! Ιδιαίτερα πολυτελές, με κορυφαία ποιότητα κατασκευής. Στην περίπτωση σου για ποιόν κινητήρα μιλάμε; Όταν λες αρκετά χιλιόμετρα, πόσα έχει δηλαδή; Από ιδιώτη θα το πάρεις ή από μάντρα; Ρωτάω για να σου πούμε τι να προσέξεις...Πάντως αν είναι καλά διατηρημένο μη διστάσεις...
Τώρα όσον αφορά τα σέρβις η VOLVO σαν αντιπροσωπεία έχει αρκετά τσιμπημένα σέρβις! Μπορείς να πάρεις μία ιδέα στο τόπικ "σέρβις εκτος αντιπροσωπείας" σε κάποιο ποστ του φίλου Vresta, να δεις τιμές που έχουμε πληρώσει κατά καιρούς στα δικά μας αυτοκίνητα. Το αυτοκίνητο πάντως είναι ναυαρχίδα και σίγουρα δε θα μετανοιώσεις για την επιλογή σου!
Συνέχισε και θα μείνεις...

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 04 Αύγ 2010, 23:28

είναι ο 2.5 με τους 200 hp. χλμ είναι 73000. από μάντρα. το κακό είναι ότι το service book κάπου χάσκει. αν είδα καλά (το είδα μια φορά στα πεταχτά το αμάξι και τώρα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι σοβαρά), έχει κάνει το 1ο στα 26000 χλμ και άλλο ένα στα 56000 χλμ. μάλλον τώρα πάει για το μεγάλο της τάξης των 450 ευρώ αν έχω δει καλά το post του vresta. ο μαντράς μου είπε ότι έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης ένα φτερά και αυτός έχει βάψει (για γρατζουνιές (;) από ότι είπε) μια πόρτα και μισό προφυλακτήρα.
φοβάμαι είναι η αλήθεια, καθώς προφανώς τα σέρβις δεν τα έχει κάνει όπως πρέπει και το βάψιμο δεν ξέρω αν αφορά σε επιφανειακό ή ουσιαστικά επισκεύ τρακαρίσματος. το κακό είναι ότι μου αρέσει πολύ εμφανισιακά και δεν κυκλοφορούν σε τιμή που με παίρνει να το αγοράσω άλλα τέτοια S80

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 04 Αύγ 2010, 23:45

το budget γενικά είναι περιορισμένο αλλά δεν θέλω να πάω σε κάποιο καινούργιο τύπου golf βασική έκδοση, καθώς το προηγούμενό μου αυτοκίνητο το αγόρασα το 2004 για 21000 και το πούλησα τώρα για 5000. καλύτερα μεταχειρισμένο, ακόμα και αν γενικά είμαι του καινούργιου σε όλα τα προιόντα. θεωρώ ότι ένα τέτοιο αυτοκίνητο (της κατηγορίας Α6, 520, Ε200 & S80) είναι τελικά πολύ καλύτερο από ένα καινούργιο μικρομεσαίο compact της σειράς. μπορεί βέβαια να το μετανιώσω λόγω υψηλής κατανάλωσης και τελών κυκλοφορίας (δεν είμαι πατρίκιος, μάλλον προς το πληβείος με κόβω περισσότερο) αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω και το βλέπω στην πορεία.

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 05 Αύγ 2010, 00:43

κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απόψεις και των δυο. θεωρώ ότι ένας διάλογος μπορεί να βοηθήσει (όχι μόνο στη δική μου περίπτωση) για να διαμορφώσει κάποιος άποψη, πόσο μάλλον από ανθρώπους που από ότι καταλαβαίνω το κατέ(χ)ουν το θέμα.
Η αλήθεια είναι ότι πριν από 2-3 χρόνια, ούτε θα πέρναγε από το μυαλό μου ένα τέτοιο αυτοκίνητο. αλλά σήμερα, όταν ένα τέτοιο αυτοκίνητο κοστίζει ακόμα και κάτω από 20000, είναι δέλεαρ. και όπως τα λές, η κατανάλωση μπορεί να ελεγχθεί έως ένα βαθμό. για τα τέλη και την ασφάλεια σίγουρα όχι. αλλά από ότι έχω υπολογίσει, σε σχέση με ένα μεταχειρισμένο 1600 πρίν το 2004, το κόστος ανά έτος, για 10000 χλμ, το χρόνο είναι κατά περίπου 1000 ευρώ παραπάνω (βενζίνη, τέλη, ασφάλεια, χωρίς να έχω υπολογίσει τα σέρβις μέσα). θεωρώ ότι όλοι όσοι έχουν ποστάρει ή διαβάσει στο φόρουμ, μάλλλον θα το προσπεράσουν, ότνα πρόκειται για κάτι που γουστάρουν έτσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 05 Αύγ 2010, 02:25

Αυτοκινητο με βάση τα τ.κυκλοφορίας δεν αγοράζεις....ειδικα οταν σκεφτεται για 2,5.Τα τελη δεν προκειται να αλλαξουν δραματικα προς το καλυτερο σε volvo σε αυτα τα κυβικα και ο φιλος θα πρεπει να δωσει πολλα λεφτα για καινουργιο. Η αγορα αυτο το καιρο εχει πολλες ευκαιριες στα μεταχειρισμενα,συμφερει περισοττερο απο ποτε απο το να αγορασεις καινουριο.Στο θεμα μας τωρα!φιλε το s80 τι χρωμα και ποσα λεφτα το βρηκες?ισως μπορω να σου βρω και εγω s80 με λιγο πανω απο 20χιλιαρικα και με πολυ λιγοτερα χιλιομετρα. Το μονο κακο στην περιπτωση σου ειναι τα πολλα χιλιομετρα,ειναι λιγο κυνηγημενο το αμαξι.Σε γενικες γραμμες ειναι ευκαιρια ομως,αρκει να μαας πεις και την τιμη βεβαια.
Οδηγησα my08 του ξαδερφου μου αυτοματο εκδοση momentum. Απο αποψη εξοπλισμου εχει σχεδον τα παντα,εχει αρκετα καλοο εξοπλισμο. Στην οδηγηση τωρα ανετο ειναι,η αποσβεση στις λακουβες δεν με ΄΄τρελανε΄΄ και επισης το αλλο κακο που του βρισκω και ειναι και δεδομενο ειναι πως σαν αισθηση-κρατημα δεν σου εμπνεει απολυτη εμπιστοσυνη, ειναι λιγο πλαδαρο. Καλο ειναι να του κάνεις test drive. Για ενα απλο service λαδια φιλτρα θες 300 ευρω,για τακακια καθε 30-40 χιλ.χιλιομετρα προσθεσε 150 ευρω. Οι αντιπροσωπειες ειναι ακριβες ,παρολο που το αμαξι ειναι αξιοπιστο και δεν ζηταει πολλα αναλωσιμα ,δεν ειναι ζημιαρικος γενικα ο κινητηρας του.

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 05 Αύγ 2010, 08:05

καλημέρα! Σόρρυ για την καθυστέριση, αλλά δεν άντεξα, χαράς το κουράγιο σας να αντέχετε μέχρι τέτοιες ώρες :)
το αυτοκίνητο έχει 18500 και είναι η ακριβή έκδοση με τα δερμάτινα και αυτόματο κιβώτιο. χρώμα μπλέ μαύρο. το εσωτερικό δείχνει άψογο. με χαλάνε τα πολλά χλμ, αλλά ξέρω ότι για να πάω σε λιγότερα χλμ (<40-50), αν καταφέρω και βρω κάποιο, θέλω τουλάχιστον 4 k και πλησιάζω επικίνδυνα σε αυτοκίνητα premium κατηγορίας (εντάξει με κάποια παραπάνω και για βασικές εκδόσεις).
εσύ vrestas για τί αμάξι μιλάς;

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Αύγ 2010, 09:12

Τα τέλη κυκλοφορίας ειδικά όσο ανεβαίνει κανείς κυβικά είναι κάθε φορά μια έκπληξη (πάντα δυσάρεστη), ποτέ δεν ξέρεις πόσα θα πληρώσεις.... Από την άλλη αν είναι θες αυτοκίνητο που να σου δίνει παραπάνω από τα αυτοκίνητα της σειράς πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη.... Το μεταχειρισμένο έχει μικρό κόστος κτήσης αλλά αυξημένο (σε σχέση με το καινούργιο) κόστος χρήσης, συνολικά όμως είναι οικονομικότερη προσέγγιση, οπότε κάπου κανείς μπορεί να στριμώξει και τα αυξημένα τέλη... Για παράδειγμα εγώ έδωσα 27.000 να πάρω το δικό μου καινούργιο, ακόμα και στην δεκαετία εσύ θα έχει πληρώσει συνολικά λιγότερα χρήματα από εμένα για το αυτοκίνητο + τα τέλη του.... και φυσικά δεν μιλάμε για το ίδιο αμάξι....
Η τελική απόφαση είναι δική σου φίλε Γρηγόρη…
Μια συμβουλή για να ελέγξεις το αυτοκίνητο για τυχόν τρακαρίσματα. Άνοιξε όλες τις πόρτες, το καπό και το πορτμπαγκάζ και κοίτα προσεκτικά τα σημεία που βιδώνουν τα διάφορα μέρη του αυτοκινήτου στον σκελετό. Αν οι βίδες δεν έχουν το χρώμα του αυτοκινήτου και είναι φαγωμένες τότε σίγουρα το κομμάτι έχει αντικατασταθεί ή έχει υποστεί εκτεταμένη επισκευή (οι μικροζημιές επισκευάζονται συνήθως επιτόπου). Επίσης έλεγξε τους θόλους στις ρόδες, τυχών παραμόρφωσή τους ή κακή εφαρμογή πιθανότατα (μη σου πω σίγουρα) προδίδει τρακάρισμα. Ψάξε γενικά για σημάδια επισκευών π.χ. αυτοκόλλητα που έχουν βγει, σηματάκια που έχουν ξανακολληθεί κτλ.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 05 Αύγ 2010, 09:20

Γύρω στα 30,000 ευρώ για s80 MY2010 έχω κατι υποψιν μου, είναι λίγο ακριβούτσικο τελικά,ξεφευγεις πολύ απο τα 18-20 που εχεις σαν budget. Βεβαια ειναι με την εκδοση summum με ακομα πλουσιοτερο εξοπλισμό. Εσενα λογικα η εκδοση ειναι momentum, που εχει δερματινα , 16αρες ζαντες, δεν εχει ομως φωτα xenon κλπ κλπ. Γενικα ειναι καλό αμάξι, ο ξαδερφος μου δεν μου εχει αναφερει κατι το αρνητικο περα απο το κρατημα που το παρατηρησα και εγώ. Απο καταναλωση θα βλέπεις γυρω στα 11 λιτρα. Παντως για χρονολογια 2007 νομιζω πως θα βρεις και αλλα παρομοια s80, ριξε ενα καλό ψαξιμο.

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 05 Αύγ 2010, 09:31

30 είναι πάρα πολλά, δεν είναι καν στη σκέψη μου (αν και το ΜΥ2010 είναι μεγάλο δέλεαρ). το αμάξι που σκέφτομαι είναι η έκδοση summum (με xenon, 17ες ζάντες, ηλεκτρικές μνήμες κτλ). όσο για την κατανάλωση 10 μέση κατανάλωση είχε το 1600 που είχα, οπότε μου φαίνεται τελείως λογικό.
γενικά πιστεύετε ότι αυτός ο τεχνικός έλεγχος που κάνουν στις αντιπροσωπίες αξίζει τον κόπο; ή είναι επιφανειακός;

πάντως φίλε georgosk, από ότι έχω ακούσει, μάλλον πάνε για τέλη 2009 + 15% για τα παλιά αυτοκίνητα και καταργούν (;) το φόρο πολυτελείας.
Τελευταία επεξεργασία από gregory σε 05 Αύγ 2010, 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 05 Αύγ 2010, 09:35

Το θέμα δεν είναι η τιμή αγοράς αλλά το κόστος συντήρησης. Και όταν λέω κόστος συντήρησης, εννοώ τέλη κυκλοφορίας, service, κατανάλωση, αλλαγή ελαστικών, επισκευή έκτακτων μηχανικών βλαβών που πιθανώς να παρουσιαστούν και αποκατάσταση του αυτοκινήτου έπειτα από πιθανό ατύχημα. Μην ξεχνάς ότι δεν είναι εμπορικό μοντέλο, το πιο πιθανό είναι τα ανταλλακτικά φανοποιείας αλλά και τα μηχανικά να είναι πανάκριβα και πολύ δύσκολα θα το πουλήσεις μετά.

Αν είσαι άνετος με τα παραπάνω, μόνο τότε κάνε ένα test drive και αν σου αρέσει, πήγαινε σε ένα φαναρά να το ελέγξει εξονυχιστικά, έλεγξε την ευθυγράμμιση και οπωσδήποτε έλεγχο σε μηχανικό. Προσοχή, έλεγχος πρέπει να γίνει σε άτομα της εμπιστοσύνης σου, να μην είναι γνωστοί του μαντρά ούτε να του πεις που θα το πας για έλεγχο.

Όπως λέει και ο georgosk, "..αν είναι θες αυτοκίνητο που να σου δίνει παραπάνω από τα αυτοκίνητα της σειράς πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη...." μετά την αγορά του.
VOLVO V50 1.8 MY2010

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 05 Αύγ 2010, 09:46

Ελεγχο κάνε με 2-3 τροπους,καλο ειναι να παρεις διαφορετικές γνωμες. Εγω πηγα προσφατα σε ΙΚΤΕΟ και με 20 ευρω ελενξαν το αυτοκινητο για λαδια αμορτισερ διαρροές ,λαστιχα ,γενικως ηταν ενας ελεγχος. Αν αποφασισεις να το αγορασεις θα σε συμβουλευα να πας σε ενα συνεργειο που εισαι-ησουνα πελατης(ασχετα αν ειναι volvo ,εγω ειχα παει σε bmw +ford) και με ενα 20αρικο μπουρμπουρι στον αρχιμηχανικο να σου τεσταρουν το αμαξι, το κανουν ελεγχο απο κατω-να το σηκωσουν, και γενικοτερα να το ξεψαχνισουν,μπορεις να πας και σε volvo και να στο συνδεσουν και με το διαγνωστικο vida. θετικο που η εκδοση ειναι summum και το χρωμα ειναι πολυ ωραίο!Ελπιζω να το αγορασεις και να μπεις στην παρεα μας. Τα αμορτισερ για αλλαγη πανε στα 1000 ευρω περιπου και γενικοτερα αν φαει στουκα το αμαξι ειναι πανακριβο στις επισκευες. Μαλλον χρειαζεται μικτη ασφαλεια...

***edit**
καλα τα λέει ο dd_surfer . Ειναι προσωπικο το ζητημα σου. Να ξερεις πως την μεταπωληση την ξεχνας, θα το παντρευτεις το αμαξι,ειδικα επειδη ειναι 2,5 κυβικα και επειδη ειναι volvo. Το τυπικο service για χρονο/20,000km για τα τυπικα ειναι στα 300 ευρω αλλα αν ψαχτεις μπορεις να το ριξεις στα 150-200 εκτος αντιπροσωπειας. Σε αμορτισερ -συμπλεκτη κλπ επισης θα πληρωσεις αρκετα νομιζω. Σε θεμα στουκας τα πραγματα δυσκολευουν, θα πρεπει να βαλεις πολυ βαθια το χερι στην τσεπη. Επειδη δεν ειναι εμπορικα τα volvo στην ελλαδα δεν υπαρχουν πολλοι εξειδικευμενοι(αντι για εξουσιοδοτημενοι-αντιπροσωπειες) και το γεγονος αυτο σημαινει πως οι τιμες ειναι και θα ειναι ψηλες,δεν θα εχεις plan b αν προκυψει προβλημα μηχανικο-επισκευης. Εγω όλα αυτα τα σκεφτηκα και τελικα αποφασισα να αγορασω το δικο μου αμαξι και δεν το εχω μετανιωσει ουτε για τα τελη, ειναι ωραια αυτοκινητα τα volvo,ανετα και διαφορετικά,δεν εχει πηξει το ματι μας απο volvo και αυτο τα κανει και διαχρονικά. Απλα επειδη δεν αντεχει η φιλοσοφια μου και η τσεπη μου μερικα πραγματα το ψαχνω οσο μπορω σε θεματα τιμης για service.

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 05 Αύγ 2010, 12:40

ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας. θέλει σκέψη και τόλμη πάνω από όλα (γιατί πιστεύω ότι αν το πάρεις απόφαση, τελικά όλο τα κουτσοκαταφέρνεις). αν αποφασίσω τελικά και πάω να δω το αυτοκίνητου του μαντρά, θα σας ενημερώσω για τα ευρήματά μου :).

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 05 Αύγ 2010, 14:21

Όταν αποφασίζεις να αγοράσεις αυτοκίνητο τόσων κυβικών, τα τέλη κυκλοφορίας δε σε απασχολούν όπως πολύ σωστά είπε και ο Vrestas. Το αυτοκίνητο που κοιτάς Γρηγόρη είναι σούπερ αλλά θέλει ένα πάρα πολύ καλό έλεγχο! Προσοχή εκεί, γιατί τα χιλιόμετρα είναι πολλά και σίγουρα δεν ξέρεις! Ζήτα το βιβλίο σέρβις να δεις αν έχουν γίνει και πού όλα τα προγραμματισμένα σέρβις. Η VOLVO συστήνει σέρβις κάθε 20000 χλμ ή κάθε χρόνο, ότι έρθει πρώτο. Κάτι που είπες περί 26000 χλμ ή 56000 χλμ εμένα προσωπικά με παραξένεψε αρκετά!
Δες αν μέσα στο καπώ της μηχανής υπάρχουν όλα τα αυτοκόλλητα της VOLVO. Αν λείπουν αυτοκόλλητα μάλλον το αμάξι έχει φάει στούκα και κάποιο μέρος έχει αντικατασταθεί.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας με τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου σε μία αντιπροσωπεία και να ζητήσεις να σου πουν οτιδήποτε για το αυτοκίνητο αυτό, ανακλήσεις, σέρβις κλπ...
Επειδή είναι αυτοκίνητο που όπως λέει και ο Vrestas θα το παντρευτείς πρόσεχε πολύ διότι αν το αυτοκίνητο δεν ελεγθεί καλά και αρχίσει να σου βγάζει βλάβες, σε συνδυασμό με τα ακριβά ανταλλακτικά της αντιπροσωπείας κλπ, θα μετανοιώσεις για την απόφαση που πήρες...
Σούπερ αυτοκίνητο το S80 χρειάζεται όμως ένα πολύ καλό έλεγχο!
Η απόφαση δική σου.

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 05 Αύγ 2010, 14:54

Jim_C30 έγραψε:....
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας με τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου σε μία αντιπροσωπεία και να ζητήσεις να σου πουν οτιδήποτε για το αυτοκίνητο αυτό, ανακλήσεις, σέρβις κλπ...
......

Όταν πήγα το αυτοκίνητό μου για service, μου είπαν ότι η Volvo δεν έχει κεντρική βάση δεδομένων για το ιστορικό των αυτοκινήτων της. Παράδειγμα, πηγαίνω το αυτοκίνητό στον Σφακιανάκη Πάτρας για service και επισκευές. Μόνο οι αντιπροσωπείες Volvo του Σφακιανάκη στην Ελλάδα γνωρίζουν το ιστορικό του (τι εργασίες έχουν γίνει, τι βλάβες παρουσίασε, τι ανταλλακτικά έχω αγοράσει, κτλ.). Οι άλλες αντιπροσωπείες Volvo δεν γνωρίζουν το ιστορικό του. Για αυτό προσοχή.

Καλό είναι να βάλεις τον ασφαλιστή σου να ελέγξει αν το αυτοκίνητο έχει εμπλακεί σε ατυχήματα.
VOLVO V50 1.8 MY2010

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 05 Αύγ 2010, 15:13

δυστυχώς Jim_C30, από ότι είδα, μάλλον έτσι είναι 26000 και 56000 χλμ και με παραξένεψε και εμένα αρκετά. αν αποφασίσω κάτι, μόνο σε εξουσιοδοτημένο το πάω και θα μου πουν αυτοί. έχω γνώσεις από αυτοκίνητα, αλλά θεωρώ ότι γιαυτό το λόγο υπάρχουν οι ειδικοί.
άσχετο (και μάλλον off topic): ανεξάρτητα από αυτό με χαλάει και η συμπεριφορά των εμπόρων του χώρου. πχ μου λέει τιμή για το αμάξι, προφανώς του κάνω παζάρια και τελικά μου κόβει 500 ευρώ. μου λέει όμως αυτή είναι η τιμή, βάλε και το σήμα (και καλά ποσοστό του σήματος από 8-12/2010), βάλε και τα έξοδα μεταβίβασης (ξέρω ξέρω κανονικά είναι δικά μου) και στο τέλος η τιμή είναι αυτή που είχε αρχικά. κάνοντας κάποια τηλέφωνα σε άλλους έμπορους: τιμή αυτοκινήτων με έκπτωση και συμπεριλαμβάνονται και τα τέλη και τα έξοδα μεταβίβασης. σε καιρούς κρίσης, κάποιοι μάλλον ακόμα νομίζουν ότι μπορούν να μας εκμεταλλευτούν.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 05 Αύγ 2010, 15:15

Οντως δεν εχει κεντρικη βαση δεδομενων,το μόνο που μπορεις να δεις ειναι αν εχει αλλαχτεί κατι εντός εγγυησης.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 05 Αύγ 2010, 18:08

Ο φίλος PERRY από Λαμία μπορεί να σε βοηθήσει στέλνοντάς του τον αριθμό της πινακίδας του αυτοκινήτου και να σου πει αν αυτό έχει κατά το παρελθόν εμπλακεί σε τροχαίο ατύχημα. Μιλήστε μέσω πμ και φαντάζομαι πως μπορεί να σου πει κάποια πράγματα.

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 06 Αύγ 2010, 12:04

καλημέρα σε όλους.
το αυτοκίνητο είναι το παρακάτω:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/698822/
το βάζω εδώ γιατί η ιστορία είναι "ζουμερή".
Όπως είχα γράψει, το φοβόμουν, αλλά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά.
χτες πήγα και το ξαναείδα, και έκλεισα στα πάντα (τιμή, διαδικαστικά κτλ). το μόνο που μου απέμενε ήταν να δώσω προκαταβολή.
ΑΛΛΑ... σήμερα πήρα τηλέφωνο γνωστούς από διάφορα πόστα (αντιπροσωπίες, ασφαλιστές, ακόμα και τον ίδιο τον ιδιοκτήτη που το είχε) και έμαθα ότι είχε καταγραφεί στο σύστημα που λές φίλε Jimc30 και που έχει άκρη ο PERRY. Δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι με το αυτοκίνητο (ο νοών νοείτω), αλλά προσοχή στον έλεγχο αν κάποιος δικός σας θελήσει να το πάρει. "να το ψάξει πολύ καλα" το αυτοκίνητο... τα υπόλοιπα σε pm.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 13 Αύγ 2010, 14:29

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 29 Αύγ 2010, 00:39

αυτό τώρα είναι καλό ή κακό;

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 30 Οκτ 2010, 01:23

στο volvocars.co.uk , υπάρχει S80 T4 (180hp 1.6lt) και S80 T5 (240Hp 2lt)
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 30 Οκτ 2010, 12:01

gregory έγραψε:αυτό τώρα είναι καλό ή κακό;

Καλό είναι,σημαίνει πως οι κλέφτες δεν μπορουν η δεν προτιμουν να κλεψουν το s80, ισως ειναι δυσκολο να το κλεψουν.

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 01 Νοέμ 2010, 18:40

το να είναι δύσκολο να το κλέψουν :respect .

εγώ λέω μήπως δεν τους ενδιαφέρει το αμάξι, γιαυτό δεν θέλουν να το κλέψουν ;-)

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 01 Νοέμ 2010, 18:43

johnkyr έγραψε:στο volvocars.co.uk , υπάρχει S80 T4 (180hp 1.6lt) και S80 T5 (240Hp 2lt)

240! καλό... και μάλιστα από ότι φαίνεται, από επιδόσεις, είναι καλύτερο από το 2.5Τ

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 11 Ιαν 2011, 19:01

http://www.volvocars.com/gr/all-cars/vo ... ts/S80.pdf

τώρα και στην μπανανία .... S80 1.6T , 2.0T, 3.0T και D3 ... 2.5T (τέλος)
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 12 Ιαν 2011, 15:36

δεν ξέρω αν μπορεί ο 1.6 να ανταπεξέλθει όπως ο 2λιτρος στις ρεπριζ λόγω του αυξημένου βάρους (1600 κ). παρόλα αυτά είναι πολύ καλή η κίνηση που έκανε η volvo

τώρα θα πέσουν ακόμα περισσότερο οι τιμές στα μεταχειρισμένα πάντως. μπήκε πριν 6 μέρες μια αγγελία για το S80 2007 44000 χλμ SUMMUM με 16900 :o (σημειωτέον ότι το αμάξι έτσι όπως ήταν πρέπει να είχε τιμή αγοράς περί τις 57000-58000). πήρα τηλ. για ανα ρωτήσω και είχε φύγει από την 4η ημέρα. τον ρώτησα γιατί τόσο χαμηλά και μου απάντησε επειδή είναι VOLVO! i rest my case

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 19 Μάιος 2011, 14:15

είπα να γράψω μια πλεροφορία για το 2008 που έχω. κατάλαβα ότι έχει κόφτη :cry:
το είχα υποψιαστεί το πάσχα πηγαίνοντας προς ήπειρο, κάποια στιγμή που αποφάσισα να το πατήσω, αλλά δεν είχα δρόμο μπροστά μου.

την δευτέρα το βράδυ όμως, άδεια αττική οδός και είπα να το τσεκάρω.

το θέμα είναι ότι ο κόφτης είναι στα 215. γιατί τόσα λίγα; τώρα θα φοβάμαι μη βρεθώ με κανένα golf στην εθνική γιατί μπορεί να μου ξεφύγει εκεί κοντά στην τελική

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 19 Μάιος 2011, 14:42

gregory έγραψε:είπα να γράψω μια πλεροφορία για το 2008 που έχω. κατάλαβα ότι έχει κόφτη :cry:
το είχα υποψιαστεί το πάσχα πηγαίνοντας προς ήπειρο, κάποια στιγμή που αποφάσισα να το πατήσω, αλλά δεν είχα δρόμο μπροστά μου.

την δευτέρα το βράδυ όμως, άδεια αττική οδός και είπα να το τσεκάρω.

το θέμα είναι ότι ο κόφτης είναι στα 215. γιατί τόσα λίγα; τώρα θα φοβάμαι μη βρεθώ με κανένα golf στην εθνική γιατί μπορεί να μου ξεφύγει εκεί κοντά στην τελική

Με ενα γρηγορο ψαξιμο βρήκα πως σε μερικές χώρες υπάρχει κόφτης, πχ αμερική.
http://forums.swedespeed.com/showthread ... viewfull=1

All U.S.-bound S80 V8s are electronically limited to 130 mph. You can quote the chief of engineering at Torslanda or wherever but that does not change the fact that U.S-spec'd S80 V8s are elctronically limited to 130 mph.

Last, the top speed of every model (and engine variant) is also printed at the end of that particular model's sales brochure.

Στο manul τι τελική σου λέει?
Ελπιζω την τελικη να την επιασες μετα το τουνελ του ασπροπυργου προς κορινθο, ειναι απο τα λιγα σημεια με κατηφόρα καλη και χωρίς κάμερες(εχω πιασει 240 εκει). Παιζει πολυ καμερα στην αττικη οδο,ελπιζω να μην σου βγαλαν αλμπουμ....
Γρηγόρη αν μπορείς ελα στην συνάντηση σημερα να σε γνωρίσουμε!

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 19 Μάιος 2011, 19:04

το manual δεν το έχω δει, θα δω και θα πω.

τα έπιασα από φυλής μέχρι έξοδο προς λαμία (και για σχεδόν όλη τη διαδρομή). δεν θυμόμουν να είχε εκεί κάμερες. αλλά από την άλλη είπα να το κάνω και ελπίζω να μη γίνει στραβή...

παιδιά, γενικά θέλω πολύ να έρθω κάποια στιγμή να γνωριστούμε και από κοντά. έχω τα εξής προβλήματα:

>11 ώρες καθαρή δουλειά (τον τελευταίο καιρό άλλωστε το μόνο που προλαβαίνω είναι να ρίχνω μια κριφή ματιά στο forum στα πεταχτά δεν προλαβαίνω ούτε να πω και εγώ τη μ@λ@κί@ μου)

γυναίκα και παιδί που πρέπει να τα στριμώξω στις υπόλοιπες λίγες ώρες

το location. παρόλο που προφανώς αν μπορούσα δεν θα το σκεφτόμουν και τόσο πολύ για την απόσταση, επειδή δουλεύω βόρεια προάστια, αν ήταν κάπου πιο κοντά στη δουλειά, θα μπορούσα πιο εύκολα να ξεκλέψω κανένα 1/2ωρο για να γνωριστούμε. χωρίς να θέλω να γίνει συνάντηση ντε και καλά στα βπ, καθώς και πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά θα το σκεφτόμουν πιο ζεστά...

Άβαταρ μέλους
WER130
D2

Δημοσίευσηαπό WER130 » 01 Ιαν 2013, 20:31

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους (θα λεγα και ευτυχισμένο το 2013 αλλά δε το πολυβλέπω)...

Στο θέμα μας. ''Συνελήφθη'' στην Κίνα η ανανεωμένη έκδοση του S80L (με μεγαλύτερο μεταξόνιο κατά 14cm) για την τοπική αγορά. Οι αλλαγές απότι διάβασα θα περαστούν και στα μοντέλα για τον υπόλοιπο κόσμο στους επόμενους μήνες. Διακριτικότατες οι αλλαγές για ένα μοντέλο που μετρά σχεδόν 7 χρόνια ζωής. Μπορεί να δείχνει σεβασμό στον πελάτη και εμπιστοσύνη στο προϊόν, αλλά με τον ανταγωνισμό τι γίνεται;

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Volvo S60 T3 MY2012

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 01 Ιαν 2013, 23:12

WER130 έγραψε: Μπορεί να δείχνει σεβασμό στον πελάτη και εμπιστοσύνη στο προϊόν, αλλά με τον ανταγωνισμό τι γίνεται;

Δηλαδή ο ανταγωνισμός τι καλύτερο έχει να προσφέρει; Μην ξεχνάμε ότι σε αυτήν την κατηγορία τα συντηρητικά σχέδια κυριαρχούν.

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
WER130
D2

Δημοσίευσηαπό WER130 » 02 Ιαν 2013, 21:04

Ο κόσμος όμως προτιμά καινούργια προϊόντα άσχετα αν εμάς μας αρέσει που έχουμε επίκαιρα αυτοκίνητα και μετά από πολλά χρόνια.

Οι πωλήσεις έπεσαν από τις 42.527 μονάδες το 2007 σε 19.162 το 2011 (+11.778 S80L για την Κίνα).

Από την άλλη θα μου πεις και ποιος ανταγωνισμός; 3 ευρωπαϊκά μοντέλα απέμειναν στην κατηγορία συν 1-2 γιαπωνέζικα και κάποια, άγνωστα στην Ευρώπη, αμερικάνικα...
Volvo S60 T3 MY2012

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 21 Φεβ 2015, 12:38

Ενός φίλου το S80...

Εικόνα
Εικόνα
┗┻(・(ェ)・^)┻┛ XC60 D4 Geartronic - Twilight Bronze, Sport Leather Hazel Brown/Offblack, Inscription Charcoal headlining, Inscription Leather Instrument Panel, Four-C Chassis...and more!
Εικόνα
http://minvolvo.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 21 Φεβ 2015, 19:55

That's the way i like it
:inlove :vow :respect :applause :-P :-) :-D
Το εσωτερικο.
Ωραια, τωρα κατεβασε την σε παρακαλω μην την δει ο mco ξαφνικα και των χασουμε... :whistling
:lol: :lol: :lol:
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

panos89
T3
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό panos89 » 22 Φεβ 2015, 20:39

Υπερπολυτελής λιμουζίνα! Άντε να δούμε τα καινούρια '90 (S, V, XC) inscription.
V40 M.Y. 2014 T3 kinetic caspian blue

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 22 Φεβ 2015, 20:49

kosutasu έγραψε:Ενός φίλου το S80...

Εικόνα
Εικόνα

Πολύ ωραίο!

Βάλε μία καλή φώτο (ολόκληρο)

panos89
T3
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό panos89 » 22 Φεβ 2015, 20:55

Mco, αυτό δεν είναι για σένα. Έξω είναι γκρι και μέσα μπεζ. Δεν είναι κατάμαυρο. Επίσης, μέσα έχει ξύλο. Δεν έχει ανθρακονήματα :lol: :lol:
V40 M.Y. 2014 T3 kinetic caspian blue

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες