V40

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
Άβαταρ μέλους
mco
T5

Re: V40

Δημοσίευσηαπό mco » 25 Μάιος 2015, 18:53

Αλέκος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!

Ήμουν πολύ απών για -δυστυχώς πολύ- δυσάρεστη αιτία...

Είδα κάνατε και συμπόσιο, όλα καλά!

Γράφω και εγώ ανησυχίες για το δικό μου τουτού, και παρακαλώ αν είμαι off topic, διορθώστε:

Ενώ η δεξιά πίσω πόρτα έχει τέλεια συναρμογή όπως εδώ:
Εικόνα

η αριστερή (πίσω από τον οδηγό) έχει αυτό το μικρό/ενοχλητικό στο μάτι/μη αποδεκτό για καινούριο αμάξι κενό:
Εικόνα

Έχω την εντύπωση ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει παραπονεθεί για κάτι τέτοιο...

Επίσης εδώ Εικόνα παρατήρησα αυτό:Εικόνα

(δε γράφω τι είναι γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό! αισθητήρας? τί αισθητήρας?!)

Εγώ για στραβοχυμένη μπογιά το βλέπω ( :swear :chair :dizzy :chair :swear ) αλλά μήπως το έχει δει κανείς άλλος;!;!

Any thoughts?

Αλέκο τα είχαμε πει αυτά ...

Το καπάκι μπροστά έτσι είναι σε όλα.
Οι πόρτες έχουν πρόβληματάκι αλλά δεν είναι το μαναδικό ...

Μου άρεσαν τα βέλη και οι σημειώσεις :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 25 Μάιος 2015, 19:13

Ναι θελει λιγο ρυθμιση το κλειστρο δεν ειναι τιποτα.
O moderator mco το φτιαχνει σε χρονο dt :respect :applause
H απλα πας μεχρι την αντιπροσωπεια να στο κανουν.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
Αλέκος
T2

Δημοσίευσηαπό Αλέκος » 25 Μάιος 2015, 19:53

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :respect :respect

Άβαταρ μέλους
delpi
T2

Δημοσίευσηαπό delpi » 26 Μάιος 2015, 12:13

Καλησπέρα στη παρέα. Παρατήρησα (δυστυχώς αργά) στις δερμάτινες επενδύσεις ένα γδάρσιμο στα πίσω καθίσματα και ένα μικρό σκίσιμο περίπου μισό εκατοστό στο βραχίονα της πίσω αριστερής πόρτας :swear . Είναι τόσο μικρά που χρειάστηκα φακό κινητού για να τα δω εντελώς τυχαία. Φαίνεται να έχουν γίνει με κοπίδι, ποιος ξέρει, ίσως την ώρα που αφαιρούσαν τα νάιλον(;)... Δεν έχω κάνει τον κόπο να πάω στην αντιπροσωπία γιατί άκρη δεν θα βρω, αν και το αμάξι είναι μόλις δύο εβδομάδων... Αναρωτιέμαι δεν προσέχουν καθόλου την περιουσία του άλλου κατά την μεταφορά; Δεν είναι σπουδαία ζημιά, με κανένα εκατοστάρικο φτιάχνεται, αλλά συνέχεια μου τριβελίζει το μυαλό. Έχω ακούσει τα καλύτερα για τους Ρέλλα, Connolly, Carrera. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτούς τους τρεις; Έχετε αντιμετωπίσει ανάλογα προβλήματα απροσεξίας από την αντιπροσωπία;
V40 R-Design

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 26 Μάιος 2015, 19:40

Δυο εβδομαδες ειναι δυο εβδομαδες, τι θα πει αυτο?
Οτι καινουργιο αμαξι μπηκες μεσα με κοπηδι?????
Να πας να τους το δειξεις, τι φοβασε μην σου κοψουν την καλημερα?

Άβαταρ μέλους
SeraV60
T2

Δημοσίευσηαπό SeraV60 » 26 Μάιος 2015, 23:07

Κι εγω ειδα στις 3 εβδομαδες 2 μεγαλες γρατζουνιες στο βερνικι στον ουρανο και στο καπω που δεν φαινοταν παρα μονο υπο καποια γωνια στο φως του ηλιου!εστειλα e-mail το πηγα και το ειδαν και μου το εκαναν σαν καινουριο σε μιση ωριτσα ζητωντας μου και συγνωμη για την ταλαιπωρια!!δεν καταλαβα κιολας καινουρια αυτοκινητα που τους εχουμε δωσει τα χρηματα που βγαζουμε με αιμα να το σκεφτομαστε αν θα μιλησουμε για το PDI που ειναι επιεικως χαλια στην volvo...
Και στο εταιρικο s60 οταν το παρελαβα ηταν ξεβιδωμενο ολο το πλαστικο με τα κουμπακια του ηλεκτρικου καθισματος-δεν το παραλαμβανα απο την Hertz μεχρι να το βιδωσουν επιτοπου....
VOLVO S60 D4 Summum Vibrant Copper 2013-today
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 Livstyl Powershift Osmium Grey 2015-today

Άβαταρ μέλους
delpi
T2

Δημοσίευσηαπό delpi » 27 Μάιος 2015, 13:46

Θα πάω σήμερα να τους το δείξω, αν και δεν πιστεύω να βγει τίποτα... Για να φτιαχτεί αυτό θέλει ή αλλαγή το κομμάτι του δέρματος ή επισκευή με άλλον τρόπο. Η φωτογραφία είναι από το χερούλι της πίσω πόρτας.

Εικόνα
V40 R-Design

UnHaCkAbLe
T2

Δημοσίευσηαπό UnHaCkAbLe » 28 Μάιος 2015, 10:01

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα ότι κάποιος μου πήρε (δύσκολο θεωρώ να έφυγε μόνο του ή από χτύπημα) το καπάκι που καλύπτει το γάτζο ρυμούλκησης. Πιστεύτε ότι αν το ζητήσω να μου το φέρουν στην αντιπροσωπεία θα το κάνουν ή θα με συνδέσουν με Κάιρο αφού λογικά είναι κάτι πολύ φθηνό για να ασχοληθούν?

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 28 Μάιος 2015, 13:43

UnHaCkAbLe έγραψε:Καλημέρα σε όλους.

...λογικά είναι κάτι πολύ φθηνό για να ασχοληθούν?

Μην είσαι σίγουρος ότι θα είναι και φθηνό... Παράδειγμα, το πλαστικό διαφανές καπάκι του φλας του καθρέφτη, κοστίζει περίπου 40 ευράκια :doh !
Να πεις στην αντιπροσωπεία να σου το φέρουν, ρώτα και στο Φατούρο μπας και υπάρχει σε μεταχειρισμένο.
Συνέχισε και θα μείνεις...

UnHaCkAbLe
T2

Δημοσίευσηαπό UnHaCkAbLe » 28 Μάιος 2015, 15:59

Πήρα στο Φατούρο ... 40 ευρώ συν το βάψιμο και δεν υπάρχει μεταχειρισμένο. Εντάξει μιλάμε, τραγική τιμή, τραγική αχρείαστη ταλαιπωρία για κάτι μηδαμινό αλλά που δεν μπορείς να το αφήσεις και έτσι, τραγικός και ο κάφρος που το πήρε ... Τι να πω ....

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 28 Μάιος 2015, 16:26

Προφανώς ο κάφρος ήξερε πόσο κάνει :-D :-D

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 28 Μάιος 2015, 16:54

Τα είπα εγώ αλλά...
Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα ήταν ακριβό, καθότι στα VOLVO τέτοια πραγματάκια αλλά και όλα τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα. (Μη σου πω πόσο κοστίζει ο αφαλός της κλειδαριάς στο ντουλαπάκι του συνοδηγού,διότι θα τρέμεις). :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 29 Μάιος 2015, 09:19

Jim_C30 έγραψε:(Μη σου πω πόσο κοστίζει ο αφαλός της κλειδαριάς στο ντουλαπάκι του συνοδηγού,διότι θα τρέμεις). :lol: :lol:

Αν ξέρεις, θα με ενδιέφερε να μάθω πόσο.

Σχετικά με το πλαστικό διαφανές καπάκι του φλας του καθρέφτη, επειδή μάλλον έχω χάσει κάτι, γιατί θέλει βάψιμο; Πάει με όλο το καπάκι; Πάντως όταν το είχα αλλάξει στο C30 μου, είχα πληρώσει γύρω στα €7.
┗┻(・(ェ)・^)┻┛ XC60 D4 Geartronic - Twilight Bronze, Sport Leather Hazel Brown/Offblack, Inscription Charcoal headlining, Inscription Leather Instrument Panel, Four-C Chassis...and more!
Εικόνα
http://minvolvo.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 29 Μάιος 2015, 09:54

Αφαλό κλειδαριάς για το ντουλαπάκι είχα αλλάξει εγώ στο C30 μου και το είχα πληρώσει (μονο τον αφαλό) 169,40 ευρώ + ΦΠΑ, περίπου 210 ευρώ βγήκε δηλαδή. Σκέψου λοιπόν ότι στο V40 θα είναι σίγουρα ακριβότερος. :lipssealed :dizzy
Βάψιμο θέλει το καπάκι της ρυμούλκησης, όχι του καθρέφτη του φλας. Σαν παράδειγμα ανέφερα το καπάκι του φλας (πλαστικό τζαμάκι) αυτό για να πω στον φίλο ότι δε θα είναι φθηνό το ανταλλακτικό που ψάχνει. ;-)

Άβαταρ μέλους
kosutasu
T2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό kosutasu » 29 Μάιος 2015, 10:25

Ο αφαλός ήταν μόνο για το νουλαπάκι; Το ρωτάω γιατί η "μοντέρνα" τάση είναι να μπορείς να πάρεις τον αφαλό της πόρτας του οδηγού μεμονομένα, και μετά οι υπόλοιποι πάνε πακέτο όλοι μαζί, συμπεριλαμβανομένου του αφαλού της πόρτας του οδηγού! Ένα κόστος της τάξης των €165.

Πάντως μιας και πιάσαμε τα περί καθρεπτών, σε αυτοκίνητο της ίδια κατηγορίας του ανταγωνισμού (το φλάς είναι ενσωματομένο στο νούμερο 100) το νούμερο 80 κάνει γύρω στα €24, ενώ το 100 €92 βαμμένο σε λευκό χρώμα. Με μία έκπτωση, και τα δύο βγαίνουν γύρω στα €90!

Εικόνα
┗┻(・(ェ)・^)┻┛ XC60 D4 Geartronic - Twilight Bronze, Sport Leather Hazel Brown/Offblack, Inscription Charcoal headlining, Inscription Leather Instrument Panel, Four-C Chassis...and more!
Εικόνα
http://minvolvo.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 29 Μάιος 2015, 11:07

Ναι ήταν μόνο για το ντουλαπάκι. Τέλος πάντων, τα αναλώσιμα είναι ακριβά σε πολλές μάρκες και η VOLVO δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση σε αυτό.
Τέλος :offtopic .

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Re: Η Volvo στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 02 Ιουν 2015, 18:37

themis έγραψε:Καλά πάμε! Μακάρι αυτό να σημάνει και την περεταίρω αύξηση της υποστήριξης στην Ελλάδα (θα περίμενα να δω κάποια στιγμή full Ελληνικό μενού πχ, καλίτερα καταρτισμένα συνεργεία κ αντιπροσωπίες κλπ)

To νεο sensus στο XC90 εχει επιλογη full ελληνικου μενου. Ακομα και φωνητικες εντολες...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 06 Ιουν 2015, 02:16

Καλησπέρα. Μόλις επέστρεψα από ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη ... οδικώς φυσικά και θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου για το αγαπημένο μας όχημα.

Χρόνος ταξιδιού:
Ταξίδι από Αθήνα - Κωνσταντινούπολη και επιστροφή = 2200 χλμ και κάτι. Πόρτα πόρτα το ταξίδι μας διήρκεσε 12 ώρες γεμάτες Αθήνα-Κωνσταντινούπολη και αντίστροφα, συμπεριλαμβανομένης της αναμονής στο τελωνειο, την κίνηση στην Πόλη και 4 στάσεις για καφέ, τσίμπημα και τα λοιπά απαραίτητα.

Κατανάλωση:
Με μ.ο ταχύτητας στα 130-135χμω στο 90% της διαδρομής στον αυτοκινητόδρομο με cruise control, και μερικά 150άρια σε κάτι ατέλειωτες ευθείες για λίγο, με 2 άτομα και τον κλιματισμό αναμένο σε όλο το ταξίδι χρειάστηκαν 140 λίτρα πετρέλαιο για τα 2200 χλμ, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και η απίστευτη κίνηση που φάγαμε στην Πόλη!!! (τέτοια κίνηση δεν την έχω ματαδεί). Γενικά από την κατανάλωση είμαι πολύ ευχαριστημένος, και κατάλαβα οτι αν πήγαινα με 120χμω θα είχα σημαντικά μειωμένη κατανάλωση.

Εντυπώσεις:
Ενώ μέχρι πρότινος ήμουν ερωτευμένος με το αυτοκίνητο, κατά τη διάρκεια του ταξιδιού το λάτρεψα κι εγώ και η γυναίκα μου!!! Δεν είναι λίγο πράγμα να βγαίνεις μετά από 12 ώρες ταξίδι και να είσαι λες και σηκώθηκες από την καφετέρια!!! Τα επίπεδα άνεσης είναι απίστευτα! Τα καθίσματα έχουν την ιδανική θέση και προσφέρουν απόλυτη ξεκούραση στον επιβάτη. Το αυτοκίνητο δεν καταλαβαίνει από δρόμο, αυτό είναι φτιαγμένο για δρόμο.... να φεύγει! Αφού δεν μας έκανε καρδιά να κατέβουμε στο τέλος της διαδρομής... και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαστε τίποτα πορωμένοι με αυτοκίνητα κλπ., νορμάλ ζευγάρι είμαστε που πήραμε 2 μέρες άδεια στου Αγ. Πνεύματος και αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε κάτι που το σχεδιάζαμε χρόνια.
Λοιπόν το ταξίδι αυτό ήταν για εμάς το απόλυτο τεστ και νιώθουμε περήφανοι για την επιλογή μας.

Περιτό να πω οτι το αμάξι σε όλη την Τουρκία το χάζευαν δεν κυκλοφορεί... εγώ μέτρησα σε 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη 3 V40. Γενικά εξω από την Αθήνα κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο είναι exotic, καθόντουσαν και το κοίταζαν όπου και αν σταματήσαμε.

Επομένως συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει το χρόνο και το σκεφτεται να το κάνει το ταξίδι με αυτοκίνητο, αξίζει. Δεν θα αναφερθώ εδώ σε αξιοθέατα κλπ της Πόλης, αλλά εννοείται οτι όποιος θέλει info με pm ευχαρίστως.

Εμείς μετά από αυτή την θετικότατη εμπειρία ήδη σχεδιάζουμε το επόμενο οδικό μας ταξίδι με το αγαπημένο μας Volvo στην Τοσκάνη, και αυτή τη φορά θα πάρουμε και την 3χρονη κόρη μας μαζί.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Volvo 4 ever!
V40 CC, D2

KarlBarks
T2

Δημοσίευσηαπό KarlBarks » 07 Ιουν 2015, 09:11

VolvoZeus έγραψε:To νεο sensus στο XC90 εχει επιλογη full ελληνικου μενου. Ακομα και φωνητικες εντολες...

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο . πως το ξερουμε ομως ?Να μαθουμε ποτε θα το παρουμε το update και εμεις

Vigor
T2

Δημοσίευσηαπό Vigor » 16 Ιουν 2015, 13:07

Καλησπερίζω την παρέα!

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω δώσει παραγγελία για το Ice White V40 Cross Country T3 Livstyl edition! Η παραλαβή του αναμένεται αρχές Αυγούστου (αρχές Σεπτεμβρίου συμπληρώνω εγώ, πιο ρεαλιστικά). Καταλαβαίνετε ότι οι μέρες δεν περνάνε! :roll:

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω την κοινότητα που έχετε στήσει, καθώς διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες του θρεντ, βρήκα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τον καθορισμό της παραγγελίας μου σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

Γνωρίζετε btw αν όντως με update θα μπορούμε να εγκαταστήσουμε το ελληνικό μενού και τις ελλ.φωνητικές εντολές;

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 16 Ιουν 2015, 20:49

Καλησπερα καλη παραλαβη, δεν νομιζω οτι γινετε!
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 17 Ιουν 2015, 09:47

@VIGOR
Καλώς όρισες! Διαβάζοντας το forum & τις παραπομπές του, θα περάσουν λίγο πιο γρήγορα και πολύ πιο ευχάριστα, οι μέρες μέχρι την παραλαβή!
V40 D2 Livstyl

Vigor
T2

Δημοσίευσηαπό Vigor » 17 Ιουν 2015, 11:14

Όντως!

Αν και ήδη έχω ρίξει αρκετό διάβασμα στο forum, πριν την παραγγελία. Κατατοπίστηκα πάνω σε πολλά θέματα που δε γνώριζα χάρη στις συζητήσεις που έγιναν εδώ! :respect

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 21 Ιουν 2015, 17:59

Ηρθε!
Ειναι ακριβο ή μου φαινεται?
http://www.newsauto.gr/test-drive-volvo-v40-r-design/

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 22 Ιουν 2015, 10:20

Thanosgr έγραψε:Ηρθε!
Ειναι ακριβο ή μου φαινεται?
http://www.newsauto.gr/test-drive-volvo-v40-r-design/

Για τους νεους κινητηρες βρηκα τις παρακατω πληροφοριες....

http://www.carscoops.com/2015/04/volvo- ... -with.html
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

mgmoki
T2

Δημοσίευσηαπό mgmoki » 22 Ιουν 2015, 10:26

καλημέρα παιδια....ειμαι νεο μέλος στην ομάδα και μόλις σημερα πηγα και ειδα το καινούριο V 40 r-design μου (με τα προστατευτικά του γυρω γυρω τις ζελατίνες μέσα)...είναι μούρλιααα.....θα είναι έτοιμο για παραδοση την παρασκευή, καθώς πρέπει να μου περάσουν κατι εξτραδάκια ακόμα....4 και σημερα λοιπον ως την παρασκευή....

Y.Γ. Πως μπορω ν ανεβασω foto

mgmoki
T2

Δημοσίευσηαπό mgmoki » 22 Ιουν 2015, 14:13

οριστε λοιπον και οι φοτο....απο το V40 MOY
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 22 Ιουν 2015, 15:29

Καλορίζικο και καλή παραλαβή να έχεις! (Με ψυχραιμία κλπ. όπως τα έχουμε γράψει εδώ).
V40 D2 Livstyl

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 22 Ιουν 2015, 15:43

καλοτάξιδο και καλά χιλιόμετρα.
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

mgmoki
T2

Δημοσίευσηαπό mgmoki » 22 Ιουν 2015, 15:45

ευχαριστώ παρα πολυ φιλε μου.... σήμερα που πηγα ηταν αρκετα βρώμικο και καλυμμένο με διαφορα προστατευτικά ωστε να μπορέσω να διακρίνω τυχόν σημάδια... περιμενω να μου περάσουν ως την παρασκευη που θα γίνει η παραλαβει φιμέ στα πίσω τζάμια, συναγερμό, μπροστινούς αισθητήρες για το πάρκινκ και το navi....

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 23 Ιουν 2015, 09:58

mgmoki έγραψε:ευχαριστώ παρα πολυ φιλε μου.... σήμερα που πηγα ηταν αρκετα βρώμικο και καλυμμένο με διαφορα προστατευτικά ωστε να μπορέσω να διακρίνω τυχόν σημάδια... περιμενω να μου περάσουν ως την παρασκευη που θα γίνει η παραλαβει φιμέ στα πίσω τζάμια, συναγερμό, μπροστινούς αισθητήρες για το πάρκινκ και το navi....

Το τσεκάρισμα θα το κάνεις πριν υπογράψεις την παραλαβή. "Φιμέ" εννοείς μεμβράνες λογικά έτσι? Σου είπαν μάρκα/τύπο? Στο navi περνάνε εδώ τους χάρτες της Ελλάδας?
V40 D2 Livstyl

mgmoki
T2

Δημοσίευσηαπό mgmoki » 23 Ιουν 2015, 11:30

myLivstyl έγραψε:
mgmoki έγραψε:ευχαριστώ παρα πολυ φιλε μου.... σήμερα που πηγα ηταν αρκετα βρώμικο και καλυμμένο με διαφορα προστατευτικά ωστε να μπορέσω να διακρίνω τυχόν σημάδια... περιμενω να μου περάσουν ως την παρασκευη που θα γίνει η παραλαβει φιμέ στα πίσω τζάμια, συναγερμό, μπροστινούς αισθητήρες για το πάρκινκ και το navi....

Το τσεκάρισμα θα το κάνεις πριν υπογράψεις την παραλαβή. "Φιμέ" εννοείς μεμβράνες λογικά έτσι? Σου είπαν μάρκα/τύπο? Στο navi περνάνε εδώ τους χάρτες της Ελλάδας?

ναι τις μεβράνες, δεν μου είπαν μαρκα... όσο για το navi θα χει ολούς τους χαρτες της ευρώπης ή τουλαχιστον αυτό κατάλαβα εγώ....

Άβαταρ μέλους
georger
T2

Δημοσίευσηαπό georger » 24 Ιουν 2015, 14:29

mgmoki έγραψε:
myLivstyl έγραψε:

ναι τις μεβράνες, δεν μου είπαν μαρκα... όσο για το navi θα χει ολούς τους χαρτες της ευρώπης ή τουλαχιστον αυτό κατάλαβα εγώ....

καλοριζικο και καλοταξιδο :-)
το navi ποσο κοστισε?
V40 CC ocean race D2 MY15

mgmoki
T2

Δημοσίευσηαπό mgmoki » 24 Ιουν 2015, 17:37

georger έγραψε:
mgmoki έγραψε:
myLivstyl έγραψε:

καλοριζικο και καλοταξιδο :-)
το navi ποσο κοστισε?

σ ευχαριστω πολυ.... το navi μου είπε οτι κοστιζει κανονικα 1250 και με κατι "παζαρια" μου το άφησε στα 1000€, που από οτι μου έιπε δε μπορει να παει πιο κατω...

panos89
T3
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό panos89 » 24 Ιουν 2015, 17:44

Με γεια, καλορίζικο και καλοτάξιδο!
V40 M.Y. 2014 T3 kinetic caspian blue

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 25 Ιουν 2015, 09:52

VolvoZeus έγραψε:
Dimitris14 έγραψε:Σημερα αφου παρκαρω ακουω το βεντιλατερ να δουλευει ( και οχι απο πολυ ωρα στο δρομο). Το σβηνω και αυτο συνεχισε. Μετα απο 3λεπτο δεν αντεχα να περιμενω και το πηγα μια βολτα μεχρι που σταματησε μετα απο κανα 5 λεπτο, ισως κ παραπανω. Εχει τυχει σε κανεναν; Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση, γνωριζει καποιος;

Κανενα προβλημα εννοειται...
Και για μελλοντικη χρηση, μπορει το καλοκαιρι εχοντας σβησει το αυτοκινητο να ακουγεται ο ανεμιστηρας του κλιματιστικου να δουλευει...κι αυτο νορμαλ ειναι. Βγαζει ζεστο αερα, ωστε να αφαιρεσει την υγρασια απο το κλιματιστικο στο κυκλωμα για να μη δημιουργηθουν μυκητες.. ;-) ..κινεζια! :lol:

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί το παρατήρησα κι εγώ αυτό με τον ανεμιστήρα. Μετά από 10 λεπτά οδγήσηση έσβησα τη μηχανή και ο ανεμιστήρας δούλευε τουλάχιστον για 3 λεπτά. Μόλις ξαναέβαλα μπροστά έσβησε αμέσως. Θα ήθελα να έχω χρόνο να το παρακολουθήσω πότε θα σβήσει μόνος του αλλά δεν προλάβαινα.
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 25 Ιουν 2015, 18:32

KarlBarks έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:To νεο sensus στο XC90 εχει επιλογη full ελληνικου μενου. Ακομα και φωνητικες εντολες...

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο . πως το ξερουμε ομως ?Να μαθουμε ποτε θα το παρουμε το update και εμεις

Αναφερομουν στο νεο sensus που εχει το XC90 που ειδα οταν ημουν Αμερικη. Για το Sensus στα υπαρχοντα μοντελα δεν γνωριζω αν προκειται να υπαρξει κατι τετοιο.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

nikampi
T2

Δημοσίευσηαπό nikampi » 26 Ιουν 2015, 13:58

Καλημέρα!
Έχω εδω και εναμιση μήνα περίπου το V40 D2 Livstyl και έχω θετικές εντυπώσεις μέχρι τώρα εκτός απο ενα πράγμα. Μερικές φορές οταν πατάω το κουμπί του Start για να ξεκινήσει ο κινητήρας, μου εμφανίζει 3 σφάλματα στην οθόνη. ESC Απαιτείται service, SRS Airbag απαιτείται service και σύστημα πίεσης ελαστικών απαιτείται service. το έχω παει 2 φορές ήδη στην αντιπροσωπεία. την πρωτη φορά είπαν οτι έκαναν μηχανικό καθαρισμό των επαφών στον εγκέφαλο και έβαλαν ενα upgrade του software, αλλα και πάλι το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. τη δευτερη φορά είπαν οτι έβαλαν ακόμα πιο καινούργια έκδοση του λογισμικού την 2.0 είπαν αλλα και πάλι κάνει τα ίδια. Μετα απο κάποια χιλιόμετρα οδήγησης βέβαια, αν σβήσω το αυτοκίνητο και το ξανανάψω, τα σφάλματα εξαφανίζονται. Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα-έχετε καμια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ!

mplounas
T2

Δημοσίευσηαπό mplounas » 27 Ιουν 2015, 16:18

Καλησπέρα σας !

Πρόσφατα είχα μια ατυχή συνάντηση του πισω προφυλακτηρα μου με ενα κολονακι.. Το αμάξι είναι rebel blue και στο τοπικό συνεργειο που πήγα με διαβεβαιωσαν οτι θα βάλουν το αμάξι στο φασματογράφο και θα φτιάξουν το χρωμα. Υπάρχει περίπτωση να το πετύχουν ή να το πάω στην Volvo?

Επίσης να παραθεσω και γω ενα παράπονο για το V40.. Έχω ενα εκνευρίστηκό τρίξιμο κάθε που περναω τα 90 χμλ . απο την στιγμή που το αγορασα. Δε μπορώ να βρω που οφείλεται αλλά το καπό απο την μεριά του τριξιματος είναι χαλαρό και δεν πατάει καλά.. Το έχει παρατηρήσει κανείς σας?

Τέλος εκανα 15000 χμλ, θυμηστε μου ποτε είναι το πρωτο service ? ( δεν έχω αλλάξει και λάδια..)

Καλες μας βολτες !
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 27 Ιουν 2015, 18:23

mplounas έγραψε:Καλησπέρα σας !

Πρόσφατα είχα μια ατυχή συνάντηση του πισω προφυλακτηρα μου με ενα κολονακι.. Το αμάξι είναι rebel blue και στο τοπικό συνεργειο που πήγα με διαβεβαιωσαν οτι θα βάλουν το αμάξι στο φασματογράφο και θα φτιάξουν το χρωμα. Υπάρχει περίπτωση να το πετύχουν ή να το πάω στην Volvo?

To αν θα το πετυχουν ειναι θεμα εμπειριας, αλλα γιατι δεν περνουν τον κωδικο του χρωματος για να ειναι ποιο σιγουρο το αποπτελεσμα?
Καινουργιο αμαξι ειναι!

mplounas έγραψε:Επίσης να παραθεσω και γω ενα παράπονο για το V40.. Έχω ενα εκνευρίστηκό τρίξιμο κάθε που περναω τα 90 χμλ . απο την στιγμή που το αγορασα. Δε μπορώ να βρω που οφείλεται αλλά το καπό απο την μεριά του τριξιματος είναι χαλαρό και δεν πατάει καλά.. Το έχει παρατηρήσει κανείς σας?

Εχει αναφερθει και απο αλλους ενα "θεμα" με την ρυθμιση του εμπρος καπο.
Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, πηγαινε να στο ρυθμισουν, υπαρχει και η λυση του master monterator mco :vow :respect :applause

mplounas έγραψε:Τέλος εκανα 15000 χμλ, θυμηστε μου ποτε είναι το πρωτο service ? ( δεν έχω αλλάξει και λάδια..)

Καλες μας βολτες !

Στα 20.000χλμ ειναι τα service, θα αναψει ενδειξη στα 19.000χλμ.
Αν θες βεβαια μπορεις να πας και τωρα.

KarlBarks
T2

Δημοσίευσηαπό KarlBarks » 01 Ιούλ 2015, 15:26

Αντε με το καλό

Περιμένω εντυπώσεις για το ΝΑVI το θέλω και εγώ ρε γμτ αυτο και την κάμερα οπισθοπορείας. Τα 1000 ευρώ ειναι μεγάλο ποσό για ενα λογισμικό :( . Δοκιμασέτο και πες μας αν αξίζει
ΑΑΑΑΑΑΑ αν δεν σου κάνει κόπο ρωτα αν μπορώ εγω να το πάρω σε DEMO η Trial πχ 90 μέρες να το δοκιμάσω .

mplounas
T2

Δημοσίευσηαπό mplounas » 14 Ιούλ 2015, 18:28

Παίδες παρατήρησε κανείς σας ότι απενεργοποιείται το START/STOP όταν έχει πολύ ζέστα έξω?!

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 14 Ιούλ 2015, 18:48

mplounas έγραψε:Παίδες παρατήρησε κανείς σας ότι απενεργοποιείται το START/STOP όταν έχει πολύ ζέστα έξω?!

Έχει να κάνει με την λειτουργία του A/C και όχι με τη θερμοκρασία!
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 14 Ιούλ 2015, 22:44

mplounas έγραψε:Παίδες παρατήρησε κανείς σας ότι απενεργοποιείται το START/STOP όταν έχει πολύ ζέστα έξω?!

To start/stop δε λειτουργεί όταν η εξωτερική θερμοκρασία υπερβαίνει τους 30C ή είναι κάτω από 0 C.
Eπίσης δε λειτουργεί όταν έχεις βγάλει τη ζώνη ή η μπαταρία είναι κάτω από τα επιτρεπτά όρια. Επίσης όταν η μηχανή δεν έχει σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

Αυτοί είναι οι κύριοι παράγοντες μη λειτουργίας του start/stop. Αυτό το διάστημα ο κύριος λόγος είναι η εξωτερική θερμοκρασία >30C.
Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο manual μαζί με άλλα τόσα που δε μπήκα στον κόπο να διαβάσω. Κάπου μέσα σε αυτά αναφέρονται και κάποιες συνθήκες του εσωτερικού κλιματισμού...

Παρατήρησέ το, ότι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα το σύστημα λειτουργεί κανονικά.

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 15 Ιούλ 2015, 13:13

Έχει δίκιο ο φίλος kostas244.Παραθέτω όλες τις συνθήκες, αν και αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ, είναι ότι το σύστημα δούλευε ακόμα και με τελείως κρύο τον κινητήρα, με αποτέλεσμα όλο το χειμώνα να το απενεργοποιώ χειροκίνητα μέχρι να έρθει σε κανονική θερμοκρασία ο κινητήρας

Ο κινητήρας δεν σβήνει αυτόματα εάν:
Συνθήκες

το αυτοκίνητο δεν έχει επιταχύνει πρώτα έως τα 8 km/h περίπου μετά από εκκίνηση με το κλειδί ή μετά το τελευταίο αυτόματο σβήσιμο του κινητήρα.
M + A
ο οδηγός έχει απασφαλίσει την πόρπη της ζώνης ασφαλείας.
M + A
η ισχύς της μπαταρίας είναι μικρότερη από το κατώτατο επιτρεπτό όριο.
M + A
ο κινητήρας δεν βρίσκεται στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας.
M + A
η θερμοκρασία περιβάλλοντος κυμαίνεται περίπου στο σημείο πήξης ή πάνω από τους 30 °C περίπου.
M + A
η ηλεκτρική θέρμανση του παρμπρίζ είναι ενεργοποιημένη.
M + A
το περιβάλλον στο χώρο επιβατών έχει διαφορά από τις προκαθορισμένες τιμές - αυτό επισημαίνεται από το βεντιλατέρ που λειτουργεί σε υψηλή ταχύτητα.
M + A
το αυτοκίνητο κινείται με την όπισθεν.
M + A
η θερμοκρασία της μπαταρίας της μίζας είναι χαμηλότερη από το σημείο πήξης ή υπερβολικά υψηλή.
M + A
ο οδηγός στρίβει περισσότερο το τιμόνι.
M + A
το φίλτρο σωματιδίων του συστήματος εξαγωγής καυσαερίων είναι γεμάτο - η προσωρινά απενεργοποιημένη λειτουργία Start/Stop επανενεργοποιείται μόλις εκτελεστεί ένας κύκλος αυτόματου καθαρισμού (βλ. Φίλτρο κατακράτησης σωματιδίων πετρελαιοκινητήρων (DPF)).
M + A
η κλίση του δρόμου είναι πολύ απότομη.
M + A
υπάρχει τρέιλερ ηλεκτρικά συνδεδεμένο στο ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου.
M + A
το καπό του κινητήρα είναι ανοικτό.
M + A
το κιβώτιο ταχυτήτων δεν έχει κανονική θερμοκρασία λειτουργίας.
A
η πίεση του ατμοσφαιρικού αέρα είναι μικρότερη ή ίση με 1500-2500 μέτρα περίπου πάνω από το επίπεδο της θάλασσας - η τρέχουσα πίεση του αέρα κυμαίνεται ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν.
A
η λειτουργία Queue Assist του Adaptive cruise control είναι ενεργοποιημένη.
A
ο επιλογέας ταχυτήτων μετακινήθηκε από τη θέση D στη θέση S ή "+/-".
V40 D2 Livstyl

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες