V40

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
Άβαταρ μέλους
themis
T2

Re: V40

Δημοσίευσηαπό themis » 18 Αύγ 2015, 17:24

asta έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, στο V40 D2 το οποίο παρέλαβα πριν λίγες βδομάδες ακούω έναν θόρυβο από το τιμόνι (σαν μοτεράκι, κάτι τέτοιο...) όταν στρίβω (το άκουσα σε απόλυτη ησυχία σε επί τόπου στροφή). Είναι κάτι φυσιολογικό ή έχω πρόβλημα με το τιμόνι. Το ακούει κανείς άλλος αυτό;

Κι εγω το ακουω νομιζω είναι φυσιολογικός θόρυβος.
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 19 Αύγ 2015, 14:08

Καλησπερα. Επανερχομαι στο φορουμ υστερα απο καποιους μηνες μιας και εχει επανελθει το θεμα V40 στην συζητηση για οικογενειακο αυτοκινητο. Το αυτοκινητο μας αρεσει πολυ, δεν το συζηταμε.
Το σημειο διεξοδικης συζητησης ειναι αν θα ειναι diesel ή βενζινη. Και οι λογοι για αυτη την συζητηση ειναι οτι εμεις κανουμε συνολικα 10.000-12.000 χλμ ανα ετος με τα περισσοτερα απο αυτα να ειναι εντος πολης και οτι εχω τις επιφυλαξεις μου για το φιλτρο DPF και κατα ποσο θα γινω συχνος επισκεπτης του service επειδη το αυτοκινητο καθημερινα θα κανει 5-10 χλμ σπασμενα (δηλαδη σταση, πορεια, ξανα σταση κτλ εντος της περιοχης που ζουμε) και μονο το σ/κ θα παιζει να κανει καμια διαδρομη ανω των 20 χλμ. Ειναι αδιαμφισβητητο οτι υπαρχει γενικα θεμα με το φιλτρο DPF (και δεν εννοω αποκλειστικα στην Volvo) και δυστηχως πολυ λιγοι, αν οχι ελαχιστοι, πωλητες αυτοκινητων το αναφερουν και ρωτανε ποια θα ειναι η χρηση του αυτοκινητου. Χαρακτηριστικα να αναφερω οτι σε επισημη σελιδα της Volvo Αγγλιας για το DPF αναφερει στο τελος οτι αν μενεται σε νησιωτικη περιοχη οπου θα διανυετι μικροτερες αποστασεις ή η καθημερινοτητα σας ιεναι τετοιοα που δεν κανεται πολλα χιλιομετρα, παρακαλω απευθυνθητε νε εναν πωλητη της Volvo για να σας συμβουλευσει σχετικα. Εpισυναπτω εδω το κειμενο:

Do I need one?

The fitment of a particulate filter to diesel-engined cars is becoming increasingly commonplace in order to meet emissions legislation and to achieve cleaner exhaust gases. Nevertheless, driving constraints in such locations as inner-city and islands (e.g. Channel Islands, Isle of Man) are unlikely to facilitate passive regeneration. Please consider your driving style and normal driving conditions to determine whether a diesel- or petrol-engined car is best suited to meet your needs. Your Volvo dealer will be pleased to assist you

Γεμικα φοβαμαι με το diesel οτι θα βαλω μια ακομα εννοια στο κεφαλι μου για το DPF....
Επισης φοβαμαι μηπως τελικα το θεμα diesel ειναι μια φουσκα, οπως εγινε και σε αλλες Ευρωπαικες χωρες, και δουμε τελικα την τιμη του λιτρου να πλησιαζει αυτη της βενζινης. Ας πουμε στην Αγγλια αυτη την στιγμη η διαφορα τιμης σε diesel και βενζινη ειναι 4 λεπτα του ευρω (διαβαζα οτι υπαρχουν σκεψεις στην κυβερνηση για αυξηση του φορου στο πετρελαιο κινησης). Επισης βλεπω οτι σε αρκετες Ευρωπαικες χωρες εχουν ξεκινησει προσπαθειες αποσυρσης diesel αυτοκινητων λογω του οτι μολυνουν χοιροτερα την ατμοσφαιρα, παροτι εχουν χαμηλοτερες εκπομπων ρυπων, λογω οτι το πετρελαιο ειναι πιο βρωμικο καυσιμο. Χαρακτηριστικα διαβασα τετοιες αναφορες για Σουηδια, Αγγλια, Γαλλια κτλ.

Το θεμα των επιδοσεων δεν με απασχολει.
Επιπλεον ρωτησα για βενζινη στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι περιμενουν το επομενο διαστημα τα πρωτα βενζινοκινητα με τους νεους Τ3 και Τ5 κινητητρες που θα εχουν το αυτοματο κιβωτιο στον βασικο εξοπλισμο. Απο οτι ειδα για τον Τ3 που με ενδιαφερει η καταναλωση ειναι στα 4,5-5,5 δηλαδη οχι τραγικα παραπανω απο οτι στο diesel. Βεβαια το αρνητικο σε αυτη την επιλογη ειναι οτι τοσο ο κινητηρας οσο και το αυτοματο κιβωτιο θα ειναι νεας γενιας που σημαινει οτι ειναι πολυ πιθανον στην αρχη να εχουμε πολλες παιδικες ασθενειες......πολυς προβληματισμος....οποιαδηπτε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 19 Αύγ 2015, 16:55

@mayas

Για τη χρήση που περιγράφεις, ίσως με το diesel να έχεις κάποια στιγμή πρόβλημα. Δεν πρόκειται κανείς να σου πει ότι θα έχεις ή όχι, με σιγουριά, εκτός και αν το χρησιμοποιεί υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες. Η τιμή του λίτρου και ίδια να γίνει με της βενζίνης, θα κερδίζεις πάντα από την μικρότερη κατανάλωση (στο δικό μου π.χ. 5,4λ/100χλμ πραγματική ενώ σε βενζίνη πρέπει να 'ναι ~7,5-9λ/100χλμ). Σε σχέση με τη μόλυνση, διάβασα κάπου ότι και τα σύγχρονα βενζινοκίνητα άμεσου ψεκασμού, εκπέμπουν μονοξείδιο του αζώτου (Nox) στα ίδια επίπεδα. Όλα τα άλλα είναι πολιτικά/επιχειρηματικά παιχνίδια κατά την ταπεινή μου άποψη. Όσον αφορά στις "παιδικές ασθένειες", η μόνη λύση είναι -αν έχεις την πολυτέλεια- να περιμένεις να "περάσουν"!
Ελπίζω να βοήθησα λίγο...
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 19 Αύγ 2015, 17:17

myLivstyl έγραψε:@mayas

Για τη χρήση που περιγράφεις, ίσως με το diesel να έχεις κάποια στιγμή πρόβλημα. Δεν πρόκειται κανείς να σου πει ότι θα έχεις ή όχι, με σιγουριά, εκτός και αν το χρησιμοποιεί υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες. Η τιμή του λίτρου και ίδια να γίνει με της βενζίνης, θα κερδίζεις πάντα από την μικρότερη κατανάλωση (στο δικό μου π.χ. 5,4λ/100χλμ πραγματική ενώ σε βενζίνη πρέπει να 'ναι ~7,5-9λ/100χλμ). Σε σχέση με τη μόλυνση, διάβασα κάπου ότι και τα σύγχρονα βενζινοκίνητα άμεσου ψεκασμού, εκπέμπουν μονοξείδιο του αζώτου (Nox) στα ίδια επίπεδα. Όλα τα άλλα είναι πολιτικά/επιχειρηματικά παιχνίδια κατά την ταπεινή μου άποψη. Όσον αφορά στις "παιδικές ασθένειες", η μόνη λύση είναι -αν έχεις την πολυτέλεια- να περιμένεις να "περάσουν"!

Εννοειται οτι βοηθησες. Τα 5,4 λ/100χλμ ειναι μικτη καταναλωση με κινηση και εντος πολης με φαναρια, στασεις κτλ;;Ή μιλαμε γι ακινηση σε αττικη οδο και σε κατασταεις χωρις φαναρια και στασεις;;
Εμενα αν με ρωτησεις θα επαιρνα ενα υβριδικο, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Προς το παρον προσπαθω να λυσω αυτη την εξισωση πετρελαιο-DPF-βενζινη.......

username
T2

Δημοσίευσηαπό username » 19 Αύγ 2015, 17:23

@mayas

Επειδή είμαι σε διαδικασία αναζήτησης (μεταχειρισμένου) για τους λόγους που ανέφερες (κάνουμε σχεδόν την ίδια χρήση) απέρριψα το πετρέλαιο και ψάχνω για βενζίνη!
Ειδικά στο V40 πρέπει να έχουν πουλήσει ελάχιστα γιατί το 90% των μεταχειρισμένων είναι diesel...

Vigor
T2

Δημοσίευσηαπό Vigor » 19 Αύγ 2015, 18:00

@mayas

Φίλε μου, ήμουν στην ίδια ακριβώς αναζήτηση πριν από 2,5 μήνες. Τελικά κατέληξα στον κινητήρα βενζίνης Τ3. Το αυτοκίνητο δεν το έχω πολύ καιρό ακόμα, αλλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η κατανάλωση κυμαίνεται εκτός πόλης γύρω στα 7 lt/100 km και μέσα στην πόλη γύρω στα 9 με 10. Ακόμα βέβαια δεν έχω συμπληρώσει καλά καλά 1.000 km, οπότε ίσως με τον καιρό βελτιωθεί και η κατανάλωση. Το αυτοματο κιβώτιο πάντως του Τ3 είναι απόλαυση! :vow

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 19 Αύγ 2015, 18:59

Vigor έγραψε:@mayas

Φίλε μου, ήμουν στην ίδια ακριβώς αναζήτηση πριν από 2,5 μήνες. Τελικά κατέληξα στον κινητήρα βενζίνης Τ3. Το αυτοκίνητο δεν το έχω πολύ καιρό ακόμα, αλλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η κατανάλωση κυμαίνεται εκτός πόλης γύρω στα 7 lt/100 km και μέσα στην πόλη γύρω στα 9 με 10. Ακόμα βέβαια δεν έχω συμπληρώσει καλά καλά 1.000 km, οπότε ίσως με τον καιρό βελτιωθεί και η κατανάλωση. Το αυτοματο κιβώτιο πάντως του Τ3 είναι απόλαυση! :vow

Αρα εχεις παρει το μοντελο με τον καινουργιο Τ3 και το καινουργιο αυτοματο κιβωτιο (σειρα DRIVE-E)ή το παλιο setup; Μαλλον με το παλιο φανταζομαι γιατι με τον καινουργιο Τ3 θα ερθουν τον Σεπτεμβριο. Επισης κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω. Ολα τα καινουργια V40 που θα ερθουν απο Σεπτεμβριο (απο οτι καταλαβα ανεξαρτητα αν θα ειναι βενζινη ή πετρελαιο) εχουν μικροτερο πορτ παγκαζ στα 324 λιτρα απο 335 που ειναι τωρα και οπτικα η διαφορα φαινεται σημαντικη, γιατι ειχε εκει ενα καινουργιο και μου το εδειξε.
Βεβαια τα καινουργια που ερχονται απο τ ν Σεπτεμβιο θα εχουνε και το ηχοσυστημα με την 7' οθονη και το αναβαθμισμενο λογισμικο (θα παιζει λεει και dvd........τεσπα).

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 19 Αύγ 2015, 19:02

username έγραψε:@mayas

Επειδή είμαι σε διαδικασία αναζήτησης (μεταχειρισμένου) για τους λόγους που ανέφερες (κάνουμε σχεδόν την ίδια χρήση) απέρριψα το πετρέλαιο και ψάχνω για βενζίνη!
Ειδικά στο V40 πρέπει να έχουν πουλήσει ελάχιστα γιατί το 90% των μεταχειρισμένων είναι diesel...

Ψαχνεις μεταχειρισμενο V40; Αξιζουν οι τιμες; Γιατι τα δινουν οσο κανει καινουργιο περιπου.
Το ειχες και εσυ ψαξει για το DPF; Τι συμπερασματα ειχες βγαλει;

Vigor
T2

Δημοσίευσηαπό Vigor » 19 Αύγ 2015, 19:50

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες από αυτό που σου είπε ο πωλητής. Το Τ3 που παρέλαβα είναι με τον καινούριο κινητήρα της Volvo, ενώ και το ηχοσύστημα είναι με την 7'' οθόνη και παίζει και dvd.

mayas έγραψε:
Vigor έγραψε:@mayas

Αρα εχεις παρει το μοντελο με τον καινουργιο Τ3 και το καινουργιο αυτοματο κιβωτιο (σειρα DRIVE-E)ή το παλιο setup; Μαλλον με το παλιο φανταζομαι γιατι με τον καινουργιο Τ3 θα ερθουν τον Σεπτεμβριο. Επισης κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω. Ολα τα καινουργια V40 που θα ερθουν απο Σεπτεμβριο (απο οτι καταλαβα ανεξαρτητα αν θα ειναι βενζινη ή πετρελαιο) εχουν μικροτερο πορτ παγκαζ στα 324 λιτρα απο 335 που ειναι τωρα και οπτικα η διαφορα φαινεται σημαντικη, γιατι ειχε εκει ενα καινουργιο και μου το εδειξε.
Βεβαια τα καινουργια που ερχονται απο τ ν Σεπτεμβιο θα εχουνε και το ηχοσυστημα με την 7' οθονη και το αναβαθμισμενο λογισμικο (θα παιζει λεει και dvd........τεσπα).

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 19 Αύγ 2015, 21:04

mayas έγραψε:
myLivstyl έγραψε:@mayas

Εννοειται οτι βοηθησες. Τα 5,4 λ/100χλμ ειναι μικτη καταναλωση με κινηση και εντος πολης με φαναρια, στασεις κτλ;;Ή μιλαμε γι ακινηση σε αττικη οδο και σε κατασταεις χωρις φαναρια και στασεις;;
Εμενα αν με ρωτησεις θα επαιρνα ενα υβριδικο, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Προς το παρον προσπαθω να λυσω αυτη την εξισωση πετρελαιο-DPF-βενζινη.......

Τα 5,4lt είναι μεικτή κατανάλωση. Μέσα στη πόλη (Αθήνα) με φούλ a/c και κίνηση, έχω ~6,5lt και εκτός, στα 130χλμ/ώρα π.χ. έχω 5lt, στα 140χλμ. 5,4 & στα 80-90 <4lt. Τα υβριδικά όταν ξεμείνουν από μπαταρία (εύκολα), καίνε αρκετά και είναι θορυβώδη (μιλάω για honda civic hybrid & prius 2).
Η λύση της εξίσωσης που δίνω εγώ, είναι: αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στο κόστος χρήσης του βενζινοκίνητου, πάρ'το!
(παρόλο που ο D2 δεν παίζεται σε απόδοση/κατανάλωση, για τη χρήση που τό θες θα είσαι πιο ήσυχος).
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 19 Αύγ 2015, 21:08

@vigor

πότε το πήρες και είχε το νέο κινητήρα (1500cc)? Σε τι έκδοση, εξοπλισμό και τιμή? (αν επιτρέπεται φυσικά μας λες)
V40 D2 Livstyl

username
T2

Δημοσίευσηαπό username » 19 Αύγ 2015, 22:00

mayas έγραψε:Ψαχνεις μεταχειρισμενο V40; Αξιζουν οι τιμες; Γιατι τα δινουν οσο κανει καινουργιο περιπου.

Ψάχνω για S60, γιατί πραγματι τα διαθέσιμα μεταχειρισμένα V40 είναι ακριβά και ειδικά τα βενζίνης και δυσευρετα

Σχετικά με το dpf κατέληξα ότι δεν θέλω να μπλέξω με αναγεννήσεις και να βγαίνω για κάθε τρείς και λίγο Αττική να το ξεκαπνίζω κλπ γιατί στην τελική το αμάξι το θέλω για να με ευχαριστεί και να ταξιδεύω με ασφάλεια.. άσε που με αυτή τη λογική 10 λεπτά στις 2,500-3000 στροφές ότι κερδίζω θα το χάνω :)

Ακόμα ένας λόγος είναι ότι με τα πετρέλαιο πρέπει να προσέχεις να μην είναι νοθευμένο το καύσιμο γιατί και πάλι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα..
άντε και βρίσκω σωστό πρατήριο στην πόλη μου.. πάω διακοπές..τι γίνεται?

Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα αυξηθεί η τιμή πετρελαίου (γιατί ήδη έχουν αγοράσει πολλοί και στην Ελλάδα ζούμε) με αποτέλεσμα το % της εξοικονόμησης να μειωθεί δραματικά

Για χρήση κυρίως μέσα στην Αθήνα (max 10.000 χλμ/χρόνο) 10 λεπτά το πρωί και 10 το απογευμα δεν θέλω να αγχώνομαι.. (απίτι-γραφείο)

Όσον αφορά συγκεκριμένα τον D2 κινήτηρα της Volvo στις χαμηλές στροφές είναι νωχελικός και αυτό έχει σαν αποτέλσμα αν οδηγάς στην Αθήνα οικονομικά να "κρεμάει" ο κινητήρας (ειδικά με αυτόματο κιβώτιο) με αποτέλσμα να μην το ευχαριστιέσαι ή αν τελικά το πατήσεις λίγο να ανεβαίνει η κατανάλωση.. :)

Vigor
T2

Δημοσίευσηαπό Vigor » 20 Αύγ 2015, 11:02

myLivstyl έγραψε:@vigor

πότε το πήρες και είχε το νέο κινητήρα (1500cc)? Σε τι έκδοση, εξοπλισμό και τιμή? (αν επιτρέπεται φυσικά μας λες)

Αρχές Ιουνίου το παρήγγειλα, αρχές Αυγούστου το παρέλαβα. Έκδοση του username σου (livstyl) με αρκετά έξτρα: Αdaptive Cruise control με QA, δερμάτινο σαλόνι, larenta dark 17", Harman Kardon, κτλ. Η τελική τιμή του Τ3, χωρίς τα έξτρα ήταν γύρω στα 24k.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 20 Αύγ 2015, 12:31

mayas έγραψε:
username έγραψε:@mayas

Ψαχνεις μεταχειρισμενο V40; Αξιζουν οι τιμες; Γιατι τα δινουν οσο κανει καινουργιο περιπου.

Δηλαδή πόσο πιο κάτω να το δώσει;
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6574567/

Vigor
T2

Δημοσίευσηαπό Vigor » 20 Αύγ 2015, 12:38

Γνωρίζει κάποιος το κόστος του να προσθέσεις μπροστινό αισθητήρα για το παρκάρισμα (μη εργοστασιακό προφανώς); Κάποιο δοκιμασμένο κατάστημα;

Επίσης, αντιηλιακές μεμβράνες όσοι έχετε, είστε ευχαριστημένοι; Αναφέρετε αν θέλετε και το κατάστημα (ή με pm) όπως επίσης και το κόστος.

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 20 Αύγ 2015, 13:32

V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
gdaras
T2

Δημοσίευσηαπό gdaras » 21 Αύγ 2015, 18:12

Καλησπέρα!

Καταρχήν συγχαρητήρια στον kostas244 για την εξαιρετική δουλειά με τα προφίλ στα παράθυρα!
Αφού αισίως έφθασα στα 10.000km σκέφθηκα να αναφέρω τις εμπειρίες μου με το αυτοκίνητο και ορισμένες άλλες σκέψεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κανένα παράπονο από το αυτοκίνητο (ειλικρινά είμαι αρκετα παράξενος και περίεργος με το παραμικρό).
Ύστερα από ταξίδια με οικογένεια και φόρτο (και σε μη άσφαλτο !!!!), κανένας θόρυβος απολύτως στο εσωτερικό και εξωτερικό του αυτοκινήτου. Αν και οι χώροι στην αρχή μου φαίνονταν περιορισμένοι, τελικά δεν υπήρξε κανένα θέμα. Με μια λογική διαχείριση των μπαγκαζίων όλα καλά (+2 παιδικά καθίσματα, +1 καρότσι πίσω, βαλίστες κλπ). Επίσης έχω ενθουσιασθεί με την ποιότητα κύλισης, την ποιότητα του εσωτερικού διακόσμου και την απίστευτη θέση οδήγησης (Μετά από 6 ώρες ταξίδι σηκώθηκα από το κάθισμα ξεκούραστος!!!!). Μπορεί να μην είναι νευρικό και γρήγορο λόγω D2, αλλά η επιλογή από την αρχή ήταν η οικονομία, οπότε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Βέβαια, μπορείς εύκολα να κινηθείς σβέλτα και με ασφάλεια στις προσπεράσεις. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν η ροπή, αφού με φουλ φορτίο, air-cond, ανηφόρες-κατηφόρες δεν καταλάβαινε τίποτα!!! Diesel και πάλι Diesel. Άλλο ατου του αυτοκινήτου είναι ο άψογα στημένος κινητήρας που γραμμικά ανεβάζει και σε κάνει να νοιώθεις σιγουριά.

Αναφορικά του πετρελαίου έχω δοκιμάσει αρκετές εταιρείες και πιστεύω βλέπω αρκετή διαφορά με το Avio και V-power κυρίως στην κατανάλωση και στο γκάζι.
Βάζω μόνο από 2 συγκεκριμένα εταιρικά και βλέπουμε αργότερα πως θα είναι τα φίλτρα...
Κατανάλωση μικτή κυμαίνεται από 4.5-5.5 lt/100km και με πολύ ζόρι δύσκολα φθάνει τα 6, κάτι που για μένα είναι απολύτως ικανοποιητικό.
Εδώ να προσθέσω πως ο D2 ήταν από επιλογή αφού πρόκειται να κάνω 15-20000 km το χρόνο και πολλά ατtική οδό Αθήνα-Μεσόγεια. Οπότε νομίζω είναι ότι πρέπει (για πετρέλαιο, κόστος, φίλτρα, κλπ).
Γνώμη μου είναι όσοι είναι να κάνουν λίγα χιλιόμετρα και τα περισσότερα εντός πόλης να κατευθυνθούν προς βενζίνοκίνητα.

Τελειώνοντας ύστερα από ψάξιμο και συζητήσεις έχω καταλήξει στα εξής:
- Μόνο καλό Diesel και από 1-2 εταιρικά (μήπως και μειώσουμε τον κίνδυνο της ζημιάς λόγω καυσίμου)
- Start/stop μειωμένη έως μηδαμινή χρήση (πιστεύω ότι μειώνει κατά πολύ τη ζωη κινητήρα και turbo -προσωπική γνώμη πάντα-)
- Ήρεμη και σταθερή οδήγηση (35 ετών με οικογ., όσο τρέξαμε τρέξαμε να κάνουμε και λίγη οικονομία :doh )
- Το αυτονόητο: Τεράστια προσοχή στο δρόμο γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουν να οδηγούν καθόλου :chair ).

Συγγνώμη για την πολυλογία, ανεβάζω και μια φώτο του αγαπημένου V40!
Χαιρετισμούς!
Εικόνα
V40 CC D2 Ocean Race

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 21 Αύγ 2015, 19:34

:applause :applause
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

Άβαταρ μέλους
Kostas244
T2

Δημοσίευσηαπό Kostas244 » 21 Αύγ 2015, 19:42

:vow :vow

Άβαταρ μέλους
konstantinek
T2

Δημοσίευσηαπό konstantinek » 01 Σεπ 2015, 09:09

Καλημέρα στην παρέα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Το V40 μου ενώ δεν έχει κλείσει χρόνο και είναι στα 13000 χλμ μου βγάζει ότι πρέπει να γίνει service. Πρέπει να το πάω τώρα ή να συμπληρώσω τα 20000 χλμ ή το χρόνο. Κλείνουμε χρόνο το Νοέμβριο
V40 T2 Momentum

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 01 Σεπ 2015, 09:24

konstantinek έγραψε:Καλημέρα στην παρέα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Το V40 μου ενώ δεν έχει κλείσει χρόνο και είναι στα 13000 χλμ μου βγάζει ότι πρέπει να γίνει service. Πρέπει να το πάω τώρα ή να συμπληρώσω τα 20000 χλμ ή το χρόνο. Κλείνουμε χρόνο το Νοέμβριο

Την ένδειξη για service κανονικά την βγάζει περίπου 1 μήνα πιο νωρίς ή στα ~19.000χλμ. Βγάζει το μήνυμα "ώρα να κλείσετε ραντεβού για σέρβις" ή μήπως έχει και κάποια ένδειξη βλάβης? Βέβαια, το μήνυμα θα την βγάζει πιο νωρίς από την ημ/νία αγοράς αλλά και 3 μήνες πιο νωρίς που το βγάζει το δικό σου, είναι περίεργο...
Τελευταία επεξεργασία από myLivstyl σε 01 Σεπ 2015, 10:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 01 Σεπ 2015, 10:31

http://www.caranddriver.gr/article.asp? ... id=7444612
Volvo V40 και V40 Cross Country 1.5 T3 με αυτόματο κιβώτιο
Νέος βενζινοκινητήρας 1.500 κ.εκ. και 152 ίππων για τα V40 και V40 Cross Country αποκλειστικά με αυτόματο κιβώτιο.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
konstantinek
T2

Δημοσίευσηαπό konstantinek » 01 Σεπ 2015, 18:12

myLivstyl έγραψε:Την ένδειξη για service κανονικά την βγάζει περίπου 1 μήνα πιο νωρίς ή στα ~19.000χλμ. Βγάζει το μήνυμα "ώρα να κλείσετε ραντεβού για σέρβις" ή μήπως έχει και κάποια ένδειξη βλάβης? Βέβαια, το μήνυμα θα την βγάζει πιο νωρίς από την ημ/νία αγοράς αλλά και 3 μήνες πιο νωρίς που το βγάζει το δικό σου, είναι περίεργο...

Μέχρι χθες μου εβγαζε να κλεισω ραντεβου σε ενα μηνα. Τωρα μου βγαζει πως ειναι ωρα για service. Δεν βγαζει κατι για βλαβη παντως..
V40 T2 Momentum

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 01 Σεπ 2015, 20:37

konstantinek έγραψε:
myLivstyl έγραψε:Την ένδειξη για service κανονικά την βγάζει περίπου 1 μήνα πιο νωρίς ή στα ~19.000χλμ. Βγάζει το μήνυμα "ώρα να κλείσετε ραντεβού για σέρβις" ή μήπως έχει και κάποια ένδειξη βλάβης? Βέβαια, το μήνυμα θα την βγάζει πιο νωρίς από την ημ/νία αγοράς αλλά και 3 μήνες πιο νωρίς που το βγάζει το δικό σου, είναι περίεργο...

Μέχρι χθες μου εβγαζε να κλεισω ραντεβου σε ενα μηνα. Τωρα μου βγαζει πως ειναι ωρα για service. Δεν βγαζει κατι για βλαβη παντως..

Mπορεί εσύ να το πήρες Νοέμβριο ... οι ζώνες τη λένε?

Άβαταρ μέλους
Αλέκος
T2

Δημοσίευσηαπό Αλέκος » 02 Σεπ 2015, 10:31

Καλημέρα καλημέρα...

Σε αυτό το σημείο:

Εικόνα

παρατήρησα αυτό:

Εικόνα

WTF? Τσίχλα με χαρτοταινία και στόκο βάλανε; Το αντίστοιχο από την άλλη πλευρά είναι απλώς έτσι:

Εικόνα

Και να σκεφτείτε ότι πριν παραλάβω, σήκωσα και το καπώ και κοίταξα (παρόλο που με κορόιδευαν "Τι να δεις μωρέ; Τα πλαστικά;!") μήπως δω καμιά ατέλεια. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται η ανυπομονησία που έβαλε παρωπίδες!

Έχει κανείς κάποια ιδέα;

[Αγαπητοί mods, δεν ξέρω αν πρέπει να πάει στο τεχνικά θέματα το παρόν...]

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 02 Σεπ 2015, 21:46

Πολυ μακρινη η φωτο.
Αλλα ναι, σφραγιζουν τους αρμους με κατι σαν τσιχλα.
Ποιο καλα ομως να μας πει ο mco τι ειναι αυτο.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 03 Σεπ 2015, 23:33

Έχω διαβάσει αρκετά αλλά ομολογώ ότι δεν έχω ξακαθαρισει ακόμη ποτέ πρέπει να αλλάζουμε ταχύτητα στη διάρκεια επιτάχυνσης για να πετύχουμε maximum επιτάχυνση στο πετρελαιοκινητήρα.
Αν για παράδειγμα είμαι με τριτη και πάω για προσπέρασμα γεμίζω όλη την τρίτη; η αλλάζω στην ροπή δλδ 3000 στροφές;
Και το ίδιο ισχύει για όλες τις σχέσεις;
Μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος;
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 03 Σεπ 2015, 23:47

αλλάζεις, στις στροφές που ο κινητήρας έχει την μέγιστη υποδύναμη.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 04 Σεπ 2015, 10:54

Αλέκος έγραψε:Καλημέρα καλημέρα...

Σε αυτό το σημείο:

Εικόνα

παρατήρησα αυτό:

Εικόνα

WTF? Τσίχλα με χαρτοταινία και στόκο βάλανε; Το αντίστοιχο από την άλλη πλευρά είναι απλώς έτσι:

Εικόνα

Και να σκεφτείτε ότι πριν παραλάβω, σήκωσα και το καπώ και κοίταξα (παρόλο που με κορόιδευαν "Τι να δεις μωρέ; Τα πλαστικά;!") μήπως δω καμιά ατέλεια. Αλλά απ' ό,τι φαίνεται η ανυπομονησία που έβαλε παρωπίδες!

Έχει κανείς κάποια ιδέα;

[Αγαπητοί mods, δεν ξέρω αν πρέπει να πάει στο τεχνικά θέματα το παρόν...]

Αλεκο δεν θελω να ανησυχεις...
Εικόνα

1 - Use: Sealing compound, 1161767
2 - Use: Sprayable body sealant, 1161651

1161 767
An elastic-bonding sealant for universal applications based
on polyurethane hybrid technology with excellent adhesive
strength and resistance to ageing and the elements which
cures using the humidity in the air.
The product is free of isocyanate monomers, silicone-free, it is
not corrosive, is UV-resistant and can be painted over.
The sealant generates an extremely strong, permanent elastic
seam between metals, plastics, ceramics, etc. The product is
recommend for all types of joints as well as for the S60 Sport
Kit (Styling Kit).
The product has be used for a number of different jobs in
Service Bulletins, seam corrosion etc.

Technical data
Color: Gray
Density: 1.4 g/cm³
Temperature range: -40°C to +90°C
Strength: 1.8 N/mm² (Strength)
Application temperature: +5°C to +35°C

Αν αγχωνεσαι ακομα πες να σου στειλω και τα υπολοιπα sealing point.. ;-)
Η λιστα με τα χημικα της Volvo εδω (ειναι παλια αλλα τα περισσοτερα τα χρησιμοποιουν ακομα)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
Αλέκος
T2

Δημοσίευσηαπό Αλέκος » 04 Σεπ 2015, 11:37

Ευχαριστώ κύριοι @VolvoZeus @Thanosgr !

Προς στιγμήν ανησύχησα γιατί μου έκανε για πολύ εξόφθαλμη κακοτεχνία και λέω "Δε μπορεί..."
Και πάλι όμως, άσχημο φαίνεται! :whistling :whistling

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 04 Σεπ 2015, 12:10

Αλέκος έγραψε:Ευχαριστώ κύριοι @VolvoZeus @Thanosgr !

Προς στιγμήν ανησύχησα γιατί μου έκανε για πολύ εξόφθαλμη κακοτεχνία και λέω "Δε μπορεί..."
Και πάλι όμως, άσχημο φαίνεται! :whistling :whistling

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

Πολύ φοβάμαι οτι η ποιότητα Volvo έβαλε και εδώ το χεράκι της και απο την δεξιά μεριά δεν έχει αρμόκολλα...

v40my15
T2

Δημοσίευσηαπό v40my15 » 04 Σεπ 2015, 16:44

mco έγραψε:
konstantinek έγραψε:

Mπορεί εσύ να το πήρες Νοέμβριο ... οι ζώνες τη λένε?

εχω και εγω το ιδιο ακριβος θεμα ! μου λεει ηδη για σερβις ενω το αμαξι το πηρα τον Νοέμβριο.. ποιες ζώνες εννοείς?

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 04 Σεπ 2015, 18:14

Η πιο κοντινή ημερομηνία στην ημερομηνία παραγωγής είναι στις ζώνες.

v40my15
T2

Δημοσίευσηαπό v40my15 » 05 Σεπ 2015, 14:51

mco έγραψε:Η πιο κοντινή ημερομηνία στην ημερομηνία παραγωγής είναι στις ζώνες.

ευχαριστώ για της πληροφορίες! οι δικες μου λενε 25/9/2014 και εγω το παρελαβα τον νοεμβριο οποτε λογικα ειμαι καλα.. το θεμα ειναι να το πάω απο τωρα για σερβις η να περιμένω τον νοεμβριο που τοτε κλείνω χρόνο?

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 05 Σεπ 2015, 16:23

Αν κάνεις πολλά χλμ σε 2 μήνες πήγαινε το αν δεν κάνεις αστο.
Η μ@@@@ είναι της αντιπροσωπείας έπρεπε με την παράδοση να μηδενίζουν την ένδειξη .

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 09 Σεπ 2015, 09:55

Καλημερα. Περασα χτες μια βολτα απο την αντιπροσωπεια για να δω τι υπαρχει σε ετοιμοπαραδοτα V40 D2. Σε καποια υπηρχε το συστημα πολυμεσων με την 7αρα οθονη που απο μου ειπε ο πωλητης εχει παραπανω dvd player, 10gb Σκληρο και δυνατοτηατ πλογησης με εξτρα χρεωση χαρτες. Ειναι αυτες οι διαφορες ή υπαρχει και καποια άλλη επιπλέον διαφορα του τυπου συνδεση με iphone/ipod κτλ. ΑΠο οτι μου ειπε bluetooth για κλησεις αλλα και streaming μουσικης εχει και το συστημα με την 5αρα οθονη.
Αν καποιος γνωριζει τις επιπλεον διαφορες ας το γραψει να με ενημερωσει.

Αααα και κατι ακομα. Λευκο, caspian blue ή osmium grey ?? κλινω προς το caspian blue....

Σας ευχαριστω

KarlBarks
T2

Δημοσίευσηαπό KarlBarks » 09 Σεπ 2015, 12:51

την 7αρα οθονη με κλειστά μάτια . εχει και παραπανω ηχεία. ενυσχητη κτλ . ακομα οταν αλλαζεις το θεμα στο ταχυμετρο αλλαζει και η κεντρική πραγμα που δεν γίνεται στη 5αρα.

Εχει κανεις παρατηρήσει οτι μυρίζει ο συμπλέκτης οταν ζορίζεται η συμβαίνει μονο σε εμενα ?

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 09 Σεπ 2015, 13:19

KarlBarks έγραψε:την 7αρα οθονη με κλειστά μάτια . εχει και παραπανω ηχεία. ενυσχητη κτλ . ακομα οταν αλλαζεις το θεμα στο ταχυμετρο αλλαζει και η κεντρική πραγμα που δεν γίνεται στη 5αρα.

Εχει κανεις παρατηρήσει οτι μυρίζει ο συμπλέκτης οταν ζορίζεται η συμβαίνει μονο σε εμενα ?

Ο συμπλέκτης μυριζει και μάλιστα πολύ άσχημα και σε εμένα αν ζοριστει.
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
mayas
T2

Δημοσίευσηαπό mayas » 09 Σεπ 2015, 13:33

Ευχαριστω για τις πληροφοριες για την οθονη. Θα το κοιταξω.

Ο συμπλεκτης πως μπορει να ζοριστει ρε παιδια;;; Περιεργο μου φαινεται....

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 09 Σεπ 2015, 15:06

mayas έγραψε:Ευχαριστω για τις πληροφοριες για την οθονη. Θα το κοιταξω.

Ο συμπλεκτης πως μπορει να ζοριστει ρε παιδια;;; Περιεργο μου φαινεται....

Πχ σε απότομη ανηφόρα παρκάρισμα , όπου θα ανέβουν οι στροφές και θα είσαι με συμπλέκτη.

Εγώ έχω βρει τρόπο να το κάνω αυτό καθώς και την εκινηση χωρίς γκάζι μόνο με τη ροπή του ρελαντί και έτσι γλυτώνω
V40 CC, D2

KarlBarks
T2

Δημοσίευσηαπό KarlBarks » 09 Σεπ 2015, 15:17

Στα diesel ειναι μεγαλη η ροπή οποτε ειναι λογικο να ζορίζει τον συμπλέκτη . απλα ηθελα να ξέρω αν μυρίζει και σε εσάς . εξυπνη η λύση με την ροπη διχως συμπλεκτη . εγω γενικα το παρατηρώ σε οπισθεν που κάνω σε ανηφόρα.

Άβαταρ μέλους
themis
T2

Δημοσίευσηαπό themis » 09 Σεπ 2015, 15:28

KarlBarks έγραψε:Στα diesel ειναι μεγαλη η ροπή οποτε ειναι λογικο να ζορίζει τον συμπλέκτη . απλα ηθελα να ξέρω αν μυρίζει και σε εσάς . εξυπνη η λύση με την ροπη διχως συμπλεκτη . εγω γενικα το παρατηρώ σε οπισθεν που κάνω σε ανηφόρα.

Εμένα μυρίζει σαν να ψόφησε κάτι...
Το είχα αναφέρει από την αρχή στην αντιπροσωπία και μου είχαν πει οτι το κάνει επειδή είναι ακόμη καινούριο, αλλά μετά από 11000χλμ εξακολοθεί να μυρίζει το ίδιο.
V40 CC, D2

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 09 Σεπ 2015, 16:26

themis έγραψε:
KarlBarks έγραψε:Στα diesel ειναι μεγαλη η ροπή οποτε ειναι λογικο να ζορίζει τον συμπλέκτη . απλα ηθελα να ξέρω αν μυρίζει και σε εσάς . εξυπνη η λύση με την ροπη διχως συμπλεκτη . εγω γενικα το παρατηρώ σε οπισθεν που κάνω σε ανηφόρα.

Εμένα μυρίζει σαν να ψόφησε κάτι...
Το είχα αναφέρει από την αρχή στην αντιπροσωπία και μου είχαν πει ότι το κάνει επειδή είναι ακόμη καινούριο, αλλά μετά από 11000χλμ εξακολοθεί να μυρίζει το ίδιο.

Μυρίζει επειδή πατινάρει και "ανάβουν" τα υλικά τριβής. Επειδή το πολύ πατινάρισμα φθείρει πρόωρα το σύστημα μετάδοσης, καλό θα είναι να μη μυρίζει και πολύ συχνά.
V40 D2 Livstyl

Άβαταρ μέλους
gdaras
T2

Δημοσίευσηαπό gdaras » 10 Σεπ 2015, 19:44

Μεγάλη διαφορά η 7in οθόνη από την 5in.
Αν αντέχεις οικονομικά αξίζει.

Και σε μένα μύριζε μέχρι τα 10.0000km. Ιδιαίτερα όπισθεν σε μικρή ράμπα για να το βάλω στο παρκινγκ.
Τώρα πια δεν μυρίζει.
V40 CC D2 Ocean Race

Άβαταρ μέλους
gdaras
T2

Δημοσίευσηαπό gdaras » 10 Σεπ 2015, 19:51

Ξέχασα να πω για την οθόνη -και ένα αρνητικό του αυτοκινήτου- DVD player (7in), internet ΑΧΡΗΣΤΑ αφού πρέπει να είσαι ακίνητος ή μέχρι 5-6km/h. Τότε για τι τα βάζουν τα συστήματα? :doh

Πάντως τα 10gb (7in) αξίζουν για να μην είσαι όλη την ώρα με το stickακι. Περνάς τη μουσική μια φορά και ξεμπερδεύεις.
V40 CC D2 Ocean Race

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: dkonstantinos και 27 επισκέπτες