V40

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
CrisRDesign
T2

Re: V40

Δημοσίευσηαπό CrisRDesign » 07 Νοέμ 2016, 14:27

εμένα σαν δώρο μου δίνουν συναγερμό που είναι όπως μου είπαν εναρμονισμένος με το immobilizer του αυτοκίνητου και ενεργοποιείται απο το ίδιο χειρισμό. Ποια η γνώμη σας? Γίνονται πολλές επεμβάσεις στο αυτοκίνητο για να μπει? Θα έχω θέματα μετά με κάτι που μπορεί να μην έχουν βάλει καλά όπως τριγμούς ας πούμε?

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 07 Νοέμ 2016, 15:24

enzo έγραψε:Πήγα μια μόνος μου και μετά ξαναπήγα με την σύζυγο στην αντιπροσωπεία και το είδαμε απο κοντά . Ενθουσιασμένος........ :-D
Το θέμα είναι οτι της συζύγου της γυάλισε περισσότερο το Cross Country. Δεν είναι σίγουρο ακόμη αν θα κινηθούμε προς το CC ............................
αλλά στο CC υποθέτω οτι θα έχουν πιο σφικτές τις αναρτήσεις λόγω του οτι πηγαίνει και εκτός δρόμου. Για πείτε μου αν γνωρίζετε κάτι παιδιά γιατί και τα 2 δεν νομίζω να είναι διαθέσιμα για δοκιμή.....

Το αντίθετο συμβαίνει !
Τα CC αυτοκίνητα και ακόμη περισσότερο τα of road, εχουν πιό μαλακή ανάρτηση επειδή είναι απαραίτητο να αποσβαίνουν
τις μεγαλύτερες ανωμαλίες των δρόμων. Αλλωστε λόγω και τις μεγαλύτερης απόστασης απο το έδαφος υπάρχει και πλειονέκτημα στην μεγαλυτερη διαδρομή τους κατα την απόσβεση.
Σφικτές (σπόρ ) αναρτήσεις επιβάλεται και έχουν, τα καθαρά ασφάλτινα γρήγορα αυτοκίνητα με σκοπό τη βελτίωση της πρόσφυσης .
V40, Τ4, RDesing, AllCarTuning

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 07 Νοέμ 2016, 15:48

Αντώνης έγραψε:
enzo έγραψε:Πήγα μια μόνος μου και μετά ξαναπήγα με την σύζυγο στην αντιπροσωπεία και το είδαμε απο κοντά . Ενθουσιασμένος........ :-D
Το θέμα είναι οτι της συζύγου της γυάλισε περισσότερο το Cross Country. Δεν είναι σίγουρο ακόμη αν θα κινηθούμε προς το CC ............................
αλλά στο CC υποθέτω οτι θα έχουν πιο σφικτές τις αναρτήσεις λόγω του οτι πηγαίνει και εκτός δρόμου. Για πείτε μου αν γνωρίζετε κάτι παιδιά γιατί και τα 2 δεν νομίζω να είναι διαθέσιμα για δοκιμή.....

Το αντίθετο συμβαίνει !
Τα CC αυτοκίνητα και ακόμη περισσότερο τα of road, εχουν πιό μαλακή ανάρτηση επειδή είναι απαραίτητο να αποσβαίνουν
τις μεγαλύτερες ανωμαλίες των δρόμων. Αλλωστε λόγω και τις μεγαλύτερης απόστασης απο το έδαφος υπάρχει και πλειονέκτημα στην μεγαλυτερη διαδρομή τους κατα την απόσβεση.
Σφικτές (σπόρ ) αναρτήσεις επιβάλεται και έχουν, τα καθαρά ασφάλτινα γρήγορα αυτοκίνητα με σκοπό τη βελτίωση της πρόσφυσης .

Άρα να υποθέσω οτι αν όχι ανετότερη ανάρτηση στην χειρότερη περίπτωση θα έχει περίπου την ίδια με το κανονικό V40 αλλά και την ίδια ποιότητα κύλισης και ίδια οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο . Υπάρχει περίπτωση απο την πιο μαλακή ανάρτηση που αναφέρεις να έχει μεγαλύτερες κλίσεις στις στροφές απο το απλό V40 ?

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 07 Νοέμ 2016, 18:42

Είναι απαραίτητο, πρίν αγοράσουμε ένα αυτοκίνητο, να αποφασίσουμε ποιές ανάγκες θέλουμε να μας καλύψει.
Δεν είναι δυνατό ποτέ, να τα έχουμε όλα σε ένα. :-)

Δεν έχω οδηγήσει το CC , αλλα θεωρώ φυσιολογικό να έχει μεγαλύτερες κλίσεις αμαξώματος στίς στροφές π.χ. απο το δικό μου που έχει σπόρ ανάρτηση. Σε καμμία περίπτωση όμως, δεν νομίζω πως οι κλίσεις είναι ενοχλητικές όπως αυτές που έχει π.χ. ένα εκτός δρόμου αυτοκίνητο ούτε δημιουργούν πρόβλημα στην οδική συμπεριφορά σε εμας τους κοινούς θνητούς οδηγούς.
Ενα ακόμη σημείο που έχει μεγάλη σημασία στην οδική συμπεριφορά, είναι και η διάσταση των ελαστικών. Τα λάστιχα ανάλογα με το μέγεθος τους αναλαμβάνουν και αυτά, ένα μέρος της απόσβεσης.
Τέλος, είμαι σίγουρος πως η ποιότητα κύλισης δεν έχει καμμία διαφορά και είναι πολύ καλή και στα δύο αυτοκίνητα.

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 07 Νοέμ 2016, 19:02

Αντώνη έχεις δίκιο σε αυτά που λες απλά ήρθε η ώρα για καινούργιο αυτοκίνητο μετά από τόσα χρόνια και θέλω να ψυρίσω τη μαϊμού.... :-D Εξού και αυτές οι εξειδικευμένες ερωτήσεις . Η οδήγησή μου είναι πολύ ήπια και ως εκτούτου δεν πρόκειται ούτε να βάλω φωτιά στην άσφαλτο ούτε να κάνω καγκουριές..... Αυτά που πρωτίστως με ενδιαφέρουν στο αυτοκίνητο και τα αναφέρω με τυχαία σειρά είναι η γενική ποιότητα , η εμφάνιση , η αξιοπιστία , η ποιότητα κύλισης , η ηχομόνωση και σίγουρα ένας καλός κινητήρας που θα δίνει αξιοπρεπείς επιδόσεις στο αυτοκίνητο και δεν θα το κάνει να σέρνεται. Αυτά μου έρχονται για την ώρα...... :mrgreen:
Έτσι και αλλιώς ότι αυτοκίνητο πάρω σ' αυτή την κατηγορία θα είναι σα διαστημόπλοιο σε σχέση με αυτό που οδηγώ τώρα......

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 07 Νοέμ 2016, 20:10

Αυτά που ζητάς υπερκαλύπτονται έτσι κι αλλοιώς.
Πάρε λοιπόν αυτό που θα ερωτευτείς με την πρώτη ματιά και καλοτάξιδο ! :applause :lol:

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 07 Νοέμ 2016, 20:23

Πολυ καλα κανεις και "ψειριζεις την μαιμου" και πολυ καλα τα λετε και εσυ και ο Αντωνης!
Στο θεμα τωρα, ποιοτητα εχεις (οχι οτι δεν θα βρεις καλυτερη αλλα εδω μπαινει και το value for money και σε αυτο η Volvo δεν παιζεται :respect
Ποιοτητα κυλισεις εχεις!
Αξιοπηστια... :lipssealed
Εδω τα πραγματα σκουραινουν λιγο, και εξηγουμαι, απο τα Ευρωπαικα ειναι εμπρος, Ιαπωνας δεν ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα απο την αλλη σημερα οι Ιαπωνες δεν ειναι αυτο που ηξερες/ξερεις... :dizzy
Ειναι καλυτερη σε αξιοπηστια αλλα οχι οπως παλια, πλεον ολοι οι κατασκευαστες κατασκευαζουν με οριο ζωης τα 5-6 χρονια μετα.... :whistling
Ξερω δεν σε βοηθησα (μαλλον σε μπερδεψα) αλλα ετσι ειναι. :-)
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

CrisRDesign
T2

Δημοσίευσηαπό CrisRDesign » 07 Νοέμ 2016, 20:43

vrestas έγραψε:τα φανάρια θα είναι του thor,θα εχεις την νέα μάσκα.

Αυτό βλέπω και εγώ σε όλα τα ΜΥ17 χωρίς να λένε κάτι για προαιρετικό η στανταρ εξοπλισμο. Ο πωλητης και η βολβο ελλας βέβαια μέχρι και τώρα μου λένε ότι το σφυρί του θορ δεν είναι στο στάνταρ εξοπλισμό αλλα τα φώτα αλογόνου με τα φώτα ημέρας στη μάσκα.. τι να πω τόσο λάθος κάνουν?

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 07 Νοέμ 2016, 20:51

Για αυτό οσον αφορά την αξιοπιστία δεν το συζητώ οτι θα κάνω την επέκταση στα 5 χρόνια. Το καταλαβαίνω και το αποδέχομαι οτι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να πλησιάσει την αξιοπιστία της Corolla που έχω . Είναι αυτοκίνητο που αν ήθελα να το κρατήσω με την συντήρηση που του κάνω και με τα χλμ που έχω (17 χρονών - 101.000 χλμ) το κρατούσα καμιά 20ετία ακόμη που λέει ο λόγος........ :whistling Αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο όπως με το polo 16V που είχα και το έδωσα στους 16 μήνες (πριν πάθω εγκεφαλικό ) που στα πρώτα 1000 χλμ έτρεχε λάδια ο κινητήρας ...... :swear (εσωτερικό κουζινέτο της μηχανής , έτσι μου είπαν και περίμενα και 2 μηνες να έρθει απο την Γερμανία...) Για αυτό θέλω οποσδήποτε την 5ετία , και απο ότι μου είπε ο πωλητής μπορεί να μην περιλαμβάνονται όλα αλλά κινητήρας , κιβώτιο , ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά περιλαμβάνονται.....

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 08 Νοέμ 2016, 11:47

Παιδιά για πείτε και την γνώμη σας οσον αφορά τον συναγερμό. Τι είναι καλύτερο απο όλες τις απόψεις (τοποθέτηση , απόδοση) , να βάλω τον εργοστασιακό ή εναν πολύ καλό απο κατάστημα με συναγερμούς ?

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 08 Νοέμ 2016, 12:53

Πόσο κοστίζει ο εργοστασιακός?
Εγώ σε s60 2011 έχω εργοστασιακό(μεταχειρισμένο το είχα πάρει) , δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, δεν το έχω ακούσει να χτυπάει άσκοπα ( βασικά δεν έχει ενεργοποιηθεί μπροστά μου). ¨Εχει ειδοποίηση στο καντραν όταν ενεργοποιηθεί , πχ σε καράβι είχε χτυπήσει και όταν πήγα να το βγάλω από το καράβι είδα ένδειξη. Επίσης έχεις δυνατότητα απενεργοποίησης μέσα από το menu .
Ο after market σίγουρα θα σου προσφέρει περισσότερες σύγχρονες επιλογές αν πάρεις κάποιον επώνυμο-ακριβό, πρέπει όμως ο μάστορας να είναι Γάτος-Αλάνι γιατί τα volvo είναι ΄΄δύσκολα΄΄ σε after market αξεσουάρ , έχουν can bus οπτική ίνα κλπ κλπ και δεν συνεργάζονται εύκολα με τα αξεσουάρ.Πρέπει ο μάστορας να γνωρίζει για να μην έχεις θέματα, πχ να αδειάζει η μπαταρία ή στην τοποθέτηση να τρίζουν πλαστικά από την εξαγωγή πλαστικών που πρέπει να γίνει.
Η εύκολη λύση είναι ο εργοστασιακός, σε συνδυασμό με ασφάλεια ολική-μερική κλοπή , και ένα gps tracker είναι καλή ιδέα.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 08 Νοέμ 2016, 13:24

enzo έγραψε:Παιδιά για πείτε και την γνώμη σας οσον αφορά τον συναγερμό. Τι είναι καλύτερο απο όλες τις απόψεις (τοποθέτηση , απόδοση) , να βάλω τον εργοστασιακό ή εναν πολύ καλό απο κατάστημα με συναγερμούς ?

O συναγερμός που σου δίνουν είναι ο εργοστασιακός της Volvo (Volvo guard) τοποθετημένος από το εργοστάσιο ή Aftermarket που θα σου τοποθετήσει η αντιπροσωπεία και θα δουλεύει με το εργοστασιακό κλειδι?
Volvo V40 CC T4 Auto Polestar MY13 Driver Support Pack (ACC-CWA-BLIS-DAC-AHB-CTA)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 08 Νοέμ 2016, 13:27

enzo έγραψε:Για αυτό οσον αφορά την αξιοπιστία δεν το συζητώ οτι θα κάνω την επέκταση στα 5 χρόνια. Το καταλαβαίνω και το αποδέχομαι οτι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να πλησιάσει την αξιοπιστία της Corolla που έχω . Είναι αυτοκίνητο που αν ήθελα να το κρατήσω με την συντήρηση που του κάνω και με τα χλμ που έχω (17 χρονών - 101.000 χλμ) το κρατούσα καμιά 20ετία ακόμη που λέει ο λόγος........ :whistling Αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο όπως με το polo 16V που είχα και το έδωσα στους 16 μήνες (πριν πάθω εγκεφαλικό ) που στα πρώτα 1000 χλμ έτρεχε λάδια ο κινητήρας ...... :swear (εσωτερικό κουζινέτο της μηχανής , έτσι μου είπαν και περίμενα και 2 μηνες να έρθει απο την Γερμανία...) Για αυτό θέλω οποσδήποτε την 5ετία , και απο ότι μου είπε ο πωλητής μπορεί να μην περιλαμβάνονται όλα αλλά κινητήρας , κιβώτιο , ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά περιλαμβάνονται.....

http://www.volvocars.com/intl/buy/shopp ... 1207104235

Παίζει να κάνω λάθος!
Καταρχήν στο δέρμα δεν βλέπω στάμπα r design για το MY2017, παλιότερα κάποια είχαν, μετά το καταργήσαν από ότι θυμάμαι.
Για τα φώτα στο configurator δείχνει και απλά φώτα χωρίς το σφυρί, εχει μέσα option για φώτα led το αναφέρει ως LED illumination και το έχει προεπιλεγμένο σε UK .
Η αντιπροσωπεία έχει έντυπα με τον εξοπλισμό του r design και με τα αξεσουάρ - κόστος που μπορείς να βάλεις εργοστασιακά.
Εκεί θα μπορείς με σιγουριά να δεις τι περιλαμβάνεται.Εσύ τι παραγγελία έχεις δώσει γενικότερα? ¨Εβαλες κανα αξεσουάρ?

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 08 Νοέμ 2016, 14:02

TOMCAT4 έγραψε:
enzo έγραψε:Παιδιά για πείτε και την γνώμη σας οσον αφορά τον συναγερμό. Τι είναι καλύτερο απο όλες τις απόψεις (τοποθέτηση , απόδοση) , να βάλω τον εργοστασιακό ή εναν πολύ καλό απο κατάστημα με συναγερμούς ?

O συναγερμός που σου δίνουν είναι ο εργοστασιακός της Volvo (Volvo guard) τοποθετημένος από το εργοστάσιο ή Aftermarket που θα σου τοποθετήσει η αντιπροσωπεία και θα δουλεύει με το εργοστασιακό κλειδι?

Δεν το συζήτησα ακόμη με τον πωλητή , απλά ρώτησα για να ξέρω τι θα του πω την επόμενη φορά που θα πάω........
Αλλά και απο αυτά που αναφέρει ο φίλος vrestas μάλλον το βλέπω για τον εργοστασιακό ......Ούτε γνωστό κατάστημα που να περνάει συναγερμούς έχω οπότε το να πετύχω μάστορα Γάτο-Αλάνι οι πιθανότητες για να τον βρώ θα είναι σαν του τζόκερ.... :-P

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 08 Νοέμ 2016, 14:06

http://www.volvocars.com/gr/cars/new-mo ... ifications
Το βρήκα και στα Ελληνικά, ρίξε μια ματιά και εδώ , γράφει για τα led και για συναγερμό, αξεσουαρ κλπ.
Συναγερμό αν σου κάνει δώρο η αντιπροσωπεία aftermarket δεν αξίζει να το βάλεις, θα είναι οικονομικός και ίσως μπλέξεις, ζήτησε άλλο δώρο καλύτερα. Να σου βάλει τον original volvo δύσκολο γιατί αυτός κοστίζει κανα 500αρικο και δεν συνηθίζουν να κάνουν τόσο ακριβά δώρα.

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 08 Νοέμ 2016, 14:34

vrestas έγραψε:http://www.volvocars.com/gr/cars/new-models/v40/specifications?variantId=7a36bcdf-459a-4e75-8b02-a3bd4190ed19#specifications
Το βρήκα και στα Ελληνικά, ρίξε μια ματιά και εδώ , γράφει για τα led και για συναγερμό, αξεσουαρ κλπ.
Συναγερμό αν σου κάνει δώρο η αντιπροσωπεία aftermarket δεν αξίζει να το βάλεις, θα είναι οικονομικός και ίσως μπλέξεις, ζήτησε άλλο δώρο καλύτερα. Να σου βάλει τον original volvo δύσκολο γιατί αυτός κοστίζει κανα 500αρικο και δεν συνηθίζουν να κάνουν τόσο ακριβά δώρα.

Οκ aftermarket συναγερμό να μην βάλω αλλά να πάω και στο Χ άγνωστο να μου βάλει άλλο και ας είναι και κορυφαίος έχει ρίσκο . Αν δεν είναι γατόνι και απο αυτά που μου είπατε μάλλον θα βγάλει τα μάτια στο αυτοκίνητο παρά θα τον περάσει σωστά (και αναίμακτα..)
Επίσης δεν ξέρω πόση έκπτωση συνολικά μπορεί να μου κάνουν καθότι αν με το καλό το πάρουμε τελικά το αυτοκίνητο θα πληρωθεί μετρητοίς.....

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 08 Νοέμ 2016, 14:44

Σε εμένα είχαν βάλει meta συναγερμό που δούλευε από το κλειδί και δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Αν στον κάνουν δώρο γιατί να μην το δεχτεις;

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 08 Νοέμ 2016, 14:50

Σχετικά με το θέμα του συναγερμού δες εδώ :

http://www.volvoclub.gr/forum/viewtopic.php?f=23&t=357&hilit=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%82+V40

και επίσης θα σου πρότειναν να κάνεις και μια σχετική αναζήτηση στο Forum να πάρεις μια καλύτερη ιδέα πέρα από το μεμονωμένα σχόλια.

Πέραν αυτού...επειδή καταλαβαίνω την κατάσταση που είσαι...καινούργιο αυτοκίνητο...αγχος...ασφάλεια....γρατζουνιές...etc etc..θα μπορούσες να σκεφτείς ως εναλλακτική μια μεικτή ασφάλεια να ξενοιάσεις.
Volvo V40 CC T4 Auto Polestar MY13 Driver Support Pack (ACC-CWA-BLIS-DAC-AHB-CTA)

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 08 Νοέμ 2016, 15:42

TOMCAT4 έγραψε:Πέραν αυτού...επειδή καταλαβαίνω την κατάσταση που είσαι...καινούργιο αυτοκίνητο...αγχος...ασφάλεια....γρατζουνιές...etc etc..θα μπορούσες να σκεφτείς ως εναλλακτική μια μεικτή ασφάλεια να ξενοιάσεις.

Ναιι , πιστεύω οτι είναι μια πολύ καλή λύση αλλά το κόστος είναι αρκετά τσιμπημένο μαζί με τις υπόλοιπες καλύψεις του καινούργιου αυτοκινήτου. Έκανα μια εικονική ασφάλιση στην Groupama που είμαι τώρα με 500€ απαλλαγή και μου βγάζει γύρω στα 780€ τον χρόνο....

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 08 Νοέμ 2016, 16:15

Ποια είναι η διαφορά με την ετήσια ολικής κλοπής που είσαι?

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 09 Νοέμ 2016, 09:36

Αν εννοείς την χρηματική διαφορά είναι γύρω στα 500€.

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 09 Νοέμ 2016, 12:02

Δεν συμφέρει ρε παιδιά. Ειναι σχεδον διπλάσιο το κόστος.
Αν υπολογίσεις δε πως οι περισότερες ζημιές, προκαλούνται λόγω της στάθμευσης μας στο δρόμο και πως αυτές, δεν καλύπτονται λόγω της απαλλαγής τότε το πράγμα γίνεται γελείο.
Πρίν δύο μήνες για παράδειγμα, κάποιος μου άνοιξε τον καθρέφτη σπάζοντας το μηχανισμός αυτόματης ανάκλισης.
Κόστος 160 ευρώ (μετά απο γενναία έκπτωση). Η μικτή ασφάλεια δεν θα τον κάλυπτε, έτσι κι αλλοιώς.
Τελευταία επεξεργασία από Αντώνης σε 09 Νοέμ 2016, 13:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 09 Νοέμ 2016, 12:58

Με βλέπω να κάνω την ασφάλεια που έχω με ολική κλοπή και μερική κλοπή και όλες τις άλλες καλύψεις που έχω και σίγουρα θα βάλω συναγερμό και Gps tracker .

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 09 Νοέμ 2016, 15:15

Αν κάποιος έχει αγοράσει το νέο V40 του 2015 με το facelift και συγκεκριμένα με τον βενζινοκινητήρα Τ3 και το αυτόματο κιβώτιο ας μου πει αν έβγαλε κάποιο πρόβλημα ο νέος κινητήρας ή το κιβώτιο. Αυτό μου με προβληματίζει περισσότερο στην απόφαση μου για το V40 είναι ο νέος κινητήρας και το κιβώτιο. Και δεν μιλάω για επιδόσεις όπου είναι σούπερ αλλά για την αξιοπιστία του λόγω του οτι είναι σχετικά καινούργιος . Αν δεν είχα αυτόν τον ενδοιασμό δεν θα έβλεπα κανένα άλλο αυτοκίνητο και το μόνο που θα με προβλημάτιζε θα ηταν αν θα πάρω το απλό V40 ή το Cross Country........

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 09 Νοέμ 2016, 18:24

Αντώνης έγραψε:Δεν συμφέρει ρε παιδιά. Ειναι σχεδον διπλάσιο το κόστος.
Αν υπολογίσεις δε πως οι περισότερες ζημιές, προκαλούνται λόγω της στάθμευσης μας στο δρόμο και πως αυτές, δεν καλύπτονται λόγω της απαλλαγής τότε το πράγμα γίνεται γελείο.
Πρίν δύο μήνες για παράδειγμα, κάποιος μου άνοιξε τον καθρέφτη σπάζοντας το μηχανισμός αυτόματης ανάκλισης.
Κόστος 160 ευρώ (μετά απο γενναία έκπτωση). Η μικτή ασφάλεια δεν θα τον κάλυπτε, έτσι κι αλλοιώς.

H μεικτή είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, οι ανάγκες κάθε χρήστη είναι διαφορετικές (εσυ παρκάρεις στον δρόμο , ο φίλος μπορεί να έχει parking) και σίγουρα δεν την πληρώνεις για να σου καλύπτει τις μικροζημιές.

Η αναφορά μου στην μεικτή είναι περισσότερο για να χαλαρώσει από το άγχος του καινούργιο αυτοκινήτου που όλοι έχουμε περάσει.

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 09 Νοέμ 2016, 20:40

Τελικά όπως καταλήγει η δουλειά το άγχος μου είναι περισσότερο για τον νέο κινητήρα και το κιβώτιο παρά για το αν θα κάνω μεικτή ή όχι.....

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 10 Νοέμ 2016, 00:05

enzo έγραψε:Τελικά όπως καταλήγει η δουλειά το άγχος μου είναι περισσότερο για τον νέο κινητήρα και το κιβώτιο παρά για το αν θα κάνω μεικτή ή όχι.....

Αν έχει 5 χρόνια ολική εγγύηση μην σκας για τίποτα.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 10 Νοέμ 2016, 11:53

CrisRDesign έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος της παρέας εδώ και μέχρι τον Δεκέμβρη θα είμαι κάτοχος ενός V40 T3 R-Design. Στην παραγγελία που έκανα μου είπαν ότι είναι το ΜΥ17 όποτε και ότι πρόσφατο έχει βγάλει.Διάβασα και αρκετές από τις προηγούμενες σελίδες με γνώμες, σχόλια, παρατηρήσεις κλπ. Η αλήθεια είναι ότι 100% δεν ξέρω ακόμα πως θα είναι το αμάξι. Υπάρχουν λεπτομέρειες που δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θα είναι. Παράδειγμα τα φανάρια εμπρός. Δεν έχω βάλει xenon. Θα είναι με το thor hammer ή όχι? Αλλού το βλέπω έτσι αλλού το βλέπω αλλιώς. Δεύτερο είναι τα καθίσματα. Δεν επέλεξα φουλ δερμάτινα αλλά ύφασμα και δέρμα, θα έχουν το λογότυπο R-Design ή όχι? Άλλο το έχουν άλλα όχι.Κάπου διάβασα οτι το έβαζαν παλιότερα και τώρα δεν το βάζουν..ομοίως και για τη διχρωμία που υπήρχε στην κεντρική κονσόλα. Εν αναμονή λοιπόν και θα δούμε...

Με το καλό να παραλάβεις.
Για τα φανάρια επειδή είχα και εγώ απορία ρώτησα και μου είπαν ότι ειναι στάνταρ μόνο στην livstyl στα υπόλοιπα είναι έξτρα.
Στα καθίσματα δεν νομίζω να υπάρχει λογότυπο γιατί καταργήθηκε πριν 1 χρόνο νομίζω.

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 10 Νοέμ 2016, 12:01

mco έγραψε:Αν έχει 5 χρόνια ολική εγγύηση μην σκας για τίποτα.

Αυτό να μου πείς , αν είναι οτιδήποτε που αφορά κάποια αστοχία υλικού θα το βγάλει στην αρχή . Τα 5 χρόνια είναι μια χαρά .

CrisRDesign
T2

Δημοσίευσηαπό CrisRDesign » 10 Νοέμ 2016, 17:27

mco έγραψε:Με το καλό να παραλάβεις.
Για τα φανάρια επειδή είχα και εγώ απορία ρώτησα και μου είπαν ότι ειναι στάνταρ μόνο στην livstyl στα υπόλοιπα είναι έξτρα.
Στα καθίσματα δεν νομίζω να υπάρχει λογότυπο γιατί καταργήθηκε πριν 1 χρόνο νομίζω.

Νασαι καλα φιλε..ναι λογικα οπως τα λες ειναι..οπως κ να εχει μεχρι τελος του χρονου θα το εχω

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 11 Νοέμ 2016, 14:03

Αύριο το πρόγραμμα έχει test drive . Για να δούμε τι θα δούμε....... ;-)

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 11 Νοέμ 2016, 22:18

Ένα test drive είπαμε να κάνουμε αύριο και δείχνει βροχές και καταιγίδες , ρε τι γκαντεμιά είναι αυτή...... :swear

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 12 Νοέμ 2016, 13:47

enzo έγραψε:Ένα test drive είπαμε να κάνουμε αύριο και δείχνει βροχές και καταιγίδες , ρε τι γκαντεμιά είναι αυτή...... :swear

Αυτό είναι καλό γιατί θα δεις και κρατηματα και λειτουργία υαλοκαθαριστηρων και ξεθαμπωμα τζαμιων.

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 12 Νοέμ 2016, 14:20

Ειδικα το ξεθάμπωμα
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 13 Νοέμ 2016, 14:51

Το πρώτο αναγνωριστικό test drive πραγματοποιήθηκε , και λέω αναγνωριστικό διότι ήμουν αρκετά "κουμπωμένος" λόγω του οτι πρώτη φορά οδηγούσα αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο... Καταρχήν δεν υπήρξε βροχή οπότε δεν δοκίμασα ούτε τους υαλοκαθαριστήρες ούτε παρατήρησα θάμπωμα στα τζάμια.... ;-)
Το test drive έγινε τελικά με cross country T3 και εξοπλισμό livstyl και οι πρώτες εντυπώσεις εχουν ως εξής. Αθόρυβος και δυνατός κινητήρας που κινεί το αυτοκίνητο αρκετά σβέλτα , το δε κιβώτιο πολύ καλό με μια μικρή μόνο καθυστέρηση σε απότομο πάτημα του γκαζιού . Το αυτοκίνητο σε καλής ποιότητος άσφαλτο ηταν φοβερό νόμιζες οτι ησουν πάνω σε ενα ιπτάμενο χαλί ... :-D Σε κακής ποιότητας άσφαλτο όμως ακούγονταν αρκετούτσικος θόρυβος απο τον δρόμο . Επίσης εκεί που περίμενα κάτι παραπάνω ηταν στην απορρόφηση των κραδασμών απο τις λακούβες και τις κακοτεχνίες του δρόμου ......Δεν λέω οτι ηταν μέτριο αλλά αν κρίνω το πως περνάει η 17 χρονών Corolla μου πάνω απο τις ανωμαλίες του δρόμου περίμενα οτι το Volvo θα ηταν πολύ πολύ καλύτερο και όχι απλά καλύτερο απο την Corolla μου . Όπως και να έχει θα γίνει και δεύτερο test drive αργότερα όπου πιστεύω να βγουν περισσότερα συμπεράσματα....

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 13 Νοέμ 2016, 18:20

Αν με 16" δεν είναι μαγικό χαλί τότε...
Το Τ3 auto σου φάνηκε γρήγορο;
Αν το συγκρινεις με το corolla ναι.

TOMCAT4
T2

Δημοσίευσηαπό TOMCAT4 » 13 Νοέμ 2016, 22:09

enzo έγραψε: Αθόρυβος και δυνατός κινητήρας που κινεί το αυτοκίνητο αρκετά σβέλτα , το δε κιβώτιο πολύ καλό με μια μικρή μόνο καθυστέρηση σε απότομο πάτημα του γκαζιού...

Στον επομενο test drive ζητησε να σου δειξουν την λειτουργια του sport mode στο αυτοματο επειδη αν καταλαβα καλα δοκιμασες μονο kickdown με πατημα στο γκαζι. Η αποκριση αλλάζει και το αυτοκινητο ανεβαζει ταχυτητα σε υψηλοτερο ευρος στροφων. Ιδανικο ως απαραιτητο για προσπεράσεις και κλειστες διαδρομες.

Οπως λεω παντα...δοκιμασε και μια κινηση με την οπισθεν να δεις ορατοτητες... ;)

enzo
T2

Δημοσίευσηαπό enzo » 13 Νοέμ 2016, 22:51

Μου την έδειξε αυτή τη λειτουργία αλλά δεν το δοκιμάσαμε γιατί ήταν η πρώτη μου επαφή με το αυτοκίνητο , την άλλη φορά θα το δοκιμάσω. Όπισθεν χρειάστηκε να πάω πολύ λίγα μέτρα και αυτό για να φύγουμε από τον εξωτερικό χώρο μιας αντιπροσωπείας όπου ήταν παρκαρισμένα και άλλα αυτοκίνητα . Ήμουν περισσότερο σφιγμένος λόγω της πρώτης επαφής με το αυτοκίνητο αλλά και του αυτόματου κιβωτίου. Κανονικά για να του πάρω τον αέρα θέλω τεσσερά πέντε τεστ drive..... :whistling

dimitrismrs
T2

Δημοσίευσηαπό dimitrismrs » 15 Νοέμ 2016, 18:58

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι λάτρης του V40 και τώρα που έφτασε η στιγμή να αλλάξω το παλιό "citroen c3" και το V40 είναι η πρώτη μου επιλογή. Στην αντιπροσωπία φτιάξαμε ένα V40 CC T3 livstyl my17 με κάποια έξτρα, φτάνοντας τα 28500€ με μια επιπλέον έκπτωση 2% στην ήδη υπάρχουσα προσφορά της volvo. Ο μεγάλος μου προβληματισμος είναι ο κινητήρας και το αυτόματο κιβώτιο. Από μια έρευνα που έκανα είδα πως είναι καινουρια και δεν βρήκα αναφορές στην αξιοπιστία τους. Γνωρίζω τις βασικές διάφορες ανάμεσα σε μηχανικό και αυτόματο και είμαι πρόθυμος να προχωρήσω στην αλλαγή. Για κάποιο λόγο όμως με φρεναρει ο κινητήρας. Γνωριζει κάποιος από εσάς για τυχόν προβλήματα που να έχουνε παρουσιαστεί?
Τελευταία επεξεργασία από dimitrismrs σε 15 Νοέμ 2016, 19:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Volvo V40 CC T3 Auto Edition Plus ++ MY18

Dimitris14
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitris14 » 15 Νοέμ 2016, 19:22

Δημήτρη Καλησπέρα,
και εγώ τις ίδιες αναστολές είχα. θα χάσω σε οδηγική συμπεριφορά, αφού μου αρέσει η οδήγηση και να ανεβωκατεβάζω το 6άρι, προβλήματα αυτόματου και service, κλπ κλπ. Κλείνω 2 χρόνια σε 1 μήνα. Το πόσο έχω ευχαριστηθεί το αυτόματο δεν περιγράφεται. οκ δεν περιμένω να είναι DSG και F1 στις αλλαγές (ακόμα και στο sport mode - αλλά σαφέστατα ποιό σβέλτες). Άμα "μάθεις" και το γκάζι για τις αλλαγές, τότε δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Δεν με έχει προβληματίσει μέχρι τώρα.
V40 cc D2 Powershift Livstyl MY15

dimitrismrs
T2

Δημοσίευσηαπό dimitrismrs » 15 Νοέμ 2016, 19:52

Dimitris14, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Από αυτά που έχω διαβάσει οι κινητήρες έχουν αλλάξει. Το δικό σου αυτοκίνητο φοραει της Ford τον οποίο έχουν πλέον αλλάξει με κινητήρα κατασκευασμενο από την volvo. Αυτός είναι ο προβληματισμος μου.
Volvo V40 CC T3 Auto Edition Plus ++ MY18

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 15 Νοέμ 2016, 20:37

dimitrismrs έγραψε:Dimitris14, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Από αυτά που έχω διαβάσει οι κινητήρες έχουν αλλάξει. Το δικό σου αυτοκίνητο φοραει της Ford τον οποίο έχουν πλέον αλλάξει με κινητήρα κατασκευασμενο από την volvo. Αυτός είναι ο προβληματισμος μου.

Ειναι δικά τους και οι κινητήρες και τα κιβώτια... Ο χρόνος θα δείξει τι ψάρια πιάνουν γιαυτό και η 5ετης εγγύηση μήπως και μαζέψουν κόσμο γιατί πολύ είναι με αυτό τον ενδοιασμο.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 15 Νοέμ 2016, 21:09

mco μην λέμε ανακρίβειες και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. η 5ετής εγγύηση δεν είναι εγγύηση. ειναι το πρόγραμμα volvo now με 2 χρόνια εγγυηση και 3 χρόνια επέκταση εγγυησης που το πληρώνεις αν θές, σε προνομιακή τιμή. Αντίστοιχο πρόγραμμα τρεχει εδώ και 3 χρόνια, όπου με κόστος αγοράζεις επέκταση εγγυησης,αρα μην συμπεραίνεις ότι εβαλαν 5 χρόνια γιατί ο κόσμος δεν εμπιστευεται το νέο μοτέρ. Πολλοί καταναλωτές γενικότερα έχουν ανυσηχία σε νεα κιβώτια- μηχανές ,απλά επειδή είναι κατι νέο ,χωρίς ιστορικό αξιοπιστίας. Πριν τους νέους vea κινητήρες βενζίνης η volvo χρησιμοποιησε στο v40 τον 1.6 ecoboost της ford. το V40 λανσαρίστηκε το 2012 & είχε τον ecoboost που ήταν νέος κινητήρας (2010- , 2011 σε focus). Τότε δηλαδή δεν υπήρχε θέμα? με το downsizing όλοι οι κινητήρες είναι καινούριοι, γιαυτό σε 1.6 βλέπουμε από 150 άλογα & πάνω. Παραδοσιακά πάντως η volvo βγάζει καλά μοτέρ, δεν με χαλάει καθόλου ο νέος 1.5 vea σε σύγκριση με τον 1.6 ecoboost του 2011.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 15 Νοέμ 2016, 21:12

ο Δημήτρης έχει 1.6 diesel με μοτερ group psa, το οποίο εχει καταργήσει η volvo,πλέον όλα τα μοτερ σε volvo ειναι δικιά της παραγωγής

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 15 Νοέμ 2016, 21:32

Η εγγύηση είναι κραχτης για νέους πελάτες.
Οι κινητήρες και τα κιβώτια είναι καινούργια. Είναι πολλοί αυτοί που αγοράζουν επειδή έχει 5 χρόνια εγγύηση έστω και με αυτόν τον τρόπο.

Όταν είχα ρωτήσει για επέκταση μου ζηταγαν 950 για 3 +χρόνια τώρα είναι δωρεάν.

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες