XC40

V40, XC40, S60, V60, XC60, S90, V90, XC90
Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Re: XC40

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 21 Αύγ 2018, 18:00

Philkal έγραψε:Ρε παιδιά, κάτι άλλο.
Πλαφονιέρα έχουν τα δικά σας XC40 ή μόνο το δικό μου δεν έχει !
Είναι δυνατόν να μην έχει ενα τουλάχιστον μικρό φως πίσω ??!!
Στα πίσω καθίσματα εννοώ και όχι μόνο στα μπροστινά !

Ειναι με ή χωρις πανοραμικη? Αν ειναι με οροφη σιγουρα εχει απο μια σε καθε πλευρα πανω απο τα πισω παραθυρα. Αν ειναι χωρις πρεπει να εχει μια πλαφονιερα στο πισω μερος της οροφης, εκτος αν και στην Ελλαδα ειναι στη λιστα με τα option.. :whatever

Philkal έγραψε:Αθήνα-Α.Πελοπόννησο με δύο ενήλικες, ενα παιδί, μια βαλίτσα και κάτι ψηλά.
Σε 2,14 ώρες 195 χλμ με κατανάλωση 15,3l (7,8 l/100km) σύμφωνα με τις μετρήσεις του volvo on call.
Τα μισά ήταν μέχρι το Άργος σε εθνική και ευθείες και τα άλλα μισά περίπου σε πολλές στροφές.
Στην εθνική δεν πήγαινα σταθερά, με αρκετές αυξομοιώσεις προσπεράσεις και έφτασα μέχρι τα 150 κάποια στιγμή.

Το αντίθετο τώρα Α.Πελοπόννησο-Αθήνα με τους ίδιους και τα ίδια πράγματα.
Σε 2,36 ώρες 200 χλμ με κατανάλωση 14,0l (6,6 l/100km) σύμφωνα με τις μετρήσεις του volvo on call.
Η διαφορά εδώ ήταν ότι σε όλη την Εθνική και απο το Άργος περίπου μέχρι την Αθήνα, η ταχύτητα ήταν σταθερή στα 120 μέσω όρο, κυρίως με το cruise control.

Το VOC εχει μια μικρη αποκλιση για καποιο λογο στον υπολογισμο της μεσης καταναλωσης, που ειδικα σε μικρες διαδρομες ειναι πολυ μεγαλη. Για παραδειγμα αν υπολογισεις την μεση με τα νουμερα που εβαλες για την επιστροφη, βγαινει 7 κι οχι 6.6 ;-)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 22 Αύγ 2018, 11:36

VolvoZeus έγραψε:

Ειναι με ή χωρις πανοραμικη? Αν ειναι με οροφη σιγουρα εχει απο μια σε καθε πλευρα πανω απο τα πισω παραθυρα. Αν ειναι χωρις πρεπει να εχει μια πλαφονιερα στο πισω μερος της οροφης, εκτος αν και στην Ελλαδα ειναι στη λιστα με τα option.. :whatever

Δεν έχει πανοραμική και δυστυχώς ούτε πλαφονιέρα στο πίσω μέρος της οροφής..ούτε πάνω και πίσω απο τις πίσω πόρτες... :doh

Philkal έγραψε:Αθήνα-Α.Πελοπόννησο με δύο ενήλικες, ενα παιδί, μια βαλίτσα και κάτι ψηλά.
Σε 2,14 ώρες 195 χλμ με κατανάλωση 15,3l (7,8 l/100km) σύμφωνα με τις μετρήσεις του volvo on call.
Τα μισά ήταν μέχρι το Άργος σε εθνική και ευθείες και τα άλλα μισά περίπου σε πολλές στροφές.
Στην εθνική δεν πήγαινα σταθερά, με αρκετές αυξομοιώσεις προσπεράσεις και έφτασα μέχρι τα 150 κάποια στιγμή.

Σε 2,36 ώρες 200 χλμ με κατανάλωση 14,0l (6,6 l/100km) σύμφωνα με τις μετρήσεις του volvo on call.
Η διαφορά εδώ ήταν ότι σε όλη την Εθνική και απο το Άργος περίπου μέχρι την Αθήνα, η ταχύτητα ήταν σταθερή στα 120 μέσω όρο, κυρίως με το cruise control.

Το VOC εχει μια μικρη αποκλιση για καποιο λογο στον υπολογισμο της μεσης καταναλωσης, που ειδικα σε μικρες διαδρομες ειναι πολυ μεγαλη. Για παραδειγμα αν υπολογισεις την μεση με τα νουμερα που εβαλες για την επιστροφη, βγαινει 7 κι οχι 6.6 ;-)

Δεν έχει πανοραμική και δυστυχώς ούτε πλαφονιέρα στο πίσω μέρος της οροφής..ούτε πάνω και πίσω απο τις πίσω πόρτες... :doh

οκ
Τελευταία επεξεργασία από Philkal σε 22 Αύγ 2018, 14:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 22 Αύγ 2018, 13:00

Philkal έγραψε:
Ρε παιδιά, κάτι άλλο.

Αυτά απο μένα

Δυστιχως πολλα αξεσουαρ που πλεον ειναι στανταρ, στους premium κατασκευαστες θεωρουνται extra... πχ εδωσα για το V40 μου , 2500€ για το blis, αναγνωριση σηματων,adaptive cruise.....
V40CC Plus Edition T3 ΜΥ18

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Αύγ 2018, 16:02

Philkal έγραψε:Δεν έχει πανοραμική και δυστυχώς ούτε πλαφονιέρα στο πίσω μέρος της οροφής..ούτε πάνω και πίσω απο τις πίσω πόρτες... :doh

οκ

Αρα η πισω πλαφονιερα ειναι εξτρα :dizzy ...Υποθετω πως κατι τετοιες μικρες αλλα σημαντικες εξοπλιστικες ελλειψεις στο βασικο μοντελο συντελουν στην μειωση της τιμης ωστε να κρατηθει το κοστος σε λογικα πλαισια συγκριτικα με τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες..

haralabosg έγραψε:Δυστιχως πολλα αξεσουαρ που πλεον ειναι στανταρ, στους premium κατασκευαστες θεωρουνται extra... πχ εδωσα για το V40 μου , 2500€ για το blis, αναγνωριση σηματων,adaptive cruise.....

Ειδικα το BLIS και το adaptive cruise ποιος μαζικος κατασκευαστης το δινει στανταρ σε C-Seg Hatch?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 24 Αύγ 2018, 20:04

Kαλησπερα και απο μενα
Νεος κατοχος του 40 το οποιο περιμενω πως και πως να ερθει...Καθως το ναβι ηταν εξτρα δε το εβαλα στη παραγγελια αλλα ειπα να το βαλω μετα...Μηπως γνωριζετε το κοστος και αν αξιζει γενικα το ναβι της βολβο ?πχ αν παιρνει ανανεωσεις αν ειναι ενημερωμενο κλπ?Φανταζομαι google maps δε θαναι...
Αν και καπου διαβασα πως εχει μια εφαρμογη maps που λειτουργει μονο με ιντερνετ αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 27 Αύγ 2018, 14:40

Χαιρετώ το club! Νέος και εγώ τόσο στο club όσο και στα Volvo.

Παρέλαβα το νέο μου XC40 Momentum T4 AWD σε χρώμα Fusion Red Metalic και με πολλά έξτρα πριν μερικές ημέρες και δηλώνω ενθουσιασμένος. Το αυτοκίνητο είναι σούπερ και στον δρόμο αλλά και από θέμα άνεσης με πολύ τεχνολογία. Έκανα τα πρώτα μου 300χλμ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 27 Αύγ 2018, 18:02

lefe1926 έγραψε:Kαλησπερα και απο μενα
Νεος κατοχος του 40 το οποιο περιμενω πως και πως να ερθει...Καθως το ναβι ηταν εξτρα δε το εβαλα στη παραγγελια αλλα ειπα να το βαλω μετα...Μηπως γνωριζετε το κοστος και αν αξιζει γενικα το ναβι της βολβο ?πχ αν παιρνει ανανεωσεις αν ειναι ενημερωμενο κλπ?Φανταζομαι google maps δε θαναι...
Αν και καπου διαβασα πως εχει μια εφαρμογη maps που λειτουργει μονο με ιντερνετ αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Το κοστος πρεπει να ειναι καπου στα 800 ευρω, αν θυμαμαι καλα, οταν τρεχει προσφορα.
Οι χαρτες ενημερωνονται ευκολα και ειναι απο HERE WeGo, που ειναι αρκετα αξιοπιστοι. Βασικο πλεονεκτημα ειναι οτι μονο με το εργοστασιακο συστημα εχεις την καθοδηγηση στο καντραν (και στο heads up αν το εχεις βαλει).
Επιπλεον μπονους με το Volvo On Call η αποστολη του προορισμου στο αυτοκινητο, οποτε και δεν χρειαζεται να ψαχνεις την στιγμη που οδηγεις.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 27 Αύγ 2018, 19:03

Το Navigation εδώ στην Γερμανία κοστίζει 1100€, στην Ελλάδα δεν γνωρίζω. Είναι αρκετά πρακτικό στην χρήση, ειδικά με τον χάρτη και τις πληροφορίες στο καντράν του οδηγού. Συγκρίνοντας το με το NAVIGON που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, θα έλεγα ότι υστερεί ελαφρώς ως προς το πόσο έγκαιρα σε προειδοποιεί για το που θα στρίψεις, ενώ κάποιες προφορικές οδηγίες στα Ελληνικά ακούγονται λίγο παράξενα (π.χ. λέει βγείτε στην "δύοδη" έξοδο, εννοώντας "δεύτερη") ενώ η 3D απεικόνιση θα μπορούσε να ήταν και λίγο καλύτερη. Όμως σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως είναι ενοχλητικό η κακοσχεδιασμένο, είναι αρκετά καλό και πρακτικό. Όσο για τις ανανεώσεις των χαρτών τους κατεβάζεις δωρεάν από το website της Volvo και κάνεις εγκατάσταση μόνος σου με USB stick ή μπορείς ακόμα να τους ανανεώσεις αυτόματα μέσω Wi-Fi αν μπορείς κάπου να συνδέσεις το αυτοκίνητο σε δίκτυο Wi-Fi. Το μόνο αρνητικό είναι πως για κάποιες χώρες με μεγάλους χάρτες η εγκατάσταση αργεί αρκετά, περίπου καμιά ώρα, ενώ μέσω USB stick δεν σου δείχνει την πρόοδο κατά την εγκατάσταση ώστε να γνωρίζεις πόσο απομένει ακόμα. Επίσης αν θέλεις να σου εμφανίζει πληροφορίες κίνησης στον δρόμο και να σου παρέχει την βέλτιστη διαδρομή ώστε να αποφεύγεις τα μποτιλιαρίσματα (πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο) θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο internet που σημαίνει είτε να έχεις εγκαταστήσει κάρτα SIM για δεδομένα στο αυτοκίνητο, είτε να μοιράζεις την σύνδεση του κινητού σου ασύρματα στο αυτοκίνητο.

lefe1926
T2

Δημοσίευσηαπό lefe1926 » 28 Αύγ 2018, 13:08

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Πολυ ωραια ειδικα αφου θα μπορω να κανω μονος τις ανανεωσεις.Λογω και αυλης μπορω να το συνδεσω στο wifi..Λογικη τιμη τα 800 αν τα συγκρινεις με κατι 2αρια που ακουω σε αλλες μαρκες..

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 29 Αύγ 2018, 12:32

Αυτά απο μένα

Το δικό μου πάντως επίσης Momentum έχει πλαφονιέρα ξεχωριστή και πίσω.

stavrop
T2

Δημοσίευσηαπό stavrop » 29 Αύγ 2018, 15:18

Αυτά απο μένα

Καλησπέρα,

το δικό μου έχει πίσω κανονικά. Μάλιστα έχει 2, μία σε κάθε πλευρά (έχω ηλιοροφή)

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 04 Σεπ 2018, 00:12

Καλημέρα σας .... περιμένω πλέον και εγώ το δικό μου xc40 t3 onyx black blond/charcoal interior + κάποια έξτρα : σύνδεση κινητού , φόρτιση κινητού, σπορ τιμόνι , σπορ ανάρτηση , 19 ´ ζάντες , 12v χώρος αποσκευών.....

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 04 Σεπ 2018, 11:21

Καλώς να τα δεχτείς!

Αλήθεια πόσο εκτιμώμενο χρόνο αναμονής από την παραγγελία έχει το XC40 στην Ελλάδα; Εδώ στην Γερμανία μου είχαν πει 6 μήνες.

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 04 Σεπ 2018, 18:05

click έγραψε:
Αυτά απο μένα

Το δικό μου πάντως επίσης Momentum έχει πλαφονιέρα ξεχωριστή και πίσω.

Μπορείς να μου βγάλεις μια φωτογραφία (το πίσω μέρος που φαίνεται η πλαφονιέρα) να το δείξω στην αντιπροσωπία ?
Σε ευχαριστώ πολύ !

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 04 Σεπ 2018, 18:06

click έγραψε:Καλώς να τα δεχτείς!

Αλήθεια πόσο εκτιμώμενο χρόνο αναμονής από την παραγγελία έχει το XC40 στην Ελλάδα; Εδώ στην Γερμανία μου είχαν πει 6 μήνες.

Περίπου 3 μήνες.

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 04 Σεπ 2018, 18:15

stavrop έγραψε:

Αυτά απο μένα

Καλησπέρα,

το δικό μου έχει πίσω κανονικά. Μάλιστα έχει 2, μία σε κάθε πλευρά (έχω ηλιοροφή)

Εσύ που έχεις ηλιοροφή είσαι σε άλλη κατηγορία xc 40 ;-)

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 04 Σεπ 2018, 20:44

Και εμένα για τρεις μου είπαν...

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 04 Σεπ 2018, 22:39

Philkal έγραψε:Μπορείς να μου βγάλεις μια φωτογραφία (το πίσω μέρος που φαίνεται η πλαφονιέρα) να το δείξω στην αντιπροσωπία ?
Σε ευχαριστώ πολύ !

Ναι αμέ, αλλά πως ανεβάζω φωτογραφίες στο forum; Στις επιλογές έχει να ποστάρεις φωτογραφία μόνο από URL.

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 05 Σεπ 2018, 00:12

click έγραψε:
Philkal έγραψε:Μπορείς να μου βγάλεις μια φωτογραφία (το πίσω μέρος που φαίνεται η πλαφονιέρα) να το δείξω στην αντιπροσωπία ?
Σε ευχαριστώ πολύ !

Ναι αμέ, αλλά πως ανεβάζω φωτογραφίες στο forum; Στις επιλογές έχει να ποστάρεις φωτογραφία μόνο από URL.

Σου έστειλα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 05 Σεπ 2018, 08:32

Καλημέρα ... Μπορεί να μου πει καποιος εντυπώσεις απο το Τ3? επιταχυσνη, κρατημα, συμπεριφορα σε κλειστα κομματια, σε αυτοκινητοδρομο ? Το χειροκινητο σασμαν ειναι οκ ? θα το ήθελα αυτοματο αλλα.....

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 05 Σεπ 2018, 14:20

Ημ/νια παραγγελίας 9/2018
Ημ/νια παραλαβής 3/2019

7 μήνες περίπου τελικά !!!

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 05 Σεπ 2018, 14:46

Εγώ είχα ρωτήσει στα μέσα Αυγούστου για το Τ4 Momentum και στο σύστημα στην αντιπροσωπία είχε βγάλει για την παραλαβή κάπου στα μέσα Φεβρουαρίου. Δεν μπορούσα να περιμένω γιατί το χρειαζόμουν άμεσα και τελικά αγόρασα ετοιμοπαράδοτο ανεβάζοντας λίγο το αρχικό budget μου.

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 05 Σεπ 2018, 16:28

Εμένα κούμπωσε ο εδώ αντιπρόσωπος κάποια έξτρα που ήθελα σε προϋπάρχουσα παραγγελία που είχε βάλει νωρίτερα .... και μας έβγαλε ημερομηνία 3/2019 .... σε οτιδήποτε άλλο δεν βγάζει καθόλου ημερομηνία ..... πχ σε r-design αυτή την στιγμή δεν δίνει καθόλου χρόνους ....

Άβαταρ μέλους
Philkal
T2

Δημοσίευσηαπό Philkal » 07 Σεπ 2018, 18:20

VolvoZeus έγραψε:

Καλησπέρα σας

Συνεχίζοντας το θέμα με την κατανάλωση και κάνοντας συνολικά 3 φορές την ίδια διαδρομή (Αθήνα - Α.Πελοπόννησο και πίσω - περίπου 410 χλμ πήγαινε ελα), το voc έδειξε : 7,8l, 7,3l και 7,4l στο πήγαινε και 6,6l, 6,9l και 7,2l αντίστοιχα στο έλα. Και πάλι ο υπολογιστής που έχει το αυτοκίνητο έδειχνε κάθε φορά λίγο παραπάνω. ;-)

stavrop
T2

Δημοσίευσηαπό stavrop » 08 Σεπ 2018, 16:28

Καλησπερα,

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;
Το sensus navigation είναι στάνταρ ή option γενικά?
Για momentum μιλάω...

Ευχαριστω!

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 09 Σεπ 2018, 00:21

stavrop έγραψε:Καλησπερα,

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;
Το sensus navigation είναι στάνταρ ή option γενικά?
Για momentum μιλάω...

Ευχαριστω!

Option... Καμια εκδοση δεν το εχει σαν στανταρ

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 10 Σεπ 2018, 17:26

Philkal έγραψε:Καλησπέρα σας

Συνεχίζοντας το θέμα με την κατανάλωση και κάνοντας συνολικά 3 φορές την ίδια διαδρομή (Αθήνα - Α.Πελοπόννησο και πίσω - περίπου 410 χλμ πήγαινε ελα), το voc έδειξε : 7,8l, 7,3l και 7,4l στο πήγαινε και 6,6l, 6,9l και 7,2l αντίστοιχα στο έλα. Και πάλι ο υπολογιστής που έχει το αυτοκίνητο έδειχνε κάθε φορά λίγο παραπάνω. ;-)

Το περασμένο Σάββατο σε διαδρομή απόστασης περίπου 100 χλμ με μεικτές συνθήκες αυτοκινητόδρομου και επαρχιακών δρόμων είχα μέση κατανάλωση σύμφωνα με της εφαρμογή της Volvo, 8,9λ/100χλμ. σε διάρκεια 1:35 στο πήγαινε και 8,1λ/100χλμ. σε διάρκεια 1:15 στην επιστροφή. Έχω το Τ4 AWD (2.0l βενζίνη 4x4).

Koletis
T2

Δημοσίευσηαπό Koletis » 11 Σεπ 2018, 17:44

Καλησπέρα και από εμένα! Μιας και έχω γράψει μόνο στην ενότητα «ποδαρικό», είπα ύστερα από δυο μήνες που έχω το αυτοκινητο να γράψω και εδώ τις μέχρι σήμερα εντυπώσεις μου. Κατ’αρχας έχω το T3 στην έκδοση inscription και έχω διανύσει μέχρι σήμερα 4.000 χλμ. Είμαι γενικα ενθουσιασμένος με το αυτοκίνητο και κυρίως με την άνεση και την οδηγική του συμπεριφορά. Πραγματικά χαίρομαι να ταξιδεύω και ψάχνω αφορμές να το κάνω πλέον πιο συχνά. Η επιτάχυνση είναι ικανοποιητική συγκριτικά με το βάρος του αυτοκινήτου και πολύ καλύτερη απ’οτι περίμενα. Το αυτοκινητο βγάζει τη ροπή του από τις χαμηλές στροφές και ξεδιπλώνει τη δύναμη του ομαλά χωρίς ξεσπάσματα. Οπότε πέρα από παθητική ασφαλεια και στο κομμάτι της ενεργητικής είμαστε μια χαρά. Σε κλειστές διαδρομές στέκεται πολυ καλά και έχει καλό κράτημα στις στροφές. Δεν έχω οδηγήσει πολύ στο “Dynamic Mode” για να έχω πλήρη εικόνα βέβαια, ούτε είμαι από τους τύπους που μπαίνουν με τις πόρτες. Το τιμόνι του στο “Comfort” είναι αρκετά ελαφρύ αλλά ακριβές και από τη στιγμή που το συνήθισα δεν το αλλάζω. Έχει βέβαια και τη δυνατότητα για τον κάθε οδηγό να διαμορφώσει το προφίλ οδήγησης που του ταιριάζει σκληραίνοντας το τιμόνι και αλλάζοντας και άλλες παραμέτρους. Είχα γράψει για το Apple Integration πως δε με είχε ενθουσιάσει αλλά μπορώ να πω πως μια χαρά έκανα τη δουλειά μου με τους χάρτες της Apple και πλέον χρησιμοποιώ συνεχώς και το Spotify. Το θετικό για τους κατόχους Apple είναι ότι με το νέο IOS που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες, σύμφωνα με την ανακοίνωση της Apple, θα ξεκλειδώσουν και εφαρμογές τρίτων για το Car Play όπως το “Google Maps” και το «Waze». Στο θέμα της κατανάλωσης είμαι ευχαριστημένος. Έχω μέση κατανάλωση εντός Αττικης 8,2l/100km και στα ταξίδια περίπου 7,2 με γρήγορη κατά μέσο όρο οδήγηση μεταξύ 120-150χλμ/ώρα. Τέλος για να απαντήσω και εγώ στην ερώτηση για την πλαφονιέρα, έχω κανονικά πίσω στο κέντρο.

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 12 Σεπ 2018, 00:01

Ας γράψω και εγώ μερικές εντυπώσεις από το Τ4 AWD.

Ως προς τον κινητήρα θα έλεγα πως δεν χρειάζεται κανείς τίποτα παραπάνω για να κάνει μεγάλα ταξίδια σε ανοιχτό δρόμο με πολύ άνεση. Σε διαδρομή σε γερμανική Autobahn βγάζει αρκετή δύναμη και επιταχύνει αβίαστα ακόμα και μέχρι και τα 200χλμ/ω ενώ στην καμπίνα είναι πολύ αθόρυβο ακόμα και σε αυτές τις ταχύτητες, σε σημείο που χωρίς καλά καλά να το καταλάβεις πας με 180χλμ/ω. Στις μεγάλες αυτές ταχύτητητες έχεις την απαραίτητη ροπή προκειμένου να κάνεις σβέλτα προσπεράσματα χωρίς πολύ ζόρι. Σε επαρχιακούς τώρα δρόμους και σε χαμηλότερες ταχύτητες, επίσης κινείται σβέλτα και επιταχύνει άνετα παρά το βαρύ αμάξωμα. Δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο στο 0-100 αλλά δεν ζορίζεται κιόλας.

Ως προς την οδηγική συμπεριφορά θα έλεγα πως αυτό που το χαρακτηρίζει είναι κυρίως η άνεση. Έχει έναν πολύ απαλό και ήσυχο χαρακτήρα ενώ σου εμπναίει ασφάλεια κατά την οδήγηση με τον τρόπο που πατάει στον δρόμο και την αίσθηση του τιμονιού. Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως έχει σπόρ χαρακτήρα, καθώς από την μία οι κοντές και πολλές σχέσεις στο κιβώτιο ταχυτήτων, από την άλλη οι μαλακές αναρτήσεις αλλά και το είδος του ψηλού SUV αμαξώματος δεν δίνουν τέτοια αίσθηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι ευχάριστο στην οδήγηση, απεναντίας νοιώθεις πως έχεις τον έλεγχο την κάθε στιγμή και με ακρίβεια. Σε προκαλεί να το οδηγείς και δεν κουράζει καθόλου στην πολύωρη οδήγηση.

Στο "Comfort" πράγματι το τιμόνι είναι ελαφρύ πράγμα που το κάνει αρκετά άνετο στην καθημερινή χαλαρή οδήγηση, άλλα σε διαδρομές με κλειστές στροφές όταν τις παίρνεις γρήγορα νοιώθεις πως το αμάξι είναι λίγο δυσκίνητο. Στο "Dynamic Mode" σου δίνει καλύτερη αίσθηση σε αυτές τις συνθήκες, αλλά ούτως η άλλως δεν είναι αυτοκίνητο για τέτοιου είδους οδήγηση. Στο Dynamic Mode με αυτόματες ταχύτητες αυτές γεμίζουν πολύ περισσότερο και γίνεται αρκετά πιο νευρικό το αυτοκίνητο. Προσωπικά όταν θέλω να κινηθώ γρήγορα προτιμάω το manual παρά το αυτόματο στο "Dynamic". Για όλες τις άλλες περιπτώσεις το αυτόματο στο comfort είναι συνήθως μια χαρά. Οι ταχύτητες αλλάζουν πολύ ομαλά και με "έξυπνο" τρόπο. Έχω δοκιμάσει και για λίγο το "Eco mode" αλλά πέρα από την ένδειξη στο στροφόμετρο για το που να αλλάζουν οικονομικά οι ταχύτητες δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στην συμπεριφορά σε σχέση με το Comfort. Ίσως δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά.

Από εκεί και πέρα η γενικότερη αίσθηση στο εσωτερικό είναι μια αίσθηση ποιότητας και ποιότητας στην λεπτομέρια. Έχω επίσης ενθουσιαστει με το infotainment. Είναι πολύ καλύτερο από ότι το περίμενα! Πέρα από τις άπειρες δυνατότητες που σου δίνει και σε συνδυασμό με το navigation και την εφαρμογή vovlo on call, είναι και πάρα πολύ user friendly, πολύ αξιόπιστο στην χρήση και πολύ κατανοητό στα μενού του, θυμίζει λίγο την φιλοσοφία των συσκευών Apple. Όσο για το apple car play, και αυτό συνεργάζεται μια χαρά με το κινητό και ειδικά ο έλεγχος της Siri στο αυτοκίνητο είναι πολύ βολικός. Το μόνο που με χαλάει ειναι πως δεν υποστηρίζεται ασύρματο car play αλλά μόνο μέσω καλωδίου.

Σε συνθήκες off-road δεν το έχω τεστάρει ακόμα για να δω τι κάνει το 4x4, αλλά τα χιόνια δεν θα αργήσουν πολύ να έρθουν εδώ που βρίσκομαι οπότε σε μερικούς μήνες θα μπορέσω να μεταφέρω περισσότερες εμπειρίες.

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 12 Σεπ 2018, 20:02

Μια ερωτηση ...
Ποσα χρηματα θα δινατε για r-design d4 awd luanch ediotion με 10000 χλμ ????

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 12 Σεπ 2018, 22:05

stavroskon έγραψε:Μια ερωτηση ...
Ποσα χρηματα θα δινατε για r-design d4 awd luanch ediotion με 10000 χλμ ????

Αν και προσωπικά αυτή την περίοδο δεν θα έπαιρνα diesel με τίποτα, κάτω από 45.000 ευρώ πολύ δύσκολα να το βρείς. Οτιδήποτε μεταξύ 45.000-50.000 είναι πολύ καλή τιμή.

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 13 Σεπ 2018, 00:20

Γιατί όχι ντίζελ ;

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 13 Σεπ 2018, 00:35

stavroskon έγραψε:Γιατί όχι ντίζελ ;

Η αυτοκινητοβιομηχανία γενικότερα απομακρίνεται απο τα diesel. Εδώ στην Γερμανία ήδη υπάρχουν πόλεις όπου έχουν απαγορευτεί τα αυτοκίνητα diesel με τεχνολογία προηγούμενης γενιάς και σύντομα θα απαγορευτούν όλα τα diesel. Επίσης και η φορολογία τους τείνει να τα κάνει ασύμφορα. Για αυτό και η μεταπωλιτική τους αξία έχει πέσει δραματικά τα τελευταία χρόνια. Βέβαια σε όλες τις χώρες δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα, αλλά σιγά σιγά η τάση είναι να εφαρμοστούν τα ίδια παντού. Ένας ακόμα λόγος που δεν θα έπαιρνα diesel είναι γιατί σε βάθος χρόνου έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης λόγω της αλλαγής των φίλτρων.

Για εμένα αυτοκίνητο diesel αξίζει να πάρει κάποιος σήμερα μόνο αν κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα καθημερινώς και αν έχει σκοπό να το αλλάξει μέσα το πολύ στα επόμενα 4 χρόνια αφού θα του έχει πιει το αίμα.

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 13 Σεπ 2018, 00:41

Με βρίσκεις σύμφωνο για τα ντίζελ και την μικρότερη μεταπώληση !!

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 15 Σεπ 2018, 10:14

2019 Volvo XC40 Crash Test Euro NCAP
https://www.youtube.com/watch?v=pFLRki_wpIo

Τουλαχιστον εντυπωσιακο! :respect :vow
Στην μετωπικη συγκρουση το παρπριζ ουτε ραγισμα δεν κανει!
Στις υπολειπες, οι λαμαρινες που δεν συμετεχουν στην συγκρουση ουτε που κουνιουνται (εστω εναν κυματισμο)!!
Οπως και τα διακοσμητικα, αβαφα, πλαστικα!!
Κατα την συγκρουση οι αρμοι στις πορτες, ακομα και με τις καμερες που εχουν αυτοι, δεν αλλαζουν στο χιλιοστα του χιλιοστου!!! :vow :respect

Στην πλαινη συγκρουση, σε ποσα νανοσεκοντ τα φωτα ημερας αλλαζουν σε αλαρμ...???
Πολλα best seller θα ηθελαν κατι τετοιο...
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

stavroskon
T2

Δημοσίευσηαπό stavroskon » 19 Σεπ 2018, 17:28

Καλησπέρα!! Γνωρίζει κανεις ? Το βασικό εξοπλισμό του r design ? Πχ έχει το kardon ηχοσύστημα στον βασικό?

haralabosg
T2

Δημοσίευσηαπό haralabosg » 19 Σεπ 2018, 22:48

stavroskon έγραψε:Καλησπέρα!! Γνωρίζει κανεις ? Το βασικό εξοπλισμό του r design ? Πχ έχει το kardon ηχοσύστημα στον βασικό?

No,no... extra equipment :whistling

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 24 Σεπ 2018, 11:36

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

Κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα ενός XC 40 D4 AWD Launch Edition

εντυπώσεις για την πρώτη εβδομάδα χρήσης. (Για την ιστορια , προερχομαι απο Audi TT MKII με 200 αλογα)

1)εμφάνιση : το θεωρώ το ωραιότερο SUV στην κατηγορία του.. Το πιο φρέσκο.. Πολύ μυώδες, φαίνεται μεγαλύτερο από ότι πραγματικά είναι

2)ποιότητα κατασκευής : εξαιρετική αλλά και με φάουλ σε μερικά σημεία. Κάποια πλαστικά ίσως να ήθελαν αναβάθμιση

3)στον δρόμο : πολύ άνετο, εξαιρετική ηχομόνωση. Δεν το ζόρισα σε στροφές κτλ γιατι προς το παρόν χαίρομαι την ποιότητα κύλισης.. Καταπινει χλμ πολυ ανετα και ξεκουραστα.

4)το αυτόματο κιβώτιο δεν πετάει και φωτιές. Μικρό lag στην αλλαγές. Θα δοκιμασω περισσοτερο την sport ρυθμιση

5)infotainment system : στην αρχή φαίνεται λίγο δαιδαλώδες αλλά όταν το στήσεις είναι εξαιρετικό και πρωτοποριακό.
Απαράδεκτο το lag στην αλλαγή οθόνης.

6)Χρησιμα τα pilot assit και adaptive cruise control. Θελει λιγο καιρο να τα συνηθισω

7)Κατανάλωση : Σε χαλαρους ρυθμους ειδα και 6.3 λιτ/100 χλμ και σε ταξίδι κοντα στα 7,8...μια χαρα για τον ογκο και το βαρους του αυτοκινητου

8)Όποιος μπορει , να βαλει Harman Kardon...

Συνοπτικά : με το πως εχει η αγορα αυτη τη στιγμη , ειναι μια αξαιρετικη επιλογη

Για όσους ψαχνουν τις launch editon , να εχουν στο νου τους οτι ουσιαστικα κυκλοφορουν δυο διαφορετικες εκδοσεις. Η μια υπερπλήρης (έχει ολο τον καταλογο με τα extra..αυτη προτιμησα..) και μια πιο απλη με ηλιοροφες , harman κτλ αλλα χωρις πχ bliss και pilot assist και 360 camera

NIK25
T2

Δημοσίευσηαπό NIK25 » 24 Σεπ 2018, 13:48

Καλησπέρα και από μένα. Τέλη Αυγούστου παρήγγειλα το XC40 D3 auto inscription απ’ ότι μου είπαν τέλη Νοεμβρίου θα έχει παράδοση αν και από το forum βλέπω κάτι εξάμηνα που με προβληματίζουν. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον κινητήρα D3 αν έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία σχετικά με απόδοση συγκριτικά πάντα με το αμάξωμα.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 27 Σεπ 2018, 11:08

panasol έγραψε:Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

Κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα ενός XC 40 D4 AWD Launch Edition

εντυπώσεις για την πρώτη εβδομάδα χρήσης. (Για την ιστορια , προερχομαι απο Audi TT MKII με 200 αλογα)

1)εμφάνιση : το θεωρώ το ωραιότερο SUV στην κατηγορία του.. Το πιο φρέσκο.. Πολύ μυώδες, φαίνεται μεγαλύτερο από ότι πραγματικά είναι

2)ποιότητα κατασκευής : εξαιρετική αλλά και με φάουλ σε μερικά σημεία. Κάποια πλαστικά ίσως να ήθελαν αναβάθμιση

3)στον δρόμο : πολύ άνετο, εξαιρετική ηχομόνωση. Δεν το ζόρισα σε στροφές κτλ γιατι προς το παρόν χαίρομαι την ποιότητα κύλισης.. Καταπινει χλμ πολυ ανετα και ξεκουραστα.

4)το αυτόματο κιβώτιο δεν πετάει και φωτιές. Μικρό lag στην αλλαγές. Θα δοκιμασω περισσοτερο την sport ρυθμιση

5)infotainment system : στην αρχή φαίνεται λίγο δαιδαλώδες αλλά όταν το στήσεις είναι εξαιρετικό και πρωτοποριακό.

6)Χρησιμα τα pilot assit και adaptive cruise control. Θελει λιγο καιρο να τα συνηθισω

7)Κατανάλωση : Σε χαλαρους ρυθμους ειδα και 6.3 λιτ/100 χλμ και σε ταξίδι κοντα στα 7,8...μια χαρα για τον ογκο και το βαρους του αυτοκινητου

8)Όποιος μπορει , να βαλει Harman Kardon...

Συνοπτικά : με το πως εχει η αγορα αυτη τη στιγμη , ειναι μια αξαιρετικη επιλογη

Για όσους ψαχνουν τις launch editon , να εχουν στο νου τους οτι ουσιαστικα κυκλοφορουν δυο διαφορετικες εκδοσεις. Η μια υπερπλήρης (έχει ολο τον καταλογο με τα extra..αυτη προτιμησα..) και μια πιο απλη με ηλιοροφες , harman κτλ αλλα χωρις πχ bliss και pilot assist και 360 camera

Καλοταξιδος με ασφαλη χιλιομετρα κι εσυ!

1) Υποκειμενικο προφανως, αλλα ενω επι μερους εχει πολυ ομορφα στοιχεια, συνολικα προσωπικα κατι με χαλαει.. :q
2) Δεν ειναι σε καμια περιπτωση χειροτερο του ανταγωνισμου ομως...δυστυχως στο C-Segment, εχει πεσει πολυ η ποιοτητα των προιοντων απο ολους τους κατασκευαστες..το χρημα παει αλλου.
3) Ειναι Βολβο :lol:
4) Το μεγαλο θεμα στα νεα (αλλα και παλαιοτερα) βολβο...δεν ειναι ομως οτι ειναι αργο, αλλα το software δεν ειναι το καλυτερο. Σε καποιες περιπτωσεις ψαχνει να βρει τι ταχυτητα να βαλει, σε full throttle οι αλλαγες του ειναι πολυ γρηγορες...περιμενω το polestar να το βελτιωνει σημαντικα. Αλλαγες παντως δεν καταλαβαινεις, ειναι απο τα πιο ομαλα στην αγορα!
5) Τι εννοεις με λαγκ? Εμενα σε XC60 εκτος απο την εκκινηση (που εκκινει με το που ανοιξεις την πορτα-επομενως αναλογα πως αυτη θα γινει μπορει να ειναι ανεπαισθητη) λειτουργει εξαιρετικα χωρις κολληματα ή οτιδηποτε..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 27 Σεπ 2018, 12:39

VolvoZeus έγραψε:
panasol έγραψε:4)το αυτόματο κιβώτιο δεν πετάει και φωτιές. Μικρό lag στην αλλαγές. Θα δοκιμασω περισσοτερο την sport ρυθμιση

4) Το μεγαλο θεμα στα νεα (αλλα και παλαιοτερα) βολβο...δεν ειναι ομως οτι ειναι αργο, αλλα το software δεν ειναι το καλυτερο. Σε καποιες περιπτωσεις ψαχνει να βρει τι ταχυτητα να βαλει, σε full throttle οι αλλαγες του ειναι πολυ γρηγορες...περιμενω το polestar να το βελτιωνει σημαντικα. Αλλαγες παντως δεν καταλαβαινεις, ειναι απο τα πιο ομαλα στην αγορα!
5) Τι εννοεις με λαγκ? Εμενα σε XC60 εκτος απο την εκκινηση (που εκκινει με το που ανοιξεις την πορτα-επομενως αναλογα πως αυτη θα γινει μπορει να ειναι ανεπαισθητη) λειτουργει εξαιρετικα χωρις κολληματα ή οτιδηποτε..

Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο σχετικά με το αυτόματο κιβώτιο αλλά σε χρήση ως αυτόματο. Οι ταχύτητες αλλάζουν άμεσα, ομαλά, σωστά και έξυπνα, ανάλογα με πόσο δυνατά πατάς το γκάζι ή το φρένο.

Το δικό μου θέμα με το κιβώτιο είναι στην χρήση manual. Έχει πράγματι ένα μικρό lag στις αλλαγές, αλλά το κυρίως θέμα του είναι οι πολύ κοντές σχέσεις που δεν βοηθάνε στην manual χρήση, ενώ και ο μοχλός στο πλάι και η έλλειψη λεβιέδων στο τιμόνι δεν δίνουν την δυνατότητα για πολύ παιχνίδι με τις ταχύτητες. Γενικά δεν είναι πολύ ευχάριστο στην manual χρήση.

Όσο για το infotainment προσωπικά και εγώ δεν βρίσκω καμία καθυστέρηση στην χρήση. Το βρίσκω εξαιρετικό και απροβλημάτιστο.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 27 Σεπ 2018, 13:31

Δεν υπαρχουν ουτε σαν εξτρα στο 40 χειριστηρια αλλαγης στο τιμονι?
Παντως εχεις δικιο..στη χειροκινητη λειτουργια ακομα και με τα χειριστηρια στο τιμονι υπαρχει καθυστερηση...αλλα κι αυτο εχει να κανει με το software και την επικοινωνια του κουμπιου με το κιβωτιο κι οχι τοσο με το κιβωτιο..ελπιζω οταν βαλω το polestar να εξαλειφθει αυτη η καθυστερηση.

Σχετικα με την κλιμακωση, δεν ξερω αν εχουμε τις ιδιες σχεσεις, αλλα γενικα θεωρουνται μακρυες. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να προσαρμοστουμε στις περισσοτερες σχεσεις...κι εμενα μου φαινεται καπως να περναω το πεταλο στα λιμανακια με 5η, αλλα ειναι σαν 3η :lol: ...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
click
T2

Δημοσίευσηαπό click » 27 Σεπ 2018, 15:10

VolvoZeus έγραψε:Δεν υπαρχουν ουτε σαν εξτρα στο 40 χειριστηρια αλλαγης στο τιμονι?
Παντως εχεις δικιο..στη χειροκινητη λειτουργια ακομα και με τα χειριστηρια στο τιμονι υπαρχει καθυστερηση...αλλα κι αυτο εχει να κανει με το software και την επικοινωνια του κουμπιου με το κιβωτιο κι οχι τοσο με το κιβωτιο..ελπιζω οταν βαλω το polestar να εξαλειφθει αυτη η καθυστερηση.

Σχετικα με την κλιμακωση, δεν ξερω αν εχουμε τις ιδιες σχεσεις, αλλα γενικα θεωρουνται μακρυες. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να προσαρμοστουμε στις περισσοτερες σχεσεις...κι εμενα μου φαινεται καπως να περναω το πεταλο στα λιμανακια με 5η, αλλα ειναι σαν 3η :lol: ...

Δυστυχώς τα χειριστήρια αλλαγής στο τιμόνι στο XC40 διατίθενται ως έξτρα μόνο στο R-Design. Στα υπόλοιπα (Standard, Momentum, inscription) ούτε ως έξτρα μπαίνει.

Για τις σχέσεις, όσο και μακριές να θεωρούνται, από την στιγμή που είναι συνολικά 8 όπως και να έχει θα είναι κοντύτερες από ένα 6τάχυτο σασμάν. Οι πολλές έχουν το καλό της οικονομίας και της ομαλότητας, που στο αυτόματο είναι μεγάλο πλεονέκτημα, αλλά σε manual χρήση γίνονται κουραστικές.

panasol
T2

Δημοσίευσηαπό panasol » 27 Σεπ 2018, 15:21

Ίσως να μην το διατυπωσα σωστα

Lag εννοω "κακο" scrolling μεταξυ των οθονων....θυμιζει δηλαδη λιγο android πριν απο 4-5 ετη..
δεν γινεται ομαλα η εναλλαγη..

θα προσπαθησω να τραβηξω ενα βιντεο

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 27 Σεπ 2018, 15:25

Περιεργο...δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο..σε swipe δεξια/αριστερα το εχεις παρατηρησει ή σε καποια εφαρμογη? Ανεβασε βιντεο..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Επιστροφή σε “Μοντέλα Volvo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες