Πως σβήνουμε την ένδειξη υπενθύμισης σέρβις

Εδώ μπορούμε να γράψουμε εργασίες που έχουμε κάνει μόνοι μας, στα αυτοκίνητά μας, step by step
Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Πως σβήνουμε την ένδειξη υπενθύμισης σέρβις

Δημοσίευσηαπό georgosk » 30 Μαρ 2010, 09:20

Η υπενθύμιση για το προγραμματισμένο σέρβις εμφανίζεται όταν συμπληρωθούν τα χλμ (20.000) ή ένα έτος από το προηγούμενο σέρβις. Στην τελευταία περίπτωση και ενώ τα αυτοκίνητο μπορεί να έχει λίγα χλμ και τα σέρβις να μην είναι πραγματικά αναγκαίο, η εμφάνιση της υπενθύμισης κάθε φορά που μπαίνει κανείς στο αυτοκίνητο είναι εκνευριστική. Οπότε μπορεί να θέλουμε να την σβήσουμε.
Καθότι είμαι μάλλον ο μόνος από το club που το έχει κάνει στο αυτοκίνητό του (άρα δοκιμασμένα γίνεται), έχω χρέος απέναντι στην επιστήμη και την γνώση :lol: να ενημερώσω τα μέλη αν το χρειαστεί κανείς, οπότε παραθέτω την διαδικασία: Προηγούνται οι οδηγίες που μου έδωσε ο VolvoZeus στο 4Tforum και η περιγραφή της επιτυχημένης προσπάθειάς μου. Προσοχή η διαδικασία πρέπει να τηρηθεί ευλαβικά.

georgosk έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:
georgosk έγραψε:Ξέρει κάποιος πως σβήνουμε την εκνευριστική υπενθύμιση για το σέρβις.

Λοιπον η ενδειξη εμφανιζετε για 120s καθε φορα που ανοιγουμε τη μηχανη οταν ο χρονος για το σερβις εχει ερθει. Ακολουθοντας τα παρακατω βηματα μπορουμε να το σβησουμε (ισχυει για ολα τα Volvo απο 2004 και μετα):
-Το κλειδι στη θεση I
-Κρατηστε πατημενο το reset button για το trip odometer
-Γυριστε το κλειδι στη θεση II μεσα σε 2δευτερολεπτα.
-Κρατηστε πατημενο το κουμπι του trip meter μεχρι να μηδενισει.
-Αφηστε το κουμπι μεσα σε 4 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα μηδενισει. Θα πρεπει να ακουστει ενας ηχος οταν το resetting θα εχει γινει.
-Εαν το trip odometer ειναι ηδη reset το κουμπι πρεπει να κρατηθει πατημενο για τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα με μεγιστο 14
:)

Τελικά μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα και την έσβησα. Η διαδικασία γίνεται και με μηδέν χλμ. (καθότι μηδένισε από προηγούμενη προσπάθεια). Την διαδικασία που περιγράφει ο Κωνσταντίνος την ακολούθησα τηρόντας τους χρόνους αλλά στο τέλος δεν άφησα το κουμπί στα 4 δλπ αλλά το κράτησα μέχρι να ακουστεί ο ήχος και να σβήσει η ένδειξη από την οθόνη (πιθανά αυτό συνέβη γιατί πριν εκκινήσω την διαδικασία είχα πατήσει το read όταν το κλειδί ήταν στην θέση Ι ή γιατί είχε μηδενίσει ο χιλιομετρητής).
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Re: Πως σβήνουμε την ένδειξη υπενθύμισης σέρβις

Δημοσίευσηαπό koh » 01 Απρ 2010, 01:03

georgosk έγραψε:Η υπενθύμιση για το προγραμματισμένο σέρβις εμφανίζεται όταν συμπληρωθούν τα χλμ (20.000) ή ένα έτος από το προηγούμενο σέρβις. Στην τελευταία περίπτωση και ενώ τα αυτοκίνητο μπορεί να έχει λίγα χλμ και τα σέρβις να μην είναι πραγματικά αναγκαίο, η εμφάνιση της υπενθύμισης κάθε φορά που μπαίνει κανείς στο αυτοκίνητο είναι εκνευριστική. Οπότε μπορεί να θέλουμε να την σβήσουμε.
Καθότι είμαι μάλλον ο μόνος από το club που το έχει κάνει στο αυτοκίνητό του (άρα δοκιμασμένα γίνεται), έχω χρέος απέναντι στην επιστήμη και την γνώση :lol: να ενημερώσω τα μέλη αν το χρειαστεί κανείς, οπότε παραθέτω την διαδικασία: Προηγούνται οι οδηγίες που μου έδωσε ο VolvoZeus στο 4Tforum και η περιγραφή της επιτυχημένης προσπάθειάς μου. Προσοχή η διαδικασία πρέπει να τηρηθεί ευλαβικά.

georgosk έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:
georgosk έγραψε:Ξέρει κάποιος πως σβήνουμε την εκνευριστική υπενθύμιση για το σέρβις.

Λοιπον η ενδειξη εμφανιζετε για 120s καθε φορα που ανοιγουμε τη μηχανη οταν ο χρονος για το σερβις εχει ερθει. Ακολουθοντας τα παρακατω βηματα μπορουμε να το σβησουμε (ισχυει για ολα τα Volvo απο 2004 και μετα):
-Το κλειδι στη θεση I
-Αφηστε το κουμπι μεσα σε 4 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα μηδενισει. Θα πρεπει να ακουστει ενας ηχος οταν το resetting θα εχει γινει.
-Εαν το trip odometer ειναι ηδη reset το κουμπι πρεπει να κρατηθει πατημενο για τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα με μεγιστο 14

Τελικά μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα και την έσβησα. Η διαδικασία γίνεται και με μηδέν χλμ. (καθότι μηδένισε από προηγούμενη προσπάθεια). Την διαδικασία που περιγράφει ο Κωνσταντίνος την ακολούθησα τηρόντας τους χρόνους αλλά στο τέλος δεν άφησα το κουμπί στα 4 δλπ αλλά το κράτησα μέχρι να ακουστεί ο ήχος και να σβήσει η ένδειξη από την οθόνη (πιθανά αυτό συνέβη γιατί πριν εκκινήσω την διαδικασία είχα πατήσει το read όταν το κλειδί ήταν στην θέση Ι ή γιατί είχε μηδενίσει ο χιλιομετρητής).

Το πιστευεισ georgosk οτι ειχα κατα νου αυτην την ερωτηση.Τι φορουμ ειμαστε τελικα συννενοουμαστε μονο με την σκεψη.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 21 Απρ 2010, 20:22

καλώς ήρθες.
το V70 είναι πριν ή μετά του 2004 ?
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 21 Απρ 2010, 22:01

δεν το έχω κάνει .... αλλά σε παραπάνω ποστς τα παιδιά λένε ...

-Το κλειδι στη θεση I

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 21 Απρ 2010, 22:04

johnkyr έγραψε:-Το κλειδι στη θεση I

ντεν έχει κλειδί καρδιά μου!
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 21 Απρ 2010, 22:19

iatroud έγραψε:
johnkyr έγραψε:-Το κλειδι στη θεση I

ντεν έχει κλειδί καρδιά μου!

:doh :dizzy

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 22 Απρ 2010, 00:16

Για δοκιμασε αυτο....

1. Τοποθετεις το κλειδι στην ειδικη εσοχη (μεχρι να ακουστει το κλικ)

2. Χωρις να πατας το φρενο πιεζεις το start - ενα μερος του πινακα οργανων θα φωτιστει.

3. Πιεσε το κουμπι για το reset του trip οδομετρου.

4. Κρατωντας το κουμπι πατημενο, και χωρις να πατας το φρενο, πιεσε το start της μηχανης για περιπου 2 δευτερολεπτα μεχρι να αναψουν ολες οι ενδειξεις του ταμπλο (κατι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο!). Οταν συμβει αυτο ασε το start (συνεχιζεις να πατας το trip reset του οδομετρου).

5. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα και ενω κρατας πατηενο το trip reset του οδομετρου, το "i" (information) θα αρχισει να αναβοσβηνει. Τοτε αφηνεις το trip reset. Πρεπει να το αφησεις πρωτου σταματησει το "i" να αναβοσβηνει.

6. Επανεκκινησε το αυτοκινητο για να βεβαιωθεις οτι το "book time for maintenance" δεν αναβει πια...

....και πες μας αν δουλεψε :-D
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 22 Απρ 2010, 00:17

VolvoZeus έγραψε:Για δοκιμασε αυτο....

1. Τοποθετεις το κλειδι στην ειδικη εσοχη (μεχρι να ακουστει το κλικ)

2. Χωρις να πατας το φρενο πιεζεις το start - ενα μερος του πινακα οργανων θα φωτιστει.

3. Πιεσε το κουμπι για το reset του trip οδομετρου.

4. Κρατωντας το κουμπι πατημενο, και χωρις να πατας το φρενο, πιεσε το start της μηχανης για περιπου 2 δευτερολεπτα μεχρι να αναψουν ολες οι ενδειξεις του ταμπλο (κατι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο!). Οταν συμβει αυτο ασε το start (συνεχιζεις να πατας το trip reset του οδομετρου).

5. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα και ενω κρατας πατηενο το trip reset του οδομετρου, το "i" (information) θα αρχισει να αναβοσβηνει. Τοτε αφηνεις το trip reset. Πρεπει να το αφησεις πρωτου σταματησει το "i" να αναβοσβηνει.

6. Επανεκκινησε το αυτοκινητο για να βεβαιωθεις οτι το "book time for maintenance" δεν αναβει πια...

....και πες μας αν δουλεψε :-D

:vow :vow :vow :vow :vow :respect :respect :respect :respect :respect
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 13 Ιούλ 2010, 13:10

Volvo 1999-2000 - S / V / C70 Models
* Press and Hold odometer reset button
* Turn ignition switch to "run" position
* After SRL flashes, release odometer reset button
* Turn ignition off
* Turn ignition back on to confirm reset

Volvo 1998 - S80 Models
* Turn ignition switch to position 1
* Press and hold the odometer reset button
* Turn ignition switch to position 2
* Wait until service light blinks and then release odometer button

Volvo 1999-2000 - S80 Models
* Turn ignition switch to position 1
* Press and hold "day counter reset button"
* Turn ignition switch to position 2
* Continue holding day counter for approx. 10 seconds
* After SRL flashes, release day counter button
* Should hear "beep-beep" to confirm command accepted

Volvo 2001 - XC 70 Models
* The following steps must be completed with no longer than 5 seconds between each step:
* Make sure the trip meter is in T-1
* Turn ignition key to position 1
* Press and hold trip meter button until zero is shown
* While still holding the trip meter, turn key to position 2
* When original trip mileage returns, release the trip reset button
* Turn key to off

MY 2001
The service reminder indicator (SRI) informs the driver that it is time for the car to be serviced. The lamp remains lit for 120 seconds when the ignition is switched on.
Note! If the lamp flashes, it may be because one of the service parameters has not been programmed.
Proceed as follows to reset the service reminder indicator (SRI):
-Ignition position I
-Press and hold in the reset button for the trip odometer
-Ignition position II
-The service reminder indicator (SRI) starts flashing when the reset button for the trip odometer has been pressed for 10 seconds
-Release the reset button for the trip odometer within 5 seconds. The instrument gives an audible signal when resetting has succeeded.
Note! If the trip meter reset button is not released within 5 seconds the indicator is not reset. However the indicator will stop flashing.

MY 2002+
The service reminder indicator (SRI) informs the driver that it is time for the car to be serviced. The text message is displayed for 120 s each time the ignition is switched on.
Proceed as follows to reset the service reminder indicator (SRI):
-Ignition position I
-Press and hold in the reset button for the trip odometer
-Ignition position II.
Note! Turn the key to position II within 2 seconds.
-Hold the reset button for the trip meter pressed in until the original value has been reset.
Note! For all vehicles from the 2003 model year a general yellow lamp will light when the reset button must be released.
-Release the reset button for the trip odometer within 4 seconds. The instrument gives an audible signal when resetting has succeeded
-If the trip meter is already reset the reset button should be held in for a minimum of 10 seconds and a maximum of 14 seconds.
Note! If the reset button for the trip odometer is not released within 4 seconds, the service reminder indicator (SRI) is not reset.

http://forums.swedespeed.com/showthread ... nt-Volvo-s.

http://www.volvocarclubsa.co.za/node/359
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 12 Αύγ 2010, 13:42

Μετά από τον Georgosk έγινα κι εγώ ένας από αυτούς που κατάφεραν να σβήσουν την υπενθύμιση του σέρβις.
Χθες πριν πάω Καλαμάτα εμφανίστηκε η ένδειξη καθώς το προηγούμενο σέρβις μου ήταν πέρσι τον Σεπτέμβριο. Σήμερα το πρωί ακολουθώντας το ποστ του Zeus κατά γράμμα έσβησα κι εγώ την υπενθύμιση!
Σημαντική διευκρίνηση:
Όταν το κλειδί βρίσκεται στη θέση ΙΙ και έχουμε πατημένο το reset του trip odometer κάποια στιγμή το κίτρινο θαυμαστικό αρχίζει να αναβοσβήνει. Με το που αρχίσει να αναβοσβήνει πρέπει να αφήσεις το κουμπάκι και τότε ακούγεται ένας χαρακτηριστικός ήχος και γίνεται το reset όπου και σβήνει η "σπαστική" ένδειξη.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 29 Οκτ 2010, 10:53

Volvo 240, 1987-89

When “SERVICE” light is illuminated, reach behind instrument panel and push lever (A) located between tachometer and speedometer.
Εικόνα

Volvo 740, 1986-88; 780, 1988-90

When “SERVICE” light is illuminated, reach behind the instrument panel and press button (A) located to right of the speedometer.

Εικόνα

Volvo 240, 1990-93 740, 1989-92; 760, 1986-90; 850 1993-95 w/Yazaki Cluster*, 940,960, 1991 -95

Εικόνα
*Odometer above speedometer needle.

When “SERVICE” light is illuminated, remove cap on face of instrument panel between clock and speedometer. Insert a thin bladed tool into cavity and press reset button (A).

Volvo 850 1993-95 w/VDO Cluster*

*Odometer located below

speedometer needle. To reset Service Reminder Indicator, turn ignition on with engine not running. Access the diagnostic unit located on the left fender well under the hood. Connect the single wire plug to terminal #7. Press the reset button four times shortly. When the LED glows, press the button once. When the LED glows steadily again, press the button five times. When the LED glows steadily again, press the button once. After the LED gives a couple of rapid flashes, the system is reset. Unplug the connector and turn the ignition off.

Volvo 850, 1996-97; S, V70, 1998-02; S80, 1999-02

Service reminder lamp must be reset with either a Scan Tool connected to the Data Link Connector (DLC), or connect a Volvo Reset Tool (J-42507) to the DLC and press the button on the tool to reset.

Volvo 1998-04 C70, 2000-04 V40 Ignition off. Press in trip odometer reset button. Switch on ignition. Continue pressing in the reset button for 10 seconds. Release reset button within 4 seconds.

Volvo 2002-04; V70, XC7O, XC9O, S40, S60, S80

Ignition position I. Press and hold in the reset button for the trip odometer. Ignition position II. NOTE: TURN THE KEY TO POSITION II WITHIN 2 SECONDS! Hold the reset button for the trip odometer pressed in until the original value has been reset. The information lamp lights when the reset button must be released.

Release the reset button for the tnp odometer within 4 seconds. The instrument gives an audible signal when resetting has succeeded. If the trip odometer is already reset, the rest button must be held in for a minimum of 10 seconds and a maximum of 14 seconds.

http://www.synthetic-direct.ca/technica ... _volvo.htm

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 31 Οκτ 2010, 13:03

Εσβησα και εγω την ενδειξη με τον γνωστο τρόπο,εχω αλλαξει πριν 3,000km λαδια και φιλτρο και εγινε οπτικος ελεγχος και vida, αρα μου μένει(εχω αλλάξει και υγρα φρένων) μονο αλλαγη φιλτρου αέρα που θα το επιχειρησω μονος μου,ελπιζω να ειναι ευκολη διαδικασία. Εχω 35,000 km και συντομα παω και για αλλαγη πισω τακάκια.Σιγά σιγα τελειωνουν τα αναλώσιμα που ειχα αγορασει...

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 31 Οκτ 2010, 22:03

Τουλάχιστον στο δικό μου η αλλαγή φίλτρου αέρος είναι πανεύκολη! Φαντάζομαι δε διαφέρει και πολύ στο δικό σου Παναγιώτη!

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 05 Νοέμ 2010, 22:23

vrestas έγραψε:Εσβησα και εγω την ενδειξη με τον γνωστο τρόπο,εχω αλλαξει πριν 3,000km λαδια και φιλτρο και εγινε οπτικος ελεγχος και vida, αρα μου μένει(εχω αλλάξει και υγρα φρένων) μονο αλλαγη φιλτρου αέρα που θα το επιχειρησω μονος μου,ελπιζω να ειναι ευκολη διαδικασία. Εχω 35,000 km και συντομα παω και για αλλαγη πισω τακάκια.Σιγά σιγα τελειωνουν τα αναλώσιμα που ειχα αγορασει...

vresta μήπως είναι νωρίς για τακάκια;Εγώ έχω 93000 χλμ. και τα πίσω δεν τα πείραξα.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Νοέμ 2010, 23:52

πόσο ζυγίζει όμως, το C70 ?? :q

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 06 Νοέμ 2010, 11:08

1700 κιλά.
Κοιτα 90 αποκλειετε να μου κράταγαν,ισως ομως ειναι λιγο νωρις.Στην volvo και σε κτεο μου ειπαν να τα αλλαξω στις 31χιλιαδες που τσεκαρανε.εγω τα εχω αφησει και εριξα και μια ματια και φενεται πως εχουν,με το ματι τα κοιταν και αυτοι αλλωστε,ριχνωντας ενα φακο.Στα 27 που αλλαξα τα μπροστα ειχαν ακομα 5-6χιλιαδες ζωη ισως και πολυ περισσοτερο,δεν εχω την εμπειρια να το διαπιστωσω.Αλλα ολοι οι μαστορες σου λενε να τα αλλαζεις,μολις πηγα να αλλαξω τα μπροστα θελαν να αλλαξουμε και τα πισω, ευτυχως που αρνηθηκα.

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 08 Νοέμ 2010, 22:51

vrestas έγραψε:1700 κιλά.
Κοιτα 90 αποκλειετε να μου κράταγαν,ισως ομως ειναι λιγο νωρις.Στην volvo και σε κτεο μου ειπαν να τα αλλαξω στις 31χιλιαδες που τσεκαρανε.εγω τα εχω αφησει και εριξα και μια ματια και φενεται πως εχουν,με το ματι τα κοιταν και αυτοι αλλωστε,ριχνωντας ενα φακο.Στα 27 που αλλαξα τα μπροστα ειχαν ακομα 5-6χιλιαδες ζωη ισως και πολυ περισσοτερο,δεν εχω την εμπειρια να το διαπιστωσω.Αλλα ολοι οι μαστορες σου λενε να τα αλλαζεις,μολις πηγα να αλλαξω τα μπροστα θελαν να αλλαξουμε και τα πισω, ευτυχως που αρνηθηκα.

Συνήθως τα φρένα αλλάζουν 2 μπροστά 1 πίσω,βέβαια παίζει κύριο ρόλο πως δουλεύεις το φρένο-γκάζι.
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 09 Νοέμ 2010, 11:06

Με τα EBD τωρα πια ομως και το DSTC δεν πιστευω να ισχυει απολυτα κατι τετοιο
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 09 Νοέμ 2010, 12:01

Στο c30world αναφέρουν πως τρωει γρήγορα τα πίσω φρένα το c30, γενικα παίζει ρόλο και η κατανομή βάρους και πολλοι αλλοι παραγοντες.Ο χρόνος θα δείξει.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 28 Δεκ 2010, 14:50

DPF reset software
The Service Indicator Manual reset will reset a number of other items as the ECU will take into account the car has been serviced therefore it overrides 'some'other warning lights, as it takes into account that if serviced by the manufactoror these would have been covered so does not need to be reset as well.

Also on a v70 not a v50 so may not work, you can hold trip switch then put in the key, put from position 1 for about 5 seconds then to 2 for 10 Seconds and it beep and will reset items such as ABS/brake checking etc as well others I have found.

some cars, not sure about the v50 also have inbuilt fault finders that will clear a message say after starting the car a number of times, Fords use a system like this on some cars that after 8 starts (not just ignition on) it will reset a number of error messages if the fault has been resolved, according to its own self diagnostic!
http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=111202

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 02 Μάιος 2011, 09:49

Χθες έσβησα για δεύτερη χρονιά την ένδειξη υπενθύμισης σέρβις. Πέρυσι που το πήγα για σέρβις με 3 μήνες καθυστέρηση την ένδειξη την είχα σβήσει πολύ νωρίτερα. Προφανώς στην αντιπροσωπεία έχουν την δυνατότητα να ενημερώνουν τον υπολογιστή του αυτοκινήτου για το πότε έγινε πραγματικά το σέρβις ώστε μετά από 11 μήνες να αρχίσει να ανάβει η υπενθύμιση.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 11 Απρ 2012, 16:43

service reset s80

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 29 Μάιος 2012, 18:36

vrestas έγραψε:
service reset s80

Ναι κυριοι λειτουργη :vow
Επισημα πλεον και δοκιμασμενα στον Σφακιανακη στο service :applause
Οσοι με XC/S/V60 ορματε!
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
volvian240
T2

Δημοσίευσηαπό volvian240 » 11 Οκτ 2012, 23:08

[quote="vrestas"]Volvo 240, 1987-89

When “SERVICE” light is illuminated, reach behind instrument panel and push lever (A) located between tachometer and speedometer.
Εικόνα

Volvo 740, 1986-88; 780, 1988-90

When “SERVICE” light is illuminated, reach behind the instrument panel and press button (A) located to right of the speedometer.

Εικόνα

Volvo 240, 1990-93 740, 1989-92; 760, 1986-90; 850 1993-95 w/Yazaki Cluster*, 940,960, 1991 -95

Εικόνα
*Odometer above speedometer needle.

When “SERVICE” light is illuminated, remove cap on face of instrument panel between clock and speedometer. Insert a thin bladed tool into cavity and press reset button (A).

Volvo 850 1993-95 w/VDO Cluster*

*Odometer located below

speedometer needle. To reset Service Reminder Indicator, turn ignition on with engine not running. Access the diagnostic unit located on the left fender well under the hood. Connect the single wire plug to terminal #7. Press the reset button four times shortly. When the LED glows, press the button once. When the LED glows steadily again, press the button five times. When the LED glows steadily again, press the button once. After the LED gives a couple of rapid flashes, the system is reset. Unplug the connector and turn the ignition off.

Volvo 850, 1996-97; S, V70, 1998-02; S80, 1999-02

Service reminder lamp must be reset with either a Scan Tool connected to the Data Link Connector (DLC), or connect a Volvo Reset Tool (J-42507) to the DLC and press the button on the tool to reset.

Volvo 1998-04 C70, 2000-04 V40 Ignition off. Press in trip odometer reset button. Switch on ignition. Continue pressing in the reset button for 10 seconds. Release reset button within 4 seconds.

Volvo 2002-04; V70, XC7O, XC9O, S40, S60, S80

Ignition position I. Press and hold in the reset button for the trip odometer. Ignition position II. NOTE: TURN THE KEY TO POSITION II WITHIN 2 SECONDS! Hold the reset button for the trip odometer pressed in until the original value has been reset. The information lamp lights when the reset button must be released.

Release the reset button for the tnp odometer within 4 seconds. The instrument gives an audible signal when resetting has succeeded. If the trip odometer is already reset, the rest button must be held in for a minimum of 10 seconds and a maximum of 14 seconds.

http://www.synthetic-direct.ca/technica ... _volvo.htm[/

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Δεκ 2012, 12:50

Παίδες καλημέρα... Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Λοιπόν ακούστε μία μ@λ@κί@ που έκανα χθες στο αυτοκίνητό μου. Φαντάζομαι πως δεν έπαιξε ρόλο η ένδειξη σέρβις η οποία άναψε αλλά πως ακόμα και χωρίς ένδειξη σέρβις πάλι το ίδιο θα γινόταν.
Ξυπνάω λοιπόν το πρωί και με το που βάζω το κλειδί στο αυτοκίνητο μου ανάβει η ένδειξη BOOK TIME FOR MAINTENANCE... Λέω οκ, ας προσπαθήσω να τη σβήσω αλλά δε θυμόμουν ακριβώς τον τρόπο. Λόγω του ότι βαριόμουν να μπω ξανά στο σπίτι να ψάξω στο φόρουμ, κάνω το παρακάτω... Με το κελιδί στη θέση ΙΙ,πατάω συνεχόμενα το READ μαζί με το κουμπάκι μηδενισμού του χιλιομετρητή, περίπου 15 δευτερόλεπτα. Ακούγεται ένα μπιπ και η ένδειξη σέρβις αντικαταστάθηκε στο καντράν από τον αριθμό 300!!!!!!!!!!!! :doh :doh :doh
Αμάν λέω κάποια μαλακία έκανα... Γυρνάω το κλειδί στη θέση 0, ξαναγυρνάω στη ΙΙ πάλι 300 έγραφε... Πλάκα θα έχει να μην παίρνει μπρος σκέφτηκα... Γυρνάω τη μίζα, παίρνει μπρος κανονικά, ξανασβήνω, πάλι 300 στην οθονίτσα... :lol: :lol: :lol:
Βγάζω εντελώς το κλειδί, κλειδώνω το αυτοκίνητο, ξεκλειδώνω, το βάζω πάλι και το 300 είχε αντικατασταθεί από την κλασική ένδειξη... Φυσικά έσβησα την ένδειξη αργότερα με τον ενδεδειγμένο τρόπο, απλά μήπως ξέρει κάποιος τι σημαίνει αυτό το 300 που μου έβγαλε στην οθόνη των μηνυμάτων;;; :q
Σίγουρα κάτι σημαίνει απλά εγώ προσωπικά δεν το γνωρίζω... Πού είναι και αυτός ο VOLVOZEUS; :vow

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 20 Δεκ 2012, 15:26

Το 300 στο έβγαλε μάλλον λόγω της αποτυχημένης προσπάθειας σβησίματος της υπενθύμισης σερβις. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι. Την πρώτη φορά που δοκίμασα να το κάνω (θυμίζω ότι ήμουν ο πρώτος που το δοκίμαζε και δεν είχα κανέναν να μου πει την εμπειρία του) λόγω αρκετών αποτυχημένων προσπαθειών είχαν εμφανιστεί διάφορες ενδείξεις που φυσικά δεν σήμαιναν τίποτα. Να στο πω και ανάποδα αν ήταν κάτι δεν θα το ξανά έβγαζε; ;-)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 20 Δεκ 2012, 16:15

σε 300 χιλιομετρα ηρθε η ωρα του σερβις,μετα θα σου βγαλει μυνημα οτι ξεπερασες
Θα πάω να το δοκιμάσω και εγώ!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Δεκ 2012, 21:08

vrestas έγραψε:σε 300 χιλιομετρα ηρθε η ωρα του σερβις,μετα θα σου βγαλει μυνημα οτι ξεπερασες
Θα πάω να το δοκιμάσω και εγώ!

93127 είχα μέσα χιλιόμετρα, άρα ο αριθμός 300 να δηλώνει τα χιλιόμετρα μέχρι το επόμενο σέρβις, το θεωρώ εντελώς απίθανο...

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 27 Αύγ 2013, 15:44

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 20 Οκτ 2015, 13:06