Επισκευή μικρής γρατζουνιάς - Χρήση του κιτ επισκευής

Εδώ μπορούμε να γράψουμε εργασίες που έχουμε κάνει μόνοι μας, στα αυτοκίνητά μας, step by step
Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Επισκευή μικρής γρατζουνιάς - Χρήση του κιτ επισκευής

Δημοσίευσηαπό georgosk » 13 Δεκ 2010, 15:44

Στον πίσω προφυλακτήρα του αυτοκινήτου είχα μερικές μικρές γρατζουνιές από διάφορες αιτίες (η πιο μεγάλη από σύγκρουση με το 207 που οδηγούσε ο αδελφός μου και προσγειώθηκε πάνω μου σε ένα κομβόι γάμου :doh ).
Αποφάσισα λοιπόν να χρησιμοποιήσω το κιτ επισκευής της Volvo το οποίο προμηθευτικά από την αντιπροσωπεία (κόστος κάπου στα 9€). Παραθέτω την εμπειρία μου για όποιον θελήσει να κάνει κάτι ανάλογο στο αυτοκίνητό του.

Το κιτ περιλαμβάνει δύο μπουκαλάκια: ένα με χρώμα και ένα με γυαλιστικό και φυσικά οδηγίες τις οποίες ακολούθησα ευλαβικά. Επίσης κατά την διάρκεια της εργασίας χρειάζεται μια λεκάνη με νερό και χαρτί κουζίνας.

Εικόνα

Εικόνα

Παραθέτω φωτογραφίες με το πως ήταν αρχικά οι γρατζουνιές

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε καθαρή και στεγνή επιφάνεια απλώνουμε το χρώμα και περιμένουμε να στεγνώσει για δέκα λεπτά. Στην συνέχεια βρέχουμε με νερό το σφουγγαράκι που βρίσκεται στο πάνω μέρος του φιαλιδίου με το χρώμα και με απαλές κινήσεις αφαιρούμε το χρώμα που περισσεύει γύρο από την γρατζουνιά. Προσοχή μην επιμείνουμε πολύ γιατί το χρώμα σε αυτήν την φάση είναι υδροδιαλυτό και μπορεί να φύγει όλο. Καθαρίζουμε στο τέλος το σφουγγαράκι με νερό.
Ακολουθούν φωτογραφίες μετά την ολοκλήρωση αυτού του σταδίου

Εικόνα

Εικόνα

Περιμένουμε να στεγνώσει (τα δέκα λεπτά που λέει στις οδηγίες δεν επαρκούν, εγώ το άφησα περίπου μία ώρα) και απλώνουμε το γυαλιστικό. Προσοχή μην το κουνήσετε πριν τη χρήση γιατί θα γίνουν φουσκάλες και δεν θα στρώσει καλά, οπότε θα πρέπει να αποκαλυφθεί η διαδικασία... Τέλος αφήνουμε και αυτό να στεγνώσει (καμιά ώρα την θέλει και αυτό).
Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι μετά το πέρας των εργασιών

Εικόνα

Εικόνα

Γενική εντύπωση από κιτ:
Το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε αισθητικά. Βέβαια είναι καλύτερο από το να άφηνα τις γρατζουνιές.
Στο Focus (μαύρο χρώμα), που είχα παλαιότερα, σε πολύ μεγαλύτερη γρατζουνιά που είχα βρει όταν το άφησα σε δημόσιο χώρο στάθμευσης είχα βάλει χρώμα που χρησιμοποιείται στον μοντελισμό (Νο 33 της Humbrol, κόστος 1,5 € το χρώμα και 2€ το πινελάκι) με άριστα αποτελέσματα... Θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία την ίδια λύση και στο 40άρι (υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε χρώματα) και θα επανέλθω με εντυπώσεις...
Βέβαια η λύση με τα χρώματα μοντελισμού (το χόμπι μου :inlove ) είναι κατάλληλο μόνο για πλαστικά μέρη όπως ο προφυλακτήρας γιατί δεν παρέχει αντιδιαβρωτική προστασία που φαντάζομαι ότι έχει το κιτ επισκευής της Volvo. Επίσης σε καμιά τριετία θέλει ξανά πέρασμα γιατί θα αρχίζει να βγαίνει.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: Επισκευή μικρής γρατζουνιάς - Χρήση του κιτ επισκευής

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 13 Δεκ 2010, 16:35

ωραίος.... :applause :applause :applause !!! στην επόμενη εκδρομή άνοιξε φανοποιείο βαφές / υπαίθριο .... και θα είμαι ο πρώτος που θα σε επισκεφτεί.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 13 Δεκ 2010, 18:37

Το ίδιο κιτ επισκευής έχω κι εγώ Γιώργο για το δικό μου αυτοκίνητο. Κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά περισσότερο στα πλαστικά και όχι στις λαμαρίνες. Πολύ καλό και αναλυτικό το ποστ που παρέθεσες! Μπράβο... :applause :applause :applause
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 13 Δεκ 2010, 19:22

welcome back :-D
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
koh
T2

Δημοσίευσηαπό koh » 15 Δεκ 2010, 18:29

Μπράβο και απο το κόκκινο σαραντάρι του Βορρά!!!!! :applause :applause :respect
VOLVO S40 FOR LIFE

Άβαταρ μέλους
nikos138
T2

Δημοσίευσηαπό nikos138 » 18 Ιαν 2011, 20:20

Εχω βρει το ιδιο κιτ στο ebay περιπου 10 ευρο..ξερει κανεις ποσο κοιμανετε η τιμη του σε μια volvo?
επεισης το χρωμα του s40 μου ειναι περιεργο ειναι pillow green μεταλικο.πως μπορω να βρω τον κωδικο του χρωματος μου να τον πω στο τυπο στο ebay?? 8-)
Volvo4 life (s 40 2007 1.6)

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 18 Ιαν 2011, 20:58

nikos138 έγραψε:Εχω βρει το ιδιο κιτ στο ebay περιπου 10 ευρο..ξερει κανεις ποσο κοιμανετε η τιμη του σε μια volvo?
επεισης το χρωμα του s40 μου ειναι περιεργο ειναι pillow green μεταλικο.πως μπορω να βρω τον κωδικο του χρωματος μου να τον πω στο τυπο στο ebay?? 8-)

12 Ευρώ το είχα πάρει εγώ στην αντιπροσωπεία!
Για τον κωδικό του χρώματος ρίξε μια ματιά στο παρακάτω site...
http://www.automotivetouchup.com/paint-codes/volvo.htm

και εδώ... http://www.matthewsvolvosite.com/forums ... =4&t=17586

Λογικά ο δικός σου πρέπει να βρίσκεται εσωτερικά στην κολώνα από τη μεριά του οδηγού....

Άβαταρ μέλους
nikos138
T2

Δημοσίευσηαπό nikos138 » 18 Ιαν 2011, 21:32

Ε για 2 ευρο παω στη volvo και μου βρισκουνε και στανταρ το σωστο χρωμα :-D :-D :-D
ευχαριστω για τν απαντηση :respect :respect
Volvo4 life (s 40 2007 1.6)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 19 Ιαν 2011, 10:03

Τρεις μήνες μετά την εφαρμογή του κιτ επισκευής και μετά από ένα πλύσιμο του αυτοκινήτου (για να το χαρώ στις λιακάδες των αλκυονίδων ημερών), το χρώμα άρχισε να φεύγει και έχει αρχίσει να ξεπροβάλει το μαύρο του προφυλακτήρα :doh
Αυτό συνέβη στη μεγαλύτερη γρατζουνιά που είναι στο πάνω μέρος του προφυλακτήρα στο σημείο που είναι το άνοιγμα του καπό του πορτμπαγκάζ.
Ή το κιτ δεν κάνει ότι υπόσχεται ή εγώ τα έκανα όλα λάθος :q
Θα δοκιμάσω την δεύτερη λύση με τα χρώματα μοντελισμού (δοκιμασμένη από παλιά στο Focus) και θα επανέλθω. Ίσως το κάνω και σήμερα αν προλάβω το φως της ημέρας....

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 19 Ιαν 2011, 12:11

Γιώργο κάτι δε μου πάει καλά στην όλη υπόθεση...Μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά.
Αποφάσισα να πάρω το κιτ επισκευής επειδή στους 9 πρώτους μήνες που είχα το αμάξι, ένας μ@λ@κ@ς φορτηγατζής ο οποίος δε χωρούσε να περάσει ενώ είχα προτεραιότητα, πήγε να χωθεί και μου έφαγε τον καθρέφτη του συνοδηγού από πάνω βγάζοντας όλο το χρώμα! Στην αρχή το έπαιζε ιστορία αλλά όταν κατέβηκα από το αμάξι, για κάποιο λόγο πάτησε γκάζι και έφυγε... :whistling
Πήρα αριθμό πινακίδας αλλά βαρέθηκα να το κυνηγήσω, ενώ μπορούσα άμεσα να μάθω σε ποιόν ανήκε...
Αποφάσισά λοιπόν με μία επίσκεψη στην αντιπροσωπεία να αγοράσω το κιτ επισκευής και να αποπειραθώ να επιδιορθώσω μόνος μου τη ζημιά.
Έχουν περάσει σχεδόν 2,5 χρόνια από τότε, το χρώμα παραμένει πάνω όπως το έβαλα, με άπειρα πλυσίματα, άπειρες βροχές....
Σαν να μην πέρασε μια μέρα... :applause

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 19 Ιαν 2011, 13:57

georgosk έγραψε:Τρεις μήνες μετά την εφαρμογή του κιτ επισκευής και μετά από ένα πλύσιμο του αυτοκινήτου (για να το χαρώ στις λιακάδες των αλκυονίδων ημερών), το χρώμα άρχισε να φεύγει και έχει αρχίσει να ξεπροβάλει το μαύρο του προφυλακτήρα :doh
Αυτό συνέβη στη μεγαλύτερη γρατζουνιά που είναι στο πάνω μέρος του προφυλακτήρα στο σημείο που είναι το άνοιγμα του καπό του πορτμπαγκάζ.
Ή το κιτ δεν κάνει ότι υπόσχεται ή εγώ τα έκανα όλα λάθος :q
Θα δοκιμάσω την δεύτερη λύση με τα χρώματα μοντελισμού (δοκιμασμένη από παλιά στο Focus) και θα επανέλθω. Ίσως το κάνω και σήμερα αν προλάβω το φως της ημέρας....

Το πιο πιθανό είναι ότι το χρώμα του κιτ (και γενικά τα χρώματα αυτά) δεν κολλούν σε πλαστικά (π.χ. προφυλακτήρας).
VOLVO V50 1.8 MY2010

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 19 Ιαν 2011, 15:51

dd_surfer έγραψε:Το πιο πιθανό είναι ότι το χρώμα του κιτ (και γενικά τα χρώματα αυτά) δεν κολλούν σε πλαστικά (π.χ. προφυλακτήρας).

Διονύση και εγώ αυτό υποψιάζομαι...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 02 Μαρ 2011, 14:17

2η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (με χρώμα μοντελισμού)

Περί τα μέσα Φεβρουαρίου εφάρμοσα την 2η λύση για την οποία έχω αναφερθεί και στο 1ο ποστ.
Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν ένα πινελάκι μοντελισμού και χρώμα Νο 19 GLOSS της Humbrol, τα οποία κοστίζουν 2€ και 1,5 € αντίστοιχα. Βέβαια εγώ τα έχω σπίτι οπότε η εν λόγω επισκευή δεν μου κόστισε τίποτα ;-)
Εικόνα
Εικόνα

Από την 1η προσπάθεια, τρείς μήνες μετά και μερικά πλυσίματα συν βροχές οι γρατζουνιές είχαν της παρακάτω εικόνα:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αμέσως μετά την επισκευή με το χρώμα μοντελισμού:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Λίγες ώρες αργότερα που το χρώμα είχε στεγνώσει τελείως το αποτέλεσμα ήταν ακόμα καλύτερο
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τα αποτέλεσμα με τα χρώματα μοντελισμού ήταν πολύ καλύτερο από ότι με το κιτ επισκευής και από την εμπειρία μου από το Focus αντέχει πολύ καλύτερα στο χρόνο. επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά στο κόστος, στην ευκολία και στο χρόνο εφαρμογής καθώς επίσης και στο γεγονός ότι το χρώμα μοντελισμού στρώνει καλύτερα (ένα καλό ανακάτεμα πριν την εφαρμογή θέλει μόνο). Η υπεροχή της 2ης λύσης είναι καθολική και τσάμπα έχασα χρόνο και χρήματα με το κιτ.
Το πρόβλημα με το κιτ επισκευής είναι ότι το χρώμα είναι υδροδιαλυτό και αδιαβροχοποιείται από το διάφανο γυαλιστικό που βάζει κανείς μόλις το βασικό χρώμα στεγνώσει. Όμως κανένα από αυτά δεν απλώνεται πολύ στρωτά και δημιουργείται ένα χοντρό στρώμα που κάνει την επισκευή αρκετά ευδιάκριτη επίσης είναι σχεδόν βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα το νερό θα περάσει. Αντίθετα τα χρώματα μοντελισμού είναι 100% αδιάβροχα και πολύ δύσκολα βγαίνουν ειδικά από πλαστικές επιφάνειες. Προσοχή όποιος δοκιμάσει την 2η λύση μην λερώσετε τα ρούχα σας με χρώμα μοντελισμού, δεν θα καθαρίσει ποτέ.
Με την ευκολία, την απλότητα και συνολική υπεροχή της 2ης λύσης, θεωρώ το κιτ επισκευής τουλάχιστον δύσχρηστο (για να μην πω άχρηστο)

pgpada
T2

Δημοσίευσηαπό pgpada » 02 Μαρ 2011, 23:04

Good job :applause :respect
pgp

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 24 Απρ 2011, 02:32

Εικόνα

σήμερα δοκίμασα κι εγώ το εν λόγω κιτ της Volvo, για μια γρατζουνιά στο πίσω φτερό *λαμαρίνα* και μια στο μπροστινό προφυλακτήρα *πλαστικό*
πέρασα την μπογιά και μετά το βερνίκι σύμφωνα με τον οδηγό. Μετά από 48h τρίβω/σκουπίζω :q το βερνίκι και να δούμε τι ψάρια πιάσαμε ....
Στην εποχή του ΔΝΤ, τα 80€ βάψιμο το κομμάτι (φιλική τιμή), πάμε να τα γλυτώσουμε με το κιτ, με κόστος κάτω από 10€.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

baltasar
T2

Δημοσίευσηαπό baltasar » 23 Μάιος 2011, 12:45

Καλησπέρα σας!

ψάχνω να βρω μια τέτοια λύση για το body kit
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0039EURQG/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_2?pf_rd_p=103612307&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B0039ELN9G&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_r=143SPCYFF0V0QPYP4VGX

αλλά το θέμα είναι ότι όλες οι εταιρείες (Αγγλία/Αμερική), δεν στέλνουν spray can στο Ελλάντα....... :chair
Έχω πάρει και στον Σφακιανάκη (ανταλλακτικά) και περιμένω να βγάλουν κωδικό (γιατί φέρνουν μόνο μαρκαδόρο κλπ....)
Μήπως έχετε κάτι υπ' όψιν σας???

THX!
Time hominem unius libri

TtB
T2

Δημοσίευσηαπό TtB » 11 Ιουν 2011, 00:24

Ο κωδικός χρώματος,βρίσκεται στο ταμπελάκι,στην πίσω πόρτα του συνοδηγού,στην κολόνα
και είναι το τριψήφιος . Δεν γράφει colour κλπ και είναι ο μοναδικός με 3 ψηφία.
Αν θες πάλι,πάρε αντιπροσωπεία,δώσε τους τον αριθμό πλαισίου της άδειας σου και θα σου και θα σου πούνε.
Γνώμη μου πάντως,αν δεν γίνει απο μάστορα,ειδικά σε προφυλαχτήρες που χρειάζονται ελαστικοποιητή,πλαστικοποιητή κλπ,δεν...
Άσε που φοβάμαι με τα πλυσίματα,μήπως πάει περίπατο και τζάμπα κόπος.

Επιστροφή σε “Do It Yourself”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες