Ανακατασκευή Toyota Hilux του 1973 !

Εδώ μπορούμε να γράψουμε εργασίες που έχουμε κάνει μόνοι μας, στα αυτοκίνητά μας, step by step
Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Ανακατασκευή Toyota Hilux του 1973 !

Δημοσίευσηαπό georgosk » 24 Μαρ 2011, 11:11

Χθες το απόγευμα πέρασα από τον φίλο μου τον Κυριάκο να βάλω ένα χεράκι στο project που έχει ξεκινήσει.
Το project αφορά στην ανακατασκευή του αυτοκινήτου του πατέρα του: Αγροτικό Toyota Hilux του 1973, 1600 κ.εκ., 90 ίππων, βενζινοκίνητο και κίνηση μόνο στους πίσω τροχούς.
Η ανακατασκευή περιλαμβάνει τα πάντα, από μηχανικά μέρη μέχρι διακοσμητικές λεπτομέρειες. Τα υλικά που απαιτούνται έχουν όλα βρεθεί, άλλα καινούργια (ναι κάποια υπάρχουν ακόμα !) άλλα μεταχειρισμένα ακόμα και από διαλυτήρια αυτοκινήτων... έχει βρεθεί ακόμα και το φυλλάδιο των τεχνικών προδιαγραφών του αυτοκινήτου. Το θέμα είναι ότι το όλο έργο χρειάζεται πολλές εργατοώρες (που δεν βρίσκονται και εύκολα). Την βασική δουλεία την κάνει ο φίλος μου με τον αδελφό του (που είναι μηχανικός αυτοκινήτων). Οι εργασίες λαμβάνουν χώρα σε χώρο που έχει διαμορφωθεί σε ιδιωτικό συνεργείο ώστε τα παιδιά να μπορούν να προσφέρουν προσωπική φροντίδα στα αυτοκίνητά τους και τις μηχανές τους.
Χωρίς να έχω πολλές τεχνικές γνώσεις, αλλά με καλή διάθεση, αποφάσισα να εμπλακώ και εγώ στο όλο έργο μιας και χρειάζονται έξτρα χέρια. Άλλωστε η όλη διαδικασία αποτελεί για μένα "σχολείο" όπου παράλληλα με την βοήθεια που παρέχω μαθαίνω και πράγματα για θέματα που μέχρι τώρα γνώριζα πολύ πιο επιφανειακά.
Οι εργασίες που έκανα χθες αφορούσαν στο βάψιμο του μοτέρ και του κιβωτίου εξωτερικά με χρώμα αντοχής στις υψηλές θερμοκρασίες. Τα μέρη του μοτέρ που έμειναν άβαφα θα περαστούν με άλλο χρώμα ή θα μείνουν έτσι με σκοπό το αποτέλεσμα να είναι ωραίο αισθητικά. Την εν λόγω εργασία την εκτέλεσα μόνος μου με γενική μόνο καθοδήγηση. Ο Κυριάκος ασχολήθηκε με το να βγάλει τις σκουριές και να περάσει με μίνιο το από κάτω μέρος τις καμπίνας. Παραθέτω φωτογραφίες με το πριν και το μετά των εργασιών.

Πριν:
Εικόνα
Εικόνα

Μετά:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

alexandros
T2

Re: Ανακατασκευή Toyota Hilux του 1973 !

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Μαρ 2011, 07:09

φιλε μου χερομε οταν βλεπω τετοιους ανθρωπους με μερακι και υπομονη και φισηκα πολυ κοπο να στερουντε πραγματα για να φτιαξουνε το ονειρο τους
και οχι να καθοντε σε καποιο καφε . ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα σε ολους που σημετεχετε σε αυτο
:respect :respect :respect :respect

μου θυμησατε το δικο μου οταν παλευα με 2 φιλους να ανακατασκευασω το πρωτο corsa που μου εκανε δωρο ο πατερας μου και το εχω ακομα απο το 90

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 25 Μαρ 2011, 11:39

άντε να μαζέψεις τεχνογνωσία για να γράψεις εργατώρες και στου κλαμπ το αυτοκίνητο!! :lol:
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
Tsakos
T2

Δημοσίευσηαπό Tsakos » 07 Απρ 2011, 16:48

An thelete Voithia parteme ena til "psofao" gia tetiaaaaaaaa!!!!! prosfero gnosis kai ergo afilokerdoooos.....ela sas parakalo parte meeeeee tha me kalo paidi....to mono pou thelo ine ena kilo graso gia na vouto tin mouri mou mesa tipota alo....
GOD CREATED LAG TO GIVE NA's A CHANCE

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 07 Απρ 2011, 21:45

:vow :lol: grasso boy :inlove :lol:
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

pgpada
T2

Δημοσίευσηαπό pgpada » 08 Απρ 2011, 11:48

frappe δεν θες?
pgp

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 08 Απρ 2011, 13:33

Tsakos έγραψε:An thelete Voithia parteme ena til "psofao" gia tetiaaaaaaaa!!!!! prosfero gnosis kai ergo afilokerdoooos.....ela sas parakalo parte meeeeee tha me kalo paidi....to mono pou thelo ine ena kilo graso gia na vouto tin mouri mou mesa tipota alo....

Έλα Πάτρα και θα σου κανονίσω πρόγραμμα εργασιών.
Το φραπέ τον κερνάμε και στο τέλος της ημέρας σουβλάκια και μπύρες :applause

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 08 Απρ 2011, 14:45

georgosk έγραψε:
Tsakos έγραψε:An thelete Voithia parteme ena til "psofao" gia tetiaaaaaaaa!!!!! prosfero gnosis kai ergo afilokerdoooos.....ela sas parakalo parte meeeeee tha me kalo paidi....to mono pou thelo ine ena kilo graso gia na vouto tin mouri mou mesa tipota alo....

Έλα Πάτρα και θα σου κανονίσω πρόγραμμα εργασιών.
Το φραπέ τον κερνάμε και στο τέλος της ημέρας σουβλάκια και μπύρες :applause

...Ελπιζω οικοδομικες! :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 07 Μάιος 2012, 23:46

Η ανακατασκευή ολοκληρώθηκε και το αυτοκίνητο έκανε τις πρώτες του βόλτες. Πρώτη φωτογραφία λοιπόν:
Εικόνα
Μόλις πάω και εγώ βόλτα θα κάνω εκτεταμένη αναφορά με περισσότερες φωτογραφίες.

Επιστροφή σε “Do It Yourself”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες