Τοποθετηση χειριστηριων κλιματισμου - ραδιοφωνου

Εδώ μπορούμε να γράψουμε εργασίες που έχουμε κάνει μόνοι μας, στα αυτοκίνητά μας, step by step
Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Τοποθετηση χειριστηριων κλιματισμου - ραδιοφωνου

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 07 Μαρ 2013, 12:13

Μετα απο μήνες ψαξιμο, αναζητηση στο διαδικτυο, σε αγγελιες, επιτελους βρηκα κονσολα απο Volvo C30 MY08 με τα κουμπια που χειριζονται τον κλιματισμο και το ραδιοφωνο που εχουν κι ενα δαχτυλιδι χρωμιου.

Τα βηματα για την αφαιρεση της κονσολας τα εχω ως επισημες οδηγιες:

http://www.2shared.com/document/4g8gRjtA/Waterfall.html

Βεβαια, δεν πολυεμπιστευομαι τα χερια μου, οποτε θα κανω την διαδικασια με ενα φιλαρακι μου μηχανικο.

Μολις την παραλαβω και τα εγκαταστησω, θα αναφερω αναλυτικα τα βηματα - σημεια προσοχης της ολης διαδικασιας.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Re: Τοποθετηση χειριστηριων κλιματισμου - ραδιοφωνου

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 07 Μαρ 2013, 17:56

Αμα εχεις οδηγιες μεχρι και Eurofighter λυνω και δενω.
Αν χρειαστης βοηθεια βαλε μια φωνη.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 10 Μαρ 2013, 02:05

Δεν χρειαζεται να ξηλωσεις την κονσολα. Βγαινουν κατευθειαν τραβοντας τα αλλα θελει αρκετη δυναμη, και να βοηθας με ενα πλαστικο σπατουλακι απο πισω. Ποσο τα πηρες? Τα ψαχνω και εγω...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 11 Μαρ 2013, 10:38

VolvoZeus έγραψε:Δεν χρειαζεται να ξηλωσεις την κονσολα. Βγαινουν κατευθειαν τραβοντας τα αλλα θελει αρκετη δυναμη, και να βοηθας με ενα πλαστικο σπατουλακι απο πισω. Ποσο τα πηρες? Τα ψαχνω και εγω...

Θελει ξηλωμα η κονσολα...επιβεβαιωμενο απο 2 που ηδη εχουν κανει την δουλεια αυτη. Στο c30world που ειχα ξεκινησει την συζητηση ειχε ολα τα σταδια αναλυτικα. Στο c30crew που παλι εγω την ξεκινησα, μου το επιβεβαιωσε ενας που το εκανε.

Τωρα για το που τα βρηκα...ασε. ΠΟΛΥ μεγαλη ιστορια...Απο Αμερικη με μπολικο παρακαλετο...

Σου εστειλα p.m.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 11 Μαρ 2013, 11:48

Καλοφορετα... :applause

Η πρωτη παρτιδα S40 με τα λαστιχενια, ειχαν βρει ενα θεμα κατα τη χημικη διεργασια, και ξεφλουδιζαν. Ειχαν βγαλει λοιπον ενα TNN το οποιο περιεγραφε αναλυτικα το Part No και τη διαδικασια για την αντικατασταση τους. Δυστυχως το συγκεκριμενο TNN το ειχα στο σκληρο που χαλασε, αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι απλα τα τραβουσες (ηθελε πολυ δυναμη) και εβγαιναν..
Σαν Part No υπαρχει στο VIDA και ειναι ιδιο για ολα τα ΜΥ, αλλα σε ερωτηση μου μου ειπαν οτι βγαινουν μονο τα λαστιχενια.. :q
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 11 Μαρ 2013, 11:56

VolvoZeus έγραψε:Καλοφορετα... :applause

Η πρωτη παρτιδα S40 με τα λαστιχενια, ειχαν βρει ενα θεμα κατα τη χημικη διεργασια, και ξεφλουδιζαν. Ειχαν βγαλει λοιπον ενα TNN το οποιο περιεγραφε αναλυτικα το Part No και τη διαδικασια για την αντικατασταση τους. Δυστυχως το συγκεκριμενο TNN το ειχα στο σκληρο που χαλασε, αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι απλα τα τραβουσες (ηθελε πολυ δυναμη) και εβγαιναν..
Σαν Part No υπαρχει στο VIDA και ειναι ιδιο για ολα τα ΜΥ, αλλα σε ερωτηση μου μου ειπαν οτι βγαινουν μονο τα λαστιχενια.. :q

Tα λαστιχενια υπαρχουν σαν part number απο την Volvo. Αυτα με το δαχτυλιδι δυστυχως πανε πακετο με την κονσολα για καποιον ηλιθιο λογο.

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 23 Μάιος 2013, 10:53

Σημερα, εβαλα τα χειριστηρια χρωμιου.

Λοιπον, o volvozeus ειχε δικιο. Δεν χρειαζεται να ξηλωσεις την κεντρικη κονσολα. Απλα, τα τραβας με δυναμη και βγαινουν. Τοσο απλο! Υποθεση 1 λεπτου. Ευτυχως, δεν με χρεωσαν τιποτα στην αντιπροσωπεια. Στα συν, το οτι ηξεραν την διαδικασια.

Αυτα.

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 24 Μάιος 2013, 09:24

kkkostas έγραψε:Λοιπον, o volvozeus ειχε δικιο...

Όχι που δε θα είχε... :-D ;-)
Συνέχισε και θα μείνεις...

Επιστροφή σε “Do It Yourself”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες