Ξεθάμπωμα φαναριών

Εδώ μπορούμε να γράψουμε εργασίες που έχουμε κάνει μόνοι μας, στα αυτοκίνητά μας, step by step
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Ξεθάμπωμα φαναριών

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 30 Νοέμ 2013, 23:26

Ένα πολύ συχνό φαινόμενο που συμβαίνει στο 99% των αυτοκινήτων άνω των 7 περίπου χρόνων είναι αυτό του "θαμπώματος" των φαναριών. Αποτέλεσμα αυτού η δυσκολία στη νυχτερινή οδήγηση λόγω μειωμένης ισχύος των φώτων. Χαρακτηριστικό των φαναριών αυτών είναι έντονο κίτρινο χρώμα και θαμπάδα η οποία δεν φεύγει με απλά πλυσίματα.
Η θαμπάδα/θόλωμα οφείλεται στο φαινόμενο του πολυμερισμού του πλαστικού των φωτιστικών σωμάτων από την ηλιακή ακτινοβολία.
Παρακάτω θα σας παρουσιάσω αναλυτικά τον τρόπο ξεθαμπώματος των φαναριών αυτοκινήτου που έκανα μόνος μου αγοράζοντας απλά μία ειδική αλοιφή μέσω e-bay. Παρόμοιες αλοιφές μπορείτε να βρείτε και στο εμπόριο, σε υψηλότερη δυστυχώς τιμή.
Το αυτοκίνητο του οποίου τα φανάρια επανορθώθηκαν είναι το Opel Corsa της συζύγου, μοντέλο 2004 με το οποίο λόγω θαμπώματος των φαναριών δε μπορούσαμε να οδηγήσουμε νύχτα.
Φυσικά ο τρόπος είναι ολόιδιος για όλα τα αυτοκίνητα με πλαστικά φανάρια όπως και τα VOLVO μας.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν χρειάζεται να βγούν τα φανάρια από το αυτοκίνητο.

Τα υλικά που χρειαζόμαστε:
1) Χαρτοταινία
2) Ψεκαστήρι νερού (αυτό που χρησιμοποιούμε στο σιδέρωμα των ρούχων)
3) Αδιάβροχα ντουκόχαρτα Νο 1000, Νο 1500 και Νο 2000.
4) Αλοιφή γυαλίσματος φαναριών.
5) Ένα πανάκι βαμβακερό για την εφαρμογή της αλοιφής.
ΜΕΓΙΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ (και για τα δύο φανάρια): 40 λεπτά.

Διαδικασία:

- Βάζουμε τη χαρτοταινία γύρω γύρω από το φανάρι ώστε να καλύψουμε τις λαμαρίνες και τα πλαστικά μέρη του προφυλακτήρα προκειμένου να μην τα γδάρουμε κατά το τρίψιμο με τα ντουκόχαρτα. Όταν είμαστε πλέον σίγουροι ότι δεν κινδυνεύουν τα προαναφερθέντα μέρη του αυτοκινήτου μας, προχωράμε στο επόμενο βήμα.

- Παίρνουμε το ντουκόχαρτο Νο 1000, το οποίο είναι περισσότερο τραχύ από τα άλλα δύο. Με το ψεκαστήρι μας καταβρέχουμε το ντουκόχαρτο και το φανάρι του αυτοκινήτου. Τρίβουμε με κυκλικές κινήσεις για 5-6 λεπτά σε όλη την επιφάνεια του φαναριού, ώστε να αφαιρέσουμε τα πολυμερισμένα μέρη του φαναριού. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και γίνεται με το χέρι, δεν απαιτείται η χρήση αλοιφαδόρου για το τρίψιμο. Μετά από 5-6 λεπτά όπως προανέφερα, το φανάρι έχει μία όψη θαμπάδας χειρότερη από την αρχική του κατάσταση. Μην σας ανησυχεί.

- Αφού ολοκληρώσουμε με το 1000άρι ντουκόχαρτο, σειρά παίρνει το 1500άρι το οποίο είναι λιγότερο τραχύ και σαφώς περισσότερο λειαντικό σε σχέση με το προηγούμενο. Η διαδικασία εδώ είναι η ίδια. Καταβρέχουμε το φανάρι και το ντουκόχαρτο και τρίβουμε το φανάρι με κυκλικές κινήσεις για 5 λεπτά. Οπτικά η όψη του παραμένει ίδια όμως η υφή του είναι περισσότερο λεία από ότι πρίν.

- Ολοκληρώνοντας το τρίψιμο με το 1500άρι, παίρνουμε το ντουκόχαρτο Νο 2000 και χωρίς τη χρήση νερού τρίβουμε κυκλικά σε όλη την επιφάνεια του φαναριού. Η διάρκεια του τριψίματος είναι κι εδώ περίπου 5 λεπτά. ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι κινήσεις κατά τον τρίψιμο πρέπει να είναι κυκλικές και ΠΟΤΕ να μην εστιάζονται σε συγκεκριμένο σημείο διότι μπορεί να κάει το πλαστικό του φαναριού.
Όταν ολοκληρωθεί και αυτή η φάση το φανάρι μας έχει όψη ασπρού ματ χωρίς καθόλου διαύγεια. Μην ανησυχείτε, δεν έχει καταστραφεί.

- Όταν ολοκληρώσουμε το τρίψιμο με όλα τα ντουκόχαρτα, πλένουμε το φανάρι μας και το στεγνώνουμε καλά ώστε να μη μείνουν σταγόνες νερού πάνω του και μας εμποδίσουν στην εφαρμογή της γυαλιστικής αλοιφής.

- Πλέον έχοντας τριμμένο, καθαρό και στεγνό το φανάρι μας, παίρνουμε το βαμβακερό πανάκι μας και βάζουμε πάνω του μικρή ποσότητα αλοιφής. Με απαλές κυκλικές κινήσεις γυαλίζουμε το φανάρι μας και τα αποτελέσματα είναι πραγματικά εξαιρετικά...

Με τον τρόπο αυτό γλιτώνουμε περιττά έξοδα είτε για ξεθάμπωμα φαναριών (μου κόστισε το 1/9 της τιμής ενός φανοποιού για να μου τα ξεθαμπώσει) και φυσικά το σημαντικότατο κόστος της αλλαγής φαναριών. Η κατάσταση δε των φαναριών ήταν τόσο τραγική που σε πρόσφατη επίσκεψή μου στο συνεργείο ο μάστορας επέμενε ότι χρειάζονται αντικατάσταση και ότι δεν επανέρχονται.
Το τι κατάφερα, το βλέπετε στις παρακάτω φωτογραφίες. Τα σχόλια και οι εντυπώσεις δικά σας.
Οποιοσδήποτε χρειαστεί συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με το προϊόν ας στείλει π.μ. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Τα δύο φανάρια πριν το ξεθάμπωμα σε πρωινή και σε νυχτερινή λήψη:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και τα φανάρια μετά το ξεθάμπωμα (θα ποστάρω και νυχτερινές φωτογραφίες για να έχετε πλήρη άποψη):

Εικόνα
Εικόνα
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Re: Ξεθάμπωμα φαναριών

Δημοσίευσηαπό mco » 01 Δεκ 2013, 18:16

Υπάρχει και η λύση να περαστούν ενα χέρι βερνίκι , μετά που τα έχεις τρίψει καλύπτεις τα γύρω σημεία με χαρτοταινία και εφημερίδα και περνάς 1 ή 2 χεράκια με σπρέι βερνικιού .

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 02 Δεκ 2013, 10:12

:vow :applause
Ωραίος Δημήτρη, μου άνοιξες δουλειές :lol:
Με την πρώτη ευκαιρία (να σταματήσουν λίγο οι βροχές) θα το εφαρμόσω και εγώ στο Υ, κρέμα φαντάζομαι θα βρω στα μαγαζιά με αξεσουάρ αυτοκινήτου.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 02 Δεκ 2013, 13:51

Η πιο γνωστή αλοιφή που κυκλοφορεί ευρέως στα μαγαζιά είναι αυτή της 3Μ αλλά είναι και αρκετά ακριβή. Αν δε σε βιάζει Γιώργο και θέλεις να σου στείλω το link από το ebay με το προϊόν που αγόρασα εγώ στείλε μου Π.Μ. Θα σου βγεί στο 1/3 της τιμής της αλοιφής... ;-)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 02 Δεκ 2013, 20:06

good job ...
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 05 Δεκ 2013, 01:19

Παραθέτω και τρεις βραδυνές φωτογραφίες μετά το ξεθάμπωμα των φαναριών όπου φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

υ.γ: οι φωτογραφίες βγήκαν βράδυ 23:30 περίπου, με κρύο αυτοκίνητο και θερμοκρασία περιβάλλοντος 3 βαθμούς, συνεπώς το όποιο θόλωμα μπορεί να παρατηρηθεί οφείλεται σε περιβαλλοντικά αίτια και όχι σε πολυμερισμό του πλαστικού.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 24 Ιαν 2015, 20:21

Λοιπον μερικο ξεθαμπωμα των φαναριον, μονο το επανω μερος που το χτυπα "καθετα" ο ηλιος
Εικόνα
Εικόνα
Οπως βλεπετε το δεξι εχει ποιο μεγαλο προβλημα, και ηθελε πολυ δουλεια.
Επισεις εγινε η "ζημια" μεσα σε λιγους μηνες... :doh :q
Μετα απο μια ωρα τριψιμο με πανι και κρεμα (40' το δεξι, 20' το αριστερο) εχουμε το ακολουθο αποτελεσμα
Εικόνα
Εικόνα
Δεν εκανα την αλλη διαδικασια με τα γυαλοχαρτα, γιατι η ζημια ειναι μερικη.
Το προιον που χρησιμοποιησα ειναι αυτο
Εικόνα
Δυνατο background μην μου πειτε... :lol: :whatever
Δεν εφυγε τελειος γιατι αυτο που εμεινε εχει βαθος :q
Κοστος 7€, και πριν αρχισετε να ρωτατε, κανει και για λεια πλαστικα.

Υ.Γ. Δεν θελω σχολεια για την βρωμια, εβρεχε χτες :lol:
Υ.Γ.2 Ακολουθεισε και ενα τριωρο καθαρισμα των καθισματον - εσωτερικου με σαμπουαν, κρεμες, καθαριστικα κ.τ.λ.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 24 Ιαν 2015, 22:01

Μπράβο Mr!
Ηθελε λίγο τρίψιμο ακόμα στο πίσω μέρος .

Mήπως να φέρω το μηχάνημα όταν έρθω προς τα πάνω ...

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 24 Ιαν 2015, 22:49

mco έγραψε:Mήπως να φέρω το μηχάνημα όταν έρθω προς τα πάνω ...

Το θέλω κι εγώ το μηχάνημα αυτό και σου το είχα ζητήσει κάποια στιγμή στο Vive Mar αλλά εσύ έλεγες τα δικά σου... :chair :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 25 Ιαν 2015, 01:13

Jim_C30 έγραψε:
mco έγραψε:Mήπως να φέρω το μηχάνημα όταν έρθω προς τα πάνω ...

Το θέλω κι εγώ το μηχάνημα αυτό και σου το είχα ζητήσει κάποια στιγμή στο Vive Mar αλλά εσύ έλεγες τα δικά σου... :chair :lol: :lol:

Την Παρασκευή θα τα πούμε.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 25 Ιαν 2015, 18:29

mco έγραψε:Μπράβο Mr!
Ηθελε λίγο τρίψιμο ακόμα στο πίσω μέρος .

Mήπως να φέρω το μηχάνημα όταν έρθω προς τα πάνω ...

Δεν γινονται πολλα ακομα Μαρκο...
Οπως εγραψα εχουν βαθος.
Θα δοκιμασω παλι αργοτερα
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

bill3gre
T2

Δημοσίευσηαπό bill3gre » 15 Φεβ 2015, 18:08

Επίσης στο you tube κυκλοφορούν βίντεο που καθαρίζουν με WD-40 ή οδοντόπαστα.

Πάντως έχετε κάνει πραγματικά καλή δουλειά.
V60 D3 summum auto

Επιστροφή σε “Do It Yourself”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες