Ποιος ήταν o No.1 λόγος για τον οποίο αγοράσατε Volvo ?

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Ποιος ήταν o No.1 λόγος για τον οποίο αγοράσατε Volvo ?

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Φεβ 2010, 00:05

Προσωπικά αγόρασα το V50, για την εξαιρετική από όλες τις απόψεις καμπίνα του. Από όλα τα αυτοκίνητα που έκανα test drive (που ήταν για τα δόντια μου), είχε το ποιο αγχολυτικό feeling.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Re: Ποιος ήταν o No.1 λόγος για τον οποίο αγοράσατε Volvo ?

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Φεβ 2010, 00:37

άρεσε σε υιό και σύζυγο και αποτελούσε αγοραστική ευκαιρία καθώς είχε τον καλύτερο λόγο ωφέλειας/τιμή (value 4 money). οδηγούσε κι ένα τέτοιο στο ίδιο χρώμα με αυτό που επιλέξαμε το αφεντικό του Garfield (για να μην ξεχνιόμαστε!)
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Φεβ 2010, 00:40

iatroud έγραψε:άρεσε σε υιό και σύζυγο και αποτελούσε αγοραστική ευκαιρία καθώς είχε τον καλύτερο λόγο ωφέλειας/τιμή (value 4 money). οδηγούσε κι ένα τέτοιο στο ίδιο χρώμα με αυτό που επιλέξαμε το αφεντικό του Garfield (για να μην ξεχνιόμαστε!)

βλέπω, μετράει πολύ η γνώμη σου !!!! :lol: :lol: :lol: :lol:, ο γάτος το επέλεξε δηλαδή !!! :respect

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Φεβ 2010, 00:48

συνοπτικές δημοκρατικές διαδικασίες!! :D
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Φεβ 2010, 01:55

Το προτότυπο για τη VOLVO ντιζάιν του C30, και το προσωπικό "ψώνισμα", να έχω ένα αυτοκίνητο που θα προκαλεί τα βλέμματα, σε συνδυασμό με το κύρος και την αίγλη που προσφέρει το όνομα VOLVO ήταν οι βασικές αιτίες να στραφώ στην αγορά του αυτοκινήτου μου. Βασικά είμαι πολύ υπερήφανος για την επιλογή μου και δεν το έχω μετανοιώσει σε καμία περίπτωση!!!
Συνέχισε και θα μείνεις...

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 20 Φεβ 2010, 21:27

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 09:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 20 Φεβ 2010, 22:44

Εμενα τα station μου αρεσαν παρα πολυ σαν αυτοκινητα....και πριν αποκτησω οικογενεια....το V50 ειδικα το ειχα ερωτευτει απο την παρουσιαση του το 2003....

Μολις εμαθα οτι θα ερθει και τριτο μελος στην οικογενεια αποφασισα λογω χωρων,ασφαλειας,και για λογους image....ας μην κρυβομαστε.... ;-) να το αγορασω....εστω και ως μεταχειρισμενο....και δεν το εχω μετανιωσει καθολου.....και πολλες φορες θυμαμαι τα λογια του εμπορου(ενος πολυ καλου επαγγελματια)οτι αυτο το αυτοκινητο μπορει να μην το ερωτευτεις απο την πρωτη στιγμη αλλα καθε μερα θα το εκτιμας και περισσοτερο....και ειχε απολυτο δικιο τελικα.... :respect
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 21 Φεβ 2010, 12:22

Να συμφωνήσω με τους παραπάνω για το εσωτερικό. Νιώθω προσωπικά ότι μπαίνω σε ένα κουκούλι που με κρατάει ασφαλή inlove ενώ η λιτότητα της σχεδίασης με κέρδισε από την πρώτη στιγμή.
Το είδα σε ασημί χρώμα, το πήρε ένας γνωστός μου μτχ. Όποτε το έβλεπα, εκτίμησα το κόμπακτ μέγεθος (ενώ Mondeo κι Insignia έχουν ξεφύγει πια), το οποίο κι ένιωθα ότι είναι πιο πολύ του χεριού μου (είχα και Clio παλιότερα, από 3,7 μέτρα στα 4,7 του Insignia είναι τεράστια διαφορά) το κύρος της μάρκας, την αναγνωρισιμότητα :respect και φυσικά το εσωτερικό του.
Από την πρώτη στιγμή το ήθελα, είδα και 3-4 ανταγωνιστικά μοντέλα, αλλά τελικά το παρήγγειλα με συνοπτικές διαδικασίες, ιδιαίτερα όταν έμαθα πόσο κόστιζε καινούργιο.
Απλά, έπρεπε να βρω άσπρο Mommentum και δεν υπήρχε διαθέσιμο....
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

grgio
T2

Δημοσίευσηαπό grgio » 21 Φεβ 2010, 18:37

Αναζητούσα αυτοκίνητο, και μπήκα στην αντιπροσωπεία της OPEL, για το ASTRA, (προηγούμενο αυτοκίνητο OPEL ASTRA βλέπετε!!) Στην ίδια αντιπροσωπεία, υπήρχε και έκθεση της VOLVO, και από περιέργεια, πήγα να δω από κοντά το S40. Απλά κόλλησα, άρχισα να ενδιαφέρομαι και τελικά καταλήξαμε να παίρνω προσφορά, για το S40 1.8 Mommentum. Πανέμορφο εξωτερικά, και ποιότητα που ήταν αλλού εσωτερικά!! Μοναδικός σχεδιασμός που δεν είχα ξαναδεί σε αυτοκίνητο!! Και να μην ξεγιελιόμαστε, ήταν και Volvo, μάρκα που μονο θετικά άκουγα από μικρός. Το κύρος της ήταν πολύ ψηλά στην εκτίμησή μου!! :respect
Έπειτα από δύο μήνες αναμονής, έρχεται τελικά, αλλά με λάθος την έκδοση, ήρθε η Kinetic. Αμέσως από την αντιπροσωπεία αναγνώρισαν το λάθος τους, μου πρότειναν να το παραγγείλω από την αρχή, και για όσο χρονικό διάστημα (2μηνο) που θα περίμενα, να μου έδιναν το test drive, για να κινούμαι, και επίσης πρότειναν με μια μικρή χρηματική διαφορά, να μου πουλούσαν ίδιο όχημα με αυτό που είχα παραγγείλει, αλλά στην έκδοση Summum, το οποίο το έφερναν για την έκθεση. Συμφωνήσαμε να φέρουν το αυτοκίνητο να το δώ, και αν μου άρεσε να το έπαιρνα (είχα ενδιασμούς στις ξυλινες επενδύσεις) . Το είδα και απλά ξετρελάθηκα. Το πήρα όπως ήταν. Η εντύπωση που σου έδινε, ήταν ακόμα πιο αλλού από αίσθηση ποιότητας και πολυτέλειας!!
Έπειτα από 9 μήνες, είχα ένα πολύ δυνατό ατύχημα ευτύχώς χωρίς την παραμικρή απώλεια!! Αλλά το αυτοκίνητο έπαθε μεγάλη ζημιά. Ηθελα να το φτιάξω αλλά τα ανταλλακτικά πανάκριβα!!
Ενδιαφέρθηκα να πάρω άλλο αυτοκίνητο, αλλά όχι άλλη μαρκα !!
Η ασφάλεια που μου προσέφερε το αυτοκίνητο, ήταν ο λόγος που έκανε την επιλογή μου ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ !!
Έτσι, ξανά στην αντιπροσωπεία, παραγγελία το δίλιτρο αυτή τη φορά, έκδοση φυσικά Summum και ξανά δύο μήνες αναμονή!!
Από την στιγμή που το παρέλαβα, είμαι απλά ένας πανευτυχής κάτοχος που έχω μείνει 100% ικανοποιημένος με την επιλογή μου!!!
V O L V O S40 2.0 Summum
Average 7,8 l/100Km
Γιώργος, Σέρρες

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 21 Φεβ 2010, 18:42

Η αποκτηση του ηταν καπως σαν"αναγκαιο κακο"τοτε.Αλλα πλεον το κρατω για συναισθηματικους λογους Και φυσικα γιατι δεν εχω τα 30χιλιαρικα και βαλε να παρω ενα ισαξιο του,κατα την γνωμη μου.μου το κολλησε ο πατερας μου το μικροβιο με τα VOLVO αλλα στο μελλον δεν ξερω μπορει και να αλλαξοπιστησω :-D .
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

manasta
T2

Δημοσίευσηαπό manasta » 22 Φεβ 2010, 15:10

1) Το ερωτεύτηκα εμφανισιακά (αχ αυτή κονσόλα, έχει κάψει καρδιές inlove ).
2) Μόλις είχαμε κάνει το πρώτο μας παιδί και η ασφάλεια ήταν κύριο μέλημα μας :-P .
3) Εντυπωσιάστηκα από τον εξοπλισμό της Summum, που για να τον βάλεις σε άλλη μάρκα ήθελες ένα τσουβάλι ευρώ :geek: .
Volvo S40 1.8 Summum MY07

Lda
T2

Δημοσίευσηαπό Lda » 23 Φεβ 2010, 14:12

Ασφάλεια και πάλι ασφάλεια!!Πρώτα η Volvo ανακοινώνει κάτι για την ασφάλεια αυτοκινήτου και μετά ακολουθούν και οι άλλοι. Και μετά είναι το εσωτερικό με την τέλεια κονσόλα!!Μόνο που την βλέπεις την ερωτεύεσαι!Ελάχιστα αυτοκίνητα είναι ισάξια ομορφιάς και αυτά ξεφεύγουν σε τιμή υπερβολικά.

Άβαταρ μέλους
vlovlo
T2

Δημοσίευσηαπό vlovlo » 23 Φεβ 2010, 22:14

υπάρχουν πολλοί λόγοι που αγόρασα το C30, αλλά επειδή θέλω να πω τον Νο1 λόγο, τότε θα πω την Εμφάνιση του αυτοκινήτου (μέσα και έξω) :oops:

είναι απο τα ελάχιστα αυτοκίνητα που χαιρόμαι να το βλέπω
ακόμα και 2 χρόνια μετά την απόκτησή του, καθε πρωι που το αντικρύζω "κοντοστέκομαι" μερικά δευτερόλεπτα και το χαζεύω :inlove
Νικόλας Αθήνα VOLVO C30 1.6 2008

PERRY
T2

Δημοσίευσηαπό PERRY » 13 Μάιος 2010, 00:06

Πήγα στην αντιπροσωπεία για να δώσω ένα AUDI A4 1.6 μοντ. 2002 και ένα ΟPEL agila 1.2 μοντ.2009
με σκοπό να πάρω το OPEL Insignia 2.0 T 220 HP ,όμως ο κολλητός που είναι Δ/ντης Πωλήσεων
στην VOLVO Λαμίας, μου πρότεινε το S60 Kinetic με εξοπλισμό όμως Summm γιατί ήταν το τελευταίο .
Ήμουν διστακτικός στην αρχή λόγω της εξωτερικής (συντηρητικής)του εμφάνισης(για να αγριέψει λίγο
το κόστος του bodykit - φιλικά έφτανε τα 1.400 € και η βαφή τσέτουλα for me),όμως καθώς μου έδωσε
για δοκιμή ένα Σαββατοκύριακο το δικό του ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.....Η δε γυναίκα μου όταν το πήρα
δεν ήθελε να το βλέπει - τώρα δεν θέλει να το δώσω για να πάρω το καινούργιο.

ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΑΠ΄ΤΗΝ ΜΙΑ Η VOLVO ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ
ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ,ΑΠ΄ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΟ ΑΠ΄ΤΗΝ
ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΟΝΟΜΑ,ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΘΑ ΜΠΕΙ
ΣΦΗΝΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ PREMIUM CARS ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑΡΑΞΕΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ.

Απ΄τις πληροφορίες μου θα αργήσει κι άλλο πιθανόν Ιούλιο και στην αντιπ/πεια έχουν πρόβλημα με την εισαγωγή
των diesel κινητήρων - δεν ξέρουν αν περπατήσουν.
VOLVO S60 2.0 Τ

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 13 Μάιος 2010, 00:40

Tο opel insignia 2.0T το έκανες test drive ?
το audi και το agila στα πήραν πίσω από την volvo ?

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 13 Μάιος 2010, 08:36

@ PERRY
Το 60άρι είναι σαφώς πιο ωραίο αμάξι (μέσα, έξω) από το Insignia κατά την γνώμη μου, και παρά την μεγάλη διαφορά ηλικίας που χωρίζει τις δύο σχεδιάσεις. Το Insignia είναι λίγο υπερβολικό με αποτέλεσμα δείχνει λίγο κιτς, άσε που είναι και μαούνα. Το 60άρι όμως άλλη κλάση, ποιότητα με ουσία χωρίς σχεδιαστικές υπερβολές, αναδεικνύει τον χαρακτήρα του μέσα από τις μινιμαλ γραμμές του χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει τίποτα, αυτή είναι μία από τις σημαντικές διαφορές των πριμιουμ. Επίσης όσα χρόνια και να περάσουν το 60άρι πάντα θα είναι ένα κλασσικό ωραίο αυτοκίνητο. Φαντάσου το Insignia σε 10 χρόνια από σήμερα που θα έχουν αλλάξει τελείως οι σχεδιαστικές γραμμές της OPEL, αλλά και όλων των αυτοκινήτων, θα δείχνει εντελώς απαρχαιωμένο και κακόγουστο. Νομίζω ότι έκανες άριστη επιλογή επενδύοντας στην πραγματική αξία και όχι στην φανφάρα.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 13 Μάιος 2010, 16:52

PERRY έγραψε:Απ΄τις πληροφορίες μου θα αργήσει κι άλλο πιθανόν Ιούλιο και στην αντιπ/πεια έχουν πρόβλημα με την εισαγωγή
των diesel κινητήρων - δεν ξέρουν αν περπατήσουν.

Μην εμπιστεύεσαι και πολύ τις αντιπροσωπείες φίλε Περικλή. Πραγματικά στα περισσότερα θέματα δεν έχουν την παραμικρή ιδέα. Έπρεπε να δεις σκηνικό όταν πήγαμε στην παρουσίαση του νέου C30! Δεν ήξεραν το παραμικρό σχετικά με το νέο S60! Το τι :whatever ακούσαμε εκείνη τη μέρα εγώ, ο Johnkyr και ο VolvoZeus δεν λέγεται!!!Θα σου πούμε κάποια στιγμή από κοντά!

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 13 Μάιος 2010, 16:55

georgosk έγραψε: Το Insignia είναι λίγο υπερβολικό με αποτέλεσμα δείχνει λίγο κιτς, άσε που είναι και μαούνα.

Εδώ θα διαφωνήσω...Το Insignia, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, φαίνεται πάρα πολύ όμορφο αυτοκίνητο...Βέβαια απόψεις είναι αυτές οπότε ο καθένας έχει τη δικιά του...ΠΑΝΤΑ όμως, VOLVO FOR LIFE!!!!!! :applause :applause :applause

PERRY
T2

Δημοσίευσηαπό PERRY » 13 Μάιος 2010, 18:10

Οι απόψεις σας είναι μεστές,τεκμηριωμένες και πάνω απ΄ολα ανθρώπων που η πρώτη λέξη
όταν γεννήθηκαν ήταν ¨ βου-βου¨ γι΄ αυτό τον λόγο μ΄αρέσει ο πλουραλισμός .
Απ΄την άλλη επειδή το πρώτο μου αμάξι ήταν η ALFA 146 TS Junior 1.6 το δεύτερο
η ALFA 159 1.6 TS. , τρίτο το AUDI A4 1.6 και τέταρτο το S60 πιστεύω οτι η τελευταία μου επιλογή
προήλθε σαν ώριμο απόσταγμα της οδηγικής μου εμπειρίας αλλά πιστέψτε με στην επαρχία παίζει καθοριστικό
ρόλο και ένας υποκειμενικός παράγοντας της σχέσης σου που έχεις με τους αντιπ/πους.
Φυσικά όλα τα παραπάνω προήλθαν - για να μην παρεξηγηθώ - και επ΄την επαγ/κή μου ιδιότητα η οποία
ανοίγει - κακά τα ψέματα - δρόμους στην τοπική κοινωνία.
Ένα είναι όμως γεγονός ότι η VOLVO - παρά το γεγονός ότι έχει να παλέψει με γερμανικά μεγαθήρια - είναι
μία τίμια εταιρία που δυστυχώς στους ΈΛΛΗΝΕΣ είναι παρεξηγημένη.
Υ.Γ. παρά τα 29.000 € το 2002 που έδωσα για το AUDI η ποότητα βαφής των εσωτερικών πλαστικών,ούτε σε
κορεάτικο δεν βρίσκεται.
VOLVO S60 2.0 Τ

PERRY
T2

Δημοσίευσηαπό PERRY » 13 Μάιος 2010, 18:22

Α! ξέχασα,
οδήγησα και το Insignia 1.6 t και το 2.0 t και το Ο.P.C.(στην αντ/πεια στην Λαμία,
είναι μαζί με την VOLVO).
Και τα τρία έχουν κορυφαία δείκτη value for money πλην όμως η μεταπωλητική
τους αξία πέφτει όπως τα spreads.
Οδηγικά το O.P.C είναι monster, το 2.0 πολύ βαρύ και από ονομ/κές επιδόσεις χλιαρό και
το 1.6 t για τον λαό.
Όταν αλλάζεις συχνά αυτ/τα - σε καμιά περίπτωση δεν είναι επένδυση -,
η μεταπωλητική αξία παίζει τον κυριότερο λόγο.
VOLVO S60 2.0 Τ

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 14 Μάιος 2010, 20:15

Κι εμενα μου αρεσει το insignia αλλα οχι απο ολες τις γωνιες...το προτιμω απο ενα Skoda και ισως το σκεφτομουν σε σχεση με ενα passat, αλλα μεχρι εκει. Το 1.6Τ που ειχα οδηγησει ηταν πολυ "αναλατο"...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
nasos
T2

Δημοσίευσηαπό nasos » 20 Ιουν 2010, 21:38

Γειά σας κι από μένα. Οπως έγραψα και σε άλλο τόπικ, από την Τρίτη θα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος S60R.

Ποιοί λόγοι μ'έκαναν και επέλεξα αυτό το αυτοκίνητο λοιπόν, επιλογή η οποία για μένα ήταν μονόδρομος...

Από το 2004 ήμουν κάτοχος ένος Seat Leon Cupra 4 V6 (2.8lt ατμοσφαιρικό τετρακίνητο 204 άλογα). Το αυτοκίνητο αποδείχθηκε σκυλί, μου έκανε όλα τα γούστα, και η δύναμή του μου αρκούσε (δεν είμαι ευθειάκιας). Είχε όμως ένα μείον, βασικό πλέον για μένα. Τους χώρους... Αυστηρά 4θέσιο (εργαστασιακά bucket πίσω) και χώρος αποσκευών μικρός, ο οποίος λόγω τετρακίνησης ήταν ακόμα πιο μικρός. Επειδή λοιπόν πέρσι παντρεύτηκα, ήδη εδώ και μερικά χρόνια έχω περιορίσει αισθητά, σε συχνότητα, τις βραδυνές καφρίλες και επειδή όταν κάποια στιγμή με το καλό μεγαλώσει η οικογένεια θα είμαστε λίγο στριμόκωλα (η γυναίκα μου έχει ένα καινούργιο Swift 1.3) και τότε το Leon δεν θα πουλιέται με τίποτα (το δίνω την Τρίτη κοψοχρονιά), είπα να κάνω το βήμα τώρα αν και δεν είμαι στην επιθυμητή οικονομική κατάσταση που θα ήθελα για αλλαγή αυτοκινήτου. Είμαστε αισιόδοξοι όμως... :applause

Το S60R το έχω ερωτευτεί εδώ και χρόνια, και η αγορά πλέον του συγκεκριμένου μοντέλου είναι πολύ συμφέρουσα αφού παίζουν σε τιμές 12κ-20κ αυτοκίνητα που πριν 4-5 χρόνια κόστιζαν 65κ-75κ.

Αν υπήρχαν χρήματα για καινούργιο, η επιλογή θα ήταν κάτι ανάμεσα σε Insignia 2.0T 4x4, Insignia OPC, Passat CC 3.6 4x4. Αλλά επειδή δεν παίζουν τόσα λεφτά, βολευόμαστε και με μεταχειρισμένο.

Αλλοι υποψήφιοι ήταν Subaru Impreza STi, Audi S4, Audi RS4 καθώς και Subaru Forester που το ξέχασα σχεδόν αμέσως. Το Impreza απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες γιατί δεν άρεσε με τίποτα στη γυναίκα μου (ούτε εγώ έκοβα φλέβα, απλά υπήρχαν αμέτρητα για πούλημα), S4 υπήρχαν μόνο 4.2 σε δελεαστικότατες τιμές αλλά αποφάσισα τελικά να μην ρισκάρω να πάρω τόσα πολλά κυβικά (δεν ξέρεις με τι πλευρό θα ξυπνήσουν αύριο και τι φορολογία θα επιβάλλουνε) και τα RS4 2.7t (τα 4.2 ήταν απλησίαστα για το πορτοφόλι μου) ήταν αρκετά ακριβά (>30000) και η ηλικία τους μεγάλη.

Γιατί λοιπόν το επέλεξα...

- Δύναμη (ήθελα πιο γρήγορο από το Leon)
- Τετρακίνηση (no comments)
- Χώροι (το είπα παραπάνω)
- Φρένα (είδα στο Leon το πλεονέκτημά τους που είχα μπροστά Brembo)
- Πρεστίζ (τα ευκόλως εννοούμενα...)
- Δεν φαίνεται τι είναι αν δεν γνωρίζεις (όπως το Leon που νόμιζαν όλοι ότι είναι 1.8Τ)
- Το εσωτερικό του είναι τέλειο για τα γούστα μου χωρίς να έχω την παραμικρή παρατήρηση, παρόλο που η γυναίκα σιχαίνεται μου τα Atacama δέρματα. :-P (το εσωτερικό του S4 πχ ήταν ένα σίχαμα σε σχέση με του S60R)
- Η φήμη της Volvo για την ασφάλεια των αυτοκινήτων της
- Θεωρώ ότι μου "ταιριάζει" πλέον και ηλικιακά (35)

Οποτε έψαχνα για sedan/sw >2004, >250hp, 4x4, <25000ευρώ, >2000cc έβρισκα μόνο Impreza, S60, Jaguar X-Type, S4, και κάτι φτιαγμένα A4. Αν σκεφτείτε τις επιλογές που είχα, και πως εδώ και χρόνια όποτε έβλεπα S60R στο δρόμο αναστέναζα, ήτανε στάνταρ που θα καταλήξω.

Καταλήγοντας, θεωρώ σαν Νο1 λόγο το ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι τούμπανο (για τα γούστα μου) και αν δεν είσαι υποψιασμένος δεν παίζει να καταλάβεις τι κρύβει μέσα του. :vow

ΥΓ: Να συμπληρώσω πως θα προτιμούσα ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ σ'αυτά τα άλογα, έχοντας την εμπειρία του Leon, και αυτό είναι το μοναδικό μείον του αυτοκινήτου.
S60R '06 Geartronic 6sp

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 21 Ιουν 2010, 07:36

DIKASTIS-T5 έγραψε:εγω αγορασα VOLVO επειδη ειμαι <<αρρωστος>> VOLVακιας!

φοβερή επιχειρηματολογία! :vow :lol:
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 21 Ιουν 2010, 15:52

DIKASTIS-T5 έγραψε:
iatroud έγραψε:
DIKASTIS-T5 έγραψε:εγω αγορασα VOLVO επειδη ειμαι <<αρρωστος>> VOLVακιας!

φοβερή επιχειρηματολογία! :vow :lol:

...Τρολαρεις!Αναγνωριζω τις αξιες της μαρκας,τις οποιες δε χρειαζεται να τις αναφερω γιατι λιγο πολυ ειναι γνωστες.Αν λες τη λεξη VOLVO δε χρειαζεται να πεις κατι αλλο.Ασχολουμαι με τη VOLVO απο τα 14 μου σε εποχες 740,850,960 και την ξεχωρισα απο τοτε αναμεσα σε τοσα brands.Δουλευα τρακτορα VOLVO FH16 660 κα παντα ηθελα να αποκτησω το δικο μου VOLVO το οποιο ετυχε και να μου αρεσει καθως μαζι με το C70 ειναι τα πιο hot & sexy της μαρκας.Οκ?

Ηλια αμα αγορασες VOLVO λογω του 660 τοτε κακως και αγορασες VOLVO.Τα φορτηγα ειναι τα χειροτερα..... :lol: :lol: :lol:
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 21 Ιουν 2010, 16:04

DIKASTIS-T5 έγραψε:Γιατι ρε?Γαματο ηταν!FH 16!Δεν υπηρχε και κανα αλλο τοτε για να δουλεψω.Μονο ACTROS προηγουμενης γενιας του FH 16.

Πλακιτσα εκανα.....αφου ξερεις εγω μεχρι και εσωρουχα VOLVO φοραω.
VOLVO 850 T-5 2.3

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 21 Ιουν 2010, 16:45

:idea: :idea: :idea:
VOLVO 850 T-5 2.3

arhatzad
T2

Δημοσίευσηαπό arhatzad » 28 Απρ 2011, 18:11

Εγώ αγόρασα VOLVO γιατί πας με 160 και νομίζεις ότι πας με 60, είτε είναι στροφές είτε είναι ευθείες!!!

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 28 Απρ 2011, 21:49

Υστερα από διάφορα posts για το πόσα αυτοκίνητα έχω αλλάξει κλπ μπορώ να πω και το story του V50.
Εχοντας αγοράσει πάνω σε έπαρση το C70 T5 , μέσα σε μικρό διάστημα συνειδητοποίησα ότι είχα κάνει εντελώς λάθος επιλογή για διάφορους λόγους:
1.Πολύ χτυπητό για τη δουλειά μου
2.Πολύ χαμηλό για τους δρόμους (κυρίως χώμα και λάσπη) που κινούμουν στην καθημερινότητά μου
Το C70 ήρθε μετά το forester 2.5 xt το οποίο ήταν στην κυριολεξία οδοστρωτήρας και πασπαρτού αυτοκίνητο και γενικά δεν μου πολυκάθισε.
Ετσι λοιπόν προσπάθησα να το πασσάρω στη σύζυγο μιας και τότε ο μεγάλος μου γιος είχε γίνει 5 χρονών,είχε σταματήσει να δουλεύει και δεν έκοβε πολλά χλμ,και μεγάλη ανάγκη για υπερβολικούς χώρους δεν υπήρχε(καρότσια κλπ).Η σύζυγος όμως λόγω πολύ χαμηλού προφίλ και μαθημένη σε ψηλά αυτοκίνητα (γιατί δήθεν ανακατεύεται στα χαμηλά) δεν το πήγε με τίποτα.Ηταν η μοναδική φορά στα 20 χρόνια που είμαστε μαζί που με έφαγε να αλλάξουμε αυτοκίνητο.Βέβαια,είχαν προηγηθεί το γρατζούνισμα με κλειδιά όλου του αυτοκινήτου και κάποιες άλλες αναποδιές στη δουλειά που την είχαν κάνει να πιστέψει ότι η "μπάλα έπρεπε να κατέβει".Το πρόβλημα ήταν μεγάλο γιατί το αμάξι ήταν 6 μηνών ,θα πουλιόταν πολύ δύσκολα και η χασούρα θα ήταν μεγάλη.
Μέσα απ'όλη αυτήν την κατάσταση κατάφερα να μου το πάρουν στην AUTOPOINT με χασούρα μόλις 17.000€ :chair.Αλλά με 35000 που το πούλησα δεν υπήρχε κάτι σε νορμάλ κινητήρα και αναγκαστικά έπρεπε να πάω πάλι σε Τ5 ,μιας και το θέμα αγορά μεταχειρισμένου δεν παίζει γενικά στην οικογένεια μας.Ετσι ήρθε το V50 T5 AWD σε έκδοση momentum μιας και για summum δεν ήθελα να δώσω και άλλα λεφτά και για τη σύζυγο ο εξοπλισμός ήταν υπεραρκετός.
Μπορώ να πω ότι στην αρχή δεν πολυενθουσιάστηκα μιας και ζούσα μια γενικότερη αναισθησία τότε και κοιτούσα μόνο αυτοκίνητα τύπου TOUAREG,X5 και κάτι άλλες τέτοιες παπαριές.Βέβαια όποτε το οδηγούσα δεν μπορούσα να το χαρώ καθώς συνδυαζόταν με οικογενειακές εξόδους,και γι'αυτό δεν μπορούσα να αποκτήσω ολοκληρωμένη άποψη συν το γεγονός ότι η σύζυγος το είχε μονίμως άπλυτο και βρώμικο ,κάτι που προσωπικά με χαλάει πολύ όταν μπαίνω να οδηγήσω.Εγώ εν τω μεταξύ πήρα το Α4 ALLROAD QUATTRO 2.0TFSI S-TRONIC το οποίο άλλαξα για λόγους που έχω αναφέρει στο παρελθόν με το Χ1 2.0D XWD.Tο θέμα ήταν ότι η σύζυγος εξακολουθούσε να γκρινιάζει ότι δεν της αρέσει το αμάξι,ότι είναι σαν πλοίο,ότι είναι άβολο για τις μετακινήσεις της κλπ κλπ (αχαριστία ,αλλά έτσι είναι).Ετσι λοιπόν αποφάσισα να της δώσω το Χ1 που είναι ψηλό και auto μπας και ηρεμήσει.Και,ναι,το θαύμα έγινε (τώρα με βρίζει μεταξύ σοβαρού και αστείου που το πουλάμε, άσχετα αν καταλαβαίνει ότι το πιο συμφέρον με την κατάσταση που επικρατεί είναι να το πουλήσουμε μιας και το V50 δεν πουλιέται με τίποτα και με 2 βαριά αυτοκίνητα τέτοια εποχή δε λέει).
Το αστείο της όλης αυτής ιστορίας είναι ότι κατά τη διάρκεια του τελευταίου εξαμήνου κατέληξα εγώ να ερωτευτώ το volvo και μέσα από το tuning και το forum αυτό να μην πιστεύω αυτήν την "αρρώστια" που με έχει βρει.Τις αξίες του αυτοκινήτου τις ανακαλύπτω καθημερινά και αναλογιζόμενος με πλέον μεγαλύτερη ωριμότητα τι αυτοκίνητα έχω οδηγήσει στο παρελθόν και τι μου έχουν προσφέρει απορώ με τη μαλ@κία μου που από πολύ πιο νωρίς δεν είχα στραφεί στην VOLVO.Αλλωστε η κρίση μαζί με πολλά κακά που έχει φέρει έχει κάνει μεγάλο καλό στον επαναπροσδιορισμό των αξιών και σε πιο ώριμες αξιολογήσεις του τι έχουμε και δεν το εκτιμούσαμε.
Δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμη θα το κρατήσω (σίγουρα άλλον 1,5 χρόνο για να πιάσει τετραετία) ,πάντως είμαι σίγουρος ότι πλέον θα κάνω υπομονή να πάρω το volvo που θα μου αρέσει τότε και δεν θα αλλάξω εταιρεία με τίποτε.Τις αξίες της volvo τις έχουμε αναλύσει πολλές φορές (άσχετα με τις κωλο-αντιπροσωπείες που έχουμε στο Ελλαδιστάν) και δεν θα κάτσω να πω τι μου αρέσει στο αυτοκίνητο,εκτός του ότι κανείς στο δρόμο δεν παίρνει χαμπάρι ότι την έφαγε από μία "νεκροφόρα".
Οπως ανέφερε πολύ σωστά ο έμπορος που πούλησε στον dgrgtc το V50 του,είναι ένα αυτοκίνητο που σίγουρα δεν το ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά αλλά όσο το οδηγάς τόσο σε ανταμοίβει με τις αρετές του.Μάλιστα θυμάμαι ότι οι 4τροχοί στις σελίδες του τιμοκατάλογου των καινούργιων αυτοκινήτων στο σχόλιο για το κάθε μοντέλο ανέφεραν για το V50 :"αξίζει το κάθε του ευρώ - αυτοκίνητο for life" :vow :vow :vow
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 29 Απρ 2011, 01:54

Εικόνα
Ωραιο το σεντονι dadoudis , :respect
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 29 Απρ 2011, 14:01

dadoudis έγραψε:Υστερα από διάφορα posts για το πόσα αυτοκίνητα έχω αλλάξει κλπ μπορώ να πω και το story του V50.
Εχοντας αγοράσει πάνω σε έπαρση το C70 T5 , μέσα σε μικρό διάστημα συνειδητοποίησα ότι είχα κάνει εντελώς λάθος επιλογή για διάφορους λόγους:
1.Πολύ χτυπητό για τη δουλειά μου
2.Πολύ χαμηλό για τους δρόμους (κυρίως χώμα και λάσπη) που κινούμουν στην καθημερινότητά μου
Το C70 ήρθε μετά το forester 2.5 xt το οποίο ήταν στην κυριολεξία οδοστρωτήρας και πασπαρτού αυτοκίνητο και γενικά δεν μου πολυκάθισε.
Ετσι λοιπόν προσπάθησα να το πασσάρω στη σύζυγο μιας και τότε ο μεγάλος μου γιος είχε γίνει 5 χρονών,είχε σταματήσει να δουλεύει και δεν έκοβε πολλά χλμ,και μεγάλη ανάγκη για υπερβολικούς χώρους δεν υπήρχε(καρότσια κλπ).Η σύζυγος όμως λόγω πολύ χαμηλού προφίλ και μαθημένη σε ψηλά αυτοκίνητα (γιατί δήθεν ανακατεύεται στα χαμηλά) δεν το πήγε με τίποτα.Ηταν η μοναδική φορά στα 20 χρόνια που είμαστε μαζί που με έφαγε να αλλάξουμε αυτοκίνητο.Βέβαια,είχαν προηγηθεί το γρατζούνισμα με κλειδιά όλου του αυτοκινήτου και κάποιες άλλες αναποδιές στη δουλειά που την είχαν κάνει να πιστέψει ότι η "μπάλα έπρεπε να κατέβει".Το πρόβλημα ήταν μεγάλο γιατί το αμάξι ήταν 6 μηνών ,θα πουλιόταν πολύ δύσκολα και η χασούρα θα ήταν μεγάλη.
Μέσα απ'όλη αυτήν την κατάσταση κατάφερα να μου το πάρουν στην AUTOPOINT με χασούρα μόλις 17.000€ :chair.Αλλά με 35000 που το πούλησα δεν υπήρχε κάτι σε νορμάλ κινητήρα και αναγκαστικά έπρεπε να πάω πάλι σε Τ5 ,μιας και το θέμα αγορά μεταχειρισμένου δεν παίζει γενικά στην οικογένεια μας.Ετσι ήρθε το V50 T5 AWD σε έκδοση momentum μιας και για summum δεν ήθελα να δώσω και άλλα λεφτά και για τη σύζυγο ο εξοπλισμός ήταν υπεραρκετός.
Μπορώ να πω ότι στην αρχή δεν πολυενθουσιάστηκα μιας και ζούσα μια γενικότερη αναισθησία τότε και κοιτούσα μόνο αυτοκίνητα τύπου TOUAREG,X5 και κάτι άλλες τέτοιες παπαριές.Βέβαια όποτε το οδηγούσα δεν μπορούσα να το χαρώ καθώς συνδυαζόταν με οικογενειακές εξόδους,και γι'αυτό δεν μπορούσα να αποκτήσω ολοκληρωμένη άποψη συν το γεγονός ότι η σύζυγος το είχε μονίμως άπλυτο και βρώμικο ,κάτι που προσωπικά με χαλάει πολύ όταν μπαίνω να οδηγήσω.Εγώ εν τω μεταξύ πήρα το Α4 ALLROAD QUATTRO 2.0TFSI S-TRONIC το οποίο άλλαξα για λόγους που έχω αναφέρει στο παρελθόν με το Χ1 2.0D XWD.Tο θέμα ήταν ότι η σύζυγος εξακολουθούσε να γκρινιάζει ότι δεν της αρέσει το αμάξι,ότι είναι σαν πλοίο,ότι είναι άβολο για τις μετακινήσεις της κλπ κλπ (αχαριστία ,αλλά έτσι είναι).Ετσι λοιπόν αποφάσισα να της δώσω το Χ1 που είναι ψηλό και auto μπας και ηρεμήσει.Και,ναι,το θαύμα έγινε (τώρα με βρίζει μεταξύ σοβαρού και αστείου που το πουλάμε, άσχετα αν καταλαβαίνει ότι το πιο συμφέρον με την κατάσταση που επικρατεί είναι να το πουλήσουμε μιας και το V50 δεν πουλιέται με τίποτα και με 2 βαριά αυτοκίνητα τέτοια εποχή δε λέει).
Το αστείο της όλης αυτής ιστορίας είναι ότι κατά τη διάρκεια του τελευταίου εξαμήνου κατέληξα εγώ να ερωτευτώ το volvo και μέσα από το tuning και το forum αυτό να μην πιστεύω αυτήν την "αρρώστια" που με έχει βρει.Τις αξίες του αυτοκινήτου τις ανακαλύπτω καθημερινά και αναλογιζόμενος με πλέον μεγαλύτερη ωριμότητα τι αυτοκίνητα έχω οδηγήσει στο παρελθόν και τι μου έχουν προσφέρει απορώ με τη μαλ@κία μου που από πολύ πιο νωρίς δεν είχα στραφεί στην VOLVO.Αλλωστε η κρίση μαζί με πολλά κακά που έχει φέρει έχει κάνει μεγάλο καλό στον επαναπροσδιορισμό των αξιών και σε πιο ώριμες αξιολογήσεις του τι έχουμε και δεν το εκτιμούσαμε.
Δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμη θα το κρατήσω (σίγουρα άλλον 1,5 χρόνο για να πιάσει τετραετία) ,πάντως είμαι σίγουρος ότι πλέον θα κάνω υπομονή να πάρω το volvo που θα μου αρέσει τότε και δεν θα αλλάξω εταιρεία με τίποτε.Τις αξίες της volvo τις έχουμε αναλύσει πολλές φορές (άσχετα με τις κωλο-αντιπροσωπείες που έχουμε στο Ελλαδιστάν) και δεν θα κάτσω να πω τι μου αρέσει στο αυτοκίνητο,εκτός του ότι κανείς στο δρόμο δεν παίρνει χαμπάρι ότι την έφαγε από μία "νεκροφόρα".
Οπως ανέφερε πολύ σωστά ο έμπορος που πούλησε στον dgrgtc το V50 του,είναι ένα αυτοκίνητο που σίγουρα δεν το ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά αλλά όσο το οδηγάς τόσο σε ανταμοίβει με τις αρετές του.Μάλιστα θυμάμαι ότι οι 4τροχοί στις σελίδες του τιμοκατάλογου των καινούργιων αυτοκινήτων στο σχόλιο για το κάθε μοντέλο ανέφεραν για το V50 :"αξίζει το κάθε του ευρώ - αυτοκίνητο for life" :vow :vow :vow

Ειμαι συμφωνος 1000%... :vow

Εγω αυτη την εποχη θα το αλλαζα μονο με V50,V70,XC70(στην αναγκη...αντε...και με V60)...diesel....τιποτα αλλο....
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

phantomas
T2

Δημοσίευσηαπό phantomas » 14 Νοέμ 2011, 13:13

Ο λόγος που το αγόρασα ήταν η προτροπή του αδερφού μου για το μοντέλο του S40 υπο αντικατάσταση που είχε βγεί σε μια "ειδική" τελευταία έκδοση. Τώρα πως απο Clio βρέθηκα με S40 είναι άλλη ιστορία. Πήγαμε με την σύζυγο στον Σαρακάκη και είδαμε ένα "απλό" S40. Δεν χρειάστηκε άλλη επίσκεψη. Είχαμε πάρει ηδη την απόφαση. Αφού πήραμε το προσπέκτους στο σπίτι, αποφασίσαμε τα έξτρα που θέλαμε να προσθέσουμε και μετά απλά το παραγγείλαμε. Έκτοτε το εκτιμούμε κάθε μέρα που περνάει και περισσότερο και πραγματικά στενοχωριώμαστε και οι δύο που θα αναγκαστούμε σύντομα να το πουλήσουμε γιατί θα φύγουμε μόνιμα για Κύπρο.
S40 1.8 LSE MY 03

chrisap
T2

Δημοσίευσηαπό chrisap » 19 Νοέμ 2011, 01:07

παντα ηταν στις επιλογες μου αλλα ηταν αρκετα ακριβο.με την τιμη ομως που το βρηκα ηταν κλοπη στην κυριολεξια και παρολο που σκοπευα να παρω μετ/νο αουντι α 4 δεν το σκεφτηκα καθολου.
S40 1.6 MY 2011

paplomatothiki
T2

Δημοσίευσηαπό paplomatothiki » 22 Νοέμ 2011, 10:27

Ήθελα ν'αλλάξω αυτοκίνητο (είχα ένα Fiesta που πολύ το αγαπούσα,όπως κι αυτό εξάλλου... :inlove ) αλλά δεν ήξερα που να στραφώ ! Μου άρεσε το Insignia αλλά ήταν σκέτη μαούνα,οπότε είπα να πάω στο Astra που το θύμιζε κάπως,αλλά....δεν ! Καμία σχέση ! Το "χρυσό" αυγό των Βαγγέληδων δε μου άρεσε σαν καινούριο μοντέλο (προτιμούσα το προηγούμενο),εκτός του ότι στην αντιπροσωπεία με αντιμετώπιζαν μ'ένα στυλάκι τύπου "φιλάρα,μπροστά σου βλέπεις το υπέρτατο αυτοκίνητο των 5 ηπείρων,23 χιλιάρικα είναι λίγα γι'αυτό,άντε μη σου πούμε να ρίξεις και κανά σφουγγάρισμα στην αντιπροσωπεία"...οπότε.....τζους ! :swear :swear Είδα και κανά δυο άλλα του-του και μπερδεύτηκα χειρότερα.
Τυχαία ακούω στο ραδιόφωνο για τις προσφορές της Volvo τότε με το τέλος ταξινόμησης. Αυτό ήταν ! :-P Δε χρειάστηκαν παραπάνω από 30 δευτερόλεπτα (όσο διαρκούσε η διαφήμιση) !Την επόμενη μέρα το είχα παραγγείλει (S40 MY '10) ! Η πλάκα είναι πως λίγες μέρες νωρίτερα ψάχνοντας διάφορα μοντέλα,είχα δει στο δρόμο ένα S40 οπότε γυρνάει και μου λέει το έτερον ήμισυ "αυτό είναι αμάξι....να πω ότι έπαιρνες κάτι τέτοιο....χαλάλι" και της ανταπάντησα "αυτό μάλιστα ! που να βρεθούν τα λεφτά όμως..." ! :applause

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες