Άρειος Πάγος: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Άρειος Πάγος: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 02 Μαρ 2017, 02:28

Το Ανώτατο Πολιτικό Δικαστήριο το απασχόλησε υπόθεση γυναίκας οδηγού μηχανής η οποία κινήτο επί της διαχωριστικής γραμμής του δρόμου και επιχείρησε να περάσει μεταξύ αυτοκίνητου και νταλίκας 18,5 μέτρων, με αποτέλεσμα να σφηνωθεί και να πέσει στο οδόστρωμα, όπου της πάτησε το αριστερό χέρι η νταλίκα

Δεν επιτρέπεται τα μηχανάκια να κινούνται ανάμεσα στις διαχωριστικές λωρίδες κυκλοφορίας των οχημάτων
Συνέχεια εδώ : http://www.protothema.gr/greece/article/658575/areios-pagos-ta-mihanakia-pou-kinoudai-anamesa-stis-lorides-ftaine-se-periptosi-atuhimatos/
V40, Τ4, RDesing, AllCarTuning

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Re: Άρειος Πάγος: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 02 Μαρ 2017, 10:03

Συμφωνώ απόλυτα. Άντε γιατί οι τύποι δεν σέβονταν τίποτε απολύτως. Ανάμεσα στις λωρίδες, κόντρα σε μονόδρομους, σφήνες στα αμάξια... Μπράβο, θα έπρεπε να έχει γίνει καιρό τώρα. :applause
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
T2

Re: Άρειος Πάγος: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 02 Μαρ 2017, 14:59

JimV60 έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα. Άντε γιατί οι τύποι δεν σέβονταν τίποτε απολύτως. Ανάμεσα στις λωρίδες, κόντρα σε μονόδρομους, σφήνες στα αμάξια... Μπράβο, θα έπρεπε να έχει γίνει καιρό τώρα. :applause

Κι' όμως Δημήτρη !
Επειδή στην Ελλάδα το δυσκολότερο πράγμα είναι το αυτονόητο, έπρεπε να γνωμοδοτήσει το ανώτατο δικαστήριο για το θέμα.
Παρά ταύτα, είμαι βέβαιος ότι στην πράξη δεν θα αλλάξει τίποτα, γιατί ακριβώς τίποτα δεν δουλεύει σε αυτή τη χώρα - μπάχαλο.
V40, Τ4, RDesing, AllCarTuning

Lefterisgt
T2

Δημοσίευσηαπό Lefterisgt » 02 Μαρ 2017, 20:04

Θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη και σαν οδηγός μηχανής. Από την στιγμή που ξεκίνησα να οδηγώ δίκυκλο, κατάλαβα πώς αρκετές φορές γινόμουν επικίνδυνος για τους μοτοσυκλετιστές. Πόσο αρκετες φορές χωρίς να το καταλάβω μέσα στην κούραση μου και μέσα στην άνεση του αυτοκινήτου μου μπορεί και να άλλαζα λωρίδα χωρίς να υπολογίσω το ενδεχόμενο να χτυπήσω κάποια μηχανή. Σαν οδηγός αυτοκινήτου δεν είχα βέβαια την αίσθηση του πόσο πιο δύσκολα φρενάρει μια μηχανή ακόμα και μεγάλου κυβισμού με εξελιγμένο σύστημα φρένων, σε σχέση με το αυτοκίνητο. Σαν οδηγός μηχανής έχω δει μεγάλο αριθμό οδηγών αυτοκινήτου να μιλούν χαλαρά στο κινητό τους και να καπνίζουν το τσιγαράκι τους χωρίς να καταλαβαίνουν ότι ξεφεύγουν από την πορεία τους. Ο κατάλογος είναι μεγάλος. Επίσης έχω δει αμέτρητους μοτοσυκλετιστές να έχουν τις ίδιες επικίνδυνες συμπεριφορές με τους οδηγούς αυτοκινήτου χωρίς να υπολογίζουν ότι αν κάτι πάει στραβά δεν θα ξεμπερδεύουν με ένα τσαλακωμένο φτερό, αλλά με μερικές μέρες στο νοσοκομείο.....Τα πρόσφατα γεγονότα άλλωστε δείχνουν περίτρανα την παντελή έλλειψη οδηγικής παιδείας στην χώρα. Η απόφαση αυτή για τις μηχανές δεν μου λέει τίποτα διότι οι αποφάσεις αυτές δεν προλαμβάνουν καταστάσεις γιατί απλά δεν εφαρμόζονται. Όπως άλλωστε δεν εφαρμάζονται μύριες πόσες αποφάσεις. Δεν θέλω να επαναλαμβάνω αυτά που λένε όλοι μόλις συμβεί κάποιο ατύχημα όμως τα σποτάκια του Ιαβέρη τα λένε όλα. Ό,τι τιμόνι κι αν πιάνει κανείς στο χέρι έχει ακριβώς την ίδια ευθύνη με όσους μοιράζεται τον δρόμο....
V40 T4 Momentum-180hp!!

Άβαταρ μέλους
myLivstyl
T2

Δημοσίευσηαπό myLivstyl » 06 Μαρ 2017, 17:48

Lefterisgt έγραψε:Ό,τι τιμόνι κι αν πιάνει κανείς στο χέρι έχει ακριβώς την ίδια ευθύνη με όσους μοιράζεται τον δρόμο....

Ακριβώς αυτό!
V40 D2 Livstyl

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες