2 τροχοί, άντε 3

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

2 τροχοί, άντε 3

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 26 Απρ 2010, 14:43

συνέχεια από εδώ posting.php?mode=quote&f=23&p=4710
Τελευταία επεξεργασία από johnkyr σε 26 Απρ 2010, 22:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Re: 2 τροχοί

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 26 Απρ 2010, 21:36

Γιαννη τα scooter οντως εχουν φτασει σε πολυ καλο επιπεδο τα τελευταια χρονια.....συν οτι προσφερουν ανεση και ευκολια στην οδηγηση και καλυψη απο τα καιρικα φαινομενα πολυ καλυτερη απο αλλα ειδη διτροχων....

ειχα αυτο....μεχρι πριν δυο χρονια....

http://www.gr.piaggio.com/el_GR/listino ... aspx?id=80

πολλα τα πλεονεκτηματα....οπως δυναμη(40hp),ευκολια,ανεση(Αθηνα-Καλαματα χωρις σταση)....φρεναρες....διαχρονικη εμφανιση....χωροι αποσκευων και μικροαντικειμενων...και προστασια απο νερα αερα....καλυτερη απο αλλα διτροχα....

τα μειονεκτηματα του τωρα...

συντηρηση καθε 3000 χλμ και πανακριβα τα μεγαλα service...καθε 6000 χλμ....με αποκορυφωμα το service με αλλαγη ιμαντα μεταδοσης,τακακια στα 24000 χλμ...αγγιζεις ανετα τα 500€...

πολλες μικροβλαβες...οι οποιες σαν ανταλλακτικα η αξια τους ειναι 10-15 €(ντιζες,ρουλεμαν τιμονιου) αλλα τα εργατικα φτανουν κανα 80 αρι € γιατι πρεπει να λυθουν-δεθουν ενας μεγαλος αριθμος απο πλαστικα...καπακια,πατωματα,μασκες κλπ....

πολλες και ακριβες ηλεκτρικες,ηλεκτρονικες βλαβες....με κοστος ανω των 300 € καθε φορα....οπως ηλεκτρονικη πεταλουδα γκαζιου....εγκεφαλος 1000 € και αλλα διαφορα.....

Καταναλωση γυρω στα 5 λιτ/100κμ με χρηση σε προαστικους δρομους της Αττικης....οχι κεντρο....

μετα απο ολα αυτα το αποχωριστηκα με μεγαλη χαρα....μπορω να πω.... :whistling
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 26 Απρ 2010, 21:43

:doh , μμμμμμ ωραία . . . . . :lipssealed , σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ....

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 26 Απρ 2010, 21:50

και τωρα στα χερια μου βρισκετε αυτο.....

viewtopic.php?f=19&t=200

μετα απο την παραπανω περιπετεια μου....και επειδη οταν μετακομισα στον Ναυπλιο απο την Αθηνα δεν ειχα parking τον πρωτο καιρο....αποφασισα να αγορασω κατι φτηνο,απλο,και τρομερα αξιοπιστο....και επεσε στα χερια το παραπανω on-off της Suzuki....το οποιο ειναι οτι πιο απλο υπαρχει σε συντηρηση(τη κανω μονος μου)...ειναι ευελικτο....παει και σε χωματοδρομο....και δεν ειναι καθολου ευπαθες σε βλαβες....η σε πτωσεις ....(μακρια απο εμας)....

τα μονα που μου λειπουν απο το Beverly....ειναι τα φρενα του(3...χρυσα brembo)και η ανεση-προστασια απο τα καιρικα φαινομενα....

Καταναλωση γυρω στα 4-4,5 λτ/100κμ....με τεχνολογια 2πλου καρμπυρατερ....και οχι ηλ.ψεκασμου σαν το Beverly....

Τωρα λυπαμε που πρεπει να το θυσιασω...για να αγορασω 2ο αυτοκινητο....αλλα θα παλεψω να το κρατησω και αυτο....εαν δεν πουληθει τελικα....!!!

Παντως εαν θες και στεφτεσε την αγορα μοτο....πες μου σε τι περιβαλλον κινησε και ποσα χλμ κανεις....τη μερα και τη βαζεις σαν προτεραιοτητα....στην αγορα σου....και μπορω να σου προτεινω μερικες λυσεις....εαν θες....βεβαια..... :respect
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 26 Απρ 2010, 21:59

δύσκολα σου συγχωρούν λάθη οι 2 τροχοί, φόβος.. από την άλλη η αίσθηση του ανοιξιάτικου ανέμου της υπαίθρου στο πρόσωπο, μαγεία..
2 τροχοί, 2 όψεις!
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: 2 τροχοί, άντε 3

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 26 Απρ 2010, 22:11

Από την Νέα σχολική χρονιά, ίσως χρειαστούμε 2ο μεταφορικό μέσο στην οικογένεια. Αν ζούσα σε επαρχιακή πόλη, χωρίς κίνηση, μάλλον θα αγόραζα κάποιο μτχ toyota starlet 1.000cc, αλλά στην Αθήνα να αγοράσεις αυτοκίνητο με τις παρούσες συνθήκες είναι :doh . Μιας και δεν έχω δίπλωμα μηχανής, μιας και δεν ξέρω πόσο κοστίζει ή πόσο εύκολο είναι να βγάλεις, σκέφτηκα αρχικά το piagio Mp3, αφού το οδηγείς με δίπλωμα αυτοκινήτου. Γενικά ψάχνω για κάτι που να μπορεί να κινηθεί στην μεσαία λωρίδα της Ε.Ο, να έχει γρήγορες ρεπρίζ, να μην χαλάει, εύκολη οδήγηση και να καίει λίγο (+-5λτ). Από μηχανές είμαι παντελώς άσχετος. Η μεγαλύτερη διαδρομή που θα κάνει, θα είναι Αθήνα-Ν.Μάκρη -- Αθήνα-Σούνιο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 26 Απρ 2010, 22:15

Εγώ πάντως παιδιά τρέμω και μόνο στην ιδέα ότι ανεβαίνω σε μηχανές...Κακά τα ψέματα άλλη σιγουριά δίνουν οι 4 ρόδες και άλλη οι 2 ρόδες. Και επειδή είχαν ατυχήματα με μοτοσυκλέτες συγγενικά μου πρόσωπα μπορώ να πω τις σιχαίνομαι!!! Μου αρέσει πολύ να τις βλέπω αλλά για επάνω, ούτε γράμμα!!!! :?
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 26 Απρ 2010, 22:17

@jimC30 ειδικά συνεπιβάτης..! θα πρέπει για κάποιον να είναι η μεγαλύτερη τιμωρία!!
@johnkyr αυτό το άρμα (mad max θυμίζει) στρίβει?!
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 26 Απρ 2010, 22:19

iatroud έγραψε:@jimC30 ειδικά συνεπιβάτης..! θα πρέπει για κάποιον να είναι η μεγαλύτερη τιμωρία!!

Ούτε καν στον ύπνο μου σου λέω! :?

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 26 Απρ 2010, 22:26

iatroud έγραψε:@jimC30 ειδικά συνεπιβάτης..! θα πρέπει για κάποιον να είναι η μεγαλύτερη τιμωρία!!
@johnkyr αυτό το άρμα (mad max θυμίζει) στρίβει?!

στρίβει... πολύ καλά ... και φρενάρει καλύτερα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

@jim, αν ζούσα αλλού, ισως κι εγώ να μην σκεφτόμουνα την λύση της μηχανής.
Τελευταία επεξεργασία από johnkyr σε 26 Απρ 2010, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 26 Απρ 2010, 22:27

Ρε κάτσε καλά σου λέω!!!!!

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 26 Απρ 2010, 22:44

Ωραιο....και πιο ασφαλες απο τα αλλα διτροχα...με διπλωμα αυτοκινητου οδηγας μονο την εκδοση LT...

Ισχυουν παντως αυτα που ειπα πιο πανω περι αξιοπιστιας .......κοστος service...κλπ...
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 26 Απρ 2010, 22:46

τι διαφορετικό έχει η έκδοση LT ?

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 26 Απρ 2010, 22:47

όλοι έχουμε εμπειρίες από το περιβάλλον μας, ας μου επιτραπεί να συνοψίσω τις δικές μου ως ακολούθως:
1. το δίκυκλο θεωρώ ότι διαφέρει κατά πολύ σε οδηγική συμπεριφορά και φιλοσοφία. με δεδομένη την απουσία παθητικής ασφάλειας, όλο το βάρος μετατίθεται στην ενεργητική. είσαι μόνιμα στην πρίζα, ακόμη και όταν είσαι σταματημένος στο φανάρι, ανάμεσα σε ακινητοποιημένα αυτοκίνητα!!
2. η πτώση είναι αναπόφευκτη, γιαυτό καλό είναι να το ξεκινάς σε νεαρές ηλικίες (no offence) που είναι και τα οστά σου ελαστικότερα, και είναι πολλών ειδών, πονά πολύ διαφορετικά χτύπημα με χτύπημα, και κάποια που δεν τα νιώθεις καθόλου ίσως αποβούν και τα πιο επικίνδυνα. πέφτεις εύκολα και δεν ξέρεις πότε θα σε κλείσει το επόμενο ΙΧ, κι ας έχεις μόνιμα τα φώτα αναμμένα, και ας τηρείς τον ΚΟΚ.
3. το ασθενοφόρο ακούγεται στα αυτιά πολύ διαφορετικά όταν έρχεται για σένα. εσύ ακούς σιωπή και βουητό, οι άλλοι την σειρήνα..
4. η κηδεία συμμαθητή από το δημοτικό, 35 τότε χρονών με δύο παιδιά 3 και 5 ετών, ελπίζω να είναι και η τελευταία που θα βιώσω, δεν είναι ευχάριστο πράγμα..
5. δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά ελεγχόμενα φίλτρα, μόνο οι τρίχες των ρουθουνιών σου, φυσικά φίλτρα κατακράτησης όλων των αιωρουμένων σωματιδίων, συμπεριλαμβανομένων γοπών από τσιγάρα ΙΧήδων, ροχάλων φορτηγατζήδων, περιττωμάτων πτηνών..σφηκών που μπαίνουν μέσα στο κράνος κεντρίζουν και φεύγουν και.. και..

Όλα τα ανωτέρω και πόσα άλλα ξέχασα, καλείσε να τα συγκρίνεις με την ταχύτερη μετάβαση και μειωμένη κατανάλωση.

θα προτιμούσα 1000 φορές το αέριο!
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 26 Απρ 2010, 22:56

johnkyr έγραψε:τι διαφορετικό έχει η έκδοση LT ?

Μεγαλυτερο μετατροχιο...εμπρος φυσικα....κατα 1cm νομιζω....και βαση νομοθεσιας....μπορεις να το οδηγησεις με διπλωμα αυτοκινητου....το απλο MP3 θελει διπλωμα για μοτο.....
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 19 Ιούλ 2010, 13:08

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 19 Ιούλ 2010, 14:10

johnkyr έγραψε:Piaggio MP3 Hybrid LT300ie

http://www.cityauto.gr/moto/article.cit ... r?aid=2078

8600€......τι λενε ρε συ Γιαννη....οι Ιταλοι....!!! 6300€ πηγε το Smart μου....και καταναλωση εχει 3-3,5 lt/100km diesel......!!!

και δεν κρατω το παπακι μου που εχει 3lt/100km καταναλωση και 100 φορες μεγαλυτερη αξιοπιστια απο αυτο πραγμα....και 20 φορες χαμηλοτερο κοστος συντηρησης...!!!

Εχουν ξεφυγει εντελως μου φαινεται....
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 19 Ιούλ 2010, 14:22

μπορεί σε λίγα χρόνια να επιδείξουν κάτι καλύτερο, Σήμερα ..... συμφωνώ ότι παρά είναι ακριβό.

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 22 Ιούλ 2010, 12:24

Και ομως, υπαρχουν ανθρωποι που το αγοραζουν...απαραδεκτο.
Ειμαι και εγω εντελώς αντίθετη στην τιμή του.
Για να μη σχολιασω και αυτους που αγοραζουν T-MAX και το καγκουροφτιαχνουν με εξατμισεις akrapovic και ολο το εξωτερικο ανθρακονηματα :lipssealed :lipssealed :lipssealed
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Νεφέλη, S40 1.8 Momentum ΜΥ10

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Ιούλ 2010, 12:37

τα πλεονεκτημα που έχει για μένα το Mp3, είναι ότι το οδηγείς με δίπλωμα αυτοκινήτου, το υβριδικό 300κεκ, πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό σε κατανάλωση, μπορείς να βγεις και ΕΟ,ΑΟ, πιάνει λιγότερο χώρο στην πόλη ακόμα και από smart, κυκλοφορείς κάθε μέρα στο δακτύλιο. Αλλά το κόστος του είναι αρκετά υψηλό, όπως λέει και ο Γιώργος δεν πρέπει να είναι τέρας αξιοπιστίας :lol: , ενώ πρέπει να είναι και πολύ βαρύ.

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 22 Ιούλ 2010, 15:11

johnkyr έγραψε:τα πλεονεκτημα που έχει για μένα το Mp3, είναι ότι το οδηγείς με δίπλωμα αυτοκινήτου, το υβριδικό 300κεκ, πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό σε κατανάλωση, μπορείς να βγεις και ΕΟ,ΑΟ, πιάνει λιγότερο χώρο στην πόλη ακόμα και από smart, κυκλοφορείς κάθε μέρα στο δακτύλιο. Αλλά το κόστος του είναι αρκετά υψηλό, όπως λέει και ο Γιώργος δεν πρέπει να είναι τέρας αξιοπιστίας :lol: , ενώ πρέπει να είναι και πολύ βαρύ.

Και δεν ειναι τοσο λεπτο οσο μια κανονικη ΔΙΚΥΚΛΗ μηχανη.
Αυτο με το διπλωμα ειναι καλο πλεονεκτημα, αλλά μονο αν απλα βαριεσαι να πας να βγαλεις.
Γιατι απο οικονομικης αποψεως, στα ιδια λεφτα ερχεται το διπλωμα+κανονικη μηχανη ή το MP3 χωρις διπλωμα...
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Άβαταρ μέλους
dgrgtc
T2

Δημοσίευσηαπό dgrgtc » 22 Ιούλ 2010, 16:54

johnkyr έγραψε:τα πλεονεκτημα που έχει για μένα το Mp3, είναι ότι το οδηγείς με δίπλωμα αυτοκινήτου, το υβριδικό 300κεκ, πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό σε κατανάλωση, μπορείς να βγεις και ΕΟ,ΑΟ, πιάνει λιγότερο χώρο στην πόλη ακόμα και από smart, κυκλοφορείς κάθε μέρα στο δακτύλιο. Αλλά το κόστος του είναι αρκετά υψηλό, όπως λέει και ο Γιώργος δεν πρέπει να είναι τέρας αξιοπιστίας :lol: , ενώ πρέπει να είναι και πολύ βαρύ.

Kαι που να δεις κοστος συντηρησης....καλυτερα το V50 να κυκλοφορω καθε μερα.....μεσ' την πολη....
Volvo V50 Mommentum
Smart f2 cdi
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Ιούλ 2010, 16:57

τόσο χάλια .... εεε.

δηλώνω άσχετος στα δίτροχα. Το τελευταίο που οδήγησα, ήταν ένα δίχρονο TDR 250cc προ απομνημονεύτων χρόνων. πάλι καλά που υπάρχουν οι πιο έμπειροι να μας σώσουν από στραβοπατήματα :-D .

Άβαταρ μέλους
nefakithebest
T2

Δημοσίευσηαπό nefakithebest » 22 Ιούλ 2010, 19:16

johnkyr έγραψε:τόσο χάλια .... εεε.

δηλώνω άσχετος στα δίτροχα. Το τελευταίο που οδήγησα, ήταν ένα δίχρονο TDR 250cc προ απομνημονεύτων χρόνων. πάλι καλά που υπάρχουν οι πιο έμπειροι να μας σώσουν από στραβοπατήματα :-D .

Ωραιο το TDR. Δε σε χαλασε :mrgreen:
Practice Safe Sex.
Make Love in a Volvo.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Ιούλ 2010, 01:17

www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 31 Ιούλ 2010, 00:26

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
BMW 6 Cylinder Technology Day
Στις νέες εγκαταστάσεις της BMW Motorrad, εκεί που στεγαζόταν το αγωνιστικό τμήμα των DTM και της Formula 1
http://www.skai.gr/news/auto/article/14 ... logy-day-/
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Αύγ 2010, 16:41

Οδοιπορικό με μοτοσικλέτες από την Ελλάδα στην Ιορδανία

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=165911&cid=12
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Σεπ 2010, 23:02

deadp έγραψε:Από το 1999, οδηγώ σκούτερ, μετά από ένα ατύχημα που είχα με μηχανή. Επίτηδες, λιγότερο γκάζι, χειρότερα φρένα, αυτοπεριορίζομαι στα 125 κυβικά το πολύ κι ας είναι αργότερο από σκαντζόχοιρο. Προσωπικά, όταν οδηγώ, προσπαθώ να σκεφτώ και τι μαλ*κία θα κάνει ο απέναντι. Κι αν έρθει κατά πάνω μου, περισσότερες πιθανότητες έχω να γλιτώσω με το σκούτερ, παρά με αμάξι, το λέω εκ πείρας, γιατί... ΧΩΡΕΣΑ! Αν δε χωρούσε ανάμεσά τους, καλύτερα να μη το σκέπτομαι... Όταν δεν βρέχει κι η θερμοκρασία είναι πάνω από 10 βαθμούς, βάζω πάντα το κράνος μου και ξεκινώ. Αν έστω ψιλοβρέχει, ξεκλειδώνω το volvo. Αλλά πόσες ημέρες βρέχει στην Ελλάδα;

ξεκίνησα με παπάκια κάπου στο 1988, στα 15 μου περίπου. προχώρησα σε εντουροειδή 125 και 250 και κατέληξα σε ένα KLE500, το οποίο και σαπίζει σταθμευμένο τα τελευταία 6 περίπου χρόνια (αρχικά μετά από μια μικροεπέμβαση και στη συνέχεια απλά επειδή ξέμαθα).

συμμετοχές σε πανελλήνιες συγκεντρώσεις μοτοσυκλετιστών (πχ δρέπανο ηγουμενίτσας, 2002), και πολλά γρήγορα αστικά χιλιόμετρα (πχ εθνική ανάμεσα σε καθρέπτες μποτιλιαρισμένων ΙΧηδων με πάνω από 80χαω). αποστάσεις που υπό ΚΣ γίνονταν από ΙΧ σε 45΄ τουλάχιστον, έπεφταν με το μηχανάκι ακόμη και κάτω από τα 20΄ (με σχετική κίνηση).

πτώσεις καταγεγραμμένες, σύνολο 27, σχεδόν με κάθε οδηγική συνθήκη. μονοκάβαλος, δικάβαλος, νερό, πάγος, γλίτσα, λάδια, νησίδα, ακόμη και ξεχασμένο κλειδωμένο τιμόνι! :lol:
τροχαία 2 (περιέχονται στα 27), στο ένα από αυτά με μάζεψε το ΕΚΑΒ για σέρβις στο ασκληπιείο βούλας.

πτώσεις που γλίτωσα, μη καταγεγραμμένες.
χαμένα παιδιά στο άμεσο περιβάλλον 2 (και οι δύο νέοι οικογενειάρχες)

συμπέρασμα όπως υποκειμενικά το αντιλαμβάνομαι..

1. αν είναι να σε βρει θα σε βρει, άσχετα με το αν θα το προκαλέσεις. αν οι πιθανότητες που σου αναλογούν προσομοιάζουν εκείνες ενός λαχείου, προκαλώντας το είναι σαν να παίρνεις και δεύτερη τετράδα για την ίδια κλήρωση.
    2. μεγαλύτερο μηχανάκι, κατά κανόνα σημαίνει καλύτερη πρόσφυση, καλύτερα φρένα, καλύτερο γκάζι (θέλει μεγάλη πειθαρχία) και προβλέψιμη συμπεριφορά οχήματος. όλα αυτά αποτελούν μέρος της ενεργητικής ασφάλειας. σημαίνει επίσης λιγότερες πτώσεις, αλλά αν σου τύχουν είναι συνήθως επώδυνες λόγω υψηλότερων ταχυτήτων και βάρους μηχανής. στον αντίποδα, το μικρό μηχανάκι σε αστικό περιβάλλον μπορεί να έχει μεγαλύτερη έφεση στην ρίψη του αναβάτη, παρέχει όμως υψηλότερη βιωσιμότητα.
    3. παθητική ασφάλεια, αν εξαιρέσεις αυτά που φέρεις πάνω σου (μπουφάν, μπότες/άκια, κατάλληλο κράνος, γάντια κλπ), δεν υφίσταται. κάποιες σκέψεις για αερόσακους και στολές που φουσκώνουν κατά την πτώση, δεν έχουν περάσει στην παραγωγή έως και σήμερα.
    4. όσο πιο μικρός ξεκινήσεις το σπορ, τόσο καλύτερα. σε μαθαίνει να προλαβαίνεις την στραβή, όπου μπορείς. όπως γράφει και ο φίλος ο deadp προσπαθώ να σκεφτώ και τι μαλ*κία θα κάνει ο απέναντι και ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω: και ο μπροστινός, ο από πίσω, ο ερχόμενος από στοπ, από αριστερά, από πάνω κ.ο.κ.
    5. τεράστια η αγωνία που βιώνεις όταν είσαι πεσμένος στην άσφαλτο, απόρροια προσωρινής αδυναμίας αυτοδιάγνωσης. όπως ο θαμμένος στα ερείπια του μεγάλου σεισμού δεν γνωρίζει αν έχει πέσει μόνο το δικό του σπίτι (οπότε υπάρχει ελπίδα να τον βρουν οι διασώστες) ή όλη η πόλη (...). δοκιμάζεις διστακτικά να κουνήσεις τα δάκτυλα των χεριών σου, τα κάτω άκρα σου, να περάσει ο παροξυσμός του πόνου, το μούδιασμα, να σηκωθείς ή να σε σηκώσουν. δεν ξέρεις αν πρέπει να χαρείς ή όχι όταν βλέπεις/δεν βλέπεις αίμα. στο μυαλό σου φτερουγίζουν άσχημες σκέψεις. και ο χρόνος μοιάζει να έχει σταματήσει, για σένα μόνο. για τους άλλους τρέχει κανονικά.
    6. το ανωτέρω δεν συγκρίνεται με την αγωνία των οικείων στην κλήση από το νοσοκομείο, όταν δεν την κάνεις ο ίδιος.

ΥΓ να μας έχει ο Θεός, όλους καλά. και αν είναι και ζηγώσει η ώρα μας, να μας ειδοποιήσει λίγο νωρίτερα, να προλάβουμε να πάρουμε τα υπόλοιπα των αδειών μας και να γράψουμε πολλά ακάλυπτα χρέη στους πιστωτές μας! :-)
www.iatroud.gr

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 20 Σεπ 2010, 23:30

Συμφωνώ, σε όλα. Αλλά 27 πτώσεις κι εσύ...
Μεγάλο "σχολείο" η μηχανή. Διαβάζεις το δρόμο και τους συναδέλφους οδηγούς.
Τώρα, που πηγαίνω και πολύ πιο αργά, έχω περισσότερη ώρα για επεξεργασία...
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Σεπ 2010, 23:43

27 πτώσεις ??? ..... μια χαρά παρκαρισμένο το έχεις το KLE :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Σεπ 2010, 22:39

iatroud έγραψε:κάποιες σκέψεις για αερόσακους και στολές που φουσκώνουν κατά την πτώση, δεν έχουν περάσει στην παραγωγή έως και σήμερα

επειδή όπως φαίνεται όταν γερνάς οι εξελίξεις σε προλαβαίνουν γιαυτό καλύτερα να μασάς -έστω και με τεχνητή οδοντοστοιχία- παρά να μιλάς.. :oops:

Εικόναhttp://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=1801.0
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Airbag jacket υψηλής προστασίας και ασφάλειας με ενσωματωμένο αερόσακο, που σε περίπτωση βίαιης απομάκρυνσης από τη μοτοσικλέτα ενεργοποιείται ταχύτατα, σε 0.5 δευτερόλεπτα, προστατεύοντας αποτελεσματικά αυχένα, στήθος, πλευρά και σπονδυλική στήλη.

390,24 €
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/deta ... ductID=445
http://www.colori.net/gr/airjacket.html
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Σεπ 2010, 23:13

για πιο ακριβή λύση, υπάρχει και η ιταλική spidi με το σύστημα DPS
Εικόνα

http://www.spidi.com/it/it_it/dpsairbagsystem

www.iatroud.gr

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Σεπ 2010, 23:27

Προετοιμάζεσαι για την 28η :whistling ;;;;

Πολύ καλό το jacket.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 23 Σεπ 2010, 23:37

εύχομαι να μην χρειαστεί θοδωρή αλλά αν είναι ναρθει "έξω" έτοιμος θα δηλώνω! :lol:

ΥΓ με έχει κουράσει η μετακίνηση στην δουλειά με τα ΜΜΜ. είναι βαρετά έως πολύ βαρετά. διαδρομή 45' σε σταθερή τροχιά, θα μπορούσε να γίνει σε ~10'. το αυτοκίνητο θέλει 12lt για να κινηθεί στην πόλη, το μοτό έκαιγε στο γρήγορο mode 8lt. από την άλλη με μια ετήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών κάνεις τη δουλειά σου με 280-300€. κάτι παραπάνω απότι θα χρειαστείς μόνο για τα ασφάλιστρα στην μηχανή.. μπέρδεμα.. :dizzy

ΥΓ2 η 28η είναι αργία! :lol:
www.iatroud.gr

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Σεπ 2010, 23:48

Κάντο σε 20 λεπτά με το Kymco People 300 GT.
Μοτέρ πολυβόλο, καλό κράτημα, ατσαλάκωτος, άνετο με 16άρηδες τροχούς. Τιμή 4100 κι έρχεται και με ABS.
Εικόνα
Όλο κοιτάω μηχανές, αλλά στο τέλος καταλήγω στα σκούτερ...

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Σεπ 2010, 23:52

Εγώ πάντως, μόλις ξεχρεώσω τον άλλο μήνα το Βολβάκι, παίζω εδώ:
Εικόνα
ή σε στιγμές που δεν μπορώ να εξηγήσω, εδώ:
Εικόνα
Αυτή τη στιγμή, βρίσκομαι εδώ (και μπορεί να το κρατήσω αν πάρω το Bullet Classic EFI)
Εικόνα
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
Τελευταία επεξεργασία από deadp σε 23 Σεπ 2010, 23:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Σεπ 2010, 23:55

ωραία πολυθρόνα το πάνω !!!! :mrgreen:

αν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου, πόσο εύκολο είναι να βγάλεις μηχανής ? .... φαντάζομαι δεν ξανα-δίνω σήματα ... ε ?

σε στιγμές νιρβάνας ...... κάτι τέτοιο, έρχεται σε εμένα

Εικόνα

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Σεπ 2010, 23:57

johnkyr έγραψε:ωραία πολυθρόνα το πάνω !!!! :mrgreen:

αν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου, πόσο εύκολο είναι να βγάλεις μηχανής ? .... φαντάζομαι δεν ξανα-δίνω σήματα ... ε ?

Δίνεις... και μαθήματα....

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 23 Σεπ 2010, 23:59

δίνω πάλι σήματα .... ?? ?? :-( :-( :?

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 24 Σεπ 2010, 00:05

johnkyr έγραψε:δίνω πάλι σήματα .... ?? ?? :-( :-( :?

Άσε τα μηχανάκια!!! Φιλικά στο λέω, ξέχνα τις μηχανές! ;-)

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 24 Σεπ 2010, 00:09

Τώρα στα γεράματα...

Πω πω τι μου θύμησες με τη Μπέμπα...
Σε μια τέτοια, έκανα τα πρώτα μου χιλιόμετρα ως... επιβάτης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 27 Σεπ 2010, 22:05

έλα οι καλές δραμαμίνες!!
www.iatroud.gr

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 27 Σεπ 2010, 22:21

Κάτι κλασικό, μα πάνω απ'όλα Ελληνικό:
http://www.youtube.com/watch?v=D9TKenRrb3k

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 27 Σεπ 2010, 22:31

αθήνα στα 80's, με Yugo και dacia ταξί. περίμενα να δω και τον γαρδέλη!
κορυφαία σκηνή, η συνάντηση με τον ζητά στο ύψος του χίλτον. κότα για λίγο και μετά δειλά δειλά αεροπορία! :lol: :applause
www.iatroud.gr

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 27 Σεπ 2010, 22:36

iatroud έγραψε:αθήνα στα 80's, με Yugo και dacia ταξί. περίμενα να δω και τον γαρδέλη!
κορυφαία σκηνή, η συνάντηση με τον ζητά στο ύψος του χίλτον. κότα για λίγο και μετά δειλά δειλά αεροπορία! :lol: :applause

W203 C-Class, τέλη των 90's.... Miata δεύτερης γενιάς... Μάλλον τα ταξί εκεί στην Αθήνα είναι λίγο παλιά.
Δες κι αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=oOGJqYhc ... re=related

Για να μη νομίζουν κάποιοι με Rallakia ότι πηγαίνουν γρήγορα...

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες