Όχι για μένα........ για το φουκαριάρικο το αμάξι μου!!!

DOULGERAKIS
T2

Όχι για μένα........ για το φουκαριάρικο το αμάξι μου!!!

Δημοσίευσηαπό DOULGERAKIS » 20 Ιουν 2010, 16:01

Θα αναρωτηθείτε γιατί ανοίγω αυτό το post. Μετά από ένα κουραστικό 12ωρο δουλειάς είπα να χαζέψω στο car.gr τις τιμές που παίζουν για την εταιρία που με πηγαινοφερνει με ασφάλεια όπου κι αν θελήσω τα τελευταία 12 χρόνια.
Πρώτο σοκ που παθαίνω είναι για τις τιμές που είδα να παίζουν σε VOLVO χρονολογίας 98' - 99' - 00' - 01' - 02' - 03' κτλ ( κοίταξα σε αυτές τις χρονολογίες γιατί και το δικό μου είναι του 99' - 00' ) με λίγα χιλιόμετρα και σε αμάξια που είναι full extra.Παρατήρησα μια αντιμετώπιση από μαντράδες και ιδιώτες που ούτε τα LADA στην εποχή τους δεν έχουν γνωρίσει.Νευρίασα - κοκκίνισα - με έπιασαν τα διαόλια μου και είπα να δω τι παίζει και στις αντίστηχες ανταγωνιστικές εταιρίες AUDI - BMW.Το δεύτερο σοκ δεν άργησε να έρθει.....τι λέτε ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, πάτε καλά? Volvo for life but not for value for money? Δεν πάει έτσι.
Σπάω το κεφάλι μου για να καταλάβω τι είναι αυτό που έχουν οι δυο προαναφερόμενες εταιρίες που δεν το έχουμε εμείς.Παθητική ασφάλεια? ΌΧΙ..!Ενεργητική ασφάλεια? ΌΧΙ..! Χλιδή? Όχι...! Ε τότε ποιος είναι αυτός ο μ@λ@κ@ς που το χει κάνει έτσι όλο το θέμα και δίνεις 40.000 - 30.000 - 50.000 - που μετά από 5 - 6 χρόνια το αμάξι σου έχει πάει στα 15.000 - 16.000 ? Γιατί όπου και να πεις ότι έχεις VOLVO στην κατοχή σου σε κοιτάνε λες και τους είπες ότι είσαι από το διάστημα? Γιατί όταν πας να βελτιώσεις ένα VOLVO η απάντηση του βελτιωτή είναι: VOLVO θα βελτιώσεις? (άμα δεν ξέρεις φίλε μου να βελτιώσεις ένα volvo γιατί έχεις επαναπαυθεί στις κονσέρβες που πουλάς δεν σου φταίει η εταιρία και το αμάξι).Πικρόχολα σχόλια και στα στέκια των κοντρόβιων άμα δουν να σκάει volvo στα μέρη τους.Τι κοιτάς βρε π@π@ρ@κο με την λαγουδογαμίστρα
σου,που επειδή έχεις ένα μπουρδέλο γαλλικό που στρίβει,έχει μπουμπάκια-kent pt52,πρόγραμμα,σκούπα και εξάτμιση νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον πάπα από τα @χίδια (έτσι δίκασα γνωστό βελτιωτή του Κερατσινίου σε γαλλικά αμάξια και ήμουνα απρογραμμάτιστος) , όταν θα σου κάτσει η στραβή έλα να μου πεις (αν θα μπορέσεις) τι θα έχει μείνει όρθιο και για να μην παρεξηγηθώ βάζω μέσα και τους μη γαλλόφρονες.
Ή VOLVO σαν εταιρία τι κάνει για το όνομα και την βρώμα που έχει υποστεί? Γιατί να γίνονται όλα αυτά? Γιατί ο κόσμος να νομίζει λάθος πράγματα για το αυτοκίνητα μας? Πια είναι η θέση μας? Ερωτήματα που θα μείνουν αναπάντητα από όλες τις πλευρές.
Τελικά VOLVάκιας δεν γίνεσαι,γεννιέσαι!!!!!!!!
Όλα αυτά δεν τα γράφω γιατί θέλω να πουλήσω το αμάξι μου και δεν μπορώ,0υτε γιατί είμαι κολλημένος.Δεν το κάνω για έμενα.... αλλά για το φουκαριάρικο το αμάξι μου!!!!!!!!
C70 R T3/T4turbo-External westgate 38mm TIAL-T3 Manifold by ATP.....Project by VRT Turbo Development

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Re: Όχι για μένα........ για το φουκαριάρικο το αμάξι μου!!!

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Ιουν 2010, 20:40

Πάρα πολύ σωστά όλα αυτά! Μπράβο φίλε...Πρέπει κάποτε όλοι να καταλάβουν τι σημαίνει VOLVO!!! Οι θέσεις σου είναι απόλυτα σωστές. Μια ζωή VOLVO λοιπόν, τα υπόλοιπα κονσερβοκούτια εμένα προσωπικά δε με συγκινούν καθόλου...
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Ιουν 2010, 20:41

DOULGERAKIS έγραψε:...... Γιατί να γίνονται όλα αυτά? Γιατί ο κόσμος να νομίζει λάθος πράγματα για το αυτοκίνητα μας? .......

ωραίο πόστ :applause

ευθύνες για την πορεία της Volvo στην Ελληνική αγορά, κατά την γνώμη μου έχει

1. Η μη παρουσία "μικρών" μοτέρ για πολλά χρόνια, το φορολογικό κόστος /τέλη αποτρέπει αρκετούς.
2. Ο άτολμος σχεδιασμός εξωτερικά/εσωτερικά για πολλά χρόνια, που ξεπεράστηκε τελευταία.
3. Η αντιπροσωπία Σ για πολλά χρόνια.
4. Η ανυπαρξία marketing -- στοχευμένης διαφήμισης.
5. Το τέλος των R εκδόσεων, τουλάχιστον και σαν κράχτης.
6. Η απουσία της, από αγώνες αυτοκινήτων.
7. Η αργή ανανέωση των μοντέλων, βλέπε s60, xc90.
8. Η απουσία αντιπροσώπευσης της από την περισσότερη Ελλάδα.
9. οι 2 σε 1 αντιπροσωπίες μαζί με την ford.

Σημαντικότερο όμως, κρίνω την απόφαση της εταιρίας, στο να αποφασίσει για το ποιο :q είναι/θα είναι το positioning στην νέα αγορά αυτοκινήτων premium? value for money? near premium? . Η ασφάλεια από μόνη της, πλέον δεν νομίζω ότι πουλά, τυχαίο ότι προσπαθεί να προωθήσει το νέο S60, ως το ποιο οδηγοκεντρικό Volvo, δεν νομίζω. Η τιμολογιακή στρατηγική, είναι ένα άλλο σημείο που θα πρέπει να αποφασιστεί, τείνει να γίνει Citroen, με αποτέλεσμα, αυτός να είναι ένας extra λόγος κατρακύλησης των τιμών στα μτχ.

Στην ελεύθερη/κατευθυνόμενη αγορά από τον ειδικό τύπο κτλ, τίποτα δεν είναι τυχαίο.

όσο απογοητεύομαι για την αναγνωρισιμότητα και για το ποιες αξίες απορρέουν στους περισσότερους για τα Volvo, άλλο τόσο θλίβομαι για τα καγκούρεμενα κοντράδικα :whatever rallye, που τα "βιάζει" ο κάθε πικραμένος.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Ιουν 2010, 20:50

Παιδιά ο κόσμος δε γνωρίζει!
Όταν είπα σε κάποιους εγώ ότι θα αγόραζα το VOLVO η απάντηση ήταν πως τα VOLVO είναι αυτοκίνητα για παππούδες...Η επίσημη VOLVO Cars Hellas είναι η καθ' ύλην αρμόδια να επιληφθεί των συγκεκριμένων θεμάτων! Είναι πραγματικά κρίμα για τα αυτοκίνητά μας και όλοι εμείς που ποστάρουμε εδώ πρέπει να κάνουμε κάποια οργανωμένη κίνηση όπως έχει ειπωθεί διάφορες στιγμές κατά το παρελθόν!

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Ιουν 2010, 20:58

johnkyr έγραψε:7. Η αργή ανανέωση των μοντέλων, βλέπε s60, xc90.

σε αυτό θα διαφωνήσω. μου κάνει περισσότερο σαν πλεονέκτημα η μεγαλύτερη σε διάρκεια ζωή ενός προϊόντος. δεν θέλω ένα αυτοκίνητο να αλλάζει κάθε 4 πχ χρόνια, γιατί δεν έχω την δυνατότητα να το αλλάζω τόσο σύντομα (αν και θα το ήθελα).
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Ιουν 2010, 21:00

iatroud έγραψε:

σε αυτό θα διαφωνήσω. μου κάνει περισσότερο σαν πλεονέκτημα η μεγαλύτερη σε διάρκεια ζωή ενός προϊόντος. δεν θέλω ένα αυτοκίνητο να αλλάζει κάθε 4 πχ χρόνια, γιατί δεν έχω την δυνατότητα να το αλλάζω τόσο σύντομα (αν και θα το ήθελα).

Δημήτρη εν μέρει έχεις δίκιο αλλά ο Γιάννης σωστά μιλάει! Να σου θυμίσω την Rover, μία εταιρεία με πολύ καλή φήμη, η οποία ανανέωνε τα αυτοκίνητα της κάθε 10 χρόνια! Πού βρίσκεται η Rover τώρα ρε συ;

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Ιουν 2010, 21:03

Jim_C30 έγραψε:Παιδιά ο κόσμος δε γνωρίζει!
Όταν είπα σε κάποιους εγώ ότι θα αγόραζα το VOLVO η απάντηση ήταν πως τα VOLVO είναι αυτοκίνητα για παππούδες...Η επίσημη VOLVO Cars Hellas είναι η καθ' ύλην αρμόδια να επιληφθεί των συγκεκριμένων θεμάτων! Είναι πραγματικά κρίμα για τα αυτοκίνητά μας και όλοι εμείς που ποστάρουμε εδώ πρέπει να κάνουμε κάποια οργανωμένη κίνηση όπως έχει ειπωθεί διάφορες στιγμές κατά το παρελθόν!

Η επίσημη volvo με διάφορες καμπάνιες, προσπαθεί να προωθείσει το C30, σαν νεανικό όχημα. Τώρα ποιος θα το πάρει ΣΗΜΕΡΑ με 1,6λτ :?: . Jim δεν μπορώ να σε καταλάβω ... θες να αλλάξουν οι κρητικές του κόσμου με "νόμο" ? Προσωπικά δεν με χαλάνε οι απόψεις των περισσότερων για το αυτοκίνητο μου volvo και station, αφού εγώ ξέρω γιατί το αγόρασα. Η μεταπολιτική αξία των ακριβών οχημάτων και ειδικά των volvo, είναι ένα μεγάλο μείον, που ακόμα δεν την σκέφτομαι, μιας και μάλλον θα το κρατήσω αρκετά χρόνια. Η μειωμένη μεταπολιτική αξία, σαν αγοραστής, μερικές φορές δρα και σαν ευκαιρία και σαν τέτοια, μερικές φορές πρέπει να την δούμε. Ο φίλος nasos πχ, αγόρασε s60R, με λιγότερο από 20Κ. Τίποτα επίσης, δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο για το που κυμαίνονται οι τιμές των μτχ.

αποκαλυπτική ήταν και η σημερινή δήλωση του δικαστή, που λέει ότι μάλλον δεν θα αλλάξει το C30T5 του με ένα S60R, γιατί δεν θα έχει την σημερινή αναγνωρισιμότητα που έχει το C30 του, παρκαρισμένο στο Villa :chair
Τελευταία επεξεργασία από johnkyr σε 20 Ιουν 2010, 21:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Ιουν 2010, 21:10

Jim_C30 έγραψε:
iatroud έγραψε:

Δημήτρη εν μέρει έχεις δίκιο αλλά ο Γιάννης σωστά μιλάει! Να σου θυμίσω την Rover, μία εταιρεία με πολύ καλή φήμη, η οποία ανανέωνε τα αυτοκίνητα της κάθε 10 χρόνια! Πού βρίσκεται η Rover τώρα ρε συ;

αν θες να είσαι στην κορυφή όμως, πρέπει να βελτιώνεσαι και να αλλάζεις πιο γρήγορα. Δες τι κάνει η vw με το golf 5, 5.5(6), 7που θα βγει σε λίγο. Αν είχε βγάλει πιο νωρίς το νέο V60, ίσως να το αγόραζα. To μεγάλο στοίχημα για μένα, είναι η αποτελεσματικότητα των κινέζικων κεφαλαίων και η απόφαση της για το που θέλει να τοποθετηθεί στην παγκόσμια αγορά.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Ιουν 2010, 21:10

Jim_C30 έγραψε:Πού βρίσκεται η Rover τώρα ρε συ;

δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τους λόγους που οδήγησαν την rover στο κλείσιμο. σίγουρα όμως θα είναι περισσότεροι του ενός. εμένα ως καταναλωτή απλά με εξυπηρετεί να ανανεώνεται αργά το προϊόν που αγόρασα, ειδικά όταν για να το αποκτήσω δαπάνησα τις αποταμιεύσεις σειράς ετών. η εταιρεία από την άλλη, έχει την δυνατότητα να κάνει ένα f/l κάθε 4 χρόνια πχ (S40) και να ενσωματώσει κάποια τεχνολογικά χαρακτηριστικά φρεσκάροντας παράλληλα τις πωλήσεις της. στην αντίπερα όχθη βλέπω τα astra, golf την microsoft και intel!
www.iatroud.gr

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Ιουν 2010, 21:12

johnkyr έγραψε:Jim δεν μπορώ να σε καταλάβω ... θες να αλλάξουν οι κρητικές του κόσμου με "νόμο" ?

Εγώ δεν είπα αυτό Γιάννη. Είπα πως είναι στο χέρι της VOLVO να αλλάξουν αυτού του είδους οι κριτικές απέναντι στα αυτοκίνητά της. Πιο νεανικό design, καλύτεροι κινητήρες, και φυσικά promotion το οποίο απευθύνεται σε πιο νεανικό κοινό είναι κάποια πράγματα τα οποία μπορούν να γίνουν και γιατί όχι, να έχουν και την ανάλογη επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Ιουν 2010, 21:12

johnkyr έγραψε:αν θες να είσαι στην κορυφή όμως, πρέπει να βελτιώνεσαι και να αλλάζεις πιο γρήγορα

υπό κανονικές και ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες.. ο ρυθμός ανανέωσης ενός προϊόντος είναι αντιστρόφως ανάλογος της μεταπωλητικής του αξίας!
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 20 Ιουν 2010, 21:18

iatroud έγραψε:
johnkyr έγραψε:αν θες να είσαι στην κορυφή όμως, πρέπει να βελτιώνεσαι και να αλλάζεις πιο γρήγορα

υπό κανονικές και ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες.. ο ρυθμός ανανέωσης ενός προϊόντος είναι αντιστρόφως ανάλογος της μεταπωλητικής του αξίας!

αν σε έχουν ξεπεράσει οι ανταγωνιστές σου όμως, (s60), πρέπει να το είχες κάνει. Τα αυτοκίνητα τώρα, δεν τα θεωρώ είδη προς επένδυση, αφού χάνουν κατά μέσω όρο το 50%, ανά τρία χρόνια .... τα volvo ίσως και περισσότερο :lol:

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 20 Ιουν 2010, 21:19

Βάσει του Promotion και των βλέψεων που έχει η κάθε εταιρεία κατά την ταπεινή μου γνώμη, πρέπει ο ρυθμός ανανέωσης του εκάστοτε μοντέλου να λαμβάνει υπ' όψιν και τον ανταγωνισμό. Το να κρατάει μια εταιρεία ένα μοντέλο 5 χρόνια το κάνει να φαίνεται στα μάτια του εκάστοτε αγοραστή παλιό. Κάποιος λοιπόν που δεν είναι φανατικός υποστηρικτής μιας μάρκας, θα επιλέξει κάποιο αυτοκίνητο πιο σύγχρονο σχεδιαστικά από το να αγοράσει ένα άλλο το οποίο πρωτοκυκλοφόρησε κάποια χρόνια πριν και έχει παραμείνει το ίδιο!

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 20 Ιουν 2010, 21:48

johnkyr έγραψε:Τα αυτοκίνητα τώρα, δεν τα θεωρώ είδη προς επένδυση

δεν είναι επενδυτικά εργαλεία, αν και στις εποχές της αβεβαιότητας που διασχίζουμε/διασχίσαμε(?) ίσως είναι καλύτερα να είσαι κάτοχος ενός βόλβο παρά ενός βιβλιαρίου με καταχωρημένο το αντίστοιχο λογιστικό υπόλοιπο (όπως θα συμφωνεί φαντάζομαι και ο georgosk). είναι διαρκή καταναλωτικά αγαθά όπως ορίζονται τα
εμπορεύματα που παράγονται και πωλούνται με σκοπό να εξυπηρετήσουν μια μακροχρόνια ανάγκη του αγοραστή - καταναλωτή. Σε διάκριση με τα «μη διαρκή καταναλωτικά αγαθά» που προορίζονται για άμεση κατανάλωση (τρόφιμα, ποτά, τσιγάρα, φάρμακα, είδη καθαριότητας, κλπ.), στα «διαρκή καταναλωτικά αγαθά» κατηγοριοποιούνται εμπορεύματα όπως τα ηλεκτρικά είδη, οι οικιακές συσκευές, τα έπιπλα, τα ΙΧ αυτοκίνητα, κλπ.
http://ropewalker.pblogs.gr/2008/11/dia ... eitai.html

johnkyr έγραψε:αφού χάνουν κατά μέσω όρο το 50%, ανά τρία χρόνια...

η λογιστική συνηγορεί, η απόσβεση των μεταφορικών μέσων γίνεται με συντελεστή 15% (με κάποιες εξαιρέσεις πχ μεταφορικές εταιρείες όπου είναι υψηλότερος). αυτό αντιστοιχεί βέβαια σε κύκλο ζωής εξαετίας!
www.iatroud.gr

PERRY
T2

Δημοσίευσηαπό PERRY » 21 Ιουν 2010, 01:19

johnkyr έγραψε:
DOULGERAKIS έγραψε:...... Γιατί να γίνονται όλα αυτά? Γιατί ο κόσμος να νομίζει λάθος πράγματα για το αυτοκίνητα μας? .......

1. Η μη παρουσία "μικρών" μοτέρ για πολλά χρόνια, το φορολογικό κόστος /τέλη αποτρέπει αρκετούς.
2. Ο άτολμος σχεδιασμός εξωτερικά/εσωτερικά για πολλά χρόνια, που ξεπεράστηκε τελευταία.

Σημαντικότερο όμως, κρίνω την απόφαση της εταιρίας, στο να αποφασίσει για το ποιο :q είναι/θα είναι το positioning στην νέα αγορά αυτοκινήτων premium? value for money? near premium? . Η ασφάλεια από μόνη της, πλέον δεν νομίζω ότι πουλά, τυχαίο ότι προσπαθεί να προωθήσει το νέο S60, ως το ποιο οδηγοκεντρικό Volvo, δεν νομίζω. Η τιμολογιακή στρατηγική, είναι ένα άλλο σημείο που θα πρέπει να αποφασιστεί, τείνει να γίνει Citroen, με αποτέλεσμα, αυτός να είναι ένας extra λόγος κατρακύλησης των τιμών στα μτχ.

Στην ελεύθερη/κατευθυνόμενη αγορά από τον ειδικό τύπο κτλ, τίποτα δεν είναι τυχαίο.

όσο απογοητεύομαι για την αναγνωρισιμότητα και για το ποιες αξίες απορρέουν στους περισσότερους για τα Volvo, άλλο τόσο θλίβομαι για τα καγκούρεμενα κοντράδικα :whatever rallye, που τα "βιάζει" ο κάθε πικραμένος.

---------------------------------

Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω λόγους και να προσθέσω το εξής :
Ένα προιόν δεν πουλιέται όταν δεν υπάρχει το ανάλογο promotion (δεν αγοράζεις αυτ/το μόνο για την περιβόητη
ασφάλεια των volvo) και η αντίστοιχη καμπάνια-υποστήριξη-τεχνογνωσία-marketing της εταιρίας .
Δεν ξέρω εάν θέλουν αλλά το σίγουρο έιναι ότι δεν μπορούν.....και τούμπαλιν.
Όσο για το design(εξωτερικό κυρίως)ας μου πει κάποιος εάν δεν ήταν το audi A4 πριν το 2001, το passat,η mercedes και τόσα άλλα - στην ίδια κατηγορία πάντα - δεν είναι πιο συντηρητικούρες απ΄το VOLVO S60.
Στο άκρως αντίθετο άκρο,υπάρχει πιο όμορφο αμάξι απ΄την alfa 159, gt, brera, και όμως η εμπορική τους αξία κάνει
ελεύθερη πτώση.
Είναι μέγιστο σφάλμα να είναι βαρόμετρο για την εμπ. αξία τα γερμανικά αυτ/τα.
Διαβάζοντας το ....τρίτη τεύχος 24(22-06-10) βλέπω ξαφνικά και είμαι σε κατάσταση σοκ, το εξης:
VOLVO S60 2009
Aγορά 19.400 € και Πώληση 22.000 €
Τι λετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..........
Δηλαδή το πήρα καιν. τον Μάιο '09 και τώρα μου το αγοράζουν 19.400. !!! whatever :whatever :whatever
Τραγέλαφος :doh
VOLVO S60 2.0 Τ

PERRY
T2

Δημοσίευσηαπό PERRY » 21 Ιουν 2010, 01:38

ΥΓ.1 Στην δε VOLVO, δεν ξέρω τι περιμένουν ακόμη και αναβάλουν την είδοδό του στην χώρα μας για τα τέλη
Αυγούστου.Απαντήσεις δεν υπάρχουν πουθενά .............
ΥΓ.2 Quiz για γερά νεύρα ......
Όταν αγόρασα το S60 ,έδωσα στην αντ/πεία ένα audi a4 7oς του 2002 (ατρακάρηστο/αγρατσούνηστο) το οποίο με
απόλυτη ικανοποίηση :applause μου το κράτησαν 12.000 € .
Περιμένω να δώ εάν τώρα θα μου το κρατήσουν σε ικανοποιητική τιμή για να πάρω το 2.0Τ (203 HP)
Εδώ είμαστε.............. :whistling
VOLVO S60 2.0 Τ

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 21 Ιουν 2010, 08:47

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 11:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 21 Ιουν 2010, 09:42

PERRY έγραψε:
johnkyr έγραψε:

---------------------------------

Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω λόγους και να προσθέσω το εξής :
Ένα προιόν δεν πουλιέται όταν δεν υπάρχει το ανάλογο promotion (δεν αγοράζεις αυτ/το μόνο για την περιβόητη
ασφάλεια των volvo) και η αντίστοιχη καμπάνια-υποστήριξη-τεχνογνωσία-marketing της εταιρίας .
Δεν ξέρω εάν θέλουν αλλά το σίγουρο έιναι ότι δεν μπορούν.....και τούμπαλιν.
Όσο για το design(εξωτερικό κυρίως)ας μου πει κάποιος εάν δεν ήταν το audi A4 πριν το 2001, το passat,η mercedes και τόσα άλλα - στην ίδια κατηγορία πάντα - δεν είναι πιο συντηρητικούρες απ΄το VOLVO S60.
Στο άκρως αντίθετο άκρο,υπάρχει πιο όμορφο αμάξι απ΄την alfa 159, gt, brera, και όμως η εμπορική τους αξία κάνει
ελεύθερη πτώση.
Είναι μέγιστο σφάλμα να είναι βαρόμετρο για την εμπ. αξία τα γερμανικά αυτ/τα.
Διαβάζοντας το ....τρίτη τεύχος 24(22-06-10) βλέπω ξαφνικά και είμαι σε κατάσταση σοκ, το εξης:
VOLVO S60 2009
Aγορά 19.400 € και Πώληση 22.000 €
Τι λετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..........
Δηλαδή το πήρα καιν. τον Μάιο '09 και τώρα μου το αγοράζουν 19.400. !!! whatever :whatever :whatever
Τραγέλαφος :doh

όταν... σε κάποια φάση περνούσε από το μυαλό μου η τράμπα του V50 μου, με έτνα V50T5, η βελμάρ, για αυτοκίνητο 1.5 έτους, αρχικής αξίας 27κ€ με 15.000χλμ μου το κράταγε 12.5κ€ :whatever , καλύτερα να του βάλω φωτιά !!!

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 21 Ιουν 2010, 11:21

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με την γενικότερη άποψη που διαμορφώνεται από τα προηγούμενα ποστ στο εν λόγω θέμα. Θέλω όμως να επισημάνω κάποια σημεία. Η γνώμη που έχουμε στην Ελλάδα για το Volvo δεν είναι ίδια με αυτήν που έχουν σε άλλα μέρη του κόσμου. Με βάση αυτό είναι άδικο να κρίνουμε την πολιτική της εταιρείας με βάση τα Ελληνικά δεδομένα.
Για το θέμα των τιμών των μεταχειρισμένων πιστεύω πως αυτή λογικό είναι να κατρακυλά ειδικά τα πρώτα χρόνια από την απόκτηση ενός αυτοκινήτου και αυτό γιατί αν το μτχ είναι κοντά σε τιμή σε σχέση με ένα καινούργιο τότε κανείς δεν θα το έπαιρνε όταν με λίγα ακόμα χρήματα θα μπορούσε να πάρει το ίδιο αυτοκίνητο καινούργιο. Γενικά το μτχ στο μυαλό του υποψήφιου αγοραστή έχει συνδεθεί με τις έννοιες του οικονομικού, του προσιτού και της ευκαιρίας, οπότε λογικό είναι οι τιμές να πέφτουν αφού αυτές προσδιορίζονται εν μέρη από την ζήτηση. Αλλά και η προσφορά μτχ έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια λόγω της συχνότερης ανανέωσης των αυτοκινήτων από τους καταναλωτές. Άρα έχουμε αυξημένη προσφορά + ζήτηση με προσδοκία χαμηλής τιμής = χαμηλή μεταπολιτική αξία για τα αυτοκίνητα. Επίσης το καινούργιο αυτοκίνητο βαρύνεται από μια σειρά από τέλη και φόρους που δεν υπάρχουν στο μτχ και αυτό επίσης έχει να κάνει με την τιμή τους.
Στον παραπάνω συλλογισμό υπάρχουν και εξαιρέσεις αυτές έχουν να κάνουν με διάφορες μάρκες που ως μτχ εμφανίζουν αδικαιολόγητα υψηλές τιμές. Αυτό είναι ακόμα μια στρέβλωση της ελληνικής αγοράς αυτοκινήτου που έχει δημιουργήσει διάφορους μύθους γύρο από τα αυτοκίνητα. Οι μύθοι είναι βασικά δύο 1ος τα ανώτερα γερμανικά αυτοκίνητα που υπερέχουν κάθε άλλου και 2ος τα αθάνατα γιαπωνέζικά. Έτσι συγκεκριμένες μάρκες έχουν αδικαιολόγητα υψηλές τιμές και σαν καινούργια και σαν μτχ. Δεν νομίζω λοιπόν ότι τα Volvo αλλά και πολλές άλλες μάρκες είναι υποτιμημένες απλά κάποιες αδικαιολόγητα υπερτιμημένες....
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 21 Ιουν 2010, 11:49

Καλημερα,λοιπον,εγω εχω παρατηρησει καποια διαφορα σε τιμες εδω σε σχεση με αλλα μερη του κοσμου.Δλδ τι εννοω.Ο πατερας μου ειχε αγορασει το XC90 2.5Τ full extra,και του στοιχισε 87000 ευρωπουλα περιπου εδω.Ειχα μια συζητηση σε ενα ξενο φορουμ,στις ΗΠΑ ακριβως το ιδιο αμαξι στοιχιζει το πολυ 50000 usd,βεβαια αυτο ισως να παιζει και ρολο το οτι δεν εχει τις ιδιες πωλησεις η εταιρια εδω με εκει.Αλλα σαν μεταχειρισμενα,και στο εξωτερικο εχουν την ιδια τιμη.με την μονη διαφορα οτι και τα αντιστοιχα γερμανικα μοντελα ειναι εξισου φθηνα,αρα οσον αφορα το μεταχειρισμενο,στην Ελλαδα πιο πολυ παρατηρειται πιστευω,αυτη η τοσο μεγαλη διαφορα στο μεταχειρισμενο.Και γι αυτο φταιει η νοοτροπια του Ελληνα.Γενικως πιστευω το VOLVO ειναι καπως παρεξηγημενο,αν και εχει γινει γνωστη η εταιρια στο ευρυ κοινο με το λανσαρισμα το C30 το οποιο ειναι καπως πιο νεανικο αμαξι απο οτι τα υπολοιπα.Το μελλον θα δειξει τι μπορει να αλλαξει.
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

prospero
T2

Δημοσίευσηαπό prospero » 17 Ιούλ 2010, 12:30

Οι στρεβλώσεις που περιγράφετε στην αγορά μεταχειρισμένου στην Ελλάδα, δεν είναι άσχετες με την εικόνα και με την ουσία της οικονομίας μας, πολλές δραστηριότητες της οποίας είναι απολύτως αεριτζήδικες....

Ωστόσο, άλλο είναι αυτό που θέλω να επισημάνω. Προφανώς και τα γερμανικά αυτοκίνητα είναι αδικαιολόγητα υπερτιμημένα, τόσο ως καινούρια όσο και ως μεταχειρισμένα, όμως υποψιάζομαι ότι αυτό είναι καρπός προσπαθειών δεκαετιών: λυσσαλέο promotion, διαρκής και με σταθερό προσανατολισμό διαφήμιση με ενιαία αισθητική σε όλες τις χώρες, εύνοια ή και ωμή εξαγορά του ειδικού τύπου....

Δύσκολα μια μικρή εταιρία μπορεί να χτυπήσει αυτό το κύκλωμα. Και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά κανείς απο τους κατά καιρούς 'αναδόχους' μας δεν συνετέλεσε σε μια προσπάθεια αλλαγής αυτής της πραγματικότητας.

Υ.Γ: θυμάται κανείς τις κυνικές και εκπληκτικής αισθητικής διαφημίσεις της VOLVO την δεκαετια του 90 στην ευρώπη?
Fluctuat nec mergitur

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 02 Μάιος 2011, 21:54

Σήμερα, ήταν η πρώτη φορά, μετά από 2 χρόνια που έχω το volvo, που το πλησίαζε κάποιος και το "χαλβάδιαζε" ....
άρχισε να μου λέει για το 144 που είχε κάποτε κτλ. Με ρώτησε πόσο κάνει ένα μτχ 5-7 χρόνων και όταν του είπα πόσο
κάνει καινούριο και πόσο μτχ ...έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Σε λίγες μέρες ο μανάβης μου, :vow μάλλον θα έχει V50 !!! μου
είπε να τον βοηθήσω κιόλας να του βρω ένα :inlove

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 02 Μάιος 2011, 22:47

johnkyr έγραψε:Σήμερα, ήταν η πρώτη φορά, μετά από 2 χρόνια που έχω το volvo, που το πλησίαζε κάποιος και το "χαλβάδιαζε" ....
άρχισε να μου λέει για το 144 που είχε κάποτε κτλ. Με ρώτησε πόσο κάνει ένα μτχ 5-7 χρόνων και όταν του είπα πόσο
κάνει καινούριο και πόσο μτχ ...έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Σε λίγες μέρες ο μανάβης μου, :vow μάλλον θα έχει V50 !!! μου
είπε να τον βοηθήσω κιόλας να του βρω ένα :inlove

Αν θέλει το δικό μου και πληρώνει άντε με το καλό μπας και πάρουμε κανένα Τ6....
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες