Κάθε πότε αλλάζετε αυτοκίνητο; Πότε είναι καλύτερα;

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Κάθε πότε αλλάζετε αυτοκίνητο; Πότε είναι καλύτερα;

Δημοσίευσηαπό georgosk » 15 Σεπ 2010, 14:42

Με αφορμή την εμφάνιση του νέου S60 πολλοί μπορεί να μπήκαν σε πειρασμό να αλλάξουν το Volvo που έχουν με αυτό. Αλλά και γενικότερα κάποια στιγμή έρχεται η ώρα αντικατάστασης κάθε αυτοκινήτου. Ποια είναι λοιπόν η γνώμη σας; Ποιος είναι ο καλύτερος χρόνος για να αλλάξουμε το αυτοκίνητό μας; Φυσικά υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να επηρεάσουν μια τέτοια απόφαση (πχ. ΔΝΤ, οικογένεια, άλλες προτεραιότητες κτλ.), όμως ας τους αφήσουμε εκτός συζήτησης. Δεν θα συζητήσουμε τις προθέσεις, τις δυνατότητες και τις προτεραιότητες μας, αλλά το πως βλέπουμε την αλλαγή αυτοκίνήτου από πλευράς χρόνου και κύκλου ζωής του προϊόντος.
Κάποιοι βλέπουν καλύτερη λύση την συχνή αντικατάσταση, άλλοι το κρατούν όσο πάει ή έστω αρκετά χρονιά. Εσείς πως το βλέπετε;
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Re: Κάθε πότε αλλάζετε αυτοκίνητο; Πότε είναι καλύτερα;

Δημοσίευσηαπό georgosk » 15 Σεπ 2010, 14:56

Μια και το άνοιξα το θέμα ας γράψω και πρώτος την γνώμη μου.
Είμαι λοιπόν της άποψης το αυτοκίνητο να το αλλάζω κάθε 4 με 5 χρόνια.
Οι λόγοι είναι οι εξής:
1ον Χρησιμοποιώ το προηγούμενο αυτοκίνητο ως κεφάλαιο για το επόμενο. έτσι δεν χρειάζεται να δώσω πολλά μετρητά που ή θα πρέπει να μαζέψω ή θα πρέπει να βγάλω από την άκρη.
2ον το προηγούμενο αυτοκίνητο κρατάει σημαντικά την αξία του και είναι πιο εύκολα εμπορεύσιμο και οι έμποροι το παίρνουν για ανταλλαγή (ένα πολύ παλιό ή με πολλά χλμ όχι)
3ον σημαντικό διάστημα που το αυτοκίνητο βρίσκεται στα χέρια μου καλύπτεται από εγγυήσεις ή και άλλες παροχές της εταιρείας (πχ σέρβις, οδική βοήθεια κτλ)
4ον Τα αυτοκίνητο στα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν αναμένεται να παρουσιάσει σημαντικές βλάβες που θα ταλαιπωρήσουν ή θα επιβαρύνουν σημαντικά τον ιδιοκτήτη του.
5ον Δεν προκύπτουν σημαντικές εργασίες συντήρησης του αυτοκινήτου, ειδικά για όποιων κάνει λίγα χλμ μπορεί ούτε λάστιχα να μην χρειαστεί να αλλάξει!
6ον οδηγώ πάντα καινούργιο αμάξι και γουστάρω...

Δυο μειονεκτήματα: τα υψηλότερα ασφάλιστρα (λόγω της μεγαλύτερης αξίας του αυτοκινήτου) και ότι έχει κανείς για μεγάλα διαστήματα μία δόση να πληρώνει
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: Κάθε πότε αλλάζετε αυτοκίνητο; Πότε είναι καλύτερα;

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 15 Σεπ 2010, 15:09

Αν, αφήσουμε εκτός, το (πχ. ΔΝΤ, οικογένεια, άλλες προτεραιότητες κτλ.), όμως ας τους αφήσουμε εκτός συζήτησης

το αλλάζω, όταν μου γυαλίσει κάποιο άλλο (καινούριο ή μτχ) ..... και έχω λ7 να το αγοράσω ...... :mrgreen:
με τις σημερινές συνθήκες πάντως .... το πιθανότερο είναι, για να πάρω κάτι που γουστάρω να οδηγώ να στραφώ σε μτχ

κάθε ΠΟΤΕ τώρα ? μμμ .... :?: :q
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες