ΠΟΣΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ???

arhatzad
T2

ΠΟΣΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ???

Δημοσίευσηαπό arhatzad » 11 Απρ 2011, 15:18

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το topic για να πούμε πόσα αυτοκίνητα έχει αλλάξει ο καθένας μας κατά την διάρκεια της αυτοκινητιστικής του πορείας, τι σχόλια έχει να κάνει για το καθένα από αυτά και τι αυτοκίνητο έχει καταλήξει να οδηγεί σήμερα (μπορεί και όχι Volvo).

Ξεκινάω πρώτος……

1) Honda civic sedan ’91, 1.6 VTEC --- (κουμπαράς από όλες τις απόψεις, αλλά πρώτος έρωτας που ως γνωστόν πάντα τον πληρώνεις!!!)

2) Citroen Xsara ’01, 1.8 --- (δεν ξαναγοράζω Citroen, ΠΟΤΕ. Ότι χειρότερο έχω οδηγήσει)

3) Porsche Boxster ’02, 2.7 --- (αν δεν έχεις δικό σου βενζινάδικο, ξέχνα το!!!)

4) Saab 9-5 aero ’02, 2.5 --- (για όσους τους αρέσουν μόνο οι ευθείες και δεν φοβούνται μήπως τους πάρει ο αέρας!!!)

5) Volvo S60T ’03, 2.0 --- (λίγο αργό, αλλά από τα ποιο αξιόπιστα που έχω οδηγήσει έως σήμερα)

6) Volvo XC90 ’05, 2.5 --- (δυστυχώς δεν πρόλαβα να το χαρώ και πολύ καθώς μία νταλίκα μου το έκανε καινούριο!!!)

7) Volvo S60T ’05, 2.0 --- (ναι, ναι, εχω αγοράσει 2 φορές το ίδιο αυτ/το!!! Αν το άλλαζα θα έπαιρνα το S60R μπας και ηρεμήσω!!!!)

Επόμενος....
Τελευταία επεξεργασία από arhatzad σε 20 Απρ 2011, 13:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

dadoudis
D2

Re: ΠΟΣΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ???

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 11 Απρ 2011, 22:43

Η λίστα είναι πολύ μακριά (23 τον αριθμό... :chair ) και δεν υπάρχει κουράγιο να κάτσω να την ξαναγράψω.Ψάχνω εδώ και αρκετή ώρα να βρω που στο διάολο την ανέβασα αλλά μάταια.Ας με βοηθήσει κάποιος με καλύτερη μνήμη....Εννοείται ότι με τόσες αλλαγές δεν θυμάμαι χρονολογίες ,άσε που έχω μπερδέψει και την σειρά....που τα αγόραζα. :chair
dadoudis έγραψε:Μέχρι τώρα έχω αλλάξει 23.Από τα 18 που έχω δίπλωμα και σήμερα είμαι 37 κάνεις τη διαίρεση και το βρίσκεις.Θα κάνω μια προσπάθεια να τα θημηθώ σίγουρα όχι με τη σωστή σειρά(έχω μπερδευτεί και εγώ :lol: :lol: )
TOYOTA STARLET (1o και το πιο ηρωικό - άντεξε 3 χρόνια )
ALFA ROMEO 156 1.8 1992
JEEP CHEROKEE 2.4 ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ
VW GOLF 1.4
VW POLO 1.4
SUZUKI VITARA 3Θ 1.6
RAV4 2.0 3Θ
OPEL ZAFIRA OPC(ακόμη με βρίζει η γυναίκα μου που το έδωσα)
MAZDA RX8
FORESTER 2.5XT
C70 T5
AUDI ALLROAD A4
PEUGEOT 206 RC
MITSUBISHI L200
ALFA 147 1.6
FORD FOCUS 1.6
MERCEDES A150
MERCEDES C-CLASS SPORTS COUPE
Τα υπόλοιπα 3 θα πρέπει να ψάξω τις φορολογικές μου δηλώσεις για να τα θυμηθώ. :lol:
Τέλος πάντων , τώρα έχω το v50 που κοντεύει να σπάσει μετά το starlet ρεκόρ μακροζωίας ( 2 χρόνια και 2 μήνες ) και ένα BMW X1 20D.Για την ιστορία το V50 είναι το πρώτο που ασχολήθηκα με tuning γιατί και λόγω κρίσης συνειδητοποίησα (ευτυχώς) ότι τέτοια αυτοκίνητα δεν τα αλλάζεις στο πιτς φυτίλι(άργησα λίγο αλλά το κατάλαβα :applause :applause ).Οχι ότι δεν με τρώει η χούφτα μου.Πάντως για να πώ και κάτι σοβαρό έχοντας κάνει και test drives σε αρκετά αυτοκίνητα τόσα χρόνια βλέπω ότι τα καλά και χρηστικά αυτοκίνητα είναι λίγα και λίγο ή πολύ η κρίση απομυθοποίησε και μέσα μου το όλο θέμα.Οταν έβλεπες τα cayenne και τα cayman να αλλάζουν σαν τα φυστίκια παρασυρόμασταν όλοι σε αυτή την παράκρουση.
Υ.Γ:οδήγησα τελευταία MERCEDES S600 C63 AMG και έχω να πω ότι πρόκειται για την ΒΑΛΟΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!! όσο και αν φαίνεται απίστευτο.Πρέπει να σε έχουν ευνουχίσει ή να έχεις προστάτη για να έχεις τέτοιο πράμα.Μιλάμε για ΝΕΚΡΟΦΟΡΑ με ωραία ζαντολάστιχα και ωραίο θόρυβο και πολλά καλούδια εσωτερικά.Μέχρι εκεί!!!!Καμία σχέση με αυτό που φαντάζεσαι και περιμένεις να οδηγήσεις :swear :swear
Τελευταία επεξεργασία από JimV60 σε 11 Απρ 2011, 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προστέθηκε παλαιότερο ποστ από την ενότητα "Οδήγησα/Test Drive"
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 12 Απρ 2011, 06:48

thank you jim :applause
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

alexandros
T2

Δημοσίευσηαπό alexandros » 12 Απρ 2011, 10:24

να γραψω και εγω τα δικα μου :-D :-D :-D

opel corsa 91 1.4 sedan οπου μετα εγινε 1.8 95-μεχρη σημερα ο εροτας μου
fiat pundo gt 96-97 μονο ευθεια
peugeot 1.3 rally 97-99 ηηη σχολη οδηγησεις
peugeot 1.6 16v 99-02 οπου ηταν η λατρεια μου
golf 4 1.8 gti 02-04 δωσε αλογα
peugeot 206cc 1.6 03-06 το καλητερο καμπριο κατα την αποψη μου σε ομορφια και στριψημο
golf 5 2.0 gti 06-08 η απογοητευσει το ποιο αχρηστο καιμια σηγκριση με το golf 4 πουθενα
mazda rx8 07-08 το χαρισα στον αδερφο μου :-D :-D γλυτοσα απο τον βενζηνα
το 08 μολις ξεφορτοθηκα και τα 2 rx8 και golf 5 πηρα το οπλο μου opel corsa opc και τα μυαλα στα καγκελα :-D :-D :-D μεχρη σημερα
volvo s40 1.6 kinetik 8/10 σχεδον αδιαφορο. ο λογος αξιοπιστια και οπως βλεπω και απο το τοπικ βλαβες αρχηνα να μου θημηζει της εποχες golf 5
πολυ κακος για το ονομα volvo
αυτο τα λιγα και απο μενα
ερωτηση του τρακτορες του πιανουμε και αυτους :applause :applause

arhatzad
T2

Δημοσίευσηαπό arhatzad » 12 Απρ 2011, 13:19

alexandros έγραψε:
αυτο τα λιγα και απο μενα
ερωτηση του τρακτορες του πιανουμε και αυτους :applause :applause

XAXA :lol: :lol: , γιατί οχι!!!!

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 12 Απρ 2011, 13:23

alexandros έγραψε:....
volvo s40 1.6 kinetik 8/10 σχεδον αδιαφορο. ο λογος αξιοπιστια και οπως βλεπω και απο το τοπικ βλαβες αρχηνα να μου θημηζει της εποχες golf 5
πολυ κακος για το ονομα volvo
....

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός. Στην ενότητα βλάβες προβλήματα πολλά θέματα που έχουν αναφερθεί έχουν τα περισσότερα να κάνουν είτε με "βλάβες" μικρής σημασίας που εμφανίζονται στατιστικά σε όλα τα αυτοκίνητα π.χ. μπαταρίες, είτε με θέματα που έχουν προκύψει από κακή χρήση ή συντήρηση του αυτοκινήτου. Τα προβλήματα που οφείλονται σε κατασκευαστική αστοχία είναι ελάχιστα και δεν παρουσιάζουν μεγάλη συχνότητα εμφάνισης μεταξύ των κατόχων Volvo. Σε κάθε περίπτωση στατιστικά σε κάθε μοντέλο κάποιες βλάβες και αστοχίες θα εμφανιστούν το θέμα είναι η συχνότητα. Επίσης με την χρήση κάποιες βλάβες θα προκύψουν, ότι αυτοκίνητο και να έχεις. Εγώ από την εμπειρία μου με Ιαπωνικά, Γερμανικό, Ιταλικό και Σουηδικό έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πάνω κάτω όλα τα ίδια είναι στο θέμα βλάβες και περισσότερο έχει να κάνει με το τι αυτοκίνητο σου έτυχε (από την γραμμή παραγωγής) παρά με το αν η μάρκα είναι αξιόπιστη και άλλου μύθους περί "αθάνατων αυτοκινήτων που δεν σπάνε και δεν χαλάνε". Άλλωστε σήμερα η συνεργασίες μεταξύ των εταιρειών και η ανταλλαγή τεχνολογίας είναι τόσο εκτεταμένη που οι όποιες διαφορές άλλων εποχών έχουν αμβλυνθεί, άσε που πολλά εξαρτήματα κατασκευάζονται από ανεξάρτητους προμηθευτές που στην συνέχεια τροφοδοτούν πολλές διαφορετικές αυτοκινητοβιομηχανίες.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Απρ 2011, 15:10

αναφέρω αυτά που οδήγησα για μεγάλο χρονικό διάστημα, δικά μου ή της οικογενείας .....

Εικόνα
1. Audi 1.6 100L 1977. ότι και να πω, είναι λίγο ..... ελαφρύ, χώροι, απτόητο στις υψηλές ταχύτητες, με μεγάλο πολύστροφο τιμόνι.
(βλάβες) 1 βάση μηχανής σε φρενάρισμα πανικού και κατέβασμα σε 2α, ένα σασμάν, γιατί στα 18 οδηγείς δίχως αύριο.

Εικόνα
2. Toyota Starlet 1.0 1985. Πέρασα απίστευτες στιγμές μαζί του, πολλά και καλά ταξίδια (κάθε εβδομμάδα Αθήνα-Θεσαλονίκη κολλημένο το ταχύμετρο στα 150χαω), το 1ο όλο δικό μου όχημα.
(βλάβες) 2 μοτέρ που μετά το λιώσιμο που έτρωγε δεν υπήρχε λόγος να επισκευαστούν.

Εικόνα
3. Toyota Corolla 1.4vvti 2002. Τίμιο όχημα, απλά δεν στρίβει και δεν φρενάρει.
(βλάβες) καμία :lipssealed

Εικόνα
4. Peugeot 106 Rallye 16v 2000. Οδηγικά το πιο ενδιαφέρον με την καλύτερη ενεργητική ασφάλεια, που πρέπει να ξέρεις "τι και πως", διαφορετικά γυρνά την ουρά του για πλάκα. Ειδικά με τα Semislick και την PeugeotSport MiniGrA ανάρτηση 266mm φρένα, στο βουνό ήταν αλλού :inlove
(βλάβες) τσιμούχα στροφάλου, τρόμπα βενζίνης στην πίστα των μεγάρων.

Εικόνα
5. Volvo V50 1.8Summum 2009. Αδιάφορο οδηγικά, ασφαλή συμπεριφορά στο δρόμο, μέτριες επιδόσεις με πολύ καλή ποιότητα κύλισης/κατασκευής.
(βλάβες) μπαταρία.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 12 Απρ 2011, 15:57

Καγκουρακο, η φωτο ειναι απο GTi (S16) οχι απο Rallye... :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Απρ 2011, 16:10

Zeus.... 106Rallye 16v122hp, υπήρξαν ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο υπήρξαν S2 106 Rallye 8v105Hp, S2 106 S16 16v122Hp, S2 106 Gti 16v122Hp . Ουσιαστικά, τα Ελληνικά LION 106 rallye 16v122Hp ήταν 106S16 122Hp, χωρίς τις αλουμινένιες ζάντες (κόστος) και με rallye αυτοκόλλητα (τζάμπα), με ίδιο τον υπόλοιπο εξοπλισμόμ τα S16, καθίσματα, υδραυλικό, ΑC, ηλ. παράθυρα. Δες επίσεις, ότι τα Ελληνικά 16vRallye, έχουν ομολογκασιόν 106S16 για τους αγώνες του εξωτερικού ;-) .
Επίσης, να θυμίσω την ελληνική παντενα/αντιπροσωπία που εισήγαγε 306 Rallye για τον υπόλοιπο πλανήτη, με την ονομασία 306 Race, εδώ στην Ελλάδα χωρίς τα rallye αυτοκόλλητα.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς .... :chair

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 12 Απρ 2011, 16:15

Το δικο σου ηταν σαν αυτο της φωτο πριν του βαλεις ζαντες GTi?
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Απρ 2011, 16:20

σωστά.

Εικόνα

μπορείς να με πεις καγκουρό, μόνο για το βάψιμο των πλαστικών των προφυλακτήρων στο χρώμα του αμαξώματος.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 12 Απρ 2011, 16:39

Και για τις ζαντες...Επισης μπορω να σε πω καγκουρο, επειδη με την αφαιρεση των αυτοκολλητων rallye προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι καγκουρο.... :lol: :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Απρ 2011, 16:43

plz, μην χαλάσουμε κι άλλο τόπικ ....

όπως είναι το 106 της pic (πλην προφυλακτήρων), είναι τα 106S16 του πολιτισμένου κόσμου, πλην Ελλάδος. Όποιος δεν θέλει να το καταλάβει,δικαίωμα του :idea:

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 12 Απρ 2011, 16:56

Το γυρνας στο μοντεριλικι και στο φιλοτιμο...οκ θα σταματησω :-D
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 13 Απρ 2011, 07:05

Οτι και να'ναι,αυτο το αυτοκινητο στιγματισε μια ολοκληρη γενια,παρ'οτι δεν μου αρεσε. :respect
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 13 Απρ 2011, 10:21

Πολύ μου αρέσει το θέμα που ανοίχτηκε. Αφού, λόγω "κρίσης", ούτε συζήτηση για καινούργιο αυτοκίνητο, ας αναπολούμε τα παλιά. Σαν κάτι παππούδες που θυμούνται τα νιάτα τους τώρα που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.... :lol: :lol:
Μόλις βρω λίγο χρόνο θα γράψω και για τα δικά μου...

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 13 Απρ 2011, 17:12

συγγενικό εξ αγχιστείας βέβαια θέμα με το "Τι άλλο αυτοκίνητο οδηγείτε? Ποιο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας " που είχες ανοίξει παλαιότερα. μόνο που αυτό καλύπτει από το 2ο μέχρι και το 20ο! :lol:

υγ αν το είχε ανοίξει ο Dikastis θα ήταν "Πόσες γυναίκες έχεις αλλάξει μέχρι σήμερα?"
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 18 Απρ 2011, 12:10

Να γράψω και εγώ τα δικά μου:

1ο Nissan Almera 1,4 GX του 1998, σεντάν
Το αυτοκίνητο αγοράστηκε καινούργιο σαν οικογενειακό. Το χρησιμοποιούσα σε καθημερινή βάση, είχα συμμετάσχει στην επιλογή του (και οικονομικά) και είχα κάνει πολλά ταξίδια με αυτό. Όλα αυτά μέχρι το 2003, οπότε πήρα αποκλειστικά δικό μου αυτοκίνητο (το 3o στην λίστα). Το αυτοκίνητο είχε μέτρια συμπεριφορά στον δρόμο και αν δεν πρόσεχες μπορούσε να σε φέρει προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Επίσης η πίσω ανάρτηση είναι πολύ σκληρή και όλες οι κάθετες ανωμαλίες ταλαιπωρούν τους επιβάτες ειδικά τους πίσω. Θετικά ο δυνατός για την εποχή κινητήρας, η σχετικά καλή αξιοπιστία, η αντοχή των υλικών (παρά την μετριότητα στην ποιότητά τούς) στο χρόνο. Το αυτοκίνητο παραμένει στην κατοχή του πατέρα μου.

2ο Toyota Starlet 1,3 του 1994, πεντάθυρο
Το αυτοκίνητο αυτό αποκτήθηκε μεταχειρισμένο σαν δεύτερο το 2001 για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες μετακινήσεων της οικογένειας. Επίσης συμμετείχα στην αγορά του (και οικονομικά οπότε κατά ένα μέρος μου ανήκει). Αξιοπιστία μάλλον μέτρια, ειδικά μετά την δεκαετία το αυτοκίνητο ταλαιπωρήθηκε με κάποια θέματα (βέβαια τα πράγματα δικαιολογούνται κάπως από την αδιάφορη στάση του αδελφού σχετικά με το θέμα αυτοκίνητο και την συντήρησή του). Κουραστικό στα ταξίδια ειδικά με ταχύτητες πάνω από 110. Ακριβά σέρβις και ανταλλακτικά (ειδικά στην αντιπροσωπεία). Το αυτοκίνητο δεν το πολύ συμπάθησα αν και ο αδελφός μου που το έχει ακόμα σαν δικό του πλέον το έχει λατρέψει και έχει γυρίσει την Ελλάδα με αυτό, αποδεικνύοντας τελικά ότι όλα είναι θέμα υποκειμενικότητας σχετικά με την αξιολόγηση ενός αυτοκινήτου.

3ο Ford Focus 1,6 Ghia του 2003, σεντάν
Το πρώτο 100% δικό μου αυτοκίνητο, άριστο στον δρόμο πολύ καλά κρατήματα, ικανοποιητικός για τα γούστα μου κινητήρας, αρκετά σπορ για την κατηγορία του. Πραγματικά ευχαριστιόμουν να το οδηγώ και να κάνω ταξίδια. Καλή υφή και εικόνα των υλικών του εσωτερικού αλλά μετά τα τρία χρόνια άρχισαν οι φθορές. Η αξιοπιστία (σε μηχανικά κτλ) ήταν καλή αλλά έδειχνε να μην αντέχει στο χρόνο. Μέχρι νερά έμπαζε... :swear Το έδωσα τελικά το αρχές 2008 για να πάρω το 40άρι.

4ο Lancia Y 1,25 LX του 1998
Το αυτοκίνητο της γυναίκας μου το οποίο οδηγώ αρκετά συχνά και φυσικά έχω αναλάβει τα θέματα γύρο από την συντήρησή του. Η εμπειρία με το εν λόγω αυτοκίνητο με έκανε να αναθεωρήσω προς το θετικότερο την άποψη μου για τα ιταλικά αυτοκίνητα. Σβέλτο και με καλή συμπεριφορά στον δρόμο έχει ικανοποιητική αξιοπιστία αλλά ακριβά σέρβις και ανταλλακτικά στην αντιπροσωπεία. Περισσότερα για το αυτοκίνητο εδώ: viewtopic.php?f=29&t=56&start=72

5ο Volvo S40 1,8 Momentum ΜΥ 08
viewtopic.php?f=32&t=47
Συνολικά πολύ ευχαριστημένος από το εν λόγω αυτοκίνητο. Θα το ήθελα με λιγότερο θόρυβο στις υψηλές στροφές, με λίγο καλύτερη απόσβεση των εγκάρσιων ανωμαλιών και ίσως με εξάρι κιβώτιο. Εξαιρετικό στο δρόμο, με άριστη ποιότητα και αρκετά δυνατό για τα γούστα μου μοτέρ.

arhatzad
T2

Δημοσίευσηαπό arhatzad » 20 Απρ 2011, 13:15

georgosk έγραψε:Να γράψω και εγώ τα δικά μου:

http://www.volvoclub.gr/forum/viewtopic.php?f=32&t=47
Συνολικά πολύ ευχαριστημένος από το εν λόγω αυτοκίνητο. Θα το ήθελα με λιγότερο θόρυβο στις υψηλές στροφές, με λίγο καλύτερη απόσβεση των εγκάρσιων ανωμαλιών και ίσως με εξάρι κιβώτιο. Εξαιρετικό στο δρόμο, με άριστη ποιότητα και αρκετά δυνατό για τα γούστα μου μοτέρ.

Μάλλον χρειάζεσαι ένα S60.....!

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 20 Απρ 2011, 13:49

arhatzad έγραψε:

viewtopic.php?f=32&t=47

:applause
:lol: Βαλτός είσαι ;; :lol:
Σχετικά με το νέο 60άρι και την πιθανότητα αγοράς του τα έχω γράψει και στο εν λόγω θέμα, όπως και την άποψη μου για το αυτοκίνητο ειδικά μετά το τεστ ντραϊβ που έκανα, και παρά τις επιμέρους ενστάσεις που έχω (π.χ. χώρος αποσκευών) αυτό θα είναι το επόμενο αυτοκίνητό μου. Το ένα θέμα είναι ότι με την δήθεν κρίση (αλλά πραγματικά προβλήματα που δημιούργησε στους πολλούς) μια τέτοια αγορά είναι εκτός πραγματικότητας. Το άλλο θέμα είναι ότι με το 40άρι είμαι ακόμα :inlove ενώ με το 60άρι και την αισθητική του δεν έχω πάθει την πλάκα μου...

arhatzad
T2

Δημοσίευσηαπό arhatzad » 21 Απρ 2011, 12:04

georgosk έγραψε:
arhatzad έγραψε:

http://www.volvoclub.gr/forum/viewtopic.php?f=32&t=47

:applause
:lol: Βαλτός είσαι ;; :lol:
Σχετικά με το νέο 60άρι και την πιθανότητα αγοράς του τα έχω γράψει και στο εν λόγω θέμα, όπως και την άποψη μου για το αυτοκίνητο ειδικά μετά το τεστ ντραϊβ που έκανα, και παρά τις επιμέρους ενστάσεις που έχω (π.χ. χώρος αποσκευών) αυτό θα είναι το επόμενο αυτοκίνητό μου. Το ένα θέμα είναι ότι με την δήθεν κρίση (αλλά πραγματικά προβλήματα που δημιούργησε στους πολλούς) μια τέτοια αγορά είναι εκτός πραγματικότητας. Το άλλο θέμα είναι ότι με το 40άρι είμαι ακόμα :inlove ενώ με το 60άρι και την αισθητική του δεν έχω πάθει την πλάκα μου...

Φαντάζομαι ότι μιλάς για το καινούριο S60 καθώς ο προκάτοχός του (πριν το 2010), έχει ένα πορτμπαγκάζ στο οποίο χωράει ένας ελέφαντας (λέμε τώρα).
Για το καινούριο δυστυχώς δεν έχω άποψη, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι αν έχει κρατήσει τα καλά χαρακτηριστικά του προκατόχου του, όπως αξιοπιστία, σταθερότητα στον δρόμο, οικονομία (στα καύσιμα εννοείτε, γιατί στα ανταλλακτικά άστα), άριστη ποιότητα υλικών στο εσωτερικό και αυτή την αίσθηση στιβαρότητας και ασφάλειας, τότε δεν θα θες να το αλλάξεις.
Τώρα σχετικά με την κρίση και τον χαμό που γίνετε, είναι ένα πρόβλημα καθώς ακόμα και να τα έχεις, δεν τα σκορπάς λόγο της αβεβαιότητας που επικρατεί.
Οπότε καλά κάνεις και είσαι :inlove με το s40, τουλάχιστον μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα και να αισθανθείς έτοιμος για αλλαγή.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 21 Απρ 2011, 12:41

arhatzad έγραψε:Φαντάζομαι ότι μιλάς για το καινούριο S60 καθώς ο προκάτοχός του (πριν το 2010), έχει ένα πορτμπαγκάζ στο οποίο χωράει ένας ελέφαντας (λέμε τώρα).

Ο προκατοχος ειχε 450l, το S40 415l και το νεο S60... 380l...+8l κατω απο το πατωμα (λεει η Volvo εγω δεν τα ειδα καπου) :doh Για το μεγεθος του αυτοκινητου ειναι αστειο το νουμερο..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
nasos
T2

Δημοσίευσηαπό nasos » 19 Μάιος 2011, 14:58

1993-1994 Citroen AX Pallas 1.0 '89
1994-1998 Citroen AX Success 1.1 '94 (μ'αυτό πρωτοπήγα Λιμανάκια)
1998-2002 Seat Ibiza GTi 1.4 16v '98 (μεγάλο σχολείο)
2002-2004 Peugeot 206CC 1.6 '02 (ΓΤΠ, το πούλησα όσο είχε ακόμα εγγύηση)
2004-2010 Seat Leon Cupra 4 V6 2.8 '01 :vow :vow :vow
2010-.... Volvo S60R '06 :respect
S60R '06 Geartronic 6sp

Εικόνα

nyds
T2

Δημοσίευσηαπό nyds » 19 Μάιος 2011, 18:02

VW Σκαραβαιος,Mini Cooper 1000,Citroen Visa 650,Nissan Cherry 1000,Toyota Corolla 1200,Toyota carina 1600,Seat Toledo 1800,Ford Maverick 2,3.

rrcorfu
T2

Δημοσίευσηαπό rrcorfu » 04 Ιούλ 2011, 01:08

1.fiat 500 2, aytompiang 3,alfasoud με διπλά καμπιλατερ 4,lancia υ 5,HYUNDAI 6,lagouna RENAULT,7 xtrail το τελευταίω πριν το ς 60

phantomas
T2

Δημοσίευσηαπό phantomas » 11 Νοέμ 2011, 18:41

Δεν έχω αλλάξει πολλά αυτοκίνητα οπότε τα θυμάμαι όλα, καθώς και πολλές ιστορίες απο το καθένα.

1991-1992: Citroen Visa 652c.c. Απίστευτος θόρυβος απο το τρικύλιδρο μοτέρ και απίστευτες κλίσεις στις στροφές. Καλοί χώροι όμως και σχετικά αξιόπιστο. Εργονομία που μόνο η Citroen θα μπορούσε να σκεφτεί.... :doh

1992-1993: Citroen Visa 652c.c part 2. Απλά αλλάχτηκε με ένα πιο καινούργιο μοντέλο.

1993-1995: Renault 5 TC 1000c.c. : Το πρώτο αυτοκίνητο σχολείο για μένα αφού άρχισα πλέον να στρίβω κάπως πιο σβέλτα. Δυστυχώς πάνω σε μια στροφή πάτησα κατι λάδια και κατέληξα πίσω απο ένα παρκαρισμένο Transit το οποίο απο την φόρα ξεπάρκαρε, πετάχτηκε στην μέση του δρόμου και στην θέση του πάρκαρε το 5αρι(έτρεχα κιόλας για να πω την αλήθεια). Ελαφρύς τραυματισμός για εμένα και την τότε κοπέλα μου (και νυν σύζυγος....ακόμα μου το χτυπάει όταν κάνω καμία καγκουριά.... :-D ). Πίσω απο το 5αρι έπεσε διαδοχικά ένα Swift ένα Uno και ένα Transporter.... :doh . Όπως αντιλαμβάνεστε η επισκευή του ήταν ασύμφορη. Έτσι φτάσαμε στο....

1995-1997 Renault 5 GTS 1.400c.c. To δικό του μοτέρ των 68hp αλλάχτηκε με ένα 1.4energy 80hp απο R19. Σε συνδυασμό με το κοντό σαζμάν της έκδοσης GTS είχε πιο γρήγορο 0-100 απο το Rallye 1.3!!!
Το έχω ακόμα και είναι έτοιμο για τούρμπισμα (λείπει μόνο το μοτέρ απο το 5GT όλα τα άλλα είναι πάνω). Ας όψεται η κρίση που δεν έχω χρήματα να ολοκληρόσω το project.

1997-2004 : Renault Clio S 1.400c.c. :Κινητήρας ο γνωστός energy με 80hp αλλά με ανάρτηση απο το 1.8 16v. Mε πέρναγαν πολλοί στις ευθείες απλά για να τους περάσω λίγο μετά πάνω στις στροφές και πάμε απο την αρχή.....lol

Να σημειωθεί παρακαλώ οτι κανένα απο τα Renault δεν με άφησε ποτέ απο αδικαιολόγητη βλάβη καθώς και το Clio που είχε αγοραστεί καινούργιο και έκανε όλα τα σέρβις στην αντιπροσωπεία ποτέ δεν πήγε για τπτ άλλο παρά για τα σέρβις.

Και φτάνουμε ένα κρύο βράδυ Δεκεμβρίου 2003 όπου ένας τύπος μπαίνει στον Σαρακάκη στην Βουλιαγμένης και θέλει να παραγγείλει το υπο αλλαγή S40. Ο πωλητής τρίβειτα χέρια του οτι μάλλον θα πιάσει τον στόχο του αφού τελευταία εργάσιμη του έτους θα δώσει ένα παλιό 40αρι και μάλιστα οχι 1600αρι αλλά 1800αρι. Ο πωλητής αφού κάνει οτι μπορεί να σπρώξει κάποιο στόκ ώστε να πιάσει τον στόχο του, φανερά εκνευρισμένος συμπληρώνει μια ειδική παραγγελία. όταν το παρέλαβα Μάρτιο του 2004 ήδη στις εκθέσεις ήταν το νέο s40 αλλά καθόλου δεν στεναχωρήθηκα αφού ακόμα χαζεύω το δικό μου.....
Τελευταία επεξεργασία από phantomas σε 11 Νοέμ 2011, 18:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
S40 1.8 LSE MY 03

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 11 Νοέμ 2011, 18:49

phantomas έγραψε:
1997-2004 : Renault Clio S 1.400c.c. :Κινητήρας ο γνωστός energy με 80hp αλλά με ανάρτηση απο το 1.8 16v. Mε πέρναγαν πολλοί στις ευθείες απλά για να τους περάσω λίγο μετά πάνω στις στροφές και πάμε απο την αρχή.....lol

αυτό είναι που έχει μια πράσινη γύρω - γύρω γραμμή ? .... ωραίο αυτοκινητάκι !!!

Εικόνα

επιτέλους και άλλος ένας στροφάκιας !!! :lol:

phantomas
T2

Δημοσίευσηαπό phantomas » 11 Νοέμ 2011, 19:01

johnkyr έγραψε:
phantomas έγραψε:

αυτό είναι που έχει μια πράσινη γύρω - γύρω γραμμή ? .... ωραίο αυτοκινητάκι !!!

Εικόνα

επιτέλους και άλλος ένας στροφάκιας !!! :lol:

Σωστός. Απλά αυτό που λές ήταν Clio I phase I δλδ. μέχρι το '95. Απο '95 εως '97 ήταν το phsae II που είχα εγώ. Όπως και το S40 και αυτό το πήρα λίγο πρίν αλλάξει και αυτό ήταν ειδική παραγγελία απλά επeιδή έκλεινε η γραμμή παραγωγής μπορούσα να επιλέξω μόνο ανάμεσα σε περιορισμένα χρώματα και πήρα το μπλέ που βάζανε στο Clio Williams (διαθέσιμο μόνο για την έκδοση S ).
S40 1.8 LSE MY 03

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 31 Ιαν 2012, 12:30

Και μετά από αυτά: viewtopic.php?f=35&t=433&p=21741#p21741
επιστροφή στις ρίζες. Αύριο το ταξίδι στα Λεχαινά θα γίνει με το 1ο αυτοκίνητο της πιο πάνω λίστας. Nissan Almera 1,4 σεντάν και τα μυαλά στα κάγκελα. Μπράβο ρε πατέρα που το κράτησες :applause
Έχω αρκετό καιρό να το οδηγήσω, όσο για ταξίδι ούτε που θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά. Θα είναι σαν κάτι συνευρέσεις με παλιές γκόμενες, που χρόνια μετά τους κάνεις μια "αναμνηστική δόση του εμβολίου" ;-) :lol: :lol: :lol:
Θα σας πω εμπειρίες από το πισωγύρισμα...

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 01 Φεβ 2012, 17:32

1ο) 1996 LANCIA HPE 1.6 16V μαυρο μεταλικο με ABS (εξτρα τοτε), προβολακια, ποδια, αεροτομη, κλιμα και σαλονι RECARO με μαυρα δερματινα μπακετ και καφε αλκανταρα στο κεντρο τους και μια λουριδα στις πορτες :inlove
Γκαυλα!!!
Ακομα κυκλοφορη!
2ο) 2004 MAZDA 6 1.8 5θυρο
Ωραιο αμαξι ανετο, ξεκουραστο, οικογενιακο αλλα μικρος ο κινητηρας...
Και αυτο το βλεπω συχνα, ο ιδιοκτητης του ειναι πολυ ευχαριστημενος!
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

PERRY
T2

Δημοσίευσηαπό PERRY » 01 Φεβ 2012, 20:15

1. ALFA ROMEO 1,4 BOXER 1996
2. AUDI A4 1,6 2002
3. OPEL CORSA 1,2 2004
4. OPEL AGILA 1,2 2009
5. VOLVO S60 2,0 T 2009
6. OPEL AGILA 1,2 2010
... δεν νομίζω οτι θα υπάρχει συνέχεια μετά την τρόικα .
Εκτός εάν ως εκ θαύματος γίνει κάτι και διαγραφούν χαράτσια-έκτακτες εισφορές-
υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας και ξανακυκλοφορήσω τη VOLVARA μου μετά την κατάθεση
πινακίδων. :q
VOLVO S60 2.0 Τ

chrisap
T2

Δημοσίευσηαπό chrisap » 02 Φεβ 2012, 13:33

Λοιπον εχουμε και λεμε;
σουμπαρου 600 κυβ.80 μοντ. ναι το πισωκινητο που ειχαμε τοτε για οικ. αυτοκινητο.σκυλι αξιοπιστιας παρολο που μαθαμε σ αυτο 3 ατομα.
λαντα 1200 88 μοντ.γερο αλλα αδιαφορο και επικινδυνο οχι σοβαρες βλαβες στα 4 χρονια που το κρατησαμε
φιατ 127 παναγια μου η χαρα του γκαραζα(μετ/σμενο μοντ 77)
σιτροεν 1100 αχ το πρωτο μονο δικο μου μοντ 88 αρκετα καλο, φτερο στον ανεμο
σιτροεν 1400 αχ gti 92 μοντ.και γαμω τις επιδοσεις αξιοπιστια καλη στα 88000 χλμ που το ειχα
χιουνται αξεντ 1300 97 μοντ.αδιαφορο αλλα ουτε μια βλαβη για 155000 χλμ
2ο φιατ 127 900 μοντ 78 για την συζυγο αρκετα καλυτερο απο το πρωτο
φιατ ουνο 1000 92 μοντ αγοραστηκε μετ/σμενο στη θεση του 127 για την συζυγο και μας ταραξε...τα πιο πολλα χλμ τα κανε πανω στο φορτηγο της....οδικης βοηθειας
χιουνται ατος 2002 (στη θεση του ουνο θεε μου)το εχουμε ακομα 82000 χλμ ολα σε πολη και ουτε λαμπακι καμενο
σεατ τολεδο 1600 2003 (στη θεση του χιουνται μου)πολυ καλο αξιοπιστο γρηγορο για 1600 και ποιοτικο
και φυσικα το 40αρι στη θεση του σεατ ηδη 1 χρονου και 13500 χλμ ακρως ικανοποιητικα.
S40 1.6 MY 2011

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 03 Φεβ 2012, 15:51

georgosk έγραψε:.... Nissan Almera 1,4 σεντάν ....
Θα σας πω εμπειρίες από το πισωγύρισμα...

Μετά τα πρώτα αμήχανα χάδια, οι αναμνήσεις με κατέκλυσαν και γίναμε ένα όπως τότε.....
Είναι ευχάριστο να μπορείς που και που να ξαναβρίσκεσαι με τη πρώτη σου αγάπη αν και στο τέλος η εμπειρία έχει γλυκόπικρη γεύση και μάλλον δικαιώνει το γεγονός ότι αυτή σχέση έχει περάσει στο παρελθόν....
Σήμερα που γύρισα στην "σύζυγο" Volvάρα (ναι τελικά τα Volvo τα παντρεύεσαι) συνειδητοποίησα πόσο ευτυχισμένος και :inlove είμαι με την επιλογή μου. (όχι ότι μετανιώνω φυσικά και για τις παλιές ....)

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες