Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Φεβ 2010, 13:15

Αρκετοί δεν έχουν στην κατοχή τους μόνο Volvo, αλλά και κάποιο άλλο αυτοκίνητο.
Το δεύτερο αυτοκίνητο με το οποίο κάνουμε αρκετά χλμ (συνήθως αστικά) και ξεκουράζουμε τα Volvo μας ή καλύπτουν οποιαδήποτε άλλη ανάγκη μας.
Εδώ λοιπόν φτιάχνω μια μικρή γωνιά για τα αυτοκίνητα αυτά. Για όσους θέλουν απλά να τα αναφέρουν ή θέλουν να ρωτήσουν κάτι τα μέλη του Club σχετικά με αυτά.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Re: Τι άλλο οδηγείται; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Δημοσίευσηαπό georgosk » 05 Φεβ 2010, 13:28

Το δικό μου δεύτερο αυτοκίνητο είναι ένα Lancia Y 1,25 του 1998 έκδοση LX.
Το αυτοκίνητο αυτό ανήκει στην σύζυγο, αλλά όπως και το Volvo τα οδηγούμε και οι δύο. Η ύπαρξή του είναι ο ένας από τους δύο λόγους που το S40 κάνει λίγα χιλιόμετρα (ο άλλος λόγος είναι ότι στην Πάτρα καλύπτω σημαντικές αποστάσεις με τα πόδια! ;) )
Από το Υ είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι, σβέλτο στην πόλη, οικονομικό και εύκολο στο παρκάρισμά. Νομίζω θα το κρατήσουμε αρκετό καιρό ακόμα.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 05 Φεβ 2010, 13:54

Δεν έχουμε 2ο αυτοκίνητο καρδιά μου .... Όλα τα χλμ τα κάνει το Volvo και τα περισσότερα η γυναίκα μου, αφού πάει με αυτό κάθε μέρα δουλειά σπίτι. Αν με πείσω, πείσω τον εαυτό μου, θα αγοράσω για προσωπική μου απόλαυση ένα ClioRS 182.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

manasta
T2

Δημοσίευσηαπό manasta » 05 Φεβ 2010, 14:07

Εγώ έχω από το 2001 ένα Opel Corsa 1.4 90 ίππων. Αυ΄τή τη βδομάδα έκλεισε τα 100.000 χλμ χωρίς ποτέ να ζητήσει τίποτα έκτακτο πλην ενός πολλαπλασιαστή.
Volvo S40 1.8 Summum MY07

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 05 Φεβ 2010, 16:37

Ενδιαφέρον το νέο τόπικ από τον Γιώργο!
Το δεύτερο αυτοκίνητο το οποίο ανήκει στην αρραβωνιαστικιά μου είναι ένα Opel Corsa 1.2 2004 Edition. Αρκετά καλό αυτοκινητάκι με κάποια προβλήματα όμως τα οποία μας αναστατώνουν κατά καιρούς!
Στα 70000 χλμ έσπασε ο συμπλέκτης με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να μείνει στο δρόμο! Η αντιπροσωπεία αποφάνθηκε υδραυλικά του συμπλέκτη! Κόστος επισκευής τα 400 ευρώ!
Στα 83000 χλμ ευτυχώς εντός Αθηνών μένει από αντλία βενζίνης! Κόστος επισκευής 165 ευρώ.
Πριν από 2 ημέρες με 90000 χλμ κάηκε ο θερμοστάτης με αποτέλεσμα να μήν υπάρχει σωστή ένδειξη θερμοκρασίας στον πίνακα οργάνων! Κόστος επισκευής 80 ευρώ!
Πάντως είναι ένα αυτοκίνητο εξυπηρετικό μέσα στην πόλη το οποίο κάποιες φορές μας έχει λύσει τα χέρια!
Συνέχισε και θα μείνεις...

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 05 Φεβ 2010, 17:48

Το ... 2ο αυτοκίνητο (που απλά περιμένει το δίπλωμα της ... κόρης) είναι ένα citroen xsara 1.6 exclusive του 98.
Μας πήγε σε όμορφα ταξίδια για 10+ χρόνια με τη χαρακτηριστική γαλλική άνεση και τις αντίστοιχες ..τσιριμόνιες.
Με 185000 km στο κοντέρ, χωρίς μεγάλα, αλλά με πολλά μικρά προβλήματα εξακολουθεί να είναι ... ένας καλός φίλος
όταν το παίρνω για να το περπατήσω λίγο....

(ασε που νοιώθω και ..τύψεις...) :D :D

ΥΓ Όπως πιθανότατα θα καταλάβατε η ..σύζυγος δεν οδηγεί για ...ιδεολογικούς λόγους
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
Dimitrispat
T2

Δημοσίευσηαπό Dimitrispat » 06 Φεβ 2010, 00:36

Το 2ο αυτοκίνητο είναι ένα Fiat Seicento του 2000.
Μέχρι τα 6 του χρόνια είχε βγάλει μόνο 1 σοβαρή βλάβη (φλάντζα κεφαλής) λόγω κολλημένου θερμοστάτη.
Από τότε μέχρι τώρα το έχω "ξανααγοράσει". Κλασικό ζημιάρικό φιατάκι...
Βέβαια εξυπηρετικότατο για εντός πόλης δουλειές με χαμηλή κατανάλωση, ευκολο παρκάρισμα και έχω σκοπό να το κρατήσω
για αυτού του είδους τη χρήση.
Volvo C30 f/l 1.6 Kinetic MY 2010

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 06 Φεβ 2010, 02:49

Παιδιά, μπορεί το volvo να είναι το 3ο αμάξι της οικογενείας, όπως σε μια φίλη μου...

Στη δική μου περίπτωση, έχουμε το Peugeot 307 της κοπελιάς μου, μαζί μας από το 2002, μας πήγε σε όλη τη Μακεδονία και τη Θράκη, αν και ποτέ δε μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορώ να το μιζάρω και να πάω Αθήνα, ας πούμε, που είχα από το Clio μου.

Τα χιλιόμετρα το καλοκαίρι τα κάνει ένα Peugeot Satelis (allez les enfants Francais) που άφηνε το Clio και τώρα το S40 να ξεκουράζεται.
Μάλλον αυτό είναι και το κύριο μέσο μεταφοράς!
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 06 Φεβ 2010, 14:24

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 09 Ιουν 2011, 07:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 06 Φεβ 2010, 15:09

Δικο μου δευτερο αμαξι δεν εχω ακομα,αλλα χρησιμοποιω πολυ ενα FIAT SEICENTO 900cc του 98,το οποιο εχουμε για δουλειες του συνεργειου.Κατα εμε απο τα καλυτερα αμαξια πολεως.Αγοραστηκε μετ/μενο,με 92000 χλμ,με καμενη φλαντζα και αρκετα μαζεματα,τωρα εχει 140000 χλμ.και ειναι σκυλι!!!!!!!!Ορισμενες φορες χρησιμοποιω τα αμαξια των αλλων μελων της οικογενειας μου,οι αντρες εχουμε VOLVO και οι γυναικες PEUGEOT, :lol: :lol:,ολα τα ευρωπαικα ειναι καλα.....
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 07 Φεβ 2010, 15:00

Αν και οι αρκετοί το γνωρίζεται.

1) Lexus Rx400h και
2) Golf 5 1,4tsi 140hp.

Το 1ο είναι Super και θα κρατηθεί όσο ....
Το 2ο είναι για τα μπάζα και του χρόνου που λήγει το leasing θα επιστραφεί να ησυχάσουμε .
Ελπίζω μέχρι τότε να έχουν βγει μικρά υβριδικά

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 08 Φεβ 2010, 09:51

Σπύρο, χωρίς να εκτιμώ ιδιαίτερα τα αυτοκίνητα της VAG, θέλω να σε ρωτήσω τι παράπονα έχεις από το Golf;
Φίλος μου έχει ακριβώς την ίδια έκδοση με το δικό σου, έχει κάνει αρκετά χλμ και δεν έχει κανένα παράπονο. Ίσα ίσα είναι πολύ ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 10 Φεβ 2010, 00:32

1. Toyota Corolla 1.4 vvti 2002 Μοντέλο
2. Bmw 316 e36 1993 μοντέλο.
Η μπέμπα είναι του μπαμπά,στα 17 που την πρωτοπήρα ήταν γαμάτη!!Αξιόπιστο αμάξι,εχουμε διανύσει 200.000km και ακόμα είναι στιβαρό και fun to drive.Το αρνητικό ειναι πως δεν έχει air condition και ηλεκτρικά παράθυρα και το καλοκαίρι λιώνεις μιάς και έχει και δερμάτινα. Το θετικό είναι οτι έχει φοβερό επιλογέα ταχυτήτων και τιμόνι που κόβει,αναστροφές -παρκάρισμα είναι μανούλα. Επίσης είναι πισωκούνα και ενηλικιώθηκα με πολλά κωλίδια. Παλία που ηπηρχαν δρόμοι χωρίς λακούβες κάθε μέρα έμπενα με τον κώλο σε μια στροφή καθώς γύριζα σπίτι και παρόλα αυτά δεν βαριόμουνα να το επαναλαμβάνω διαρκώς. Ευτυχώς δεν μπήκα στο περίπτερο η στην αγροτική τράπεζα όπως μπήκαν πολλοί άλλοι. Δυστηχώς τώρα έχει παντου λακουβες και δεν μπορώ να συνεχίσω το σπόρ.Είχα βαρέσει και τετακέ 360 με ένα απλό πάτημα πάνω στην στροφή(έβρεχε) και απο θαύμα δεν το έκανα μπίλιες το bmw. Γενικά ωραίο αμάξι που παρόλα τα χρόνια του είναι απο μηχανή τζάμι αλλά η απουσία air condition κανει απαγορευτική την χρήση του.
Απο το 2002 πήραμε και το corolla 3πορτο που του αλλάξαμε τα φώτα(έχει και αυτό 200.000km). 1400 με 97 άλογα πολύ σβέλτο στην κατηγορία του. Με ωραίο εσωτερικό και εξωτερικό(αν και τώρα το έχουμε τσαλακωμένο) είναι αυτοκίνητο που δεν έχει ζητήσει τίποτα και δεν ζητάς τίποτε παραπάνω(με το 1,6 είσαι άρχοντας βασικά) για να πάς παντού ευχάριστα.Μόνο το τιμόνι δεν κόβει όσο θα το ήθελα. Στο c70 βέβαια εκεί είναι που δεν κόβει το τιμόνι,για να κάνεις αναστροφή θές αυτοκινητόδρομο,αλλά η αίσθηση του και πολλά άλλα με αποζημιώνουν για αυτό το μειονέκτημα του.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 10 Φεβ 2010, 03:30

georgosk έγραψε:Σπύρο, χωρίς να εκτιμώ ιδιαίτερα τα αυτοκίνητα της VAG, θέλω να σε ρωτήσω τι παράπονα έχεις από το Golf;

Μάλλον ο φίλος σου δεν το κατέχει . ( sorry )

Λοιπόν μιας και μου πάτησες τον κάλο.

- Κακή ηχομόνωση με αποτέλεσμα να σε κουράζει ο κινητήρας μετά από λίγο.
- Κακή μόνωση στις Πόρτες ( 2 είναι πανάθεμα τες πόσο θα κόστιζε ?) με αποτέλεσμα μετά τα 120 να κοιτάς αν την έχεις κλείσει καλά γιατί ακούς τον αέρα και το οδόστρωμα ζωντανό .
- Μετριότατο τιμόνι ( προς κακό ).
- Λάδια 3,5 περίπου λίτρα στα 5,000
- Αλλαγή τουρμπίνας στα 20,000
- Έμεινε από φρένα εν κινήσει στα 28,000 ( ευτυχώς είχε Φύλακα Άγγελο ).
- Αντλία βενζίνης ( βάζει σταθερά πάντα από 2 βενζινάδικα )
- Χάλια σε απόδοση clima.
- Κακό ηχοσύστημα ( ψεύτικα ηχεία ) αν είχε τιμή Κορεάτικου θα το δικαιολογούσα , αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν έχει
- Ο μπλε φωτισμός ( εντυπωσιακός στην αρχή ) κουράζει σε πολύωρο ταξίδι το βράδυ, ( βαριέμαι να παίζω συνέχeια με το Dimer ).
- Ηλίθιο σύστημα καθίσματος συνοδηγού στην μνήμη επιστροφής .

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 10 Φεβ 2010, 15:06

3,5 λίτρα λάδι στα 5000χιλ; Τι να πω...
Έχω ένα φίλο με Tsi 140 το σκίζει κανονικά και καθημερινά, λάδια δεν έχει συμπληρώσει ποτέ.
Αλλά στο σέρβις, βάζει ένα πανάκριβο λάδι που του πρότειναν από το συνεργείο της VAG στη Βέροια.
Έχεις δίκιο για το θόρυβο, από τη μεριά του κίνητήρα, είναι ενοχλητικός.
Πάντως, το αυτοκίνητο δίνει μια ποιοτική αίσθηση, κι ιδιαίτερα το MK VI (που μπήκα και το έψαξα αρκετά) είναι πάρα πολύ καλό σε αυτό τον τομέα.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 10 Φεβ 2010, 15:28

deadp έγραψε:3,5 λίτρα λάδι στα 5000χιλ; Τι να πω...
Έχω ένα φίλο με Tsi 140 το σκίζει κανονικά και καθημερινά, λάδια δεν έχει συμπληρώσει ποτέ.
Αλλά στο σέρβις, βάζει ένα πανάκριβο λάδι που του πρότειναν από το συνεργείο της VAG στη Βέροια.

Castrol Edge μηπως?
deadp έγραψε:Πάντως, το αυτοκίνητο δίνει μια ποιοτική αίσθηση, κι ιδιαίτερα το MK VI (που μπήκα και το έψαξα αρκετά) είναι πάρα πολύ καλό σε αυτό τον τομέα.

Παντως το V ηταν συνολικα πιο ποιοτικο απο το VI....και δεν το λεω εγω, αλλα η VW.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 10 Φεβ 2010, 19:20

Castrol μάλλον, τώρα ποιο δεν ξέρω, εσείς την ψάχνετε πολύ με τα λάδια, εγώ βάζω όποιο συνθετικό λέει η αντιπροσωπεία.

To VI είναι κατασκευασμένο, ιδιαίτερα το εσωτερικό του, από λιγότερα κομμάτια. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, καλύτερη κατασκευή (επιλέχθηκαν και μερικά καλύτερης ποιότητας υλικά), ευκολότερη συναρμολόγηση, μικρότερο κόστος. Αυτό έλεγε η ανακοίνωση της VW σχετικά με το αυτοκίνητο. Το V ήταν πολύ ακριβό στη συναρμολόγηση, γι' αυτό και ήθελαν να το αλλάξουν και νωρίτερα...
Τα εσωτερικό του VI έχει καλύτερα υλικά (συγκρίνω Sportline V με Highline VI), τα βάλαμε δίπλα-δίπλα, ούτε οι γιαπωνέζοι με τις καμερούλες να είμασταν...

Τελικά πάντως, ο φίλος αποφάσισε ότι δεν αξίζει να δώσει το 140 V για το 160 VI. Θα πάει σε κάτι άλλο, λίγο αργότερα.

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 11 Φεβ 2010, 11:23

sprsk έγραψε:
georgosk έγραψε:Σπύρο, χωρίς να εκτιμώ ιδιαίτερα τα αυτοκίνητα της VAG, θέλω να σε ρωτήσω τι παράπονα έχεις από το Golf;

- Κακή μόνωση στις Πόρτες ( 2 είναι πανάθεμα τες πόσο θα κόστιζε ?) με αποτέλεσμα μετά τα 120 να κοιτάς αν την έχεις κλείσει καλά γιατί ακούς τον αέρα και το οδόστρωμα ζωντανό .
- Κακό ηχοσύστημα ( ψεύτικα ηχεία ) αν είχε τιμή Κορεάτικου θα το δικαιολογούσα , αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν έχει
- Ο μπλε φωτισμός ( εντυπωσιακός στην αρχή ) κουράζει σε πολύωρο ταξίδι το βράδυ, ( βαριέμαι να παίζω συνέχeια με το Dimer ).

Οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται ή δεν θέλουν να αντιληφθούν πολλά γύρο από το αυτοκίνητο. Είχα οδηγήσει, βράδυ, για αρκετή ώρα και με ταχύτητες έως 160 χλμ. ένα Golf V αλλά με το μοτέρ 1.4 FSI με 90 άλογα. Για τον μπλε φωτισμό θα συμφωνήσω απόλυτα. Θόρυβο δεν είχε καθόλου (μάλλον λόγω του μοτέρ) αλλά ήταν εντελώς ψόφιο. Σε μια από τις επισκέψεις στην αντιπροσωπεία που ήμουν παρόν όταν ήταν να αγοραστεί το αυτοκίνητο προσπάθησα να πω ότι με τον 1,6 το αυτοκίνητο θα πήγαινε καλύτερα και μόνο που δεν με έφαγε η πωλήτρια :whatever . Άλλη μια απόδειξη του πόσο άσχετοι είναι οι πωλητές.

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 11 Φεβ 2010, 11:31

VolvoZeus έγραψε:
deadp έγραψε:Πάντως, το αυτοκίνητο δίνει μια ποιοτική αίσθηση, κι ιδιαίτερα το MK VI (που μπήκα και το έψαξα αρκετά) είναι πάρα πολύ καλό σε αυτό τον τομέα.

Παντως το V ηταν συνολικα πιο ποιοτικο απο το VI....και δεν το λεω εγω, αλλα η VW.

Δεν ξέρω για το VI αλλλά το το V ήταν μάπα ότι και να λένε. Ενα stilo που είχα παλιότερα ηταν σαφώς καλύτερο .
Επειδή φαίνεται υπερβολικό αυτό που λέω , νομίζω ότι αν είχε βγει το bravo 1,4t τότε που το πήραμε δεν θα έπαιρνα το Golf.

Ειδικά αν το C30 είχε 1,6t ή 1,4t ούτε που θα το σκεφτόμουν .
Κρίμα που δεν του έχουν φορέσει τόσο καιρό τώρα τον κινητήρα.
Ειδικά τώρα με το facelift είναι κουκλί , πολύ ιδιαίτερο αυτοκίνητο.

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 11 Φεβ 2010, 13:10

Βρε και τον 1.6 Drive να φέρουν, θα γίνει πανικός με το μπιζουδάκι, ιδιαίτερα σε πορτοκαλί κι άσπρο.

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 11 Φεβ 2010, 13:29

deadp έγραψε:Βρε και τον 1.6 Drive να φέρουν, θα γίνει πανικός με το μπιζουδάκι, ιδιαίτερα σε πορτοκαλί κι άσπρο.

Όχι στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Εκεί απαγορεύεται το πετρέλαιο

Άβαταρ μέλους
SverigePower850T-5
T3

Δημοσίευσηαπό SverigePower850T-5 » 11 Φεβ 2010, 14:30

sprsk έγραψε:

αυτο για τα λαδια μου το εχει πει και ενας πελατης μας,πηρε ενα της γυναικας του ελαφρως μεταχειρισμενο,και δεν το προλαβαινει με τα λαδια,εχει αγανακτησει ο ανθρωπος.
VOLVO 850 T-5 2.3
http://www.youtube.com/watch?v=cpzuhD1qdKY ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΙ

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 11 Φεβ 2010, 15:17

Ως πρωην HONDA-ακιας, εχουμε στην οικογενεια αλλα 2 honda (ej-9 '98 1.4l και mb-1 '98 1.6l). Πολυ καλα αυτοκινητα (ειδικα για την εποχη τους).
Πολυ ευχαριστημενος.

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 12 Φεβ 2010, 00:14

Και δεν τους το έφερε στο κεφάλι;

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 12 Φεβ 2010, 01:12

Χρόνια τωρα ακουω για vw που καίνε λάδι,οχι μόνο τα TSI FSI κλπ, ακόμα και τα προηγουμενα Polo 1.4(100ps).
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 12 Φεβ 2010, 01:19

DIKASTIS-T5 έγραψε:
deadp έγραψε:Και δεν τους το έφερε στο κεφάλι;

Αυτοι φταινε?Αμα πας και ψωνιζεις αμαξι απλα επειδη ανοιγει η οροφη και δεν κατεχεις το θεμα...Εγω τα ειπα,τα ξαναειπα,τωρα αστους να κλαινε τα λεφτα τους.

Επειδή το χειρότερο μου έχει τύχει σε Peugeot 406 1.8 όπου έβγαλε
2 φορές εγκέφαλο μηχανής
2 φορές εγκέφαλο οργάνων
δεξιά πλευρά ( ανάρτηση , πόρτες ... )
Χρώμα ( ξεθώριασε )
Κώλυμα στο γκάζι με αποτέλεσμα 1 ψιλό χτυπηματάκι.
κλπ.
Ολα αυτά σε 1,5 χρόνο .

Αφού έγιναν 2-3 πανηγύρια στα κεντρικά τελικά το πήραν πίσω και έδωσαν μετρητά ( είχε αγοραστεί 5.100.000 και επιστράφηκαν τα 4.650.000 δρχ. φυσικά )
SPRSK vs Peugeot = 1 - 0 :applause

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Φεβ 2010, 01:34

sprsk έγραψε:
DIKASTIS-T5 έγραψε:

Αυτοι φταινε?Αμα πας και ψωνιζεις αμαξι απλα επειδη ανοιγει η οροφη και δεν κατεχεις το θεμα...Εγω τα ειπα,τα ξαναειπα,τωρα αστους να κλαινε τα λεφτα τους.

2 φορές εγκέφαλο μηχανής
2 φορές εγκέφαλο οργάνων
Χρώμα ( ξεθώριασε )
κλπ.
Ολα αυτά σε 1,5 χρόνο .

Αφού έγιναν 2-3 πανηγύρια στα κεντρικά τελικά το πήραν πίσω και έδωσαν μετρητά ( είχε αγοραστεί 5.100.000 και επιστράφηκαν τα 4.650.000 δρχ. φυσικά )

dikasti, βρήκες καταλληλότερο παράδειγμα για τον συναγερμό σου, από μένα ... :applause

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 12 Φεβ 2010, 01:44

sprsk έγραψε:
DIKASTIS-T5 έγραψε:

2 φορές εγκέφαλο μηχανής
2 φορές εγκέφαλο οργάνων
Χρώμα ( ξεθώριασε )
κλπ.
Ολα αυτά σε 1,5 χρόνο .

Που ήσουν οταν το ταμπλώ του 307 άναβε σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο...
Όταν αλλάχθηκε η φλασιέρα δύο φορές;
Όταν έβαλαν κάτι σαν πανιά μέσα στους θόλους για καλύτερη ηχομόνωση (ακόμη το θυμάμαι και γελάω με τον πόνο μου).
ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΑΝΑΒΟΝΤΑΣ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝΑΒΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ;
(Αυτό το κάνει κι ένα 307 μετά το facelift, οι ανάξιοι δεν το διόρθωσαν!!!)
Τίποτε δεν έγινε, και κάθε χρόνο, όλο και κάτι έβγαζε το μπ...λο.

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 12 Φεβ 2010, 02:59

Σε καταλαβαίνω .
Είναι :whatever εκεί στην Peugeot
Τους κατέβασες καμιά 12άδα :swear Ευαγγέλια για να στρώσουν . Προσοχή 12άδα για να έχουν αποτέλεσμα ποτέ μονό .

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 12 Φεβ 2010, 03:01

το rallaki μου, το μόνο που είχε βγάλει μετά από 100.000 χλμ, ήταν μια τσιμούχα στροφάλου .....
βέβαια το ντάντευα .....

gdoudou
T2

Δημοσίευσηαπό gdoudou » 12 Φεβ 2010, 10:34

.
Τελευταία επεξεργασία από gdoudou σε 28 Ιουν 2011, 09:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 12 Φεβ 2010, 11:32

Ρε μην κολλάτε ,
Απλά εγώ ήμουν άτυχος , Είναι κάποιες σειρές και κάποιες εκδόσεις που έχουν πρόβλημα . Τα ίδια σχεδόν στην MERC C 200 του 2001.
Η Delta HPE που είχα τα ίδια επίσης χάλια.
Σε αντίθεση για παράδειγμα το 106 που είχαν 4-5 φίλοι μου ήταν γνωστό σκυλί .
Τα 2 Fiat που είχα το ίδιο. Απίστευτα αυτ/τα , ούτε λάμπα . Τα 2 ford επίσης .

Απλά το θέμα είναι αν σου τύχει πώς θα το αντιμετωπίσει το service και πόσο μάγκες είναι.
Αν τώρα το service δεν τα καταφέρει τότε αρχίζουν τα δύσκολα. Γιαυτό είπα ότι ήταν :whatever .
Αλλά δεν είχα παράπονο με το τμήμα marketing που αποφάσισε την επιστροφή . :D

Πάντως σε γενικές γραμμές υπάρχουν ζημιάρικα μοντέλα και αξιόπιστα μοντέλα.

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 12 Φεβ 2010, 11:45

Στο 307 και στα υπόλοιπα Peugeot της εποχής ήταν μια άστοχη πρώτη υλοποίηση του CAN-BUS με εγκεφάλους της SAGEM.
Αυτός ο εγκέφαλος ήταν ένα κομμάτι με τη φλασιέρα.... Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του αυτοκινήτου. Αν χαλούσε, άναβαν όλα μα όλα τα φωτάκια στο ταμπλώ, δούλευαν οι αυτόματοι καθαριστήρες.......
Τα 106 και 306 τι πρόβλημα να βγάλουν, άντε να καίγανε (παραδοσιακά) καμμιά φλάντζα.
Στο 207 το αντίστοιχο κομμάτι γράφει Bosch επάνω. Το έχω δει. Ο καμμένος...

arist2
T2

Δημοσίευσηαπό arist2 » 08 Μαρ 2010, 09:40

παιδια το δεύτερο αυοκίνητάκι μου ...ή καλύτερα της γυναίκας μου είναι το hyundai i10...1.1cc

Μπορώ να πω ότι έχω ξετρελαθεί μαζί του....

ευέλικτο οικονομικό , με όμορφο εσωτερικό και ικανοποιητικούς χώρους...Σκεφτείτε πήγαμε ταξίδι 4 άτομα και είμασταν ανετα και χωρίς να ζορίζεται ο κινητήρας....

τραβάει αρκετά δυνατή τρίτη ...και τετάρτη αδύναμη η 5...

πας άνετα με 120 χιλιόμετρα την ώρα άντε μέχρι 130....απο εκεί και πάνω όμως - όχι ότι δεν πάει 160 το έχω πάει κοντερίσια και έδινε και άλλο - είναι θορυβώδες και δεν σου απονέει ασφάλεια...

Πάντως είναι πολύ καλό για πολη- ταξιδάκια χαλαρά και το συνιστώ για 2ο αυτοκίνητο ή και 1ο για νεαρό ζευγάρι....

το προηγούμενο δεύτερο αυτοκινητάκι ήταν ένα matizaki που μετά απο 6 χρόνια το πουλήσαμε...επίσης ικανοποιημένος...

γενικά οι Κορεάτες έχουν κάνει βήματα προόδου...

stavros1926
T2

Δημοσίευσηαπό stavros1926 » 13 Μαρ 2010, 18:34

εγω πριν 2 εβδομαδες απεκτησα το colt ralliart σαν δευτερο ''μικρο πολης''(τουλαχιστον ετσι ειπα στην γυναικα... :lol:)
τις πρωτες 10 μερες εκανα τα 1000χλμ και τωρα μπορω να πω οτι εχω το μοναδικο πραγμα που μου ελειπε απο το λατρεμενο c30 μου....!!!

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 14 Μαρ 2010, 17:13

Το δικό μου δεύτερο αυτοκίνητο είναι ένα Renault Megane 1.4 του 1996 που είχα αγοράσει καινούργιο χωρίς air condition (έκανα πολύ μεγάλο λάθος τότε). Τώρα έχει 273.000 km. Μοιράζω τα χιλιόμετρα μεταξύ αυτού και του VOLVO. Μετά τα 100.000 km άρχισε να βγάζει διάφορες μικρές βλάβες, οι πιο ακριβές ήταν η αλλαγή καταλύτη δύο φορές (φυσικά και τις δύο φορές έβαλα ιμιτασιόν). Με έχει αφήσει στο δρόμο 4 φορές, 2 από τρόμπα νερού (δεν προειδοποίησαν), 1 φορά κόπηκε ο ιμάντας του δυναμό και 1 φορά από δίσκο - πλατό (στα 210.000 km και χωρίς προειδοποίηση κάποια ελατήρια έσπασαν και δεν έμπαιναν οι ταχύτητες).
VOLVO V50 1.8 MY2010

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 15 Μαρ 2010, 09:47

stavros1926 έγραψε:εγω πριν 2 εβδομαδες απεκτησα το colt ralliart σαν δευτερο ''μικρο πολης''(τουλαχιστον ετσι ειπα στην γυναικα... :lol:)
τις πρωτες 10 μερες εκανα τα 1000χλμ και τωρα μπορω να πω οτι εχω το μοναδικο πραγμα που μου ελειπε απο το λατρεμενο c30 μου....!!!

Το οποίο είναι ;;;

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 15 Μαρ 2010, 11:30

georgosk έγραψε:
stavros1926 έγραψε:εγω πριν 2 εβδομαδες απεκτησα το colt ralliart σαν δευτερο ''μικρο πολης''(τουλαχιστον ετσι ειπα στην γυναικα... :lol:)

Το οποίο είναι ;;;

Power... :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 15 Μαρ 2010, 13:22

VolvoZeus έγραψε:
georgosk έγραψε:

Το οποίο είναι ;;;

Power... :lol:

Το ralliart είναι το 1,5Τ με 150 άλογα; Τώρα το τσέκαρα, οπότε :respect

Πάντως πριν τα Χριστούγεννα είχα πάει να δω το Colt 1,3 με τον αδελφό μου (τότε σκεφτόταν για νέο αμάξι, τώρα ...). Μας είπαν ένα απαράδεκτο πρόγραμμα σέρβις, αλλαγή λαδιών ανά 5000 χλμ. και σέρβις ανά 10000 χλμ :whatever σε συνδυασμό με τα πολλά χρόνια εγγύηση (το οποίο λειτουργεί ψυχαναγκαστικά για να κάνεις τα σέρβις) το αυτοκίνητο θα το πληρώναμε δύο φορές :chair . Μας είπαν και το άλλο σπουδαίο ότι ο μηχανικός τους θα μπορούσε να μας προτείνει ένα πιο βολικό πρόγραμμα σέρβις ανάλογα με το αυτοκίνητο και το μητρώο του (καλά σε αυτήν την εταιρεία δεν υπάρχουν στάνταρ στην παραγωγή;;) :whatever
Το απίστευτο όμως ήταν τα 700€ που ήθελαν επιπλέον για πινακίδες, τέλη και προετοιμασία του αυτοκινήτου για παράδοση στον πελάτη :dizzy . Εννοείται ότι φύγαμε τρέχοντας, ο αδελφός μου θεώρησε ακόμα και το test drive χάσιμο χρόνου (έπρεπε να το κάνουμε έτσι για την εμπειρία).
Δεν ξέρω μπορεί όλα αυτά να συμβαίνουν μόνο στην αντιπροσωπεία της Πάτρας, αλλά πραγματικά προκαλούν απίστευτο γέλιο :lol: :lol:
Φίλε Σταύρο εσένα σου είπαν τέτοια τρελά;;;

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 15 Μαρ 2010, 13:29

o Σ@λ@β@λ@κης δεν το φέρνει κι αυτό .... ???
Για παρόμοιους λόγους, δεν αγόρασα τελικά το Honda accord 2.0

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 15 Μαρ 2010, 13:33

johnkyr έγραψε:o Σ@λ@β@λ@κης δεν το φέρνει κι αυτό .... ???

Ναι, ευτυχώς που γλίτωσε η Volvo από τα χέρια του, αλλιώς δεν ξέρω αν σήμερα θα ήμασταν εδώ ... :lol:

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 15 Μαρ 2010, 13:48

georgosk έγραψε:
johnkyr έγραψε:o Σ@λ@β@λ@κης δεν το φέρνει κι αυτό .... ???

Ναι, ευτυχώς που γλίτωσε η Volvo από τα χέρια του, αλλιώς δεν ξέρω αν σήμερα θα ήμασταν εδώ ... :lol:

Σιγουρα δεν θα ημασταν...400 αυτοκινητα το χρονο πουλουσε και ειχε φτασει τα 800 καποια στιγμη! Κι αυτο οταν η Volvo ειχε το 850 το οποιο ηταν το καλυτερο αυτοκινητο της κατηγοριας και πουλουσε μονο του!!
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 15 Μαρ 2010, 14:01

από το Σάββατο, προστέθηκε και το 2ο τροχοφόρο στην οικογένεια .....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 15 Μαρ 2010, 14:10

Καλές βόλτες εύχομαι. Άντε και όταν μεγαλώσει να του πάρεις ένα Volvo :applause

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 15 Μαρ 2010, 14:21

georgosk έγραψε:Καλές βόλτες εύχομαι. Άντε και όταν μεγαλώσει να του πάρεις ένα Volvo :applause

Απο τωρα επρεπε να του παρει ενα Volvo
Εικόνα

:lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες