Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Re: Τι άλλο οδηγείτε ; Ποίο είναι το 2ο αυτοκίνητό σας;

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 06 Μάιος 2011, 13:11

Με το καλό! :applause
Συνέχισε και θα μείνεις...

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Μάιος 2011, 13:20

πριν το V50, κοίταγα και το 5station Suv, αλλά δεν είχε φορέσει ακόμα τον 1.8Τ και είχε μόνο τον 2.0Fsi :-(
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 07 Μάιος 2011, 00:43

Ευχαριστώ παιδιά.Θα έχω εντυπώσεις εν καιρώ και για την οδηγική του εμπειρία και για το πως εξυπηρετεί με τους χώρους του οικογένεια με 2 παιδιά.
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 15 Ιουν 2011, 21:12

αυτοκίνητο αντικατάστασης σαρακάκη, honda civic 1.8 .

εμφάνιση ιδιαίτερη είτε σου αρέσει είτε το θεωρείς χοντροκοπιά. στήσιμο σπορ. πεντάλ αλουμινίου. λεβιέ ταχυτήτων πλαστικό και τοποθετημένο ψηλά. αίσθηση κιβωτίου μέτρια προς κακή. χειρόφρενο πλαστικό, σαν ψεύτικο. χώροι επιβατών φάνταζαν μεγαλύτεροι από του S40, ιδίως των πίσω επιβατών. πολύ καλός χώρος αποσκευών πίσω, άλλο πράγμα η 5η πόρτα. χάλια ορατότητα προς πολλές κατευθύνσεις, καθρέπτης κεντρικός, πίσω τζαμένια πόρτα με το χώρισμα στην μέση. τιμόνι σπορ, άψογο φινίρισμα, καλή αίσθηση δρόμου, άμεση απόκριση. ταμπλό εξωγήινο, εντυπωσιακό, θυμίζει κάτι από yaris. αναρτήσεις σκληρές, κοπανούσε άσχημα σε κάθε μικρολακούβα αλλά σε στροφή έμπαινε τρένο. τα 140 άλογα του ατμοσφαιρικού μοτέρ, το κινούν αξιοπρεπώς έως γρήγορα.

όταν ξαναμπήκα στο 40άρι, ανακουφίστηκα. χαμογέλασα. άλλη αίσθηση. παραμένει καλή επιλογή. ευτυχώς :-D
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

phantomas
T2

Δημοσίευσηαπό phantomas » 14 Νοέμ 2011, 13:53

Μετά απο αρκετό ψάξιμο το 2009 ( η έλευση του 3ου παιδιού και μερικοί άλλοι λόγοι έκανε επιτακτική την ανάγκη για απόκτηση 2ου αυτοκινήτου) καταλήξαμε στο Citroen C3 Picasso. Επειδή θα ήταν αποκλειστικά για την πόλη αγοράστηκε με το μικρό μοτέρ των 1,4lt 95hp. Σαν χώροι είναι μην πω ισάξιο του S40 (έχει μεγαλύτερο χώρο αποσκευών 500lt έναντι 415lt). Σαν εξοπλισμό πήραμε το μεσαίο επίπεδο (Attractiοn) που έχει σχεδόν τα πάντα, 4ηλ. παραθ, 6 airbags, ηλ. αναδιπλούμενοι καθρέπτες, ηλ. παιδικές ασφάλειες πίσω, εργοστασιακά parking sensors, κλπ..κλπ...Πήραμε σαν έξτρα μόνο την πανοραμική οροφή που πήγαινε πακέτο με το ESP +1000€.

Έχει αποδειχτεί αξιόπιστο και δεν τρίζει πουθενά, (ακόμα τουλάχιστον :-D ). Μόνο αρνητικό σημείο ο κινητήρας. Δεδομένου οτι είναι στην ουσία ο κινητήρας απο το Mini One καίει 0,5lt λάδι ανα 1.000χλμ. (περίμενες καλό απο BMW???). Στα πρώτα 8.300χλμ. άναψε η ένδειξη του λαδιού και όταν κοίταξα τον δείκτη ήταν πολύ κάτω απο το Min. Νόμιζα οτι μου είχανε δώσει αυτοκίνητο χωρίς λάδια αλλά όταν πήγα στην αντιπροσωπεία και μου δείξανε το manual έμεινα....ρέγγα....

Κατά τα άλλα μετα απο 23.000χλμ όλα καλά, με μόνη εξαίρεση μια βλάβη στο πίσω παράθυρο που φτιάχτηκε εντός εγγύησης.
S40 1.8 LSE MY 03

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 02 Δεκ 2011, 15:58

Με αφορμή την πεσμένη μπαταρία έκανα σέρβις στο Lancia Υ που είχα έτσι και αλλιώς προγραμματίσει (είχαν περάσει 4+ χρόνια από το προηγούμενο και περίπου 9000 χλμ)
Το σέρβις έγινε στην αντιπροσωπεία στην Πάτρα και περιλάμβανε εκτός όλων των απαραίτητων ελέγχων και τα εξής:
- Αλλαγή μπαταρίας και σχετικός έλεγχος του δυναμό και τυχών διαρροών
- Αλλαγή λαδιών και φίλτρου
- Αλλαγή υγρών φρένων

Συνολικό κόστος με ΦΠΑ 180€ εκ των οποίων τα 34 για εργασία. Άψογη εξυπηρέτηση και ενημέρωση για όλα τα θέματα του σέρβις.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος (πάντα ήμουν από την Lancia) και πλέον και σε καλές τιμές.
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 19 Σεπ 2012, 11:13

Παλιό αυτοκίνητο = χαζές βλάβες.
Χθες το απόγευμα εντόπισα στο δάπεδο πίσω από την θέση του συνοδηγού νερά. Νερά που μου έφεραν δυσάρεστες αναμνήσεις από το Φόκους. Βέβαια το Υ είναι 14,5 ετών σε σχέση με το απαράδεκτο Φόκους που το έπαθε στο 4,5 χρόνια :swear
Σήμερα το απόγευμα θα κάτσω να δω από που μπαίνουν τα νερά. Από πρώτο έλεγχο δεν εντόπισα κάτι.... :dizzy
Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως πιο πολύ φασαρία είναι να εντοπίσει κανείς την αιτία παρά να επισκευάσει την ζημία (στο Φόκους βέβαια που το πάθαιναν σχεδόν όλα το ήξεραν αμέσως στην αντιπροσωπεία :swear ).

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 19 Σεπ 2012, 20:38

Τελικά μετά από καμιά ώρα ψάξιμο και πολύ νερό βρήκα τι φταίει. Το νερό μπαίνει από το παράθυρο του συνοδηγού λογικά από φθαρμένα λάστιχα. Οπότε επειδή τον τελευταίο καιρό μου περισσεύουν χρήματα και χρόνος :doh αύριο γραμμή για το συνεργείο

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 19 Σεπ 2012, 20:50

Γερασε... Και θελει το slipad του...
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 03 Δεκ 2012, 12:53

deadp έγραψε:Γερασε... Και θελει το slipad του...

Μου φαίνεται θέλει πέταμα (αλλά που λεφτά για να πάρω άλλο). Παρά την επισκευή (που όντως χρειαζόταν) και την απίστευτη ταλαιπωρία μέχρι να έρθει η τσιμούχα και εγώ παράλληλα να προσέχω μην βάλει νερά το αυτοκίνητο, σήμερα πάλι πλημμύρα :doh :dizzy
Έχω απελπιστεί σίγουρα μπάζει και από αλλού νερά. Το θέμα είναι από που, ακόμα και την ώρα που έβρεχε δυνατά δεν φαινόταν να μπαίνουν από κάπου νερά. Η μοναδική υποψία που έχω είναι να μπάζει από τον ουρανό (μην με πάρετε στο ψηλό έχω λόγο που το λέω), όμως δεν φαίνεται κάτι.
Τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσσια..... θέλω να του βάλω φωτιά.... είναι και που δυσκολεύομαι πλέον να συντηρώ δύο αυτοκίνητα.... αλλά το χρειάζομαι, πρέπει να βρω λύση.....

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 03 Δεκ 2012, 16:29

Γιώργο, έλεγξε την κολώνα του αυτοκινήτου από τη μεριά του συνοδηγού, δηλαδή τη μεσαία κολώνα οπως ανοίγειςτην πόρτα. Επειδή τα Ιταλικά αυτοκίνητα έχουν τάπες στις εν λόγω κολώνες, καλή ώρα ένα φιατ πάντα που είχαμε κάποτε, δες μήπως κάποια από τις τάπες αυτές έχει φθαρεί και χώνει το νερό μέσα. Μπορεί και να είναι τόσο ανεπαίσθητο που ούτε καν να έπεσε στην αντίληψή σου. Έλεγξε και αυτόν τον παράγοντα...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 03 Δεκ 2012, 20:12

Μάλλον κάπου εκεί (στην κεντρική κολόνα) πρέπει να είναι το πρόβλημα. Ενισχυτικό αυτού του ενδεχόμενου είναι το γεγονός ότι το 2007 όταν και ενώ το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο ένα μηχανάκι έπεσε επάνω του η δεξιά πλευρά αλλάχτηκε όλη (πόρτα και πίσω φτερό, που τρίθυρο είναι το μισό αυτοκίνητο). Καθότι και παρά την δυνατή βροχή σήμερα στην Πάτρα οπτικά δεν φαίνεται τίποτα συνεννοήθηκα να το πάω αύριο στην αντιπροσωπεία να το δούνε. άλλες εποχές ούτε αυτοί ούτε εγώ θα ασχολούμασταν με ένα αυτοκίνητο 15 ετών, σήμερα όμως.... Ελπίζω μόνο να ξεμπλέξω εύκολα και κυρίως οικονομικά.....

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 03 Δεκ 2012, 23:19

georgosk έγραψε:Μάλλον κάπου εκεί (στην κεντρική κολόνα) πρέπει να είναι το πρόβλημα. Ενισχυτικό αυτού του ενδεχόμενου είναι το γεγονός ότι το 2007 όταν και ενώ το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο ένα μηχανάκι έπεσε επάνω του η δεξιά πλευρά αλλάχτηκε όλη (πόρτα και πίσω φτερό, που τρίθυρο είναι το μισό αυτοκίνητο). Καθότι και παρά την δυνατή βροχή σήμερα στην Πάτρα οπτικά δεν φαίνεται τίποτα συνεννοήθηκα να το πάω αύριο στην αντιπροσωπεία να το δούνε. άλλες εποχές ούτε αυτοί ούτε εγώ θα ασχολούμασταν με ένα αυτοκίνητο 15 ετών, σήμερα όμως.... Ελπίζω μόνο να ξεμπλέξω εύκολα και κυρίως οικονομικά.....

Κάτι ακόμα... Μιας και παλιό το αυτοκίνητο όπως λες, καμία τρυπίτσα στο μαρσιπιέ μήπως παίζει; Αν για κάποιο λόγο είχε κάπου στο μαρσιπιέ σου μία μικρή σκουριά η οποία με τον καιρό τρύπισε ίσως να δίνει λύση στο πρόβλημα. Δε μου λες όμως, τα νερά τα βάζει εν κινήσει ή ακόμα και σταματημένο; Διότι αν είναι εν κινήσει, δες και το θέμα σκουριά-τρυπίτσα από κάτω από το αυτοκίνητο.

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 03 Δεκ 2012, 23:59

Θέμα με σκουριά δεν έχω σίγουρα. Τα νερά τα έβαλε ενώ το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο για τρεις ημέρες.

Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 04 Δεκ 2012, 13:40

Καλό αυτό. Ενδελεχής έλεγχος λοιπόν, σε ολες τις τσιμούχες και στην κολώνα του αυτοκινήτου. Κάπου εκεί κρύβεται ο ύποπτος! ;-)

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 09 Δεκ 2012, 21:05

Τελικά εκτός από την τσιμούχα του παραθύρου που είχα αλλάξει πριν ένα μήνα περίπου η επιπλέον αιτία ήταν μια νάιλον επένδυση εσωτερικά της πόρτας η οποία αποτρέπει το νερό να εισρέει στον εσωτερικό και το κατευθύνει σε υδρορροή. 75€ η τσιμούχα και άλλα 25€ τώρα, ελπίζω να ξεμπέρδεψα και από έλεγχο που έκανα μετά από δύο μέρες έντονης βροχής όλα πάνε καλά.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πόρτα αλλάχτηκε το καλοκαίρι του 2007, άρα ίσως κάτι δε έγινε καλά κατά την τοποθέτηση της ταπετσαρίας... :q Βέβαια 5+ χρόνια μετά άντε να βρεις το δίκιο σου....
Όπως στους ανθρώπους έτσι και στα αυτοκίνητα τα παλιά τραύματα μερικές φορές πονάνε ακόμα....

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 06 Ιαν 2013, 12:47

Με δεδομένη την ηλικία του Υ άλλα και τα δυο βασικά του μειονεκτήματα: την έλλειψη A/C και το ότι είναι τρίθυρο και σε μια παράλληλη κρίση αισιοδοξίας (ρε λες να με κόλλησε ο Σαμαράς :mrgreen: :whatever ), είπα να κάνω μια έρευνα αγοράς μπας και.
Με την ανάγκη να περιορίζεται σε αστικές μόνο μετακινήσεις κινήθηκα ανάλογα με κριτήριο την χαμηλή τιμή αλλά και το κόστος χρήσης (καύσιμα τέλη 0, κτλ).
Είδα picanto 1,0 και C3 1,4 HDI. Από τιμές σχετικά καλές ειδικά το δεύτερο σε σχέση με το τι προσφέρει. Επίσης και η ποιότητα και η αισθητική βελτιωμένη. Εκεί όμως που απογοητεύτηκα πλήρως ήταν με τα επιτόκια τα οποία ανέβαζαν αρκετά την δόση. Παρόλο που συζήταγα για προκαταβολή στο 40 - 50% της αξίας του αυτοκινήτου η επιβάρυνση των τόκων έφτανε το 20-25% του υπολειπόμενου κεφαλαίου για μια περίοδο 4-5 έτη. Συγνώμη αλλά το θεωρώ υπερβολικό με νόμισμα € το επιτόκιο να θυμίζει εποχή δραχμής. Ή ακριβό και ισχυρό νόμισμα και χαμηλά επιτόκια ή υποτιμόμενο και διολισθαίνον νόμισμα και υψηλά επιτόκια. Αυτό που προσφέρει τώρα η αγορά είναι κοροϊδία και στην ουσία άκρως αποτρεπτικό για αγορά αυτοκινήτου με δόσεις (μόνο αν επείγεσαι για αυτοκίνητο και δεν έχεις εναλλακτική το σκέφτεσαι). Απογοητευμένος και προσγειωμένος στην πραγματικότητα γύρισα σπίτι, διαπίστωσα πόσο μικρό καταναλωτή με έχουν κάνει τα μνημόνια και αποφάσισα να αναβάλω την αγορά..... :-(
Πάντως το C3 με κέρδισε σαν πακέτο και τιμή, για την χρήση που το θέλω είναι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 06 Ιαν 2013, 12:56

το C3 1.4diesel, πρέπει να έχει απαρχαιωμένο κινητήρα ...
για πόσα χλμ το χρόνο "λέμε" ;

εκτός από ειδικές περιπτώσεις που κάποιος γράφει πολλλλααααα χλμ το χρόνο και ίσως είναι πιο συμφέρουσα η αγορά καινούριου μικρού/οικονομικού diesel
στις άλλες περιπτώσεις, νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή, η αγορά μτχ 2-3 ετών ...

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 06 Ιαν 2013, 19:26

Όντως είναι απαρχαιωμένος ο ντιζελ κινητήρας. Μάλιστα σύμφωνα με το φυλλάδιο της εταιρίας είναι πιο αργός σε όλες τις μετρήσεις (για ρεπρίζ δεν είχε) από το ίδιο αυτοκίνητο με τον ατμοσφαιρικό κινητήρα ίδιου κυβισμού με τα 75 άλογα (68 το ντίζελ), και στο 0-100 και στα πρώτα 400μ. και στα πρώτα 1000μ. Ειδικά στην τελευταία μέτρηση η διαφορά διευρύνεται δείχνοντας τις πραγματικές δυνατότητες του μοτέρ παρά το τούρμπο και τα 160 κιλά ροπής στις 2000 στροφές. Ο μύθος της ροπής χαμηλά σε όλο του το μεγαλείο. Η κουνιάδα μου που το έχει κάνει τεστ ντράϊβ μου είπε ότι ούτε το μοτέρ ούτε το στήσιμο του αυτοκινήτου σε πείθουν για ταχύτητες πάνω από 100χλμ/ώρα, με την συμπεριφορά του αυτοκινήτου να αποτελεί ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση από τον κινητήρα.
Κανονικά εγώ ντίζελ δεν θα κοίταγα, για όλα τα μείον που έχει και ειδικά την τιμή. Το C3 αποφάσισα όμως να το εντάξω στην λίστα (τα υπόλοιπα είναι βενζινοκίνητα) γιατί το έχουν σε προσφορά (η έκδοση Trend έρχεται στα 11.705 € με το κλειδί στο χέρι), γιατί δεν πληρώνει τέλη, γιατί η κατανάλωση είναι στο 3,8 (μικτή εργοστασιακή), γιατί το ντίζελ είναι λιγότερο ακριβό από την βενζίνη και γιατί είναι άνετο σε χώρους για τα λεφτά και την κατηγορία του (300 λίτρα χώρος αποσκευών).
Χιλιόμετρα πολλά δεν κάνουμε 10.000 - 11.000 το χρόνο και με τα δύο αυτοκίνητα. Όμως ένα πιο πρακτικό και οικονομικό από το Υ αυτοκίνητο θα μπορούσε να αναλάβει μεγαλύτερο κομμάτι από αυτά αποτελώντας το αυτοκίνητο πρώτης επιλογής για αστικές και περιαστικές μετακινήσεις.
Το μτχ με φοβίζει. Αν δεν είχα άλλο μπορεί να το σκεφτόμουνα αλλά τώρα προτιμώ να μείνω με το Υ.

Άβαταρ μέλους
SeraV60
T2

Δημοσίευσηαπό SeraV60 » 08 Ιαν 2013, 16:47

Honda Jazz 1.4 CVT Elegance (μοντ. 2012), μαυρο μεταλλικό. Κατανάλωση 6-6.2λ/100Km πάρα πολύ οικονομικό και ευρύχωρο. Κάποια θέματα με την απτή ποιότητα εσωτερικού και εξωτερικού (χρώμα πολύ ευαίσθητο) αλλά κατά τα άλλο πολύ τίμιο αυτοκίνητο που μπορεί άνετα να παίξει το ρόλο μοναδικού οικογενειακού αυτοκινήτου για κάποιον που δεν ψάχνει τις απόλυτες επιδόσεις.
VOLVO S60 D4 Summum Vibrant Copper 2013-today
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 Livstyl Powershift Osmium Grey 2015-today

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 08 Ιαν 2013, 23:25

@georgosk
Δες το i20 Diesel. Πρέπει να βγαίνει αρκετά οικονομικά. Το βγάζουν και πρώτο σε συγκριτικά σε περιοδικά, οπότε χάλια δε θα είναι.
Επίσης, βλέπω διαφήμιση και για Ibiza Diesel με λιγότερα από 11.000, οπότε ένα λευκό πεντάθυρο με χαρτιά κομπλέ δεν πρέπει να ξεπερνά τα λεφτά του C3, και το μοτέρ του με 75 άλογα θα είναι πιο ψυχωμένο...
Πάντως, πρέπει πλέον να βρίσκεις και Corsa εταιρικά Diesel μτχ με 95 άλογα και χωρίς τέλη...
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 09 Ιαν 2013, 10:40

Το θέμα της αντικατάστασης του Υ είναι πολυδιάστατο και υπό την παρούσα συγκυρία δυσεπίλυτο.
Το πρώτο και μεγαλύτερο θέμα είναι ότι θα πρέπει να κινηθώ σε κάτι οικονομικό. Όμως παρόλο που έχω βάλει ταβάνι τα 12.000€ τα υψηλά επιτόκια με φορτώνουν με πολλούς τόκους κάνοντας τις δόσεις ακριβές, όπως ανάλυσα και παραπάνω.
Όμως πέρα από αυτό υπάρχουν και άλλα ζητήματα που δυσκολεύουν και περιορίζουν τις επιλογές μου.
Το Υ έχει δυνατό μοτέρ ακόμα και με τα σύγχρονα δεδομένα (1250 κεκ και 86 άλογα) που του δίνει καλές επιδόσεις με το 0-100 στα 11,3. Αυτό το τελευταίο χαρακτηριστικό είναι πιο σημαντικό στην κίνηση εντός πόλης από άλλα χαρακτηριστικά (π.χ. ρεπρίζ, τελικές κτλ) που έτσι και αλλιώς το Υ δεν υστερεί. Τα καινούργια αυτοκίνητα που πέφτουν εντός των οικονομικών ορίων που έχω θέσει είναι τραγικά σε επιδόσεις με το 0-100 να βρίσκεται στην καλύτερη πάνω από 14''. Οπότε μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιλέξω να μπω σε δόσεις και έξοδα για έναν "κουβά".... Θα μου πεις το αυτοκίνητο έχει και άλλες διαστάσεις όπως ασφάλεια, χώρους, ανέσεις κτλ., συμφωνώ όμως δεν με πείθουν. Όπως λέει και η Κωνσταντίνα τα σύγχρονα αυτοκίνητα πόλης δεν είναι αυτοκίνητα άλλα τάπερ. Δηλαδή είναι για να κάνεις την δουλειά σου και από εκεί και μετά ούτε να το δεις δεν θέλεις, καμία σχέση με την χαρά που πρέπει να σου δίνει ένα αυτοκίνητο. Ούτε αισθητικά, ούτε οδηγικά ούτε κάπως αλλιώς μπορούν αυτής της κατηγορίας τα αυτοκίνητα να με συγκινήσουν. Το Υ όμως δεν είναι έτσι και για να βρω έναν άξιο αντικαταστάτη θα πρέπει να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη και πλέον δεν μπορώ....
Από την άλλη σε λίγες μέρες το Υ κλείνει 15 χρόνια. Σε λίγο καιρό θα θέλει λάστιχα και κάποιες εργασίες συντήρησης που θα επιβαρύνουν το κόστος. Επίσης όλο και κάτι βγάζει από βλάβες λόγω ηλικίας, όχι πολύ σοβαρά θέματα αλλά αρκετά για να με απασχολεί κάθε τόσο. Ενώ η έλλειψη A/C και πλέον και το είναι τρίθυρο αποτελούν μειονεκτήματα.
Ένα άλλο θέμα είναι ότι τα ντίζελ μοτέρ ενισχύουν με την λειτουργία τους και τα χαρακτηριστικά τους την αίσθηση "τάπερ" των νέων αυτοκινήτων. Οπότε πρωτίστως με ενδιαφέρουν τα βενζινοκίνητα και μόνο κάποια πολύ καλή προσφορά θα με έκανε να δω και κανένα ντίζελ.
Συνδυάζοντας όλα τα παραπάνω και την απογοήτευση που πήρα από την πρώτη έρευνα που έκανα (σε αντιπροσωπείες και διαδικτυακά) αποφάσισα να αναβάλω τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο τις όποιες αποφάσεις μου. Τότε και αναλόγως των δεδομένων θα επανεκτιμήσω το θέμα.....
Ως τότε long live Y :applause

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 09 Ιαν 2013, 15:40

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 09 Ιαν 2013, 16:06

Γιάννη προφανώς όταν αναφέρομαι σε "τάπερ" δεν εννοώ αυτό, αλλά ότι βρίσκω κάτω από 12.000 σε καινούργιο. Για μτχ δεν το σκέφτομαι αφού έχω το Υ, αν δεν είχα ίσως...
Από εκεί και πέρα όπως έγραψα για να μην είναι το αυτοκίνητο "τάπερ" πρέπει να βάλω πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη οπότε το πράγμα δυσκολεύει περισσότερο....

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 14 Φεβ 2013, 16:03

Επειδή η πιθανότητα να μπορέσω στο προβλέψιμο μέλλον να προχωρήσω σε αντικατάσταση του Υ μοιάζει όλο και πιο δύσκολη, σκέφτομαι να το βελτιώσω τοποθετώντας του A/C. Άνοιξα και στο 4Τφόρουμ σχετικό θέμα http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=53216 για να δω πόσο εφικτό είναι και τι να προσέξω.

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες