Οδήγησα... / Tests Drives

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Re: Οδήγησα... / Tests Drives

Δημοσίευσηαπό vrestas » 21 Σεπ 2010, 15:00

Mpa exasa 200$ apo malakia mou,kerdisa 150 kai ta ekana mparouti se 3lepta.eixa noikiase ena aplo amaksi typou toyota-hyundai kai me 10$ tin imera ekana upgrade.to mono kako oti kaei,to kalo einai pws einai amaksara.hbergonomia me xalaei ligo alla den variese.treli anesi ta tzip.vazeis opisthen kai vgazei othoni apo kamera ston kathrepti gia na vlepeis pisw.einai kai kalo gkazi.fotoreportaz otan gyrisw.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04 Δεκ 2010, 14:23

Auris 1.8 HSD, για αρκετές ώρες

τα καλά ....

νέο ηράκλειο -- νέα μάκρη -- νέο ηράκλειο 3.6λτ/100 :o , 49χαω οδηγώντας προσεκτικά
βελτιωμένο πολύ στο δρόμο, σε σχέση με τα παλαιότερα ΤΟΥΟΤΑ
τα ECO, energy λάστιχα αρκετά καλύτερα από προηγούμενες γενιές.
πολύ καλή η λειτουργεία EV, που μέσα στην κίνηση πας μόνο με το ηλεκτρικό μοτέρ
το αυτόματο έχει έχτρα λειτουργία στις κατωφέρειες, ώστε να φορτίζει περισσότερο την μπαταρία και
να συγκρατεί το αυτοκίνητο για να μην επιβαρύνεις τα φρένα.

τα κακά

23+Κ €
μέτρια έως κακά σε αίσθηση φρένα και τιμόνι
ευαίσθητο στην εθνική σε πλευρικούς ανέμους
-80λτ χώρος αποσκευών, σε σχέση με το συμβατικό
μέτρια απόσβεση στις λακκούβες.
τελική ταχύτητα που σταματάει στα 180χαω
ήχος που θυμίζει στις επιταχύνσεις 100%, αυτόματο αστικό λεωφορείο
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 27 Φεβ 2011, 00:03

όταν στο ξαναδώσουν να μας πας εκδρομή όλο το κλαμπ μαζί! :respect :vow
Δημήτρης, S40 1.6 kinetic MY10
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 27 Φεβ 2011, 06:59

αυτό θαθελα να το δω! δημόσιος κίνδυνος είσαι ρεεεε! :doh κάνα video στο tube παίζει?! :lol:
www.iatroud.gr

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 11 Μαρ 2011, 07:08

Τελευταία και πάνω σε μια παράκρουση που με έπιασε για να πάρω κάτι πιο μικρό και πιο οικονομικό οδήγησα τα εξής:FIAT 500 ABARTH,GRANDE PUNTO ABARTH,HONDA CRZ,SMART όλα απαράδεκτα και πανάκριβα γι'αυτό που είναι.Στο παρελθόν αυτοκίνητα που έκανα test drive και απογοητεύτηκα ήταν MERCEDES ML 350,SUBARU OUTBACK 3.0,AUDI A4 1.8T,BMW 116,SAAB 9-3 2.0T AERO,FORD KUGA.Μόνο το FOCUS ST με είχε εντυπωσιάσει με το sport setup και την διατήρηση της άνεσης.Τελικά κατέληξα να αγοράσω το ίδιο μοτέρ :lol: :lol: :lol:
Πάντως όταν το αλλάξω πάλι volvo την βλέπω την δουλειά :vow :vow
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 11 Μαρ 2011, 09:48

dadoudis έγραψε:Τελευταία και πάνω σε μια παράκρουση που με έπιασε για να πάρω κάτι πιο μικρό και πιο οικονομικό οδήγησα τα εξής:FIAT 500 ABARTH,GRANDE PUNTO ABARTH,HONDA CRZ,SMART όλα απαράδεκτα και πανάκριβα γι'αυτό που είναι.Στο παρελθόν αυτοκίνητα που έκανα test drive και απογοητεύτηκα ήταν MERCEDES ML 350,SUBARU OUTBACK 3.0,AUDI A4 1.8T,BMW 116,SAAB 9-3 2.0T AERO,FORD KUGA.Μόνο το FOCUS ST με είχε εντυπωσιάσει με το sport setup και την διατήρηση της άνεσης.Τελικά κατέληξα να αγοράσω το ίδιο μοτέρ :lol: :lol: :lol:

Το τελευταίο σίγουρα και εγώ έχω φάει κώλυμα μου αρέσουν πολύ τα Volvo :inlove
Για αυτά που σου υπογράμμισα αν θες γράψε κάτι παραπάνω σχετικά με τις εντυπώσεις σου και κυρίως για το τι σε απογοήτευσε. Ειδικά για την 116 γιατί ενδιαφέρεται συγγενικό μου πρόσωπο και προσπαθώ να την πίσω για το 30άρι (1,6 ντίζελ) και μου λέει (εντελώς άδικο δεν έχει) ότι μόνο τα Volvo βλέπω για αμάξια :lol:
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 11 Μαρ 2011, 14:52

dadoudis έγραψε:Τελευταία και πάνω σε μια παράκρουση που με έπιασε για να πάρω κάτι πιο μικρό και πιο οικονομικό οδήγησα τα εξής:FIAT 500 ABARTH,GRANDE PUNTO ABARTH,HONDA CRZ,SMART όλα απαράδεκτα και πανάκριβα γι'αυτό που είναι.Στο παρελθόν αυτοκίνητα που έκανα test drive και απογοητεύτηκα ήταν MERCEDES ML 350,SUBARU OUTBACK 3.0,AUDI A4 1.8T,BMW 116,SAAB 9-3 2.0T AERO,FORD KUGA.Μόνο το FOCUS ST με είχε εντυπωσιάσει με το sport setup και την διατήρηση της άνεσης.Τελικά κατέληξα να αγοράσω το ίδιο μοτέρ :lol: :lol: :lol:

από το outback και το Α4 1.8Τ, τι δεν σου άρεσε :q ? για τα υπόλοιπα +μφωνώ

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 11 Μαρ 2011, 21:33

georgosk έγραψε:

Το τελευταίο σίγουρα και εγώ έχω φάει κώλυμα μου αρέσουν πολύ τα Volvo :inlove
Για αυτά που σου υπογράμμισα αν θες γράψε κάτι παραπάνω σχετικά με τις εντυπώσεις σου και κυρίως για το τι σε απογοήτευσε. Ειδικά για την 116 γιατί ενδιαφέρεται συγγενικό μου πρόσωπο και προσπαθώ να την πίσω για το 30άρι (1,6 ντίζελ) και μου λέει (εντελώς άδικο δεν έχει) ότι μόνο τα Volvo βλέπω για αμάξια :lol:

AUDI A4: Πολύ λίγος κινητήρας και φθηνή αίσθηση εσωτερικού.Επίσης πολύ στενάχωρο.
BMW 116:Πολλά τα λεφτά και λίγο μοτέρ(το έχει η πεθερά μου και το έχω κάνει και ταξίδι Μονενβασιά).
SAAB:Βαρύ σκάφος,αρκετά σκληρή ανάρτηση για τους ελληνικούς δρόμους
KUGA:Aπίστευτα βαριά αίσθηση στο δρόμο,το περνάς για 2.0,φθηνιάρικο εσωτερικό,καλούτσικη τιμή
DADOUDIS-V50 T5 AWD

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 11 Μαρ 2011, 22:37

johnkyr έγραψε:

από το outback και το Α4 1.8Τ, τι δεν σου άρεσε :q ? για τα υπόλοιπα +μφωνώ

Για το Α4 έγραψα.Το OUTBACK το περίμενα πιο δυνατό (βάσει του 2.5 XT FORESTER που πήγαινα να αλλάξω τότε),η τιμή ήταν πολύ τσιμπημένη(55.000),πολύ φτωχό και γιαπωνέζικο εσωτερικό για τόσα λεφτά αυτοκίνητο και επίσης πολύ μαλακή και ασαφής ανάρτηση που κράδαζε στην παραμικρή εγκάρσια ανωμαλία.Γνωρίζω ότι έχει τρομερές δυνατότητες λόγω της άψογης τετρακίνησης των SUBARU αλλά για την τιμή του περίμενα κάτι παραπάνω!!!
Ασχετο, αλλά επειδή έτυχε να έχω και Α4 ALLROAD 20T S-TRONIC(ναι,είχα κι απ'αυτό) επίσης έχω να πω ότι πρόκειται για όντως εντυπωσιακό αυτοκίνητο αλλά η μετατόπιση βαρών στις στροφές και η όλη αίσθηση υπό πίεση δεν δικαιολογεί ούτε για πλάκα τον όρο quattro
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 11 Μαρ 2011, 23:09

να ένας φυσιολογικός άνθρωπος :applause , που καταλαβαίνει ότι το +βάρος, κάνει ΜΟΝΟ κακό στα δυναμικά χαρακτηριστικά των οχημάτων.

@dadoudis, κάθε πότε αλλάξεις όχημα ? :o

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 12 Μαρ 2011, 08:42

Μέχρι τώρα έχω αλλάξει 23.Από τα 18 που έχω δίπλωμα και σήμερα είμαι 37 κάνεις τη διαίρεση και το βρίσκεις.Θα κάνω μια προσπάθεια να τα θημηθώ σίγουρα όχι με τη σωστή σειρά(έχω μπερδευτεί και εγώ :lol: :lol: )
TOYOTA STARLET (1o και το πιο ηρωικό - άντεξε 3 χρόνια )
ALFA ROMEO 156 1.8 1992
JEEP CHEROKEE 2.4 ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ
VW GOLF 1.4
VW POLO 1.4
SUZUKI VITARA 3Θ 1.6
RAV4 2.0 3Θ
OPEL ZAFIRA OPC(ακόμη με βρίζει η γυναίκα μου που το έδωσα)
MAZDA RX8
FORESTER 2.5XT
C70 T5
AUDI ALLROAD A4
PEUGEOT 206 RC
MITSUBISHI L200
ALFA 147 1.6
FORD FOCUS 1.6
MERCEDES A150
MERCEDES C-CLASS SPORTS COUPE
Τα υπόλοιπα 3 θα πρέπει να ψάξω τις φορολογικές μου δηλώσεις για να τα θυμηθώ. :lol:
Τέλος πάντων , τώρα έχω το v50 που κοντεύει να σπάσει μετά το starlet ρεκόρ μακροζωίας ( 2 χρόνια και 2 μήνες ) και ένα BMW X1 20D.Για την ιστορία το V50 είναι το πρώτο που ασχολήθηκα με tuning γιατί και λόγω κρίσης συνειδητοποίησα (ευτυχώς) ότι τέτοια αυτοκίνητα δεν τα αλλάζεις στο πιτς φυτίλι(άργησα λίγο αλλά το κατάλαβα :applause :applause ).Οχι ότι δεν με τρώει η χούφτα μου.Πάντως για να πώ και κάτι σοβαρό έχοντας κάνει και test drives σε αρκετά αυτοκίνητα τόσα χρόνια βλέπω ότι τα καλά και χρηστικά αυτοκίνητα είναι λίγα και λίγο ή πολύ η κρίση απομυθοποίησε και μέσα μου το όλο θέμα.Οταν έβλεπες τα cayenne και τα cayman να αλλάζουν σαν τα φυστίκια παρασυρόμασταν όλοι σε αυτή την παράκρουση.
Υ.Γ:οδήγησα τελευταία MERCEDES S600 C63 AMG και έχω να πω ότι πρόκειται για την ΒΑΛΟΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!! όσο και αν φαίνεται απίστευτο.Πρέπει να σε έχουν ευνουχίσει ή να έχεις προστάτη για να έχεις τέτοιο πράμα.Μιλάμε για ΝΕΚΡΟΦΟΡΑ με ωραία ζαντολάστιχα και ωραίο θόρυβο και πολλά καλούδια εσωτερικά.Μέχρι εκεί!!!!Καμία σχέση με αυτό που φαντάζεσαι και περιμένεις να οδηγήσεις :swear :swear
DADOUDIS-V50 T5 AWD

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 14 Μαρ 2011, 17:16

@dadoudis
Επειδή γουστάρω την λίστα σου , είπα να φτιάξω την δικιά μου .
Γράφω τα εξής τουτούνια με τα οποία συμβίωσα .

Seat 127 Abarth ( με αγωνιστικό ZF σασμάν ) το 1ο μου :inlove ( απίστευτο )
Renault 5 Alpine turbo ( με τρελές επεμβάσεις πολλά μα πολλά αλόγατα και πούπουλο .... απορώ :whatever πώς ζω ακόμα )
Seat 100 (με την γνωστή διαφήμιση με τα 100αλόγατα και τον System Porsche κινητήρα )
Toyota starlet ( το ξεζούμισα αλλά άντεξε :applause )
Fiat Τempra ( Εργάτης )
Fiat cinquecento ( το κράτησα 6 χρόνια :inlove )
Mazda 323f ( από εμφάνιση super από απόδοση πτώμα )
Opel Corsa ( άχρωμο )
Citroen Xantia ( και φυσικά με την σωστή :-D ανάρτηση )
Ford Focus ( το καλύτερο τιμόνι μέχρι τώρα :inlove )
Toyota corolla CVT ( και αργό και βάρκα στο γιαλό)
Nissan Primera
Ford Mondeo ( ένα GT με προβιά οικογενειακού ;-) )
Mercedes c200 ( χάλι μαύρο , προβλήματα )
Peugeot 406 ( απίστευτη κύλιση , απίστευτα προβλήματα )
Golf 1.4tsi

και 2 μηχανές , από τις οποίες έκοψα μετά από ένα δυσάρεστο συμβάν σε φίλο μου.
Suzuki Freewind
Honda Transalp

Σήμερα , Volvo S60 και Lexus RX-400h .

Η απομυθοποίηση που γράφεις είναι πραγματικότητα .
Λίγα ήταν τα χρηστικά και αυτά που μου άφησαν γλυκιά αίσθηση και μία ζεστή θύμηση . Βέβαια όσο πιο παλιά κοιτάζω τόσο μεγαλύτερη η ικανοποίηση :-D .

ΥΓ. κάτι ξεχνάω .... κάτι ξεχνάω..... :doh
Τελευταία επεξεργασία από sprsk σε 14 Μαρ 2011, 23:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 14 Μαρ 2011, 17:36

sprsk έγραψε:.
.

Toyota starlet ( το ξεζούμισα αλλά άντεξε :applause )

είχα κάααποτε ένα
το ξεζούμισα αλλά του άλλαξα 2 κινητήρες .... :? ;-) :lol:

dadoudis
D2

Δημοσίευσηαπό dadoudis » 14 Μαρ 2011, 20:56

Μ'άρεσε η λίστα.Είχα αρχίσει να νιώθω μόνος σ'αυτόν τον κόσμο :lol: Πάντως η ικανοποίηση χάνεται όσο μεγαλώνουμε γιατί απλά έχουμε τόσες άλλες σκοτούρες στο μυαλό μας γιατί μην τρελαθούμε κιόλας ότι ένα starlet ήταν πιο ευχάριστο από ένα A4 ALLROAD.Πάντως στο starlet ξεχνούσα συνεχώς να αλλάξω λάδια,έγραψε περίπου 100.000 χλμ χωρίς αλλαγή και δεν έβγαλε κιχ.Ασε που μαζί του έχω τις καλύτερες αναμνήσεις:φαντάρος ΑΥΛΩΝΑ-ΚΙΛΚΙΣ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ,γκόμενες:εξ'αυτών και η γυναίκα μου ,διακοπές οδικές σε όλη την Ελλάδα,τι να πρωτοθυμηθώ!!!!!!Τότε είχα αλλάξει ένα φίλτρο αέρος και σφύριζε σαν χαζό και νόμιζα ότι οδηγούσα και 'γω δεν ξέρω τι.Κρίμα που περνάνε τόσο γρήγορα τα χρόνια αυτά.Σαν χθες τα θυμάμαι :whistling
DADOUDIS-V50 T5 AWD

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 04 Απρ 2011, 10:02

έπεσε στα χέρια μου σαν όχημα αντικατάστασης μια B-class 180. την οδήγησα για μερικά χλμ για να αποκομίσω εντυπώσεις.
θετικά:
τα πλαστικά στο ταμπλό. λες και ήταν αφρολέξ. πολύ μαλακά και πολύ ωραία σε αίσθηση
μάλλον οι χώροι, έτσι όπως μου φάνηκε ιδίως το πορτ μπαγκάζ.
το ότι κάθεσαι στην ουσία σε ύψος όσο και σε μια τσιπούρα. και δεν του φαίνεται. για τις κερίες, ότι πρέπει
το σταμάτα ξεκίνα με το σύστημα που σβήνει τον κινητήρα. δεν έχω ξαναδοκιμάσει τέτοιο σύστημα, αλλά μου φάνηκε ότι στο σβήσιμο συμπεριφέρεται άψογα. στο ξεκίνημα, νιώθεις ένα μικρό κραδασμό, αλλά φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό. επίσης μια δυο φορές που χρειάστηκε να ξεκινήσω γρήγορα και δεν το είχα στο νου μου ότι ήταν σβηστός ο κινητήρας, άναψε πριν προλάβω να το καταλάβω.

αρνητικά:
δεν είχα την αίσθηση ότι οδηγώ ένα αυτοκίνητο της τάξης των 30000.
ο εξοπλισμός της (μάλλον βασικής) έκδοσης ήταν γελοίος πάλι για αυτοκίνητο αυτής της τάξης. με τάσια και πλαστικό τιμόνι; έλεος!
στην αττική οδό το αυτοκίνητο πήγαινε όπου ήθελε. δεν πίστευα ότι μπορεί να επιρρεαστεί από τους πλευρικούς ανέμους τόσο πολύ. νομίζω ότι σε ταξίδι θα ήταν τελικά πολύ κουραστικό.
ο κινητήρας. το megane ήταν πολύ καλύτερο από αυτό. χωρίς ρεπρίζ, χωρίς δυνατές επιταγχύνσεις. γενικά δεν το περίμενα (βέβαια τώρα έχω καλομάθει κιόλας)
μερικά σημεία συναρμολόγησης και κάποια υλικά. δλδ περίμενα η ένωση των 2 τμημάτων (άνω και κάτω) στο ταμπλό να είχε μικρότερες αποστάσεις. επίσης το χερούλι της πόρτας ήταν λίγο καλύτερο από κάτι chicco παιχνίδια που έχει η κόρη μου.
τώρα για οδική συμπεριφορά, δεν μπρώ να πω. δεν μπόρεσα να το πιέσω, αν και νομίζω ότι δεν θα με άφηνε και πολύ ακόμα και αν προσπαθούσα (αν κρίνω από τις νατιδράσεις του στην αττική οδό)

λεπτομέρειες μπορεί να πει κάποιος. ίσως απλά οι δικές μου προσδοκίες είναι μεγαλύτερες από μια merc. άλλωστε η τιμή της και μόνο νομίζω ότι σε κάνει να απαιτείς.
Volvo S80 2.5t geartronic MY 2008

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 04 Απρ 2011, 10:54

φαντάσου, εγώ είχα πάρει για λίγες μέρες ... την B150 :chair , .....το μόνο καλό οι άπλετοι χώροι !!!

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 04 Απρ 2011, 13:43

τραβούσες και κουπί για να πάει;

το 2010 είχα και μια Ε200 σαν αντικατάσταση (όχι την τελευταία, την προηγούμενη). με αυτή είχα κάνει ταξίδι Θεσσαλονίκη. μια χαρά ήταν, αλλά δεν ήταν το απίστευτο αυτοκίνητο που περίμενα από 50.000+. από πλευράς χώρων περίμενα περισσότερα πράγματα. από πλευράς χλιδής, ούτε κρύο, ούτε ζέστη. αυτό που με εντυπωσίασε και δεν το περίμενα, ήταν η απόσβεση ανωμαλιών εγκάρσιων. μαγικό χαλί πάνω από τα σαμαράκια. καμία σχέση με το S80 (τούβλο τούβλο τούβλο). αλλά πάλι, το εσωτερικό του S80 μου φαίνεται μακράν πιο όμορφο από αυτό της Ε.
Volvo S80 2.5t geartronic MY 2008

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 22 Ιουν 2011, 17:55

Τα χαιρετίσματά μου από τη χώρα των volvo όπου εδώ και 3 μέρες οδηγώ ένα V70 D3 με 3000 km στο οδόμετρο ανάμεσα σε Σουηδία και Νορβηγία. Μετά τα πρώτα 2000 km το μόνο που μπορώ να πω είναι ... τι κρίμα που υπάρχουν τέτοια απίστευτα χαμηλά όρια ταχύτητας και ραντάρ σε κάθε σημείο στη Σουηδία. Η Νορβηγία πιο cool (και στην κυριολεξία) με θεόστενους δρόμους και ελληνικού τύπου στροφιλίκια σε άσφαλτο Σκανδιναβικού τύπου. Ευκαιρία για ταρζανιές με το V70 να ορμά ακόμα και με πέμπτη (εξατάχυτο είναι) και οι Νορβηγοί να αναβοσβύνουν τα φώτα σαν τρελλοί!

Το V70 είναι φτιαγμένο για ταξίδια, τεράστιος χώρος αποσκευών (είμαστε 4 με .. ελληνικά μπαγάζια) και υπέροχη πολυτέλεια. Και μερικές ενστάσεις. Μερικές φορές εμφανίζει lag σε απότομο γκάζωμα εύτυχώς γρήγορα ξυπνάει, το ηλεκτρονικό χειρόφρενο είναι ... έλεος, η κονσόλα έχει χάσει τον αέρινο χαρακτήρα του s40- v50 και το start stop κουμπί μας έκανέ 1-2 χουνέρια (τελικά μου φαίνετι ότι η εκκίνηση πάει να γίνει εγγενές πρόβλημα όλων των volvo - κάτι μηνύματα έβγαζε ο ..ποιητής αλλά den katalavainei σουηδικά).

Περισσότερα στην επιστροφή, όταν γράψουμε και μερικά φιορδίσια χμ παραπάνω.

Γειά από την κρύα (15-6) και βροχερή Νορβηγία όπου ο ήλιος (όταν εμφανίζεται) δεν δύει ποτέ.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 22 Ιουν 2011, 18:23

gpap έγραψε:Τα χαιρετίσματά μου από τη χώρα των volvo όπου εδώ και 3 μέρες οδηγώ ένα V70 D3 με 3000 km στο οδόμετρο ανάμεσα σε Σουηδία και Νορβηγία. Μετά τα πρώτα 2000 km το μόνο που μπορώ να πω είναι ... τι κρίμα που υπάρχουν τέτοια απίστευτα χαμηλά όρια ταχύτητας και ραντάρ σε κάθε σημείο στη Σουηδία. Η Νορβηγία πιο cool (και στην κυριολεξία) με θεόστενους δρόμους και ελληνικού τύπου στροφιλίκια σε άσφαλτο Σκανδιναβικού τύπου. Ευκαιρία για ταρζανιές με το V70 να ορμά ακόμα και με πέμπτη (εξατάχυτο είναι) και οι Νορβηγοί να αναβοσβύνουν τα φώτα σαν τρελλοί!

Το V70 είναι φτιαγμένο για ταξίδια, τεράστιος χώρος αποσκευών (είμαστε 4 με .. ελληνικά μπαγάζια) και υπέροχη πολυτέλεια. Και μερικές ενστάσεις. Μερικές φορές εμφανίζει lag σε απότομο γκάζωμα εύτυχώς γρήγορα ξυπνάει, το ηλεκτρονικό χειρόφρενο είναι ... έλεος, η κονσόλα έχει χάσει τον αέρινο χαρακτήρα του s40- v50 και το start stop κουμπί μας έκανέ 1-2 χουνέρια (τελικά μου φαίνετι ότι η εκκίνηση πάει να γίνει εγγενές πρόβλημα όλων των volvo - κάτι μηνύματα έβγαζε ο ..ποιητής αλλά den katalavainei σουηδικά).

Περισσότερα στην επιστροφή, όταν γράψουμε και μερικά φιορδίσια χμ παραπάνω.

Γειά από την κρύα (15-6) και βροχερή Νορβηγία όπου ο ήλιος (όταν εμφανίζεται) δεν δύει ποτέ.

Δωστου να καταλαβη κ.Γρηγορη :respect
Καμια foto να δροσιστουμε κι εμεις τα καψερά ...???
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 22 Ιουν 2011, 23:00

ζηλεύω!! όταν μεγαλώσω θα πάω κι εγώ σουηδία! :lol: :vow :applause
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 23 Ιουν 2011, 09:02

Γρηγορη,μην ξεχασεις το δωρο μου σε παρακαλω. Χωραει ανετα στο v70. Σου θυμιζω τις..διαστασεις του ..(1.80μ τουλ.υψος, 90Χ60Χ90 εκ..., κατα προτιμηση σε...ξανθο χρωμα). Ευχαριστω

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 23 Ιουν 2011, 10:48

Mπα άστα Κώστα, η Νορβηγία .... δράμα...
Η Σουηδία όμως ..... άλλο πράγμα :respect
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
kkkostas
T2

Δημοσίευσηαπό kkkostas » 23 Ιουν 2011, 10:51

gpap έγραψε:Mπα άστα Κώστα, η Νορβηγία .... δράμα...
Η Σουηδία όμως ..... άλλο πράγμα :respect

Εμ, απο τη Σουηδια σου ειπα. Ξανθο χρωμα...
Θα περιμενω. Τα εξοδα αποστολης, επειδη ειναι λιγακι ψηλο θα τα πληρωσω εγω.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 23 Ιουν 2011, 12:58

Γρηγόρη, εγώ είμαι πιο εύκολος.
Τα έξοδα τα κάνω εγώ όπως κι όλη τη διαδικασία. Εσύ απλά κάνε ένα test-drive βρε αδελφέ! Μην πάρουμε Σουηδέζα στο σακί...
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 23 Ιουν 2011, 13:07

Ρε εγώ για volvo σας μιλάω και εσείς .. Σουηδέζες ονειρεύεστε....
Ξυπνάτε!!!

Σε λίγο θα μου ζητάτε και ... Κινέζες (λογω Geely) :doh :doh
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

gpap
T2

Δημοσίευσηαπό gpap » 26 Ιουν 2011, 13:27

Επιστροφή στα πάτρια και περιήγησης συνέχεια.

Επίσκεψη σε ένα από τα πιο διάσημα φιορδ της Νορβηγίας, το Geiranger. Εκκίνηση από το Trondheim, απόσταση 400km απαιτούμενος χρόνος 6,5 ώρες σύμφωνα με το via michelin!!! Μόλις ξεκινάμε διαπιστώνουμε το λόγο. Είχαμε βέβαια ήδη μια ιδέα του οδικού δικτύου της Νορβηγίας και είχαμε ακούσει για τα χάλια του αλλά η πραγματικότητα ακόμη χειρότερη. Ευρωπαϊκή οδός Ε-6 και ανάμεσα στα χωριά του Εβρου ο δρόμος είναι καλύτερος!!! Ενα ρεύμα ανά κυκλοφορία, όρια μεταξύ 50-70 km/h, κίνηση πολλή (συνδεει το Όσλο με την υπόλοιπη Νορβηγία) και κάμερες (με σήμανση) κάθε 10 χμ!!!. Οι περισσότεροι πάνε .. κηδεία, αν και μερικοί κάνουν καμμια ψιλοταρζανιά, δίνοντας μας να καταλάβουμε ότι υπάρχει τουλάχιστον 10-20% ανοχή στις κάμερες. Γενικά όμως οδήγημα .. νωχελικό, χωρίς προσπεράσματα (στο 95% του δρόμου είχε διπλή γραμμή και αυστηρή απαγόρευση προσπέρασης). Επιπλέον απαγορεύεται και η ..στιγμιαία στάση και αν το αυτοκίνητο πάθει τίποτε (τι να πάθει όμως ένα volvo??) έχει θέσεις SOS κάθε μερικά χλ.

Cruise control λοιπόν και πάμε για 280 km. Αλλαγή σε επαρχιακό, κάνουμε το σταυρό μας και μπαίνουμε σε έναν ολόϊδιο χωρίς κάμερες όπου όλοι .. τρέχουν κάτι τις παραπάνω (κοντά στα 100-110). Τρέχουν όλοι, τρέχουμε και εμείς και έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε και καμμια προσπέραση και να βάλουμε το v70 να ορμήξει σε κανένα στροφιλίκι. Εντάξει, συμπεριφορά τραίνου, όπως αναμένονταν....

Τα τελευταία 35km σε .. αλπικό δρόμο που ανοίγει κάθε καλοκαίρι. Υψόμετρο από 750-1000 μ, εξωτερική θερμοκρασία 3-5 βαθμοί στις 7 το απόγευμα και συννεφιά με ομίχλη. Τριγύρω χιόνια πολλά, σε ορισμένα σημεία μέχρι και 6-7 μέτρα. Εντάξει, το χειμώνα παίζει .. χάος. Δρόμος φίδι με άριστο τάπητα, χωρίς σήμανση στα όρια (τα γνωστά παλούκια) απλά κάτι πυργάκια παιδικά με πέτρες. Στροφή στη στροφή φτάνουμε σε μια ...παγωμένη λίμνη!!!! Ναι, όλη η λίμνη πάγος! Τριγύρω γίνεται χαμός από νερά που τρέχουν σχηματίζοντας καταρράκτες, αφήσαμε τα δενδρα πίσω μας και έχουμε τώρα τούντρα με βρύα. Αρχίζει η κατάβαση από τα 1000 μ και μόλις διαλύεται η ομίχλη, βλέπουμε μπροστά μας το φιορδ Geiranger, προστατευμένο μνημείο της φύσης από την Ουνέσκο, μια εικόνα που σου κόβει την ανάσα! Κατακόρυφα βράχια σκισμένα στα 2 με τον Ατλαντικό να μπάινει 85 χλ μέσα στη ξηρα σχηματίζοντας απίθανους διαδρόμους, κόλπους κλπ. Παντού νερά να τρέχουν, καταρράκτες, χείμαρροι, ρυάκια ότι νάναι. Και ψηλά τα χιόνια κάτι σαν τα Φηρα στη Σαντορίνη.

Πάμε ξενοδοχείο και κατεβαίνουμε κάτω για μια βόλτα. Ομορφες φωτογραφίες στις 1.30 τα χαράματα με το φως της μέρας να λιγοστεύει με τη συννεφιά, αλλά να δίνει μια απόκοσμη αίσθηση. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και να μη θέλεις να κοιμηθείς βλέποντας από το μπαλκόνι του δωματίου τον ... ήλιο να ξεπροβάλλει πίσω από τα σύννεφα στις 3 το πρωί και ένα κρουαζιερόπλοιο να μπαίνει επιβλητικά στο φιόρδ.

Η επόμενη μέρα ξεκινά με βόλτα στο φιόρδ με καράβι... Ασύλληπτη αίσθηση!! Με τα μάτια χορτασμένα ξεκινάμε το μεσημέρι γα Όσλο. Απόσταση 450 km χρόνο 6,5 ωρες. Μετά την εμπειρία της προηγούμενης μέρας (που χρειαστήκαμε με τις στάσεις 8 ώρες) είμαστε αρκετά επιφυλακτικοί.... Ο δρόμος από το σημείο που τον είχαμε αφήσει συνεχίζει σαν Ε6 στο ίδιο μονότονο μοτίβο μέχρι λίγο πριν το Όσλο. Εκεί αποκτά επιλέκτικά είτε μια μπάρα ανάμεσα στα ρεύματα (με μια λωρίδα φυσικά το καθένα) ή μια 3η λωρίδα εναλλάξ!!! Και καλά στα βουνα είναι δύσκολο (???) να κάνεις δρόμους, αλλά εδώ .. είναι ταψί το έδαφος. Τι τρέχει άραγε? Η (πιθανή) απάντηση έρχεται μόλις μπαίνουμε στο Όσλο. Ενα ατέλειωτο δίκτυο από υπόγεια τούνελ, πρακτικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την κίνηση των αυτοκινήτων στο κέντρο και σε αναγκάζει να κινείσαι κάτω από το έδαφος. Οι άνθρωποι αυτοί ΜΙΣΟΥΝ το αυτοκίνητο σαν μέσο μετακίνησης και το κατατάσσουν πολύ πιο κάτω από τα ΜΜΜ (τραίνα, λεωφορία, πλοία κλπ), πόδια, ποδήλατα, σκι, έλκυθρα, ταράνδους κλπ. Μόνο όποιος δεν μπορεί να πάει με αυτά, οδηγεί αυτοκίνητο....Να σημειώσω ότι ο ελεεινός Ε6 είχε και ..ηλεκτρονικά διόδια με e-pass, τα οποία φυσικά δεν πληρώσαμε και μας πήραν κάτι υπέροχες φωτο! Οι Νορβηγοί που ρωτήσαμε μας είπαν ότι οι μισοί δεν έχουν e-pass και έρχεται κάθε μήνα λογαριασμός στο σπίτι και τον πληρώνουν. Εμείς ως ..Σουηδοί θα .. αναμένουμε...

Να κλείσω με την τελική εμπειρία, Όσλο- Στοκχόλμη. 550 χμ 6.5 ώρες, χρειαστήκαμε 7,5. Ο δρόμος που ενώνει Οσλο με Στοκχόλμη είναι στο μεγαλύτερο μέρος του πολύ χειρότερος από τον δρόμο των ποδιών της Χαλκιδικής, πλην ποιότητας ασφάλτου. Φυσικά διπλής κατεύθυνσης με ένα ρεύμα ανά κατεύθυσνη και όρια < 80 km/h Διασταυρώσεις με τα γνωστά roundabouts που αν τα είχαμε στην Ελλάδα, θα έπεφτε καθημερινά το ..ξύλο της αρκούδας ανάμεσα στους .. αγανακτισμένους νεοέλληνες οδηγούς. Εκεί απλά δεν βιάζονται, δεν συγχίζονται, απολαμβάνουν την .. διαδρομή. Λίγο πριν τη Στοκχόλμη βρήκαμε επιτέλους και ένα highway με 110 km/h και καταφέραμε να βάλουμε και την 6η ταχύτητα για πρώτη φορά (και .. ναι επιταχύνει και με 6η!!!).

Τελικό συμπέρασμα. Το V70 μου άρεσε (πλην διαστάσεων, που είναι ..τεράστιο κυρίως λόγω πορτμπαγκάζ). Είναι ταξιδιάρικο ως volvo, με πολύ καλό κράτημα, υπέροχη άνεση, τελείως αθόρυβο (δεν ξεχωρίζαμε όταν βάζαμε 4η αντ'ι 6η παρά κοιτώντας το ..στροφόμετρο). Εχει καλή επιτάχυνση, ο D3 είναι πολύ πρόθυμος με ένα μικρό lag, και με εκπληκτική ελαστικότητα και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Η ροπή του εντυπωσιακή. Η μέση κατανάλωση με 2500km μέση ταχύτητα 64 km/h ήταν 5,5 lt/100 km που αν και δεν ξέρω από diesel τη θεωρώ καλή.

Η Σκανδιναβία τελικά έχει πολύ κακό οδικό δίκτυο. Αν είχαμε εμείς κάτι τέτοιο, δεν ξέρω πόσο θα διαμαρτυρομασταν. Σε ορσμένα σημεία των δρόμων, τα Τέμπη φάνταζαν σαν αυτοκινητόδρομος εκπληκτικός. Αλλά δεν διαμαρτύρονται, πληρώνουν διόδια, οδηγούν σύμφωνα με τα όρια και τον ΚΟΚ, δεν παρκάρουν εκεί που απαγορεύεται κλπ κλπ. Σαν ξένος οδηγός απολαμβάνεις το γνωστό αίσθημα ασφάλειας, ότι και να κάνεις, διότι ξέρεις ότι όλοι οι άλλοι προσέχουν όταν οδηγούν. Ακόμη λοιπόν και όταν σε εκνευρίζει αυτή η ... αταραξία ... απλά απολαμβάνεις τη διαδρομή και το volvo που οδηγάς. Και κάνει και καμμια θλιβερή σκέψη όταν στα 2 τα χαράματα ο ταξιτζής που σε πάει από το αεροδρόμιο σπίτι, περνάει 3 κόκκινα και 2 πορτοκαλί, βρίζει μια κοπελιά που οδηγάει παραδίπλα και σταμάτησε στο πορτοκαλί μπροστά του, ξυνίζει όταν του ζητάς απόδειξη, σε χρεώνει ένα € παραπάνω και παίρνοντας 20 € για 19.10 μπαίνει στο ταξί και φεύγει χωρίς να πει έστω ένα ευχαριστώ (όχι ότι θα σκέφτονταν να δώσει και ρέστα!)

Καλές δροσιές σε όλους τώρα που ήρθαμε στις ζέστες....

ΥΓ Φυσικά η Ελλάδα και τα οικονομικά της παίζουν πρώτη είδηση σε όλα τα κανάλια. Η γενική εντύπωση των Σουηδών Νορβηγών είναι .. τι σας δίνουμε λεφτά αφού θα τα ..χάσουμε και αυτά!
Τελευταία επεξεργασία από gpap σε 26 Ιουν 2011, 14:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Γρηγόρης, Θεσσαλονίκη
S40 1.8 Summum, MY10

Άβαταρ μέλους
iatroud
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό iatroud » 26 Ιουν 2011, 14:09

ωραίο ταξίδι, στιγμές δροσιάς με τους κρυό(_!_) νορβηγούς. welcome back στο ζεστό ευρωπαϊκό νότο! :applause :respect :-D
www.iatroud.gr

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Σεπ 2011, 12:12

για 20-30 χλμ Renault clio MY11 1.2TCe 5d

Αυτοκίνητο που έχει καλό πάτημα για το μέγεθός του, αρκούντως ελαφρύ, με δυνατό εκμεταλλεύσιμο μοτέρ στο 80% των στροφών λειτουργίας του και 1.150cc. Ορατότητα καλή, αν και κάθεσαι λίγο ψηλά ... όπως και στα περισσότερα αυτοκίνητα. Κατανάλωση 7,9λτ/100 οδηγώντας σβέλτα. Εντύπωση μου έκανε και ο λίγος θόρυβος από το μοτέρ, που μπορεί να περιστρέφεται ψιλά, χωρίς να κουράζει ...

στα (-)

-επιλογέας ταχυτήτων, αίσθηση δεκαετιών πίσω, δεν το βίασα βέβαια για να δω αν σκαλώνει ή όχι σε γρήγορες αλλαγές ή κατεβάσματα.
-στιβαρότητα αμαξώματος
-ταμπούρα πίσω (δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό από τα φρένα)
-αίσθηση τιμονιού ... αλλά οκ στρίβει !!!

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 28 Σεπ 2011, 12:18

johnkyr έγραψε:στα (-)

-επιλογέας ταχυτήτων, αίσθηση δεκαετιών πίσω, δεν το βίασα βέβαια για να δω αν σκαλώνει ή όχι σε γρήγορες αλλαγές ή κατεβάσματα.
:q Ειναι λιγο gay αλλα μεχρι εκει...δεν σκαλωνει παντως, και εχει μικρες διαδρομες
-στιβαρότητα αμαξώματος
Τι θελει να πει ο ποιητης?
-ταμπούρα πίσω (δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό από τα φρένα)
Αν το παρεις καινουριο, πλεον με το ESP στο βασικο εξοπλισμο εχει πισω δισκους..οπως και σε μτχ αν καποιος ειχε βαλει εξτρα το ESP
-αίσθηση τιμονιού ... αλλά οκ στρίβει !!!

Καλα ρε αν ηθελες td να δεις πως παει γιατι δεν πηρες ενα τηλεφωνο? :lol:
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 28 Σεπ 2011, 12:28

ενός φίλου οδήγησα (κατά τύχη, στο άσχετο)

-στιβαρότητα αμαξώματος ..... όταν πέρναγα από λακκούβες δεν μου πέρναγε μια μονοκόμματη αίσθηση .... να μου πεις τώρα, στην Ελλάδα είσαι ... κρατήρες συναντάς .....

αυτά τα τουρμπομοτέρ, γιατί να τελειώνουν στις 5.000+σαλ εκεί που έχεις αρχίσει να πορώνεσαι .... :lol:
δεν ξέρω αν σε ταξίδι θα ήθελε και μια 6η, για να εκμεταλλευτεί το μοτεράκι ....

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 28 Σεπ 2011, 13:48

johnkyr έγραψε:αυτά τα τουρμπομοτέρ, γιατί να τελειώνουν στις 5.000+σαλ εκεί που έχεις αρχίσει να πορώνεσαι .... :lol:

Ιδεα σου ηταν...

johnkyr έγραψε:δεν ξέρω αν σε ταξίδι θα ήθελε και μια 6η, για να εκμεταλλευτεί το μοτεράκι ....

Την ηθελε...θα βελτιωνε και τις επιδοσεις του συνολικα, και θα ηταν πιο ησυχο στο ταξιδι..μετα τα 150 φωναζει αρκετα..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

popolaros
T2

Δημοσίευσηαπό popolaros » 28 Σεπ 2011, 14:55

ανεβαζει πολυ ομορφα το μοτερακι βλεπω... :applause :applause

Άβαταρ μέλους
sprsk
D2

Δημοσίευσηαπό sprsk » 28 Σεπ 2011, 23:22

Δεν ξέρω τι λέτε για τα moter και τα κιβώτια . . . αυτό που διακρίνω στο video είναι άποψη καλλιτέχνη με ροπή στην κινηματογράφηση . :applause

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 19 Οκτ 2011, 14:18

Αντιγράφω από 4Τ, αν ήταν κάπως έτσι τα τεστ από τα περιοδικά αυτοκινήτου :inlove ΑΝ

*************************************************************************************************************************************************************

Δοκιμη 997 Turbo

Δημοσίευσηαπό Aristotelis » 21/05/07 14:10
Αυτό το σαββατοκύριακο είχα την τύχη να δοκιμάσω μια Porsche 911 (997) turbo. Το αποκορύφωμα της τεχνογνωσίας Porsche, είναι όντως εντυπωσιακό, χωρίς όμως να προκαλεί δέος όπως οι παλαιότερες turbo, τουλάχιστον όσον αφορά τον γράφοντα. Η ποιότητα κατασκευής στο εξωτερικό είναι απλά υπεράνω κριτικής. Η βαφή (blue cobalt) και οι αρμοί είναι απλά αψεγάδιαστοι και γενικά κοιτώντας το αμάξι νιώθεις ότι πρόκειται για κάτι ακριβό σε κάθε λεπτομέρεια . Την ίδια αίσθηση αποκομίζεις και από το εσωτερικό σαν πρώτη εντύπωση... Το μπορντό δέρμα καλύπτει σχεδόν κάθε γωνιά του εσωτερικού, ενώ ακόμη και στο πάτωμα όπου δεν υπάρχει δέρμα, η μοκέτα είναι 3 φορές πιο παχιά από το καλύτερο χαλί που έχω σπίτι μου. Γενικά όλα αποπνέουν έναν αέρα ακριβής και αυστηρής ποιότητας. Τυπικά γερμανικό θα έλεγα. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν νιώθεις ότι είσαι μέσα σε ένα έργο τέχνης και design όπως ίσως συμβαίνει σε κάποιες ιταλικές κατασκευές. Δεν λείπουν και οι παραφωνίες από διάφορους πλαστικούς διακόπτες που απλά δεν πείθουν ούτε σαν εμφάνιση, ούτε σαν αίσθηση λειτουργίας. ότι και να πούμε πάντως, η ποιότητα ήταν σαφώς ανώτερη από τις αντίστοιχες μαζερατι που έχω δοκιμάσει. (Coupe & Quattroporte).

Ας περάσω όμως στα πιο ενδιαφέροντα θέματα, αυτά που έχουν να κάνουν με την οδηγική εμπειρία. Το αυτοκίνητο το δοκίμασα σε ορεινό στροφιλικι (κλειστό) και επαρχιακούς δρόμους (κάτι σαν παλιά ε8νικη δική μας αλλά με καλό οδόστρωμα).
Θέση οδήγησης απλά άψογη, κανένα παράπονο, και η ορατότητα επίσης καλή αν έχεις συνη8ισει χαμηλά αυτοκίνητα. Αν αντιθέτως έχεις συνη8ισει τα σημερινά σουπερ μινι που είναι σαν τζιπ περασμένης δεκαετίας, τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα. πολύ πολύ καλά τα καθίσματα που στηρίζουν άψογα χωρίς ταυτόχρονα να ενοχλούν. Προσπερνώ γιατί απλά δεν χρειάζεται να πω άλλα για την θέση οδήγησης.

Η ποιότητα κύλισης είναι οκ, αλλά τίποτα το εκπληκτικό, και είναι αναμενόμενο θα έλεγα. Γενικά νιώθεις τα λάστιχα να κυλάνε σε χαμηλή ταχύτητα. όσο η ταχύτητα αυξάνεται τα πράγματα καλυτερεύουν αισθητά. Αυτό που με εξέπληξε ήταν η άνεση της ανάρτησης. Ακόμη και στο sport program όπου τα διάφορα περιοδικά παθαίνουν κρίση υστερίας γράφοντας οτι είναι υπερβολικά σκληρή, σπάει νεφρά και σπονδύλους κλπ, εγώ την βρήκα απλά αποτελεσματική... ειλικρινά πιστεύω οτι πλέον τα περιοδικά δεν ξέρουν τι να γράψουν και ασχολούνται με απίστευτες λεπτομέρειες που απλά δεν στέκουν. μετά βγαίνει άλλο μοντέλο και φτου και απο την αρχή. απλά πιστέψτε με, οι αναρτήσεις είναι καταπληκτικά άνετες για το ύφος του αυτοκινήτου και δεν κουράζουν ποτέ και σε καμιά ρυ8μιση. Παρ΄ολα αυτα, δεν με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, και εδω θα έλεγα αρχίζει η πραγματική περιγραφή των εντυπώσεων μου, που θα προσπαθησω να σας μεταφέρω με ολη την αντικειμενικότητα που μπορώ να έχω, αν και φοβάμαι οτι μπορεί να χαρακτηριστώ εως και σνομπ.

Είναι ενα περίεργο συναίσθημα που θα προσπαθήσω να περιγράψω οσο μπορώ καλύτερα. Γενικά οδηγώντας το αυτοκίνητο υπάρχει ενα είδος υστέρησης, κάτι σαν turbo lag, όχι σε οτι αφορά την απόκριση του αυτοκινήτου ή του κινητήρα, αλλά σε οτι αφορά τα ηλεκτρονικά που ελέγχουν κάθε στιγμή και δράση του αυτοκινήτου.. Στρίβεις και νιώθεις οτι το αμάξι αρχίζει να γέρνει, και ενω ετοιμάζεσαι για μεταφορά βάρους... δεν συμβαίνει τίποτα... Προσοχή, και εδώ είναι το κλειδί της ανάγνωσης κατά την γνώμη μου, δεν είναι οτι ξαφνικά κατι αλλάζει και η ανάρτηση σκληραίνει. Αντιθέτως, δεν αντιλαμβάνεσαι κατα΄ρχην καμία μεταβολή σε τίποτα... απλά κατά εναν μαγικό τρόπο και εναντίων καθε νόμου φυσικής που γνωρίζεις, το αμάξι απλά σταματάει να γέρνει, και το σώμα σου δεν νιώθει τα πλευρικά G που ο εγκέφαλος σου περιμένει. Ολα αυτα συμβαίνουν σε οποιαδήποτε κατάσταση μπορεί να βρεθεί το αμάξι. Περιμένεις κάτι και ετοιμάζεσαι, και απλά συμβαίνει κάτι τέλειο που δεν θα έπρεπε να συμβεί.

Προσπαθώντας να αναλύσουμε την κατάσταση φτάσαμε στο συμπέρασμα οτι τα ηλεκτρονικά δεν δρουν γραμμικά σε οποιαδήποτε δυναμική κατάσταση του αυτοκινήτου, περνώντας απο την μια ρύθμιση στην άλλη, αλλα δρουν πάντα με παραβολικές καμπύλες δράσης, εξομαλύνοντας τις διάφορες αλλαγές δυναμικής συμπεριφοράς. Αν αυτο ακούγεται πολυ βιοτεχνολογικούς και ακατανόητο, συγχωρέστε με, θα σας δώσω ενα πρακτικό παράδειγμα.
Οταν οδήγησα τις μαζερατι στην πιστα, η συμπεριφορά τους ήταν η εξης.
Η μαζερατι (η coupe πολυ quattroporte λιγοτερο) γέρνει, σε κάποια φαση τα ηλεκτρονικά σκληραίνουν την ανάρτηση και σταματάνε την εξτρα κλιση, νιώθεις την μεταβολή τις ανάρτησης να ειναι αποτελεσματική μεν, απόλυτα διαχωριστική δε. Το ιδιο και σε οτι αφορα το ABS και το τραγικο για μενα Traction Control, οπου απλα κόβει κάθε παροχή δύναμης αν νιώσει οτι υπερβάλλεις. Κατα τα αλλα η μαζερατι ειναι τραγικη αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια... (η quattroporte σαφως ανωτερη)
Τίποτα από ολα αυτά δεν συμβαίνει στην 911. Νιώθεις οτι το αμάξι πάει να πάρει κλίση, δεν νιώθεις καμία μεταβολή σε τίποτα, και ασχολείσαι με το τι θα πρέπει να κανείς στα χειριστήρια, το αμάξι απλά δεν εχει πάρει κλίση και εχεις βγει και απο την στροφη, μένοντας με τους μυς της κατω γνάθου χαλαρωμένους απελπιστικά και έχοντας το χαρακτηριστικό υφος του "και τώρα δηλαδή τι έγινε?". Το ίδιο συμβαίνει και με το traction control. Pedal to the metal, και νιώθεις τα τερατώδη PZero να γλιστράνε κάπως. Ετοιμάζεσαι για το χαρακτηριστικό και ενοχλητικό κοψιμο δύναμης, αλλά τίποτα απο ολα αυτά δεν συμβαίνει. Το αμάξι συνεχίζει να επιταχυνει με καταιγιστικούς ρυ8μους (περισσοτερα γιαυτο αργοτερα), και δεν νιωθεις το παραμικρο φρεναρισμα, μενοντας και παλι να απορεις που καταφερει να βρει προσφυση...

Ακομη πιο εξωπραγματικα τα πραγματα αν αποφασισεις να "στριψεις". Η αναρτηση κανει τα δικα της, ο κινητηρας τα δικα του, η τετρακινηση αλλα διαφορα και το συστημα ελεγχου σταθεροτητας ακομη κατι αλλα μαγικα. Καπου εκει εισαι κι εσυ και προσπαθεις να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις, νιωθεις διαφορα να γινονται και το μυαλο σου σκεφτεται διαφορες λυσεις. Το προβλημα - και ναι ειναι μεγαλο προβλημα - ειναι οτι απλα η σκεψη σου δεν προλαβαινει να αντιμετωπισει τα ηλεκτρονικα που εχουν ηδη λυσει ολα σου τα προβληματα πριν απο σενα για σενα και με τροπο που να νομιζεις οτι τα ελυσες εσυ. Βγαινεις απο την στροφη με το ποδι στο πατωμα, χωρις να εχεις κανει την παραμικρη κινηση διορθωσης στο τιμονι και με εξωφρενικες τριψηφιες ταχυτητες που συχνα αρχιζουν απο τον αριθμο 2, και που σε κανουν να απορεις αν οντως φορας πολιτικα λαστιχα ή σλικ. Ακομη και η χαρακτηριστικη υπερστροφη στο αφημα του γκαζιου μεσα στην στροφη, ειναι εκει μαλλον για να θυμιζει οτι ειναι μια Porsche, παρα γιατι ετσι ειναι η δυναμικη συμπεριφορα του αυτοκινητου. Αφηνεις το γκαζι και η μουρη βουταει στο εσωτερικο της στροφης. Πας να διωρθωσεις αλλα και παλι τα εχει κανει ολα μονο του και το μονο που σου μενει ειναι να πατησεις γκαζι και να εξφενδονιστεις στην επομενη στροφη. Υπηρξαν στιγμες που νομιζα οτι τα ηλεκτρονικα ενεδρουσαν στην κρεμαγιερα του τιμονιου...

Πριν με χαρακτηρισετε ολοι τρελο, σνομπ και ψιλομυτη (ή απλα ηλιθιο), να σας δωσω αλλο ενα χαρακτηριστικο πρακτικο παραδειγμα. Ειμαστε λοιπον στον ορεινο δρομο (γνωστο στον γραφοντα) και χωνω οσο μπορω... Καπου εκει αναμεσα στα εσακια και στις φουρκετες και σε πληρη ψυχολογικη χαλαροτητα δικη μου και του ιδιοκτητη συνοδηγου, αναμεσα απο σχολια στυλ "γαματα παει εη?" και "φαντασου να το μαθουμε κι ολας", βγαινω απο μια μεσαια στροφη 3ης, και επιταχυνω για μια ευ8εια περιπου 400 μετρων... αμεσως ακολου8ει φουρκετα κλειστη 2ας... το ποδι στο πατωμα μια αλαγη ταχυτητας στο αυτοματο κιβωτιο, και αποφασιζω επιτελους να φρεναρω... φρεναρω... φρεναρω... Μα γιατι δεν σταματαει επιτελους?
- "Βρε συ, τι στο διαολο, ειναι δυνατον να υπερθερμανθηκαν τα κεραμικα?"
- ... (καμια απαντηση)
μπαινουμε στην φουρκετα λιγο στο οριο, βγαινουμε και χαλαρωνω λιγο
- "Βρε τι παθαμε, αμαν εκανα να φρεναρω, καλυτερα να χαλαρωσω λιγο..."
- ...
Γυρναω να δω τον ιταλο φιλο/πελατη μου, ο οποιος παρα την κλασικη για ιταλο λαμπα, εχει αποκτησει ενα καπως ασπρο χρωμα...
- "Τι εγινε φοβηθηκες?"
- "Οχι, αλλα ειδα το κοντερ..."
- "Εε και τι? 170?"
- "προθεσε αλλα 100 Αρη... "
Καναμε αλλο ενα περασμα για να ειμαστε σιγουροι, αυτη την φορα κοιτωντας το κοντερ... γραφαμε 200αρες σε ανυποπτα σημεια και τελικιασαμε 268χλμ/ωρα στην εν λογω ελαφρα ανηφορικη ευθεια...

Αυτο ειναι και το βασικο προβλημα του εν λογω αυτοκινητου. Ειχα και εχω την τυχη να δοκιμασω καταπληκτικα σπορ αυτοκινητα στην ζωη μου, παρα πολλα πανω απο 200 αλογα, και πολλα πανω απο 300 αλογα.. Ποτε μου ομως δεν ειχα αναλογη εμπηρεια. Η 997 τουρμπο δεν ειναι αυτοκινητο αλλα time capsule. Ο χωροχρονος γυρω της, συμπιεζεται και αλλαζει, αλοιωνοντας τους νομους της φυσικης. Εχω οδηγησει και με 200 και με 250 και με 300χλμ/ωρα. Ποτε δεν ενοιωσα τοσο αποκομενος απο το περιβαλλον και τοσο εξαπατημενος απο τις αισθησεις μου. Κανενας φοβος, καμια αισθηση αυτοσυντηρησης, καμια εκπληξη... Νομιζεις οτι πας σβελτα αλλα στην πραγματικοτητα κινεισαι πολυ πιο γρηγορα απο τους ορους της φυσικης. Φοβασαι μονον οταν σταματας το αυτοκινητο και αναλογιζεσαι τι εκανες. Τοτε συνηδητοποιεις οτι το οποιοδηποτε λαθακι ειναι μοιραιο γιατι απλα κινείσαι με ρυθμους ασυληπτους, μονον και μονον γιατι δεν οδηγας εσυ, αλλα μια ηλεκτρονικη μοναδα που γνωριζει τελεια τους νομους της φυσικης και εχει πολυ καλυτερα αντανακλαστικα απο εσενα.
Κατεβαινοντας απο το αμαξι το ενιωσα να με κοιταει υποτιμητικα. Θα μπορουσα να ορκιστω οτι η πινακιδα για καποια κλασματα του δευτερολεπτου εγραφε "Κ 0ΥΛ 05"...

Σε κανα δυο-τρεις βδομαδες, θα παμε πιστα να δοκιμασουμε και χωρις traction control. Εΐναι η πρωτη φορα στην ζωη μου που ειμαι τρομοκρατημενος με την σκεψη. Ειναι η πρωτη φορα στην ζωη μου, που θα ξεστομισω την παρακατω προταση για ενα σπορ αυτοκινητο.
Ειναι απλα υπερβολικο και επικυνδινο για μενα.
Ισως τελικα η Porsche θελοντας να σωσει τους πελατες της απο την ματαιοδοξία τους, σε μια εποχη οπου ο "εχων" (την αγοραστικη δυναμη) ειναι και "κατεχον" (των οδηγικων γνωσεων) και κανεις απο τους πλουσιους δεν δεχεται οτι δεν ξερει να οδηγει ενα τετοιο τερας, κατασκευασε ενα οχημα το οποιο ειναι παντοτε και παντα καλυτερο απο τον οδηγο του, χαιδευοντας τον και διαβεβαιώνοντας τον οτι "καλα τα πας συνεχισε".
Ουτως ή αλλως αν καποτε γινει το κακο, σιγουρα δεν θα υποφερεις... Αναρωτιεμαι με αυτον τον ρυθμο ομως, που θα φτασουμε σε 20 χρονια...

Υ.Γ. Για να αποφυγω παρεξηγησεις. Το αυτοκινητο ειναι καταπληκτικο. ΔΕΝ ειναι σε καμια περιπτωση AUDI. Εχεις παντα καταιγιστικο αριθμο πληροφοριών περι του τι κανει η αναρτηση, το τιμονι, το σασι, τα φρενα, τα λαστιχα... Ταυτοχρονα ομως, πριν ακομη αρχισεις να αντιδρας, νιωθεις οτι δεν συνεβει τιποτα, κι ομως ολα επιλυθικαν προς το καλυτερο... Ολα αυτα χωρις να νιωθεις την αδρεναλινη σου να ανεβαινει, παρα τις πραγματικα εξωφρενικες ταχυτητες. Αυτη η συμπεριφορα σιγουρα θα ενθουσιασει τα μεγιστα τα διαφορα περιοδικα και τεχνοκρατες. Αλλα ειναι οντως αυτο που αποζηταμε απο ενα πραγματικο σπορ αυτοκινητο?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φερραρι 458

Δημοσίευσηαπό Aristotelis » 18/10/11 7:45

“Πάρε μια Μ3, βγάλτης 300 κιλά, βάλτης 300 άλογα έξτρα με ατμοσφαιρική εξέλιξη (όχι τούρμπο και χαζομάρες), βάλτης ό,τι καλύτερο σεμισλίκ βρεις, κάνε το τιμόνι 2 φορές πιο γρήγορο, κάνε το SMG2 ακαριαίο, βελτίωσε ήχο, υλικά, τα πάντα, ό,τι μπορεις να σκεφτείς...
Φαντάζεσαι να έχουν γίνει όλα τέλεια, όχι καγκουριές και τέτοια, απλά τέλεια. Μπορείς να το φανταστείς;

Ε, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τη νέα 458!”

Αυτή ήταν η πρώτη περιγραφή που μπόρεσα να δώσω στον cavallino όταν άρχισα να του εξηγώ πώς ήταν η δοκιμή που έκανα στην Ferrari 458, και μετά από αμέτρητους εκβιασμούς, βασανιστήρια και απειλές, νά ’μαι πάλι πίσω στο φόρουμ μετά από τεράστια χρονική απουσία, να γράφω τις εντυπώσεις μου. Κάποιοι μπορεί να με θυμούνται, οι περισσότεροι σίγουρα δεν με γνωρίζουν καν, οπότε απλά μη με παρεξηγήσετε και νομίζετε ότι είμαι σνομπ ή φανατίλας μιας μάρκας. Απλά προσπαθώ να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου όσο πιο αντικειμενικά μπορώ...
Συγχωρέστε και τα ορθογραφικά λάθη, 21 χρόνια Ιταλίας έχουν αρχίσει να κάνουν την παρουσία τους αισθητή.

Αλλά πόσο αντικειμενικός να είσαι ρε γαμώτο μπροστά σε τέτοιο αμάξι. Μα θα μου πεις, πώς; Αφού όταν έγραφες για την 911 (τούρμπο και GT3) μας το έπαιζες μούρη και υπεράνω. Δίκιο έχετε και έτσι είναι.
- Είσαι Φερραρικός μέχρι το κόκκαλο!
- Είμαι.
- Είσαι πορωμένος Ιταλόφιλος τιφόζι...
- Μένω Ιταλία, τους τρώω στη μάπα και επαγγελματικά, δεν είμαι και τόσο...
- Είσαι αντιδραστικό στοιχείο και κόντρα πορσικός.
- Όχι δεν είμαι τ’ορκίζομαι. Σκαραβαίους τους ανεβάζω, σκαραβαίους τους κατεβάζω αλλά πολύ τους γουστάρω, αλήθεια λέω ρε παιδιά, μη βαράτε!

Το θέμα είναι ότι εγώ ανδρώθηκα αυτοκινητιστικά την δεκαετία του 80, με τις Testarossa, Diablo, Cizeta-Moroder (το θυμάστε το 16κύλινδρο; ), Βugatti EB110 και όλους τους άλλους δεινόσαυρους που ευημερούσαν ( ; ) εκείνη την εποχή. Όσο πιο φαρδύ και τεράστιο, τόσο πιο καλό... Τότε που ακόμη και οι 911 τούρμπο είχαν φτερά φαρδιά σαν άλλο ένα αμάξι.

Τώρα βέβαια οι 911 δείχνουν σεμνές (άσχετο αν είναι πιο φαρδιές από ποτέ) και οι υπόλοιπες Φερράρι (599, California κλπ) σχεδιασμένες από άραβες που θέλουν να εντυπωσιάζουν...

Όταν λοιπόν βλέπεις ένα σχέδιο με τέτοιες καμπύλες, φαρδύ, χαμηλό, αλλά ταυτόχρονα συμπαγές σε μήκος και με λεπτομέρειες που όλοι γνωρίζετε, είναι σα να έχεις μπροστά σου ό,τι καλύτερο μπορούσες να φανταστείς από την εποχή των υπεραυτοκινήτων, με (σχεδόν) ό,τι έχεις μάθει να σου αρέσει από μινιμαλιστικό σχέδιο της εποχής μας. Ναι ΟΚ, τα μπροστινά φώτα δεν με πείθουν 100%, αλλά άμα έχεις τέτοιο κώλο, ποιος νοιάζεται...

Εικόνα

Ανοίγεις λοιπόν και μπαίνεις μέσα. Να πω την αμαρτία μου, η χειρολαβή της πόρτας και ο ήχος που κάνει όταν ανοίγεις δεν είναι ό,τι καλύτερο, αχ αυτοί οι Ιταλοί...
Όταν μπαίνεις και κλείνεις όμως ΟΚ, μια χαρά.
Στο εσωτερικό, συνεχίζεις να εντυπωσιάζεσαι. Τα διάφορα χειριστήρια θυμίζουν έντονα Citroen CX (την θυμάστε; ) και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι καλό! Ναι, γιατί ρε παιδί μου δίνεις 200 χιλιάδες ευρώ να πάρεις ένα υπεραυτοκίνητο, εε θέλω να είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα και όχι δεν θέλω τον κλασικό πολυδιακόπτη πίσω από το τιμόνι... Ναι ΟΚ, υπάρχουν προβλήματα εργονομίας, αλλά ας γίνει θυσία λίγη εργονομία στο βωμό της διαφορετικότητας, λέμε τώρα…
Τέσπα, η θέση οδήγησης, είναι άψογη, τα υλικά επίσης, οπτικά είναι όλα θεσπέσια, η ορατότητα μπροστά και πλάγια πολύ καλή, παρά το γεγονός ότι το αμάξι είναι ΠΟΛΥ φαρδύ. Πίσω, ΟΚ... δεν κοιτάς γιατί και που κοιτάς, εστιάζεις στις κατακόκκινες κεφαλές του V8 και χέστηκες για τους από πίσω...

Εικόνα

Βάλε μπρος... Ο κινητήρας δεν παίρνει απλά μπρος αλλά εκρήγνυται, συχνά προκαλώντας τους συναγερμούς των δίπλα αυτοκινήτων να τεθούν σε λειτουργία. Μετά “ησυχάζει” σε ένα πολύ βαθύ ρελαντί που τραντάζει τα σωθικά σου.

Το τιμόνι είναι φτιαγμένο για αμερικάνους, υπερβολικά ελαφρύ σε χαμηλές ταχύτητες. Ευτυχώς, μια επίσκεψη σε οποιονδήποτε αντιπρόσωπο Φερράρι και σχετικό ψαχούλεμα της τσέπης σας, θα τον πείσει να σας μειώσει μέσω software την υποβοήθηση και να αποκτήσετε έτσι ένα ωραίο βαρύ τιμόνι. Περιττό να πω αν το αυτοκίνητο που δοκίμασα είχε την εν λόγω τροποποίηση. Το τιμόνι λοιπόν είναι ίσως το πιο τρομακτικό πράγμα σε αυτό το αυτοκίνητο.
Είναι τόσο άμεσο, τόσο ακριβές και το αμάξι ανταποκρίνεται τόσο γρήγορα στην οποιαδήποτε μετακίνησή του, που συνεχώς φοβάσαι ότι θα κάνεις κάποια τιμονιά και θα πάρεις σβάρνα το εσωτερικό guardrail, οικόπεδο, παραθαλάσσιο, βουνό... ό,τι βρεις τέλος πάντων.
Μετά από λίγο βέβαια το συνηθίζεις, αλλά ναι, είναι η πρώτη σου επαφή μαζί του που σε ξαφνιάζει και σε κρατάει σε εγρήγορση.

Αρκετά φλυάρισα, πώς είναι το αμάξι στο δρόμο;
Οδήγησα σε επαρχιακούς δρόμους, ορεινούς δρόμους και “βιομηχανική ζώνη”. Για όσους δεν ξέρουν από Ιταλία, οι βιομηχανικές ζώνες είναι σαν μια γειτονιά που έχει μόνο βιομηχανίες οι οποίες ενώνονται με διάφορα δρομάκια και πλατείες για φορτηγά, όπου μπορείς να κάνεις σχεδόν ό,τι σου κατέβει μέχρι τα γύρω γραφεία να καλέσουν την αστυνομία...

Το αυτοκίνητο είναι “alien”. Απλά πράγματα. Δεν έχω οδηγήσει άλλο παρόμοιας αίσθησης αυτοκίνητο. Παρόμοιων επιδόσεων ή και καλύτερων, ναι. Αίσθησης, οχι.

Από την πρώτη στιγμή που ξεπαρκάρεις κι αρχίζεις να κινείσαι σε έναν δρόμο με σαμαράκια, λακουβίτσες, σαγρέ κλπ, αμέσως συνειδητοποιείς ότι εδώ οι Ιταλοί κάτι μαγικά έχουν κάνει... Είναι πράγματι μια πολύ περίεργη και δύσκολα ερμηνευόμενη αίσθηση. Το αμάξι περνάει πάνω από λακούβες και τις νιώθεις μεν, αλλα δεν σπας δόντια, δεν πονάει η μέση σου δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Γενικά η ανάρτηση είναι σφιχτή και ταυτόχρονα άνετη, κανένα πρόβλημα. Δεν είναι Citroen, αλλά δεν είναι και σε καμία περίπτωση Porsche GT3. Είναι κάτι σαν μια καινούργια BMW ή AUDI. Σφιχτό αλλά άνετο, πράγμα κατά τη γνώμη μου πολύ καλό για τέτοιο supercar.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις και δεν μπορείς εύκολα να περιγράψεις είναι η ανάδραση που παίρνεις στο κορμί σου και στα χέρια σου από τους τροχούς. Αισθάνεσαι από τον κάθε τροχό το πού βρίσκεται, πού πατάει, σε τι είδους οδόστρωμα πατάει και πόσο πιέζεται. Είναι σαν μια συνεχή δόνηση που επικοινωνεί με τη σπονδυλική σου στήλη, κάτι σαν να είσαι συνδεδεμένος με ένα matrix δημιουργημένο από το αυτοκίνητο. Δεν σε κουράζει, δεν σε χτυπάει, δεν ακούς τίποτα, αλλά σε αναστατώνει, σε κάνει να νιώθεις αυτόν τον παιδικό ενθουσιασμό της ανακάλυψης κάποιας νέας μορφής επικοινωνίας.
Επιμένω σε αυτό το θέμα, αν και επαναλαμβάνω πως είναι αδύνατο να σας το περιγράψω. Για παράδειγμα, όσοι θυμάστε τη δοκιμή μου της 911 τούρμπο, είχες γνώση πού βρισκόντουσαν οι τροχοί, αλλά ήσουν και αποκομμένος από το δρόμο. Από την άλλη η GT3 ήταν ξεκάθαρη στην επικοινωνία της, αλλά ταυτόχρονα και κουραστική σε καθημερινή βάση, απόλυτη, σκληρή, θορυβώδης. Ναι, ήταν ένα συμπαγές μέταλλο, αλλά κάθε φορά που έβλεπες πλακόστρωτο ή λακούβα, έπαιρνες πάραυτα τηλέφωνο τον οδοντίατρό σου, για επίσκεψη...

H 458 καταφέρνει να σου δίνει τις ίδιες πληροφορίες με την GT3 χωρίς όμως ούτε να χτυπάει, ούτε να κουράζει, ούτε να έχει την αποκομμένη αίσθηση μιας 911Τ. Πρέπει να έχει γίνει τεράστια δουλειά σε σινεμπλόκ, σασί, βάσεις, αμορτισέρ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, απλά λέω μεγάλα λόγια για να κάνω εντύπωση.

Κρατήστε πάντως αυτές τις εντυπώσεις για το τι σού περνάει η 458 όταν πας απλά αργά μέσα στην πόλη... θα τις θυμήσω πάλι αργότερα. Διότι τώρα βγαίνουμε στον επαρχιακό, μια λωρίδα από κάθε μεριά αλλά απεριόριστες ευθείες της κοιλάδας του Πάδου. Έχει λίγο κίνηση, οπότε στην ουρά κι εμείς με 80-90 χλμ/ώρα. Πώς περνάς την ώρα σου μέσα σε μια 458; Εύκολα, αλλάζοντας ταχύτητες για πλάκα. Το κιβώτιο είναι βγαλμένο μέσα από playstation, xbox, ή - για να ευλογήσουμε και τα γένια μας αφού δουλεύουμε σε αυτόν τον κλάδο - οποιονδήποτε καλό εξομοιωτή στο PC σας. Ανεβοκατεβάζεις ταχύτητες και σου φαίνεται σαν ψέματα. Δε νοιώθεις κανέναν κραδασμό, καμμία κλωτσιά, κόμπιασμα, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, είναι σα να έχεις κλασσικό αμερικάνικου τύπου κιβώτιο με μετατροπέα ροπής και οχι ημιαυτόματο. Ταυτόχρονα όμως, πάλι υπάρχει αυτή η περίεργη αίσθηση και επικοινωνία από το αυτοκίνητο ότι όλα από κάτω είναι μηχανικά. Δεν νιώθεις στο κορμί σου τις αλλαγές, αλλά τις νιώθεις στο υποσυνείδητό σου και στ’αυτιά σου, ακούγοντας τον κινητήρα να αλλάζει στροφές ακαριαία με ένα κροτάλισμα τόσο γρήγορο που σε εξαναγκάζει να αλλάξεις ταχύτητες ξανά και ξανά και ξανά, μόνο και μόνο γιατί δεν δέχεσαι ότι ένα οχτακύλινδρο σύνολο μπορεί να ανεβοκατεβάζει στροφές με τέτοια ταχύτητα. Είναι πραγματικά σαν παιχνίδι, 2α, 3η, 4η, 5η, 6η, 7η, 6η, 5η, 4η, 3η, 2α και πάμε πάλι. Σού φαίνεται γελοίο. Γελοίο γιατί ό,τι άλλο ημιαυτόματο έχω οδηγήσει έχει πάντα την υστέρησή του. Ναι, ακόμη κι αυτό της Μ3 και της Μ5. Το DSG της VW θέλει το χρόνο του σε ορισμένες αλλαγές, και εν πάσει περιπτώσει, ακούς την ΕCU να δίνει γκάζι για να ανεβάσει στροφές και μετά να μπαίνει η σχέση κλπ. Δέκατα του δευτερολέπτου ναι, αλλά το νιώθεις. Στην 458, ακούς ένα τέρας πίσω από την πλάτη σου να αλλάζει τόνους και ένταση, σαν κάποιος να πατάει κουμπιά σε μια κονσόλα με προγεγραμμένους ήχους. Το νιώθεις στην πλάτη σου ότι οι δονήσεις αλλάζουν, αλλά η ταχύτητα με την οποία γίνεται είναι πάντα γρηγορότερη από τις αισθήσεις σου. Για πρώτη φορά ένιωθα να έχω lag εγώ κι όχι η μηχανή... scary... και απίστευτα διασκεδαστικό για μένα και για τους γύρω μου, που ακούγανε την 458 να τραγουδάει οκτάβες πάνω κάτω.

Ανοιχτός ορίζοντας, άντε να προσπεράσουμε... 3η στο κιβώτιο, φλας, διαστρέβλωση χωροχρόνου.
Όχι όχι, δεν θα σας πω τα κλασικά που λέει κάθε δημοσιογράφος, ότι σε κολλάει στο κάθισμα και κλωτσιές και επιταχύνσεις και όλα τα σχετικά. Όχι. Αυτά μπορείτε να τα αισθανθείτε με κάθε υπερσπόρ αυτοκίνητο από Μ3 και πάνω. Αλλάζουν οι ποσότητες, οι χρόνοι κλπ, αλλά όλα τα ίδια μένουν. Ναι, σε κολλάει στο κάθισμα, ναι και ο ήχος είναι τρομερός, ναι και ανεβάζεις τριψήφιους™ αριθμούς ταχυτήτων σε μηδενικούς χρόνους, ναι και φτάνεις την 2η εκατοντάδα στο ταχύμετρο σε χρόνους που σε άλλα σπορ αμάξια φτάνεις την 1η... μού είναι όλα αδιάφορα.
Εδώ οι ingegneri το έχουν αναγάγει σε επιστήμη άλλου επιπέδου.
Σε όλα τα άλλα αυτοκίνητα ανάλογων επιδόσεων, τρως ένα χαστούκι και μετά πάλι ένα, κι άλλο ένα, κι άλλο ένα κλπ κάθε φορά που αλλάζεις ταχύτητα. Και με κάθε αλλαγή ταχύτητας νιώθεις τα στοιχεία της φύσης να σε περιορίζουν, την αντίσταση του αέρα, την τριβή των ελαστικών, τη μηχανική απόκριση του κιβωτίου, όλα μάχονται μεταξύ τους και νιώθεις ότι όσο προχωράς μετά τα 200, τόσο η φύση και η φυσική κερδίζουν τη μάχη... είναι λογικό.

Στην 458, τρως μια γερή κλωτσιά με το που βάζεις το πόδι σου κάτω, το περιβάλλον πλημμυρίζει από τον ήχο ενός κινητήρα που αν τον άκουγε ένας αρχαίος Έλληνας θα νόμιζε ότι ο Δίας νευρίασε άσχημα και ξαφνικά η φυσική παύει να υφίσταται, περνάς σε μια άλλη διάσταση. Τέρμα οι κλωτσιές, τέρμα η πίεση στην πλάτη, κάτι συμβαίνει και το υποσυνείδητό σου παίρνει κατευθείαν εντολές από το αμάξι να τραβάει το λεβιέ των ταχυτήτων μία πάνω κάθε τόσο. Το κάνεις αυτόματα σα να σε διατάζουν, σαν ένα αντανακλαστικό που δημιουργείται από ένα ερέθισμα που σου δίνει ο κινητήρας μα και που δεν μπορείς να προσδιορίσεις τί είναι. ΔΕΝ κοιτάς το στροφόμετρο (δεν θα προλάβαινες ούτως ή άλλως), ΔΕΝ νιώθεις μια διαφορά στην επιτάχυνση (ίσως εδώ είναι το μυστικό), ΔΕΝ κάνεις ΠΟΤΕ λάθος, όλα γίνονται αυτόματα αλλά όχι από το αυτοκίνητο αλλα από... εσένα. Σε έχει προγραμματίσει το matrix, δεν υπάρχεις αυτόνομα, είσαι μια νέα οντότητα, ένα νέο ον, μισό μηχανή, μισό άνθρωπος, ferrariborg. Και πας γρήγορα, πολύ γρήγορα, χωρίς να ξέρεις πόσο. Μόνο μετά, όταν είσαι πάλι στην κίνηση με 80 χλμ/ώρα σκέφτεσαι ότι γέμισες 5η και ανέβαζες 6η... κάνεις νοητά δυο τρεις πράξεις και σκέφτεσαι “δεν μπορεί, λάθος κάνω, αποκλείεται να πλησίασα τα 300”... κι όμως, σε ένα απλό προσπέρασμα. Ο ιδιοκτήτης συνεπιβάτης απλά σου επιβεβαιώνει την υποψία και σε καθησυχάζει γιατί είναι κι αυτός μεταλλαγμένος πλέον.
Είχα την τύχη λόγω της νέας μου δουλειάς, να πάρω τα δεδομένα της αδράνειας του κινητήρα και του κιβωτίου κατευθείαν απο τη Ferrari. Ο κινητήρας είναι απλά ένας κινητήρας Formula 1 βαλμένος σε ένα αυτοκίνητο δρόμου, συν κάτι μαγικά στην ηλεκτρονική διαχείριση ώστε να μην είναι απότομος. Έχετε ποτέ ακούσει πως σβήνει ένας κινητήρας F1? Με μια απόκοσμα ακαριαία ησυχία, σχεδόν ανεξήγητα. Αποτέλεσμα της πολύ μικρής αδράνειας που έχουν όλες του οι περιστρεφόμενες μάζες. Το ίδιο ακριβώς κάνει και ο κινητήρας της 458. Αυτή η έλλειψη σοβαρής αδράνειας είναι που τον βοηθάει να ανεβοκατεβαίνει τόσο γρήγορα σε όλο το φάσμα στροφών. Πράγματα που έχετε σίγουρα ακούσει για διάφορους κινητήρες, αλλά είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις που απλά δεν περιγράφεται.

Ορεινός δρόμος. Το αμάξι είναι φαρδύ, ΠΟΛΥ γρήγορο, με ΠΟΛΥ μεγάλα όρια. Αδύνατον να το πιέσεις, στην Ιταλία είμαστε πλέον πολλοί, παντού. Έχει πάντα κίνηση. Απελπισία. Η αίσθηση που αποκομίζεις είναι ότι μας δουλεύουν και ότι τα λάστιχα δεν είναι δρομίσια νορμάλ, αλλά σεμισλίκ με χειροποίητες χαρακιές. Και πάλι εδώ η επιτυχία της 458 δεν είναι ότι έχει όρια τόσο μακρινά που δεν τα φτάνεις σε ορεινό δρόμο, τα φτάνεις και τα παραφτάνεις, δεν πιστεύω σε δημοσιογραφικές υπερβολές. Αν δεν τα φτάνεις τότε απλά, έχεις ακόμη κάτι να μάθεις, δεν είναι κακό, απλά θέλει χρόνο. Η επιτυχία της είναι άλλη μια φορά η επικοινωνία που έχει με τον χειριστή της. Πώς γίνεται να νιώθεις τους τροχούς να πατάνε σε διαφορετικά υλικά ασφάλτου, να νιώθεις τις καμπύλες του δρόμου, τις ανισότητες, τα πάντα, κι όμως το αμάξι να μένει σταθερά στην πορεία του, να μην ακολουθεί τις ατέλειες του δρόμου αλλά να πηγαίνει μόνον εκεί που έχεις σημαδέψει; Κάποιες στιγμές όταν προσπαθώ να το θυμηθ...συγγνώμη, ονειρευτώ, φαντάζομαι τον εαυτό μου να έχει αποκτήσει κάτι τεράστια άκρα και να κρατάω με τα χέρια μου και τα πόδια μου καθέναν από τους 4 τροχούς.
Κάπου εκεί χαλαρώνεις, γιατί βλέπεις ότι δεν έχει νόημα και απλά απολαμβάνεις μόνο τον ήχο και τα χειροκροτήματα του πλήθους (δεν κάνω πλάκα) από κάθε χωριουδάκι που συναντάς. Να πούμε ότι άνετα το χρησιμοποιείς για καθημερινό αυτοκίνητο, τόσο εύκολο είναι στην κίνηση. Ο ιδιοκτήτης έκανε σε ένα μήνα 17000 χλμ... τα μισά από την καύλα του, τα άλλα μισά γιατί... γιατί όχι; Και από την καύλα του βέβαια.

Πάμε λοιπόν στη βιομηχανική ζώνη να κάνουμε τουλάχιστον δυο τρεις πλατείες με το πλάι να δούμε πώς συμπεριφέρεται πάνω από το όριο σε χαμηλές ταχύτητες. Συχνά λέω, ότι η Μ3, ολες οι Μ3, είναι τα καλύτερα σχολεία πισωκίνησης, γιατί έχουν ικανή έως πλουσιοπάροχη δύναμη αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ εύκολες στο χειρισμό τους ακόμη και πέρα από το όριο. Η 458 παίρνει τον χαρακτηρισμό αυτόν και τον πάει ακόμη παραπέρα. Ενώ η GT3 πρέπει να οδηγηθεί με ακρίβεια και σεβασμό, η 458 είναι πάντα φιλική, εύκολη, ακαριαία, αποτελεσματική, σύγχρονη. Στην είσοδο σε στροφή, το τιμόνι όπως είπαμε είναι ακαριαίο, τρομερά γρήγορο και συχνά αντί να φύγεις ευθεία όπως περιμένεις, κινδυνεύεις να βρεθείς στο εσωτερικό της πλατείας γιατί έστριψες πολύ. Αφού και εφόσον το συνηθίσεις, αρχίζεις να πιέζεις. Το πίσω μέρος είναι βέβαια βαρύ και κάπως στο μεταφέρει σαν αίσθηση ότι υπάρχει, αλλά δε σε φοβίζει και μένει σταθερό, χωρίς να προβληματίζει. Το αυτοκίνητο παίρνει set εύκολα και μετά από μια δυο προσπάθειες έχεις την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται (ή τον παραλογισμό) να χώσεις μια κλωτσιά στο γκάζι μετά το apex. Και εκεί που σκέφτεσαι «Αγια Kasco Αssicurazione μου σώσε με Εσύ που τα πληρώνεις όλα», το πίσω μέρος ξεκολλάει τόσο προοδευτικά, τόσο προβλέψιμα, το τιμόνι γυρνάει ανάποδα με μεγάλη ακρίβεια, εσύ πρέπει μόνο να το σταματήσεις εκεί που θες να σημαδέψεις. Όλα γίνονται με τέτοια ακρίβεια που το αυτοκίνητο κάνει ό,τι σκέφτεσαι κι εσύ σκέφτεσαι ότι είσαι ο νέος Τσουτσίγια...

Αρκεί μια διαφορετική σκέψη ώστε να μην βγάλεις το πίσω μέρος σε τεράστιες γωνίες αλλά μόνο σε μικρές γωνίες που σε κάνουν πολύ πιο γρήγορο και σου δίνουν ακόμη μεγαλύτερη ικανοποίηση.

Όταν είχα δοκιμάσει την 911Τ είχα εκφράσει τον προβληματισμό μου για μια μηχανή που έπαιρνε εντολές και μετά τις επεξεργαζόταν με κάποιον δικό της τρόπο ώστε το αποτέλεσμα να ήταν αυτό που έψαχνες. Όμως από την ώρα που έδινες την εντολή μέχρι να πάρεις το αποτέλεσμα, περνούσε κάποιος μικρός χρόνος που καταλάβαινες ότι το αυτοκίνητο έκανε κάτι δικά του, ανέλυε τους νόμους της φυσικής, σε έβγαζε μ@λάκα και μετά με περιφρόνηση σου έλεγε «ορίστε, αυτό ήθελες, πάρτο». Οι μη γνώστες εντυπωσιάζονταν, οι γνώστες ένιωθαν βιασμένοι από τη «μηχανη» που αποφάσιζε για εμάς πριν από μας.

Η 458 είναι μια μηχανή που δεν θα σε βιάσει ποτέ, δεν θα σε περιφρονήσει ποτέ. Θα πάρει τις εντολές σου και θα τις ακολουθήσει βήμα βήμα, ενώ ταυτόχρονα θα σου δείχνει πόσο καλά σχεδιασμένη είναι. Δεν θα νιώσεις ποτέ ότι δουλεύει αντί για σένα, δεν θα σκεφτείς ποτέ ότι είναι καλύτερη από εσένα. Θα νιώσεις όμως ότι είναι η καλύτερη που μπορεί να κάνει τα κόλπα που θες να κάνεις και θα τα κάνει ακριβώς όπως τα θες, γιατί θα γίνει ένα με σένα. Έχει και διάφορα επίπεδα δυσκολίας, αρκεί να παίξεις λίγο με το διάσημο πλέον manettino, το οποίο όμως πάντα επιδρά σαν βοήθεια και ποτέ με υπεροπτικό στυλ “άσε, θα σου δείξω εγώ”. Αν για παράδειγμα βάλεις το manettino να σε φυλάει από όλα τα κακά, δε σημαίνει ότι η 458 δεν θα διώξει τον κώλο της αν το παρακάνεις με το γκάζι. Απλά θα τον διώξει πολύ γλυκά, θα προλάβεις να κάνεις ανάποδο εύκολα, και θα μειώσει (οχι κόψει, μειώσει) τη δύναμη ώστε να μην πάρεις μεγάλες γωνίες πλαγιολίσθισης. Σαν καλή δασκάλα θα σού πει “είδες τι έγινε; Ξανακάντο αλλά έχε υπόψη σου....”. Και αν θες να μάθεις κι άλλο, γύρνα πάλι το manettino προς τα δεξιά, κι άλλο και πάλι μέχρι να γίνεις ένα πράγμα με αυτήν.

Ήμουν και είμαι πάντα σκληροπυρηνικός. Όχι ηλεκτρονικά, όχι αυτόματα κιβώτια, όχι βοήθειες... Όμως αν το μέλλον είναι σαν αυτή την 458, είμαι διατεθειμένος να αλλάξω γνώμη και δεν θα με πειράξει καθόλου. Είναι το πρώτο ολοκληρωτικά ηλεκτρονικό αυτοκίνητο που μου έδωσε καλύτερη αίσθηση από ένα καθαρόαιμο. Μου είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψω και είμαι σίγουρος ότι απότυχα οικτρά παρ’όλο το κατεβατό... Σαν τελική παρομοίωση, σκεφτείτε να είστε μέσα σε ένα απόλυτο καθαρόαιμο αγωνιστικό μονοθέσιο. Τώρα, κρατήστε όλες τις αισθήσεις από αυτό, όλες τις μικρές δονήσεις, όλο τον ήχο. Τώρα αφαιρέστε όλα τα χτυπήματα, τους δυνατούς κραδασμούς, τις απόλυτες αντιδράσεις. Αυτή είναι μια μικρή, πολύ μικρή ιδέα της 458. Αυτός είναι ο λόγος που όλα τα road tests θα αποτύχουν να σας την περιγράψουν.

Εικόνα

Είναι το πρώτο αυτοκίνητο αντάξιο του ονόματος της Ferrari εδώ και πολύ καιρό. Συγχωρέστε με αν ακούγομαι σνομπ αλλά πιστεύω ότι η Ferrari είχε να κάνει τέτοιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο, τηρουμένων των αναλογιών, από τη δεκαετία του 60 με τις τρομερές 250GTO, τις 275 GTB και την μικρή Dino.

Αρκετά σας ζάλισα, κλείνω επαναλαμβάνοντας ότι το αυτοκίνητο είναι alien. Δεν ξέρω πώς το κάνει, αλλά επικοινωνεί με τους νευρώνες μου χωρίς να με αγχώνει ή να με κουράζει. Δεν ξέρω τι κάνανε, δεν ξέρω πώς το κάνανε, αλλά το αποτέλεσμα είναι ένα νέο επίπεδο πέρα από κάθε τι που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Απόσπασμα από το Matrix youtube για επεξήγηση...
http://www.youtube.com/watch?v=Z7BuQFUhsRM

************************************************************************************************************************************************************************************************************************************
:respect :respect

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 02 Νοέμ 2012, 21:46

Οδήγησα για λίγο ford 1.6 diesel. Ωραίο αμαξάκι, σε έκδοση trend με μερικά εξτραδάκια στον εξοπλισμό. Το αμάξι ειναι ακόμα παρθένο, 80χιλιόμετρα είχε στο οδόμετρο και επειδή το στρώνουμε το πήγα μέχρι 2,5χιλ στροφές. Δείχνει σβέλτο,ειδικά η 2α δείχνει την ροπή της. Θα απενέλθω με test drive όταν το στρώσει η αδερφή μου. το trip έγραφε 5,4 average κατανάλωσης, μάλλον είναι πολύ οικονομικό. Μετά μπήκα στο C70 και είδα την διαφορά της volvaras , το κακό όμως είναι ότι είδα και την κατανάλωση που είναι στα 12λιτ/100.
Τα πλαστικά του focus ειναι ποιοτικά, η εργονομία θα μπορούσε να ηταν καλύτερη, το τιμόνι είναι ωραίο και σαν τιμόνι αλλά και σαν αίσθηση. Η κατανάλωση 5,4 πάντως είναι κορυφή!

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 03 Νοέμ 2012, 08:09

φιεστα ? φοκους ? c-max ?

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 03 Νοέμ 2012, 11:31

focus!!

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 09 Ιουν 2013, 16:16

Για 1 ωρίτσα είχα στην διάθεση μου volvo v40 ecoboost 1,6 180hp , έκδοση summum με πολλά extras, 18αρες ζάντες μέτριας ομορφιάς κλπ κλπ. Στην οδήγηση παρα πολύ ωραίο αυτοκινητο, γκάζι άφθονο και ροπή , τιμόνι βαρυ με ωραία αισθηση που δεν κοσκίνιζε και μικρότερη στεφανι σε σχεση με τα παλιότερα volvo που έχουν μεγάλο σε διάμετρο τιμόνι. Απο εξοπλισμό ασφαλέιας και τι δεν είχε ...ολη την ωρα άκουγες μπιπ μπιπ απο τα διαφορα συστήματα ασφαλείας, ειχε bliss ,σου έδειχνε τα σηματα του δρόμου στο ταχύμετρο,όρια κυκλοφορίας κλπ,κανα 2 κόκκινα φωτάκια που δεν πρόλαβα να καταλάβω τι είναι....γενικά τρελά πράγματα. Πολλά απο αυτα άχρηστα ίσως αν τα εχεις πληρώσει κιόλας. Είχε μέχρι και αυτόματο παρκάρισμα. Επειδή δεν είχα πολύ ώρα στην διάθεση μου , τα παραμέλησα και προσπάθησα να δω πως ειναι στον δρόμο ....πολύ ωραία αίσθηση θα έλεγα, τρένο στις στροφές. Η συμβίωση με την ford τόσα χρόνια νομίζω αποδίδει καρπούς, η μεν ford έχει εξελιχθεί σε θέματα ασφάλειας, η δε volvo σε θέματα οδηγικής συμπεριφοράς. Ωραίο αυτοκίνητο το v40 , αλλά αν τα δείς δίπλα δίπλα με το v40 cross country δύσκολα θα επιλέξεις το απλό v40. Το crosss country έχει απίστευτη ομορφιά!! Πήγα και στην έκθεση που έχει ο Σαρακάκης στην Λ.Αθηνών , όπου έχει ενδιαφέρουσες εκδόσεις σε v40 , r-design ασπρο πολύ όμορφο , v40 cross καφε χρώμα με extra spoiler-μαρσπιε, δεν παιζόταν. Σε άλλη αντιπροσωπεία ειδα επίσης πανοραμική οροφή σε v40 που ειναι εκπληκτικής ομορφιάς και δένει πολύ σε ασπρο αυτοκίνητο και v40 polestar r-design που και αυτό ειναι εντυπωσιακό αυτοκίνητο.
Αν είχα να διαθέσω 30,000 -33,000 ευρώ σε v40 νομίζω πως θα πήγαινα σε v40 cross country σε καφέ χρώμα με full εξοπλισμό.Και το r design βέβεια έχει ωραίο εξοπλισμό με φοβερά sportiv αίσθησης καθίσματα.

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 09 Ιουν 2013, 16:21

Μηδένησα στο trip computer την κατανάλωση και έδειξε 9,4 l/100km , έβαλα 10 ευρώ βενζίνη τα όποια τα έκαψε σχεδόν όλα στην διαδρομή(από 40 km to empty tank το επέστρεψα με 50km το empty tank) και σε σχέση με ενα s60 2.0t που οδήγησα για λιγότερη ώρα με όχι τόσο πάτημα βέβαια μου φάνηκε ότι το v40 καίει περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 27 Ιούλ 2013, 12:09

οδήγησα bmw 116i (136hp) :?

Άβαταρ μέλους
georgosk
T4

Δημοσίευσηαπό georgosk » 27 Ιούλ 2013, 17:31

johnkyr έγραψε:οδήγησα bmw 116i (136hp) :?

και μόνο αυτό έχεις να μας πεις ή από την πολύ χαρά έμεινες άφωνος :mrgreen:
Εικόνα S40 1,8 Momentum MY08

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 27 Ιούλ 2013, 22:29

πολύ πολύ γρήγορα ......

η ποιότητα κατασκευής, ακαμψία πλαισίου, ποιότητα πλαστικών, ποιότητα κύλισης (runflat?) ---- μέτρια
μοτέρ---- αρκετά καλό
σασμάν ---- πολύ μέτριο (αλλά με 6η) ---- ΔΕΝ είχαν 8ρι - septronic
κατανάλωση Τέστ 8+ λτ/100
φρένα --- εξαιρετικά (δεν ξέρω για διάρκεια)
κατευθυντικότητα --- πολύ καλή
χώρος για τους πίσω --- ικανοποιήτικος , ειδικά σε σχέση με το V40.

118i με τα extra που ήθελα, 36.336€ και με την έκπτωση 32.400€

+8ρι αυτόματο
+ηλιοροφή
+χενον
+17ρες 245/40/17 225/45/17
+αντηλιακά κρύσταλλα
+καθρέπτες αυτόματης σκίασης
+ηχοσύστημα professional
+διευριμένος πίνακας οργάνων
+πακέτο Αdvantage

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 07 Νοέμ 2013, 13:39

Μέχρι την κυριακή έχω στην κατοχή μου ford s-max 7θεσιο , έκδοση titanium s με πολλά extra(οθόνη αφής, gps, ) 2,0 diesel 163ps.
Χθες το οδήγησα προς και από αεροδρόμιο, αττική οδό . Ο κινητήρας δεν παίζεται, τρελή ροπή και οικονομία, πολύ δύναμη,
το trip γράφει μέση κατανάλωση 7,1.
Το εσωτερικό του s max φοβερό, δερμα με αλκαντάρα ωραίο ταμπλο με 2 οθόνες .
Στα μειον η εργονομία και τα καθίσματα που αν και έχουν πολύ καλή πλευρική στηριξη είναι κάπως σκληρά.
Σε σύγκριση με το volvo s60 , το volvo εχει πολυ καλύτερη εργονομία και καλύτερα καθίσματα.

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 09 Νοέμ 2013, 20:25

johnkyr έγραψε:οδήγησα bmw 116i (136hp) :?

Aν είναι σαν τα Ε9Χ αστα καλύτερα!!!

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 22 Νοέμ 2013, 14:46

δοκιμή, αύριο Bmw i3 ..... υπό προϋποθέσεις έχει λόγο ύπαρξης.

Επιστροφή σε “Άλλα θέματα αυτοκίνησης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες